Stanislav Vítek

Stanislav Vítek je analytik mezinárodních vztahů, pracuje pro technologické firmy z Jihovýchodní Asie a USA. Vystudoval obor International Security Studies na Karlově Univerzitě v Praze. Věnuje se mezinárodním vztahům a bezpečnostní problematice zejména na ose Západ–Východ.

Stránka 1 z 9

PREMIUM Trumpova posedlost Grónskem: Proč USA stále chtějí největší ostrov světa?

Trump opakovaně prohlašuje, že Spojené státy potřebují z důvodů národní bezpečnosti získat ostrov Grónsko, zpochybňuje právní nárok Dánska na něj a opakovaně na Kodaň naléhal, aby se ho vzdala, včetně ...

Turecko, Kurdové a mírová jednání: Blíží se zlom pro celý Blízký východ

Abdullah Öcalan (75), vězněný vůdce Strany kurdských pracujících (PKK), vyzval k výraznému posunu v kurdsko-tureckém konfliktu. Apeloval na organizaci, aby složila zbraně a rozpustila se, a zároveň se vyslovil pro budoucnost založenou na „demokracii a mírovém soužití“. Ideologii PKK označil za zastaralou a nepotřebnou, přičemž opakovaně zdůraznil nutnost další evoluce hnutí směrem od povstalectví a vyjádřil přání dosáhnout míru ještě za svého života. Öcalanovi stoupenci jeho návrh rámovali jako součást pokračujícího úsilí, nikoliv jako ústupek tureckému státu, zatímco turecká vláda situaci prezentovala opačně – jako jednostranné složení zbraní. [1] Kontext celé situace je však ještě složitější.

Islamisté přebírají kontrolu nad poválečnou Sýrií

Zatímco západní svět s hrůzou sledoval diplomatickou roztržku mezi Trumpem a Zelenským, přibližně 600 delegátů se zúčastnilo dvoudenní konference o národním dialogu v bývalém prezidentském paláci v Damašku. Diskutovalo se mimo jiné o tom, jak by se přechodná vláda měla vypořádat s ekonomikou, justicí a novou ústavou. Prozatímní prezident Ahmad Šara (nom de guerre al-Džawlání) označil dialog za první krok v politické transformaci Sýrie, téměř tři měsíce poté, co povstalecká koalice vedená Ahmadem Šarou a hnutím Haját Tahrír aš-Šám HTS (Organizace pro osvobození Levanty) svrhla dlouholetého diktátora Bašára Asada. Potenciální legitimizace nové vlády však vedla zbytky bývalého režimu k rozpoutání masakrů a navzdory pozitivním náznakům Sýrii stále hrozí návrat k novému, tentokrát islamistickému autoritářství.

PREMIUM Zrada a odplata: Historie syrsko-íránské dominance v Libanonu; část II.

Válka Izraele s Hizballáhem v Libanonu prohloubila sektářské rozdíly. Ačkoli se objevily projevy solidarity mezi náboženskými komunitami, včetně společné modlitby všech libanonských náboženských vůdců za oběti náletu v severním městečku Aito, napětí mezi vysídlenými, zejména šíity, a hostitelskými komunitami těchto uprchlíků citelně vzrostlo. Většina Libanonců se zlobí, protože byli opět zataženi do konfliktu, o němž neměli možnost rozhodovat a jehož se nechtěli účastnit.

PREMIUM Ropný paradox Ameriky: Proč USA vyvážejí ropu, ale zároveň 40 % své spotřeby importují?

V době, kdy je energetická bezpečnost v popředí zájmu vlád kolem světa, je ropná renesance v USA velmi aktuální. Ale navzdory tomu, že Spojené státy těží více ropy, než spotřebují, zůstávají kupodivu ...

Zrada a odplata: Historie syrsko-íránské dominance v Libanonu; část 1.

Jednou z klíčových otázek vyplývajících z války mezi Hizballáhem a Izraelem v Libanonu je, jaké důsledky bude mít tento konflikt pro sektářské vztahy v zemi. Historie se v tomto ohledu opakuje – ...

Tik-Tok: Čínský digitální zbraňový systém neomezené války proti Západu, část 2.

Během úvodní smrště podepisování výkonných nařízení Donaldem Trumpem v Oválné pracovně věnovali přítomní novináři se zaměřili především na relativně méně důležité téma – odklad „zákazu“ sociální ...

Landsbergis: Pozastavme Maďarsku hlasovací práva, ať Rusko nemůže blokovat EU

Bývalý litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis vydal článek Pozastavme Maďarsku hlasovací práva s cílem zachovat důvěryhodnost EU. Níže naleznete jeho překlad:

PREMIUM Tik-Tok: Čínský digitální zbraňový systém neomezené války proti Západu, část 1.

Během úvodní smrště podepisování výkonných nařízení Donaldem Trumpem v Oválné pracovně věnovali přítomní novináři největší pozornost relativně méně důležitému tématu – odkladu „zákazu“ sociální sítě ...

PREMIUM Americká ekonomická revoluce: Biden globalizaci přizabil, Trump ji dorazí, část 2.

Během prvních dvou týdnů svého působení se Donald Trump věnoval vytváření institucionálního chaosu. K 1. únoru podepsal plošných 25% celních přirážek na dovoz z Kanadu a Mexika, aby je následně „prozatím o měsíc odložil“, když jejich vlády zavedly nebo slíbily velice symbolická opatření a políbily tak Trumpův prsten.[1] Co bude dál a co čeká Evropu, nevíme.

Americká ekonomická revoluce: Biden globalizaci přizabil, Trump ji dorazí, část 1.

Donald Trump se svojí merkantilistickou obchodní politikou á la 19. století představoval mezi poválečnými americkými prezidenty ojedinělou výjimku. Jeho nástup k moci a do čela republikánské strany však posunul Overtonovo okno americké obchodní politiky směrem, jenž ukončil téměř bezvýhradnou vládu globalizace a volných trhů a posunul ji směrem k širšímu přijetí protekcionismu. V tomto směru to byl právě Joe Biden, kdo dosavadnímu přístupu ke globalizaci zasadil smrtící ránu a bude to jeho obchodní politika, kterou se dnes budeme zabývat. Na tu Trumpovu se pak podíváme v následujících dnech ve volném pokračování tohoto článku.

PREMIUM Německý fanatismus a arogance narazily na realitu: Německo po neschopné Merkelové stagnuje, průmysl se hroutí

Německo se dostává do bodu, z něhož není návratu. Podnikatelé to vědí, lidé v zemi to cítí, ale politici s odpověďmi nepřicházejí a většinou pokračují v politice vedoucí ke stagnaci, kterou zdědili po Angele Merkelové. Ta samozřejmě ve svých čerstvých pamětech žádnou vinu nepřijímá. Tím se největší evropská ekonomika vydala na cestu nezvratného úpadku. Německo se nezhroutí ze dne na den; jde o velmi pomalý a velmi zdlouhavý proces. Ale ten stahuje ke dnu celou Evropu.

Stránka 1 z 9