Ruská armáda v roce 2016: Bojová připravenost vzrostla

Ruské speciální síly; ilustrační foto / Mil.ru

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu 22. prosince na setkání vedoucích představitelů ruského ministerstva obrany zhodnotil stav Ozbrojených sil Ruské federace za rok 2016. Klíčové informace shrnul ve svém článku Karl Soper z blogu Russian Defense Policy.

Modernizace ruské armády

Podle Sergeje Šojgua dodávky vojenské techniky v roce 2015 vzrostly oproti minulému roku o 5 % a “bojová připravenost” ruské armády se v minulém roce zlepšila o 14 %.

Rusové v rámci termínu “bojová připravenost” matematicky posuzují reálnou použitelnost vojenských jednotek v ozbrojeném konfliktu. Posuzuje se morálka, personální obsazenost, výcvik a technická vybavenost. Hodnotí se od 1 do 100 %, kdy maximální hodnota je dokonalý ideální stav, který je však nedosažitelný.

Kromě bojové připravenosti vzrostl poměr zastoupení moderní vojenské techniky. Ruské námořnictvo má v současné době 47 % moderních zbraní (v roce 2015 39 %), vzdušně-kosmické síly 66 % (52 %), pozemní vojsko 42 % (35 %), vzdušně-výsadková vojska 47 % (41 %) a raketová vojska strategického určení 51 % (51 %).

Prvosledové jednotky jsou vybaveny z 58 % moderní technikou a materiální vybavenost dosahuje 94 % (v roce 2015 89 %).

V roce 2021 všechny složky Ruských ozbrojených sil mají být ze 70 % vybaveny moderní technikou. Dlužno dodat, že mezi “moderní” techniku se počítá jak modernizovaná, tak nově vyrobená, která může mít svůj konstrukční základ v 70. nebo 80. letech minulého století.

Dále se Šojgu vyjádřil k obsazenosti ozbrojených sil - v ruských ozbrojených silách slouží 384 000 profesionálů a celková naplněnost jednotek dosahuje 92 %. Poddůstojnícký sbor ruských ozbrojených sil je poprvé zcela profesionalizován.

Kromě nové vojenské techniky se ruské ozbrojené síly rozrostly o devět nových formací, včetně čtyř motorizovaných a jedné tankové divize. Dále Šojgu zmínil vybudování tři průzkumných praporů, šesti tankových rot, a dvou rot elektronického boje a bezpilotních letadel.

Námořnictvo

V roce 2016 ruské námořnictvo zařadilo do výzbroje 5 bojových a 19 pomocných lodí.

Černomořská flotila získala posilu v podobě dvou diesel-elektrických ponorek Velikij Novgorod a Kolpino třídy Kilo. Mezi významná nová plavidla ruského námořnictva patří fregaty Admiral Grigorovič (první loď své třídy) a Admiral Essen, minolovka Alexander Obukhov, záchranný remorkér nebo dvě lodě pro hydrografický průzkum.

Námořnictvo obdrželo také 100 střel s plochou dráhou letu Kalibr (SS-N-27) a Oniks (SS-N-26). Střely jsou určeny pro nové ponorky třídy Kilo a fregaty třídy Admiral Grigorovič.

Vzdušně-kosmické síly

Letectvo získalo 139 nových letadel a vrtulníků. Šlo mimo jiné o víceúčelové stíhačky Su-30SM a Su-35S, cvičné stroje Jak-130 a neupřesněný počet bitevních vrtulníků Mi-28N, Ka-52, Mi-35M, dopravních Mi-26, Mi-8AMTŠ-VA (verze pro Arktidu) a Mi-8MTV-5. Dálkové letectvo obdrželo dva modernizované strategické bombardéry Tu-160M a dva modernizované Tu-95MS.

Ruské letectvo si nedávno objednalo 50 Su-35S a 30 Su-30SM. Všechny Su-35S letectvo získá do roku 2020 a Su-30SM do roku 2018.

Protivzdušnou obranu (PVO) posílily čtyři pluky se systémy S-400, 25 kompletů Pancir-S a 74 nových radarů.

