F-35 a Su-35 bojují o zákazníka v Perském zálivu

Su-35S; větší foto / Public Domain

Jedna z hlavních událostí 15. mezinárodního veletrhu Dubai Airshow 2017 unikla pozornosti sdělovacích prostředků. Večer před jeho zahájením se v dubajském hotelu Mariott Markus uskutečnila tisková konference, během které americký generál Stephen Wilson potvrdil obnovení jednání s vládou Spojených arabských emirátů (SAE) o prodeji víceúčelových bojových letounů F-35. Dřívější rozhovory se zástupci ruského průmyslu ovšem nevylučují ani nákup stíhacích letounů Su-35. S kým Arabové obchodní dohodu nakonec uzavřou?

Odpověď se zdá být jasná, protože SAE dlouhodobě nakupují americkou leteckou techniku. Součástí letectva SAE jsou sice i francouzské stíhací letouny Mirage 2000, které vyžadují modernizaci, ale hlavní oporu leteckých sil tvoří americké stíhací letouny F-16E/F. Tyto stroje vyrábí společnost Lockheed Martin, jež stojí také za stíhacími letouny páté generace F-35 Lightning II.

Výstup generála Stephena Wilsona těsně předcházel ruské nabídce letounů Su-35. Moskva ve svém návrhu upřesnila některé body memoranda o porozumění, k jehož uzavření došlo v průběhu únorního veletrhu IDEX 2017.Potenciálnímu zákazníkovi předala konkrétní návrh smlouvy.

Výkonný ředitel ruské státní společnosti Rostech, Sergej Čemezov, k obsahu dříve uzavřeného memoranda uvedl, že počítá s možností společného vývoje jednomotorového stíhacího letounu páté generace a s prodejem několika Su-35 ozbrojeným silám SAE.   

Vývoj jednání v průběhu Dubai Airshow 2017 naznačuje, že Abú Zabí má spíše zájem o koupi amerických F-35. Společnost Lockheed Martin ovšem existenci jakékoliv konkrétní dohody odmítá a zdůrazňuje, že takový prodej je možný pouze po uzavření příslušné mezivládní dohody. Konečné rozhodnutí učiní Pentagon, jehož instrukcemi se americký průmysl v případě nejpokročilejších technologií řídí.

Pokud vyhraje Moskva, musí vedle sebe operovat americké a ruské letouny. Takový stav by byl neobvyklý, ale nikoliv bezprecedentní. Součástí například malajsijského letectva jsou jak americké letouny F/A-18, tak i ruské Su-30MKM. V Egyptě je situace podobná, americké F-16 a ruské MiGy-21 se vzájemně doplňují. Pákistánské ozbrojené síly mají kromě amerických F-16 k dispozici i čínské JF-17.      

Představitelé ruského průmyslu se k zájmu SAE o zakoupení ruských letounů vyjadřují velmi zdrženlivě. Podle britské analytické společnosti Jane’s uzavření obchodu dokonce nepovažují za příliš pravděpodobné. Během Dubai Airshow 2017 nebylo zveřejněno žádné dvoustranné vyjádření o budoucí vojenské spolupráci mezi Ruskem a SAE.

Abú Zabí projevilo vážný zájem o ruské Su-35 již v 90. letech 20. století. Z obchodu ale nakonec sešlo. SAE totiž ruskou nabídku využily pouze jako nátlakový prostředek, díky kterému od Američanů získaly stíhací letouny F-16E/F Block 60 vybavené nejmodernější technikou. 


F-35B Lightning americké námořní pěchoty; větší foto / public domain

Původní americkou nabídku přitom představovaly starší letouny F-16. Je možné, že se takový postup bude opakovat. Generál Stephen Wilson v Dubaji prohlásil, že Spojené státy mohou přehodnotit svou politiku a znovu posoudit zájem svých arabských spojenců o stíhací letouny F-35.  

I koupě ruských Su-35 podle týdeníku Vojenno-promyšlennyj kur’jer (VPK) zlepší bojové schopnosti letectva SAE. K přednostem Su-35 patří především radiolokátor N035 Irbis-E a jeden z nejmodernějších ruských motorů Saturn 117S.

