Společně silnější: Americkou B-52 doprovodí české Gripeny. Formace prolétne nad celou republikou

Společně silnější: Americkou B-52 doprovodí české Gripeny. Formace prolétne nad celou republikou
Společný let B-52 Stratofortress a JAS-39C Gripen (srpen 2020) / AČR (Zvětšit)

V sobotu 19. září se na českém nebi rozduní americký bombardér B-52. Poletí přímo ze základny v Louisianě. Do formace se nad Ostravou připojí Gripeny, stíhačky F-16 a také tanker KC-135 z Nebrasky. Symbolický přelet během dvacátých Dnů NATO povede nad Prahou a Plzní. Spolupráce mezi českou a americkou armádou má ale mnohem hlubší rozměry než jen společně strávený čas ve vzduchu.

Ikonický bombardér B-52 Stratofortress se vydá na unikátní misi přímo z mateřské základny Barksdale v Louisianě a ve vzduchu stráví bez přistání třicet hodin. V českém vzdušném prostoru se ukáže ve společnosti tankeru Boeing KC-135 Stratotanker a letounů F-16, ke kterým se přidají i čeští piloti stíhaček JAS-39 Gripen.

Za přeletem, který má demonstrovat spolupráci obou armád, jsou hodiny plánování. „Vše se mění doslova každou chvíli, musíme vzít v potaz počasí i jednotlivé letouny. Formace poletí z Ostravy, nad kbelským letištěm v Praze bude kolem jedné hodiny odpoledne, vydá se přes hlavní nádraží na jihozápad, asi o deset minut později se objeví v Plzni nad pomníkem Díky Ameriko. Potom se letadla rozdělí. B-52 se vydá na zpáteční let do Louisiany, F-16 do základny v Německu, Gripeny do Čáslavi a KC-135 do Pardubic,“ říká plukovník John Williams, velitel 155. operační skupiny Nebraska Air National Guard. Dodává, že ačkoli by piloti rádi ve vzduchu předvedli některé dovednosti, které na cvičeních trénují, z důvodu bezpečnosti to nebude možné.

Hvězdou celé formace bude bezesporu dvousettunový letoun B-52, který se stal symbolem Studené války a v americkém letectvu slouží už pětašedesát let, tedy od roku 1955. Původně byly tyto stroje určeny k bombardování nepřítele z velkých výšek, včetně jaderného útoku. V současnosti jsou používány pro různé druhy misí. Byly nasazeny například v obou válkách v Iráku, v operacích v Afghánistánu nebo naposledy proti takzvanému Islámskému státu. 

I přes své relativní stáří jsou tyto stroje nadčasové a americké vzdušné síly plánují jejich provoz díky jejich spolehlivosti prodloužit až do roku 2040 nebo 2045, kdy mají být nahrazeny novým letouny B-21 Raider. V roce 2015 bylo podle údajů USAF ve službě 58 letounů B-52 a dalších 18 jich bylo v rezervě.


Plán letu B-52; větší foto / army.cz

Jako když se učíš od kamaráda

Podle oficiálního vyjádření připomene společný průlet pojmenovaný Stronger Together (Společně silnější) americké odhodlání a schopnost plně podporovat Českou republiku, kterou považuje za svého důležitého spojence v NATO. „Dynamická letecká ukázka letadel amerických a českých vzdušných sil nad letištěm v Mošnově, které tradičně hostí Dny NATO v Ostravě, má symbolicky vyjádřit americkou podporu spolehlivému aliančnímu spojenci,“ uvádí Griffin Rozell, tiskový mluvčí Velvyslanectví USA v Praze.

Spolupráci české a americké armády kvituje i náčelník Generálního štábu Aleš Opata. „Řadu let naše armáda udržuje úzké vztahy například s texaskou a nebraskou národní gardou a mezi pravidelná společná cvičení patří právě probíhající Ample Strike. S americkou armádou máme dlouhodobě skvělou spolupráci. Společně působíme v zahraničních operacích, pořádáme cvičení a spolupracujeme na systému vzdělávání,“ konstatuje.

Z Nebrasky do České republiky pravidelně přilétá zmíněný létající tanker KC-135, s nímž čeští armádní piloti trénují tankování za letu i jiné dovednosti. „Náš vztah je dlouhodobý, partnerský a přátelský. Vzájemně se od sebe učíme. Například česká armáda má špičkové kapacity v chemické, biologické a radiologické oblasti. Trénujeme společně celou řadu dovedností, třeba kooperaci při hašení požárů nebo logistické dovednosti, a to včetně přepravy vrtulníků,“ vysvětluje John Williams. 

