Slovenská armáda převzala modernizovaná bojová vozidla pěchoty
- 20. 6. 2018
- 235 komentářů
- Jan Grohmann
Na konci května slovenská armáda slavnostně převzala prvních 21 modernizovaných bojových vozidel pěchoty (BVP). Konkrétně šlo o 11 průzkumných vozidel ve verzi BPsVI (Bojove Prieskumne Vozidlo ISTAR) a deset vozidel BVP-M (Bojové Vozidlo Pechoty - Modernizované).
BVP-1 a BVP- 2 se nacházejí ve výzbroji všech pěti mechanizovaných praporů slovenských pozemních sil. Slovenská 1. mechanizovaná brigáda provozuje modernější BVP-2 a 2. mechanizovaná brigáda straší BVP-1. Podle londýnského think-tanku IISS (International Institute for Strategic Studies (IISS) slovenská armáda má papírově ve výzbroji 148 BVP-1 a 91 BVP-2. Počet aktivních (bojeschopných) vozidel není znám.
Celkově slovenské ministerstvo obrany (MOSR) v letech 2016 až 2017 objednalo modernizaci 35 vozidel BPzV Svatava (Bojové průzkumné vozidlo Svatava) a BVP-1 za 44,5 milionu euro ‒ konkrétně jde o modernizaci 18 (z 58 BPzV Svatava ve výzbroji slovenské armády) vozidel na verzi BPsVI a 17 vozidel na verzi BVP-M. Podle tiskové zprávy MOSR již část modernizovaných BVP slouží k výcviku slovenských vojáků.
Vozidlo BPzV Svatava (průzkumná verze BVP-1) se vyrábělo na Slovensku v letech 1988 až 1990. Svatava se vizuálně podobá BVP-1, ale je vybaveno průzkumnými systémy československé výroby. Celkově vzniklo 200 BPzV Svatava, z toho 16 vozidel bylo dodáno do Polska.
Modernizovaná vozidla BPsVI získá průzkumný prapor ISTAR 2. prešovské mechanizované brigády, BVP-M pak 21. mechanizovaný prapor stejné brigády.
Vozidla BPzVI v praporu ISTAR zůstanou do příchodu moderních průzkumných vozidel 4×4 a poté budou přesunuty k mechanizovaným jednotkám. Podle článku Vladimíra Bednáre na Armádních novinách jeden mechanizovaný prapor potřebuje minimálně 32 bojových vozidel pěchoty ‒ deset BVP pro každou ze tří mechanizovaných rot, dvě BVP pro rotu velení a ještě čtyři průzkumné BVP pro průzkumnou četu a jedno vyprošťovací BVP. Počet vozidel BPsVI a BVP-M tak stačí na přezbrojení jednoho mechanizovaného praporu.
Podle ruského blogu BMPD, který se odvolává na slovenské zdroje, po příchodu vozidel 4×4 sady průzkumných systémů BPsVI se přesunou na nová kolová obrněná vozidla AMV 8×8 a BPsVI se přemění na klasická BMP-M.
„Od samého začátku deklarujeme potřebu modernizace našich ozbrojených sil a toto je jeden z kroků, kterým tento náš závazek reálně plníme. Životnost bojových vozidel pěchoty jsme jejich modernizací prodloužili minimálně o dalších 20 roků, přičemž nová vozidla tohoto typu by nás stála několikanásobně více, než řešení, které jsme zvolil,“ uvedl ministr obrany Peter Gajdoš.
Slavnostní převzetí BVP-M a BPsVI
Podle Gajdoše jedno vozidlo BPsVI stojí přibližně 1,1 milionu euro a BVP-M přibližně 1,5 milionu euro. Nové západní BVP přitom stojí okolo pět milionů euro, navíc zhruba polovina z celkové akviziční sumy jde na vybudování provozního, logistického, servisního a výcvikového zázemí. Za nákup 35 nových západních BVP by tak MOSR minimálně zaplatit 350 milionů euro.
Vozidla BPsVI a BVP-M jsou výsledkem vývojem firem EVPÚ (Elektrotechnický výskumný a projektový ústav), Konštrukta Defence (součást DMD Group) a MSM Group. Samotná přestavba proběhla v podniku ZTS Martin patřící pod MSM Group.
Středobodem modernizace obou verzí je instalace slovenského bezosádkového bojového modulu TURRA 30. Věž je standardně osazena automatickým kanónem 2A42 ráže 30 mm se spřaženým kulometem PKT ráže 7,62 mm a dvěma střelami 9M113 Konkurs (v kódu NATO AT-5 Spandrel). Pro kanón 30 mm je k dispozici 330 nábojů, pro kulomet ráže 7,62 mm 600 kusů nábojů.