Abú Zabí dosud nakupovalo pouze ruskou pozemní techniku, jako jsou bojová vozidla pěchoty BMP-3 a systémy protivzdušné obrany Pancir-S1. Prodejem letounů Su-35 by Rusko výrazně posílilo svou roli vývozce vojenských zařízení do SAE.

Jsou to ale USA, kdo v oblasti Perského zálivu jednoznačně dominuje jako hlavní dodavatel zbraní a vojenského vybavení. I přes projevený zájem SAE o letouny F-35 a Su-35 je jasné, že Abú Zabí povede vleklá jednání s Ruskem i se Spojenými státy. SAE se budou snažit získat nejen samotné stroje, ale i technologie spojené s jejich výrobou.

VPK zdůrazňuje, že atraktivitu ruské nabídky zvyšuje zapojení Su-35, jednoho z nejnovějších stíhacích letounů, do vojenských operací v Sýrii. Pro mnoho zákazníků je ukázka účinnosti zbraní v reálných bojových podmínkách nezbytná pro uskutečnění nákupu. Jestli je taková ukázka nezbytná i pro SAE ukáže volba nových stíhacích letounů. Ruské Su-35 si své nasazení již odbyly, americké F-35 ještě nikoliv.      

Zdroj: VPK, Jane´sDefense-Aerospace
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Indonésie kupuje ruské víceúčelové stíhačky Su-35

Po dvou letech vyjednávaní se Moskva s Jakartou dohodli na prodeji špičkových víceúčelových ...

Víceúčelová stíhačka Su-35S oficiálně ve výzbroji

Tiskové oddělení ruského ministerstva obchodu a průmyslu 19. záři oficiálně oznámilo zavedení ...

Německo chce stíhačky F-35 Lightning II

Německé letectvo plánuje generační výměnu své flotily bojových letadel Panavia Tornado. Podle ...

Turecko kupuje ruské systémy S-400 a vyhlíží stíhačky F-35 Lightning II

Turecký ministr obrany Nurettin Canikli nedávno oznámil dojednání nákupu ruských kompletů ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • kubo4747
    11:05 05.12.2017

    Kawa: Amerikofanatizmus? Obidvaja vám napísali rýchle stručné info zatiaľ, čo vy ste napísali len "vaše" informácie vycucané z prstu. Očividne o tom niečo vedia a podľa ...Zobrazit celý příspěvek

    Kawa:

    Amerikofanatizmus? Obidvaja vám napísali rýchle stručné info zatiaľ, čo vy ste napísali len "vaše" informácie vycucané z prstu. Očividne o tom niečo vedia a podľa dostupných informácií vám argumentovali na vaše názory. Vy neviete zrejme nič v tejto oblasti a keď vám došli argumenty, iba ste ich označili za amerikanofilov a ohradili ste sa, že Rusko dokáže toto a hento. Aké jednoduché. Presne ako na diskusií idnes alebo inom podobnom portáli. Ak sú však oni amerikanofili, tak vy ste potom rusofil.

    Pardon za OT.Skrýt celý příspěvek

  • KóĎA
    10:07 05.12.2017

    "měly"

    "měly"

  • KóĎA
    09:58 05.12.2017

    Shania: a státy VS by měli co? Už i MIG 29 byl na hranici finanční únosnosti (soudě podle informací z ČSSR), co teprve Suchoj. A zůstat při jednadvacítkách a třiadvacítkách také ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania: a státy VS by měli co? Už i MIG 29 byl na hranici finanční únosnosti (soudě podle informací z ČSSR), co teprve Suchoj. A zůstat při jednadvacítkách a třiadvacítkách také nešlo. Navíc kapacita výroby Suchoje by těžko pokryla tak velkou zakázku v rozumném čase.Skrýt celý příspěvek

