F-35 a Su-35 bojují o zákazníka v Perském zálivu

Su-35S; větší foto / Public Domain

Jedna z hlavních událostí 15. mezinárodního veletrhu Dubai Airshow 2017 unikla pozornosti sdělovacích prostředků. Večer před jeho zahájením se v dubajském hotelu Mariott Markus uskutečnila tisková konference, během které americký generál Stephen Wilson potvrdil obnovení jednání s vládou Spojených arabských emirátů (SAE) o prodeji víceúčelových bojových letounů F-35. Dřívější rozhovory se zástupci ruského průmyslu ovšem nevylučují ani nákup stíhacích letounů Su-35. S kým Arabové obchodní dohodu nakonec uzavřou?

Odpověď se zdá být jasná, protože SAE dlouhodobě nakupují americkou leteckou techniku. Součástí letectva SAE jsou sice i francouzské stíhací letouny Mirage 2000, které vyžadují modernizaci, ale hlavní oporu leteckých sil tvoří americké stíhací letouny F-16E/F. Tyto stroje vyrábí společnost Lockheed Martin, jež stojí také za stíhacími letouny páté generace F-35 Lightning II.

Výstup generála Stephena Wilsona těsně předcházel ruské nabídce letounů Su-35. Moskva ve svém návrhu upřesnila některé body memoranda o porozumění, k jehož uzavření došlo v průběhu únorního veletrhu IDEX 2017.Potenciálnímu zákazníkovi předala konkrétní návrh smlouvy.

Výkonný ředitel ruské státní společnosti Rostech, Sergej Čemezov, k obsahu dříve uzavřeného memoranda uvedl, že počítá s možností společného vývoje jednomotorového stíhacího letounu páté generace a s prodejem několika Su-35 ozbrojeným silám SAE.   

Vývoj jednání v průběhu Dubai Airshow 2017 naznačuje, že Abú Zabí má spíše zájem o koupi amerických F-35. Společnost Lockheed Martin ovšem existenci jakékoliv konkrétní dohody odmítá a zdůrazňuje, že takový prodej je možný pouze po uzavření příslušné mezivládní dohody. Konečné rozhodnutí učiní Pentagon, jehož instrukcemi se americký průmysl v případě nejpokročilejších technologií řídí.

Pokud vyhraje Moskva, musí vedle sebe operovat americké a ruské letouny. Takový stav by byl neobvyklý, ale nikoliv bezprecedentní. Součástí například malajsijského letectva jsou jak americké letouny F/A-18, tak i ruské Su-30MKM. V Egyptě je situace podobná, americké F-16 a ruské MiGy-21 se vzájemně doplňují. Pákistánské ozbrojené síly mají kromě amerických F-16 k dispozici i čínské JF-17.      

Představitelé ruského průmyslu se k zájmu SAE o zakoupení ruských letounů vyjadřují velmi zdrženlivě. Podle britské analytické společnosti Jane’s uzavření obchodu dokonce nepovažují za příliš pravděpodobné. Během Dubai Airshow 2017 nebylo zveřejněno žádné dvoustranné vyjádření o budoucí vojenské spolupráci mezi Ruskem a SAE.

Abú Zabí projevilo vážný zájem o ruské Su-35 již v 90. letech 20. století. Z obchodu ale nakonec sešlo. SAE totiž ruskou nabídku využily pouze jako nátlakový prostředek, díky kterému od Američanů získaly stíhací letouny F-16E/F Block 60 vybavené nejmodernější technikou. 


F-35B Lightning americké námořní pěchoty; větší foto / public domain

Původní americkou nabídku přitom představovaly starší letouny F-16. Je možné, že se takový postup bude opakovat. Generál Stephen Wilson v Dubaji prohlásil, že Spojené státy mohou přehodnotit svou politiku a znovu posoudit zájem svých arabských spojenců o stíhací letouny F-35.  

