Ruské válečné lodě v Lamanšském průlivu
- 28. 11. 2014
- 151 komentářů
- Jan Grohmann
Skupina čtyř vojenských ruských plavidel vplula do Lamanšského průlivu. Velení NATO oznámilo, že není nijak znepokojeno přítomností lodí ruského námořnictva mezi Francií a Velkou Británií. Ruské lodě pravděpodobně Lamanšským průlivem pouze proplouvají.
„Dneska skupina lodí a podpůrných plavidel ze Severní flotily... projela nejužším místem Lamanšského průlivu úžinou Dover a vstoupila do zátoky blízko ústí řeky Seiny," citovala ruská tisková agentura RIA Novosti tiskové prohlášení ruského Západního vojenského okruhu.
Skupina ruských lodí se vydala na cestu 20. listopadu letošního roku z ruského přístavu Severomorsk. Na cestě k pobřeží Francie urazila 2100 km. Úkolem mise je „garantovat vojenskou přítomnost Ruské federace v operačně významných oblastech mezinárodních moří."
V současné době panuje v Lamanšském průlivu špatné počasí. Ruské lodě nyní proto kotví v mezinárodních vodách u Seinské zátoky.
„I když jsou lodě zakotvené, posádka cvičí způsoby, jak řešit infiltraci nepřátelských sil z ponorka a učí se, jak přežít na lodi v případě zatopení nebo požáru," citovala RIA Novosti tiskové prohlášení Západního vojenského okruhu.
Pohyb ruských lodí v „srdci" NATO samozřejmě vyvolává otázky o poslání a záměrech, především v médiích. Ministerstvo obrany Francie a velení NATO však nechává přítomnost lodí v Lamanšském průlivu chladným.
Výsadková loď třídy Ropucha. / José María Casanova Colorado, CC BY-SA 3.0
„Lodě neprovádějí (vojenské – pozn. redakce) cvičení. Čekají jen v zóně, kde mohou být několikrát do roka," upravuje informace ruských tiskových agentur francouzské námořnictvo ve svém informačním servisu.
Podle plukovníka Jay Janzena, tiskového mluvčí NATO, je si aliance vědoma přítomností ruských válečných lodí v Lamanšském průlivu. „Naše informace naznačují, že lodě pouze proplouvají a zdržují se kvůli špatnému počasí, nevykonávají cvičení v Kanálu, přestože některé titulky ruských novin se nás o tom snaží přesvědčit," říká Janzen.
Vlajkovou lodí skupiny je raketový torpédoborec Severomorsk. Kromě raketového torpédoborce proplouvá Lamanšským průlivem velká výsadková loď Aleksander Otrakovskij, nákladní loď Dubna a tažný remorkér SB-406.
Torpédoborec Severomorsk (Projekt 1155 Fregat) třídy Udaloj byl zařazen do výzbroje v roce 1987, měří na délku 163 m při výtlaku 6200 m. Třída Udaloj je určená především pro boj s ponorkami protivníka.
Aleksander Otrakovskij (Projekt 775) třídy Ropucha je tanková výsadková loď. Loď měří na délku 113 metrů při výtlaku 2200 tun. Loď přepraví až 450 tun nákladu v podobě tanků, vozidel nebo vojáků.
Zdroj: RIA Novosti, Reuters
Související články
Čínský J-31 s ruskými motory proti F-35 Lightning II?
Nové čínské stealth stíhačky J-31 získají ruské motory RD-93. Informaci médiím potvrdil Sergej ...
- 12.11.2014
- 22 komentářů
- Jan Grohmann
Čínské kopie: Ruský problém nebo kalkul?
Čína dlouhodobě projevuje zájem o nákup ruských protivzdušných systémů S-400 a stíhaček Su-35. V ...
- 18.11.2014
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Modernizce nadzvukových bombardérů Tu-160 „Blackjack“
Před několika dny se poprvé dostal do vzduchu první z modernizovaných ruských strategických ...