Do roku 2020 letectvo dostane 900 nových, či modernizovaných letadel a vrtulníků. Počítá se také s generální opravou dalších 900 letadel.

Zajímavý je údaj o nasaditelnosti letadel ruských vzdušných sil. Rusové dokáží nasadit do bojových operací, podle údajů Šojgua, 62 % svých letadel.

Su-30SM

Pozemní vojsko

Pozemní vojsko v roce 2016 obdrželo 2930 kusů techniky. Celkově dvě raketové brigády, dvě brigády PVO, dva pluky PVO, jedna brigáda speciálních sil, 12 motorizovaných a tankových praporů a tři dělostřelecké prapory byly zcela přezbrojeny na novou nebo modernizovanou techniku.

Dvě zmíněné raketové brigády získaly střely země-země Iskander-M. Za zmínku stojí odávka 60 raketometů Tornádo-G, 70 modernizovaných raketometů Grad-M a 20 samohybných houfnic Msta-SM.

Pokračuje modernizace tanků T-72 na standard T-72B3 a nakupují se nová obrněná vozidla Tigr. Armáda rovněž získala 100 nových obrněných transportérů BTR-82AM.

Ruský ministr obrany rovněž připoměl nákup 22 000 komunikačních prostředků - celkově je v ruských pozemních silách 49 % komunikačních prostředků moderních.

Pokračuje vybavování jednotek bezpilotními letadly - vojáci získali 260 bezpilotních letadel, mimo jiné typy Orlan-10 a Eleron-3. Ruské pozemní vojsko má nyní 2000 bezpilotních letadel všech kategorií. V roce 2011 přitom v ruské armádě létalo pouze 180 zastaralých dronů.

Vzdušně-výsadková vojska

V roce 2016 k ruským výsadkářům dorazilo 188 nových nebo modernizovaných vozidel, včetně 60 bojových vozidel BMD-4M a obrněných transportérů BTR-MDM. Do roku 2019 ruská výsadková vojska obdrží celkově 250 těchto vozidel a do roku 2025 se počítá s kompletním nahrazením zastaralých vozidel BMD-2 a BTR-D.

Dále stojí za zmínku dodávka 35 kolových bojových vozidel BTR-82A a neupřesněný počet modernizovaných samohybných minometů 2S9-1M Nona.

Raketová vojska strategického určení

Bojová připravenost jaderných raketových sil dosahuje podle Šojga 99 % a 96 % raket je připraveno k okamžitému vypuštění. V roce 2020 skončí kompletní přezbrojení na nové raketové systémy.

Ruská raketová vojska vlastní 400 mezikontinentálních balistických raket, které tak tvoří 60 % jaderného arzenálu Ruska.

Celkově ruské ozbrojené síly získaly 41 nových "jaderných"  raket, z toho 23 raket Jars - ostatní typy raket nebyly upřesněny, ale šlo pravděpodobně o rakety Bulava pro ruské ponorky.

Zdroj: TASSRussian Defense Blog

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko oživuje uskladněné tanky T-80BV

Podle deníku Izvestija ruské ministerstvo obrany plánuje modernizovat a opět zavést do výzbroje ...

Rusko daruje Srbsku stíhačky a tanky

Srbsko získá od Ruska darem stíhačky MiG-29 a tanky T-72. Výměnou se pak ruské firmy budou podílet ...

Systém řízení palby T-14 Armata pro tanky T-72 a T-90

Ruské ministerstvo obrany plánuje část svých tanků T-72 a T-90 vybavit pokročilými prostředky řízení ...