I koupě ruských Su-35 podle týdeníku Vojenno-promyšlennyj kur’jer (VPK) zlepší bojové schopnosti letectva SAE. K přednostem Su-35 patří především radiolokátor N035 Irbis-E a jeden z nejmodernějších ruských motorů Saturn 117S.

Abú Zabí dosud nakupovalo pouze ruskou pozemní techniku, jako jsou bojová vozidla pěchoty BMP-3 a systémy protivzdušné obrany Pancir-S1. Prodejem letounů Su-35 by Rusko výrazně posílilo svou roli vývozce vojenských zařízení do SAE.

Jsou to ale USA, kdo v oblasti Perského zálivu jednoznačně dominuje jako hlavní dodavatel zbraní a vojenského vybavení. I přes projevený zájem SAE o letouny F-35 a Su-35 je jasné, že Abú Zabí povede vleklá jednání s Ruskem i se Spojenými státy. SAE se budou snažit získat nejen samotné stroje, ale i technologie spojené s jejich výrobou.

VPK zdůrazňuje, že atraktivitu ruské nabídky zvyšuje zapojení Su-35, jednoho z nejnovějších stíhacích letounů, do vojenských operací v Sýrii. Pro mnoho zákazníků je ukázka účinnosti zbraní v reálných bojových podmínkách nezbytná pro uskutečnění nákupu. Jestli je taková ukázka nezbytná i pro SAE ukáže volba nových stíhacích letounů. Ruské Su-35 si své nasazení již odbyly, americké F-35 ještě nikoliv.      

Zdroj: VPK, Jane´sDefense-Aerospace
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Indonésie kupuje ruské víceúčelové stíhačky Su-35

Po dvou letech vyjednávaní se Moskva s Jakartou dohodli na prodeji špičkových víceúčelových ...

Víceúčelová stíhačka Su-35S oficiálně ve výzbroji

Tiskové oddělení ruského ministerstva obchodu a průmyslu 19. záři oficiálně oznámilo zavedení ...

Německo chce stíhačky F-35 Lightning II

Německé letectvo plánuje generační výměnu své flotily bojových letadel Panavia Tornado. Podle ...

Turecko kupuje ruské systémy S-400 a vyhlíží stíhačky F-35 Lightning II

Turecký ministr obrany Nurettin Canikli nedávno oznámil dojednání nákupu ruských kompletů ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Sokrates
    20:04 07.12.2017

    logik: Ja som nepovedal, že vieme o všetkých problémoch Su-35. Len som reagoval na Shaniovo tvrdenie, že o ruských lietadlách sa nič negatívne nedozvieme. Pravda je však taká, že ...Zobrazit celý příspěvek

    logik: Ja som nepovedal, že vieme o všetkých problémoch Su-35. Len som reagoval na Shaniovo tvrdenie, že o ruských lietadlách sa nič negatívne nedozvieme. Pravda je však taká, že aj v Rusku sú mnohé veci kritizované.
    A čo sa týka "nekorektnej argumentácie", tak ty si posledný človek na svete, ktorý by sa tým mohol oháňať. Si brutálne zaujatý voči všetkému ruskému a preto nedážeš tieto veci racionálne zhodnotiť. Ideš tu rozprávať o neustálych odkladoch zavedenia Su-57, pričom v posledných rokoch ide tento program celkom slušne podľa plánu. Zaujímalo by ma, prečo si nám ešte nepovedal, že nový motor pre Su-57 je už namontovaný v jednom z prototypov a úspešne testovaný vo vzduchu? Presne tak ako Rusi pred rokom sľúbili.
    http://www.leteckymagazin.sk/l...
    To sa ti moc nehodí do krámu, však? Tak si o tom radšej taktne pomlčal. :-DSkrýt celý příspěvek

  • kawa
    19:42 07.12.2017

    logik: jo a ještě doplním, Krym 2014 nebyla žádná barevná revoluce. To si pleteš pojmy. Byla to obyčejná invaze Ruské armády s využitím výhody etnického složení místního ...Zobrazit celý příspěvek

    logik: jo a ještě doplním, Krym 2014 nebyla žádná barevná revoluce. To si pleteš pojmy. Byla to obyčejná invaze Ruské armády s využitím výhody etnického složení místního obyvatelstva.

