Slovenská armáda převzala modernizovaná bojová vozidla pěchoty

BVP-M má samostatný elektro-optický pozorovací senzor velitele; / MOSR

Na konci května slovenská armáda slavnostně převzala prvních 21 modernizovaných bojových vozidel pěchoty (BVP). Konkrétně šlo o 11 průzkumných vozidel ve verzi BPsVI (Bojove Prieskumne Vozidlo ISTAR) a deset vozidel BVP-M (Bojové Vozidlo Pechoty - Modernizované).

BVP-1 a BVP- 2 se nacházejí ve výzbroji všech pěti mechanizovaných praporů slovenských pozemních sil. Slovenská 1. mechanizovaná brigáda provozuje modernější BVP-2 a 2. mechanizovaná brigáda straší BVP-1. Podle londýnského think-tanku IISS (International Institute for Strategic Studies (IISS) slovenská armáda má papírově ve výzbroji 148 BVP-1 a 91 BVP-2. Počet aktivních (bojeschopných) vozidel není znám.

 

Celkově slovenské ministerstvo obrany (MOSR) v letech 2016 až 2017 objednalo modernizaci 35 vozidel BPzV Svatava (Bojové průzkumné vozidlo Svatava) a BVP-1 za 44,5 milionu euro ‒ konkrétně jde o modernizaci 18 (z 58 BPzV Svatava ve výzbroji slovenské armády) vozidel na verzi BPsVI a 17 vozidel na verzi BVP-M. Podle tiskové zprávy MOSR již část modernizovaných BVP slouží k výcviku slovenských vojáků.

 

Vozidlo BPzV Svatava (průzkumná verze BVP-1) se vyrábělo na Slovensku v letech 1988 až 1990. Svatava se vizuálně podobá BVP-1, ale je vybaveno průzkumnými systémy československé výroby. Celkově vzniklo 200 BPzV Svatava, z toho 16 vozidel bylo dodáno do Polska.

 

Modernizovaná vozidla BPsVI získá průzkumný prapor ISTAR 2. prešovské mechanizované brigády, BVP-M pak 21. mechanizovaný prapor stejné brigády.
 

Vozidla BPzVI v praporu ISTAR zůstanou do příchodu moderních průzkumných vozidel 4×4 a poté budou přesunuty k mechanizovaným jednotkám. Podle článku Vladimíra Bednáre na Armádních novinách jeden mechanizovaný prapor potřebuje minimálně 32 bojových vozidel pěchoty ‒ deset BVP pro každou ze tří mechanizovaných rot, dvě BVP pro rotu velení a ještě čtyři průzkumné BVP pro průzkumnou četu a jedno vyprošťovací BVP. Počet vozidel BPsVI a BVP-M tak stačí na přezbrojení jednoho mechanizovaného praporu.
 

Podle ruského blogu BMPD, který se odvolává na slovenské zdroje, po příchodu vozidel 4×4 sady průzkumných systémů BPsVI se přesunou na nová kolová obrněná vozidla AMV 8×8 a BPsVI se přemění na klasická BMP-M.

 

„Od samého začátku deklarujeme potřebu modernizace našich ozbrojených sil a toto je jeden z kroků, kterým tento náš závazek reálně plníme. Životnost bojových vozidel pěchoty jsme jejich modernizací prodloužili minimálně o dalších 20 roků, přičemž nová vozidla tohoto typu by nás stála několikanásobně více, než řešení, které jsme zvolil,“ uvedl ministr obrany Peter Gajdoš.

 

Slavnostní převzetí BVP-M a BPsVI

 

Podle Gajdoše jedno vozidlo BPsVI stojí přibližně 1,1 milionu euro a BVP-M přibližně 1,5 milionu euro. Nové západní BVP přitom stojí okolo pět milionů euro, navíc zhruba polovina z celkové akviziční sumy jde na vybudování provozního, logistického, servisního a výcvikového zázemí. Za nákup 35 nových západních BVP by tak MOSR minimálně zaplatit 350 milionů euro.

 

Vozidla BPsVI a BVP-M jsou výsledkem vývojem firem EVPÚ (Elektrotechnický výskumný a projektový ústav), Konštrukta Defence (součást DMD Group) a MSM Group. Samotná přestavba proběhla v podniku ZTS Martin patřící pod MSM Group.

 

Středobodem modernizace obou verzí je instalace slovenského bezosádkového bojového modulu TURRA 30. Věž je standardně osazena automatickým kanónem 2A42 ráže 30 mm se spřaženým kulometem PKT ráže 7,62 mm a dvěma střelami 9M113 Konkurs (v kódu NATO AT-5 Spandrel). Pro kanón 30 mm je k dispozici 330 nábojů, pro kulomet ráže 7,62 mm 600 kusů nábojů.