  • niko
    09:57 05.12.2017

    kawa: F 35 je momentalne najvykonnejsie lahke bojove lietadlo na svete. Nechcem sa Shaniu a logika zastavat, ale myslim, ze viac ako amikofanatizmus je to argumentacia spickovymi ...Zobrazit celý příspěvek

    kawa: F 35 je momentalne najvykonnejsie lahke bojove lietadlo na svete. Nechcem sa Shaniu a logika zastavat, ale myslim, ze viac ako amikofanatizmus je to argumentacia spickovymi technologiami, ktore su v tom lietadle pouzite. Ak by som sa chcel navazat do F 35, skor by som argumentoval pomerom cena-vykon. Teda obstaravacou cenou, dobou dodania, prevadzkovymi nakladmi, drahym vycvykom. V tomto ma urcite navrh Su 35.Skrýt celý příspěvek

  • kawa
    09:48 05.12.2017

    Shania, logik: pánové vás jen stačí naťuknout a vyletíte jak čertíci z krabičky. Trochu méně AMikoFanatismu prosím. Tak jako tak, všichni o tom víte/víme kulový, ty vase ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania, logik: pánové vás jen stačí naťuknout a vyletíte jak čertíci z krabičky.
    Trochu méně AMikoFanatismu prosím.

    Tak jako tak, všichni o tom víte/víme kulový, ty vase elaboráty dole jsou jen mokré sny.

    Rusa nedpodceňovat...jen se podívejte na Sýrii, Ukrajinu, Gruzii...Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    09:07 05.12.2017

    flanker.jirka: jedna z mnoha funkcí DAS je sledování letadel okolo F-35 (minimálně na vizuální vzdálenost). Tohle minimálně stačí pro odpálení HOBS AIM-120D (nevím jestli to ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka: jedna z mnoha funkcí DAS je sledování letadel okolo F-35 (minimálně na vizuální vzdálenost).
    Tohle minimálně stačí pro odpálení HOBS AIM-120D (nevím jestli to zvládne i C7) a AIM-9X.

    Vzhledem k tomu, že žádný sensor neoperuje samostatně, můžeš k tomu připočítat všechny ostatní senzory pokud je cíl v jejich rozsahu a spektru a tím pádem i senzory ostatních F-35. Takže dost na to aby jiná platforma mohla odpalit (dnes) SM-6, AIM-120D, ESSM block 2

    Stroj tohle vše dělá sám bez jakéhokoliv vstupu pilota, HMDS tu není jako u jiných strojů jako sensor co natočí seeker IR rakety na správné místo a nesupluje mrtvé uhly radaru, IRTS.

    Pilot tedy nemusí nutně sám držet po celou dobu vizuální kontakt v dogfightu, aby věděl kde je. A je pro něj podstatně lehčí cíl znovu vyhledat když ho ztratí, protože stroj mu přes HMDS ukaže, kde přesně je.

    Jsou lidi co si DAS představují jako lepší parkovací kameru co umožňuje pilotovi vidět za sebe, pod sebe atd aniž by otočil hlavou. To je ale jiná sekundární funkce DAS.

    ----------
    Mig-29 se prokázal jako podstatně horší zbraňový systém než Su-27, a byla to v podstatě další velká chyba co SSSR udělalo, Mig-29 je dost blízko Su-27 a lehký-těžký stíhací stroj tu nefunguje jako u F-16 - F-15.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    07:27 05.12.2017

    Shania: vy jste dobře rozjel :-D jak jste přišel na toto: "F-35 taky dokáže sledovat a zaměřit cíle v jakémkoliv uhlu, takže vždy ví kde cíl je, nemůže ho ztratit ze zorného ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania: vy jste dobře rozjel :-D jak jste přišel na toto:
    "F-35 taky dokáže sledovat a zaměřit cíle v jakémkoliv uhlu, takže vždy ví kde cíl je, nemůže ho ztratit ze zorného pole, může po něm po celou dobu střílet a nebo jakýkoliv jiný spřátelený stroj/SAM"
    ...to je dosti hypotetický scénář, to by si mohl pilot taky vykroutit hlavu s přilbovým zaměřovačem :-D nebo uvažujete i pasivní senzory, které ne vždy mohou zafungovat (například když cíl nevyzařuje svým radarem)