BPsVI / MOSR
V případě přání zákazníka je možné do bojového modulu TURRA 30 instalovat americký kanón Bushmaster Mk.44 ráže 30 mm, jiný kulomet ráže 7,62 mm nebo 12,7 mm a izraelské protitankové střely Rafael Spike.
Stejný bojový modul obdrží i 81 nových kolových bojových vozidel pěchoty AMV 8×8, které slovenská armáda postupně obdrží v letech 2018 až 2024.
Původní pohonná jednotka UTD-20 (220 kW) byla v případě BPsVI/BVP-M zachována, ale vozidlo prošlo kompletní vnitřní ergonomickou přestavbou ‒ modernizován a „zlidštěn“ byl pracovní prostor posádky i výsadku.
Průzkumné verze BPsVI získala mimo jiné pozemní radiolokátor FLIR Ranger R20S s dosahem 30 km, který na tuto vzdálenost dokáže odhalit (samozřejmě v podmínkách přímé viditelnosti) jedoucí vozidlo nebo na vzdálenost 12 km pohybujícího se člověka. Krome dalších systémů, jako detektoru laserového ozáření nebo detekce min, posádka BPsVI může vypouštět mini drony Micro Falcon s výdrží ve vzduchu až tři hodiny.
BPsVI / MOSR
BVP-M neni sice vybaveno radiolokátorem, má ale kruhové elektro-optické pozorovací a zaměřovací pouzdro velitele. Výrobce ani typ čidla není znám, ale jde pravděpodobně o výrobek izraelské firmy Elbit Systems. Obě vozidla rovněž získala komunikační systémy značky Harris nebo meteostanici a navigační zařízení Kestrel-5500.
Bojová hmotnost BPsVI a BVP-M se zvýšila na zhruba 15,3 t (původní BPzV mělo hmotnost 13,8 t), takže pro zachování plavbyschopnosti jsou stroje vybaveny přídavnými bočními nafukovacími plováky.
Další osud vozidel BVP-1 a BV-2 slovenské armády není znám. Jisté však je, že slovenská armáda nové BVP kupovat nebude, takže je velmi pravděpodobná další modernizace BVP-1 a BVP-2 za použití bezosádkových věží TURRA 30.
Související články
Kritika nákupu slovenských bojových vozidel AMV roste
Česko-Slovenské deja vu – podobně jako v případě nákupu kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP) ...
- 28.12.2017
- 164 komentářů
- Jan Grohmann
KOMENTÁŘ: Niekoľko mýtov okolo fínsko-slovenskej spolupráce na bojových vozidlách
Celý proces obstarania vozidiel BOV 8×8 je postavený na zavádzaní verejnosti zo strany slovenského ...
- 15.02.2018
- 42 komentářů
- Martin Kugla
Slovenské dělostřelectvo získá houfnice Zuzana 2
Ozbrojené síly Slovenské republiky (OS SR) nakoupí osm nových samohybných kolových houfnic (ShKH) ...
- 27.02.2018
- 203 komentářů
- Jan Grohmann
Stíhačky F-16 Block 70/72 pro Slovensko?
Americké ministerstvo zahraničí, resp. Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense ...
- 05.04.2018
- 453 komentářů
- Jan Grohmann
Ta modernizace je tedy nakonec v pořádku, když čtu názory slovenských kolegů, jsou s ní spokojení. Je fascinující, jak si najdou kladnou stránku věci i na tom, že se jim někdo ...Zobrazit celý příspěvek
Ta modernizace je tedy nakonec v pořádku, když čtu názory slovenských kolegů, jsou s ní spokojení. Je fascinující, jak si najdou kladnou stránku věci i na tom, že se jim někdo vys..re na hlavu. Když je spokojený daňový poplatník, pak nevadí, že dostal repasovanou Škodu 120 za třetinu ceny Audi A6.Skrýt celý příspěvek
technik, to s těmi generály jste skutečně zažil, nebo je to JPP? A neříkali to jako klasickou diplomatickou latinu? Protože nějak nevím, ale ta vyjmenovaná munice mi nepřijde nijak ...Zobrazit celý příspěvek
technik, to s těmi generály jste skutečně zažil, nebo je to JPP? A neříkali to jako klasickou diplomatickou latinu? Protože nějak nevím, ale ta vyjmenovaná munice mi nepřijde nijak ohromující. Třeba Bradly na tom není nějak zásadně hůř (OK, má menší ráži kanónu). Co bylo na sovětských BVP navíc oproti většině západních, byly PTŘS, o tom není sporu. Nicméně výsadky byly na Západě spíš větší, čety měly 4 vozidla, takže v ručních zbraních má taková četa zásadní převahu. V kanónové výzbroji je to různé, od slabších 25mm v zmíněném Bradly po o poznání silnější 40mm v CV90.