 

BPsVI  / MOSR

 

V případě přání zákazníka je možné do bojového modulu TURRA 30 instalovat americký kanón Bushmaster Mk.44 ráže 30 mm, jiný kulomet ráže 7,62 mm nebo 12,7 mm a izraelské protitankové střely Rafael Spike.

 

Stejný bojový modul obdrží i 81 nových kolových bojových vozidel pěchoty AMV 8×8, které slovenská armáda postupně obdrží v letech 2018 až 2024.

 

Původní pohonná jednotka UTD-20 (220 kW) byla v případě BPsVI/BVP-M zachována, ale vozidlo prošlo kompletní vnitřní ergonomickou přestavbou ‒ modernizován a „zlidštěn“ byl pracovní prostor posádky i výsadku.

 

Průzkumné verze BPsVI získala mimo jiné pozemní radiolokátor FLIR Ranger R20S s dosahem 30 km, který na tuto vzdálenost dokáže odhalit (samozřejmě v podmínkách přímé viditelnosti) jedoucí vozidlo nebo na vzdálenost 12 km pohybujícího se člověka. Krome dalších systémů, jako detektoru laserového ozáření nebo detekce min, posádka BPsVI může vypouštět mini drony Micro Falcon s výdrží ve vzduchu až tři hodiny.

 

BPsVI  / MOSR

 

BVP-M neni sice vybaveno radiolokátorem, má ale kruhové elektro-optické pozorovací a zaměřovací pouzdro velitele. Výrobce ani typ čidla není znám, ale jde pravděpodobně o výrobek izraelské firmy Elbit Systems. Obě vozidla rovněž získala komunikační systémy značky Harris nebo meteostanici a navigační zařízení Kestrel-5500.

 

Bojová hmotnost  BPsVI a BVP-M se zvýšila na zhruba 15,3 t (původní BPzV mělo hmotnost 13,8 t), takže pro zachování plavbyschopnosti jsou stroje vybaveny přídavnými bočními nafukovacími plováky.

 

Další osud vozidel BVP-1 a BV-2 slovenské armády není znám. Jisté však je, že slovenská armáda nové BVP kupovat nebude, takže je velmi pravděpodobná další modernizace BVP-1 a BVP-2 za použití bezosádkových věží TURRA 30.  

Zdroj: BMPDMOSR

Nahlásit chybu v článku


Související články

Kritika nákupu slovenských bojových vozidel AMV roste

Česko-Slovenské deja vu – podobně jako v případě nákupu kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP) ...

KOMENTÁŘ: Niekoľko mýtov okolo fínsko-slovenskej spolupráce na bojových vozidlách

Celý proces obstarania vozidiel BOV 8×8 je postavený na zavádzaní verejnosti zo strany slovenského ...

Slovenské dělostřelectvo získá houfnice Zuzana 2

Ozbrojené síly Slovenské republiky (OS SR) nakoupí osm nových samohybných kolových houfnic (ShKH) ...

Stíhačky F-16 Block 70/72 pro Slovensko?

Americké ministerstvo zahraničí, resp. Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Flader
    21:33 20.06.2018

    Inak len taký doplnok. Slovensko nie je jediná na starom kontinente, ktorá sa BVP nezbavuje, ale ich naopak modernizuje. Aj Fínsko zvolilo modernizáciu BVP-2. Samozrejme, je ...Zobrazit celý příspěvek

    Inak len taký doplnok. Slovensko nie je jediná na starom kontinente, ktorá sa BVP nezbavuje, ale ich naopak modernizuje. Aj Fínsko zvolilo modernizáciu BVP-2. Samozrejme, je modernizácia v menšom rozsahu (nemenia vežu, Slovensko modernizuje na platforme BVP-1 takže zmena veže je nutná). Taktiež ešte majú k dispozícii CV-90.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    21:28 20.06.2018

    Mossback: Pandury mají stejnou ne-li větší palebnou sílu, než BVP-1/2 a s ochranou je na tom obdobně. Z toho důvodu je pro nás modernizace BVP vyhazováním peněz.

    Mossback: Pandury mají stejnou ne-li větší palebnou sílu, než BVP-1/2 a s ochranou je na tom obdobně. Z toho důvodu je pro nás modernizace BVP vyhazováním peněz.

  • Flader
    21:25 20.06.2018

    Mossback, to sa práve ukáže. Od nás pôjde mech. rota s BVP-2 a 2ks týchto BVP-M na skúšku.