Ruské balistické rakety Iskander v Sýrii

Izraelci ve čtvrtek zveřejnili satelitní snímky potvrzující přítomnost ruských balistických raket ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Olivav
    09:35 19.01.2017

    fenri, debaty nemají smysl. Uvedeš argument např. že pakt ani v tajné doložce neodsahuje nic o společném útoku na Polsko. Byl to pak o neútočení nic víc. Dáš tu odkaz i na ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri,

    debaty nemají smysl. Uvedeš argument např. že pakt ani v tajné doložce neodsahuje nic o společném útoku na Polsko. Byl to pak o neútočení nic víc. Dáš tu odkaz i na originál smlouvy v Němčině a Ruštině, které to jen potvrzují. Vymezili si sféry vlivu, aby nedošlo k vzájemnému útoku a nejmenovaní intelektuálové tu vytahují, že by byly jiné smlouvy, které apod.

    Kdyby se to vzalo co nejstručněji od začátku, tak by to bylo asi následovně:
    - 1. sv. válka jejíž konec vedl Francii a Británii logikcy jako vítězné mocnosti k přesvědčení, že mohou Německu nadiktovat podmínky, které by jim narovnaly náklady za válku a zajistili mír.
    - Když Německo zvolilo cestu masivní modernizace a průmyslového vzestupu v kombinaci s Hitlerem, tak se podmínky nadiktované po 1.. sv. válce staly neudržitelné
    - Francie a Británie to řešily politikou appeasementu, což bylo jako strčit hlavu do písku - bylo to dáno samozřejmě traumaten ze ztrát v první válce
    - Francie se "zabetonovala" za Maginotou linií a mysleli si, že se Němci neodváží, protože by jim to přineslo neakceptovatelné ztráty
    - Roosewelt nemohl nic dělat neboť nebyla vůle s tím něco dělat a zájem a problémy měli jinde a Evropa byla daleko
    - společnost národů, společná fronta proti fašismu/nacismu vedená jistým Maxime Litvinovem byla hezká na papíře ale skutek utek
    - nevraživost západu vůči SSSR a naopak spolu s Britskou představou, že se SSSR vyčerpá bojem s Němci a Francouzské přesvědčení, že Maginotova linie je ochrání nakonec vedly k několika kritickým krokům
    - Mnichovská dohoda - appeasement tam vyhrál a pro SSSR to byl signál, že pás zemí vzniklých z Rakousko-Uherska je slabý a pro západ postradatelný a Polsko samo taky nepředstavovalo potřebnou sílu
    - Německo se roztahovalo dále a nikdo ho nechtěl zastavit
    - Jednání se západem ztroskotala, Polsko bojkotovalo umístění vojáku SSSR v obraných pozicích na svém území v kombinaci s tím, že se SSSR oprávněně domníval, že v tom zůstane sám - takže veškeré dřívější spory neumožnily vytvořit účinnou koalici
    - Pakt o neútočení (podepsaný až po neúspěšných jednáních s Francií a Británií) byl pro SSSR jistým řešením, které sice není v pohodě, ale lze to částečně i z celé logiky věci pochopit.
    - 1.9.1939 Němci zaútočili
    - Francie vyhlašuje válku a nic nedělá, kdyby se možná dali do pohybu tak by se třeba i ten SSSR rozhodl jít Hitlerovi po krku a nějaký pakt by mohl být ukradený.

    - na kdyby se nehraje a díky tomu jak to bylo, tak si to všichni náležitě vyžrali až do dna

    Takže nástup Hitlera a rozpoutání války umožnil svým přístupem kde kdo Francie, Británie, SSSR i USA nikdo z nich nebyl v klíčových okamžicích odhodlán účinně nástupu Hitlera zabránit. Nikdo do toho nechtěl jít sám ale nevytvořila se žádná koalice. Tudíž říci, že za to může Německo a SSSR je trapárna nad trapárnu, ale ty místní pomatence nepřesvědčíš ani kdyby jsi jim přinesl kupu důkazů

    Mě se třeba dosti líbí historie jak ji podává E.J.Hobsbawn (jasně Britský komunista atd. ale přesto všechno je na západě uznávaný jako jeden z největších historiku - přeložili jen jeho historii 20. století a zbylé tři knihy jsou v originále), protože je velmi originální a moc se to nepodobá jiným profi historikům, kde je to jako přes kopírák. Navíc to 20. století sám popisuje jako jeho účastník. Před několika lety zemřel a to mu bylo přes 80let. Sám přiznává, že takto podaní historie se vymyká a že on by ji možná ani neměl psát, ale až někdo, kdo od té doby bude mít dostatečný odstup.