- 24.11.2014
- 16 komentářů
- Jan Grohmann
Mimochodem smutný povzdech k ruské technologické úrovni: -Když se tak staráme o technologickou úroveň jiných - co my? Co ještě dnes zvládneme komplet vyrobit (ne smontovat z ...Zobrazit celý příspěvek
Mimochodem smutný povzdech k ruské technologické úrovni:
-Když se tak staráme o technologickou úroveň jiných - co my? Co ještě dnes zvládneme komplet vyrobit (ne smontovat z dovezených součástek na dovezených strojích)? Až budeme zvedat nos nad Rusy, proberme si seznam našich (jednoznačně našich) výrobků, které nad ruskými čnějí. Jistě něco najdeme. Ale nebude jich moc. A jistě jich bude mnohem mně, než jich bylo ještě třeba generaci zpět. Smutné.Skrýt celý příspěvekD.i.p.- fenri :
panove bezte si nafackovat nekam za roh.
http://www.dejepis.com/ucebnic...D.i.p.- fenri :
panove bezte si nafackovat nekam za roh.
http://www.dejepis.com/ucebnic...Takedo - také si nemyslím, že tato generace Němců potáhne na východ. A už vůbec ne do Ruska. Ale na Polsko, ČR apod. bych to střednědobě nereálně neviděl. Byly období i kolem 100 ...Zobrazit celý příspěvek
Takedo - také si nemyslím, že tato generace Němců potáhne na východ. A už vůbec ne do Ruska. Ale na Polsko, ČR apod. bych to střednědobě nereálně neviděl. Byly období i kolem 100 let, kdy Němci na východ netáhli. Ale už to dělají tak dlouho, že pokud se z nich nestane komplet muslimská země (pak potáhnou také, ale už to nebudou Němci), že v nějakém ne zas tak dlouhém horizontu bych to považoval za reálné. Že se toho dožiji já nepovažuji za příliš prabděpodobné, ale ne za nereálné. S obsazením ČŘ Němci i Rusy to vidím za mého života se srovnatelnou (nízkou) pravděpodobností. Spíše si myslím, že se staneme bez (zásadního) násilí spolkovou zemí neoněmecké říše (Nord-EU?).Skrýt celý příspěvek
fenri: Ale zapoměl jsem vám odpovědět. Ne nemyslím s,i že tato generace Němců potáhne na východ. Jistě, někdy v budoucnu to možné je (v prakticky nekonečné budoucnosti to ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: Ale zapoměl jsem vám odpovědět.
Ne nemyslím s,i že tato generace Němců potáhne na východ. Jistě, někdy v budoucnu to možné je (v prakticky nekonečné budoucnosti to vyloučit nelze), ale považuji to za velmi nepravděpodobné.
Vždyť ani teď, když Německo po Rusku něco chce, tak nesahá po zbraních, ale po sankcích.
V německé společnosti je navíc nějaký revanšismus vůči Rusku naprosto marginální.
Takže bojíte-li se, že Němci potáhnou řekněme za Vašeho života na východ ala operace Barbarossa, tak jste myšlením zamrzl někde v roce 1968. Tehdy také vojákům ( varšavské smoluvy - to použít můžu ne?) řekli, že nás jedou zachránit před Němci.Skrýt celý příspěvekChtěl bych jen podotknout, že ten komunistický (sovětský) kurz jsme si z velké části zvolili my. Po válce proběhly demokratické volby v kterých jsme dali do rukou příliš mnoho moci ...Zobrazit celý příspěvek
Chtěl bych jen podotknout, že ten komunistický (sovětský) kurz jsme si z velké části zvolili my. Po válce proběhly demokratické volby v kterých jsme dali do rukou příliš mnoho moci všeho schopným zrádcům. O agresi sovětského bloku se dá mluvit teprve od roku 1968. Nedělejme ze sebe chudinky, které někdo zneužil.
Stejně tak jsme nyní strčili hlavu do chomoutu EU z které (dnes už je to poznat) nemůže vzejít nic dobrého. Stejně tak v dávnější minulosti lezla šlechta do zadku němcům, výsledkem bylo 400 let po Rakouskem. Nás nikdy západoevropský státy nevezmou jako sobě rovný, pro ně jsme přistěhovalci odněkud z východu.