    Mossback, to sa práve ukáže. Od nás pôjde mech. rota s BVP-2 a 2ks týchto BVP-M na skúšku.

  • Mossback
    21:21 20.06.2018

    Nesher Do Pobaltí právě odjela na eFP minometná četa s taženými minomety vz. 52 a mechanizovaná rota s Pandury II - pokud je toto reálně myšleno proti Rusku, tak by modernizovaná ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher
    Do Pobaltí právě odjela na eFP minometná četa s taženými minomety vz. 52 a mechanizovaná rota s Pandury II - pokud je toto reálně myšleno proti Rusku, tak by modernizovaná BVP odvedla co do palebné síly i ochrany stejnou, ne-li lepší práci.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    21:09 20.06.2018

    Jasně, není to hitparáda, ale jak píší Jecchus a Nesher – peníze jsou omezené, obměnit potřebuje skoro vše... na něčem se holt ušetřit musí, protože cvičit je třeba. Koneckonců, ...Zobrazit celý příspěvek

    Jasně, není to hitparáda, ale jak píší Jecchus a Nesher – peníze jsou omezené, obměnit potřebuje skoro vše... na něčem se holt ušetřit musí, protože cvičit je třeba.

    Koneckonců, AČR by potřebovala kolem stovky MBT (2 prapory + po rotě k mechanizovaným praporům + něco na výcvik). A uděláme co? Modernizujeme (rozuměj uvedeme do provozu) nějakých 30 T-72M4CZ. Jen kolem toho neděláme takový humbuk (na to máme jiné projekty :-) ).Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    20:55 20.06.2018

    Mossback Jenže i v tom konvenčním střetnutím ty miny reálně hrozí, podvozek BVP má své limity, moc toho na něj mnoho nenavěsíte, dalším problémem je stísněný prostor, prostě to ...Zobrazit celý příspěvek

    Mossback

    Jenže i v tom konvenčním střetnutím ty miny reálně hrozí, podvozek BVP má své limity, moc toho na něj mnoho nenavěsíte, dalším problémem je stísněný prostor, prostě to vozidlo vzniklo v jiné době a pro úplně jinou taktiku. Poslat je (byť po lehké modernizaci) do symetrického konfliktu znamená akceptovat vysoké ztráty, to si mohou dovolit Rusové, my ne.


    tryskáč
    Pravda, Spike nerozchodí skoro nic, problém BVP je, že na něj stačí i velkorážný kulomet. Z mého pohledu je účel těchto modernizací jediný (spekulace o korupci nechám na slovenské kolegy), výcvik alespoň s trochu moderním systémem a podpora domácího průmyslu. Pro OSSR to v danou chvíli asi dává smysl (modernizovat musíte vše a peněz není na zbyt), ale pro AČR by to bylo vyhazování peněz.Skrýt celý příspěvek

  • Martin Kugla
    20:28 20.06.2018

    Dobrý deň, domnievam sa, že v článku sú uvedené chybné informácie: - 1.3.2016 (4 dni pred parl. voľbami) bola tajne podpísaná zmluva na modernizáciu 18 ks Svatáv za cenu, ktorá ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobrý deň,
    domnievam sa, že v článku sú uvedené chybné informácie:

    - 1.3.2016 (4 dni pred parl. voľbami) bola tajne podpísaná zmluva na modernizáciu 18 ks Svatáv za cenu, ktorá oficiálne "nepresiahne sumu 27 miliónov eur."
    Takže cena za 1ks je do 1,5 mil €

    - ďalšie stroje sú modernizované zjavne podľa projektu P1-4 "Modernizácia BVP" z Plánu 2030 schváleného min. roku: 18 ks za 44,5 mil €.
    Teda cena za 1 ks je 2,47 mil. € (!)

    O zmysluplnosti a nákladovej efektivite týchto modernizácií si každý vie urobiť názor sám...
    (Pozorní čitatelia si na fotkách iste všimnú, že plavákmi je vybavená len časť strojov (BPsVI?), ktoré ale napriek prieskumnému určeniu nemajú pozorovací a zameriavaní termovízor veliteľa, rovnako ho však nemá ani časť vozidiel bez plavákov (BVP-M?))

    Rovnako ako o reálnosti "predĺženia životnosti o ďalších 20 rokov," ako deklaroval Gajdoš.Skrýt celý příspěvek

  • shero
    20:10 20.06.2018

    podľa P4-1 by sa malo niečo udiať v roku 2024 (obmena či modernizácia BVP), tak uvidíme, ale dúfam, že obmena ...

    podľa P4-1 by sa malo niečo udiať v roku 2024 (obmena či modernizácia BVP), tak uvidíme, ale dúfam, že obmena ...