Ona ta lehká technika má své výhody, ale spíš v kategorii speciálních operací, nebo jako samostatné prostředky. Jenže BVP veze roj. A ty lidi je třeba ochránit, především právě léčky jsou pro lehkou techniku rizikové. A zatímco západní doktrína vidí BVP především jako prostředek, jak dostat pěchotu na bojiště, kde ji pak bude podporovat – hlavní bojová síla má být ta pěchota. Sověti vnímali BVP jako hlavní bojový prostředek motostřelců, samotný výsadek byl vnímán jako druhý v pořadí. Ono to má svojí logiku vyplývající z různých zkušeností a různých geografických podmínek, koneckonců u tanků je to podobné. Každopádně mi z toho vyplývá, proč na Západě upřednostňují více obrněná vozidla – primární je ochrana roje při přepravě, vlastní manévrování v terénu není pro takto nasazené BVP až tak důležité. Zatímco na Východě to bylo vnímáno opačně.
Stran taktiky – mám podezření, že většina příštích bojů na evropském území se bude odehrávat v zastavěném území. Jednak je skoro všude, jednak je to právě to, o co se bojuje...Skrýt celý příspěvekTechnik: lehká a mobilní? Proč by ne, ale k čemu ti to je, když vývoj jde tak dopředu, že ti to rozstřílí kde jaký kulometčík. To asi moc klidu těm osádkám nepřidá, že? Historek o ...Zobrazit celý příspěvek
Technik: lehká a mobilní? Proč by ne, ale k čemu ti to je, když vývoj jde tak dopředu, že ti to rozstřílí kde jaký kulometčík. To asi moc klidu těm osádkám nepřidá, že?
Historek o tom, že západní generálové byli rádi, že proti nám nešli jsem slyšel plno, ale pak si kliknu na jiný odkaz, kde stejně vychvalovanou techniku vidím hořet.
Marná snaha.. čtyřicet let od vzniku je čtyřicet let. Pro AČR nemá modernizace BVP žádný význam. To je raději můžeme nahradit Pandury, aspoň se nám zjednoduší logistika.Skrýt celý příspěvekTo skelet Každý máme na to názor jiny, já upřednostňují lehkou mobilní a spolehlivou techniku. Nejsem stratég ale v našich podmínkách by jsme při našich počtech techniky využívali ...Zobrazit celý příspěvek
To skelet
Každý máme na to názor jiny, já upřednostňují lehkou mobilní a spolehlivou techniku. Nejsem stratég ale v našich podmínkách by jsme při našich počtech techniky využívali především skrytu lesů,lesních cest, horských masivu a podobně. Utocit ze zálohy, napadnou a stáhnout se. Mít techniku jednoduchou s minimem výpočetní techniky,elektroniky. Můžeš mít načteno co chceš ale pokud uděláš ukázku bojových střeleb z bvp a statickou ukázku kdy přes bvp vyskladas vše co věže a jestli mě paměť neklame je to 400 nábojů do kaňonu, 2000 tisíce do PKT,3 x konkurz plus zbraně výsadku s munici staneš se svědkem vytrestenych pohledu zahraničních generálů který ti po ukázce bojových střeleb řeknou že jsou rádi že jsme na jejich straně těžko mi vyvrátila moje názory. Každopádně nejsem zakrnělý chápu vývoj techniky a podobně ale musí to jít ruku v ruce s finančními prostředky státu. Jestliže nejsme schopný udržet při životě 30 tanků a 100 panduru co bude následovat s 200 novými obrněnci?Skrýt celý příspěvekBavme sa otvorene. Je to určitý dočasný prínos pre vojakov, zvýši sa bojová schopnosť. Hlavne si odskúšajú modernú elektroniku, SRP a vežu. Až budú v budúcnosti financie určite ...Zobrazit celý příspěvek
Bavme sa otvorene. Je to určitý dočasný prínos pre vojakov, zvýši sa bojová schopnosť. Hlavne si odskúšajú modernú elektroniku, SRP a vežu. Až budú v budúcnosti financie určite treba rozmýšľať nad Pumou, ASCODom a pod. BVP1-2 je prekonaná koncepcia o tom niet pochýb, má nedostatočnú pancierovú ochranu. Preto tam dali protimínové sedačky a dúfam, že dajú aj dodatočnú pancierovú ochranu na vežu a korbu. Súhlasím s tvrdením, že by to mohlo po obstaraní moderných pásových vozidiel slúžiť pre druhosledové jednotky resp. aktívne zálohy. V žiadnom prípade nie do AFG a pod. Teraz treba dotiahnúť konečne do výroby nové BOV 8x8.Skrýt celý příspěvek