Takže nám nezbývá nic jiného, než se spolehnout zejména na sebe a balancovat na hraně.Skrýt celý příspěvekTakedo - pokud považujete okupaci s 360 000 mrtvými a plánovaným vyvražděním národa za srovnatelnou s okupací, kde zahynulo (a nelze říct, že záměrně a plánovaně) několik lidí a ...Zobrazit celý příspěvek
Takedo - pokud považujete okupaci s 360 000 mrtvými a plánovaným vyvražděním národa za srovnatelnou s okupací, kde zahynulo (a nelze říct, že záměrně a plánovaně) několik lidí a nikdo nás vyvražďovat nechtěl, je to těžké.
Co se Krymu týče: Ukrajinci na Krymu nežili a nežijí. Ukrajinci ho nedobili na Tatarech. Ukrajinci ho nebránili před Brity a Francouzi. Ukrajinci ho nebránili před Němci. Ukrajinci nepostavili Sevastopol, ani Jaltu. Jediný důvod, proč by podle Vás měl Krym být Ukrajinský je ten, že Ukrajinec Chruščov se rozhodl, že bude ukrajinský. Dědictví soudruha Chruščeva budeme bránit do roztrhání těla. Prostě nevidím racionální důvod ani historický ekvivalent, aby Krym byl stabilně Ukrajinský. Podobný příklad sotva najdete. Takto uměle připojená území v historii nikdy nevydržela. Většinou se vracela zpět za použití násilí.Zde to bylo zaplaťpánbůh v klidu.
Mimochodem náš spojenec v NATO udělal přesně to samé (ba krutější, násilnější a bez referenda a nikdo s tím problém nemá...)Skrýt celý příspěvekDeortc - celkem pochybuji, že Západ vyrábí pěchotní zbraně při stejné ceně lépe. Je to srovnatelné. Navíc na Západě se bohužel poslední dobou vývoj moc nekoná a kromě přidání pístu ...Zobrazit celý příspěvek
Deortc - celkem pochybuji, že Západ vyrábí pěchotní zbraně při stejné ceně lépe. Je to srovnatelné. Navíc na Západě se bohužel poslední dobou vývoj moc nekoná a kromě přidání pístu k AR či těžkých obludek jako SCAR či CZ805 se nic zásadního neobjevilo. Abakan či AK s protipísty jsou celkem nové cesty.
Pokud se domníváte, že protiraketová obrana či mezikontinetální strategické rakety nevyžadují vysoké technologie, měl byste vrátit diplom. "Ostré" verze S-400 a S-500 bez diskuze patří k absolutní světové špičce. Rusové jsou dobří i v leteckých motorech atd. Na to, že jich je kolem 140 milionů, tak to není tak zlé.Skrýt celý příspěvekTodomachi - ano, Rusko posílá bombardéry, čímž nepůsobí a nemůže působit škodu (nechce přeci s jedním strojem bombardovat USA), zatímco špionážní letadla zemi, okolo které se ...Zobrazit celý příspěvek
Todomachi - ano, Rusko posílá bombardéry, čímž nepůsobí a nemůže působit škodu (nechce přeci s jedním strojem bombardovat USA), zatímco špionážní letadla zemi, okolo které se pinoží, škodu působí.
Nadále prosím o citaci Vašeho druhého podsunutí a doložení toho prvního, když ho píši skoro ve všech příspěvcích.Skrýt celý příspěvekfenri: Já o voze, vy o koze. Ruskou imperiální politiku jsem neporovnával s jinými, pouze jsem ji charakterizoval a pojmenoval její původ. Při pohledu na okupace se asi ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: Já o voze, vy o koze.
Ruskou imperiální politiku jsem neporovnával s jinými, pouze jsem ji charakterizoval a pojmenoval její původ.
Při pohledu na okupace se asi neshodneme, ale uznávám, že je to dost subjektivní záležitost. Já nezažil ani jednu, takže mám asi víc chladného odstupu....
Ale abychom se posunuli: Zajímavý je Váš pojem "historické spravedlnosti". Na to skutečně věříte? Je tato objektivní? Nebo je subjektivní a Rusové mají svojí a my zase jinou? A pokud je subjektivní, tak proč zastáváte tu ruskou (tedy nerad bych vám něco podsouval, tak to zkopíruji: co se Krymu týče - tam si skutečně vzali jen to, co vybudovali a o co měli přijít )?Skrýt celý příspěvekto fenri: Ale vždyť Rusové žádné technologie nemají a tedy ani nemají co využívat. Uspokojování jejich potřeby technologií je závislé na západě. Střelivo, zbraně, nože.... ...Zobrazit celý příspěvek
to fenri: Ale vždyť Rusové žádné technologie nemají a tedy ani nemají co využívat. Uspokojování jejich potřeby technologií je závislé na západě.