  • demagog
    20:07 20.06.2018

    "Slovenská 1. mechanizovaná brigáda provozuje modernější BVP-2 a 2. mechanizovaná brigáda straší BVP-1." ... tak teraz neviem ci sa autorovi prehodili 2 pismena alebo mu vypadlo ...Zobrazit celý příspěvek

    "Slovenská 1. mechanizovaná brigáda provozuje modernější BVP-2 a 2. mechanizovaná brigáda straší BVP-1."

    ... tak teraz neviem ci sa autorovi prehodili 2 pismena alebo mu vypadlo "s" :)Skrýt celý příspěvek

  • Mossback
    19:42 20.06.2018

    Jara V misi v Afghánistánu a v Iráku (po invazi r. 2003) jednoznačně převažovaly kolové typy, ať už dodatečně opancéřované terénní vozy, OT 6x6 a 8x8 nebo specializované MRAPy. ...Zobrazit celý příspěvek

    Jara
    V misi v Afghánistánu a v Iráku (po invazi r. 2003) jednoznačně převažovaly kolové typy, ať už dodatečně opancéřované terénní vozy, OT 6x6 a 8x8 nebo specializované MRAPy. Pásová vozidla byla v menšině a navíc je měly spíše větší kontingenty. Pokud je mi známo, i na syrských kurdských územích mají dnes Američané hlavně kolová vozidla.Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    19:34 20.06.2018

    Maosback
    Kouknete se na souhr techniky použité spojenci při misích a posledních operacích řekl bych že pásová bude převažovat ...,.

    Maosback
    Kouknete se na souhr techniky použité spojenci při misích a posledních operacích řekl bych že pásová bude převažovat ...,.

  • Mossback
    19:09 20.06.2018

    Jara, Nesher Pro závazky v podobě mise v Afghánistánu apod. jsou pro miniaturní kontingenty ideální LOV a MRAPy, ne pásová BVP. Pro vysoce nepravděpodobné konvenční střetnutí s ...Zobrazit celý příspěvek

    Jara, Nesher
    Pro závazky v podobě mise v Afghánistánu apod. jsou pro miniaturní kontingenty ideální LOV a MRAPy, ne pásová BVP. Pro vysoce nepravděpodobné konvenční střetnutí s Ruskem není protiminová ochrana tak důležitá a modernizovaná BVP by mohla mít přídavnou balistickou ochranu za cenu obětování plavbyschopnosti.Skrýt celý příspěvek

  • tryskac
    19:08 20.06.2018

    Sebelepsi stroj nevhodne nasadeny je k nicemu. Viete ako dopadlo prve nasadenie Tiger 1 pri Leningrade v roku 1942? Pricetny velitel by nikdy neposlal takyto stroj na misiu, kde je ...Zobrazit celý příspěvek

    Sebelepsi stroj nevhodne nasadeny je k nicemu. Viete ako dopadlo prve nasadenie Tiger 1 pri Leningrade v roku 1942? Pricetny velitel by nikdy neposlal takyto stroj na misiu, kde je to sama mina a IED. Na to sa skor hodi BOV, ktore skor ci neskor bude k dispozicii.
    Preco Rusi idu rovnakou cestou modernizacie BVP1.
    Ked uz raz to ma mizerny pancier, existuje jedina protizbran - rychlost a prvy zasah. Myslite, ze Puma, Lynx, CV90, ASCOD prezili zasah Spike? Sebesilnejsi pancier by nepomohol. Myslite, ze v hustych lesoch a makkom terene by 40t BVP bolo pohyblivejsie ako 15t? Myslite, ze taketo BVP by nevyradilo z boja napr. Pandur?Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    18:58 20.06.2018

    Tak mame možnost rezignovat na svojí obranu v tom případě nemá cenu jakákoliv armáda, ale ČR je země střední velikosti strategické polohy a dnes již také významnou evropskou ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak mame možnost rezignovat na svojí obranu v tom případě nemá cenu jakákoliv armáda, ale ČR je země střední velikosti strategické polohy a dnes již také významnou evropskou hospodářskou a průmyslovou silou, tak se domnívám že by si měla vybudovat schopnost bránit se, a nákup vojenské techniky tedy rozhodně není zbytečný navíc se nechá využít jako podpora průmyslu a vědy ....
    A samozřejmě mise, jsme v NATO a máme závazky navíc ty mise přinesli prospěch i našemu průmyslu ..... a to nové slovenské BVP pro mise právě moc použitelné není vyřadí ho každé RPG a sebemenší mina nebo Improvizované nastražené zařízení, navíc nemůže používat munici NATO .... zkratka je to bvp k ničemuSkrýt celý příspěvek