    Ke komentáři na téma Mig 29 a SU 27. Původní Su 27 vždy při nácvicích utočily Migy, otázkou je jaké to bude v případě SU 35, která je těžší než původní verze a plošné zatížení je znát. Mig vynikal ve stoupavosti, což nemusí stačit, na horizontále v úhlových rychlostech nestíhal. V Rusku rozhodla nosnost, lepší parametry radarů, včetně dálky uzamknutí cílů, a DOLET. Původní verze Migů 29 prakticky neměly pořádný dolet, což je u rozlohy Ruska problém. Migy se také hodně potýkaly s životností motorů. Mig 29 standardně mohl táhnout pouze 2 střely středního dosahu s RL navedením (R 27) Sučka minimálně 6.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    00:26 05.12.2017

    kawa - T/W SU-35 s 4 tunama paliva a 1 tunou výzbroje je 1,21 T/W F-35 s ekvivalentním množstvím paliva a výzbroje, tedy 2,5 tuny paliva (stejný dolet) a 1 tunou výzbroje je 1,14. ...Zobrazit celý příspěvek

    kawa - T/W SU-35 s 4 tunama paliva a 1 tunou výzbroje je 1,21
    T/W F-35 s ekvivalentním množstvím paliva a výzbroje, tedy 2,5 tuny paliva (stejný dolet) a 1 tunou výzbroje je 1,14. Sučko je v tom o něco málo lepší, Tvuj "dvojnásobek" je nesmysl.

    Maximální rychlost pak v dogfightu příliš význam nemá, do tědle rychlostí se letadla při dogfightu jednak nedostávají (většina soubojů je v kolem rychlosti zvuku), jednak v nich letadla příliš nemohou manévrovat. Tydle rychlosti mají smysl pro BVR, kde je potřeba dát raketě co největší energii. Jenže to jsou právě vzdálenosti, kde si na F35 nevystřelíš.

    Co myslíš raketou s dlouhým doletem? Jestli myslíš něco jako R-37, tak ta není určena proti stíhačům a Su-35 ji nenosí. Dolet R-77 - hlavní zbraně sučka - je pak naprosto srovnatelnej s AMRAAMEM, kterej F35 umí. Tak nevím, odkud čerpáš ty bludy.

    Manévrovatelnost F35 je pak v některých parametrech (např. AoA) výrazně lepší než F16, T/W přinejmenším srovnatelná, odpor (díky interní výzbroji) menší. Chceš tvrdit, že F16 by neměla proti Su-35 šanci?Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    00:07 05.12.2017

    kawa: 125/190kN vs 2x86(172)/142(284)kN je skoro 2x tolik? F-35 váží 13,3t a Su-35 19,3t - vidíš ten poměr mezi váhou a výkonem motoru? Všechny tři verze F-35 se ale i s ...Zobrazit celý příspěvek

    kawa: 125/190kN vs 2x86(172)/142(284)kN je skoro 2x tolik?

    F-35 váží 13,3t a Su-35 19,3t - vidíš ten poměr mezi váhou a výkonem motoru?

    Všechny tři verze F-35 se ale i s výzbrojí dostanou na mach 1,6, F-35C s nejhorší akcelerací se dostane na nadzvukovou rychlost s 6x 2000lb bombami (4x externě), Su-35 jistě dokáže letět rychleji, jen na to musí mít dost času, reálně se dostane na max mach 1,6-1,8 s výzbrojí...

    Su-35 operačně je nepoužívají žádné dalekonosné rakety. Nemají jich dost ani pro Mig-31. AIM-120C/D a Meteor mají delší dosah než cokoliv s čím se můžou na Su-35 dnes setkat, R-77-1 a R-27. A do 10 let tu bude nová generace řízené munice.

    T/W má jen lehce lepší v závislosti na konfiguraci, obratnost při nejlepším stejně tak... žádný propastný rozdíl tu není. Mig-29 vždy obratnější než celá rodina Su-27 (kde původní su-27 je lepší jak Su-35) a jak mu to pomohlo...

    Su-35 taky nemá odemknutou plnou letovou obálku s víc jak 50% paliva. F-35A je 9G stroj s plným palivem a 2x 2000lb bombami nesenymi interne....

    Tady rozhoduje výcvik, psychika a rozhodnutí pilota.