Střelivo, zbraně, nože.... maličkosti, které beztak západ umí vyrábět lépe.
Např. obor, který jsem vystudoval (ještě za Husáka) - VUT FE v Brně, konkrétně obor elektrotechnologie.
Všechno, co Sověti tehdy v tomto oboru produkovali, byly značně nespolehlivé kopie v té době už zastaralých výrobků vyvinutých Intelem, IBM, Motorolou, MOS technology, DEC,.... tedy americkými firmami.
Ku příkladu sovětské integrované obvody měly extrémně špatnou pověst. Pokud to jen trochu šlo, tesláčtí vývojáři se jim vyhýbali a upřednostňovali obvody z NDR, Tesly, Maďarska....
A přitom tehdejší Sovětský svaz měl mnohem větší základnu jak materiální, tak i ohledně nadaných lidí, než má dnešní Rusko. Takže o technologických schopnostech Ruska opravdu nemám žádné iluze.
Ta země západu nejen v tomto ohledu prostě nemá co nabídnout a pokud se v Rusku narodí někdo nadaný, tak mnohem lepší uplatnění než v Rusku, najde v USA, EU, či jinde v liberální demokracii západního typu. Však taky USA, ale třeba i Izrael, jsou země plné chytrých lidí původem z Ruska.
Proto nevidím jediný rozumný důvod proč by západ měl Rusku povolit jakoukoliv moc rozhodovat o tom, jakým směrem se bude ubírat Evropa a evropské státy.Skrýt celý příspěvekNe fenri v tom jádro sporu vůbec netkví. To tkví právě v tom, že Rusko posílá dálkové bombardéry, chápete rozdíl mezi bombardérem a špionážním letadlem? Ještě jsem nečetl, že by ...Zobrazit celý příspěvek
Ne fenri v tom jádro sporu vůbec netkví. To tkví právě v tom, že Rusko posílá dálkové bombardéry, chápete rozdíl mezi bombardérem a špionážním letadlem? Ještě jsem nečetl, že by naši spojenci poslali do vzduchu záchytné stihače kvůli ruským špionážním letadlům. Rusko totiž posílá vždy bombardéry TU-95 nebo mladší TU-160, jako v případě nelegálního přeletu těchto strojů nad Kolumbií minulý rok. Tedy ještě jednou - Rusko posílá bombardéry a ne výzvědná letadla a to je sakra rozdíl. Navíc jste uvedl jeden příklad, já téměř deset, přitom jste se tvářil, že takových incidentů má západ a jiní na svědomí obrovské množství, já však vidím, že k hranicím suverénních státu letky bombardérů v 21. století v době míru posílá pouze Rusko.Skrýt celý příspěvek
Todo-Konkrétně? U kterých národů deklarovali přání je vyhladit? A u kterých je vyhladili? Mimochodem Rusko většinu svých dějin bylo neustále napadáno Tatary ( do otroctví podle ...Zobrazit celý příspěvek
Todo-Konkrétně?
U kterých národů deklarovali přání je vyhladit? A u kterých je vyhladili?
