Ruské válečné lodě v Lamanšském průlivu

Foto: Admiral Vinogradov třídy Udaloj; ilustrační foto / U.S. Navy
Admiral Vinogradov třídy Udaloj; ilustrační foto / U.S. Navy

Skupina čtyř vojenských ruských plavidel vplula do Lamanšského průlivu. Velení NATO oznámilo, že není nijak znepokojeno přítomností lodí ruského námořnictva mezi Francií a Velkou Británií. Ruské lodě pravděpodobně Lamanšským průlivem pouze proplouvají.

„Dneska skupina lodí a podpůrných plavidel ze Severní flotily... projela nejužším místem Lamanšského průlivu úžinou Dover a vstoupila do zátoky blízko ústí řeky Seiny," citovala ruská tisková agentura RIA Novosti tiskové prohlášení ruského Západního vojenského okruhu.

Skupina ruských lodí se vydala na cestu 20. listopadu letošního roku z ruského přístavu Severomorsk. Na cestě k pobřeží Francie urazila 2100 km. Úkolem mise je „garantovat vojenskou přítomnost Ruské federace v operačně významných oblastech mezinárodních moří."

V současné době panuje v Lamanšském průlivu špatné počasí. Ruské lodě nyní proto kotví v mezinárodních vodách u Seinské zátoky.

„I když jsou lodě zakotvené, posádka cvičí způsoby, jak řešit infiltraci nepřátelských sil z ponorka a učí se, jak přežít na lodi v případě zatopení nebo požáru," citovala RIA Novosti tiskové prohlášení Západního vojenského okruhu.

Pohyb ruských lodí v „srdci" NATO samozřejmě vyvolává otázky o poslání a záměrech, především v médiích. Ministerstvo obrany Francie a velení NATO však nechává přítomnost lodí v Lamanšském průlivu chladným.

Foto: Výsadková loď třídy Ropucha. /José María Casanova Colorado, CC BY-SA 3.0
Výsadková loď třídy Ropucha. / José María Casanova Colorado, CC BY-SA 3.0

„Lodě neprovádějí (vojenské – pozn. redakce) cvičení. Čekají jen v zóně, kde mohou být několikrát do roka," upravuje informace ruských tiskových agentur francouzské námořnictvo ve svém informačním servisu.

Podle plukovníka Jay Janzena, tiskového mluvčí NATO, je si aliance vědoma přítomností ruských válečných lodí v Lamanšském průlivu. „Naše informace naznačují, že lodě pouze proplouvají a zdržují se kvůli špatnému počasí, nevykonávají cvičení v Kanálu, přestože některé titulky ruských novin se nás o tom snaží přesvědčit," říká Janzen.

Vlajkovou lodí skupiny je raketový torpédoborec Severomorsk. Kromě raketového torpédoborce proplouvá Lamanšským průlivem velká výsadková loď Aleksander Otrakovskij, nákladní loď Dubna a tažný remorkér SB-406.

Torpédoborec Severomorsk (Projekt 1155 Fregat) třídy Udaloj byl zařazen do výzbroje v roce 1987, měří na délku 163 m při výtlaku 6200 m. Třída Udaloj je určená především pro boj s ponorkami protivníka.

Aleksander Otrakovskij (Projekt 775) třídy Ropucha je tanková výsadková loď. Loď měří na délku 113 metrů při výtlaku 2200 tun. Loď přepraví až 450 tun nákladu v podobě tanků, vozidel nebo vojáků.

Zdroj: RIA Novosti, Reuters

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čínský J-31 s ruskými motory proti F-35 Lightning II?

Nové čínské stealth stíhačky J-31 získají ruské motory RD-93. Informaci médiím potvrdil Sergej ...

Čínské kopie: Ruský problém nebo kalkul?

Čína dlouhodobě projevuje zájem o nákup ruských protivzdušných systémů S-400 a stíhaček Su-35. V ...