Podle nebraského plukovníka je spolupráce vzájemně výhodná a pozitivní. „Je to jako když se učíte od svého dobrého přítele, který má určité dovednosti a vy ho požádáte, aby vám ukázal, jak některé věci dělat lépe. Česká armáda je na velmi vysoké úrovni, a tak ji v některých situacích žádáme o pomoc, stejně jako ona žádá v jiných situacích o pomoc nás,“ dodává. 


Uvintř B-52

Úzká spolupráce mezi českou a americkou armádou začala už v roce 1993, tedy ještě před vstupem České republiky do NATO. „Naše kooperace se postupně rozšiřuje, a to nejen v oblasti výcviku, ale také v oblasti nákupů. Posledním takovým projektem je pořízení dvanácti vrtulníků Viper a Venom,“ připomíná ministr obrany Lubomír Metnar.

Poděkování hrdinům v první linii

Přelet letounů české a americké armády je součástí letošních jubilejních Dnů NATO, které probíhají kvůli pandemii koronaviru bez diváků. Program, který bude možné o víkendu sledovat on-line, připomene dvě významná výročí – 75 let od konce druhé světové války a 15 let od zavedení letounů JAS-39 Gripen do výzbroje české armády.

Součástí programu bude také ocenění příslušníků Integrovaného záchranného systému (IZS) a bezpečnostních sborů s podtitulem „Poděkování těm, kteří nás chrání“ za nasazení během koronavirové krize.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Motory z bizjetů pro bombardéry B-52 Stratofortress?

Americké letectvo (US Air Force) si ponechá strategické bombardéry B-52 Stratofortress minimálně do ...

Dalších 30 let pro strategický bombardér B-52J Stratofortress

Americké letectvo připravuje hloubkovou modernizaci strategických bombardérů B-52H Stratofortress. ...

Bombardéry B-52 Stratofortress přišly o jaderné pumy

Ikonické bombardéry B-52 Stratofortress mají od letoška povolení nosit jen jeden typ jaderné zbraně: ...

ARRW: Strategický bombardér B-52 testuje hypersonické střely

Spojené státy pokračují v testování nové generace hypersonických zbraní. V posledním testu americký ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • JerzyŔ
    13:41 23.09.2020

    Tak to je se stavem našich ozbrojených sil, jejich připraveností, připraveností státu, regionů, obyvatelstva, na ohrožení, krize, pohromy, ještě horší, než jsme doufali? Když je ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak to je se stavem našich ozbrojených sil, jejich připraveností, připraveností státu, regionů, obyvatelstva, na ohrožení, krize, pohromy, ještě horší, než jsme doufali? Když je potřeba udělat takto oslavně-bombastický článek o přeletu bombardéru a 2 stíhaček? Pamatuji-je mi plusminusautobus 55-na články v Atomu , Zápisníku či jiných tiskovinách či reportáže a zprávy v rozhlase v době předlistopadové, ale toto překonává to nejhorší z té doby. Takto oslavný článek na přelet dvou Migů21 s bombardérem TU... , takto rozkošatělý, jásavý, by nevymyslel ten nejskalnější , nejpitomější , politicky nejuvědomělejší , literárně nejnadanější , politruk té doby.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
      23:02 23.09.2020

      Není nic jednoduššího než odejít mezi své a nemučit se čtením článků které vám evidentně způsobují bolest.

      Není nic jednoduššího než odejít mezi své a nemučit se čtením článků které vám evidentně způsobují bolest.

      • JerzyŔ
        17:10 24.09.2020

        Scotty, Ty jsi asi mlád a nemáš takové životní zkušenosti, nemyslím zrovna nutně politické, ale normálně mezilidské, rodinné, partnerské, pracovní. Podle mého vnímání články ...Zobrazit celý příspěvek

        Scotty, Ty jsi asi mlád a nemáš takové životní zkušenosti, nemyslím zrovna nutně politické, ale normálně mezilidské, rodinné, partnerské, pracovní. Podle mého vnímání články takového druhu, takové rétoriky, akorát tak kamuflují nějaký prýser. Bez ohledu na to , komu to slouží nebo má sloužit.
        Nebo jinak: tobě asi tento článek ulahodil. Proč? Nadchnul ses představou , jak zaduněly motory amerického velkoletadla , a toto v doprovodu 2 českých stíhaček přeletelo ne půlku, ale celou ČR? Myslíš, že to udělalo dojem na potenciálního nepřítele Puťku, který má k dispozici stovky stíhaček? A na spojence Trumpíka, který má rovněž stovky v USAF, další stovky v NAVY, další v USMC, další v Gardě? Nemyslíš, že z toho mají jeden či druhý akorát srandu? Nebo lépe je to pod jejich rozlišovací schopnost a potřebu a akorát my se o tom hádáme, jako by to byla nejdůležitější věc světa a vesmíru?Skrýt celý příspěvek