Mimochodem Rusko většinu svých dějin bylo neustále napadáno Tatary ( do otroctví podle odhadů odvlekli přes polovinu populace), Kumány, Mongoly...Skrýt celý příspěvekto Deortc: Ano, kromě surovin nemá Rusko momentálně co nabídnout. Hrozné ale je, že se patrně systematické ruské vlivové snaze šíří jakýsi iracionální mýtus o Rusku, jako ochránci ...Zobrazit celý příspěvek
to Deortc: Ano, kromě surovin nemá Rusko momentálně co nabídnout. Hrozné ale je, že se patrně systematické ruské vlivové snaze šíří jakýsi iracionální mýtus o Rusku, jako ochránci Slovanů (Poláci a Ukrajinci by mohli vyprávět) ba dokonce o jakémsi svatém a čistém Rusku jako ochránci rodiny a mravních hodnot. Země, kde jsou na objednávku mocných vražděni novináři a opoziční aktivisté a opoziční politici běžně vězněni, žádným morálním příkladem není. Tento mystický obraz Svatého Ruska je geneticky přítomen v panslavistickém pohledu na svět, který se u nás šířil v době národního obrození, tedy v době hledání vlastní a nejlépe protirakouské a protiněmecké identity. Pak ovšem někteří obdivovatelé ruské slovanskosti do Ruska vycestovali a vrátili se zcela zdrceni. Vše snad nejlépe vystihuje památný výrok Karla Havlíčka Borovského, který v době panslovanského étosu Rusko osobně navštívil, po návratu prohlásil: „jel jsem na Rus jako Slovan, vracím se jako Čech“.Skrýt celý příspěvek
Todo-píšete, že skoro v každém příspěvku. Toto je jeden případ a ještě nesmyslný. Protože pokud byste si toto nemyslel, tak byste to snad nenapsal. To dává smysl, ne? Co ta druhá ...Zobrazit celý příspěvek
Todo-píšete, že skoro v každém příspěvku. Toto je jeden případ a ještě nesmyslný. Protože pokud byste si toto nemyslel, tak byste to snad nenapsal. To dává smysl, ne? Co ta druhá otázka?
Na Vaši otázku jsem neodpověděl (nic jsem Vám nepodsunul), protože přesně takto vyspecifikovaný druh vojenské činnosti bych hledal obtížně a na to nemám čas. Jádro sporu ovšem je v tom, zda se velmoci navzájem šmírují a pošťuchují, což zjevně dělají všechny strany a došlo to každému kromě Vás. To jestli americká (čínská, japonská, Vitnamská, argentinská...) letadla otáčejí 17,6 mil od vzdušeného prostoru jiných států pod úhlem 36° a ruská 12,5 a pod (ó hrůzo!) pod úhlem 90°na tom nic nemění. Na formě šmírování a provokací nezáleží, dělají to všichni a všichni s tím počítají. Myslím, že samotné vojáky to rozčiluje desetkrát méně, než novináře a po nich tu vyplašeně, tu záštiplně a bojovně pokvokávající čtenáře. Citoval jsem Vám tam i Američany jasně hovořící o tom, že ve špionáži budou pokračovat.Skrýt celý příspěvekfenri, jediný rozdíl v napadání ze strany Němců a Rusů je dán tím, že s Ruskem nesousedíme. Ti co s Ruskem sousedí, by vám podobných příkladů ze své historie předložili stejně, ...Zobrazit celý příspěvek
fenri, jediný rozdíl v napadání ze strany Němců a Rusů je dán tím, že s Ruskem nesousedíme. Ti co s Ruskem sousedí, by vám podobných příkladů ze své historie předložili stejně, ne-li více, než my z historie soužití s Němci.Skrýt celý příspěvek
Deortc: no, myslím že míra zla není otázkou osobního názoru. 360 000 mrtvých snad není věcí názoru, ale fakt. Jinak z Ruska se dá dotáhnout i dost jiných věcí, než jen surovin. ...Zobrazit celý příspěvek
Deortc: no, myslím že míra zla není otázkou osobního názoru. 360 000 mrtvých snad není věcí názoru, ale fakt.
Jinak z Ruska se dá dotáhnout i dost jiných věcí, než jen surovin.
Kvalitní levné palné zbraně i střelivo (resp. některé střelivo, levné Barnauly kromě spolehlivosti nemají co nabídnout). Některé oblečení (hlavně od Splavu) je rozhodně v odolnosti a nositelnosti hodně dobré (zejm. pro národ oblékaný na vietnamských tržnicích). Elektronika, i když spíš vojensky či outdoorově zaměřená. Nože srovnatelné se západní špičkou a světelné roky nad Mikovem. Ale souhlasím, že Rusové doteď kašlou na spotřební zboží a přestože mají technlogie, tak je nepoužívají. V řadě oborů vojenské tehcniky (které jsou "vyšší dívčí") jsou na špici (PVO, PRO,SSN) samozřejmě pro nás ale není smysluplné to dovážet.Skrýt celý příspěvekfenri, žádal jste mě o příklad, tak tady je. Například z této vaší odpovědi na můj příspěvek to jasně vyplývá, píšete: "Domnívat se, že ruské T-95 pomalu a ve výšce letící k území ...Zobrazit celý příspěvek
fenri, žádal jste mě o příklad, tak tady je. Například z této vaší odpovědi na můj příspěvek to jasně vyplývá, píšete: "Domnívat se, že ruské T-95 pomalu a ve výšce letící k území poblíž USA tam letí, aby USA napadly, či je vyděsili je zralé na rychlou intervenci MUDr. Chocholouška." V uvedené citaci mi podsouváte, že já si myslím, že tam ruské stroje letí s cílem napadnout USA a vy mi tuto bláznivou představu vyvracíte s tím, že jsem zralý na psychiatrii.
