Ruské válečné lodě v Lamanšském průlivu
- 28. 11. 2014
- 151 komentářů
- Jan Grohmann
Skupina čtyř vojenských ruských plavidel vplula do Lamanšského průlivu. Velení NATO oznámilo, že není nijak znepokojeno přítomností lodí ruského námořnictva mezi Francií a Velkou Británií. Ruské lodě pravděpodobně Lamanšským průlivem pouze proplouvají.
„Dneska skupina lodí a podpůrných plavidel ze Severní flotily... projela nejužším místem Lamanšského průlivu úžinou Dover a vstoupila do zátoky blízko ústí řeky Seiny," citovala ruská tisková agentura RIA Novosti tiskové prohlášení ruského Západního vojenského okruhu.
Skupina ruských lodí se vydala na cestu 20. listopadu letošního roku z ruského přístavu Severomorsk. Na cestě k pobřeží Francie urazila 2100 km. Úkolem mise je „garantovat vojenskou přítomnost Ruské federace v operačně významných oblastech mezinárodních moří."
V současné době panuje v Lamanšském průlivu špatné počasí. Ruské lodě nyní proto kotví v mezinárodních vodách u Seinské zátoky.
„I když jsou lodě zakotvené, posádka cvičí způsoby, jak řešit infiltraci nepřátelských sil z ponorka a učí se, jak přežít na lodi v případě zatopení nebo požáru," citovala RIA Novosti tiskové prohlášení Západního vojenského okruhu.
Pohyb ruských lodí v „srdci" NATO samozřejmě vyvolává otázky o poslání a záměrech, především v médiích. Ministerstvo obrany Francie a velení NATO však nechává přítomnost lodí v Lamanšském průlivu chladným.
Výsadková loď třídy Ropucha. / José María Casanova Colorado, CC BY-SA 3.0
„Lodě neprovádějí (vojenské – pozn. redakce) cvičení. Čekají jen v zóně, kde mohou být několikrát do roka," upravuje informace ruských tiskových agentur francouzské námořnictvo ve svém informačním servisu.
Podle plukovníka Jay Janzena, tiskového mluvčí NATO, je si aliance vědoma přítomností ruských válečných lodí v Lamanšském průlivu. „Naše informace naznačují, že lodě pouze proplouvají a zdržují se kvůli špatnému počasí, nevykonávají cvičení v Kanálu, přestože některé titulky ruských novin se nás o tom snaží přesvědčit," říká Janzen.
Vlajkovou lodí skupiny je raketový torpédoborec Severomorsk. Kromě raketového torpédoborce proplouvá Lamanšským průlivem velká výsadková loď Aleksander Otrakovskij, nákladní loď Dubna a tažný remorkér SB-406.
Torpédoborec Severomorsk (Projekt 1155 Fregat) třídy Udaloj byl zařazen do výzbroje v roce 1987, měří na délku 163 m při výtlaku 6200 m. Třída Udaloj je určená především pro boj s ponorkami protivníka.
Aleksander Otrakovskij (Projekt 775) třídy Ropucha je tanková výsadková loď. Loď měří na délku 113 metrů při výtlaku 2200 tun. Loď přepraví až 450 tun nákladu v podobě tanků, vozidel nebo vojáků.
Zdroj: RIA Novosti, Reuters
Související články
Čínský J-31 s ruskými motory proti F-35 Lightning II?
Nové čínské stealth stíhačky J-31 získají ruské motory RD-93. Informaci médiím potvrdil Sergej ...
- 12.11.2014
- 22 komentářů
- Jan Grohmann
Čínské kopie: Ruský problém nebo kalkul?
Čína dlouhodobě projevuje zájem o nákup ruských protivzdušných systémů S-400 a stíhaček Su-35. V ...
- 18.11.2014
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Modernizce nadzvukových bombardérů Tu-160 „Blackjack“
Před několika dny se poprvé dostal do vzduchu první z modernizovaných ruských strategických ...
- 24.11.2014
- 16 komentářů
- Jan Grohmann
apache Jasně Rusko hrozí válkou když nedostane 1 loď. Jakýkoli konflikt s NATO by byl dražší než celá flotila. Takže je každému jasné, že je to nesmysl. Kratší cesta do ...Zobrazit celý příspěvek
apache
Jasně Rusko hrozí válkou když nedostane 1 loď. Jakýkoli konflikt s NATO by byl dražší než celá flotila. Takže je každému jasné, že je to nesmysl. Kratší cesta do Atlantiku není pokud vím , tak kudy by asi měli plout. Zrovna tak plují pod nosem Britům a ti jim nic nedluží pokud vím.
Byl bych rád za odkaz na informaci o těch bombardérech u Portugalska.