Modernizce nadzvukových bombardérů Tu-160 „Blackjack“

Před několika dny se poprvé dostal do vzduchu první z modernizovaných ruských strategických ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Jecchus
    20:25 30.11.2014

    Trpělivost diskutujících s úkazem jakým je fenri je opravdu snad asi nekonečná. Snaha bavit se o čemkoli s někým kdo tvrdí, že za minulého režimu jsme NEbyli v područí SSSR je z ...Zobrazit celý příspěvek

    Trpělivost diskutujících s úkazem jakým je fenri je opravdu snad asi nekonečná. Snaha bavit se o čemkoli s někým kdo tvrdí, že za minulého režimu jsme NEbyli v područí SSSR je z mého pohledu marnost nad marnost. Budiž vám přátelé ke cti, že se o to přesto snažíte...Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
    20:15 30.11.2014

    Vy jste dějepis na ZŠ absolvoval v době, kdy se mu vlastně vůbec nedalo věřit, nebo se pletu? Jinak jasně, 1848 je jen datum, zlozvyk :-D Proces byl komplikovanější... o to ...Zobrazit celý příspěvek

    Vy jste dějepis na ZŠ absolvoval v době, kdy se mu vlastně vůbec nedalo věřit, nebo se pletu?

    Jinak jasně, 1848 je jen datum, zlozvyk :-D Proces byl komplikovanější... o to žádná.

    S tou neexistencí národů je to zajímavá teorie.

    Já tu vaší nedůvěru po svých osobních zkušenostech s Němci prostě nemůžu sdílet.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    20:10 30.11.2014

    Jura99: sviní u nás byl nadbytek a sovětští poradci s námi žádnu práci neměli. Za udávání sousedů, šmírování zpěváků, kradení v práci, bůčkovou kolaboraci...sověti, natož Rusové ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99: sviní u nás byl nadbytek a sovětští poradci s námi žádnu práci neměli. Za udávání sousedů, šmírování zpěváků, kradení v práci, bůčkovou kolaboraci...sověti, natož Rusové nemohli. Jsou to naše sračky a tvrdit cokoliv jiného je pokrytectví a sebeiluze, která může vést jen k tomu, že si to zopakujeme.
    První pokus o vlastní cestu byl až 68 a stejně šlo o prd. Nechci si idealizovat jaro 68, ale jádro problému je v tom, že naši komouši chtěli něco dělat trochu jinak než sovětští komouši a tak dostali ťafku. Jedny svině vystartovaly na druhé. Nicméně - okupace v roce 68 prostě není ztotožnitelná s Rusy jako s národem, jak je tu stále podsouváno.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    19:55 30.11.2014

    Takedo, myslím, že dějepis na levelu ZŠ není úplně to ořechové. Ačkoliv o národech lze skutečně hovořit (v dnešním slova smyslu) cca od poloviny 19.stol, neznamená to, že předtím ...Zobrazit celý příspěvek

    Takedo, myslím, že dějepis na levelu ZŠ není úplně to ořechové. Ačkoliv o národech lze skutečně hovořit (v dnešním slova smyslu) cca od poloviny 19.stol, neznamená to, že předtím šlo o jiné lidi, kteří se kvantově, rokem 1848 (ach jo, dějepis ZŠ si tak potrpí na diskrétní zlomy událostí a snadno zapamatovatelná data) změnili. Jinak souhlas s tím, že stavovské povstání rozhodně nebylo národním bojem. Mimochodem docela by mě zajímalo, jak bude za pár desítek let hodnotit dějepis zánik národů v tradičním chápáním. Třeba o existenci Francouzů či Angličanů začínám být přesvědčen stále méně.
    Navrhuji se vrátit do 20. stol, kdy bych si troufl tvrdit, že naši západní spojenci nás jednou hanebně zradili, jedni brutálně napadli s cílem nás vyhladit a pak nás ještě (ve spoluúčasti ) jednou soft napadli. Zároveń nás marginálně spoluuosvobodili, na druhou stranu se naši vojáci a naše zlato silně podíleli na obraně západních zemí (takže 1:1).
    Rusové nás jednou spolu soft okupovali a jednou majoritně osvobodili. Prostě pořád mám k Němcům (či germánským/turecko-germánským kmenům) větší nedůvěru...Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
    18:43 30.11.2014

    D.i.p.: No mohl bych říci: Přijďte někdy na hodinu dějepisu, ale mám teď spíš deváťáky a sedmáky, a čekat další rok se Vám asi nechce, takže stručně: Obrozenci se objevili, ...Zobrazit celý příspěvek

    D.i.p.: No mohl bych říci: Přijďte někdy na hodinu dějepisu, ale mám teď spíš deváťáky a sedmáky, a čekat další rok se Vám asi nechce, takže stručně:

    Obrozenci se objevili, protože měli vědecký zájem o zanikající český jazyk, politické požadavky přišly později, nicméně tím nezastírám silné germanizační tlaky, bez těch by k politizaci obrození nedošlo.