    Barevnou revolucí Ruského stylu se dá spíše nazvat vznik Doněcké a Luhanské republiky...Skrýt celý příspěvek

  • kawa
    19:24 07.12.2017

    logik: asi jsi přehlédl toto..." A pak rusové nemají vůbec rádi když jim amíci dělají bordel u vlastních hranic..." Už jsi zapomněl, že USA plánovaly vojenskou základnu v ...Zobrazit celý příspěvek

    logik: asi jsi přehlédl toto..." A pak rusové nemají vůbec rádi když jim amíci dělají bordel u vlastních hranic..." Už jsi zapomněl, že USA plánovaly vojenskou základnu v Sevastopolu?

    Ano, barevné revoluce vyvolávají imperialisté ze západu. Rusové jednají pokud mají dostatečnou podporu obyvatelstva přímo a to tak, že rovnou pošlou tanky, viz. Čečensko, Jižní Osetie.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    18:54 07.12.2017

    kawa: rusové si mohou dovolit nevyvolávat barevné revoluce? Ten byl dobrej. Kdo že to obsadil Krym, na základě "revoluce místních"? Jo, promiň, já vím: tam to byla vůle ...Zobrazit celý příspěvek

    kawa: rusové si mohou dovolit nevyvolávat barevné revoluce?
    Ten byl dobrej. Kdo že to obsadil Krym, na základě "revoluce místních"?

    Jo, promiň, já vím: tam to byla vůle místních, revoluce vyvolávají vždy jen Ti imperialisté ze západu....Skrýt celý příspěvek

  • logik
    18:53 07.12.2017

    pjek: Započítej do těch rizik to, že - Su35 létá v počtu řádově sto kusů. F35A bylo jen v LRIP vyrobeny skoro čtyři stovky. Které letadlo bude spíše odladěné? - Když vyvstane ...Zobrazit celý příspěvek

    pjek: Započítej do těch rizik to, že

    - Su35 létá v počtu řádově sto kusů. F35A bylo jen v LRIP vyrobeny skoro čtyři stovky. Které letadlo bude spíše odladěné?

    - Když vyvstane na letadle nutnost nějaké modernizace či úpravy, bude to levnější na letadle, kterého jsou vyrobeny řádově stovky kusů, nebo na letadle, kterých bude vyrobeno kusů řádově tisíce?

    - Su35 bude brzo nahrazeno Su57. F35A tady bude následujících 30+ let. U kterého typu je větší šance, že na něj výrobce přestane dělat upgrady, náhradní díly atd..., nebo že to bude drahé, protože to bude kusová výroba?

    ===

    Co se týče "ozkoušených prvků" v su-35 - chceš tvrdit, že thurst vectoring na Su35 je nějak ozkoušenější, než konstrukce F35? Su35+Su30 zas o tolik víc než F35 v LRIPu na světě nelítá - a to Su30 má jinej motor než Su35 - samotný Su35 pak není na světě ani tak dlouho, jako první F35. Takže i v Su35 najdeš nemálo prvků, které nejsou oproti F35 nijak extra ozkoušené - a např. co se týče právě problémů s motory, tak bych si na bezproblémový provoz nijak nesázel. Viz např. problémy Suček v Indii. (jistě, může to jít na vrub indické údržbě, ale v kterých zemích, které jsou tradičními Ruskými zákazníky, bude údržba lepší?).

