F-35 a Su-35 bojují o zákazníka v Perském zálivu
- 4. 12. 2017
- 159 komentářů
- Jan Buchar
Jedna z hlavních událostí 15. mezinárodního veletrhu Dubai Airshow 2017 unikla pozornosti sdělovacích prostředků. Večer před jeho zahájením se v dubajském hotelu Mariott Markus uskutečnila tisková konference, během které americký generál Stephen Wilson potvrdil obnovení jednání s vládou Spojených arabských emirátů (SAE) o prodeji víceúčelových bojových letounů F-35. Dřívější rozhovory se zástupci ruského průmyslu ovšem nevylučují ani nákup stíhacích letounů Su-35. S kým Arabové obchodní dohodu nakonec uzavřou?
Odpověď se zdá být jasná, protože SAE dlouhodobě nakupují americkou leteckou techniku. Součástí letectva SAE jsou sice i francouzské stíhací letouny Mirage 2000, které vyžadují modernizaci, ale hlavní oporu leteckých sil tvoří americké stíhací letouny F-16E/F. Tyto stroje vyrábí společnost Lockheed Martin, jež stojí také za stíhacími letouny páté generace F-35 Lightning II.
Výstup generála Stephena Wilsona těsně předcházel ruské nabídce letounů Su-35. Moskva ve svém návrhu upřesnila některé body memoranda o porozumění, k jehož uzavření došlo v průběhu únorního veletrhu IDEX 2017.Potenciálnímu zákazníkovi předala konkrétní návrh smlouvy.
Výkonný ředitel ruské státní společnosti Rostech, Sergej Čemezov, k obsahu dříve uzavřeného memoranda uvedl, že počítá s možností společného vývoje jednomotorového stíhacího letounu páté generace a s prodejem několika Su-35 ozbrojeným silám SAE.
Vývoj jednání v průběhu Dubai Airshow 2017 naznačuje, že Abú Zabí má spíše zájem o koupi amerických F-35. Společnost Lockheed Martin ovšem existenci jakékoliv konkrétní dohody odmítá a zdůrazňuje, že takový prodej je možný pouze po uzavření příslušné mezivládní dohody. Konečné rozhodnutí učiní Pentagon, jehož instrukcemi se americký průmysl v případě nejpokročilejších technologií řídí.
Pokud vyhraje Moskva, musí vedle sebe operovat americké a ruské letouny. Takový stav by byl neobvyklý, ale nikoliv bezprecedentní. Součástí například malajsijského letectva jsou jak americké letouny F/A-18, tak i ruské Su-30MKM. V Egyptě je situace podobná, americké F-16 a ruské MiGy-21 se vzájemně doplňují. Pákistánské ozbrojené síly mají kromě amerických F-16 k dispozici i čínské JF-17.
Představitelé ruského průmyslu se k zájmu SAE o zakoupení ruských letounů vyjadřují velmi zdrženlivě. Podle britské analytické společnosti Jane’s uzavření obchodu dokonce nepovažují za příliš pravděpodobné. Během Dubai Airshow 2017 nebylo zveřejněno žádné dvoustranné vyjádření o budoucí vojenské spolupráci mezi Ruskem a SAE.
Abú Zabí projevilo vážný zájem o ruské Su-35 již v 90. letech 20. století. Z obchodu ale nakonec sešlo. SAE totiž ruskou nabídku využily pouze jako nátlakový prostředek, díky kterému od Američanů získaly stíhací letouny F-16E/F Block 60 vybavené nejmodernější technikou.
F-35B Lightning americké námořní pěchoty; větší foto / public domain
Původní americkou nabídku přitom představovaly starší letouny F-16. Je možné, že se takový postup bude opakovat. Generál Stephen Wilson v Dubaji prohlásil, že Spojené státy mohou přehodnotit svou politiku a znovu posoudit zájem svých arabských spojenců o stíhací letouny F-35.
I koupě ruských Su-35 podle týdeníku Vojenno-promyšlennyj kur’jer (VPK) zlepší bojové schopnosti letectva SAE. K přednostem Su-35 patří především radiolokátor N035 Irbis-E a jeden z nejmodernějších ruských motorů Saturn 117S.
Abú Zabí dosud nakupovalo pouze ruskou pozemní techniku, jako jsou bojová vozidla pěchoty BMP-3 a systémy protivzdušné obrany Pancir-S1. Prodejem letounů Su-35 by Rusko výrazně posílilo svou roli vývozce vojenských zařízení do SAE.