    Jinak máš Fenri pravdu, že ten off topic je tu šílený. Kdykoliv jsem se zeptal, jak tedy lze hodnotit tu narůstající vojenskou moc RF, tak odpověď žádná. Možná protože se mi zdá a v dotaze to zaznělo, že podceňování přezbrojování na základě využívání starších tanku atd. je zvláštní. Třeba západní státy taky po studené válce moc nových konceptů nezavedli. De facto tak jako RF v převážné většině jen provádějí upgrade starých konceptů (legacy weapons) na základě výzkumných projektů jako FCS atd. Asi se tu tohle nemá šanci chytnou.

    Myslím, že nemá cenu ztrácet čas debatou na téma 2. sv. válka, protože ať napíšeš cokoliv, tak ti to budou vyvrace nesmyslnými přirovnáními a zjednodušováním. Ono bude zajímavé, jak bude historie popisovat dobu ve které žijeme.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    09:19 19.01.2017

    PavolR - v roce 68 jsme po formální stránce souhlasili a po vojenské to vyšlo na stejno. Byla by snad Litva méně okupovaná, kdyby se našel nějaký soudruh (mimochodem oni se našli), ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR - v roce 68 jsme po formální stránce souhlasili a po vojenské to vyšlo na stejno. Byla by snad Litva méně okupovaná, kdyby se našel nějaký soudruh (mimochodem oni se našli), co to odkýval? Tak jako tak by tam byla Rudá armáda a dělala by si co potřebovala. Mimochodem anexi pobaltí nijak neomlouvám, ani neshazuji. já se bavím o vojenské stránce věci. Prostě si odsunuli nepřítele na dva roky o stovky kilometrů od hranic, což jim pak mocně pomohlo.

    Jestli máte koule, tak mě napráskejte. De iure je jedno, jestli ze Slovače nebo od jinud. Za ubožáka budete vy, protože v mých textech nenajdete ani náznak propagace komunismu i fašismu. Oba tyhle systémy jsou mi protivné. Můžete upřesnit, kde propaguji nacismus či komunismus? V opačném případě žádám omluvu, protože tohle je docela silné kafe i na čobola v argumentační nouzi.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    08:52 19.01.2017

    fenri: Slovensko nemalo ani nutnosť ani právo - spáchalo v 39 zločin. A my sme v 68 súhlasili? Urobili to za nás kolaboranti. Anexia suverénnych štátov dokonale demaskuje ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri:
    Slovensko nemalo ani nutnosť ani právo - spáchalo v 39 zločin.

    A my sme v 68 súhlasili? Urobili to za nás kolaboranti. Anexia suverénnych štátov dokonale demaskuje akékoľvek úbohé snahy o ospravedlnenie.

    Prečo by som mal ja zo Slovenska nahlasovať čin, ku ktorému došlo v Českej republike??? Len upozorňujem, že formulácie, čo tu odzneli, by mohol nahlásiť ktokoľvek. ;)Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    07:59 19.01.2017

    PavolR - mimochodem, Slovensko také zaútočilo na Polsko v roce 1939, že? Jaká byla nutnost Slovenska? Pobaltské státy souhlasily s vojenskou přítomností SSSR na svém území? Na ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR - mimochodem, Slovensko také zaútočilo na Polsko v roce 1939, že? Jaká byla nutnost Slovenska?

    Pobaltské státy souhlasily s vojenskou přítomností SSSR na svém území? Na stavbou polních opevnění, zásobovacích tras atd.? jaké smlouvy to upravovaly? to je poměrně převratné historické zjištění, o které byste se měl podělit. Dosud jsem se domníval, že nálady a politika pobatských zemí byla před válkou silně protisovětská (což se jim nedivím) a silně prohitlerovská (což nechávám bez komentáře a myslím si svoje). Tvrdit, že by souhlasili s vojenskou přítomností vojáků SSSR je halucinace.

