Americká armáda otestovala hypersonické střely LRHW s doletem 3000 kilometrů a střely PrSM s doletem 500 kilometrů

Americká armáda otestovala hypersonické střely LRHW s doletem 3000 kilometrů a střely PrSM s doletem 500 kilometrů
PrSM / US Army (Zvětšit)

Americká armáda (US Army) před týdnem pokročila v testování dvou zásadních prostředků úderů na dlouhé vzdálenosti – hypersonického raketového systému LRHW (Long-Range Hypersonic Weapon) „Dark Eagle“ s doletem 3000 kilometrů a střely PrSM (Precision Strike Missile) raketometů HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) s doletem 500 kilometrů.

Ozbrojené síly Spojených států – v reakci na obnovenou velmocenskou soutěž s Čínou a částečně Ruskem – testují a zavádějí celou plejádu zbraní dlouhého dosahu.

Kromě úspěšných testů LRHW a PrSM, americká námořní pěchota (USMC) převzala první operační robotický raketomet NMESIS (Navy Marine Expeditionary Ship Interdiction System). Dále první raketový systém Typhon, součást multi-doménového úkolového uskupení MDTF (Multi-Domain Task Force), byl přesunut na Filipíny pro své první operační nasazení. V MDTF údery na vzdálené cíle zajišťuje Strategický raketový prapor SFB (Strategic Fires Battalion), pod který patří jedna baterie HIMARS (se střelami PrSM), jedna baterie pro střední vzdálenosti MRC (Mid-Range Capabilities) se střelami SM-6 a Tomahawk (Typhon), plus nejvýkonnější LRHW.

AdChoices
ADVERTISING
 
AdChoices
ADVERTISING
 

Zbraně dlouhého dosahu zavádí také námořnictvo – první americké korvety LCS (Littoral Combat Ship) dostaly vertikální šachty Mk70 (námořní verze Typhon) pro střely SM-6 a Tomahawk. Americké letectvo zase k testování získalo první střely SiAW (Stand-in Attack Weapon).

Lockheed Martin, jakožto výrobce PrSM, pod svým dohledem a ve spolupráci s americkou armádou již několikrát provedl ostré testy PrSM – naposledy v listopadu. Čtvrteční salva dvou PrSM byl ale první vojenský test s omezeným užíváním LUT (Limited User Test).

Během LUT armáda využívá skutečné vojáky k hodnocení nových systémů v reálných podmínkách. LUT má omezený rozsah a zaměřuje se na konkrétní funkce nebo vlastnosti testovaného systému. Vojáci poté poskytnou zpětnou vazbu o snadnosti použití, spolehlivosti a efektivitě. Následně dojde ke zhodnocení a případným úpravám systému.

Test provedli vojáci prvního praporu 14. dělostřeleckého pluku (1-14 Field Artillery Regiment), součást 3. brigádní bojové skupiny 2. pěší divize (3rd Brigade Combat Team, 2nd Infantry Division) na střelnici White Sands. Vše proběhlo podle očekávání a obě střely zasáhly své cíle – čtyři vyřazené vrtulníky na odstavné ploše. Ověřil se dosah, doba letu, přesnost i účinek v cíli. Navíc při odpalu byl operátor poprvé v kabině raketometu.


PrSM v kontejneru; větší foto / Lockheed Martin

Tím se PrSM, jak uvádí tisková zpráva US Army, přiblížily dosažení předběžných operačních schopností EOC (Early Operational Capability). EOC umožňuje vojenským jednotkám systém otestovat a omezeně používat v reálných podmínkách a získat zkušenosti ještě před jeho plným dokončením a dosažením počátečních operačních schopností IOC (Initial Operational Capability).

EOC je méně používaný než IOC, ale používá se v určitých specifických situacích, zejména u složitých nebo u časově kritických vojenských programů. Není univerzálně zavedený jako IOC a jeho použití je obvykle spojeno s potřebou rychlého nasazení nové schopnosti.