Nechcem byť zlomyseľný, ale reálne v bojových zónach súčasnosti skôr stretnete BVP 1/2, než akýmkoľvek ich moderný západných náprotivok. ;-p Ono, keď si pozriete pomery techniky ...Zobrazit celý příspěvek
Nechcem byť zlomyseľný, ale reálne v bojových zónach súčasnosti skôr stretnete BVP 1/2, než akýmkoľvek ich moderný západných náprotivok. ;-p Ono, keď si pozriete pomery techniky zavedenej vo svetových armádach, tak Puma a spol (dokopy vyrobených možno takých 1800 ks) sú ešte stále skôr taký nadštandard.Skrýt celý příspěvek
technik: pud sebezáchovy třeba u ručníkářů moc nefunguje :) podstatná je ovšem pointa. Řeknu Vám to ještě jinak. K čemu vám je befko, které má balistickou odolnost jak blbá Tatra ...Zobrazit celý příspěvek
technik: pud sebezáchovy třeba u ručníkářů moc nefunguje :) podstatná je ovšem pointa. Řeknu Vám to ještě jinak.
K čemu vám je befko, které má balistickou odolnost jak blbá Tatra s pancéřovanou kabinou.Skrýt celý příspěvekdanny: plete se, Americké Strykery mají vylepšené protiminové dno a i pokud jde o balistickou ochranu, tak bych si taky vsadil právě na Stryker. Teda pokud budeme porovnávat ...Zobrazit celý příspěvek
danny:
plete se, Americké Strykery mají vylepšené protiminové dno a i pokud jde o balistickou ochranu, tak bych si taky vsadil právě na Stryker. Teda pokud budeme porovnávat vozidla s bojovou věží a ne OT (když už porovnáváme pásák s osmikolkou).Skrýt celý příspěvekBvp která nemohou do bojové zóny. Letadla která nemohou na bojové mise... Tvl není lepší ty armády zrušit. A věnovat se něčemu užitečnému? :-):-)
Bvp která nemohou do bojové zóny. Letadla která nemohou na bojové mise... Tvl není lepší ty armády zrušit. A věnovat se něčemu užitečnému? :-):-)
Rase: Američani mají v Pobaltí jednotky vybavené Strykery. Nemyslím si, že by slovenské posádky v modernizovaných bevkách byly v nějak výrazně větším ohrožení života.
Rase: Američani mají v Pobaltí jednotky vybavené Strykery. Nemyslím si, že by slovenské posádky v modernizovaných bevkách byly v nějak výrazně větším ohrožení života.
Vazne nema smysl se v tom takhle stourat. Je to dekady stara koncepce, dnes jiz zastarala, ale je za 1/10 ceny noveho. Zazrak se cekat neda, posilat to do bojove zony (tou neni ...Zobrazit celý příspěvek
Vazne nema smysl se v tom takhle stourat. Je to dekady stara koncepce, dnes jiz zastarala, ale je za 1/10 ceny noveho. Zazrak se cekat neda, posilat to do bojove zony (tou neni pobalti) snad nikdo nebude. Bude na tom vez a dalsi vybaveni z kolovych BVP, tak alespon nejaka standardizace a na vycvik lepsi nez co bylo do ted. No a tim to hasne.
Pri omezenem pohledu jen na tento projekt se tomu tleskat proste neda. Ale kdyz na to clovek mrkne v kontextu, ze se obmenilo dopravni kridlo, ze se snad obmeni nadzvuky, ze se obmenili vrtulniky, snad obmeni kolova technika, doplni delostrelectvo... jednoduse v kontextu je i takovato "zpackana modernizace" malej zazrak. A uprimne, co bych treba videl radeji nez se ted poustet do dobrodruzstvi s pasovyma BVP je obmena vystroje bezneho pesaka... dalsi vec ve ktere je ACR pred OSSR (ikdyz si o kvalite BRENu 1 muzeme myslet svoje)Skrýt celý příspěvekTo skelet Pokud se nebude jednat o léčku tak výstřel z 12.7 čelně na bvp je jeho poslední hrdinský čin. Ostatně hrozně rád bych viděl kdo z vás by si na to troufl. Odhalte svoji ...Zobrazit celý příspěvek
To skelet
Pokud se nebude jednat o léčku tak výstřel z 12.7 čelně na bvp je jeho poslední hrdinský čin. Ostatně hrozně rád bych viděl kdo z vás by si na to troufl. Odhalte svoji pozici oklepete bevko, čelně na 500 metrů už jste bez šance a pak dostanete od bvp dáreček.