    Můžete trochu rozebrat, za co byste měl chtěl žalovat ohledně propagace komunismu? Pindáte blbosti. Já se o něm vůbec nebavím a je mi odporný ať už z Východu, nebo ze Západu (tímto zdravím s. Morgherini, s. Shultze, Barossa a četné jiné).Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    07:53 19.01.2017

    Mimochodem, s tím vlivem případných zajatých Poláků na válku na východě to hodně dramatizujete. Zabitých, utýraných atd. v rámci operace (Katyň+další popravčí místa) bylo 22 000 ...Zobrazit celý příspěvek

    Mimochodem, s tím vlivem případných zajatých Poláků na válku na východě to hodně dramatizujete. Zabitých, utýraných atd. v rámci operace (Katyň+další popravčí místa) bylo 22 000 (mimochodem počet zlikvidovaných sovětů v Polsku ve dvacátých letech je více než dvojnásobný, opět téma, o kterém se nemluví). Řada dalších asi nepřežila kruté podmínky táborů (číslo jsem nenašel), ale nakonec polská východní armáda postavena byla a bojovala (i s Šarikem :-)).

    Nicméně - ztráty Wehrmacht v polské kampani byly cca 16 000+ mrtvých vojáků. Tj. komplet polská armáda při síle dokázala zabít 16 000 Němců. Tj. asi 0.3% ztrát německých ozbrojených složek. Kolik by jich zabilo její remobilizované torzo na Východě? Na Východní frontě padlo 75% všech německých ztrát. Tolik asi k potenciálnímu podílu polských oddílů. To se prostě SSSR víc hodilo, že wehrmacht stál na začátku Barbarossy o párset kilometrů dál od Moskvy, měl delší zásobovací linie, více řek po cestě a k Moskvě dorazil o pár málo týdnů později, v době, kdy začal úřadovat Generál Zima, který nestál nestál na straně Wehrmacht. Znovu říkám, bavím se o čistě vojenské složce věci, neřeším smlouvy a morálku. Na to se ve válce nehraje dodnes.

    Co nejvíc oslabilo armádu SSSR před válkou? Samozřejmě že duo sadistických parchantů Stalin/Berja. To se shodneme. Řekl bych že ztráty byly fatální (mj. inspirátor Guderiana Tuchačevskij) nejen v armádě, ale i leteckém a vojenském průmyslu.

    Pak dlouho nic. Pak možná Zimní válka, která ale na druhou stranu následně možná (teorie, spekulace, uznávám) dost pomohla při blokádě Leningradu, ale hlavně zazvonila budíček na genštábu, že s armádou je něco špatně a že je třeba s ní něco dělat. Taková První čečenská.
    Pak dlouho nic.
    Pak ještě nic a pak možná neangažování všech polských zajatců od samého počátku. Na druhou stranu, já bych to s morálkou polského důstojnického sboru moc růžově neviděl. Poměr ztrát polští řadový vojáci/polští důstojníci je nápadně odlišný, od všech jiných armád té doby a svádí k úvahám o velení ze "zadní řady" a velké opatrnosti na to se pohybovat u svých jednotek. Ale budiž, spekulace.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    07:45 19.01.2017

    fenri: Tušil som, že prídete so slobodou slova, ale ste ako vždy úplne mimo. :D :D :D To by totiž muselo byť porušením slobody slova aj postihovanie osočovania alebo urážky na ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri:
    Tušil som, že prídete so slobodou slova, ale ste ako vždy úplne mimo. :D :D :D To by totiž muselo byť porušením slobody slova aj postihovanie osočovania alebo urážky na cti.
    Platí, že môžete slobodne hovoriť, čokoľvek, čo si viete obhájiť aj pred súdom. A obaja dobre vieme, že tézu o nutnosti anexie Pobaltia by ste obhájiť nevedeli, lebo ide o účelovú lož. Na to by totiž tie štáty vôbec nemuseli začleňovať do ZSSR, ale stačilo ich prinútiť súhlasiť so sovietskou vojenskou prítomnosťou, ako to urobili u nás po 68.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    07:35 19.01.2017

