Slovenská armáda převzala modernizovaná bojová vozidla pěchoty
- 20. 6. 2018
- 235 komentářů
- Jan Grohmann
Na konci května slovenská armáda slavnostně převzala prvních 21 modernizovaných bojových vozidel pěchoty (BVP). Konkrétně šlo o 11 průzkumných vozidel ve verzi BPsVI (Bojove Prieskumne Vozidlo ISTAR) a deset vozidel BVP-M (Bojové Vozidlo Pechoty - Modernizované).
BVP-1 a BVP- 2 se nacházejí ve výzbroji všech pěti mechanizovaných praporů slovenských pozemních sil. Slovenská 1. mechanizovaná brigáda provozuje modernější BVP-2 a 2. mechanizovaná brigáda straší BVP-1. Podle londýnského think-tanku IISS (International Institute for Strategic Studies (IISS) slovenská armáda má papírově ve výzbroji 148 BVP-1 a 91 BVP-2. Počet aktivních (bojeschopných) vozidel není znám.
Celkově slovenské ministerstvo obrany (MOSR) v letech 2016 až 2017 objednalo modernizaci 35 vozidel BPzV Svatava (Bojové průzkumné vozidlo Svatava) a BVP-1 za 44,5 milionu euro ‒ konkrétně jde o modernizaci 18 (z 58 BPzV Svatava ve výzbroji slovenské armády) vozidel na verzi BPsVI a 17 vozidel na verzi BVP-M. Podle tiskové zprávy MOSR již část modernizovaných BVP slouží k výcviku slovenských vojáků.
Vozidlo BPzV Svatava (průzkumná verze BVP-1) se vyrábělo na Slovensku v letech 1988 až 1990. Svatava se vizuálně podobá BVP-1, ale je vybaveno průzkumnými systémy československé výroby. Celkově vzniklo 200 BPzV Svatava, z toho 16 vozidel bylo dodáno do Polska.
Modernizovaná vozidla BPsVI získá průzkumný prapor ISTAR 2. prešovské mechanizované brigády, BVP-M pak 21. mechanizovaný prapor stejné brigády.
Vozidla BPzVI v praporu ISTAR zůstanou do příchodu moderních průzkumných vozidel 4×4 a poté budou přesunuty k mechanizovaným jednotkám. Podle článku Vladimíra Bednáre na Armádních novinách jeden mechanizovaný prapor potřebuje minimálně 32 bojových vozidel pěchoty ‒ deset BVP pro každou ze tří mechanizovaných rot, dvě BVP pro rotu velení a ještě čtyři průzkumné BVP pro průzkumnou četu a jedno vyprošťovací BVP. Počet vozidel BPsVI a BVP-M tak stačí na přezbrojení jednoho mechanizovaného praporu.
Podle ruského blogu BMPD, který se odvolává na slovenské zdroje, po příchodu vozidel 4×4 sady průzkumných systémů BPsVI se přesunou na nová kolová obrněná vozidla AMV 8×8 a BPsVI se přemění na klasická BMP-M.
„Od samého začátku deklarujeme potřebu modernizace našich ozbrojených sil a toto je jeden z kroků, kterým tento náš závazek reálně plníme. Životnost bojových vozidel pěchoty jsme jejich modernizací prodloužili minimálně o dalších 20 roků, přičemž nová vozidla tohoto typu by nás stála několikanásobně více, než řešení, které jsme zvolil,“ uvedl ministr obrany Peter Gajdoš.
Slavnostní převzetí BVP-M a BPsVI
Podle Gajdoše jedno vozidlo BPsVI stojí přibližně 1,1 milionu euro a BVP-M přibližně 1,5 milionu euro. Nové západní BVP přitom stojí okolo pět milionů euro, navíc zhruba polovina z celkové akviziční sumy jde na vybudování provozního, logistického, servisního a výcvikového zázemí. Za nákup 35 nových západních BVP by tak MOSR minimálně zaplatit 350 milionů euro.
