F-35 a Su-35 bojují o zákazníka v Perském zálivu
- 4. 12. 2017
- 159 komentářů
- Jan Buchar
Jedna z hlavních událostí 15. mezinárodního veletrhu Dubai Airshow 2017 unikla pozornosti sdělovacích prostředků. Večer před jeho zahájením se v dubajském hotelu Mariott Markus uskutečnila tisková konference, během které americký generál Stephen Wilson potvrdil obnovení jednání s vládou Spojených arabských emirátů (SAE) o prodeji víceúčelových bojových letounů F-35. Dřívější rozhovory se zástupci ruského průmyslu ovšem nevylučují ani nákup stíhacích letounů Su-35. S kým Arabové obchodní dohodu nakonec uzavřou?
Odpověď se zdá být jasná, protože SAE dlouhodobě nakupují americkou leteckou techniku. Součástí letectva SAE jsou sice i francouzské stíhací letouny Mirage 2000, které vyžadují modernizaci, ale hlavní oporu leteckých sil tvoří americké stíhací letouny F-16E/F. Tyto stroje vyrábí společnost Lockheed Martin, jež stojí také za stíhacími letouny páté generace F-35 Lightning II.
Výstup generála Stephena Wilsona těsně předcházel ruské nabídce letounů Su-35. Moskva ve svém návrhu upřesnila některé body memoranda o porozumění, k jehož uzavření došlo v průběhu únorního veletrhu IDEX 2017.Potenciálnímu zákazníkovi předala konkrétní návrh smlouvy.
Výkonný ředitel ruské státní společnosti Rostech, Sergej Čemezov, k obsahu dříve uzavřeného memoranda uvedl, že počítá s možností společného vývoje jednomotorového stíhacího letounu páté generace a s prodejem několika Su-35 ozbrojeným silám SAE.
Vývoj jednání v průběhu Dubai Airshow 2017 naznačuje, že Abú Zabí má spíše zájem o koupi amerických F-35. Společnost Lockheed Martin ovšem existenci jakékoliv konkrétní dohody odmítá a zdůrazňuje, že takový prodej je možný pouze po uzavření příslušné mezivládní dohody. Konečné rozhodnutí učiní Pentagon, jehož instrukcemi se americký průmysl v případě nejpokročilejších technologií řídí.
Pokud vyhraje Moskva, musí vedle sebe operovat americké a ruské letouny. Takový stav by byl neobvyklý, ale nikoliv bezprecedentní. Součástí například malajsijského letectva jsou jak americké letouny F/A-18, tak i ruské Su-30MKM. V Egyptě je situace podobná, americké F-16 a ruské MiGy-21 se vzájemně doplňují. Pákistánské ozbrojené síly mají kromě amerických F-16 k dispozici i čínské JF-17.
Představitelé ruského průmyslu se k zájmu SAE o zakoupení ruských letounů vyjadřují velmi zdrženlivě. Podle britské analytické společnosti Jane’s uzavření obchodu dokonce nepovažují za příliš pravděpodobné. Během Dubai Airshow 2017 nebylo zveřejněno žádné dvoustranné vyjádření o budoucí vojenské spolupráci mezi Ruskem a SAE.
Abú Zabí projevilo vážný zájem o ruské Su-35 již v 90. letech 20. století. Z obchodu ale nakonec sešlo. SAE totiž ruskou nabídku využily pouze jako nátlakový prostředek, díky kterému od Američanů získaly stíhací letouny F-16E/F Block 60 vybavené nejmodernější technikou.
F-35B Lightning americké námořní pěchoty; větší foto / public domain
Původní americkou nabídku přitom představovaly starší letouny F-16. Je možné, že se takový postup bude opakovat. Generál Stephen Wilson v Dubaji prohlásil, že Spojené státy mohou přehodnotit svou politiku a znovu posoudit zájem svých arabských spojenců o stíhací letouny F-35.
I koupě ruských Su-35 podle týdeníku Vojenno-promyšlennyj kur’jer (VPK) zlepší bojové schopnosti letectva SAE. K přednostem Su-35 patří především radiolokátor N035 Irbis-E a jeden z nejmodernějších ruských motorů Saturn 117S.
Abú Zabí dosud nakupovalo pouze ruskou pozemní techniku, jako jsou bojová vozidla pěchoty BMP-3 a systémy protivzdušné obrany Pancir-S1. Prodejem letounů Su-35 by Rusko výrazně posílilo svou roli vývozce vojenských zařízení do SAE.