Jinak to stejný lze vztáhnout i na pandura. Bočně pro 14.5 no problém, takže asi tak.
U lidí funguje pud sebezachovy a pokud nemám 100% jistotu vyřazení vozidla při první salve tak jen sebevrah vystřelí.Skrýt celý příspěvekskelet: "bylo by děsně fajn, kdyby BVP nerozstřílela Toyota s kulometem ráže 12,7mm, respektive 14,5mm." To až tak moc nehrozí, jednak díky větší vzdálenosti, na kterou BVP ...Zobrazit celý příspěvek
skelet: "bylo by děsně fajn, kdyby BVP nerozstřílela Toyota s kulometem ráže 12,7mm, respektive 14,5mm."
To až tak moc nehrozí, jednak díky větší vzdálenosti, na kterou BVP Toyotu zaměří a zničí, jednak proti těmto rážím jsou BVP z přední polosféry dostatečně odolná, zatímco boky odolávající kalibru 7,62 by šlo doplnit o přídavné pancéřování.Skrýt celý příspěvekPosilnená predsunutá prítomnosť (EfP) v Pobaltí nie je predsa misia v bojovej zóne ako Afganistan, Irak (Syria). Celá aliančná prítomnosť v 4 štátoch (Pobaltie + Poľsko!) je 4 x ...Zobrazit celý příspěvek
Posilnená predsunutá prítomnosť (EfP) v Pobaltí nie je predsa misia v bojovej zóne ako Afganistan, Irak (Syria).
Celá aliančná prítomnosť v 4 štátoch (Pobaltie + Poľsko!) je 4 x 1000 vojakov, čiže cca 4000.
Asi Vám nemusím predikovať aký osud by postihol expedičné PUMY, LYNXe, CV-90tky, ASCODy v Pobaltí (nasimulovali to už iní), ak by sa na nich vyrútilo 100 000 vojakov s technikou zo západného vojenského okruhu.
A pripomeniem našu OS SR prítomnosť v Lotyšsku v prvej rotácii "Task Group Štefánik II" 152 vojakov martinského mechanizovaného práporu a 12ks BVP (z toho 10ks BVP-2 a 2ks BVP - M) a dva minomety vz. 82, doplnenej ďalšími príslušníkmi martinského práporu, prvkom velenia a riadenia, podporným prvkom v podobe
čaty opráv a prevádzky z trenčianskej brigády bojového zabezpečenia a tímom Vojenskej polície.
AČR v prvej rotácii posiela do Lotyšska minometnú čatu s mandátom do 60 mužov zo 71. mechanizovaného praporu v Hranicích. Do Litvy vysiela AČR 230 vojakov zo žateckého 41. mechanizovaného práporu kde základ jednotky tvorí mechanizovaná rota s KBVP Pandur, ženistami, zdravotníkmi a logistickou jednotkou.
A ak by nedajbože vypukol konflikt tak história nás učí ako dopadli napr. expedičné jednotky (veľká časť britského expedičného zboru a francúzskych vojsk) v Belgicku a Holandsku. Beneluxe...
@Jura99 (21.06.2018 Čas: 07:09): to čo je neúcta k životom si spomeňte dennodenne na našich dedinách (vesnicích) a v menších mestách s akou technikou a osobnými ochrannými prvkami prichádzajú hasiť naši hasiči (požiarnici) alebo prvosledoví policajti ktorí ozbrojení prichádzajú na miesto činu bez nepriestrelných viest. A potom si to porovnajte s tými, ktorí 99% len cvičia, keď už tu moralizujete o trenažéroch...Skrýt celý příspěvekMyslím, že to že budú mať v základe STANAG 3 je skôr dobrá správa ako zlá. Požiadavka bola aby vedeli plávať pri určitej hmotnosti a STANAG 3 bude asi vrchol pri ktorom pláve, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Myslím, že to že budú mať v základe STANAG 3 je skôr dobrá správa ako zlá. Požiadavka bola aby vedeli plávať pri určitej hmotnosti a STANAG 3 bude asi vrchol pri ktorom pláve, ale určite bude možnosť dodatočnej balistickej ochrany na úkor plavby. A vyššia hmotnosť ide zase do nákladov.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...