    Přičemž nemalá část technologií z F35 plyne ze zkušeností s F22, takže jestli na jedné straně budeme počítat Su-30, tak na druhé počítejme i F22. Vím, jsou konstrukcí poněkud dál, než deriváty Su-27 od sebe, ale ty klíčové "unikátní prvky" jsou právě udělány na základě zkušeností z F22. Su35 žádného takového předchůdce nemělo, narozdíl od F35, která má být "levnou verzí F22", tak všichni předchůdci (snad kromě pozdních verzí Su-30, které jsou ale defakto současníci Su-35) Su-35 jsou technologicky za ním. Paradoxně tedy F35 má oblasti, kde se implementovalo již vyzkoušené, zatímco u Su-35 šlo o první nasazení dané technologie.

    Navíc - největší změny mezi 4., 4.++ a 5. generací není v konstrukci letadla, ale v avionice. A zároveň je to zdaleka nejkomplexnější a nejhůř testovatelná část letadla. Tak trochu nevím, jak Tebou ražené tvrzení mám čist - jako přiznání, že Su-35 nemá tak vyspělou avioniku, jako F35?
    Nebo chceš tvrdit, že Su35 ji má stejně vyspělou, jako F35, ale dosáhl toho evolucí, zatímco F35 ne? To Tvrdíš na základě čeho? Nebo chceš tvrdit, že avionika Su35 je sice méně pokročilá, ale stejně efektivní? Opět, na základě čeho?
    Pokud má Su-35 alespoň řádově srovnatelnou avioniku s F35, pak není důvod, proč by měla trpět méně problémy. A pokud ji nemá, pak zas to na výkonech éra bude poznat.

    Tím nějak nechci tvrdit, že Su-35 je nespolehlivé nebo tak něco. Jen prostě že ten argument o ozkoušenosti je smysluplnej jen na první pohled. Na druhej pohled - vzhledem k tomu, kolik do vývojů technologií bylo narváno v posledních třiceti letech v Rusku a kolik do toho bylo narváno v USA, tak realita bude trochu někde jinde. Spíš bych tu zdůraznil šikovnost Ruskejch konstruktérů, že s relativně malými zdroji jsou schopni držet krok.

    Btw. vůbec ten argument je dobrej: když jsou rusové v něčem vepředu, jsou nejlepší. Když pozadu, používají "osvědčené technologie" :-)Skrýt celý příspěvek

  • kawa
    18:31 07.12.2017

    Pjek: za tvůj řekl bych, v dnešní době ideologicky nepřijatelný, strýčkem Samem a nejvyšsím sovětem EU neschváleným názorem, budeš zde brzy ukřižován jako zdejší ruský agent s ...Zobrazit celý příspěvek

    Pjek: za tvůj řekl bych, v dnešní době ideologicky nepřijatelný, strýčkem Samem a nejvyšsím sovětem EU neschváleným názorem, budeš zde brzy ukřižován jako zdejší ruský agent s krycím názvem "kawa".

    Ano, rusové si mohou dovolit nevyvolávat barevné revoluce v ropných velmocech, protože netrpí surovinovinou nouzí zkloubenou s chamtivostí jako celý západ v čele s USA. Navíc mají pragmatické důvody...Rádi by prodávali vlastní suroviny za dobré ceny a v neposlední řadě, mají doma myslím min. 10mil muslimů a dobře vědí co dovedou když nejsou drženi u držky... A pak rusové nemají vůbec rádi když jim amíci dělají bordel u vlastních hranic...

    Na druhou stranu ano, Putin je prakticky car a je to řekněme totalitní stát volnějšího režimu, s politikou pokud cara miluješ,nebo se do něj alespoň nese..š, tak máš klid...

