Izraelské houfnice ATMOS na tatrováckém podvozku pro Thajsko
- 16. 4. 2018
- 162 komentářů
- Jan Grohmann
Thajská námořní pěchota (Royal Thai Marine Corps) podepsala s izraelskou firmou Elbit Systems smlouvu o dodávce šesti samohybných houfnice ATMOS. Cena smlouvy dosahuje 26 milionů dolarů. Pro našince je nepochybně zajímavé, že houfnice ATMOS je umístěná na tatrováckém podvozku.
Thajské pozemní síly RTA (Royal Thai Army) již provozují 16 houfnice ATMOS ráže 155 mm (52 kalibrů) na tatrováckém podvozku 6×6. Podle první smlouvy z roku 2012 Elbit Systems dodala RTA šest houfnic ATMOS za 30 milionů dolarů. Pět houfnic ATMOS bylo sestaveno v thajském zbrojním podniku Weapon Production Centre (WPC). Dodávky byly dokončeny na začátku roku 2016. V roce 2017 RTA zamluvila dalších 12 houfnic ATMOS ve stejné konfiguraci.
Nejnovější objednávka šesti houfnic ATMOS pro thajskou námořní pěchotu se zřejmě uskuteční ve stejné konfiguraci, tedy na tatrováckém podvozku 6 × 6. Thajská WPC sestaví a dodá RTMC houfnice ATMOS do 28 měsíců.
V případě RTMC půjde o kvalitativní skok, protože ve výzbroji thajské námořní pěchoty se dosud nalézalo pouze 36 obstarožních amerických tažných houfnic M101 ráže 105 mm a 18 tažných houfnic GC-45/GHN-45 ze 70. a 80. let minulého století.
RTA navíc počítá s nákupem dalších 36 samohybných houfnic, pravděpodobně opět izraelských ATMOS. Thajsko se tak stává čtvrtým největším uživatelem houfnic ATMOS, které původně vyvinula izraelská firma Soltam Systems (od roku 2012 součást společnosti Elbit Systems). V minulosti houfnice ATMOS nakoupila Rwanda, Uganda a Ázerbájdžán.
Samotná dělostřelecká nástavba byla využita při vývoji dělostřeleckých systémů na lokální podvozkové platformě, jako rumunského ATROM (podvozek ROMAN 26.360 DFAEG 6 × 6 ) nebo polského Kryl ( Jelcz 663.32 6×6 ) – polská ani rumunská houfnice však zatím nebyly zařazeny do výzbroje.
Nejnovější verze houfnice ATMOS se v blízké budoucnosti stanou páteří izraelského dělostřelectva, i když není rozhodnuto, zda budou umístěny na pásovém nebo kolovém podvozku. V současnosti ATMOS mají automatické nastavení náměru a odměru, nejnovější verze pro izraelskou armádu získá i automatické robotické rameno, které umožní vést udržitelnou palbu 8 ran za minutu. V nabíjecím prostoru navíc nebude třeba (teoreticky) žádného operátora.
Dostřel děla ráže 155 mm (52 kalibrů) s municí s prodlouženým doletem (M02 155 mm ERFB/BB) je 41 km, s tříštivo-trhavou municí L15 30 km a standardní NATO municí M107 je dostřel 22 km. K dispozici bude jak klasická munice, tak munice s koncovým navedením (GPS). V případě zcela automatické houfnice ATMOS dokáže palbu vést jediný člověk, ale typickou posádku bude tvořit tři až šest vojáků.
ATMOS ve výzbroji thajské námořní pěchoty.
ATMOS na tatrováckém podvozku 6×6 uveze 32 projektilů a příslušný počet prachových náplní. Při dělostřeleckém přepadu ATMOS s poloautomatickým nabíjením umožní vypálit tři rány za 15 sekund, pět ran za minutu a při dlouhodobé ustálené palbě až 80 ran za hodinu.
Houfnice ATMOS je nabízená i s jinými hlavněmi, například izraelskými ráže 155 mm o délce 39 nebo 45 kalibrů, nebo dokonce se sovětskou M-46 ráže 130 mm.
Systém řízení palby pracuje standardně s digitálními informacemi, které poskytuje předsunutý dělostřelecký návodčí. Posádku tvoří typicky čtyř až šest osob, včetně dvou nabíječů. Kabina Tatrovky je pancéřovaná a poskytuje ochranu proti ručním palným zbraním a střepinám dělostřeleckých granátů.