PrSM první etapy (Increment 1) nahradí starší balistické rakety ATACMS Army TACtical Missile System) a zvýší dosah HIMARSů až na 500 kilometrů. V rámci druhé vývojové etapy (Increment 2) PrSM obdrží kombinovaný senzor (kombinující několik typů navádění) – to umožní raketometům HIMARS útočit i na námořní cíle v rámci konceptu multi-doménových operací.

PrSM Increment 3 dostane pokročilejší bojovou hlavici. Armáda rovněž spolupracuje s Lockheed Martin a Raytheon-Northrop Grumman na vývoji dvou konkurenčních návrhů PrSM čtvrté vývojové etapy (Increment 4). PrSM Increment 4 má mít dosah 1000 kilometrů a zvažuje se také PrSM Increment 5 se stejným dosahem, ale uzpůsobenou pro odpal z robotických raketometů AML (Autonomous Multi-Domain Launcher).

Dodávky sériových střel Precision Strike Missile Increment 1 Early Operational Capability (PrSM EOC) byly zahájeny v prosinci loňského roku v rámci fáze postupného náběhu sériové výroby (LRIP). Americká armáda plánuje nákup necelých 4000 střel PrSM Increment 1, i když číslo může být vyšší, kvůli nutnosti nahradit ATACMSy darované Ukrajině.


LRHW; větší foto / US Army

Test raketového systému LRHW s hypersonickým kluzákem C-HGB (Common Hypersonic Glide Body) proběhl na Cape Canaveral Space Force Station na Floridě. Podle oznámení Pentagonu „jde o druhý úspěšný test rakety All Up Round (termín označuje plně integrovanou a připravenou střelu) v tomto roce a první živý střelecký test systému Long-Range Hypersonic Weapon, který využívá Battery Operations Center (centrum baterie LRHW) a Transporter Erector Launcher (mobilní odpalovací zařízení).“

„Tento test staví na několika letových testech, ve kterých Common Hypersonic Glide Body dosáhlo hypersonické rychlosti na cílové vzdálenosti, a ukazuje, že můžeme tuto schopnost vložit do rukou bojovníka,“ řekla ministryně armády Christine Wormuth.

C-HGB je určen pro potřeby americké armády a námořnictva. V případě armády kluzák vynáší raketový systém LRHW aka Dark Eagle, v případě námořnictva IRCPS (Intermediate Range Conventional Prompt Strike), který bude umístěn na torpédoborcích Zumwalt a jaderných ponorkách třídy Virginia.


C-HGB bude instalován na amerických lodích, ponorkách a pozemních odpalovacích zařízeních;větší foto / Lockheed Martin

Námořnictvo hodlá IRCPS nainstalovat na USS Zumwalt ve čtvrtém čtvrtletí roku 2025, následované USS Michael Mansoor (konec 2026) a USS Lyndon Johnson (konec 2027).

Princip LRHW jsme již mnohokrát popsali, tedy jen krátce: C-HGB potřebnou výšku, směr a zejména počáteční rychlost udělí dvojstupňová raketa na tuhé pohonné látky. C-HGB umí pomocí aerodynamických ploch manévrovat vertikálně i horizontálně. K cíli letí hypersonickou rychlostí (větší než Mach 5) po velmi ploché dráze. Vlastně tak kombinuje výhody balistické rakety (velmi velké rychlosti) a střel s plochou dráhou letu (plochá dráha letu, manévrovatelnost a nepředvídatelnost místa dopadu).

Podle zprávy GAO (Government Accountability Office) z července 2024 armáda nesplnila svůj cíl nasadit první baterii LRHW (Long Range Hypersonic Weapon) do konce fiskálního roku (FY)2023 kvůli problémům s integrací. Na základě současných plánů testování a výroby armáda nenasadí svou první kompletní baterii LRHW dříve než ve FY2025, který začal 1. října 2024.