    Nelze paušalizovat útlak od roku 1618... ta míra se měnila, stejně jako se měnily cíle toho habsburského působení. Najdete samozřejmě hodně negativních věcí, ale i spoustu pozitivních. Prostě se nelze na habsburskou říši koukat tak úzkým pohledem, jako to děláte vy.

    Navíc ostatně jak název napovídá bylo to Stavovské povstání. S národem to nemělo ale pranic společného, ani českým, ani německým. To tomu bylo přisouzeno později. Náboženství hrálo svou roli, ale 30. letá válka Evropu z náboženských konflitků vyléčila, takže náboženství musíme brát spíše jako záminku střetu absolutismu a stavovských svobod. U nás vyhrál absolutismus.

    Takže tu Svatou říši římskou do toho nemusíte tahat. Ale pro upřesnění, nemluvíme o německém (rozhodně ne v dnešním smyslu) králi, ale o Římském králi, kterého volili kurfiřti (Tento způsob kodifikoval, Karel IV jestli se nepletu a formálně tato pravidla platila až do zániku říše 1806). Římský král pak podnikal cestu do Říma, kde byl korunován, nikoli jmenován (je to rozdíl) papežem. Někteří římští králové korunovační cestu nikdy nepodnikli (Václav IV.).

    Tak asi tak.Skrýt celý příspěvek

  • D.i.p
    17:30 30.11.2014

    Takeda: A ten německej národ v roce 1848 vyrostl na základě čeho? A většina lidí v Římksý říši mluvila jak? Za útlak za Rakouska rozhodně nemusíme děkovat obrozencům, protože ...Zobrazit celý příspěvek

    Takeda: A ten německej národ v roce 1848 vyrostl na základě čeho? A většina lidí v Římksý říši mluvila jak?
    Za útlak za Rakouska rozhodně nemusíme děkovat obrozencům, protože ti se objevili důsledkem útlaku a germanizace. Útlak započal od roku 1618 po Bílí hoře. Jenže český stavy se nevzbouřili jen tak, ale z důvodu náboženských sporů trvajících už nějaký staletí předtím v kterých hrála velkou roli právě Římská říše jehož hlavní součástí bylo NĚMECKÉ království. To je trošku složitější Německý Král nebyl automaticky Římským Císařem. Musel splnit určité územní předpoklady a být jmenován Papežem.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    17:29 30.11.2014

    Tak ona budoucnost, vždy ukáže kde se děla chyba. V žádném případě zde nechci obhajovat komunismus, považuji ho za utopii. To, že tu vládl 40 let, už ale z dlouhodobého pohledu ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak ona budoucnost, vždy ukáže kde se děla chyba. V žádném případě zde nechci obhajovat komunismus, považuji ho za utopii. To, že tu vládl 40 let, už ale z dlouhodobého pohledu nepovažuji za úplnou katastrofu. Nevýhody jaké nám přinesl víme. Výhody oproti západu nejsou na první pohled znatelné, ale o to životně důležité. Do roku 90. jsme měli růst obyvatelstva v kladných číslech a nebyla imigrace. V záp. zemích Evropy si dovezli hromady imigrantů a teď už nemají teda v krátkodobé budoucnosti nebudou mít na výběr kdo v zemi bude de facto vládnout. My vzhledem k tomu, že tato situace nás v 20. století nepotkala, tak se můžem z toho poučit.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    17:24 30.11.2014

    D.i.p, fenri: Pochopitelně, že dění u nás po osvobození řídili Rusové (Sověti) a jakýkoliv pokus o naši vlastní cestu byl sovětskými poradci v zárodku zničen. Dokonce i Gottwald se ...Zobrazit celý příspěvek