    Logik: - ehm, tohle je primárně debata o novinkách ve výzbroji dnešního Ruska, pokud jste si nevšiml. Debata o chování SSSR před válkou tu má stejné místo, jako debata o chování ...Zobrazit celý příspěvek

    Logik: - ehm, tohle je primárně debata o novinkách ve výzbroji dnešního Ruska, pokud jste si nevšiml. Debata o chování SSSR před válkou tu má stejné místo, jako debata o chování Polska před válkou. Tj. primárně žádné. Jasné?
    A já se zeptám tedy klidně počtvrté: v čem bylo chování Polska v roce 1938 lepší, než chování SSSR v roce 1939? ono mi totiž přijde, že chování SSSR v roce 1939 se probírá pořád do kola, zveličuje, dramatizuje, opakuje, točí se o něm tklivé filmy, ale chování našich současných spojenců (všech) o rok dříve je stále tabu a tajné. A jakmile se to jen trochu otevře, začne se vřeštět, že je to snaha umenšovat viny SSSR (v tom lepším případě), či Ruska. Že Logiku.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    00:12 19.01.2017

    Pořát tam byli stovky tisíc vojáků, kteří nemuseli bojovat za Stalina, ale mohli bojovat proti Hitlerovi. Když ne za Stalina, tak např. za pobaltí, které kdyby nenapadl Stalin, tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Pořát tam byli stovky tisíc vojáků, kteří nemuseli bojovat za Stalina, ale mohli bojovat proti Hitlerovi. Když ne za Stalina, tak např. za pobaltí, které kdyby nenapadl Stalin, tak je napadne Hitler.

    Proč myslíš, že např. někteří ukrajinští nacionalisté s Němci spolupracoval - právě kvůli té Stalinově zradě (i SSSR mělo s Polskem smlouvu o neútočení) - protože jim opakované útoky Ruska přišli ještě horší, než Hitler. To byl další efekt ruského "boje proti Hitlerovi".

    Fakt nechápu, proč máte problém přiznat, že Stalin dělal mocenskou politiku úplně stejně jako Hitler a že jeho cílem nebyl nějaký spravedlivý boj, ale ovládnout co nejvíce území jakýmikoli prostředky.Skrýt celý příspěvek

  • tom75
    23:34 18.01.2017

    Logik Von tam stalin vpadnul kdyz bylo jasny zr polacu prohrali a jde o to jestli by polaci bojovali za stalina coz pochybuji hlavne co se tyce dustojniku. A zase tady rozvijis ...Zobrazit celý příspěvek

    Logik
    Von tam stalin vpadnul kdyz bylo jasny zr polacu prohrali a jde o to jestli by polaci bojovali za stalina coz pochybuji hlavne co se tyce dustojniku.
    A zase tady rozvijis teorie co kdyby drzme se faktu stalin s polskem zadnou fohodu nemel kdez to VB a Fr. joSkrýt celý příspěvek

  • logik
    23:27 18.01.2017

    tom75 - ono by úplně stačilo nezajmout ty stovky tisíc polských vojáků do zajetí. Kdyby Polsko nenapadl, tak by buďto by Tito vojáci bojovali proti Hitlerovi a oslabili ho, nebo ...Zobrazit celý příspěvek

    tom75 - ono by úplně stačilo nezajmout ty stovky tisíc polských vojáků do zajetí. Kdyby Polsko nenapadl, tak by buďto by Tito vojáci bojovali proti Hitlerovi a oslabili ho, nebo třeba udělali v Pobaltí protiněmecké legie....Skrýt celý příspěvek

  • logik
    23:16 18.01.2017

    fenri: ano, souhlasím. Měly. Ale proč tento fakt zmiňuješ v debatě o SSSR? Jen tak sem plácneš nesouvisející fakt, nebo tím přecijenom chceš umenšovat vinu SSSR, že ukazuješ, že ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: ano, souhlasím. Měly.
    Ale proč tento fakt zmiňuješ v debatě o SSSR? Jen tak sem plácneš nesouvisející fakt, nebo tím přecijenom chceš umenšovat vinu SSSR, že ukazuješ, že někdo jinej se také nezachoval ideálně?Skrýt celý příspěvek