Jsou to ale USA, kdo v oblasti Perského zálivu jednoznačně dominuje jako hlavní dodavatel zbraní a vojenského vybavení. I přes projevený zájem SAE o letouny F-35 a Su-35 je jasné, že Abú Zabí povede vleklá jednání s Ruskem i se Spojenými státy. SAE se budou snažit získat nejen samotné stroje, ale i technologie spojené s jejich výrobou.
VPK zdůrazňuje, že atraktivitu ruské nabídky zvyšuje zapojení Su-35, jednoho z nejnovějších stíhacích letounů, do vojenských operací v Sýrii. Pro mnoho zákazníků je ukázka účinnosti zbraní v reálných bojových podmínkách nezbytná pro uskutečnění nákupu. Jestli je taková ukázka nezbytná i pro SAE ukáže volba nových stíhacích letounů. Ruské Su-35 si své nasazení již odbyly, americké F-35 ještě nikoliv.
Zdroj: VPK, Jane´s, Defense-Aerospace
Související články
Indonésie kupuje ruské víceúčelové stíhačky Su-35
Po dvou letech vyjednávaní se Moskva s Jakartou dohodli na prodeji špičkových víceúčelových ...
- 09.08.2017
- 36 komentářů
- Jan Grohmann
Víceúčelová stíhačka Su-35S oficiálně ve výzbroji
Tiskové oddělení ruského ministerstva obchodu a průmyslu 19. záři oficiálně oznámilo zavedení ...
- 21.09.2017
- 36 komentářů
- Jan Grohmann
Německo chce stíhačky F-35 Lightning II
Německé letectvo plánuje generační výměnu své flotily bojových letadel Panavia Tornado. Podle ...
- 10.11.2017
- 96 komentářů
- Jan Grohmann
Turecko kupuje ruské systémy S-400 a vyhlíží stíhačky F-35 Lightning II
Turecký ministr obrany Nurettin Canikli nedávno oznámil dojednání nákupu ruských kompletů ...
- 22.11.2017
- 51 komentářů
- Jan Grohmann
Omlouvám se za OT ale už jsem to v diskuzi na AN zhlédl několikrát, naposledy logik 5.12.2017 22:53. On skutečně Asad nebo Putin odebírali od IS ropu? A "ve velkém"..??
Omlouvám se za OT ale už jsem to v diskuzi na AN zhlédl několikrát, naposledy logik 5.12.2017 22:53. On skutečně Asad nebo Putin odebírali od IS ropu? A "ve velkém"..??
Sokrates: těžko si něco takového přečteš v reportu, který je vydávaný jednou ročně a překvapilo by mě to, kdyby se to objevilo už v reportu dote za rok 2017..., který je už nejspíš ...Zobrazit celý příspěvek
Sokrates: těžko si něco takového přečteš v reportu, který je vydávaný jednou ročně a překvapilo by mě to, kdyby se to objevilo už v reportu dote za rok 2017..., který je už nejspíš napsaný. Tohle je něco co se dozvíš max z tiskovky/rozhovoru, pokud by to vůbec považoval někdo jako tohle za nutné se o tom zmínit.
Špatně zajištěný panel, který se pravidelně otevírá (slouží k tankování letadla) je teď rozpadávání F-35 za letu?
Zajištění panelu není podle mechaniků uplně ideální (podobný případ se stal v 2014) a pokud to nebyla chyba personálu a i pokud byla, stejně může dojít k nějakým změnám, aby proces byl blbovzdornější/lepší, pokud to budou považováno za nutné.
otvíraní panelu zde:
https://youtu.be/w1tdXpRVbOI?t... Skrýt celý příspěvekLogik: Neporovnávam! Pretože v Rusku nič, ako GAO report neexistuje. Na druhú stranu, ak čítaš ruské správy, tak sa dozvieš množstvo kritiky na modernú techniku. To, že k Tebe sa ...Zobrazit celý příspěvek
Logik: Neporovnávam! Pretože v Rusku nič, ako GAO report neexistuje. Na druhú stranu, ak čítaš ruské správy, tak sa dozvieš množstvo kritiky na modernú techniku. To, že k Tebe sa dostáva z toho len zlomok v češtine (príp. angličtine), je len Tvoj problém.
