Bomber Task Force: Bombardéry B-2 Spirit poprvé na Islandu

Bomber Task Force: Bombardéry B-2 Spirit poprvé na Islandu
B-2 na Islandu (23. srpen) / Foto: Airman 1st Class Victoria Hommel, USAF (Zvětšit)

Americké letectvo (USAF) v rámci misí Bomber Task Force (BTF) vůbec poprvé poslalo tři stealth bombardéry B-2 Spirit na islandskou základnu Keflavik. Ze stejné základny budou v záři operovat polské víceúčelové stíhačky F-16C/D Fighting Falcon.

l

Zmíněné bombardéry patří pod 509. bombardovací křídlo (509th Bomb Wing) a na americkou leteckou základnu v Keflaviku NASKEF (Naval Air Station Keflavik) doletěly ze své domovské základny Whiteman. Při letu překonaly vzdálenost 5500 kilometrů.

Palivo bombardérům na cestě doplňoval tanker KC-135R Stratotanker. Na Island zamířilo také podpůrné obří dopravní letadlo C-5A Galaxy, které dopravilo materiál a personál nutný k zajištění provozu bombardérů Spirit.

Letiště NASKEF vzniklo během druhé světové války jako odrazový můstek pro transport vybavení, personálu a zásob ze Severní Ameriky do Evropy. Základna také sehrála strategickou roli během studené války – umožňovala jednak včasné zachycení sovětských bombardérů, jednak sledování sovětské severní flotily mířící do Atlantiku. 

Trvalá americká přítomnost na Islandu sice skončila v roce 2006, ale Američané do infrastruktury základny neustálé investují. Na základně nedávno vyrostl obří hangár pro víceúčelová námořní letadla P-8A Poseidon. Hangár využívají také alianční stíhačky, včetně českých Gripenů. Pentagon navíc počítá s dalším rozšiřováním islandské základny, aby podporovala rozšiřující se americkou přítomnost v Arktidě. NASKEF po rozšíření pojme celou letku leteckých tankerů.


Přistání na Islandu probíhalo v mracích a mlze.

Operace B-2 na Islandu navíc podtrhují mimořádně vysokou cenu a význam islandské základny. B-2 je nutné skladovat (kvůli zachování vlastností stealth) ve speciálních klimatizovaných hangárech B-2 Shelter System. Tyto hangáry zřejmě budou moci také přijímat bombardéry B-21 Raider.

Nasazení B-2 na Islandu se děje v rámci BTF, což je souhrnné označení pro mise amerických bombardérů, které mají „vizuálně“ demonstrovat strategický závazek Spojených států, chránit své spojence a zajišťovat stabilitu v zájmových oblastech. BTF probíhají od roku 2018.

 „Jde o schopnost rychle reagovat a ujistit spojence a partnery o tom, že americké síly jsou na místě a připravené jak v Evropě, tak i Africe,“ dočteme se na stránkách leteckého velitelství pro Evropu a Afriku (USAFE-AFAFRICA). Pentagon v rámci BTF pravidelně posílá bombardéry B-1, B-2 a B-52 do Evropy a jihovýchodní Asie (Guam). V poslední době úkoly BTF plní hlavně bombardéry B-2 a B-52, protože B-1 mají vážné provozní potíže.


B-2 na Islandu; větší foto / Foto: Senior Airman Parker J. McCauley, US Air Force

Poslední evropská BTF proběhla v květnu a červnu, kdy čtyři strategické bombardéry B-52 Stratofortress z 2. bombardovacího křídla (2nd Bomb Wing) operovaly ze španělské základny Morón Air Base.

Bombardéry B-52 podnikly hned několik dalekonosných misí a dostaly se dokonce přes Arktidu do severního Pacifiku. Bombardéry létaly také nad Marokem, společně s tureckým a řeckým letectvem v Egejském moři, v Černém i Baltském moři. Mise nad Marokem a Arktidou přitom B-52 zvládly vykonat během dvou dnů. Současně B-52 provedly přelety nad všemi evropskými zeměmi NATO.

Zejména africké nasazení je zajímavé, protože Maroko je klíčový spojenec Spojených států a současně má vážné rozepře se svým mocným sousedem – Alžírskem, které v poslední dekádě nakoupilo zbraně za 100 miliard dolarů. Napětí mezi Marokem a Alžírskem výrazně vzrostlo 24. srpna, když alžírský ministr zahraničí oznámil přerušení diplomatických vztahů s Marokem.


Polská F-16 a americký Lancer (březen 2021)

V březnu zase čtyři bombardéry B-1 Lancer vůbec poprvé operovaly z norské letecké základny a létaly nad severní Evropou a Arktidou. Jeden také přistál na polské letecké základně v Powidzu pro doplnění paliva. Lancery nad Evropou operovaly s bombardéry Spirit, které měly dočasnou základnu na Azorských ostrovech (Lajes Air Base).

Zpět k současnému nasazení B-2 Spirit. Stojí rozhodně za pozornost, že jde o vůbec první nasazení bombardérů Spirit na Islandu. I v tomto případě se počítá s nasazením bombardérů v Arktidě, Evropě a Africe (Maroku).

„Pravidelné bombardovací aktivity, probíhající se spojenci a partnery, nám pomáhají lépe řešit výzvy v dnešním komplexním globálním bezpečnostním prostředí,“ komentoval nasazení Spiritů na Islandu generál Jeff Harrigian, velitel USAFE-AFAFRICA. „Silná partnerství jsou nezbytná pro naši schopnost odrazovat, bránit se a vyhrávat.“

Co se týče polských F-16 na NASKEF, tak ty mají v rámci „air policingu“ na několik týdnů chránit vzdušný prostor Islandu. Zatím ale nejsou žádné informace o společných operacích polských F-16 a amerických B-2. Polská média ale společné lety nebo mise nevylučují.

Zdroj: Forbes, Konflikty 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Společně silnější: Americkou B-52 doprovodí české Gripeny. Formace prolétne nad celou republikou

V sobotu 19. září se na českém nebi rozduní americký bombardér B-52. Poletí přímo ze základny v ...

PREMIUM Pentagon potřebuje 145 bombardérů B-21 Raider a jaderné střely LRSO

Frank Kendal, nominant administrativy Joe Bidena na funkci ministra letectva (Secretary of the ...

PREMIUM Americké bombardéry B-1B Lancer odcházejí do důchodu

Americké letectvo (USAF) z aktivní služby stahuje 17 bombardérů s měnitelnou geometrií křídel B-1B ...

PREMIUM Stoleté bombardéry B-52 Stratofortress

Americké letectvo (USAF) postupně vymění proudové motory u všech 76 strategických bombardérů B-52H ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...