Report GAO začátkem záři uvedl, že „než armáda nasadí operační systém, musí provést úspěšný test kompletního testu střely s využitím vlastního odpalovacího systému.“ Tento test tedy již proběhl.

Podle stejné zprávy od konce úspěšného testu uběhne šest týdnů do výroby první střely LRHW a první baterie (osm střel) bude dodána přibližně za 11 měsíců. Pokud však armáda během testů odhalí problémy s výkonem raket, dodávky raket a nasazení první operační baterie budou dále zpožděny.

Zdroj: Breaking Defense

Nahlásit chybu v článku


Související články

LRHW: Hypersonické střely pro americkou armádu

Pentagon definoval šest klíčových oblastí modernizace americké armády (US Army), tedy pozemní složky ...

První test americké taktické rakety PrSM s doletem 700 km

Společnost Lockheed Martin informovala o prvním ostrém testu nové taktické rakety země-země PrSM ...

Další test amerických raket PrSM nové generace

Společnost Lockheed Martin informovala o třetím úspěšném testu nového raketového systému země-země ...

PREMIUM Raketový meč a štít Německa. Střely s doletem 2000 kilometrů, hypersonika a varování před ruskými raketovými údery

Zástupce inspektora Luftwaffe, generálporučík Lutz Kohlhaus, na pozadí koloniální rozpínavosti Ruska ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Sholva
    18:12 19.12.2024

    Teď je otázkou, jak drahé to bude a kolik toho bude v provozu. Amíci mají obecně tendenci stavět super hyper věci, které jsou ale tak drahé l, že jsou reálně neefektivní - myslím ...Zobrazit celý příspěvek

    Teď je otázkou, jak drahé to bude a kolik toho bude v provozu. Amíci mají obecně tendenci stavět super hyper věci, které jsou ale tak drahé l, že jsou reálně neefektivní - myslím že každý si dokáže nejeden takový projekt vybavit. Myslím, že by se mělo primárně tlačit na masovou výrobu přiměřeně kvalitní zbraně, protože proti Číně ji jen kvalita stačit nebude.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
      20:28 19.12.2024

      Čína nespí a tak je kvalitativní vývoj zbraní nutný. Z počátku půjde o dražší záležitost, kterou zlevní případné větší výrobní serie.

      Čína nespí a tak je kvalitativní vývoj zbraní nutný. Z počátku půjde o dražší záležitost, kterou zlevní případné větší výrobní serie.

    • Valda87
      22:59 19.12.2024

      Faktem ale je že v pokročilých technologiích vedou zbytek světa, včetně vojenských. Pro vyspělý demokratický chcete li "západní" svět je životně důležité aby to tak zůstalo i ...Zobrazit celý příspěvek

      Faktem ale je že v pokročilých technologiích vedou zbytek světa, včetně vojenských. Pro vyspělý demokratický chcete li "západní" svět je životně důležité aby to tak zůstalo i nadále.Skrýt celý příspěvek

    • SYN_
      15:47 22.12.2024

      Ono když se to nepřežene (jako třeba dálkový dělostřelecký granát pro Zumwalt za milion dolarů), tak sériová výroba "zařídí" citelné zlevnění, a aspoň to může zůstat ve výrobě/v ...Zobrazit celý příspěvek

      Ono když se to nepřežene (jako třeba dálkový dělostřelecký granát pro Zumwalt za milion dolarů), tak sériová výroba "zařídí" citelné zlevnění, a aspoň to může zůstat ve výrobě/v nasazení delší dobu díky technologickému náskoku v době zavedení.
      On na začátku ten rozdíl mezi hitem a flopem je dost malý...Skrýt celý příspěvek

  • Ječný
    14:39 19.12.2024

    Zajímalo by mě, nakolik ty zbraně jsou modulární, jak rychle se dají vyrábět atd.
    Jak je vidět od 2022, to je stěžejní.

    Zajímalo by mě, nakolik ty zbraně jsou modulární, jak rychle se dají vyrábět atd.
    Jak je vidět od 2022, to je stěžejní.