    D.i.p, fenri: Pochopitelně, že dění u nás po osvobození řídili Rusové (Sověti) a jakýkoliv pokus o naši vlastní cestu byl sovětskými poradci v zárodku zničen. Dokonce i Gottwald se musel raději uchlastat, protože měl lehce odlišné představy, než věšet nejlepšího kámoše Slánského. Ačkoliv komunismus byl a je utopií, volba komunistů v roce 46 je omluvitelná, neboť západ nás zradil, Němci nám doslova pustili žilou a Rusové osvobodili. To že páchali zločiny konkurující německým, se nevědělo nebo nechtělo vědět. Mimochodem z ČSR odvlekli těsně po válce 60tis občanů na nucené práce do SSSR, z nichž se mnozí nikdy nevrátili. Pochopitelné také je, že okolo roku 48 už nastalo vystřízlivění a komunisté by volby 48 nevyhráli. Ať chcete nebo ne, nejpozději roku 1968 Rusové ukázali, kdo je tady šéfem a kdo vodí loutky v naší zemi, takže nepřemýšlejte směrem, že jsme si tady 40let zbídačovali zemi jen z vlastního rozhodnutí.
    Nemá cenu se v tom dál nějak vrtat, nadvláda Rusů v naší zemi byla katastrofou a nesmí se nikdy vrátit.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    17:16 30.11.2014

    To Takeda: Takže vpády Němců a Prusů jsou halucinace? Bitva u Hradce a nalsledné boje jsou podvrh obrozenců? V hromadných hrobech u Křížového buku nic není? Polabští Slované žijí?

    To Takeda: Takže vpády Němců a Prusů jsou halucinace? Bitva u Hradce a nalsledné boje jsou podvrh obrozenců? V hromadných hrobech u Křížového buku nic není? Polabští Slované žijí?

  • fenri
    17:11 30.11.2014

    K výrobě: bavím se o tom, co dovedeme udělat. Třeba v připadě kolapsu. Škrtněte to, co se tu jen montuje (a za půl roku se může montovat jinde) z cizích dílů a vývozních produktů ...Zobrazit celý příspěvek

    K výrobě: bavím se o tom, co dovedeme udělat. Třeba v připadě kolapsu. Škrtněte to, co se tu jen montuje (a za půl roku se může montovat jinde) z cizích dílů a vývozních produktů není zas tak moc. Pokud nedojde k nějakému průšvihu, o nic nejde.Skrýt celý příspěvek

  • D.i.p
    17:07 30.11.2014

    Takeda: Nikdo tu neobhajuje komunismus, Rusko a Sovětskej blok. Taky si myslím, že komunismus měl pro nás jako pro národ daleko ničivější dopad. Odmítám ovšem vzdávání se vlastní ...Zobrazit celý příspěvek

    Takeda: Nikdo tu neobhajuje komunismus, Rusko a Sovětskej blok. Taky si myslím, že komunismus měl pro nás jako pro národ daleko ničivější dopad. Odmítám ovšem vzdávání se vlastní zodpovědnosti.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    17:02 30.11.2014

    Todo, kromě toho, že lžete a podsouváte, útočíte i osobní rovině? Jste na tom hůř, než jsem myslel. Já Vám odpověděl vč. citace US představitele, že špionažních letech budou ...Zobrazit celý příspěvek

    Todo, kromě toho, že lžete a podsouváte, útočíte i osobní rovině? Jste na tom hůř, než jsem myslel.
    Já Vám odpověděl vč. citace US představitele, že špionažních letech budou pokračocat. Vy neodpovídáte, podsouváte, napadáte.Skrýt celý příspěvek

  • Todomatch
    17:01 30.11.2014

    Výrobky jaké jsme vyráběli o generaci zpět vyrobit umíme stále, po rozpadu RVHP je ale nemáme komu prodat a darovat je rozvojovým zemím se prostě už jaksi nenosí. Potíž je, že ve ...Zobrazit celý příspěvek