        • logik
          20:37 24.09.2020

          Víš - on je trochu rozdíl mezi tím, když někoho o přítomnost dobrovolně požádáme, a víme, že v okamžiku, kdy mu řeknem ne, tak odejde. A tím, když někoho "dobrovolně" požádáme jako ...Zobrazit celý příspěvek

          Víš - on je trochu rozdíl mezi tím, když někoho o přítomnost dobrovolně požádáme, a víme, že v okamžiku, kdy mu řeknem ne, tak odejde. A tím, když někoho "dobrovolně" požádáme jako v 68, a víme, že v okamžiku, kdy by třeba jen trochu hrozilo, že změníme rozhodnutí, dopadneme třeba jako Ukrajina.Skrýt celý příspěvek

        • Scotty
          22:39 24.09.2020

          Opravdu by mě zajímalo jaký průser má kamuflovat přelet B-52 v rámci Dnů NATO (který se navíc ani neuskutečnil). Tramp sem tohle letadlo poslal (nechápat doslova), takže nevím co a ...Zobrazit celý příspěvek

          Opravdu by mě zajímalo jaký průser má kamuflovat přelet B-52 v rámci Dnů NATO (který se navíc ani neuskutečnil). Tramp sem tohle letadlo poslal (nechápat doslova), takže nevím co a proč by na něho mělo dělat dojem. Na Putina to jistě dojem udělat mohlo neb určitě nevidí rád americké vojáky na návštěvě u jejich evropských spojenců.
          Jinak mnohem důležitější než tenhle přelet byla účast B-52 na cvičení Ample Strike, které se uskutečnilo nedlouho před tím.Skrýt celý příspěvek

          • Clavo
            08:21 25.09.2020

            A to fiasko s Holanskymi F 35 to určite nechalo dojem.

            A to fiasko s Holanskymi F 35 to určite nechalo dojem.

          • Scotty
            10:21 25.09.2020

            Jako že neletěli kvůli špatnému počasí v oblasti? To se prostě stává zvlášť v případech kdy start není opravdu nutný.

            Jako že neletěli kvůli špatnému počasí v oblasti? To se prostě stává zvlášť v případech kdy start není opravdu nutný.

        • Torong
          08:31 25.09.2020

          Očividně tvé velké životní zkušenosti nezahrnují schopnost vidět souvislosti. Anebo je druhá možnost, že zahrnují, ale ony sovislosti ti nevyhovují a tak se událost snažíš podat ...Zobrazit celý příspěvek

          Očividně tvé velké životní zkušenosti nezahrnují schopnost vidět souvislosti. Anebo je druhá možnost, že zahrnují, ale ony sovislosti ti nevyhovují a tak se událost snažíš podat tak, aby vypadala nedůležiě až směšně. Vzhledem k ostatním tvým komentářům to vidím na druhou možnost. Rafinovanější způsob trollingu ;)Skrýt celý příspěvek

        • TF_HU
          11:47 30.09.2020

          JerzyŘ Tyhe komentáře nechápu. Články číst nemusíte, nikdo vás přeci nenutí, klidně si čtěte třeba Mateřídoušku pro klid duše. Co se týče samotného přeletu, jedná se jen o ...Zobrazit celý příspěvek

          JerzyŘ

          Tyhe komentáře nechápu. Články číst nemusíte, nikdo vás přeci nenutí, klidně si čtěte třeba Mateřídoušku pro klid duše. Co se týče samotného přeletu, jedná se jen o doprovodný let, nic víc, součinnost, kterou si mohou piloti vyzkoušet. Není třeba do toho tahat nějakou vaši ideovou představu...Skrýt celý příspěvek

  • ArcheologJD
    16:27 19.09.2020

    Bohužel nepoletí KC-135 měla poruchu.

    Bohužel nepoletí KC-135 měla poruchu.

  • Majky221
    02:57 19.09.2020

    Na margo článku . Bratia Češi už pred týždnom snami cez Slovensko takto lietali Američania ;) (zdrává kompetícia) .

    Na margo článku . Bratia Češi už pred týždnom snami cez Slovensko takto lietali Američania ;) (zdrává kompetícia) .

Načítám diskuzi...