Maximální rychlost na zpevněné cestě houfnic ATMOS je 80 km/h a dojezd 1000 km.
Kopřivnická Tatrovka má dlouhou tradici v dodávání kolových podvozku pro dělostřelecké systémy. Samozřejmě jde o houfnice rodiny DANA, ale v poslední době to byla například i dodávka houfnic CAESAR 8×8 do Dánska na tatrováckém podvozku řady TATRA FORCE. Jde o první případ, kdy vozy české značky Tatra zamíří do armád původních členů NATO.
Dále musíme zmínit jihoafrickou houfnici T5-52. S největší pravděpodobností pro různé dělostřelecké raketové systémy využívá tatrovácký podvozek mimo jiné Indie, která vyrábí podvozky v licenci.
Zdroj: BMPD.livejournal
Související články
Ruská armáda získá 200 tanků každý rok
Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojování, ruská armáda plánuje každý ...
- 19.02.2018
- 125 komentářů
- Jan Grohmann
CV90: Evoluce na bitevním poli
Co mají společné Dánsko, Estonsko, Finsko, Nizozemsko, Norsko, Švédsko a Švýcarsko? Všichni těží z ...
- 27.02.2018
- 144 komentářů
- Tisková zpráva
Houfnice DANA české armády mohou být modernizovány podle standardů NATO
Není žádným tajemstvím, že modernizace dělostřelectva české armády je více než nutná, protože jeho ...
- 02.03.2018
- 229 komentářů
- Redakce AN
Kladivo na dělostřelectvo: Jihokorejská raketa KTSSM
Armáda Jižní Koreje zařadí do výzbroje novou domácí balistickou raketu krátkého doletu KTSSM (Korea ...
- 26.03.2018
- 10 komentářů
- Jan Grohmann
Rase, já se nehádám ;-) Jen jsem nepochopil logiku argumentu, kdy automat je moc drahý, zároveň jsou ale manuálně nabíjené houfnice nevhodné. Osobně si myslím, že MO buď už ...Zobrazit celý příspěvek
Rase, já se nehádám ;-) Jen jsem nepochopil logiku argumentu, kdy automat je moc drahý, zároveň jsou ale manuálně nabíjené houfnice nevhodné.
Osobně si myslím, že MO buď už počítá s nějakým tím CAESAREM, nebo prostě bude muset k 5 miliardám ještě dost přihodit... Otázkou je, kolik bude stát ATMOS s robotickým ramenem. A zda nám jej Izraelci vůbec nabídnou.Skrýt celý příspěvekDrahý automat se zase vyplatí ohledně úspory lidské síly. Vojáků je málo a rozdíl mezi šestičlennou a tříčlennou osádkou je dost zásadní (platy, výsluhy atd.). Taky v případě ...Zobrazit celý příspěvek
Drahý automat se zase vyplatí ohledně úspory lidské síly. Vojáků je málo a rozdíl mezi šestičlennou a tříčlennou osádkou je dost zásadní (platy, výsluhy atd.). Taky v případě zničení vozidla je lepší přijít o 3 než o 6.Skrýt celý příspěvek
Marcus, a raději byste pobíhal kolem ATMOSe 25 km od fronty nebo seděl v DANA 13 km od ní v dostřelu kde čeho? ;-) Ono to není tak snadné rozsoudit. Mmchd, ony zrovna ZHN nejsou ...Zobrazit celý příspěvek
Marcus, a raději byste pobíhal kolem ATMOSe 25 km od fronty nebo seděl v DANA 13 km od ní v dostřelu kde čeho? ;-) Ono to není tak snadné rozsoudit. Mmchd, ony zrovna ZHN nejsou zrovna věc, která by dělostřelce až tak trápila. Jaká je asi šance, že se s nimi na bojišti setkají?
Já nehoruji za maximální dostřel, nicméně zrovna délka hlavně, která má na dostřel zásadní vliv, není něco, co by kdovíjak zesložiťovalo konstrukci. Velikost prachové komory dtto. Složitost a cenu zvyšuje především automatické nabíjení, které právě DANA má. Pokud bychom dnes chtěli udělat nový obdobný systém, bude prostě dražší než manuálně nabíjený. Čili moc nechápu tu argumentaci – zároveň nejsou peníze a zároveň je lepší automatický systém, který je ale mnohem dražší.