    Výrobky jaké jsme vyráběli o generaci zpět vyrobit umíme stále, po rozpadu RVHP je ale nemáme komu prodat a darovat je rozvojovým zemím se prostě už jaksi nenosí. Potíž je, že ve chvíli, kdy se zhroutila železná opona, stali jsem se nekonkurenceschopnými. Umělý rybyník východního bloku byl vypuštěn. Chcete snad tvrdit že Jawa či Čezeta s motorkami modelové řady 1989 mohla konkurovat těm japonským, italským či německým? Ani omylem, jejich záře z padesátých a šedesátých let pod vlivem upadjící socialistické ekonomiky bledla a bledla. Totéž platilo o slavných tatrovkách, liazkách a pragovkách, u kterých v době listopadu 89 byla jejich technická vyspělost na konci morální životnosti. Zhroutil se ruský trh, který bral cokoliv co mělo kola motor a volant nebo řídítka. Vzpomeňme si na mladoboleslavského Favorita a to, co se vyrábělo za čárou! Ale dnes? Třeba takový Zetor, který byl po revoluci na zdechnutí (a ten na ruských trzích nebyl závislý ani před listopadem) se dnes vyšvihl na špičkový osobitý výrobek a Zetor je v zisku a je opravdu na co koukat. Právě teď přichází doba, kdy se začínají rodit nové a odvážné ryze české projekty i třeba v oblasti motorek a i Tatra se zvedá. Ze zvědavosti jsem se tuhle podíval na stránky vychvalovaného ruského Kamazu a co nevidím, motory Mercedes, kabiny jak z Actrosu a to se zrovna Kamaz tvářil, jako výstavní skříň jejich průmyslu.Skrýt celý příspěvek

  • D.i.p
    16:54 30.11.2014

    Deadog: Až na to že tam jsou popsány jen volby 1948 a následující období. Klíčové volby byli v roce 1946, ačkoli již dost ušité na míru, mohli dění pořád ovlivnit. Ale v každým ...Zobrazit celý příspěvek

    Deadog: Až na to že tam jsou popsány jen volby 1948 a následující období. Klíčové volby byli v roce 1946, ačkoli již dost ušité na míru, mohli dění pořád ovlivnit. Ale v každým případě šlo o zradu Čechů na Češích. Upekli jsme si to tu sami, bez toho by museli Sověti zasáhnout - pravděpodobně vojensky. Úvaha, co by se v tom případě dělo dál, je ve hvězdách.Skrýt celý příspěvek

  • Todomatch
    16:45 30.11.2014

    fenri, vy sám nedokládáte zhola nic a jen se vykrucujete, současně mě úkolujete, abych vám předkládal důkazy na stříbrném podnose. Nevím proč bych se měl s vámi tak namáhat, když ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri, vy sám nedokládáte zhola nic a jen se vykrucujete, současně mě úkolujete, abych vám předkládal důkazy na stříbrném podnose. Nevím proč bych se měl s vámi tak namáhat, když vy sám požadavky na doložení svyých tvrzení odbudete tím, že nemáte čas?Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
    16:42 30.11.2014

    Dip a fenri: Je mi to líto pánové, ale dost zásadně se pletete v jedné věci. Něco, co by se dalo nazvat dnešním německým národem vznikalo postupně a dotvořilo se až tak řekněme ...Zobrazit celý příspěvek

    Dip a fenri: Je mi to líto pánové, ale dost zásadně se pletete v jedné věci.

    Něco, co by se dalo nazvat dnešním německým národem vznikalo postupně a dotvořilo se až tak řekněme 1848. Takže ta naše šlechta sice lezla do čísi řiti, ale ta nemá s tou dnešní německou řití moc společného, snad kromě místa na kterém sedí. (Možná z této neznalosti pramení Váš strach z Němců?) Ten výmysl s několika sty lety německého útlaku, za to poděkujte obrozencům, ale realita byla odlišná. Btw. ti si tím také léčili svoje bolístky na někom jiném (naše národní povaha?)

    Ale to jen na okraj.

    Víte musím se vrátit k té okupaci. Jistě, ta německá byla hrozná. Ta čísla jak je popisujete, nic proti tomu nemám, nechci to nijak zlehčovat. K té tragédii patří i vlna emigrace, která národ obrala o část nejschopnějších obyvatel. Nicméně k likvidaci našeho národa nedošlo, naštěstí to nacisti nestihli.
    V počtu mrtvých a plánech jistě nesnese nacistická okupace a rok 68 srovnání.