  • tom75
    23:03 18.01.2017

    Logik
    Proc kdyz uz nevis kam zkousis to takovima blbostma proc neprije stalin polsku na pomoc mozna ses jen vratil z piva ze pisesvtakove nezmysli

    Logik
    Proc kdyz uz nevis kam zkousis to takovima blbostma proc neprije stalin polsku na pomoc mozna ses jen vratil z piva ze pisesvtakove nezmysli

  • fenri
    22:52 18.01.2017

    Logik: kdyby chtěla Francie a Británie udělat něco proti Hitlerovi, měly nás podpořit a ne vyjít Hitlerovi vstříc a prodat nás. Nějak jsem nedočkal informace, o tom, proč ...Zobrazit celý příspěvek

    Logik: kdyby chtěla Francie a Británie udělat něco proti Hitlerovi, měly nás podpořit a ne vyjít Hitlerovi vstříc a prodat nás.
    Nějak jsem nedočkal informace, o tom, proč přepadení naší země Polskem bylo fajn.
    Logiku, proč mě chcete stavět do role advokáta Stalina? Já jsem napsal, že byl idiot. Byl to vrah a mafián a vy mi vyčítáte, že se nechoval jako státník? Takže ještě jednou, pokud Vám to nestačilo už předtím: byl to idiot a hajzl. Nechtějte po mě, abych mu vymýšlel státnické činy.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    22:30 18.01.2017

    Fenri: Kdyby Stalin chtěl udělat něco proti Hitlerovi, tak to měl udělat v době, kdy Hitler napadnul Polsko. Ne si "zabrat polsko, odkud se pak stejně musel okamžitě pakovat". A ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri: Kdyby Stalin chtěl udělat něco proti Hitlerovi, tak to měl udělat v době, kdy Hitler napadnul Polsko. Ne si "zabrat polsko, odkud se pak stejně musel okamžitě pakovat".
    A taky třeba neměl útočit na Finsko - opět to dostal i s úroky. Ty tři tisícovky tanků, co mu tam zařvalym stejnětak jako stotisíc vojáků, mu citelně chybělo.

    Takže omlouvat Stalinovy výpady nějakou "ochranou před nacismem" je blbost - jak spolupráce na dobytí Polska (která oslabila Polsko a snížila ztráty wermachtu), tak i zimní válka naopak protihitlerovskou koalici citelně oslabila.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    22:28 18.01.2017

    PavolR: ne, u nás jsou komunisti ve straně. Volí je lidi jako vy. S neúctou k svobodě slova, kteří by rádi jiné zavírali. Myslíte, že v roce 1939, po napadení Polska, i předtím, ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR: ne, u nás jsou komunisti ve straně. Volí je lidi jako vy. S neúctou k svobodě slova, kteří by rádi jiné zavírali. Myslíte, že v roce 1939, po napadení Polska, i předtím, vzhledem k Hitlerovým proklamacím a ideologii, se SSSR necítil ohrožen a netušíl, že dříve či později budou cílem?Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    22:18 18.01.2017

    fenri: Ten Stalin, ktorý skalopevne veril, že ho Hitler nenapadne, musel zaberať cudzie krajiny pre zabezpečenie obrany pred Hitlerom? :D :D To je iná haluz. To by v prvom rade ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri:
    Ten Stalin, ktorý skalopevne veril, že ho Hitler nenapadne, musel zaberať cudzie krajiny pre zabezpečenie obrany pred Hitlerom? :D :D To je iná haluz. To by v prvom rade nenechal padnúť Poľsko. On už navodil celú situáciu s tým, že Pobaltie, ktoré si nechal potvrdiť ako sféru vplyvu, zaberie.
    Vy v Čechách nemáte trestný čin zľahčovania zločinov fašizmu a komunizmu, že tu môžu odznievať takéto nezmysly?Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    22:00 18.01.2017