Modernizace DANA s dostřelem kolem 20 km (efektivním ovšem podstatně kratším) je prostě hodně sporná, protože v prvosledových jednotkách budou jejich schopnosti nedostatečné, respektive budete je muset dostat tak blízko k frontě, že bude výrazně vyšší šance na jejich zničení. Protivník s moderními kanónovými houfnicemi vám je rozstřílí ze vzdálenosti, na kterou ho nedokážete ani postřelovat, o přesnosti nemluvě.
Něco jiného je generálka a uložení do mobilizačních skladů. V druhé linii by pravděpodobně i protivník už používal méně výkonné systémy.
Takže buď si pořídíme automaticky nabíjené houfnice, ale zaplatíme dost peněz. Nebo manuálně nabíjené, se všemi zápory, které to má. Tak jednoduché to je.Skrýt celý příspěvekKOLT Jako osádka čeho by jsi raději operoval v podmínkách ZHN, vedl palbu v dešti, větru, mrazu, sněhu a jako osádka čeho by jsi raději očekával odvetnou nebo i třeba jen ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT
Jako osádka čeho by jsi raději operoval v podmínkách ZHN, vedl palbu v dešti, větru, mrazu, sněhu a jako osádka čeho by jsi raději očekával odvetnou nebo i třeba jen rušivou palbu nepřítele??? Uvnitř DANY/ZUZANY nebo pobíhající okolo ATMOSE, CAESARA, T5-52???
Jak zde psal ARES, přesnost není otázka jen toho mít nejnovější a houfnice s největším dostřelem. Pokud se peníze proinvestují v hurá akci jen za nová děla a nezbudou finance na další části dělostřelectva, jsou to vyhozené peníze!Skrýt celý příspěvekARES, ohledně dostřelu je třeba si uvědomit, že nejde jen o to střílet co nejdál. Především je to o schopnosti se i na poměrně velkou vzdálenost dostatečně přesně trefit. Aneb co ...Zobrazit celý příspěvek
ARES, ohledně dostřelu je třeba si uvědomit, že nejde jen o to střílet co nejdál. Především je to o schopnosti se i na poměrně velkou vzdálenost dostatečně přesně trefit. Aneb co bude mít na 20 km vyšší přesnost, DANA nebo ATMOS?
O vhodnosti koupě salvových raketometů netřeba diskutovat, souhlasím.Skrýt celý příspěvekKonštrukta Defence Trenčín Přehled nábojů pro použití v dělostřeleckých zbraních ráže 155 mm ShKH ZUZANA 2000, ZUZANA 2 a dalších kompatibilních systémech ráže 155 mm s hlavněmi ...Zobrazit celý příspěvek
Konštrukta Defence Trenčín
Přehled nábojů pro použití v dělostřeleckých zbraních ráže 155 mm ShKH ZUZANA 2000, ZUZANA 2 a dalších kompatibilních systémech ráže 155 mm s hlavněmi 39d, 45d a 52d.
Typ náboje 155 mm EOFd M3 155 mm EOFd M3 DV
Hmotnost střely 44,0 [kg] 47,0 [kg]
Hmotnost trhaviny 8,6 [kg] 8,2 [kg]
Hmotnost 6 modulů 17,0 [kg] 17,0 [kg]
Počáteční rychlost střely (hlaveň 52d) 943 [m.s-1]
Maximální dostřel (hlaveň 52d) 32 500 [m] 41 000 [m]
Typ náboje 155 mm EOFd MK 155 mm EOFd MK DV
Hmotnost střely 44,0 [kg] 47,0[kg]
Hmotnost trhaviny 9,2 [kg] 9,2 [kg]
Hmotnost 6 modulů 17,0 [kg] 17,0 [kg]
Počáteční rychlost střely (hlaveň 52d) 943 [m.s-1]
Maximální dostřel (hlaveň 52d) 32 500 [m] 39 850 [m]
DV: dnový výtokSkrýt celý příspěvekTak v aktuálním čísle ATM (5/2018) jsou zvěřejněny základní informace o houfnici EVA 8x8 Pohotovostní hmotnost je 26,8 t a bojová 28 t. Pancéřová kabina má žlab pro uložení ...Zobrazit celý příspěvek
Tak v aktuálním čísle ATM (5/2018) jsou zvěřejněny základní informace o houfnici EVA 8x8