    Přesto tvrdím, že události roku 68 a hlavně pak 69 jsou horší. Zvlášť pak rok 69. Tak jsme si totiž všechny věci dělali už sami. Chápete, rok 68 ( a teď si tam dosaďte Varšavskou smlouvu, Rusy, Maďary, Němce - podle toho jak chcete interventy označovat) nás převychoval tak, že další rok si bez pomoci intervenčních vojsk nafackujeme za to, že se nám nelíbil rok 68. A určitě na tom neseme také vinu, že jsme se nechali (jak správně podotýkáte poláky, komunismus nezlomil tak jako nás).

    To se, i přes jistou míru kolaborace (o které si nedělám vůbec iluze), Němcům nepovedlo.

    Tak proto myslím, že je rok 68 horší než celá německá okupace.Skrýt celý příspěvek

  • Deadog
    16:40 30.11.2014

    Zadna valka typu svetového konfliktu 2sv.valky uz nebude. Protoze v dnesni globalizovane ekonomicke situaci to neni mozne. Jak vidíme na dnesnim prikladu Ruska, kdy mu ek.sankce ...Zobrazit celý příspěvek

    Zadna valka typu svetového konfliktu 2sv.valky uz nebude. Protoze v dnesni globalizovane ekonomicke situaci to neni mozne. Jak vidíme na dnesnim prikladu Ruska, kdy mu ek.sankce devastuji ekonomiku. Svet (zapad), jak chcete, toto spolecne ustoji, ale Rusko ne, je to jen otazka tvrdohlavosti tamnich vudcu, do jake miry si jsou schopni nechat rozbourat ekonomiku. Ale myslim, ze i tvrdak Putin vymekne. Zaden stat to neustoji ani Cina, ktera je zavisla na zahranicnim obchodu, paradoxne ty nejvetsi a nejbohatsi staty si nemuzou dovolit spolu valcit a pokud ano bude to skryte, muzou podporovat separatisty nebo treti strany, jak vojensky tak financne, ale uz to nebude takova ta valka armad, tankovych divizi apd. A myslim, ze to vi i Rusko, proto neposila na ty sve provokacky cele lodstvo, ale jen nejakých par rezavych barek, 2-3 bombardery, protoze to nema byt utok, je to provokace, ukazovani fakace, prdele, pojmenujte si to jak chcete.Skrýt celý příspěvek

  • Todomatch
    16:38 30.11.2014

    O tom jak svobodně, nezávisle, legálně a čistě proběhl únor 1948 se můžeme poučit poměrně čtivou formou v knize Pavla Tigrida "Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním ...Zobrazit celý příspěvek

    O tom jak svobodně, nezávisle, legálně a čistě proběhl únor 1948 se můžeme poučit poměrně čtivou formou v knize Pavla Tigrida "Kapesní průvodce inteligentní ženy po vlastním osudu" . Formou fiktivního rozhovoru s mladou ženou tam vysvětluje v dobovém kontextu mimo jiné i nástup a převzetí moci komunisty po roce 1945.Skrýt celý příspěvek

  • Todomatch
    16:32 30.11.2014

    Teď mě napadlo, kdyby přece jen Rusko rozpoutalo nějaký lokální konflik, jistě se dočteme za pár let, že Rusové zase za nic nemohli protože minisr obrany Šojgu - což možná nevíte - ...Zobrazit celý příspěvek

    Teď mě napadlo, kdyby přece jen Rusko rozpoutalo nějaký lokální konflik, jistě se dočteme za pár let, že Rusové zase za nic nemohli protože minisr obrany Šojgu - což možná nevíte - není Rus, ale je Tuvinec. Možná to tak ruské vedení dělá záměrně.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    16:26 30.11.2014

    DD-nějak tam (kromě 89% podpory Čechů kandidátce Národní fronty) nevidím ruskou vojenskou agresi. Vy ano?

    DD-nějak tam (kromě 89% podpory Čechů kandidátce Národní fronty) nevidím ruskou vojenskou agresi. Vy ano?

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 8