Karma je zdarma. Moskva rozjela válečné šílenství. Trestem bude ekonomický a sociální úpadek

Karma je zdarma. Moskva rozjela válečné šílenství. Trestem bude ekonomický a sociální úpadek
Ruský opilec v Petrohradě / Ralf Steinberger, CC BY 2.0 (Zvětšit)

Putin Rusům dělá přesně to, před čím je slíbil ochránit: táhne zemi do finanční imploze a zoufalého chaosu 90. let. Rusko nyní stojí před neřešitelnou otázkou: jak dlouhodobě financovat válku, jejíž náklady prudce rostou, zatímco rozpočtové příjmy klesají, a to na pozadí západních sankcí. Mezi rostoucími daněmi, klesajícími příjmy z uhlovodíků, inflací a krizí v oblasti zaměstnanosti a zahraničních investic, kdy na trhu práce chybí téměř pět milionů pracovníků, Putin doslova pálí budoucnost země. Rusku prakticky dochází finanční rezervy a nemůže si půjčovat na mezinárodních finančních trzích a na domácím finančním trhu jen velmi omezeně (zejména v kontextu postupného odpoutávání se Číny). Rusku nehrozí ve střednědobém horizontu nic menšího než bankrot a úpadek zpátky mezi země třetího světa.

Cosi shnilého v knížectví Moskevském

V říjnu uzavřela Moskva dohodu o výměně cizrny do Pákistánu barterem za mandarinky, jak za krále klacka. Následně ruská vláda doporučila mezinárodním účastníkům cestujícím do Kazaně na summit BRICS, aby si s sebou přivezli hotovost v dolarech nebo eurech, protože platební karty jako Visa a Mastercard v Rusku nefungují. Během summitu si čínská delegace postěžovala, že Rusko čelí „vážným potížím“ s placením členských příspěvků v Šanghajské organizaci pro spolupráci. Ve stejný den pak Kreml musel pro totální nezájem zrušit aukci dluhopisů státního dluhu v hodnotě téměř 600 miliard ruských rublů.[1],[2],[3]

Mezitím v obchodech lidé kradou máslo tak moc, že ho obchody musí zamykat, většina lidí mimo Moskvu si nemůže dovolit červené maso.[4] Stát nutí v zákulisí podniky v sektoru jídla vyrábět za ztrátové ceny a množí se tak uzavírky výrobních závodů. Situace na trhu s bydlením je zoufalá. Některé z těchto příkladů mohou znít banálně, ale dohromady ukazují, že ruské ekonomice se možná nedaří úplně nejlépe – navzdory tvrzení Kremlu, že západní sankce jsou neúčinné a ruské hospodářství roste.[5] Oficiální statistiky jsou navíc podezřelé, ale i bez nahlédnutí do nich lze snadno vidět, že růst cen je v Rusku problém.[6], [7]

Kreml je jako domácnost s nedostatkem peněz, která předstírá, že je vše v pořádku, a přitom v tichosti vyčerpává nouzové úspory, aby udržela iluzi normálu.[8] Na první pohled se to tak možná nemusí zdát; přestože čelí jednomu z nejpřísnějších sankčních režimů v novodobé historii, prodělala ruská ekonomika nejrychlejší expanzi za více než deset let. V loňském roce Rusko zaznamenalo růst o 3,6 % a toto tempo udrží i letos.

Rozhodnutí centrální banky zvýšit úrokové sazby na nebetyčná maxima je však varováním před nadcházejícími problémy, které s blížícím se vyčerpáním ruských rezerv na zemi dopadnou. Ekonomický růst je totiž primárně výsledkem nezřízených válečných výdajů a spalování rezerv za tímto účelem. To pak zcela rozhodilo vnitřní hospodářskou rovnováhu země.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Petr Pojman: Rusko je fašistický stát

„Brutalita ruských vojáků na Ukrajině mne nepřekvapila, brutální represe jsou součástí každé ruské ...

Teroristické útoky v Moskvě. Putin přestává být ochráncem Ruska

V pátek večer se v koncertní hale Crocus City Hall v Krasnogorsku na severozápadním předměstí Moskvy ...

Rusko není ráj konzervativců, ale fašistický policejní stát

V minulém článku jsem rozebíral proč ze sebe dělá Tucker Carlson tupce, který oslavuje Rusko jako ...

PREMIUM Zbytečně vystrašený Západ: Ukrajinská invaze do Ruska obnažila falešnou moc Putina

Ukrajinský vpád do ruské Kurské oblasti vyvolal mnoho otázek; proč posílat tisíce vojáků na sever, ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.