Jsou to ale USA, kdo v oblasti Perského zálivu jednoznačně dominuje jako hlavní dodavatel zbraní a vojenského vybavení. I přes projevený zájem SAE o letouny F-35 a Su-35 je jasné, že Abú Zabí povede vleklá jednání s Ruskem i se Spojenými státy. SAE se budou snažit získat nejen samotné stroje, ale i technologie spojené s jejich výrobou.
VPK zdůrazňuje, že atraktivitu ruské nabídky zvyšuje zapojení Su-35, jednoho z nejnovějších stíhacích letounů, do vojenských operací v Sýrii. Pro mnoho zákazníků je ukázka účinnosti zbraní v reálných bojových podmínkách nezbytná pro uskutečnění nákupu. Jestli je taková ukázka nezbytná i pro SAE ukáže volba nových stíhacích letounů. Ruské Su-35 si své nasazení již odbyly, americké F-35 ještě nikoliv.
Zdroj: VPK, Jane´s, Defense-Aerospace
Související články
Indonésie kupuje ruské víceúčelové stíhačky Su-35
Po dvou letech vyjednávaní se Moskva s Jakartou dohodli na prodeji špičkových víceúčelových ...
- 09.08.2017
- 36 komentářů
- Jan Grohmann
Víceúčelová stíhačka Su-35S oficiálně ve výzbroji
Tiskové oddělení ruského ministerstva obchodu a průmyslu 19. záři oficiálně oznámilo zavedení ...
- 21.09.2017
- 36 komentářů
- Jan Grohmann
Německo chce stíhačky F-35 Lightning II
Německé letectvo plánuje generační výměnu své flotily bojových letadel Panavia Tornado. Podle ...
- 10.11.2017
- 96 komentářů
- Jan Grohmann
Turecko kupuje ruské systémy S-400 a vyhlíží stíhačky F-35 Lightning II
Turecký ministr obrany Nurettin Canikli nedávno oznámil dojednání nákupu ruských kompletů ...
- 22.11.2017
- 51 komentářů
- Jan Grohmann
flanker.jirka: žádná exportní očesána verze F-35 neexistuje a nejspíš ani existovat nebude. Max to bude tak, že některé státy nebudou každých pár let utrácet za přestup na nový ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka: žádná exportní očesána verze F-35 neexistuje a nejspíš ani existovat nebude. Max to bude tak, že některé státy nebudou každých pár let utrácet za přestup na nový blok a zustanou třeba u bloku 4.
Jaký problém s identifikací cíle? A poznámku o IRST nechápu vůbec.
DAS není náhražka IRST, je to v podstatě MAWS s uplným pokrytím prostoru okolo stroje, akorát má ještě celou řadu dalších funkcí.
lepší když se podíváš sám:
http://www.northropgrumman.com...
Takže např. Su-35 IRST je k ničemu pokud se cíl blíží z mrtvého uhlu. Stejně tak EOTS F-35. V dogfightu je jejich zorné pole také velmi omezeno, stejně tak radaru a nebo Mk1 Eyeball pilota. DAS ale prakticky mrtvé uhly nemá a dokáže současně sledovat stovky cílů.Skrýt celý příspěvekShania: tak jsem se tu zase vyskytnul, to jak nahlížíte na DAS je dobré, takto můžete teoreticky přes záda poslat jakoukoliv střelu s možností LOAL a datalinkem. Potíž vidím v ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: tak jsem se tu zase vyskytnul, to jak nahlížíte na DAS je dobré, takto můžete teoreticky přes záda poslat jakoukoliv střelu s možností LOAL a datalinkem. Potíž vidím v jednoznačnosti identifikace takového cíle a v tom, že když se bavíte o vizuální dohlednosti, tak počítejte s tím, že v takových úhlech sledování uvidí F 35 každé slušné IRST mnohem dále.
Na počátku jste uvažoval jednu F 35, nyní více strojů a ke konci můžeme dojít k tomu, že USAF v naprosté většině případů působí za podpory letadel AWACS. Asi bychom měli v takové diskusi uvažovat pouze jednotlivé kusy strojů.
...mít, jak píšete "lepší parkovací kameru" je pořád 100 krát lepší než nemít nic, a v případě kamer na bázi IR senzorů je to obrovská výhoda.
