Anatomie Asadova pádu, Část 1.

Anatomie Asadova pádu, Část 1.
V Sýrii jsou pohřešovány desítky tisíc lidí, z nich velkou část režim patrně zavraždil a zbavil se jejich těl. / archív autora (Zvětšit)

Mimořádný pád Asadova je historickým vítězstvím syrského lidu, který více než půl století trpěl pod brutální autoritářskou vládou Asadovy rodiny. Po druhé světové válce byla Sýrie známá jako nejnestabilnější země Blízkého východu, kde od konce francouzské koloniální nadvlády v roce 1946 do roku 1970 proběhlo nejméně osm státních převratů. Poslední z nich provedl v roce 1971 důstojník letectva Háfiz al-Assad, který se chopil moci a přebudoval zemi na policejní stát sovětského typu s jednou stranou, který k udržení moci využíval sektářských rozdílů mezi mozaikou syrských náboženských a etnických menšin.

Háfiz si původně jako nástupce vyvolil svého nejstaršího syna Básila, jenže ten po letech příprav na funkci zemřel v 31 letech při automobilové nehodě v Damašku. Mladší a stydlivý Bašár tak byl povolán ze studií na očního lékaře v Londýně a během šesti let (1994–2000) prodělal u otce „rychlokurz syrského autoritáře“. Jeho vláda však nyní po téměř čtvrtstoletí skončila pod nátlakem povstaleckých skupin pod vedením islamistické milice Haját Tahrír aš-Šám, která bleskově ukončila 50 let trvající brutální a represivní vládu Asadovy rodiny. S dynastií Asadů tak pravděpodobně také skončila vláda syrských alawitů, reprezentujících pouhých 14 % předválečné syrské populace.

Poté, co se v roce 2000 dostal po smrti svého otce k moci, slíbil Bašár Asad změnit jednu z nejrepresivnějších diktatur na světě na moderní stát. Syřany vyzýval, aby respektovali ostatní etnické náboženské skupiny v zemi, a slíbil rozsáhlé reformy umožňující značně se rozrůstající a mladé populaci v zemi využít svůj potenciál. Povzbuzeni těmito sliby si prezidenti a monarchové z regionu i mimo něj podávali v Damašku dveře a při jednáních s Asadem a jeho okouzlující britsko-syrskou manželkou Asmou se snažili dosáhnout arabsko-izraelského míru a rozbití dlouholetého spojenectví Sýrie s Íránem.

Jenže v Sýrii se toho mnoho nezměnilo, autoritářský model vládnutí přetrval a reformy měly zcela potěmkinovský charakter. Syřané byli nuceni platit úplatky představitelům režimu, což z této země učinilo jedno z nejzkorumpovanějších podnikatelských prostředí na světě, které ničilo ekonomický rozvoj. Ekonomika se ocitla v úpadku, zatímco ostentativně sekularistický režim zřídil rekrutační centra pro džihádisty, které masivně posílal bojovat do Iráku.

Na jaře roku 2010 američtí vyjednavači očekávali brzké uzavření mírové dohody Sýrie s Izraelem a návrat Golanských výšin Sýrii. Na oplátku se měl Asad distancovat od Íránu a přerušit jeho zásobovací trasy pro Hizballáh vedoucí skrz Sýrii do Libanonu. Jenže zpravodajské služby ve stejnou chvíli zjistily, že syrská armáda cvičí jednotky Hizballáhu v používání balistických raket Scud schopné nést konvenční i chemické nálože a tedy potenciálně zničit velké části izraelských měst.[1]

Bašár Asad se po prvotních příslibech reforem obrátil k lekcím svého brutálního otce a za svoje čtvrt století u moci ještě utáhl otěže, které třímal skrze obávané bezpečnostní služby. Ty se dle tradičního autoritářského přístupu všeobecně překrývaly v pravomocích, aby si vzájemně konkurovaly a žádná z nich nedokázala naakumulovat moc tak, aby ji mohla použít proti režimu. Tyto represivní režimní nástroje měly v průběhu dekád na svědomí obrovské množství politických vražd a tisíce jejich obětí zmizely v jejich žalářích. Mnozí, kteří jsou z nich dnes propouštěni, tam byli zavřeni ještě za vlády Háfize a domnívají se, že Saddám Husajn je stále vládcem Iráku…[2]

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Izrael do bojů v Libanonu nasadil další divizi, oznámila armáda

Izraelská armáda oznámila, že na jihozápadě Libanonu nasadila do bojů vojáky z další divize. Celkem ...

PREMIUM Sýrie pod tlakem: Jak přežít mezi Izraelem a Íránem?

Prioritou Asadova režimu v době, kdy zuří konflikt v Libanonu, je politické přežití, které má ...

Konec syrské vlády v přímém přenosu: Vítězové a poražení

Rychlost, s jakou syrská opozice svrhla vládu diktátora Bašára al-Asada, charakterizuje ...

PREMIUM Asadův režim padl, protože ruští vojáci jsou na Ukrajině, míní Zelenskyj

Režim Bašára Asada se zhroutil, protože téměř 800.000 ruských vojáků je na Ukrajině a v Sýrii ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.