Ruská armáda v roce 2016: Bojová připravenost vzrostla
- 14. 1. 2017
- 369 komentářů
- Jan Grohmann
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu 22. prosince na setkání vedoucích představitelů ruského ministerstva obrany zhodnotil stav Ozbrojených sil Ruské federace za rok 2016. Klíčové informace shrnul ve svém článku Karl Soper z blogu Russian Defense Policy.
Modernizace ruské armády
Podle Sergeje Šojgua dodávky vojenské techniky v roce 2015 vzrostly oproti minulému roku o 5 % a “bojová připravenost” ruské armády se v minulém roce zlepšila o 14 %.
Rusové v rámci termínu “bojová připravenost” matematicky posuzují reálnou použitelnost vojenských jednotek v ozbrojeném konfliktu. Posuzuje se morálka, personální obsazenost, výcvik a technická vybavenost. Hodnotí se od 1 do 100 %, kdy maximální hodnota je dokonalý ideální stav, který je však nedosažitelný.
Kromě bojové připravenosti vzrostl poměr zastoupení moderní vojenské techniky. Ruské námořnictvo má v současné době 47 % moderních zbraní (v roce 2015 39 %), vzdušně-kosmické síly 66 % (52 %), pozemní vojsko 42 % (35 %), vzdušně-výsadková vojska 47 % (41 %) a raketová vojska strategického určení 51 % (51 %).
Prvosledové jednotky jsou vybaveny z 58 % moderní technikou a materiální vybavenost dosahuje 94 % (v roce 2015 89 %).
V roce 2021 všechny složky Ruských ozbrojených sil mají být ze 70 % vybaveny moderní technikou. Dlužno dodat, že mezi “moderní” techniku se počítá jak modernizovaná, tak nově vyrobená, která může mít svůj konstrukční základ v 70. nebo 80. letech minulého století.
Dále se Šojgu vyjádřil k obsazenosti ozbrojených sil - v ruských ozbrojených silách slouží 384 000 profesionálů a celková naplněnost jednotek dosahuje 92 %. Poddůstojnícký sbor ruských ozbrojených sil je poprvé zcela profesionalizován.
Kromě nové vojenské techniky se ruské ozbrojené síly rozrostly o devět nových formací, včetně čtyř motorizovaných a jedné tankové divize. Dále Šojgu zmínil vybudování tři průzkumných praporů, šesti tankových rot, a dvou rot elektronického boje a bezpilotních letadel.
Námořnictvo
V roce 2016 ruské námořnictvo zařadilo do výzbroje 5 bojových a 19 pomocných lodí.
Černomořská flotila získala posilu v podobě dvou diesel-elektrických ponorek Velikij Novgorod a Kolpino třídy Kilo. Mezi významná nová plavidla ruského námořnictva patří fregaty Admiral Grigorovič (první loď své třídy) a Admiral Essen, minolovka Alexander Obukhov, záchranný remorkér nebo dvě lodě pro hydrografický průzkum.
Námořnictvo obdrželo také 100 střel s plochou dráhou letu Kalibr (SS-N-27) a Oniks (SS-N-26). Střely jsou určeny pro nové ponorky třídy Kilo a fregaty třídy Admiral Grigorovič.
Vzdušně-kosmické síly
Letectvo získalo 139 nových letadel a vrtulníků. Šlo mimo jiné o víceúčelové stíhačky Su-30SM a Su-35S, cvičné stroje Jak-130 a neupřesněný počet bitevních vrtulníků Mi-28N, Ka-52, Mi-35M, dopravních Mi-26, Mi-8AMTŠ-VA (verze pro Arktidu) a Mi-8MTV-5. Dálkové letectvo obdrželo dva modernizované strategické bombardéry Tu-160M a dva modernizované Tu-95MS.
Ruské letectvo si nedávno objednalo 50 Su-35S a 30 Su-30SM. Všechny Su-35S letectvo získá do roku 2020 a Su-30SM do roku 2018.
