CV90: Evoluce na bitevním poli
- 27. 2. 2018
- 144 komentářů
- Tisková zpráva
Co mají společné Dánsko, Estonsko, Finsko, Nizozemsko, Norsko, Švédsko a Švýcarsko? Všichni těží z kontinuálního vývoje jednoho z nejmodernějších, nejvšestrannějších, nejspolehlivějších a v boji osvědčených vozidel na světě - bojových vozidel pěchoty CV90!
Kombinace bojové síly, mobility a ochrany je základním kamenem platformy CV90, bojového vozidla pěchoty (BVP), které se vyvíjelo více než dvě desetiletí. Vysoce komplexní model CV90 vychází z dědictví jeho prověřených předků a ve své kategorii nemá na světě konkurenci.
Podstatou CV90 je vize neustálého budoucího vylepšování. Z původních požadavků stanovených v polovině devadesátých let Švédskou správou materiálu pro obranu na nejnovější verzi CV90 dodanou Norské armádě přišel čas na přivítání nového člena úspěšné rodiny - již pátou generaci, CV90 MkIV!
„Naše společnost se neustále zaměřuje na způsoby, jak zavést nové technologie do modelu CV90 s cílem zvýšit jeho výkon, udržet vynikající bojeschopnost a udržet CV90 mezi špičkou vozidel určených pro pozemní operace," řekl Dan Lindell, manažer programu CV90 v BAE Systems Hägglunds.
CV90 MkIV se zrodil z výzkumného a vývojového programu, kde jsme zužitkovali zpětnou vazbu od sedmi národů, které platformu CV90 v současnosti používají. Díky modernizaci na podvozku a v motorové části má CV90 MkIV nový motor a modernizovaný výkonový převod, přičemž uživatelům poskytuje další dvě tuny užitečného zatížení, které je možné využít bez vlivu na pohyblivost vozu.
Kromě toho je model CV90 MkIV vybaven nejnovější čtvrtou generací elektronické architektury postavenou dle standardu NATO. Ta nejenže umožňuje účinnější datovou fúzi snímačů, ale také předurčuje vozidlo k podpoře budoucího technologického růstu a schopností, jako je rozšířená realita, koncepce strojového učení, umělá inteligence a autonomní podpora posádky.
"Klíčovým faktorem pro neustálý růst schopností CV90 je využití vyspělých konstrukcí, které minimalizují vývojové riziko, a použití nových technologií, které na bojišti udržují náskok před potenciálním protivníkem," uvedl Lindell. "Jsme přesvědčeni, že MkIV to splňuje ve všech ohledech."
Existuje více než 1200 vozidel CV90 v 15 různých variantách, které působí v sedmi zemích - včetně čtyř zemí NATO. Všechna byla postavena na osvědčených technologiích společnosti Hägglunds BAE Systems se sídlem ve Švédsku.
CV90 byly nasazeny národními silami, OSN a NATO v misích po celém světě, od Afghánistánu po Libérii. Do dnešního dne má za sebou model CV90 více než 4,5 milionu výzkumných a vývojových hodin a společnost BAE Systems je připravena dále rozvíjet i budoucí generace úspěšného modelu.
CV90 MkIV
Vzhledem k tomu, že Česká republika bude v nejbližší době nahrazovat flotilu BVP pěchoty BVP2, společnost BAE Systems se rozhodla v budoucím výběrovém řízení nabídnout české armádě k ochraně země a udržování národních obranných schopností novou generaci CV90 MkIV.
Během posledních dvou let se společnost BAE Systems zaměřila také na posílení vztahů s českými průmyslovými partnery. Od podpisu dohody o spolupráci v květnu 2016 s výrobcem obranného vybavení a systémovým integrátorem VOP, se partnerská síť stále rozrůstá a nyní zahrnuje i další spolupracovníky, výrobce kabeláže a elektroniky Ray Service a výrobce optických systémů Meopta.
