Moskva odměňuje své spojence: Stíhačky Su-35 pro Írán, MiG-29 a Su-27 pro Severní Koreu

Moskva odměňuje své spojence: Stíhačky Su-35 pro Írán, MiG-29 a Su-27 pro Severní Koreu
Su-35 (2011) / Wikimedia (Zvětšit)

Do informačního prostoru začínají prosakovat informace o ruské technice, kterou Írán a Severní Korea získají za podporu ruské agrese proti Ukrajině. Teherán se těší na padesát stíhacích letounů Su-35 a ve hře je navíc lokalizace jejich výroby na íránském území. Pchjongjang získá jen starší MiGy-29 a Su-27, hovoří se ale i o systémech protivzdušné obrany (PVO) a transferu dalších vojenských technologií. Vzhledem k zastaralému leteckému parku obou protizápadních zemí představují dodávky ruských stíhaček kvalitativní zlepšení jejich vojenských schopností.

Od počátku 90. let minulého století se íránskému letectvu nedařilo získat žádné nové vojenské letouny. Jeho hlavní složkou jsou staré americké stíhačky F-4 and F-14, které Írán získal ještě za vlády posledního šáha v 60. a 70. letech 20. století. To se změnilo v polovině listopadu, kdy Rusko odměnilo Teherán za jeho pomoc při útoku na Ukrajinu víceúčelovými stíhačkami Su-35. Jak uvedl německý časopis Flug Revue, první z nich Íránci obdrželi během soukromého ceremoniálu v Komsomolskoamurském leteckém výrobním sdružení (KnAAZ). Rozebrané Su-35 dopravil na teheránské letiště Mehrabad ruský An-124-100, odkud pokračovaly k sestavení na 3. základnu taktického letectva poblíž města Hamadán.

Ruské zdroje (Zvezda) minulý týden informovaly o relativně nedávném dokončení této základny loni v únoru. Její hlavní výhodu představují podzemní kryty a do skály vyražené tunely pro letouny. Rozměry vchodů odpovídají rozměrům Su-35. K nákladné a komplikované výstavbě svými zkušenostmi zřejmě přispěli Severokorejci, jež mají za sebou dlouhá desetiletí konfrontace s USA a skrývání kritických částí svých vojenských schopností.

Babak Taghvaee, íránský specialista na vojenské letectvo, pokládá za součást dohody mezi Moskvou a Teheránem nákup nejméně 25 Su-35S. Tyto letouny byly původně určeny pro egyptské letectvo na základě smlouvy podepsané v roce 2018. Egypťané se měli stát prvními majiteli tří desítek Su-35 na Blízkém východě za zhruba tři miliardy amerických dolarů. K dokončení této transakce ale kvůli odporu Američanů nedošlo. Káhira si musela vybrat mezi ruskými stíhačkami a technickou podporou ze strany USA pro svých 200 letounů F-16, desítek vrtulníků AH-64 Apache a stovek tanků M-1 Abrams.

Moskva pro egyptské Su-35S dlouho nemohla najít využití, nakonec v roce 2020 vypršelo embargo OSN (iniciované Spojenými státy) na prodej zbraní Íránu. Po dlouhých desetiletích vyloučení z mezinárodního trhu s vojenskou technikou se Teherán musel a musí potýkat s extrémní slabostí svého letectva. Pokusy o vývoj vlastních letounů metodou zpětného inženýrství starých amerických letounů F-5 (HESA Azarachš, HESA Šafaq nebo HESA Kowsar) se nesetkaly s velkým úspěchem. Řešením se tak staly ruské Su-35S.

Flug Revue se domnívá, že se íránská objednávka zvýšila z původních 25 na 50 Su-35S. Spekuluje se rovněž o lokalizaci výroby, díky níž Teherán může v příštích letech vyrobit dalších 48 – 72 Su-35S. Pokud se tyto zvěsti potvrdí, výsledkem bude radikální proměna íránského letectva z téměř nejslabšího na Blízkém východě v pozoruhodnou bojovou sílu. S tím budou muset všichni bez výjimky počítat, zejména Izrael a USA. Podle týdeníku Zvezda se nyní pro americko-izraelskou alianci otevírá „okno příležitostí“ rozdrtit íránský teokratický režim v rámci rozsáhlé letecké operace. Délku tohoto okna určí tempo výroby ruských Su-35S pro Íránce, ať už v Rusku nebo s licencí přímo na íránském území.