Pohotovostní hmotnost je 26,8 t a bojová 28 t. Pancéřová kabina má žlab pro uložení hlavně. Posádka je tří členná, houfnice je schopna vypálit všech 12 ran v zásobníku aniž by posádka musela opustit kabinu. Délka je 11,5 m, výška (v pochodové poloze) 3,28 m a šířka 2,7. Objem komory je 23 l a úsťová rychlost 935 m/s, maximální dostřel ( s municí s dnovým generátorem) 41,4 km, rozsah pohybu zbraňové nástavby je +- 60 stupňů, celkový rozsah náměru je od -3,5 do +75 stupňů. Rychlost palby je 5 ran v první minutě, 13 výstřelů za tři minuty. V případě manuálního módu pak dva výstřely za minutu. Minimální dostřel je 5 km. Pro přímou palbu je houfnice vybavena optickým modulem Sagem CM 3. Bohužel o typu SŘP ani slovo.Skrýt celý příspěvekJan Grohmann To samozrejme vim, proto píšu že EVA, tak jak byla doposud představená je pro mě to samé. Jen jakýsi demonstrátor, koncept ... nikoliv prototyp v plném smyslu ...Zobrazit celý příspěvek
Jan Grohmann
To samozrejme vim, proto píšu že EVA, tak jak byla doposud představená je pro mě to samé. Jen jakýsi demonstrátor, koncept ... nikoliv prototyp v plném smyslu slova!
Nebo vy máte nějaké informace o pokračování projektu EVY?Skrýt celý příspěvekMarcus, SCARAB je technologický demonstrátor toho, co CSG s T-72 umí. Záleží pak na zákazníkovi, jestli chce jen prosté repase T-72 nebo si z demonstrátoru vybere některé nebo ...Zobrazit celý příspěvek
Marcus, SCARAB je technologický demonstrátor toho, co CSG s T-72 umí. Záleží pak na zákazníkovi, jestli chce jen prosté repase T-72 nebo si z demonstrátoru vybere některé nebo všechny technologie. Není to žádné drama.Skrýt celý příspěvek
Nejdřív by to chtělo mít pořádek v jednotlivých společnostech. Ten stav na Slovensku je dost složitý a nepřehledný, ale nepleťte si například státní DMD Group a zlikvidovanou DMD ...Zobrazit celý příspěvek
Nejdřív by to chtělo mít pořádek v jednotlivých společnostech. Ten stav na Slovensku je dost složitý a nepřehledný, ale nepleťte si například státní DMD Group a zlikvidovanou DMD Holdig, ZTS Dubnica a pod.....
O tom že KONŠTRUKTA - Defence nemá peníze na samostatný vývoj a že její nabídka se buď zastavila v čase (ZUZANA 2) nebo čeká na dotažení (EVA) je většině jasné.
Skutečnost je ale taková, že samostatný vývoj/výrobu nových houfnic v našem česko--slovenském prostoru bez DMD Group jen těžko někdo zvládne.
Buď DMD Group získá vlastní kapitál, například za dodání nových ZUZAN 2 pro Slovenskou armádu a ten si nechá pro své aktivity, nebo...
...což je pravděpodobnější, bude spolupracovat s někým kdo kapitál dodá. Ideálně pokud to bude někdo kdo dodá jakési modernizační know-how a pokud možno i vazby na zahraniční technologie. V tomhle je spolupráce se Strnadovci jedině logická ať se to líbí nebo ne....Skrýt celý příspěvekStarlight Stejně jako ty se ptám: Má někdo nějaké konkrétní informace o nějaké "nové EVĚ"? Viděl ji někdo nebo ví o tom něco víc, než že se povídá? Dokud neuvidím, bude to pro ...Zobrazit celý příspěvek
Starlight
Stejně jako ty se ptám: Má někdo nějaké konkrétní informace o nějaké "nové EVĚ"? Viděl ji někdo nebo ví o tom něco víc, než že se povídá? Dokud neuvidím, bude to pro mě stejné jako T72 Scarab.