Vozidla BPsVI a BVP-M jsou výsledkem vývojem firem EVPÚ (Elektrotechnický výskumný a projektový ústav), Konštrukta Defence (součást DMD Group) a MSM Group. Samotná přestavba proběhla v podniku ZTS Martin patřící pod MSM Group.
Středobodem modernizace obou verzí je instalace slovenského bezosádkového bojového modulu TURRA 30. Věž je standardně osazena automatickým kanónem 2A42 ráže 30 mm se spřaženým kulometem PKT ráže 7,62 mm a dvěma střelami 9M113 Konkurs (v kódu NATO AT-5 Spandrel). Pro kanón 30 mm je k dispozici 330 nábojů, pro kulomet ráže 7,62 mm 600 kusů nábojů.
BPsVI / MOSR
V případě přání zákazníka je možné do bojového modulu TURRA 30 instalovat americký kanón Bushmaster Mk.44 ráže 30 mm, jiný kulomet ráže 7,62 mm nebo 12,7 mm a izraelské protitankové střely Rafael Spike.
Stejný bojový modul obdrží i 81 nových kolových bojových vozidel pěchoty AMV 8×8, které slovenská armáda postupně obdrží v letech 2018 až 2024.
Původní pohonná jednotka UTD-20 (220 kW) byla v případě BPsVI/BVP-M zachována, ale vozidlo prošlo kompletní vnitřní ergonomickou přestavbou ‒ modernizován a „zlidštěn“ byl pracovní prostor posádky i výsadku.
Průzkumné verze BPsVI získala mimo jiné pozemní radiolokátor FLIR Ranger R20S s dosahem 30 km, který na tuto vzdálenost dokáže odhalit (samozřejmě v podmínkách přímé viditelnosti) jedoucí vozidlo nebo na vzdálenost 12 km pohybujícího se člověka. Krome dalších systémů, jako detektoru laserového ozáření nebo detekce min, posádka BPsVI může vypouštět mini drony Micro Falcon s výdrží ve vzduchu až tři hodiny.
BPsVI / MOSR
BVP-M neni sice vybaveno radiolokátorem, má ale kruhové elektro-optické pozorovací a zaměřovací pouzdro velitele. Výrobce ani typ čidla není znám, ale jde pravděpodobně o výrobek izraelské firmy Elbit Systems. Obě vozidla rovněž získala komunikační systémy značky Harris nebo meteostanici a navigační zařízení Kestrel-5500.
Bojová hmotnost BPsVI a BVP-M se zvýšila na zhruba 15,3 t (původní BPzV mělo hmotnost 13,8 t), takže pro zachování plavbyschopnosti jsou stroje vybaveny přídavnými bočními nafukovacími plováky.
Další osud vozidel BVP-1 a BV-2 slovenské armády není znám. Jisté však je, že slovenská armáda nové BVP kupovat nebude, takže je velmi pravděpodobná další modernizace BVP-1 a BVP-2 za použití bezosádkových věží TURRA 30.
Související články
Kritika nákupu slovenských bojových vozidel AMV roste
Česko-Slovenské deja vu – podobně jako v případě nákupu kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP) ...
- 28.12.2017
- 164 komentářů
- Jan Grohmann
KOMENTÁŘ: Niekoľko mýtov okolo fínsko-slovenskej spolupráce na bojových vozidlách
Celý proces obstarania vozidiel BOV 8×8 je postavený na zavádzaní verejnosti zo strany slovenského ...
- 15.02.2018
- 42 komentářů
- Martin Kugla
Slovenské dělostřelectvo získá houfnice Zuzana 2
Ozbrojené síly Slovenské republiky (OS SR) nakoupí osm nových samohybných kolových houfnic (ShKH) ...
- 27.02.2018
- 203 komentářů
- Jan Grohmann
Stíhačky F-16 Block 70/72 pro Slovensko?