Spíše bych se nedivil kdyby Rus proplul skutečně až do černého moře a ani bych se nedivil kdybychom se dočkali námořní operace na podporu separatistů na Ukrajině. Rusové potřebují zajistit propojení s Krimským poloostrovem to je jasná věc. To by však byla velmi dobrodružná záležitost, oficiálně tam vlítnout.
mattea
Souhlasím, velmi se podbízí spojovat plavbu s nedodáním lodí. Především pokud to v tom chcete vidět sám. Samotný titulek jasně cituje zástupce NATO, kteří v tom evidentně problém nevidí. Jde o souhru událostí, které spolu nesouvisí přímo.
Pokud je to akce Rusů na ukradení plavidel tak klobouk dolů před Rusem a Francouzem jak z toho vykličkovat. :D Rusové prchají závratnou rychlostí 19 uzlů mezinárodními vodami až se za nimi práší. :DSkrýt celý příspěvekGAVL: Jistě, pohyb ruských válečných plavidel v mezinárodních vodách v Lamanšském průlivu, Francouzům přímo pod nosem, nemá politický motiv. Stejně jako pohyb ruských strategických ...Zobrazit celý příspěvek
GAVL: Jistě, pohyb ruských válečných plavidel v mezinárodních vodách v Lamanšském průlivu, Francouzům přímo pod nosem, nemá politický motiv. Stejně jako pohyb ruských strategických bombardérů v mezinárodním vzdušném prostoru u hranic Portugalska. To je čistě náhoda... tak nevím, kdo je tu směšný až hloupý.Skrýt celý příspěvek
GAVL: Musíte uznat, že spojení plavby této skupiny s dodávkou Mistralů se nabízí samo... Souhlasím s tím, že to spolu vůbec nemusí souviset. J. Vraja: za posledních cca 20 let ...Zobrazit celý příspěvek
GAVL: Musíte uznat, že spojení plavby této skupiny s dodávkou Mistralů se nabízí samo... Souhlasím s tím, že to spolu vůbec nemusí souviset.
J. Vraja: za posledních cca 20 let mají zkušeností dostatek na to, abych se vyvaroval jejich podceňování.Skrýt celý příspěvekDávat toto do souvislostí s nedodáním či dodáním něčeho od někoho , je z mého pohledu směšné až hloupé. To , že se válečné lodě pohybují mezinárodními vodami je naprosto běžná věc ...Zobrazit celý příspěvek
Dávat toto do souvislostí s nedodáním či dodáním něčeho od někoho , je z mého pohledu směšné až hloupé. To , že se válečné lodě pohybují mezinárodními vodami je naprosto běžná věc a většinou to nemá politický důvod. Země jako je Rusko holt musí vždy plout někudy kolem Britských ostrovů pokud se chce dostat např. do Atlantiku, nebo do černého moře. To dokonce musejí proplout Bosporem no páni to je úplný ohrožení Istanbulu.Skrýt celý příspěvek
Poslednú námornú bitku zažilo ruské námorníctvo nedávno vo vojne s Gruzínskom. A prvé pravidlo z Umenia vojny je nepodceňovať nepriateľa.
Poslednú námornú bitku zažilo ruské námorníctvo nedávno vo vojne s Gruzínskom. A prvé pravidlo z Umenia vojny je nepodceňovať nepriateľa.
Tak Admiral Vinogradov není až tak stará loď, navíc na poměry ruského námořnictva. Také má údajně být v dobrém technickém stavu. A přeci jenom disponuje poměrně výraznou palebnou ...Zobrazit celý příspěvek
Tak Admiral Vinogradov není až tak stará loď, navíc na poměry ruského námořnictva. Také má údajně být v dobrém technickém stavu. A přeci jenom disponuje poměrně výraznou palebnou silou.
Jem tak mimochodem - připomenula se mi jedna operace z první světové války, kdy německé bitevní křižníky ostřelovaly britská města, výsledkem byla bitva u Dogger Banku. Nu, tohle snad nedopadně podobněSkrýt celý příspěvekPodle některých informací tam ruské lodě necvičí, ale uvízly díky bouři. Mají s sebou i tanker a tažný remorkér, tak to snad dobře dopadne: http://goo.gl/3NRZOg...
Podle některých informací tam ruské lodě necvičí, ale uvízly díky bouři. Mají s sebou i tanker a tažný remorkér, tak to snad dobře dopadne: http://goo.gl/3NRZOg...
Já si myslím,že daleko by s nimi neujeli.Poslední námořní bitvu svedlo Rusko v roce 1905 Cušimy a tu ještě projelo.Takže nějaké bojové zkušenosti nevím?Jen tak teoretické.
Já si myslím,že daleko by s nimi neujeli.Poslední námořní bitvu svedlo Rusko v roce 1905 Cušimy a tu ještě projelo.Takže nějaké bojové zkušenosti nevím?Jen tak teoretické.
Načítám diskuzi...