V tomto případě by se mohlo zmínit i to, že případný export SU 35 pro SAE by mohl být doplněn o senzorové vybavení západní provenience, tak to mají vybavené své SU 30 v Malajsii (minimálně RWR a MAWS). Možná by pak bylo sůčko vybavené lépe než nějaká ořezaná verze F 35 z USA. (napříkad možnost převzít systém z Rafale, SAE má dobré vztahy s francouzi)
flanker.jirka: jedna z mnoha funkcí DAS je sledování letadel okolo F-35 (minimálně na vizuální vzdálenost).
Tohle minimálně stačí pro odpálení HOBS AIM-120D (nevím jestli to zvládne i C7) a AIM-9X.
Vzhledem k tomu, že žádný sensor neoperuje samostatně, můžeš k tomu připočítat všechny ostatní senzory pokud je cíl v jejich rozsahu a spektru a tím pádem i senzory ostatních F-35. Takže dost na to aby jiná platforma mohla odpalit (dnes) SM-6, AIM-120D, ESSM block 2
Stroj tohle vše dělá sám bez jakéhokoliv vstupu pilota, HMDS tu není jako u jiných strojů jako sensor co natočí seeker IR rakety na správné místo a nesupluje mrtvé uhly radaru, IRTS.
Pilot tedy nemusí nutně sám držet po celou dobu vizuální kontakt v dogfightu, aby věděl kde je. A je pro něj podstatně lehčí cíl znovu vyhledat když ho ztratí, protože stroj mu přes HMDS ukaže, kde přesně je.
Jsou lidi co si DAS představují jako lepší parkovací kameru co umožňuje pilotovi vidět za sebe, pod sebe atd aniž by otočil hlavou. To je ale jiná sekundární funkce DAS.
----------
Mig-29 se prokázal jako podstatně horší zbraňový systém než Su-27, a byla to v podstatě další velká chyba co SSSR udělalo, Mig-29 je dost blízko Su-27 a lehký-těžký stíhací stroj tu nefunguje jako u F-16 - F-15.Skrýt celý příspěvekKOLT: myslím že se problém se Severní Koreou nespočívá ve vybojování míru ale skutečně ve vybojování války. S.Korea není Afganistan nebo Irák. Korejci jsou zvyklí ctít centrální ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: myslím že se problém se Severní Koreou nespočívá ve vybojování míru ale skutečně ve vybojování války. S.Korea není Afganistan nebo Irák. Korejci jsou zvyklí ctít centrální vládu, pracovat a poslouchat a v podstatě se všichni třepou na nějakou změnu. Spíš bych dnešní S.Koreu přirovnal k Německu 1945 a trošičku i k Německu 1989.
Je to země s obrovským růstovým potenciálem a mají bohaté brášky kteří se jen třesou jim pomoci. Na jihu, na západě, na severu i na východě (všude kolem). Otázkou je jestli budou pomáhat režimu, lidu nebo sobě.
Sdílím tvůj názor že je nutné zakročit dříve než budou mít (mít více) těch svých wunderwaffen.
Ono největším problémem je tu válku začít.Skrýt celý příspěveksokrates: jo, to jsem si uvědomil hned po odeslání, pak jsem si uvědomil, že to v korunách miliardy jsou, tak jsem se neopravoval :-) Je to takovej balík peněz, že nad ním ni stát ...Zobrazit celý příspěvek
sokrates: jo, to jsem si uvědomil hned po odeslání, pak jsem si uvědomil, že to v korunách miliardy jsou, tak jsem se neopravoval :-) Je to takovej balík peněz, že nad ním ni stát velikosti indie nemávne rukou.
Nakolik Indie problémy zveličuje můžem jen hádat, ale problémy s motorama se objevili i na starejch Sučkách, AESA prvky do radaru, co umí vyrobit rusové, jsou o generaci až dvě za světovou špičkou - a RCS PAK-FA opravdu zaostává za RCS ostatních 5.gen stíhaček. Takže reálnej základ ty stížnosti rozhodně mají.
Jak jsou ty problémy velký se můžem jen dohadovat, ovšem ve světle toho, že ani Rusko těch Su-57 neobjednává nijak velké množství a místo toho objednává starší Su-35, které výrobně zas o tolik levnější nebudou, evidentně nenabízí Su-57 tak velkou přidanou hodnotu, jak se čekalo.
