Vztahy Rusko–Čína: Století čínského ponížení a Den opričníka v Rusku

Vztahy Rusko–Čína: Století čínského ponížení a Den opričníka v Rusku
Čínští vojáci / VCG, eng.chinamil.com.cn (Zvětšit)

Od dob covidu je Čína na mezinárodní scéně mnohem agresivnější a asertivnější, což vidíme ve všech směrech. Nejen ve vztahu k Západu a státům v regionu, ale také ve vztahu ke svým papírovým spojencům, jako je Rusko. Čína zjevně cítí, že nastal její čas. Případně nastává, a to se projevuje silnou nacionalizací čínské politiky, samozřejmě spolu s ústřední rolí „národního obrození“[1] ve strategii komunistické strany, jak legitimizovat svoji moc.

Století ponížení

Komunistická vláda v Číně ze zjevných důvodů usilovně pracuje na tom, aby si každý Číňan pamatoval tzv. století národního ponížení (1839 –⁠ 1949). Tehdy Čína neměla jednotnou a silnou centrální vládu a predátorské imperiální mocnosti Číně vnutily řadu nevýhodných smluv a využili tak úpadku pozdní dynastie Čching a chaosu rané republiky, aby Čínu obraly o výnosný obchod, část území nebo jí mimo jiné vnutily britské opium.

Jednou z těchto predátorských mocností bylo také carské Rusko, které se v polovině 19. století zmocnilo čínského území pomocí dvou vynucených „nerovných smluv“.[2] Toto ztracené území zahrnovalo jak turkické oblasti na západě Číny, tak Vnější Mandžusko na východě, které dnes zahrnuje klíčová města Ruské federace, jako jsou Chabarovsk a Vladivostok. Ten byl původně založen Číňany kolem roku 600 n. l. a dodnes si uchovává významnou čínskou menšinu. Důvodem záboru tohoto území byla ruská touha z období Kateřiny Veliké stát se pacifickou mocností, k čemuž byl třeba dobře umístěný pacifický přístav. Naděje na významnou roli v Pacifiku sice zadupala do země ponižující porážka od Japonska v roce 1905 ve válce, ve které se bojovalo převážně právě o čínská území a vliv v Koreji; Vnější Mandžusko však Rusku zůstalo dodnes.

Čínská vládní média, pro které je jinak vybuzování patriotických nálad a napadání Západu za koloniální minulost smyslem existence, se tématu území zabraných Číně Ruskem vyhýbají. Přesto se nacionalistické emoce na čínských sociálních sítích a blozích na toto téma občas vzbouří, až musí zasahovat Čínská cenzura.[3] Například v loňském roce atmosféru mezi nacionalisticky orientovanými blogery rozvířil edikt ministerstva pro přírodní zdroje, které požaduje, aby byly na mapách tyto „historicky čínská města“, nacházející se nyní v Rusku, vyobrazována s jejích čínskými jmény, např. v případě Vladivostoku tedy Haišenwai.[4]

Číně se na přelomu 20. a 21. století podařilo to, v čem Rusko selhalo ve století 19. a stala se pacifickým námořním obchodním gigantem. A jak čínští nacionalisté upozorňují, Čína může těžit z přímého přístupu Vladivostoku k Japonskému moři, a navíc konečně napravit historickou křivdu. Čínské vedení v současnosti (zřejmě) neuvažuje o pokusu získat zpět území ztracená vůči carskému Rusku, ale mizérie ruské armády a dlouhodobý ekonomický úpadek Ruska minimálně opráší staré úvahy o scénářích a okolnostech znovuzískání těchto ztracených čínských území. Ostatně podobné plánování patří k běžným úkolům všech větších armád a někde v Pentagonu jistě leží i plány na obsazení jižní Kanady, což ale samo o sobě nic neznamená.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Jan Zahradil: Základní omyl je pohlížet na Čínu euroamerickýma očima

Europoslanec Jan Zahradil nedávno oznámil návrat do české politiky. V ODS hodlá zviditelnit ...

PREMIUM Hrozí válka, jakou svět neviděl. Spojeny státy a Čína jsou na kolizním kurzu

Prezident Biden a čínský vůdce Si Ťin-pching se setkali v Silicon Valley, aby snížili napětí v ...

PREMIUM Rusko-Čína: Euroasijská pevnost nebo ruský otrok pod čínským pánem?

Když média rekapitulují výsledky návštěv mezi ruskými a čínskými lídry, komentáře z velké většiny ...

PREMIUM Čína bude rázně konat proti nezávislosti Tchaj-wanu, řekl ministr obrany

Čínská armáda bude konat s rozhodností a sílou, aby zajistila, že se Tchaj-wan nestane nezávislým, ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.