Na ty otázky kolem vlastnictví firem to byla symbolická otázka nebo čekáš odpověď? :DSkrýt celý příspěvekjura99 > Preco ako sukromnik by som mal zivit x stoviek ludi. Zober si mam majstra a 10 robotnikov. Majster im hovoril co mali robit. Potrebujem znizit stavy tak, aby som zachoval ...Zobrazit celý příspěvek
jura99 > Preco ako sukromnik by som mal zivit x stoviek ludi. Zober si mam majstra a 10 robotnikov. Majster im hovoril co mali robit. Potrebujem znizit stavy tak, aby som zachoval schoposti vyrobi. Tak v prvom rade prepustim tych robotnikov a majstra si necham. Ked sa rozbehnu zakazky tak tych 10 robosov naberiem a majstra mam stale. Takze schopnosti som si udrzal. Pri prepustani sa definuju klucovi ludia, ktori su potrebni a ked pada firma, tak oni su ti co zhasinaju
Mam nejake interne postupy, ako sa co robi. Tie postupy su vetsinou spisane. Takze ani tu nemusim zacinat na zelenej luke pri opetovnom rozbehu vyroby.
A teraz si zober firmu, ktora zacina vyrabat na zelenej luke. Nema ludi, ktori to nieco take robili. Firma nema vypracovane postupy, ako to robit. Kto bude mat vyhodu - kto to uz niekedy robil alebo kto zacina na zelenej luke.Skrýt celý příspěvekClanek: to je prave ono, ze i podle tveho seznamu nevyrabi nic. Zkus mit jako soukromnik firmu, 15let vyvijet prevrtani kanonu na razi NATO (zmena Ondavy na Zuz1) pak vyrobit par ...Zobrazit celý příspěvek
Clanek: to je prave ono, ze i podle tveho seznamu nevyrabi nic. Zkus mit jako soukromnik firmu, 15let vyvijet prevrtani kanonu na razi NATO (zmena Ondavy na Zuz1) pak vyrobit par kusu a dalsich 10let nedelat nic co prinese penize. Budes zivit x stovek lidi? Z ceho je budes platit?
Puuupava: asi jsme se nepochopili, Skoda uz nema lidi, pripravky, linku na vyrobu parnich lokomotiv. Vyrobit parni lokomotivu uz neumi. Princip je znamy, ale zacinali by od nuly.Skrýt celý příspěvekJura99 ak otom nevieš Škoda stále vyrába lokomotívy, aj keď už nie parné ale elektrické! A kto bude vyrábať Zuzany2 pre OSSR? Snáď Strnad? A ešte čo vlastné vyvinuli a vyrábajú ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99 ak otom nevieš Škoda stále vyrába lokomotívy, aj keď už nie parné ale elektrické! A kto bude vyrábať Zuzany2 pre OSSR? Snáď Strnad? A ešte čo vlastné vyvinuli a vyrábajú Strnadove firmy? Okrem pár úžasných strojov ako Šakal, Dana m1 a pod. Aj to sú vlastne prerábky starých strojov. Takže porovnávať tu DMD a Konštruktu so Strnadovými kšeft firmami je trošku mimo.Skrýt celý příspěvek
Jura99 klasicky, ale tak alespon naznacme jak sel cas v DMD: 1992-1995 Vyvoj zuzany 1 1997 Vojskove zkousky zuzany 1 1998-2007 Seriova vyrovba zuzany 1 v poctu 3 prototypy, 24 ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99 klasicky, ale tak alespon naznacme jak sel cas v DMD:
1992-1995 Vyvoj zuzany 1
1997 Vojskove zkousky zuzany 1
1998-2007 Seriova vyrovba zuzany 1 v poctu 3 prototypy, 24 SR a 12 GR
2008 prototyp Zuzana 2
???? Vojskove zkousky Zuzana 2?
To jen ty nejdulezitejsi milniky. Ze ty podniky ziji ze servisu a dalsich veci uz ani nezminuju.
@Starlight
Pokud jde o to co je nebo neni na Slovensku tak treba tady: http://www.zbop.sk/files/Vyrob...