Americké ministerstvo zahraničí, resp. Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense ...
- 05.04.2018
- 453 komentářů
- Jan Grohmann
Poslanec Krajniak pofidérnej slovenskej parlamentnej strany "Sme rodina" kritizoval nákup "Patrií" a obvinil Fínov z toho, že na MO SR niekomu pomastili vrecká. To bolo samozrejme ...Zobrazit celý příspěvek
Poslanec Krajniak pofidérnej slovenskej parlamentnej strany "Sme rodina" kritizoval nákup "Patrií" a obvinil Fínov z toho, že na MO SR niekomu pomastili vrecká. To bolo samozrejme naivné, Fíni sa ohradili, poslanec stiahol uši...ale bol umožnený poslanecký prieskum nákupu Patrií na MO SR. Krajniak sa ho zúčastnil a následne zverejnil na svojom FCB profile info o tom, že je všetko cool a fpohode atď. a že slovenské Patrie - korba budú mať Stanag Level 3 a veža TURRA30 Stanag Level 2.. No, tak teraz mi napadlo, že toto smiešne pancierovanie nových KBVP bolo navrhnuté preto, aby na tom neboli lepšie ako modernizované BVP-M :) :)Skrýt celý příspěvek
Neviem o tom, že by sa v Pobaltí reálne bojovalo a myslím, že tam idú iba dve vozidlá na skúšku. Pochybujem, že by niekto tak hazardoval so životmi a nasadil by ich napríklad do ...Zobrazit celý příspěvek
Neviem o tom, že by sa v Pobaltí reálne bojovalo a myslím, že tam idú iba dve vozidlá na skúšku. Pochybujem, že by niekto tak hazardoval so životmi a nasadil by ich napríklad do afg.Skrýt celý příspěvek
Modernizované BVP co teď dostává OSSR je dobré tak akorát pro mobilizační zálohy (tedy druhosledové vozidlo). Pokud jsem si ale dobře všiml, tak je OSSR hodlá poslat do Pobaltí a ...Zobrazit celý příspěvek
Modernizované BVP co teď dostává OSSR je dobré tak akorát pro mobilizační zálohy (tedy druhosledové vozidlo). Pokud jsem si ale dobře všiml, tak je OSSR hodlá poslat do Pobaltí a příště třeba někam jinam. Tedy počítají s nasazením jako u moderních pásových vozidel pěchoty (CV90 atd.), což vidím jako problém. S tou pancéřovou ochranou by neměly opouštět ani území Slovenska. Ono i u nás ty T-72M4CZ zůstávají doma a nikdo je neposílá na mise v rámci NATO. Ve výsledku to bude tak, že vojáci budou radši sedět v kolovém BOV 8x8 než v pásovém BVP, což je docela sranda / smutné. Od pásáku se zkrátka čeká vícSkrýt celý příspěvek
Áno kúpiť pre ISTAR rovno KOT je problém lebo to trvá pár rokov. Finančné zabezpečenie bolo prezentované. A nemyslím si, že dať dole pár senzorov zo Svatav je až taký problém ako ...Zobrazit celý příspěvek
Áno kúpiť pre ISTAR rovno KOT je problém lebo to trvá pár rokov. Finančné zabezpečenie bolo prezentované. A nemyslím si, že dať dole pár senzorov zo Svatav je až taký problém ako to prezentuješ. A je jasné, že je to finančne drahšie riešenie, ale pokým by sa kúpili nové BVP, a to ešte ani nie sú peniaze na to vyhradené, by trvalo minimálne 5 rokov kým by sa dostali do Prešova a toľko času nie je.Skrýt celý příspěvek
technik: raketu to asi zastaví těžko, ale bylo by děsně fajn, kdyby BVP nerozstřílela Toyota s kulometem ráže 12,7mm, respektive 14,5mm.
technik: raketu to asi zastaví těžko, ale bylo by děsně fajn, kdyby BVP nerozstřílela Toyota s kulometem ráže 12,7mm, respektive 14,5mm.