Samozrejme, nikto netvrdí, že k ruskému občanovi sa dostane také isté množstvo informácií ako k americkému. To je nemožné už len kvôli veľkým odlišnostiam v politickej kultúre a systémoch oboch krajín. Na druhú stranu, chceš povedať, že Ty si sa dozvedel o rozpadajúcej sa F-35 z nejakého oficiálneho reportu? Pretože zvyšok sveta to vie z japonských správ a z fotiek na Twitteri.Skrýt celý příspěvekkawa: jasně - Asad spolu s teroristickym Hizbaláhem a Ruskem založily protiteroristickou alianci, která se projevovala tak, že jedinej, proti komu v regionu první skoro rok ...Zobrazit celý příspěvek
kawa: jasně - Asad spolu s teroristickym Hizbaláhem a Ruskem založily protiteroristickou alianci, která se projevovala tak, že jedinej, proti komu v regionu první skoro rok existence koalice skoro nebojovali, byl IS, ale zase od něj ve velkém odebírali ropu....Skrýt celý příspěvek
sokrates: Ty fakt srovnáváš reporty o PAK-FA, kdy (trochu parafrázuji) už asi deset let budou za dva roky uvedeny do výzbroje - takže evidentně poměrně často přinejmenším "mlžej" - ...Zobrazit celý příspěvek
sokrates: Ty fakt srovnáváš reporty o PAK-FA, kdy (trochu parafrázuji) už asi deset let budou za dva roky uvedeny do výzbroje - takže evidentně poměrně často přinejmenším "mlžej" - s tím, kolik je k dispozici informací o každé blbině programu F35?
A tvrdíš, že o ruských letadlech víme srovnatelné množství informací a hlavě reportů o jejich chybách a problémech? Fakt?
Nebo z toho, že když je fakt velkej průšvih, tak už ho rusové neututlají a radši zveřejní, se jen naivně domníváš, že ta letadla žádné jiné průšvihy nemají?Skrýt celý příspěvekKóĎA: jedná se o stroje v 2b a starší konfiguraci. Je to v podstatě (jeden z mnoha) navrh JPO pro USAF, že vzhledem k omezeným zdrojům je ponechají tak jak jsou, protože budou ...Zobrazit celý příspěvek
KóĎA: jedná se o stroje v 2b a starší konfiguraci.
Je to v podstatě (jeden z mnoha) navrh JPO pro USAF, že vzhledem k omezeným zdrojům je ponechají tak jak jsou, protože budou stejně určené pro výcvik. Finální rozhodnutí je na USAF.
O kolik strojů se jedná ti doporučuji perfektní shrnutí v postu 2590
https://forum.keypublishing.co...
--------------
kawa: je fakt zajímavé jak moc lidí vídí pouze ten konflikt mocností a uniká jim kdo doopravdy kontroluje režim v syrii.Skrýt celý příspěvekSlavoslav: no pochopil, Rusko - Sýrie -Irán - Irák přeci vytvořili společnou protiteroristickou koalici. A společně uspěli. No a pokud narážíš na komouše, tak největší komouši ...Zobrazit celý příspěvek
Slavoslav: no pochopil, Rusko - Sýrie -Irán - Irák přeci vytvořili společnou protiteroristickou koalici. A společně uspěli.
No a pokud narážíš na komouše, tak největší komouši jsou kurdové, spojenci našich božských USA... To se nám to nějak zamotává :-)))Skrýt celý příspěvekShania: Myslím, že Su-35S sú vo vývoji v tom zmysle, že stále majú integrovanú len obmedzenú škálu zbraní. Veľká časť deklarovaného arzenálu (hlavne vzduch-zem) zrejme stále nie je ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: Myslím, že Su-35S sú vo vývoji v tom zmysle, že stále majú integrovanú len obmedzenú škálu zbraní. Veľká časť deklarovaného arzenálu (hlavne vzduch-zem) zrejme stále nie je súčasťou výzbroje.
Čo sa týka problémov Su-35S, samozrejme, neviem 100% zaručiť, že ich nemá, keďže na nich nelietam. Ale na druhú stranu nebol by som taký skeptický k tomu ako Rusi informujú o nedostatkoch svojej leteckej techniky. V minulosti na rovinu povedali, že im zhrdzaveli krídla na 100 kusoch MiGov-29, dlhodobo informujú o komplikáciách s PAK FA a reporty zo sýrskej kampane otvorene hovoria o nedostatkoch presne riadenej munície. Asi najmenej lichotivý je posledný prípad Mi-28, kde otvorene priznávajú obrovské nedostatky týchto moderných vrtuľníkov:
http://www.leteckymagazin.sk/l...
Na druhú stranu treba povedať, že Su-35 už z princípu nemôže mať až tak veľké problémy ako F-35, lebo z technologického hľadiska ide o oveľa menší posun vpred. A tým pádom sa pri vývoji eliminuje množstvo konštrukčných komplikácií.