    Obrovskou jejich výhodou a velkým nebezpečím je, že pokud car zavelí, tak tanky jedou... To EU by se o něčem takovém dohadovala rok. Nicméně v dnešní době internetu je pro každou velmoc hodně problematické sprostou invazi obhájit před vlastním národem.Skrýt celý příspěvek

  • pjek
    17:49 07.12.2017

    Ještě jeden faktor zmíním: Saudská Arábie prochází za značných otřesů socioekonomickým a politickým přeformátováním s vědomím, že ropné zdroje nejsou nevyčerpatelné a že ...Zobrazit celý příspěvek

    Ještě jeden faktor zmíním: Saudská Arábie prochází za značných otřesů socioekonomickým a politickým přeformátováním s vědomím, že ropné zdroje nejsou nevyčerpatelné a že zkorumpovaný stát sežral neskutečně mnoho finančních zdrojů. Takže bude to jednak o penězích a dále o přijatelnosti nepeněžních podmínek kontraktů.Skrýt celý příspěvek

  • pjek
    17:45 07.12.2017

    Můj komplexní datamining sděluje, že s F-35 je spojeno mnohem více rizik užívání než se Su-35. Základním důvodem je vyšší podíl unikátních prvků v konstrukci F-35, evolučně ...Zobrazit celý příspěvek

    Můj komplexní datamining sděluje, že s F-35 je spojeno mnohem více rizik užívání než se Su-35. Základním důvodem je vyšší podíl unikátních prvků v konstrukci F-35, evolučně vyvynuté sučko staví na osvědčených prvcích a doplňuje je novými, náležitě odzkoušenými. Nicméně nemám kříšťálovou kouli.
    ->kawa: Míra globálního parazitismu nezávisí na disponibilních prostředcích, ale na rychlosti destrukce vlastních zdrojů. RF nejen že mnohokrát ústy svých reprezentantů deklarovala, že jí jde o mírový svět respektující mezinárodní právo vyplněný férovou mezinárodní spoluprací, ale v řadě posledních případů to v praxi i dokazuje, viz mezinárodní dohody a hlasování v mezinárodních institucích.Skrýt celý příspěvek

  • kawa
    16:37 07.12.2017

    danny: asi tak, kdo je nad věcí se neurazí. Někteří pánové si jednoduše o označení "AmíkoFil", či podobně doslova říkali a vždycky se ozve potrefená....no a oni se taky se mnou ...Zobrazit celý příspěvek

    danny: asi tak, kdo je nad věcí se neurazí. Někteří pánové si jednoduše o označení "AmíkoFil", či podobně doslova říkali a vždycky se ozve potrefená....no a oni se taky se mnou zrovna nemazlili :-)

    Ale k věci...
    Podle mne si Amíci a Rusáci nemají moc vyčítat, I když vzhledem k ekonomické a vojenské síle Amíci svět rozvrtávají s podstatně větší vervou. Tím neříkám, že kdyby Rusové na to měli prostředky, tak by to nedělali stejně... Prostě dělit USa/RF na světlou/temnou stranu nebo opačně je dost dětinské.

    A ke srovnání F-35 a Su-35, pro mne to rozhodně není jasné, jak jsem psal, papír totiž snese všechno a pokud to skutečně vědí jak by duel dopadl, tak jen v Pentagonu a v Kremlu, Tady víme všichni.....

    A stačí se podívat do historie, proto bych byl opravdu v podceňování hodně opatrný... T34, IS, Jak 9, La5,7, Petljakov Pe-2, IL-2, Katuša...I ten Ruský samopal, byl na pistolové náboje lepší než MP-40. Oni když si Rusácí myslí, že jim jde o život, tak překvapivě vyrobí něco co je lepší než analogy mnohem vyspělejších protivníků.Skrýt celý příspěvek

  • raziel87
    16:22 07.12.2017

    offtopic,
    teď jsem na to koukal na Palbě.

    Prostě.....tohle je možný jen v Rusku :-DDDDD

    https://www.youtube.com/watch?...

    offtopic,
    teď jsem na to koukal na Palbě.

    Prostě.....tohle je možný jen v Rusku :-DDDDD

    https://www.youtube.com/watch?...