To jura Můj příspěvek byla reakce na dotazy ohledně srovnávání věžových kompletu pandur vs bvp. Dle mého názoru nelze srovnávat ani cv90, Lynx a pod s bvp. Bavíte se hlavně o ...Zobrazit celý příspěvek
To jura
Můj příspěvek byla reakce na dotazy ohledně srovnávání věžových kompletu pandur vs bvp.
Dle mého názoru nelze srovnávat ani cv90, Lynx a pod s bvp. Bavíte se hlavně o ochrane. Tam bvp prohrává na plné čáře ale má pouze 14 tun tak to opět nelze srovnávat, to je jako srovnávat německý Wiesel ( lasičku) s bvp.
Pro naše podmínky a středoevropské válčiště dle mých zkušeností platí čím lehčí tím lepší.
Myslím že zkušenosti z bojového nasazení ze Sýrie byl jeden z podnětu proč rusové chtějí modernizovat bvp, domnívám se že to vozidlo má své uplatnění.
Už jenom logistika přeprava,opravy,vyprošťování hrají do karet lehčím vozidlum samozřejmě na úkor obrany osádky,otázkou je zda dnešní velmi sofistikované rakety zastaví pancíř nových bvp.Skrýt celý příspěvekAlpacino36: nechci se stále opakovat, ale jako trenažér to je předražený špás, cenově na úrovni nového stroje (po přepočtu na životnost) a vlastnostmi přitom pozadu. Kdo kupuje ...Zobrazit celý příspěvek
Alpacino36: nechci se stále opakovat, ale jako trenažér to je předražený špás, cenově na úrovni nového stroje (po přepočtu na životnost) a vlastnostmi přitom pozadu. Kdo kupuje levně, platí dvakrát.
Jak dlouho víte o ISTAR ? Proč na poslední chvíli pro ISTAR sháníte techniku, navíc dočasnou, později nahrazenou KOT? To byl takový problém koupit pro ISTAR rovnou KOT? (bez výzkumu a vývoje) Co to je zase za bastlování, později sundávat z BVPsVI věci pro ISTAR a přemontovávat na KOT? Proč není veřejnosti jasně řečeno, kolik tato modernizace stála peněz?Skrýt celý příspěvekTak u nás (AČR) připadá BVP-1 jen v tom případě, že a) překope se pro speciální aplikace (nosič minometu 81mm, 120mm, raketomet 70mm, nosič RBS-70NG apod., nebo pro logistiku) b) ...Zobrazit celý příspěvek
Tak u nás (AČR) připadá BVP-1 jen v tom případě, že
a) překope se pro speciální aplikace (nosič minometu 81mm, 120mm, raketomet 70mm, nosič RBS-70NG apod., nebo pro logistiku)
b) bude se modernizovat do uloženek pro případ mobilizace
jinak prostě už neSkrýt celý příspěvekJurra99: Ak si myslíš že BVP-M bude niekedy nasadený v reálnom konflikte tak to ťažko. Je to modernizácia preto aby bolo aspoň na čom cvičiť ako tu už niekto spomínal. Lebo s ...Zobrazit celý příspěvek
Jurra99: Ak si myslíš že BVP-M bude niekedy nasadený v reálnom konflikte tak to ťažko. Je to modernizácia preto aby bolo aspoň na čom cvičiť ako tu už niekto spomínal. Lebo s technikou je to dosť kritické, čo je aj pochopiteľné na jej vek.Skrýt celý příspěvek
technik: neporovnavejte BVP-M s Pandurem. Porovnavejte s pasaky, napr. CV90, ASCOD. Ta modernizace je vhodna maximalne jako trenazer, poslat s tim lidi do valky je neucta k jejich ...Zobrazit celý příspěvek