Takže samozřejmě, Indie se snaží z Ruska něco vyrazit, a určitě proto ty problémy zveličuje (byla by blbá, kdyby to nedělala), ale na druhou z toho rozhodně neplyne, že to nejsou reálný problémy, a že ten program nejde tak, jak by si přáli.Skrýt celý příspěveklogik: India žiadne miliardy odpisovať nemusí. Doteraz investovala do projektu 295 miliónov, čo je tak hodnota 1,5 Rafalu. :-) O tie miliardy sa práve Rusko snaží, aby ich dostalo. ...Zobrazit celý příspěvek
logik: India žiadne miliardy odpisovať nemusí. Doteraz investovala do projektu 295 miliónov, čo je tak hodnota 1,5 Rafalu. :-) O tie miliardy sa práve Rusko snaží, aby ich dostalo. Ale India to podmieňuje transferom technológií a to je kameňom úrazu. Celý problém so slabým stealth, modularitou motoru alebo zlým radarom sú podľa mňa len výmysly. A to netvrdím kvôli zaslepenému obdivu k ruskej technike, ale preto, že všetky vymenované parametre India pozná už niekoľko rokov. A aj napriek tomu rokovania o ďalšej investícii 4- 5 mld. usd stále prebiehajú. Akonáhle Rusko privolí na prenos istého percenta nových technológií, India skočí po Su-57 ako po údenom. A lietadlo bude v indických médiách zrazu preberané z úplne inej perspektívy. :-)Skrýt celý příspěvek
Shania, jasně, že jsou napřed. Nicméně pokud se USA pustí do Koree, je otázka, zda jim bude stačit IOC... Jestli do toho půjdou je otázka. Onehdá jsem to tady obšírně psal – pokud ...Zobrazit celý příspěvek
Shania, jasně, že jsou napřed. Nicméně pokud se USA pustí do Koree, je otázka, zda jim bude stačit IOC... Jestli do toho půjdou je otázka. Onehdá jsem to tady obšírně psal – pokud chtějí režim v Severní Korei odstranit, mají poslední příležitost. Jakmile získá skutečně použitelné JZ, nikdo to riskovat nebude bez skutečně dobrého důvodu. Hlavní problém není, zda dokáží USA a Jižní Korea vyhrát. Hlavní problém je, co poté, až vyhrají. Co s takovým státem jako je S. Korea dělat.....?
logik, také si myslím, že spěchají kvůli ruské PVO. Ovšem ani ne tak v rukou Ruska, jako spíš Íránu. Případně i dalších blízkovýchodních států.Skrýt celý příspěvekSokrates: No když do něčeho naleješ tolik peněz, tak odejít a ty miliardy odepsat není zas tak "jednoduchý rozhodnutí". Navíc z toho měli mít i technologie a blbej radar je furt ...Zobrazit celý příspěvek
Sokrates: No když do něčeho naleješ tolik peněz, tak odejít a ty miliardy odepsat není zas tak "jednoduchý rozhodnutí". Navíc z toho měli mít i technologie a blbej radar je furt lepší než žádnej radar.
Indové se podle mně celou dobu snažili na rusy tlačit, aby s tím něco udělali, proto např. koketovali s pořízením těch Rafallů v takovém počtu - ale zrovna do toho přišli sankce a ropa, takže Rusko v tu dobu ani nemělo peníze s tím projektem nějak pořádně pohnout. Co vím, tak se projekt defakto zasekl na tom, že Rusko po Indii chtělo, aby ho dofinancovala v podstatě sama.Skrýt celý příspěvekJinak tady je zpráva, z který by mohli mít radost "oba tábory" tady: možná budem mít v Evropě "nejlepší raketu světa". Aspoň potenciál tady je - chystá se na "náš" Meteor (kterej ...Zobrazit celý příspěvek
Jinak tady je zpráva, z který by mohli mít radost "oba tábory" tady:
možná budem mít v Evropě "nejlepší raketu světa". Aspoň potenciál tady je - chystá se na "náš" Meteor (kterej asi je v současné době kinematicky nejlepší) naroubovat japonskej AESA seeker.
http://www.popularmechanics.co...