KóĎA: Uvažuje sa o tom, ale nie som si istý, či už to bolo schválené. Týka sa to 108 lietadiel:
http://airsoc.com/articles/vie... Skrýt celý příspěvekSlavoslav: no já nevim, Rusko má přístav, základnu, letiště, přístup po celé Sýrii, jsou považováni za zachránce...USA je zahrabáno někde v poušti s kurdama, které nikdo nechce a ...Zobrazit celý příspěvek
Slavoslav: no já nevim, Rusko má přístav, základnu, letiště, přístup po celé Sýrii, jsou považováni za zachránce...USA je zahrabáno někde v poušti s kurdama, které nikdo nechce a je považováno za vetřelce...Skrýt celý příspěvek
kawa ono tym komu patri Syria by som si nebol isty. Medialne vsetku slavu zhrablo Rusko, ale nebol by som si isty ci vacsi podiel na vitazstvach nemaju Iran a Hizbalah kde najma ...Zobrazit celý příspěvek
kawa
ono tym komu patri Syria by som si nebol isty. Medialne vsetku slavu zhrablo Rusko, ale nebol by som si isty ci vacsi podiel na vitazstvach nemaju Iran a Hizbalah kde najma Iran tam uz zostane asi natrvalo.
Iran tam prisiel o kolko? Troch generalov sa mi zdaSkrýt celý příspěvekShania: nevíš něco o tom, že by více jak 100 F-35 (skoro polovina k dnešnímu dni vyrobených exemplářů) prvních verzí mělo být z úsporných verzí použito jenom k výcviku popř. ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: nevíš něco o tom, že by více jak 100 F-35 (skoro polovina k dnešnímu dni vyrobených exemplářů) prvních verzí mělo být z úsporných verzí použito jenom k výcviku popř. kanibalizaci - protože se jejich upgrade odpovídající operačnímu využití nevyplatí?Skrýt celý příspěvek
sokrates: a proc si myslis, ze su35 neni porad ve vyvoji? to ze neslysis o problemech neznamena, ze je nema:) a nijak je neresi... problem s korozi je ve zkratce chybejici ...Zobrazit celý příspěvek
sokrates: a proc si myslis, ze su35 neni porad ve vyvoji? to ze neslysis o problemech neznamena, ze je nema:) a nijak je neresi...
problem s korozi je ve zkratce chybejici ochrany nater na sroubech (ram zvysuje korozi, takze srouby musi byt chranene), takze jejich zivotnost je mensi nez ma byt. resi se to, protoze tato zmena usetri miliony.
i F35A sdili nektere featury ktere maji implementovane obe namorni verze.
Tohle je jen jeden z mnoha problemu, co by se u jinych stroju vubec neresili a prislo by se na ne az po letech ve sluzbe. takovych veci budou jeste stovky....Skrýt celý příspěvekTesil - to je sice pekne, ale nikde nie je napisane ze tie konflikty uz budu naveky len asymetricke a na vyvoj tychto momentalne "promo hraciek" ked sa asymetricky konflikt zmeni ...Zobrazit celý příspěvek
Tesil - to je sice pekne, ale nikde nie je napisane ze tie konflikty uz budu naveky len asymetricke a na vyvoj tychto momentalne "promo hraciek" ked sa asymetricky konflikt zmeni na symetricky uz bude sakra pozde.Skrýt celý příspěvek
Porovnávanie F-35 a Su-35 nie je príliš fér, keďže vývoj F-35 stále nie je ukončený a trápi ho spústa problémov (ako napr. korózia). S nadsázkou sa dá povedať, že síce ide o ...Zobrazit celý příspěvek
Porovnávanie F-35 a Su-35 nie je príliš fér, keďže vývoj F-35 stále nie je ukončený a trápi ho spústa problémov (ako napr. korózia).
S nadsázkou sa dá povedať, že síce ide o špičkové lietadlo, len keby sa počas letu nerozpadávalo. :-) A to doslova:
https://www.defensenews.com/ai... Skrýt celý příspěvekMarw provozovat stealth letouny v éře asymetrických konfliktů je spíše otázka prestiže nežli nutnosti. Dále je to ukázka technologických možností a demonstrace síly.Nic víc,nic ...Zobrazit celý příspěvek
Marw
provozovat stealth letouny v éře asymetrických konfliktů je spíše otázka prestiže nežli nutnosti.
Dále je to ukázka technologických možností a demonstrace síly.Nic víc,nic míň.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...