A slušnost za slušnost, vy mi také něco dlužíte. V reakci na vaše tvrzení "kdyby sem měl někdo postovat seznam amerických letadel a lodí, co se plácají v mezinárodních vodách, blízko u hranic jiných států (či dokonce na území jiných států), tak by se to sem nevešlo" jsem vás požádal o několik příkladů. Byl jsem velmi skromný a nežádal "seznam co by se sem nevešel", ale požádal jsem o pouhé 3 případy z posledních 5 let, kdy formace amerických bombardérů B-52 či B-1 nebo F-117 letěly na Rusko a po startu ruských stíhaček na hranici jeho vzdušného prostoru otočily.Skrýt celý příspěvekPotřetí Vás Todo prosím, abyste uvedl, kde jsem napsal to, co jste mi podsunul. Napadlo nás Německo (X-krát). Napadl nás Sovětský svaz s Maďarskem, Polskem, Bulharskem a ...Zobrazit celý příspěvek
Potřetí Vás Todo prosím, abyste uvedl, kde jsem napsal to, co jste mi podsunul.
Napadlo nás Německo (X-krát).
Napadl nás Sovětský svaz s Maďarskem, Polskem, Bulharskem a Německem. Jednou.
Rusko nás nenapadlo nikdy. Chápete ty rozdíly?
99% německé armády i velení byli Němci. (Ostatně i Rakušané jsou Němci - východní říše). O složení armády SSSR ani politbyra toto nelze říct ani náhodou. A o složení jednotek, které vletěli na naše území už vůbec ne. Dřívější ataky Němců na naše území byli ryze německé. Opět chápete ten rozdíl?Skrýt celý příspěvekto fenri: Asi nemá smysl dohadovat se kdo byl/je či není jak velkým démonem..... Protože toto je do značné míry otázkou osobního názoru. Myslím, že se ale dá shodnout minimálně ...Zobrazit celý příspěvek
to fenri:
Asi nemá smysl dohadovat se kdo byl/je či není jak velkým démonem..... Protože toto je do značné míry otázkou osobního názoru.
Myslím, že se ale dá shodnout minimálně na těchto tezích. Rusko a Rusové nám nemají co nabídnout kromě svých nerostných surovin, které nám ale prodávají za tržní ceny a z takto získaných peněz sami žijí, takže se z jejich strany nejedná o žádné dobro, ale pouze o prostý business, který, pokud bude fungovat spolehlivě a k oboustranné spokojenosti, tak se v něm dá pokračovat.
Ale jakékoliv další kontakty nad rámec tohoto businessu? Proč? Vždyť Rusko nám (a západu obecně) absolutně nemá co nabídnout. Ve srovnání s EU, USA, Austrálií, Kanadou....je to snad ve všech směrech zaostalá země závislá na západních technologiích. Liberální demokratický systém západního typu nepochybně není dokonalý, ale ve srovnání se systémem v Rusku je nepochybně dokonalejší minimálně o dva řády. :p
Proto se Ukrajině, ale také i řadě dalších zemí sousedících s Ruskem nedivím, že se chtějí přiklonit k západu a ruská cesta je neoslovuje. A pokud si Rusko chce náklonost těchto zemí vydupat násilím, tak považuji za správné, když západ pomocí sankcí Rusku ukazuje, že tudy cesta nevede. :)
Aby ten můj příspěvek měl nějaký závěr - tak tedy, nakupovat od Ruska jeho suroviny, no, proč né, pokud to pro nás bude výhodné. Ale nechat Rusko řádit a ovlivňovat politiku Evropy, to ani náhodou, protože Rusko nemůže, není schopno, do Evropy přinést jakýkoliv pozitivní impuls.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...