Pokud o tom někdo ví více, prosím, podělte se prosím.Skrýt celý příspěveklogik: Tak možno majú výhrady aj k radaru, resp. z toho článku na WARISBORING vyplýva, že majú výhrady úplne ku všetkému. Potom mi ale nejde do hlavy, prečo v tom projekte naďalej ...Zobrazit celý příspěvek
logik: Tak možno majú výhrady aj k radaru, resp. z toho článku na WARISBORING vyplýva, že majú výhrady úplne ku všetkému. Potom mi ale nejde do hlavy, prečo v tom projekte naďalej pokračujú, keď toto vedeli už pred 4 rokmi. :-)Skrýt celý příspěvek
sokrates: např. https://warisboring.com/the-in... "The AL-41F engines currently fitted to the T-50 are unreliable. The radar is ...Zobrazit celý příspěvek
sokrates:
např.
https://warisboring.com/the-in...
"The AL-41F engines currently fitted to the T-50 are unreliable. The radar is inadequate."
https://www.rbth.com/blogs/str...
The IAF complained about supposedly sloppy construction, inadequate power plants and underpowered radar.Skrýt celý příspěvekStandaBlabol: Ja som nikdy nepovedal, že informovanie o ruských lietadlách je skvelé. Pozri si ešte raz moje príspevky, nič také tam nezaznelo. K tomu, čo kto povedal, myslel a ...Zobrazit celý příspěvek
StandaBlabol: Ja som nikdy nepovedal, že informovanie o ruských lietadlách je skvelé. Pozri si ešte raz moje príspevky, nič také tam nezaznelo.
K tomu, čo kto povedal, myslel a kedy zavádzal, sa mi vyjadrovať nechce. Ja sa sem nechodím hádať, ale skôr diskutovať o leteckej technike. Len keď vidím, že sa tu prezentujú očividné hlúposti, tak na to poukážem.
Ale ak chceš veriť, že len v USA je všetko transparentné a Rusko je niekde na úrovni KĽDR, presviedčať ťa nebudem. Už som tu prispel zopár linkami, kde sa poukazovalo na problémy v ruskom letectve a vývoji. To dokazuje, že aj napriek silnej propagande voči vlastnému obyvateľstvu, sa na verejnosť dostáva pomerne mnoho kritických informácií.
Ale k veci, o AESA radare pre PAK FA neviem skoro nič. Hoci chodím pomerne často na ruské vojenské weby, v poslednej dobe som nič konkrétne nezachytil. Takže Ti neviem odpovedať. Ale ak sa nemýlim, tak India chce odstúpiť z tohto projektu kvôli slabým stealth vlastnostiam a absencii modulárneho motoru. Neviem o tom, že by sa sťažovali na radar.Skrýt celý příspěvekKolt: Konkrétní důvod je na 90% Sýrie - a schyluje se to tam (mezi Íránem a Izraelem) poměrně k průšvihu, pokud na obou stranách trochu nevychladnou hlavy (což snad vychladnou, ...Zobrazit celý příspěvek
Kolt: Konkrétní důvod je na 90% Sýrie - a schyluje se to tam (mezi Íránem a Izraelem) poměrně k průšvihu, pokud na obou stranách trochu nevychladnou hlavy (což snad vychladnou, ale na blízkém východě nikdo neví).
A pak se jim opravdu bude hodit, aby se mohli beztrestně přiblížit blíž k ruským S400. Sice přecijenom bych nečekal, že by na ně rusové vystřelili, ale zas rozhodně nečekám, že by něco takovýho izraelci jen riskovali.
Koreu bych viděl přecijenom míň pravděpodobnou. Tam by to bylo na plnou konvenční válku, a to si každej dvakrát rozmyslí.... Ale taky kdo ví, Trump má mentalitu dost blízkou horkejm arabskejm hlavám.... A ani vlastně nevím, jestli
by to nakonec vlastně pro korejce nebylo lepší, než co tam maj teď - ale to bychom se zas dostávali k politice.
Luky: Takže sis vlastně nepřečet diskusi, nevíš, na co se reagovalo a proč Kawu obviňujeme z papouškování lží šířených proruskými servery, ale víš, že má pravdu. Aha.