technik: neporovnavejte BVP-M s Pandurem. Porovnavejte s pasaky, napr. CV90, ASCOD. Ta modernizace je vhodna maximalne jako trenazer, poslat s tim lidi do valky je neucta k jejich zivotum. Zajimalo by me, jestli by obhajci do toho posadili treba sveho syna a poslali do Afghanistanu a soucasne se tesili, ze stat usetril (coz ani to neplati, pomer cena/zivotnost je blizky novemu stroji).Skrýt celý příspěvek
Jen pro porovnání kanonu a účinnosti palby Bvp vyhody Kadence max 550 r/min 2 * větev po 340 a 160 náboji celkem 400 v zásobníku Původně letecky kanon konstruktéři se zaměřili ...Zobrazit celý příspěvek
Jen pro porovnání kanonu a účinnosti palby
Bvp vyhody
Kadence max 550 r/min
2 * větev po 340 a 160 náboji celkem 400 v zásobníku
Původně letecky kanon konstruktéři se zaměřili hlavně na spolehlivost, u vrtáků chlazen náporovým vzduchem v bvp při dlouhých dávkách problém s přehříváním to se projeví po cca 300 ranách dlouhá dávka, v boji nereálné leč nevýhoda.
Možnost střelby ručním odpálením i v případě výpadku stabiku ovládání vertikál horizontál rucne
Po zásahu obou zaměřovačů lze vést palbu na periskopy
Z letecké zástavby zachováno sekundární natažení kanonu 2 x pyropatrona, primárně se natahuje ručně
Funguje i při EMP
Závady lze odstranit bez opuštění vozidla
Kanon kryt před nepříznivými klimatickými podminkami
Nevýhody
Nemá moderní SŘP ( zase ale nepadaj Windows)
Několika násobně používající se kraby, povoleno myslím max 3 pak nový to jde ruku v ruce se spolehlivostí kanonu
Méně výkonný náboj než u Mk44
Méně přesny než Mk44
Mk44
Vyhody
SŘP když šlape
Presny kanon
Účinnější munice ( větší laborace prachové náplně)
Korekce na základě vzdálenosti pokud funguje laser
Termokamera
Nevýhody
Nelze kanon ovládat manuálně
Po zásahu 2* minipop vozidlo slepé
Kanon vystaven povětrnostním vlivům
Minipop nemá ohrev, problém námraza
Častý únik dusíku z minipopu poté vlhko a koroze vnitřních součástí = velmi drahá oprava
Málo munice cca 200 kusů ve 2* větev
Max kadence 200 ran/min
V poli až na odstranění velmi jednoduchých závad neopravitelné
Nelze využít skrytu porostu a lesů, hrozí fatální poškození rcws
Náchylnost na fatální poškození rcws ručními zbraněmi
Preberte si to jak chcete ale porovnáváme vozidla mezi kterými jsou 2 generace. Pokud Slováci provedli modernizaci pak za mě je vítěz BVP. Termo a SŘP jasně dorovnání hendikep staré BVP2.
PS pokud jsem se seknul v ttd prosím o opravu psal jsem to z paměti.
Rád bych slyšel porovnání i jiných příslušníků mající zkušenost jak s bvp a pandurem , možná jjsem trochu zaujatý,možná nekdoa opačné zkušenosti.Skrýt celý příspěvekto MALI: ...ja by som na druhej strane vôbec nepodceňoval protivníka a jeho systémy dálkového minování (třeba v armádě RF), že ak disponujú informáciami akými BVP, BOV, VTV ...Zobrazit celý příspěvek
to MALI:
...ja by som na druhej strane vôbec nepodceňoval protivníka a jeho systémy dálkového minování (třeba v armádě RF), že ak disponujú informáciami akými BVP, BOV, VTV disponuje protivník, že tomu (ne)príspôsobia aj svoje míny a nástražné výbušné nálože IED - inými slovami aj proti STANAG 4569 Úroveň 4 (Level 4).