    I když je Su-35 někde jinde než původní sovětské Su-27 v ergonomii a automatizaci, F-35 je někde uplně jinde, ten stroj je plně robotický, všechny systémy jsou plně automatizované, zatížení pilota je zde tedy menší.

    F-35 taky dokáže sledovat a zaměřit cíle v jakémkoliv uhlu, takže vždy ví kde cíl je, nemůže ho ztratit ze zorného pole, může po něm po celou dobu střílet a nebo jakýkoliv jiný spřátelený stroj/SAM.... pilot má přinejmenším převahu v situačním povědomí.

    HMDS umožňuje efektivně vést dogfight i v noci...

    Stealth umožuje taky vstoupit do souboje za lepších podmínek, nebo zcela neodhalen.

    Morálka a psychika pilota, který musí bojovat se stealth strojem je taky velký faktor...


    Takže jak říkám, myslet si, že je F-35 odepsaná při blízkém setkání s Su-35 je jen k smíchu...

    Kdyby jsi se zajímal o vzdušný boj, věděl by jsi, že jsou tam podstatně důležitější věci co rozhodují o úspěchu než obratnost, výkon motoru atd... informace jsou daleko, daleko před tím a hlavní učel F-35 je získat, zpracovat a srozumitelně sdělit pilotovi (a všem ostatním) a tím mu umožnit provést správná rozhodnutí mnohonásobně rychleji než protivník...

    Stealth v podstatě můžeš brat jako souhrn schopností stroje co zpomalují a ztěžují rozhodování protivníkovi.Skrýt celý příspěvek

  • kawa
    22:19 04.12.2017

    Shania: např. ruské motory v su35 mají skoro dvojnásobný tah, rychlost 2.3mach proti 1.6mach, manévrovatelnost Sučka je doslova někde jinde, tah na jednotku hmotnosti taky a hlavně ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania: např. ruské motory v su35 mají skoro dvojnásobný tah, rychlost 2.3mach proti 1.6mach, manévrovatelnost Sučka je doslova někde jinde, tah na jednotku hmotnosti taky a hlavně F-35 zatím co je známo nemá rakety vzduch-vzduch s dlouhým doletem...Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    22:13 04.12.2017

    kawa: o jakých konkretních výkonech to prosím mluvíš?

    Představa, že F-35 je bezbranná v okamžiku, kdy by se dostala do boje na blízko je dost vtipná...

    kawa: o jakých konkretních výkonech to prosím mluvíš?

    Představa, že F-35 je bezbranná v okamžiku, kdy by se dostala do boje na blízko je dost vtipná...

  • kawa
    22:10 04.12.2017

    PavolR: njn, podceňovat Rusa to už je taková tradice a pak následuje padnutí na držku...

    PavolR: njn, podceňovat Rusa to už je taková tradice a pak následuje padnutí na držku...

  • Rase
    21:54 04.12.2017

    shal: http://www.washingtonexaminer.... https://www.rt.com/news/410197... http://www.militarybox.cz/news... Zobrazit celý příspěvek

    shal:

    http://www.washingtonexaminer....

    https://www.rt.com/news/410197...

    http://www.militarybox.cz/news... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    21:39 04.12.2017

    kawa:
    Veru, zmerčiť F-35 bude pre nich jediná nádej na zistenie, čo ich hneď zabije a vyslovenie aspoň krátkej modlitby. :-D

    kawa:
    Veru, zmerčiť F-35 bude pre nich jediná nádej na zistenie, čo ich hneď zabije a vyslovenie aspoň krátkej modlitby. :-D

  • kawa
    21:20 04.12.2017

    No pokud bude F-35 pro Rusy opravdu neviditelný, tak budiž, ale pokud ho Su-35, nebo Su-30 zmerčí, tak aby se pomodlil. Výkonové rozdíly jsou mezi nimi jak mezi Fábií a Ferrari... ...Zobrazit celý příspěvek