Asi si prosím příště tu diskusi opravdu radši přečti, anebo nereaguj.Skrýt celý příspěvekKOLT: US nemusí nic uspíšit, jsou rok(USAF) - dva (USMC) před Izraelem, jen si nemyslím (a doufam), že se tam něco ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: US nemusí nic uspíšit, jsou rok(USAF) - dva (USMC) před Izraelem, jen si nemyslím (a doufam), že se tam něco stane.
http://217.218.67.233//photo/20171206/369a8204-bc43-4101-84a5-a51574962b7d.jpg
Fotka z 6.12. ma Koreou, je tma jak A tak B.Skrýt celý příspěvekPáni, jdou s tou politikou do prdele jalový, pěkně jich prosim. RiMr, Shania – tak to si docela pospíšili! Doufám, že to nemělo nějaký konkrétní důvod... ale nepřijde mi, že by ...Zobrazit celý příspěvek
Páni, jdou s tou politikou do prdele jalový, pěkně jich prosim.
RiMr, Shania – tak to si docela pospíšili! Doufám, že to nemělo nějaký konkrétní důvod... ale nepřijde mi, že by měl někdo momentálně šanci na Izrael úspěšně zaútočit. Možná si jen chtějí pojistit, že budou moci dál operovat v Sýrii, nehledě na Ruskou PVO (kdyby se třeba s Putinem poštěkali nebo tak něco).
Další otázkou je, jestli si nepospíší i v USA, s ohledem na hrozící přerod konfliktu na Korejském poloostrově v regulérní válku.Skrýt celý příspěvekJá váš rozhovor nečtu...spíš jsem si přečetl ten tvůj druhý CAPSLOCK odstavec a pak vím, že s Blábolem hrozně řešíte tu propagandistickou lež, že USA nikdy nic na Krymu a Ukrajině ...Zobrazit celý příspěvek
Já váš rozhovor nečtu...spíš jsem si přečetl ten tvůj druhý CAPSLOCK odstavec a pak vím, že s Blábolem hrozně řešíte tu propagandistickou lež, že USA nikdy nic na Krymu a Ukrajině nemohly plánovat (logicky to přece dá rozum) a jen úplní tupci nalítli Ruský propagandě, protože USA se přeci nikam nikdy necpou.
Takže holt chtějí tu a tam nezištně vymalovat třídu, upadne jim štětka a vyroste tam konťák s materiálem...Skrýt celý příspěvekLuky: Pokud se nemýlím, řeč byla o Ukrajině a údajné základny USA na jejim území, a né o Sýrii? Můžu se zeptat co to jako má být za důkaz? Tento evidentní argumentační faul? Pokud ...Zobrazit celý příspěvek
Luky: Pokud se nemýlím, řeč byla o Ukrajině a údajné základny USA na jejim území, a né o Sýrii? Můžu se zeptat co to jako má být za důkaz? Tento evidentní argumentační faul? Pokud se nemýlím, tak USA v Sýrii začala aktivně podporovat Kurdské sily a SDF. Pokud se nemýlím, tak snad by se tam měli pohybovat i přímo vojáci USA. A k takové operaci potřebujete jednoduše základny.
Takže jak váš odkaz souvisí s Ukrajinou, kde USA pomáhá Ukrajině zprovoznit jejich starou námořní základnu, vytvořit společné výcvikové centrum atd.? A když použiji jistý slovní obrat, tak se souhlasem legitimně zvolené vlády. Myslím tu Ukrajinu.
To jako vytváříte závěry na základě dvou různých událostí, které se sebou nesouvisí?Skrýt celý příspěvekLuky: Tak nevím. To si doteď nepochopil, že celou dobu vyvracíme Kawowi to, že USA má (trvalou) základnu NA UKRAJINĚ? Anebo nevíš, kde leží Ukrajina a kde leží Sýrie? Anebo ...Zobrazit celý příspěvek
Luky: Tak nevím. To si doteď nepochopil, že celou dobu vyvracíme Kawowi to, že USA má (trvalou) základnu NA UKRAJINĚ? Anebo nevíš, kde leží Ukrajina a kde leží Sýrie?
Anebo chceš tvrdit, že z existence jedné základny plyne existence druhé? Takže když má dejmetomu USA základnu v Německu, tak ji má i v Rusku?Skrýt celý příspěvekA jak to teda je v tý severní Sýrii - chtějí mít jen sex nebo už zasunuli? https://imgur.com/a/2A8MU... (je to stav před rokem a určitě jsem ani nezakreslil všechny...) Bych se ...Zobrazit celý příspěvek
A jak to teda je v tý severní Sýrii - chtějí mít jen sex nebo už zasunuli?
https://imgur.com/a/2A8MU...
(je to stav před rokem a určitě jsem ani nezakreslil všechny...)
Bych se vsadil, že tam chtějí jen vymalovat pár škol.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...