Pokud jde o průmyslovou spolupráci s lokálními firmami, má BAE Systems mnoho zkušeností a prokazatelných výsledků a tento přístup je i nadále jedním z nejdůležitějších faktorů našich úspěšných vztahů se zákazníky. V posledních 10 letech jsme poskytli výhody místnímu průmyslu v celkové výši 6 miliard liber / 201 miliard Kč. Na platformě CV90 prokázaly tyto vzájemně prospěšné vztahy: Norsko, Finsko, Švýcarsko, Nizozemsko a Dánsko.
Bojem prověřené a nejmodernější řešení založené na spolupráci s českým průmyslem, CV90 MkIV splní bezpečnostní a obranné požadavky České republiky - a nyní úspěšně do budoucnosti!
Redakčně upraveno
Související články
Britský Warrior 2 s 40mm automatickým kanónem CT40
Na londýnské výstavě IAV 2018 (International Armoured Vehicles 2018) firma Lockheed Martin ...
- 28.01.2018
- 66 komentářů
- Jan Grohmann
Modernizace bojových vozidel pěchoty M2 Bradley
Americká armáda (US Army) plánuje provést hloubkové vylepšení pásových bojových vozidel pěchoty ...
- 06.02.2018
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
Německé bojové vozidlo pěchoty Puma pro Armádu ČR?
Redakce Armádních novin si ve výrobních prostorách německé firmy KMW (Krauss-Maffei Wegmann) v ...
- 09.02.2018
- 122 komentářů
- Jan Grohmann
NGAFV: Singapurské vozidlo pro americké výsadkové jednotky
Singapurská společnost ST Kinetics je připravena předat americké armádě v rámci programu MPF (Mobile ...
- 14.02.2018
- 47 komentářů
- Jan Grohmann
To je fotka z továrních zkoušek v Nevada Automotive Test Center v Arizoně. Není to žádné tajemství, výrobce to tvrdil už během Singapur Airshow minulý měsíc.
To je fotka z továrních zkoušek v Nevada Automotive Test Center v Arizoně. Není to žádné tajemství, výrobce to tvrdil už během Singapur Airshow minulý měsíc.
fotomontáž to nebude, ono američané mají vozidla palebné podpory začít testovat už brzo, a osadit tuhle věž na podvozek co už mají, není zrovna problém.
fotomontáž to nebude, ono američané mají vozidla palebné podpory začít testovat už brzo, a osadit tuhle věž na podvozek co už mají, není zrovna problém.
Wirbelwind Ta fotka co jsi sem dal, ty mi nepříjde jako fotomontáž. Je to první reálně vypadající fotka skutečného NGAFV s belgickou věží Cockerill 3105. Do ted jsem viděl jen ...Zobrazit celý příspěvek
Wirbelwind
Ta fotka co jsi sem dal, ty mi nepříjde jako fotomontáž. Je to první reálně vypadající fotka skutečného NGAFV s belgickou věží Cockerill 3105. Do ted jsem viděl jen fotky modelu:
https://www.armyrecognition.co...
Nebo tu co byla i tady na AN a ta spíš vypadala jako fotomontáž:
http://www.armadninoviny.cz/do...
na té co jsi sem dal vypadá vozidlo lépe než na té fotce z AN a ani ta věž nepůsobí tak nepřirozeně posunutá dozadu.Skrýt celý příspěvekMarcus Vyzera to ako fotomontaz. :) Je to na temu "Mobile Protected Firepower" - ...Zobrazit celý příspěvek
Marcus
Vyzera to ako fotomontaz. :)
Je to na temu "Mobile Protected Firepower" - https://breakingdefense.com/20...
To na tej foto bolo singapurske NGAFV od ST Kinetics s belgickou vezou Cockerill 3105 od CMI. BAE ponuka aktualizovane M8 AGS (novy motor, elektronika a lepsia ochrana, povodny program bol v 1996 zruseny z dovodu nedostatky financii). GDLS zrejme pride s niecim co vychadza z lahkeho tanku Griffin (podvozok ako britsky Ajax) ale zatial ako jediny bude mat 120 mm kanon.