Vlastnicke pomery tech firem je ale potreba dohledat zvlast.Skrýt celý příspěvekPuuupava: ze napr. ve Skode vyrabeli parni lokomotivy neznamena, ze je umi vyrobit i dnes (neumi). Podobne Konstrukta z dob socialismu je jiny podnik nez dnes. Nevim o co ti presne ...Zobrazit celý příspěvek
Puuupava: ze napr. ve Skode vyrabeli parni lokomotivy neznamena, ze je umi vyrobit i dnes (neumi). Podobne Konstrukta z dob socialismu je jiny podnik nez dnes. Nevim o co ti presne jde, ale DMD je nula, nevyrabi a neprodava nic, proti Strnadovi jsou bezvyznamny trpaslik.Skrýt celý příspěvek
Starlight určite minimálne Jura99 bude mať iný názor. Podľa neho Strnad tým že vlatní ZTS metalurg, hotovú firmu ktorú kúpil a ktorá odlieva akurát polotovary na hlavne, ťahá dlhší ...Zobrazit celý příspěvek
Starlight určite minimálne Jura99 bude mať iný názor. Podľa neho Strnad tým že vlatní ZTS metalurg, hotovú firmu ktorú kúpil a ktorá odlieva akurát polotovary na hlavne, ťahá dlhší koniec povrazu a DMD holding je bez neho úplne nahratý. Zatial čo on keď už si odleje hlaveň má vlastne skoro všetko. A čo mu chýba to už jeho geniálny konštruktéry dovyvíjaju za mesiac dva. A inak aj podvozky na zuzanu 2 pochybujem že vyrába priamo tatra. A ešte som sa chcel spýtať čo je nová EVA :DSkrýt celý příspěvek
Dělostřelecké systémy 150 mm ráže s hlavní 52d o maximálním dostřelu 30 až 35 km se standardní HE střelou nelze technicky porovnávat jen z hlediska konstrukce a palebných ...Zobrazit celý příspěvek
Dělostřelecké systémy 150 mm ráže s hlavní 52d o maximálním dostřelu 30 až 35 km se standardní HE střelou nelze technicky porovnávat jen z hlediska konstrukce a palebných vlastností samotného děla.
Každý dělostřelecký systém je funkční vazbou modulů:
Dělo – Munice – Systém řízení palby – Logistika
Dělo – Munice:
Typ munice rozhodujícím způsobem ovlivňuje konstrukci hlavně a způsob nabíjení. Zatím co náboj 152 mm je náboj s nábojnicí, náboj 155 mm je náboj bez nábojnice, jehož dílčí prachové náplně jsou individuální manipulační prvky. Nábojová komora pro náboj 155 mm je těsněna plastovým těsnícím kroužkem nebo těsnící nábojničkou, které jsou součástí závěrového mechanismu. K zážehu prachové náplně je závěrový mechanismus opatřen spouštěcím ústrojím k iniciaci zážehovacího náboje. To činí závěr pro náboj 155 mm složitější než pro náboj 152 mm.
Rovněž systém samočinného nabíjení pro náboj 155 mm je komplikovanější, zejména prachové náplně. Prachová náplň se nenabíjí jako jeden manipulační celek. Je sestavou několika dílčích prachových náplní, které nejsou spojeny v jeden manipulační celek. To má vliv na způsob uložení prachových náplní v zásobníku, k nastavení počtu dílčích náplní k nabití podle povelu a jejich přisunutí za hlaveň k zasunutí do nábojové komory.
Dělo – Systém řízení palby:
Systém řízení palby není jen vlastní „dělostřelecký počítač“ k výpočtu a nastavení prvků střelby, ale celá struktura průzkumných prostředků, dělostřeleckých radarů, vzdušných průzkumných prostředků a předsunutých dělostřeleckých pozorovatelů, středisek řízení palby ke koordinaci palebné podpory všech zbraňových systémů, dělostřeleckých, raketometných, minometných a leteckých, včetně meteorologických stanic. Je podmínkou kvalitního targetingu k dosažení potřebné palebné efektivity.
Účinnost palby závisí na přesnosti zamíření. Ta není závislá jen na vlastní přesnosti střelby děl, jak je udáváno v tabulkách střelby, ale i na přesnosti funkce jednotlivých prvků struktury řízení palby. Přesnost střelby klesá s dálkou střelby. Úchylka dálková děla je sice jen 1/250 až 350 dálky střelby, ale při skupinové střelbě baterie či oddílu je až dvojnásobně větší. Např. při střelbě na dálku 30 km bude 50 % ran ležet v intervalu až 400 m, všechny vystřelené rány budou rozloženy v intervalu 1 600 m.
Střelba na maximální dálky HE střelivem se dá použít jen na rozlehlé cíle jako rušivá palba. Dosažení umlčujícího či snad ničivého účinku by vyžadovalo enormní spotřebu střeliva. Ničení „bodových cílů“ na maximální dálky je tak problematické.