    fenri: Právo na to nemali, lebo konflikty mala podľa práva riešiť Spoločnosť národov. Celý Mníchov bol toho obídením. Ale robiť nátlak ich nič nestálo a nakoniec potrebný podpis ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri:
    Právo na to nemali, lebo konflikty mala podľa práva riešiť Spoločnosť národov. Celý Mníchov bol toho obídením. Ale robiť nátlak ich nič nestálo a nakoniec potrebný podpis získali. Bez podpory Britov a Francúzov by totiž bola vymožiteľnosť práva nemožná. Ako keď príde na políciu žena, že sa jej niekto vyhráža znásilnením a policajti mávli rukou, že ak bude provokovať, tak to nebudú považovať za znásilnenie.

    Ani Mníchov nebol ratifikovaný parlamentom ČSR (hoci to ústava vyžadovala) a predsa bola považovaná za platnú aj bez toho a nebola zneplatnená na základe toho (veľmoci to odmietli). Takže to samo o sebe nie je výhovorka.

    To nie je vôbec pravda. Reálne sa pri každom narušení snaží narušiteľ nejakým spôsobom horúčkovito obhájiť a všakovako legitimovať svoje činy (preto napr. Gliwice). A čo najskôr navodiť nový stav.
    Je to niečo podobné ako zmena, či novelizácia zákonov, keď sa na základe ústavnej alebo obyčajnej väčšiny príjme nejaký zákon a po ďalších voľbách ho iná koalícia disponujúca aktuálne väčšinou, pozmení. A veru ani pri tom sa nejedná vždy podľa práva - iste ste mali aj vy v Čechách prijaté zákony, ktoré vyhlásil ústavný súd za protiústavné.

    Suma sumárum - svet medzinárodných zmlúv funguje navlas rovnako ako svet klasických zákonov.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    21:42 18.01.2017

    Však já to nerozporuji. Jen si říkám, že kdyby Stalin nevymlátil tu schopnější půlku armády, možná by byli schopni zastavit Němce v hloubce 800-1000km a nemuseli dělat zlou krev ...Zobrazit celý příspěvek

    Však já to nerozporuji. Jen si říkám, že kdyby Stalin nevymlátil tu schopnější půlku armády, možná by byli schopni zastavit Němce v hloubce 800-1000km a nemuseli dělat zlou krev zabírám sousedů. Ale to je kdyby a na to historie nehraje. A v tom roce 39 jim celkem nic jiného nezbývalo, když jejich elita už byla dně masových hrobů, v lepším případě chcípala na Vorkutě a Kolymě.Skrýt celý příspěvek

  • tom75
    21:36 18.01.2017

    Fenri ja vim ze to bylo hovado a ze ty jeho cistky meli velky vliv na ozbr.solzky ja sem jen reagoval nato ze rusko zssr byl vinikem ww2 ale casto se zapomina ze prave oni prinesli ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri ja vim ze to bylo hovado a ze ty jeho cistky meli velky vliv na ozbr.solzky ja sem jen reagoval nato ze rusko zssr byl vinikem ww2 ale casto se zapomina ze prave oni prinesli nej. obeti coz se v nasich krajinach casto meni dle toho kdo nam vladneSkrýt celý příspěvek

  • fenri
    21:23 18.01.2017

    Tom75 - tak Stalin byl především idiot, že si brutálně oslabil armádu před válkou decimací elity. Jinak ano, odsunutí hranice s Německem do Polska a za Pobaltí od Moskvy dost dobře ...Zobrazit celý příspěvek

    Tom75 - tak Stalin byl především idiot, že si brutálně oslabil armádu před válkou decimací elity. Jinak ano, odsunutí hranice s Německem do Polska a za Pobaltí od Moskvy dost dobře možná zachránilo SSSR a dost dobře možná díky tomu dnes tady spolu komunikujeme. V češtině. A můžeme mudrovat, jak se to mělo udělat.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 19