Protivzdušnou obranu (PVO) posílily čtyři pluky se systémy S-400, 25 kompletů Pancir-S a 74 nových radarů.
Do roku 2020 letectvo dostane 900 nových, či modernizovaných letadel a vrtulníků. Počítá se také s generální opravou dalších 900 letadel.
Zajímavý je údaj o nasaditelnosti letadel ruských vzdušných sil. Rusové dokáží nasadit do bojových operací, podle údajů Šojgua, 62 % svých letadel.
Su-30SM
Pozemní vojsko
Pozemní vojsko v roce 2016 obdrželo 2930 kusů techniky. Celkově dvě raketové brigády, dvě brigády PVO, dva pluky PVO, jedna brigáda speciálních sil, 12 motorizovaných a tankových praporů a tři dělostřelecké prapory byly zcela přezbrojeny na novou nebo modernizovanou techniku.
Dvě zmíněné raketové brigády získaly střely země-země Iskander-M. Za zmínku stojí odávka 60 raketometů Tornádo-G, 70 modernizovaných raketometů Grad-M a 20 samohybných houfnic Msta-SM.
Pokračuje modernizace tanků T-72 na standard T-72B3 a nakupují se nová obrněná vozidla Tigr. Armáda rovněž získala 100 nových obrněných transportérů BTR-82AM.
Ruský ministr obrany rovněž připoměl nákup 22 000 komunikačních prostředků - celkově je v ruských pozemních silách 49 % komunikačních prostředků moderních.
Pokračuje vybavování jednotek bezpilotními letadly - vojáci získali 260 bezpilotních letadel, mimo jiné typy Orlan-10 a Eleron-3. Ruské pozemní vojsko má nyní 2000 bezpilotních letadel všech kategorií. V roce 2011 přitom v ruské armádě létalo pouze 180 zastaralých dronů.
Vzdušně-výsadková vojska
V roce 2016 k ruským výsadkářům dorazilo 188 nových nebo modernizovaných vozidel, včetně 60 bojových vozidel BMD-4M a obrněných transportérů BTR-MDM. Do roku 2019 ruská výsadková vojska obdrží celkově 250 těchto vozidel a do roku 2025 se počítá s kompletním nahrazením zastaralých vozidel BMD-2 a BTR-D.
Dále stojí za zmínku dodávka 35 kolových bojových vozidel BTR-82A a neupřesněný počet modernizovaných samohybných minometů 2S9-1M Nona.
Raketová vojska strategického určení
Bojová připravenost jaderných raketových sil dosahuje podle Šojga 99 % a 96 % raket je připraveno k okamžitému vypuštění. V roce 2020 skončí kompletní přezbrojení na nové raketové systémy.
Ruská raketová vojska vlastní 400 mezikontinentálních balistických raket, které tak tvoří 60 % jaderného arzenálu Ruska.
Celkově ruské ozbrojené síly získaly 41 nových "jaderných" raket, z toho 23 raket Jars - ostatní typy raket nebyly upřesněny, ale šlo pravděpodobně o rakety Bulava pro ruské ponorky.
Zdroj: TASS, Russian Defense Blog
Související články
Rusko oživuje uskladněné tanky T-80BV
Podle deníku Izvestija ruské ministerstvo obrany plánuje modernizovat a opět zavést do výzbroje ...
- 24.11.2016
- 56 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko daruje Srbsku stíhačky a tanky
Srbsko získá od Ruska darem stíhačky MiG-29 a tanky T-72. Výměnou se pak ruské firmy budou podílet ...
- 23.12.2016
- 138 komentářů
- Jan Grohmann
Systém řízení palby T-14 Armata pro tanky T-72 a T-90
Ruské ministerstvo obrany plánuje část svých tanků T-72 a T-90 vybavit pokročilými prostředky řízení ...