  • danny
    09:50 07.12.2017

    kawa: osobně je mi bližší myšlenka multipolárního světa. Respektuji rusy pro urputnou snahu udržet se na dohled světové špičce ve vývoji zbraní, byť vzhledem k ekonomické situaci, ...Zobrazit celý příspěvek

    kawa: osobně je mi bližší myšlenka multipolárního světa. Respektuji rusy pro urputnou snahu udržet se na dohled světové špičce ve vývoji zbraní, byť vzhledem k ekonomické situaci, potenciálu, deficitu ve výzkumu a vývoji, sankcím a nevím čemu ještě, by každý normální člověk považoval za předem ztracený boj. Oni občas dokážou přijít s překvapivým asymetrickým řešením, které má daleko k dokonalosti, ale je good enough pro dosažení jejich strategických cílů.
    Mají můj velký respekt pro to, jak zvládli operaci v Sýrii. Po všech stránkách - logistika, diplomacie, bojové operace, PR... Jsem přesvědčený, že jejich vstup do války zabránil smrti statisíců a zkrátil utrpení milionů obyvatel od Damašku až po vládou ovládanou část Allepa a že i většina obyvatel na územích, která byla dobyta zpět od všech aktérů, tuto změnu vítá.
    Ale přesto, že jim docela fandím, nemůžu zavírat oči před tím, že se jako jakákoli velmoc soustředí hlavně na dosahování vlastního prospěchu, že jsou pro jeho dosažení velmi ochotni porušit nejen mezinárodní právo, ale také nepsané principy humanity. Že se jejich ekonomika plácá kolem okraje propasti, státní správa je podobně efektivní a křišťálově čistá jako právní stát. Že jim v mnoha technologiích prostě ujel vlak a že i výsledky geniálního vývoje nejsou schopni připravit pro hromadnou výrobu.
    Promiň, ale pokud se tady někoho snažíš přesvědčit, že je SU-35 lepší, než F-35, nebo naznačovat, že za ruským úspěchem v Sýrii stojí hlavně super vyspělá technika a když ti dojdou argumenty, tak urážet ostatní účastníky diskuse osobními útoky, přemýšlím, jestli tomu fakt věříš, nebo tě prostě jen baví nasírat lidi a provokovat.Skrýt celý příspěvek

  • kawa
    17:45 06.12.2017

    Pánové, je mi líto, že váš milovaný Strýček Sam dostal v Sýrii tak strašně na pr**l, ale zkuste se přes to přenést :-) A doporučuji sledovat napříště zdroje všech ...Zobrazit celý příspěvek

    Pánové, je mi líto, že váš milovaný Strýček Sam dostal v Sýrii tak strašně na pr**l, ale zkuste se přes to přenést :-)

    A doporučuji sledovat napříště zdroje všech stran...

    Good luckSkrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    13:47 06.12.2017

    Logiku,

    nekrm trola.:)

    Logiku,

    nekrm trola.:)

  • logik
    13:43 06.12.2017

    JardaBrum: Dost toho napsal Shania - dodal bych jen to, že Asad vlastnil rafinérie a do nich potřeboval přísun levné ropy. Proto byly doby, kdy měl Asad s IS dohodu o neútočení, ...Zobrazit celý příspěvek

    JardaBrum:
    Dost toho napsal Shania - dodal bych jen to, že Asad vlastnil rafinérie a do nich potřeboval přísun levné ropy. Proto byly doby, kdy měl Asad s IS dohodu o neútočení, která dovolovala bezproblémový přísun ropy do Asadových rafinérií. Viz např.
    http://www.telegraph.co.uk/new...

    Jinak, co bylo z mé poznámky demagogické?
    Hizballáh nejsou teroristi?
    Asad nebojoval především se všemi jinými frakcemi, a IS nenechával na +- pokoji do té doby, dokud nezačal IS prohrávat na všech frontách? Kolik ztratil IS území na frontě s Asadem během roku 2015, a kolik ztratil IS území na frontách s ostatními stranami konfliktu? A naopak - kolik získal Asad během 2015 území od IS a kolik získal území od jiných stran konfliktu? Tyto dvě srovnání naprosto jasně dokazují, že prioritou Asada bylo vše, jen ne boj s IS.