Len zadanie od US zloziek este nie je finalne, takze zatial aj ponukane riesenia su len nejake nastrely. M1 napchaju do C17 len 1 kus, tieto zamyslane lahke tanky by mohli byt 2. BAE AGS bez pridavneho pancierovania moze byt prepravene aj pomocou C130.
Ze vraj poziadavky konzultuju so zbrojarmi, aby boli realizovatelne a kedze sa to nema natahovat, tak chcu overene a existujuce veci. Finalnre rozhodnutie ma byt v 2019.Skrýt celý příspěvekTo Jirosi: 1. Tak v tom případě se Vám s tím 1:1 veřejně omlouvám (neověřil jsem si to v minulých diskuzích - moje chyba); 2. No, Já pevně doufám, že nová BVP AČR a jejich ...Zobrazit celý příspěvek
To Jirosi:
1. Tak v tom případě se Vám s tím 1:1 veřejně omlouvám (neověřil jsem si to v minulých diskuzích - moje chyba);
2. No, Já pevně doufám, že nová BVP AČR a jejich bojové varianty budou standardně vybaveny pokročilými Hard-Kill systémy typu Iron-Fist / Trophy.Skrýt celý příspěvekMali: Ten kdo tu zmiňuje, že se válka nevede jeden na jednoho sem "já". Ale teď otázka kupujeme si zbraně na minulé války(T72 a vozidla bez ochrany proti PTRK). Nebo se díváme ...Zobrazit celý příspěvek
Mali: Ten kdo tu zmiňuje, že se válka nevede jeden na jednoho sem "já".
Ale teď otázka kupujeme si zbraně na minulé války(T72 a vozidla bez ochrany proti PTRK). Nebo se díváme do budoucnosti a tedy nepřítel bude vybaven lepšími vozidly a ty bude mít osazeny ochranými prostředky?Skrýt celý příspěvekMALI: však jo, oni i v té Austrálii pak ta vozidla použili ke zkoušce balictické odolnosti proti minám (joo musela to být sranda). Když koukám na ty fotky z Austrálie, tak ten ...Zobrazit celý příspěvek
MALI:
však jo, oni i v té Austrálii pak ta vozidla použili ke zkoušce balictické odolnosti proti minám (joo musela to být sranda). Když koukám na ty fotky z Austrálie, tak ten Lynx vypadá vedle Boxeru jako prcek, tak bych se vlastně ani nebál té delší verze. Přitom v reálu mi Lynx přišel jako obrovská krabice. I se sebevětší věží s tankovým kanónem, bude Lynx nižší než Boxer s bojovou věží. Pokud chceme uvažovat o tankovém BVP, tak s tím nemám problém, jen bych si počkal na tu stotřicítku od Rheinmetallu v bezosádkové věži. na co se usadí je jedno (Puma nebo Lynx).
ps. díky za upřesnění k těm zkouškám vozidel v ČRSkrýt celý příspěvekTo Rase 18:46: MO ČR zaplatilo zúčastněným firmám jen provozní hmoty a zajistila jim přepravu vozidel a garážování, nic víc. Jinak si to firmy hradily samy. V případě zkoušek u ...Zobrazit celý příspěvek
To Rase 18:46:
MO ČR zaplatilo zúčastněným firmám jen provozní hmoty a zajistila jim přepravu vozidel a garážování, nic víc. Jinak si to firmy hradily samy.