    No pokud bude F-35 pro Rusy opravdu neviditelný, tak budiž, ale pokud ho Su-35, nebo Su-30 zmerčí, tak aby se pomodlil. Výkonové rozdíly jsou mezi nimi jak mezi Fábií a Ferrari... A to nemluvím o manévrovatelnosti...Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
    21:06 04.12.2017

    to dusan: tak Su-35 hlavně vůbec žádná hvězda není, aspoň co se exportních úspěchů týká. 24 kusů Číně ani výrobce původně prodat nechtěl. Bál se, že Číně jde pouze o kopírování ...Zobrazit celý příspěvek

    to dusan:

    tak Su-35 hlavně vůbec žádná hvězda není, aspoň co se exportních úspěchů týká. 24 kusů Číně ani výrobce původně prodat nechtěl. Bál se, že Číně jde pouze o kopírování technologií. A prodej musela nařídit Ruská vláda. Prodej 11ti kusů do Indonésie výměnou za palmový olej měl být podepsán v listopadu a zatím je ticho po pěšině. Na stroj, který je na trhu už 7 let je to docela bída.

    Hvězdou byl spíš Su-30, kterých se exportovaly stovky kusů do nejméně 10ti zemí.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    20:41 04.12.2017

    budúcnosť vs minulosť Su-35S je "hviezda" z jednoduchého dôvodu .... stroje novej generácia ako Su-57 sú stále v nedohľadne ... F-35 je generačne úplne inde a preto by mal ...Zobrazit celý příspěvek

    budúcnosť vs minulosť

    Su-35S je "hviezda" z jednoduchého dôvodu .... stroje novej generácia ako Su-57 sú stále v nedohľadne ...
    F-35 je generačne úplne inde a preto by mal dosť prekvapilo ak by bohaté letectvo vôbec zvažovalo zavedenie "výbehového" modelu.
    Su-35S samozrejme môže mať silný tromf v pomere cena/kvalita, kde pre mnohé letectvá F-35 nepripadá do úvahy už len z dôvody nákladov.

    Trump síce na blízkom východe hrá úsmevmi a pre arabské štáty Perzkého zálivu je stále najdôležitejší dodávateľ vojenskej techniky, ale pre tieto štáty je dobré dať najavo, že existujú i iní dodávatelia ...Skrýt celý příspěvek

  • kawa
    19:35 04.12.2017

    onu "neviditelnost" bych dnes spíše zaměnil za "zaměřitelnost" na velkou vzdálenost a to pro slabšího protivníka. Ale těžko říct, dokud se F35 a SU35 spolu neutkají (a doufám, že ...Zobrazit celý příspěvek

    onu "neviditelnost" bych dnes spíše zaměnil za "zaměřitelnost" na velkou vzdálenost a to pro slabšího protivníka. Ale těžko říct, dokud se F35 a SU35 spolu neutkají (a doufám, že nikdy), tak je to stejně křišťálová koule...Skrýt celý příspěvek

  • shal
    18:32 04.12.2017

    Rase: Američani nechcou prodat Turkům F35? Můžete prosím poslat zdroj? Moc by mě to zajímalo. Díky.

    Rase: Američani nechcou prodat Turkům F35? Můžete prosím poslat zdroj? Moc by mě to zajímalo. Díky.

  • flanker.jirka
    17:27 04.12.2017

    S takovou strategií - prodat všem "demokratickým" režimům blízkého východu stealth letouny bude v těch pouštních píscích hodně velké horko. A nebo tam mají dostatečně široká zadní ...Zobrazit celý příspěvek

    S takovou strategií - prodat všem "demokratickým" režimům blízkého východu stealth letouny bude v těch pouštních píscích hodně velké horko. A nebo tam mají dostatečně široká zadní vrátka.

    Arabům by prospěla diverzifikace, mají F 16 a Mirage 2000, v tomto duchu se dá pokračovat jejich nástupci. Tak že bych jim přál jak F 35, tak Rafale. Na zemi mají radary GM 200, z dalšího zajímavého je to Pantsir, ostatně byly to jejich peníze, za které rusové dotáhli vývoj do úspěšného konce.
    Pro zajímavost: ...kterak americké systémy jsou chráněny Pantsiry, obdobné nasazení jako při ochraně S 400 v Rusku.
    https://www.strategic-culture.... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 8