    Demagogie je naopak nazývat Rusko-Íránsko-Asadovskou koalici za protiterostickou. Je to normální koalice za urvání co nejvíce vlivu v Sýrii. A její součástí jsou teroristi a prokazatelně neměla problém spolupracovat s nejhoršími teroristy, co v Sýrii jsou, když se jim to hodilo...Skrýt celý příspěvek

  • danny
    13:34 06.12.2017

    kawa & logik: kluci, vy byste si měli dát někde sraz a hezky si popovídat. Sice každej fandíte jinému týmu, ale dáváte do toho fandění i kus toho srdíčka. Že to pak občas malinko ...Zobrazit celý příspěvek

    kawa & logik: kluci, vy byste si měli dát někde sraz a hezky si popovídat. Sice každej fandíte jinému týmu, ale dáváte do toho fandění i kus toho srdíčka. Že to pak občas malinko kulhá po faktické nebo logické stránce, vezmi čert. Ale je to hezký vidět dnes někoho tak zapáleného pro jeho věc..Skrýt celý příspěvek

  • logik
    13:22 06.12.2017

    kawa: myslíš ty cysterny, které byly na fotkách od ruského MO - které když si člověk ty fotky zvětšil, tak zjistil, že to vůbec žádné cysterny nejsou? Koukám, žes jim to sežral i s ...Zobrazit celý příspěvek

    kawa: myslíš ty cysterny, které byly na fotkách od ruského MO - které když si člověk ty fotky zvětšil, tak zjistil, že to vůbec žádné cysterny nejsou? Koukám, žes jim to sežral i s navijákem.

    sokrates:
    Tvoje argumentace je nekorektní (falešná generalizace). To, že do Ruských médií prosáknou nějaké problémy o Su-35 nějak dokazuje, že se ví o VŠECH, nebo alespoň o VĚTŠINĚ problémů těchto letadel? To tvrdíš na základě čeho?

    (Obzvlášť, když ruské MO (na jehož zprávách jsou zprávy nezřídka založeny) prokazatelně opakovaně lhalo ohledně techniky používané v rudé armádě (na požádání doložím konkrétní případy, kdy se tak stalo)).


    Nebo naopak chceš tvrdit, že v pravidelně zveřejňovaných zprávách o projektu F-35 je zamlčované podstatné množství z problémů, kterým trpí F-35? Pokud ano, opět, co tě k takovému názoru vede?
    A i pokud to tvrdíš, na základě čeho tvrdíš, že ta míra zamlčování je srovnatelná s Ruskem, které žádné takové informace ani nedodává?

    A pokud netvrdíš ani jedno, pak prostě je Tvé srovnávání problémovosti na základě toho, co se ví o problémech F-35 a Su-35, mimo.

    ===

    že se mýlíš, dokazují např. i konkrétní případy. Např.Mig 29. Alžír je vrátil. Indie si stěžovala, že mají problémy s motorama. Bulhaři si stěžovali, že mají problémy s motorama. Z těch pár migů 29, co byli nasazeni na Kuzněcovovi dojel na jeden na selhání motorů (vzhledem k tomu, že má dva, tak poněkud nepravděpodobná situace) - tam se to pochopitelně ututlat nedalo (i když opravdová příčina byla možná jinde).

    Kolik bylo zaznamenáno předtím problémů s Mig29 v Rusku - obzvláště co se týče motorů? Vzhledem k problémům států s motory by jich mělo být nemálo....Skrýt celý příspěvek

  • JardaBrum
    12:49 06.12.2017

    Shania: dík že jsi to shrnul, tak nějak bych to napsal i já, kdybych to tak pěkně uměl. Já jsem chtěl pouze upozornit na zjevnou logikovu demagogickou poznámku. Už se k tomu ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania: dík že jsi to shrnul, tak nějak bych to napsal i já, kdybych to tak pěkně uměl.
    Já jsem chtěl pouze upozornit na zjevnou logikovu demagogickou poznámku.
    Už se k tomu nebudu vyjadřovat.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    12:25 06.12.2017

    JardaBrum: Asad - režim, frakce s ním spojené ano, Putin ne - nejspíš rusku připisuješ mnohem větší roli než v syrii ve skutečnosti má. Nevím jak si tu válku představuješ, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    JardaBrum: Asad - režim, frakce s ním spojené ano, Putin ne - nejspíš rusku připisuješ mnohem větší roli než v syrii ve skutečnosti má.