V případě zkoušek u US Army je běžné, že armáda si koupí prototypy a ty v podstatě zkouškami úplně zničí. U nás se nic neničilo a případné opotřebení, nebo poškození vozidel šlo celé na vrub předvádějících firem. V tom je ten zásadní rozdíl.Skrýt celý příspěvekTo Rase: začnu kanónem - u CV90-Mk4-120 (jestli to tak mohu nazvat) podle všeho asi půjde o 120 mm Compact Tank Gun od RUAGu (L50, který už BAE jednou mělo na CV90 a to není žádná ...Zobrazit celý příspěvek
To Rase:
začnu kanónem - u CV90-Mk4-120 (jestli to tak mohu nazvat) podle všeho asi půjde o 120 mm Compact Tank Gun od RUAGu (L50, který už BAE jednou mělo na CV90 a to není žádná nízkotlaká špuntovka - jen jaksi nemá úplně ten výkon 120 mm L55 od Rheinmetallu). například se 125 mm TK se může měřit naprosto v pohodě. Mimochodem zde mnohými opěvovaný Merkava IV má 120 mm kanón o délce 44 ráží a nikdo proti tomu nic nemá. Situační povědomí by u našich nových BVP mělo být na špičkové světové úrovni (uvidíme, jak se to povede).
Na rozdíl BAE, mluví Rheinmetall o 120 mm TK plného výkonu, nebo o TK 130 mm (Lynx KF41 by měl být také o cca 10 tun těžší, než CV90Mk4-120).
Osobně si myslím, že BVP a maximum speciálních verzí bude snaha pořídit hotových přímo od výrobce a vyrábět je podle možností u nás (v ČR do nich doplnit jen "naše" IT a komunikační technologie, případně nějaké naše komponenty výbavy, jako například sedačky, nebo jiné), speciální verze pak dělat u nás na bázi dodaných podvozků v různém provedení - vždy podle konkrétní speciální verze pro AČR to ale bude jiné.
To Jirosi:
Stále stejná písnička? Takže stále stejná odpověď. Když vyjede IFV se 120 mm TK a zasáhne jej T-72 ze svého 125 mm TK, bude to v tomto případě úplně stejně fungovat i obráceně (T-72 to také nerozdýchá), takže pokud hypoteticky připustíme souboj 1:1, tak to při zásahu vyjde nastejno. Rozhodne situační povědomí, kvalita SŘP a kvalita osádky tanku. Mimochodem, jak už Vám zde několik diskutujících v minulosti naznačilo: 1:1 to v praxi skoro nikdy nebude.
Na přímou střelbu (do 2 až 3 km) bude pro ničení tanků, nebo jiných obrněných cílů než 120 mm ShM, zcela určitě výhodnější IFV-120 (ale nezapomínejte také na PTRK, který je ještě účinnější). Těžké minomety budou výhodnější až při nepřímé střelbě za horizont (ale pozor: bez příslušné, nikoli levné munice a dobře fungujícího průzkumu a BMS budou proti tankům a jakékoliv více obrněné technice velmi málo účinné.Skrýt celý příspěvekKOLT: Ta BVP-1 ještě nejsou v Iráku nebo u CSG ? :-D předpokládám, že do pár let představí Lynx s belgickou věží Cockerill, švýcarskou od Ruagu, nebo italskou Hitfact 2, tak jak ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT:
Ta BVP-1 ještě nejsou v Iráku nebo u CSG ? :-D
předpokládám, že do pár let představí Lynx s belgickou věží Cockerill, švýcarskou od Ruagu, nebo italskou Hitfact 2, tak jak tomu bylo u projektu Marder MGS. Ráže nejspíš 105 mm. Ten Lynx 130 očekávám až třeba kolem toho roku 2025, jelikož tam už nejspíš půjde o něco jako tank s některými komponenty jako u BVP - tedy už ne jen BVP s připláclou věží. Pořád mi leží v hlavě ten Challenger 1 s věží Falcon a moderní elektronikou ))
Starlight:
proč by neuměli, myslím že ta munice a palivo byla proplacená v rámci těch cca 10 mil co platilo MO za vypracování posudku. Souhlasím ale s tím, že platit někomu na západě práci na pár let je trochu mocSkrýt celý příspěvekKolt: "Jsem docela zvědavý, co představí Rheinmetall v rámci vlastní iniciativy osadit Lynx tankovým kanónem. Neslibovali dokonce, že tam dají chystaný 130mm?" Tak stačí jen ...Zobrazit celý příspěvek
Kolt: "Jsem docela zvědavý, co představí Rheinmetall v rámci vlastní iniciativy osadit Lynx tankovým kanónem. Neslibovali dokonce, že tam dají chystaný 130mm?"