  • Nesher
    18:54 20.06.2018

    Mossaback Obávám se, že ne. BVP 1/2 je v moderním konfliktu vzhledem ke své koncepci (slabé pancéřování, mizivá proti minová ochrana) velmi zranitelné, my si prostě taktiku "eto ...Zobrazit celý příspěvek

    Mossaback

    Obávám se, že ne. BVP 1/2 je v moderním konfliktu vzhledem ke své koncepci (slabé pancéřování, mizivá proti minová ochrana) velmi zranitelné, my si prostě taktiku "eto ničeho, nas mnoho" nemůže dovolit.Skrýt celý příspěvek

  • Mossback
    18:44 20.06.2018

    Nová BVP jako je ASCOD 2, CV90 Mk. IV, Puma nebo Lynx jsou sice na špici soudobé vojenské technologie, ale napadá mě kacířská myšlenka - není pro armády ČR a SR s ohledem na ...Zobrazit celý příspěvek

    Nová BVP jako je ASCOD 2, CV90 Mk. IV, Puma nebo Lynx jsou sice na špici soudobé vojenské technologie, ale napadá mě kacířská myšlenka - není pro armády ČR a SR s ohledem na omezené rozpočty a poměr cena/výkon lepší provozovat kombinaci LOV/MRAP na COIN mise v zahraničí a modernizovaná BVP (právě jako tyto slovenské BVP-M nebo chystané ruské BMP-1 Basurmanin) pro vysoce nepravděpodobné konvenční střetnutí "kdesi na východě"?Skrýt celý příspěvek

  • Jara
    18:35 20.06.2018

    Nechápu jak tohle může někomu v Evropě projít a ještě s tím někdo souhlasí?? No to je síla ..... bvp1 bvp2 a modernizovat? Jak je to dlouho co vyjela první Bvp1? A Slovensko něco ...Zobrazit celý příspěvek

    Nechápu jak tohle může někomu v Evropě projít a ještě s tím někdo souhlasí?? No to je síla ..... bvp1 bvp2 a modernizovat? Jak je to dlouho co vyjela první Bvp1? A Slovensko něco takového plánuje používat ještě 20 let a tohle všechno korunuje osazením sovětského kanónu a použitím ruských PTŘS, ale to není vše oni to celé “doladí”osazenim zaostalého zbraňového modulu na nová KBVP.... a co mne nejvíce zaráží? Že se najdou tací kteří tomu rozumý?Skrýt celý příspěvek

  • Hajo
    17:57 20.06.2018

    Za mňa je to v poriadku. Je to posun vpred. Ostáva doriešiť BOV 8x8 a dúfam, že Patria prejde.

    Za mňa je to v poriadku. Je to posun vpred. Ostáva doriešiť BOV 8x8 a dúfam, že Patria prejde.

  • Jecchus
    17:37 20.06.2018

    Tak v situaci Slovenska má modernizace BVP (levnější, horší) smysl oproti nákupu nového BVP (dražší, lepší). Slovensko totiž potřebuje nové prakticky vše a hned. AČR je na tom lépe ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak v situaci Slovenska má modernizace BVP (levnější, horší) smysl oproti nákupu nového BVP (dražší, lepší). Slovensko totiž potřebuje nové prakticky vše a hned. AČR je na tom lépe (nového potřebujem jen půlku a hned), a proto v našich podmínkách mi přijde preference nákupu moderní techniky jako lepší řešení.
    Cena za slovenskou cestu je ale vysoká (modernizované BVP je dost problematicky reálně nasaditelné v konfliktu), jenže díky zanedbání armády v minulosti (ve větší míře, než u nás, tady se aspoň pořešili např. KBVP a Gripeny - jasně, není to superduper, ale je to) asi Slovensku nezbývá, než tuto cenu zaplatit. Resp. někdě prostě ušetřit musí a oni zvolili úsporu u BVP.Skrýt celý příspěvek

  • ludvík
    16:41 20.06.2018

    A co ti hoši v těch plechovkách ? Co ta katastrofická balistická ochrana ? Viz obrázky ze Sýrie !

    A co ti hoši v těch plechovkách ? Co ta katastrofická balistická ochrana ? Viz obrázky ze Sýrie !

Načítám diskuzi...

Stránka 10 z 11