Zde je místo pro užití střel s koncovým navedením. Ovšem podmínkou úspěšného užití střel s koncovým navedením (M982 Excalibur, M1156 Precision Guidance Kit) je přesná znalost polohy cíle. Aby střela zasáhla cíl, poloha cíle musí být určena s přesností menší, než je pravděpodobná kruhová úchylka střel s koncovým navedením, která se pohybuje v rozmezí 5 až 20 m. Pokud targeting neurčí polohu cíle s přesností do 5 m, potom užití střel s koncovým navedením je neúčelným mrháním.
Dělo – Logistika:
Při průměrné bojové intenzitě lze očekávat denní spotřebu munice ve výši 60 až 80 ran. Muniční logistický tok musí zabezpečit jedno dělo 6 až 8 tunami střeliva denně, dělostřelecký oddíl 150 až 200 tunami. Splní se to za předpokladu, že každé dělo bude logisticky podporováno jedním muničním vozidlem s mechanizací zakládání střel a prachových náplní do zásobníků samočinného nabíjení. Mechanizace je nezbytná, protože hmotnost HE střely je 44 až 46 kg, prachové náplně 16 až 18 kg.
Logistický muniční tok musí plynule běžet po celou dobu bojového nasazení v délce do 10 až 14 dní. Před zahájením operace je tak nutno vytvořit zásoby munice v oddílovém a brigádním skladě munice cca na tři dny boje, zbytek ve skladech vyšších operačních stupňů, v celkové výši ne méně než 600 až 800 ran na dělo, 15 až 20 tisíc ran na oddíl. Z armádního centrálního skladu dělostřelecké munice je tak třeba k dělostřeleckému oddílu dopravit, na dálku řádově tisíc kilometrů až šest vlaků s 1500 až 2000 tunami dělostřelecké munice v hodnotě nejméně 0,5 miliardy Kč.
A ve skladech by měla zůstat záloha dělostřelecké munice nejméně na jednu další bojovou operaci, než naběhne válečná výroba. Za předpokladu že AČR bude mít ve výzbroji 2 dělostřelecké oddíly, potom uvedená čísla je třeba minimálně zdvojnásobit.
Závěrem
Dělostřelecký systém je tak dobrý, tak jak je dobrý jeho „nejslabší“ článek. Dělo sebelepších parametrů to není schopno vyvážit. I „staré dělo“ jako Dana je v optimalizované koncepci systému schopna splnit požadavky na účinnou palebnou podporu.
A co je vůbec konstrukčně staré. I ta PzH 2000 je 30 let konstrukčně stará. Většina nabízených systémů přes svoji „novost“ jsou spíše intelektuálními přešlechtěnými konstrukty, které budou ztěží uživatelsky přívětivé za všech bojových podmínek. Je otázkou, zda budou v polních podmínkách spolehlivé a jednoduše servisovatelené. IT technologie nevykompenzují nedostatky v řešení mechaniky děl.
A je vůbec zdůvodnitelný požadavek na 52d hlaveň s dostřelem na 35 km. Vždyť prodloužení dostřelu z 25 km na 35 km je energetický o 50% náročnější. Z 20 km na 35 km pak dokonce o 85 %. Není objektivně doloženo, kolik střeleb bude potřeba vést na dálky přes 25 km. Proto se děla zbytečně stávají neohrabanými mastodonty. Nebylo by lepší zavést do výzbroje raketomety typu MLRS M270 jak s neřízenými, tak s řízenými raketovými střelami.
Boj vyspělých armád se bude odehrávat v městských aglomeracích, ne na širých pláních, kde každý dům je odolným krytem. Aby byl dobyt, zpravidla bude muset být totálně zničen palbou a bombardováním. Zde spíše se bude potřebovat přesná střelba na krátké vzdálenosti k vytvoření účinné clony útočící či bránící se pěchotě.
Problémem není vybrat dělo stylem líbí se mi či nelíbí, ale vytvořit ucelený integrovaný dělostřelecký systém, který efektivně zabezpečí vojskům účinnou palebnou podporu za všech bojových podmínek.Skrýt celý příspěvekMarcus Váš názor na GŠ a pana bečváře zcela sdílím .... No a jsem také strojař takže doufám že to bude koncepčně dále ( což asi ano) ale další věc aby se ji vyrovnala střeleckými ...Zobrazit celý příspěvek
Marcus
Váš názor na GŠ a pana bečváře zcela sdílím ....
No a jsem také strojař takže doufám že to bude koncepčně dále ( což asi ano) ale další věc aby se ji vyrovnala střeleckými parametry a tam už bych nebyl tak optimistickýSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...