Tak stačí jen počkat do roku 2025, než bude k dispozici. Pak se třeba objeví i ten Lynx.
Jen bych milovníky IFV/120(105/130) u pozornil na jednu věc. Vozidla palebné podpory(tanky) se volají tam, kde je nepřítel příliš silný než, aby stačily standartní vozidla(IFV 30/35/40). Ale v tom právě to IFV120() trošku kulhá. Protože pokud nemůžete na nepřítele vyjet z úkrytu, aby vás nezničil. Tak jak vám pomůže lepší zbraň. Pokud vyjedete a on vás zničí? Výhoda tanků je právě v tom, že poskytují krom palebné síly, také silnější ochranu. Na což u IFV120() rezignujeme. Protože pro podporu jednotek udělá mnohem více práce samohybný minomet.Skrýt celý příspěvekPozor na jednu malou, ale důležitou drobnost. O peníze jde v první řadě. Velké armády, když požadují dlouhé srovnávací zkoušky, tak taky hradí účastníkům zájezdu náklady. To naše ...Zobrazit celý příspěvek
Pozor na jednu malou, ale důležitou drobnost. O peníze jde v první řadě. Velké armády, když požadují dlouhé srovnávací zkoušky, tak taky hradí účastníkům zájezdu náklady. To naše MO ČR v principu neumí.
A výrobci také koukají, jestli mají nějakou šanci, aby se jim vynaložené marketingové náklady vrátily. Dokud je pole konkurentů obrovské a neomezené, nezúžené nějakým oficiálním výběrem, tak masivní investice do pro AČR vyladěných demo vozidel a prototypů bych nečekal.Skrýt celý příspěvekCV90120 mělo věž od Cocerillu, takže teď už nabízejí zabudovat stejný kanón do Exxx? Zajímavé. Ale s ohledem na celkovou váhu mi stejně CV90 v konfiguraci VPP/střední tank přijde ...Zobrazit celý příspěvek
CV90120 mělo věž od Cocerillu, takže teď už nabízejí zabudovat stejný kanón do Exxx? Zajímavé. Ale s ohledem na celkovou váhu mi stejně CV90 v konfiguraci VPP/střední tank přijde maličko "málo". Jsem docela zvědavý, co představí Rheinmetall v rámci vlastní iniciativy osadit Lynx tankovým kanónem. Neslibovali dokonce, že tam dají chystaný 130mm?Skrýt celý příspěvek
Rase:"...Na to ale nemáme zrovna dost času a než nová BVP budou bojeschopná (vybudované zázemí, vyškolené obsluhy), tak se BVP-2 rozpadnou (to vlastně i ve zrychleném ...Zobrazit celý příspěvek
Rase:"...Na to ale nemáme zrovna dost času a než nová BVP budou bojeschopná (vybudované zázemí, vyškolené obsluhy), tak se BVP-2 rozpadnou (to vlastně i ve zrychleném scénáři)."
To neva, že se rozpadnou, vytahneme ze skladů BVP-1, je jich tam dost a v dobrém stavu. V Přáslavicích mají s tímhle řešením zkušenosti... sakra, jsem já to ale dneska v mizerné náladě...Skrýt celý příspěvekRase Tak ta posledni predvadecka IFV co byla to byly je "Prumyslove dny", ne? Aby Armada vedela co je ted na trhu. Vyberko jeste vubec neni ani zadane, ne? Predpokladam ze do te ...Zobrazit celý příspěvek
Rase
Tak ta posledni predvadecka IFV co byla to byly je "Prumyslove dny", ne? Aby Armada vedela co je ted na trhu. Vyberko jeste vubec neni ani zadane, ne? Predpokladam ze do te doby nez to vyberko zacne, tak budou nove verze CV90, Lynxe, Pumy a treba i toho ASCODu k predvedeni a otestovani. Zase bych armadu nepodcenoval, aby si vybrala neco jen pro neci hezke obrazky bez vyzkouseni! Maji na to rok a to si myslim ze by meli stihnout, jinak nevim co by jejich nabidky nedavaly smysl.