- 02.01.2017
- 73 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské balistické rakety Iskander v Sýrii
Izraelci ve čtvrtek zveřejnili satelitní snímky potvrzující přítomnost ruských balistických raket ...
- 08.01.2017
- 85 komentářů
- Jan Grohmann
Apache-odsun us jednotek z Evropy-nebylo to tím že USA po skončení studené války napadla Afgánistán a Irák a musela vojáky přesunout tam?Ani US armáda není nafukovací.Vem si jen ...Zobrazit celý příspěvek
Apache-odsun us jednotek z Evropy-nebylo to tím že USA po skončení studené války napadla Afgánistán a Irák a musela vojáky přesunout tam?Ani US armáda není nafukovací.Vem si jen kolik mají různě po světě vojenských základen.
Další věc,kromě toho že mi hrozba útoku Ruska na Evropu přijde úsměvná,tak nevidím důvod proč by USA měli EU vojensky pomáhat,copak jsme nějací žebráci?Pokud by byla vůle tak by EU dokázala postavit a udržovat armádu početnější než má Rusko či dokonce USA.Ale to by jsme museli do armády investovat,ne peníze investovat do nesmyslů (např.fotovoltanika) či rozkrást.
Pokud bude EU vojensky závislá na pomoci od USA nebude ani Evropská zahraniční politika nezávislá,proto se ptám ještě jednou,to jsme takoví žebráci?Skrýt celý příspěvekProč Ruské speciální síly nosí západní výstroj a uniformu? To jsem vůbec nepochopil. Ale konvence to dovolují. Převlek za nepřítele je považován za regulérní válečnou lest – vojáci ...Zobrazit celý příspěvek
Proč Ruské speciální síly nosí západní výstroj a uniformu? To jsem vůbec nepochopil. Ale konvence to dovolují. Převlek za nepřítele je považován za regulérní válečnou lest – vojáci smějí nosit nepřátelskou uniformu, aby oklamali protivníka, pouze v ní nesmějí zaútočit.
A nebo je uniformou myšlen oblek s označením bojující strany. Neví někdo, jak to vlastně je? Ale jasné je, že když speciální jednotky některé armády přebírají cizí prvky, tak tím jasně dávají najevo, že ty vlastní asi stojí za prd.Skrýt celý příspěvekOno s tím Německem je to spíš o tom, že vrací do služby to, co před několika lety vyřadilo/zrušilo. Ono se vždy v médiích přetřásá, když "vzniká" nějaká nová jednotka nebo se ...Zobrazit celý příspěvek
Ono s tím Německem je to spíš o tom, že vrací do služby to, co před několika lety vyřadilo/zrušilo. Ono se vždy v médiích přetřásá, když "vzniká" nějaká nová jednotka nebo se "zavádí" určitý počet techniky, ale to, že jde v mnoha případech v zásadě jen o jakousi reaktivaci, už se zpravidla neví nebo nezmiňuje. Stejně tak uniká mediálnímu zájmu snižování počtů. A to není záležitostí jen Německa, prakticky všechny evropské alianční státy v minulých patnácti letech vyřazovaly techniku a rušily útvary jako diví. Spojené státy, to je kapitola sama pro sebe. Od konce Studené války tu strmě klesal počet amerických vojáků, a to dokonce i během ruské agrese vůči Ukrajině. Přes všechna americká "opatření" jak tomu říkali, protože to, co sem poslali na odstrašení Ruska nepřevyšovalo počet personálu útvarů, které se z Německých základen v posledních letech stáhly. Opravdový obrat znamenal až příchod celé brigády před několika dny. Bohužel se ukazuje, že stát jako Rusko rozumí pouze hrubé síle a jakoukoliv slabost vycítí a následně využije. S takovým národem nelze být partnerem, pokud nemáte v ruce klacek, kterým