Granáty a výbuchy min – Výbuch odpovídající nad 10 kg TNT
4a – Exploze pod jakýmkoliv kolem nebo mezi rozchodem kol
4b – Exploze pod středem podvozkuSkrýt celý příspěvekTo Arthur: ....a co systémy dálkového minování (třeba v armádě RF jich mají hned několik typů) o nich neuvažujete? Nebo o diverzních akcích protivníka při hybridní válce? ...Zobrazit celý příspěvek
To Arthur:
....a co systémy dálkového minování (třeba v armádě RF jich mají hned několik typů) o nich neuvažujete? Nebo o diverzních akcích protivníka při hybridní válce? Protiminovou ochranu a ochranu proti nástražným náložím bych určitě nepodceňoval ani na území Evropy, v případě hybridní války dokonce ani na východě Slovenska.Skrýt celý příspěvekPokiaľ sú BVP – M primárne určené pre teritoriálnu obranu SR (ČR) tj. nejednalo by sa o expedičné BVP pre Afganistan, Irak a pod. kde široko využívajú podomácky pripravované ...Zobrazit celý příspěvek
Pokiaľ sú BVP – M primárne určené pre teritoriálnu obranu SR (ČR) tj. nejednalo by sa o expedičné BVP pre Afganistan, Irak a pod. kde široko využívajú podomácky pripravované výbušné nálože IED, prípadne míny tak predsa tam by sme vyslali naše MRAP a BOV 8x8 vozidlá a ruku na srdce tie naše kontingenty s takýmito vozidlami sa pohybujú niekde medzi 10-20 kusov, tak nevytvárajme dojem, že by sme tam vysielali pásové BVP.Skrýt celý příspěvek
KOLT Mohl by jste prosím uvést z čeho vycházíte, že naše kanony 2A42 jsou často poruchové? Ničeho takového jsem si nevšiml. Z podstaty věci jsou BVP-2 náchylnější na závady. ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT
Mohl by jste prosím uvést z čeho vycházíte, že naše kanony 2A42 jsou často poruchové?
Ničeho takového jsem si nevšiml. Z podstaty věci jsou BVP-2 náchylnější na závady. Je to dáno tím, že už mají nějaký ten pátek za sebou. Oproti ostatním typům BVP ve světě jsou na tom z tohoto pohledu asi nejlépe. Málokterý typ BVP je tak blbuvzdorný jako BVP-2 (1).Skrýt celý příspěvekMossback, paradoxně jsou minomety vz. 82 kancepčně zastaralejší v modernizované versi, kdy jsou voženy na náklaďáku. Dokud byly tažené, mělo to větší smysl :-) Ale to je detail. ...Zobrazit celý příspěvek
Mossback, paradoxně jsou minomety vz. 82 kancepčně zastaralejší v modernizované versi, kdy jsou voženy na náklaďáku. Dokud byly tažené, mělo to větší smysl :-) Ale to je detail. Stran koupě BVP si myslím, že je koupíme, ale pokud se to neudělá rychle (max 2 roky), skončí konjunktura a dopadne to s nimi jak s Pandury – nakoupí se jich méně a s horším vybavením...Skrýt celý příspěvek
Flader, Finové je berou jako druhosledovou jednotku. Navíc je ta modernizace nestála moc peněz, protože měnili v podstatě to, co se chystáme my měnit u Pandurů, čili jen drobný ...Zobrazit celý příspěvek
Flader, Finové je berou jako druhosledovou jednotku. Navíc je ta modernizace nestála moc peněz, protože měnili v podstatě to, co se chystáme my měnit u Pandurů, čili jen drobný upgrade věcí, které rychle zastarávají (NV, termo, spojení...). Ale jak jsem psal, já tu vaši modernizaci vcelku chápu. A jak píše skelet a další, pro nás by to naopak nemělo smysl, protože my už KBVP máme, vy je teprve budete kupovat. Čili jsme o krok dál. A tudíž máme víc peněz na pásová BVP. Jenže i vy je potřebujete udržet v chodu, s menším množstvím financí vám nezbude nic jiného, než modernizace. A ty Turry můžete kdyžtak hodit na KBVP, kdybyste se za 10 let rozhodli, že se pásáků zbavíte úplně.