Jak pises, je to jen vozidlo palebne podpory, ne tank. Pokud to bude mit 105mm kanon s automatem a k tomu kvalitni rizeni palby, tak to bude super... uzitna hodnota stale vyssi nez T72M :DSkrýt celý příspěvekMALI: je vůbec šance, že bysme dokopali firmy k výrobě prototypů pro AČR, nechat je zase prozkoušet a teprve pak vybrat ? Já osobně tomu moc nevěřím a spíš čekám že půjdeme ...Zobrazit celý příspěvek
MALI:
je vůbec šance, že bysme dokopali firmy k výrobě prototypů pro AČR, nechat je zase prozkoušet a teprve pak vybrat ? Já osobně tomu moc nevěřím a spíš čekám že půjdeme švýcarskou cestou. Tedy že vybereme BVP (u nich CV9030), ale pak si jej upravíme dle vlastního zadání. Oni si jej nechali prodloužit (!) aby reálně zvládlo 3+8, myslím že má i posílenou balistickou ochranu. Vyrobit prototypy by trvalo taky nějaký rok, pak to všechno odzkoušet taky spoustu času (viz australský tendr nebo testování Ajaxe v Británii). Na to ale nemáme zrovna dost času a než nová BVP budou bojeschopná (vybudované zázemí, vyškolené obsluhy), tak se BVP-2 rozpadnou (to vlastně i ve zrychleném scénáři).
ke kanónům:
U těch nízkotlakých kanónů je i problém v tom, že nezvládnou nejmodernější tankovou munici a je možné, že se ty nůžky budou dál rozevírat. Dám příklad od Němců, ti v blízké době (2020) zavedou novou podkaliberní munici (APFSDS-T), značenou jako KE2020. Kanón Rheinmetall L55, už tak hodně schopný, bude vylepšen na L55A1, kdy se výkon zvýší o dalších 20%. Přitom nízkotlaké kanóny nemají ani výkon jako L55 (kvůli délce, zpětnému rázu atd.). Někdy se tak nebudou moct měřit s MBT. Na druhou stranu si myslím, že na moderním bojišti jde především o situační povědomí, ochranu osádky atd. tedy samotný kanón nemusí být tak skvělý jako u MBT. Pak by možná stačil i jen v ráži 105 mm (tedy víc levnější munice).Skrýt celý příspěvekTo Rase: ... aha, nepřesně jsem se vyjádřil (omlouvám se) - přesněji: BVP v konfiguraci, v jakých byla přistavena do předvedení/zkoušek AČR.. Řekl bych, že u té verze Mk4 mají ...Zobrazit celý příspěvek
To Rase:
... aha, nepřesně jsem se vyjádřil (omlouvám se) - přesněji: BVP v konfiguraci, v jakých byla přistavena do předvedení/zkoušek AČR..
Řekl bych, že u té verze Mk4 mají o něco málo větší věž (odpovídající spíš CV 90-120) - Hägglunds je totiž všechny nazývá E- xxx.
Osobně doufám, že AČR bude APS požadovat (zrovna Iron Fist, nebo Trophy by se mi tam "líbil").
To Marcus:
Konkrétní typ neudávají je tam jen obrázek s kanónem, který odpovídá staršímu CV 90-120, on ten L55 by asi s tím vozidlem/věží dost nepěkně zacvičil.
Z výše uvedených důvodů (hodně slibů, spousta nejasností) by bylo podle mého názoru nejlepší, kdyby BAE představila CV 90 Mk4 reálně AČR tak, jak představila své Mk3 (tj. prakticky, s možností provedení úplně stejných zkoušek, jako byly loni).Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...