    Nevím jak si tu válku představuješ, ale žijí tam pořád miliony civilistu, kteří potřebují aspoň základní komodity. Lidi potřebují peníze aby přežili, takže buď praci pro někoho, kdo tam zrovna platí, účastnit se rovnou nějaké ilegální činnosti a nebo se nechat najmout nějakou skupinou.

    A samozřejmě je tu plno lidí co takové situace využijí pro svoje obohacení a navíc takové konflikty vedou k vzestupu těch nejhorších kriminálních živlů co jsou normálně operují skytě Je tam čilá doprava a obchod mimo kompletně izolovaných/obležených oblasti kam se musí pašovat a uplácet frakce dodrží checkpointy. Výběr mýtného a v mnoha případech předprodej humanitární pomoci a jídla (obzvlášť když se dané frakci podaří obléhat nějaké město/čtvrť) je taky hlavní zdroj velké části frakcí...

    Do rakka např. fungovala i pravidelná autobusová linka z damašku min do roku 2016....

    ISIS v podstatě jen kontrolovalo ropná pole/rafinerie. Berou podíl na zisku a daně. Místní se starají o provoz.
    Majorita syrské ropy je pro lokální potřeby a v podstatě hned po vytěžení je už v rukou lokálních obchodníků/překupníků a ti ji dodají kdekoliv je poptávka. ISIS v podstatě jen kontrolovalo ropná pole/rafinerie. Režim je jeden z mnoha zákazníků
    ---
    a pokud je cena nižší, než je stoj zahraniční import ropy/plynu na kterém jsou závislí (hadej, kdo to asi tak může platit, režim uz v 2013 neměl prostředky na na 40%svých výdajů) atd... Režim pak díky kontrole nad ropou a dalšími cenými komoditami (munice, hnojivo, atd), má tak páku na stovky různých skupin (které je potřebují a nemají k nim jinak přístup) které takto kontroluje a udržuje si tak jejich poslušnost.
    --
    Někteří podnikavci pašovali v kanystrech ropu do Turecka přes hory. Ale to je nic ve srovnání s tím kam šla Irácka produkce ropy ropovodem přes Turecko (Izrael, myslím že i Italie atd).Skrýt celý příspěvek

  • JardaBrum
    12:07 06.12.2017

    kawa: o tom vím ale to co tvrdí logik chápu přesně naopak. A pokud mně paměť neplete tak ropu a produkty z ní "odebírali" (ve smyslu nakupovali) od IS především Turci a paradoxně ...Zobrazit celý příspěvek

    kawa: o tom vím ale to co tvrdí logik chápu přesně naopak. A pokud mně paměť neplete tak ropu a produkty z ní "odebírali" (ve smyslu nakupovali) od IS především Turci a paradoxně povstalci (tzv. umírněná opozice) a dokonce i Kurdové.Skrýt celý příspěvek

  • kawa
    11:40 06.12.2017

    JardaBrum: no pokud já vím, tak Rusko prakticky hned po svém vstupu do Sýrie rozstřílelo IS a ostatním teroristům tisíce cisteren. Bohužel, ty cisterny tam jezdili už dva roky ...Zobrazit celý příspěvek

    JardaBrum: no pokud já vím, tak Rusko prakticky hned po svém vstupu do Sýrie rozstřílelo IS a ostatním teroristům tisíce cisteren.

    Bohužel, ty cisterny tam jezdili už dva roky před tím a letadla západní koalice je jaksi neviděla...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 8