Mossback, palebná síla 2A42 není vyšší než u Mk. 44. Má rychlejší kadenci, což se může hodit kupříkladu proti nízkoletícím cílům (ovšem nic než helinu s tím stejně postřelovat nepůjde, dron je moc malý a letadla moc rychlá). Mk. 44 oproti tomu má výkonnější munici, umožňuje používat některé typy moderních nábojů (lepší průbojné, programovatelné – ale to bychom se museli plácnout přes kapsu, nicméně na Samsony to instalovat jde) a je o poznání přesnější. Uživatel technik tady onehdá psal, že kanóny na Pandurech mají poměrně dost poruch (což ale naše 2A42 také). Pochopil-li jsem to ovšem správně, jdou na vrub jiných věcí než kanónu samotného (schránka podavače i nábojová, SŘP, MiniPOP).Skrýt celý příspěvekZa překlep minometu 52-82 se omlouvám a děkuji za opravu (na tom, že se jedná o zastaralý koncept zbraně, se nic nemění). Jinak bez ohledu na to, jestli někdo preferuje modernizaci ...Zobrazit celý příspěvek
Za překlep minometu 52-82 se omlouvám a děkuji za opravu (na tom, že se jedná o zastaralý koncept zbraně, se nic nemění). Jinak bez ohledu na to, jestli někdo preferuje modernizaci BVP nebo nákup nových strojů se obávám, že se nakonec nedočkáme žádné z variant, protože armáda se v prioritách vlády ANO propadá čím dál níž (stačí se podívat na požadavky KSČM týkající se misí), o "schopnostech" Stopnického a Šlechtové dotáhnout cokoli k podpisu ani nemluvě, takže jsem ohledně tendru ve výši několika desítek miliard na nová BVP skeptický - v dohledných 10 letech se nekoupí nic a "befka" budou jezdit, dokud se nerozloží na prvočinitele...Skrýt celý příspěvek
Flader To je právě to, oni to modernizují jako záložní systém pro mobilizaci, pro případ, že budou přímo napadeni Rusy. U nás je to trochu jinak, i v případě nějakého ruského ...Zobrazit celý příspěvek
Flader
To je právě to, oni to modernizují jako záložní systém pro mobilizaci, pro případ, že budou přímo napadeni Rusy. U nás je to trochu jinak, i v případě nějakého ruského "osvobozování" lotyšských Rusů před hrůzami liberální demokracie nepošleme do pole zmobilizované občany, ale BÚU složené z profesionálních vojáků a možná členů AZ, tj. budeme pořád omezeni relativně malým počtem personálu, nemůže si dovolit ně přijít jen proto, že chceme šetřit.Skrýt celý příspěvekMossbeck Za prvé tam odejely minomety vz. 82, za druhé, Pandury je vybavena lehká brigáda, postavit těžkou brigádu na 35 let starých, lehkých BVP, se stejnou balistickou a horší ...Zobrazit celý příspěvek
Mossbeck
Za prvé tam odejely minomety vz. 82, za druhé, Pandury je vybavena lehká brigáda, postavit těžkou brigádu na 35 let starých, lehkých BVP, se stejnou balistickou a horší proti minovou ochranou než má Pandur mi nepřijde jako příliš racionální řešení. O komfortu pro osádku a družstvo nemluvě. Prostě my si na rozdíl od OSSR můžeme dovolit bojový systém s perspektivou dalších 30-40 let a ne jen výcvikový stroj s perspektivou 10-15 let.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...