byste ho přetáhli přes hlavu, pokud bude strkat nos k vám do spižírny. Rušení tankových útvarů aliančních států, vyřazování techniky, a pak roce 2013 odplul z Evropy poslední americký Abrams, což byl tehdy jeden z posledních kroků v odzbrojení/sebeodzbrojení Evropy. Celá léta tento úpadek bojeschopnosti Evropy pozoroval maličký mužík z Kremlu, který v sobě nezapře, z jakých společenských kruhů pochází. Kágébáci se nemění. Rusové se nemění. Bylo naivní si myslet, že Evropa může snižovat svoji bojeschopnost, aniž by Rusko začalo pomocí tanků posouvat svoje hranice. Rusové jsou agresivní a rozpínavý národ, uvnitř jejich hranic vždy bude působit jistý tlak směrem ven. Pro zachování objemu ruského území, respektive objemu území států sousedících s Ruskem, je bezpodmínečně nutné tento tlak vyrovnávat.Skrýt celý příspěvek
Armáda ČR po navršení 100% stavu u posádek chce rozšířit profesionální armádu o další 3000 vojáků tuším nejpozději do roku 2025. A u Němců je to tak že během 7 let chcou ...Zobrazit celý příspěvek
Armáda ČR po navršení 100% stavu u posádek chce rozšířit profesionální armádu o další 3000 vojáků tuším nejpozději do roku 2025.
A u Němců je to tak že během 7 let chcou rozšířit své řady o 14300 vojáků.Ted se Německá armáda opírá o 177 000 vojáků.
Obávám se že trend rozšiřovat armádu panuje asi všude,u Polaků je zajímavé že v každém kraji(hrabství) má vzniknout teritoriální obrana o síle 35 000 domobranců.Skrýt celý příspěvekjuhelak:
Na Slovensku dva prápory a Poľsko tiež bude vytvárať nové jednotky (hlavne delostrelectvo). A tuším sa k nejakému rozširovaniu chystá aj Nemecko - nedávno tu bol článok.juhelak:
Na Slovensku dva prápory a Poľsko tiež bude vytvárať nové jednotky (hlavne delostrelectvo). A tuším sa k nejakému rozširovaniu chystá aj Nemecko - nedávno tu bol článok.Chtělo by to trochu objektivity. Modernizuje každý..oni musí v mnohem vetším měřítku, navíc nekteré věci mají ještě zastaralejší než třeba mi. Taky nemodernizujeme kuli tomu že ...Zobrazit celý příspěvek
Chtělo by to trochu objektivity. Modernizuje každý..oni musí v mnohem vetším měřítku, navíc nekteré věci mají ještě zastaralejší než třeba mi. Taky nemodernizujeme kuli tomu že potáhnem na Chust.
Ta rychlost obnovy a to jak rychle sekají celé brigády je obdivuhodná. Ani nemám přehled jestli v Evropě vzinikají v armádách nové celky nebo jen modernizují..u nás vím o praporu..i to je dobré.Skrýt celý příspěvekNo ono to vyzerá na to, že Rasputin nijako nevie prehltnúť fakt, že Rusko prišlo o svoje kolónie v roku 1990 po páde komunizmu. Tou armádou ktorú tak divoko prezbrojuje, samostatné ...Zobrazit celý příspěvek
No ono to vyzerá na to, že Rasputin nijako nevie prehltnúť fakt, že Rusko prišlo o svoje kolónie v roku 1990 po páde komunizmu. Tou armádou ktorú tak divoko prezbrojuje, samostatné štáty bývalého ZSSR chce asi vydierať, destabilizovať a vohnať ich do svojej sféru vplyvu. Pochybujem že s tak technologicky zaostalým Ruskom ako je, sa mu to však podarí. Rusko nie je atraktívnou veľmocou ku ktorej by každý utekal, oni stále fungujú na pľundrovaní nerastov a surovín, moderné technológie nezvládajú a ani nebudú ich vedieť robiť, pokiaľ Rasputin bude vyhadzovať peniaze na zbrane.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...