Dalším odměněným za vojenskou podporu (dodávky munice a vyslání tisíců vojáků) je Severní Korea. Od Moskvy získá stíhací letouny MiG-29 a Su-27, sdělil novinářům americký admirál Samuel Paparo. K nejschopnějším letounům v severokorejském letectvu patří původní MiGy-29, Mig-23 a Su-25. Tuto techniku doplňují muzejní kousky, jako například v Číně vyrobené bombardéry H-5, sovětské MiGy-21 či jejich čínské ekvivalenty F-6 a F-7. Podle The War Zone ex-ruské MiGy-29 a Su-27 představují výrazné posílení severokorejského letectva. To má zájem o veškerou techniku z Ruska, včetně „MiG-29 SMT, Su-27, nebo Su-30“ a dodávky náhradních dílů a generální opravy současných letounů.

Využití MiG-29 i Su-27 se v ruském letectvu snižuje a tyto typy se již dávno nevyrábí. Kromě několika kusů používaných ke zkušebním účelům a u předváděcích týmů se MiGy-29 nyní nacházejí pouze v rámci jednoho výcvikového pluku a na ruské letecké základně Erebuni v Arménii. Moskva také může sáhnout ke stíhačkám MiG-29 používaných Vagnerovci v libyjské občanské válce na podporu sil Chalífy Haftara. Tyto neoznačené stroje se jednou objevily na ruské letecké základně Hmímím v Sýrii, jejich současný status nicméně zůstává nejasný.

Stav modernějších MiGů-29SMT, jež se do ruských ozbrojených sil dostaly po nevydařené alžírské zakázce, je o něco složitější. Tyto letouny sice byly přijaty do aktivní služby, ale roky se nacházejí uskladněné v hangárech. Nezbytné jsou tedy generální opravy. Námořní MiGy-29KR rovněž představují jednu z možností. Transfer těchto stíhaček Severní Koreji bude pro letadlovou loď Admirál Kuzněcov znamenat nutnost se spokojit jen se staršími Su-33.

Co se týče Su-27, ty se dle The War Zone stále v malých počtech testují na čtyřech ruských základnách: Belbek na Ruskem okupovaném Krymu, Centralnaja Uglovaja, Krymsk a Petrozavodsk-Besovec. Přidružené jednotky prochází procesem přezbrojování na modernější Su-30 a Su-35. Celkově tak nezbývá příliš dostupných MiGů-29 a Su-27 pro předávku Pchjongjangu. Tyto těžce opotřebované stíhačky jsou navíc již velmi staré. To ale pro Severní Koreu, která je zvyklá pracovat s letitou technikou, pravděpodobně nemusí představovat výrazný problém.

Kromě stíhaček mají Severokorejci zájem i o další ruské technologie, například v oblasti raketových a kosmických programů, dále PVO (zmiňují se dodávky S-400) a ponorek.

Zatímco Teherán si za svou podporu Moskvy dokázal vyjednat pokročilé Su-35, Pchjongjang se musí spokojit se staršími MiG-29 a Su-27. Íránci i Severokorejci touto transakcí upevní své vojenské partnerství s Ruskem a zároveň modernizují svou zastaralou leteckou techniku. Jejich nepřátelé ovšem bedlivě sledují vývoj regionálních vojenských schopností a především Izrael nebude váhat s úderem na íránské cíle v případě přílišného vychýlení poměru sil. Severní Korea kromě stíhaček usiluje i o další vojenské systémy a její hlavní odměnou se nakonec může stát S-400 nebo sdílení moderních raketových a ponorkových technologií.

Zdroje: Flug Revue, Zvezda, The War Zone

Nahlásit chybu v článku


Související články

Plán výroby ruských letadel Su-30SM2, Su-35S, Su-57 a Jak-130

Moskva připravuje nákup dalších letadel Su-30SM2, Su-35S a Jak-130 pro své vzdušně-kosmické síly ...

PREMIUM Další várka Su-35S a Su-57 pro ruské letectvo

Komsomolskoamurský letecký závod (KnAAZ) informoval o předávce neznámého počtu dalších víceúčelových ...

PREMIUM Výroba ruských bojových letadel v roce 2024. Prozatím žádné Su-57

Ukrajinský vojenský analytik a komentátor Oleksandr Kovalenko na webu War Obozrevatel odhadl tempo ...

PREMIUM Su-57: 19 až 20 stíhaček páté generace v ruském letectvu a první exportní zakázky

Víceúčelový stíhací letoun Su-57 představuje nejnovější a téměř jistě jeden z nejpokročilejších ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...