  • JerzyŔ
    21:12 18.12.2024

    Další krásný článek, věcný plný informací. I nenápadná informace, že je to kvůli rostoucímu napětí s Čínou, je vlastně věcná. Co mě zaujalo: suché technické a výkonnostní údaje až ...Zobrazit celý příspěvek

    Další krásný článek, věcný plný informací. I nenápadná informace, že je to kvůli rostoucímu napětí s Čínou, je vlastně věcná.
    Co mě zaujalo: suché technické a výkonnostní údaje až tak ne, ale podrobnější najdete jinde.
    Zaujal mě popis toho promyšleného systému vývoje od prototypů přes jakousi "rukodělnou výrobu" po konečný sériový výrobek, spolupráce výrobce a zákaznika při testování, úpravách konstrukce.
    Oč méně nicneřešícího marchování, že splníme do toho a toho termínu z jedné strany a vyhrožování sankcemi za nesplnění z druhé strany a letitými soudními tahanicemi kdo za to může a tedy zaplatí, o to víc nemedializované nedoceňované buldočí plodné práce a spolupráce.
    A ta je obdivuhodná. Vědecký výzkum , výroba, testy, skloubit dodavatele, dodavatele a zákazníka, výroba výrobních prostředků, logistika, svačiny pro všechny a Jar na umytí nádobí potom.Skrýt celý příspěvek

  • Valda87
    20:48 18.12.2024

    Bude tyhle zbraňové systémy USA prodávat svým spojencům? Jinak umístit hypersonickou zbraň s doletem 3000km na jadernou útočnou ponorku, to je hodně špatná zpráva pro čínské ...Zobrazit celý příspěvek

    Bude tyhle zbraňové systémy USA prodávat svým spojencům?

    Jinak umístit hypersonickou zbraň s doletem 3000km na jadernou útočnou ponorku, to je hodně špatná zpráva pro čínské soudruhySkrýt celý příspěvek

    • Poly
      23:33 18.12.2024

      Z mě určitě. Ale jen tomu, kdo si ´koupí jejich útočné ponorky :-) Každopádně pokud by jsme vycházeli ze stávajícího stavu, tak ´Tomahawky má dnes US, Austrálie a UK. Tam bych to ...Zobrazit celý příspěvek

      Z mě určitě. Ale jen tomu, kdo si ´koupí jejich útočné ponorky :-) Každopádně pokud by jsme vycházeli ze stávajícího stavu, tak ´Tomahawky má dnes US, Austrálie a UK. Tam bych to viděl skoro jako samozřejmost, protože mají (budou mít) jaderné útočné ponorky a UK ještě navíc americké Tridenty. Navíc jsou všichni v AUKUS. Pyskovat nebudou pouze Číňani.

      Tomahawky dostane i Japonsko a Nizozemsko. Ale k tomu podle mě US přistoupily jen kvůli tomu, že to je zastaralá zbraň a není to hrozba jakou byla na počátku 80 let.Skrýt celý příspěvek

      • Matus1993
        10:10 19.12.2024

        Ja si myslim, ze tu ma sancu iba australia a england. Eu by sa ale ako celok mohla porozpravat o vybudovani strategickej kapacity a mozno by potom dali kusok aj eu. Ale to skor ...Zobrazit celý příspěvek

        Ja si myslim, ze tu ma sancu iba australia a england. Eu by sa ale ako celok mohla porozpravat o vybudovani strategickej kapacity a mozno by potom dali kusok aj eu. Ale to skor nie, lebo to nema elektromotor a je to senSkrýt celý příspěvek

        • Poly
          11:47 19.12.2024

          V EU má opravdové strategické zájmy pouze Francie a má v tomto oboru nejvíce evropských zkušeností. Hodně informací získali během vývoje Concorde na modelu ...Zobrazit celý příspěvek

          V EU má opravdové strategické zájmy pouze Francie a má v tomto oboru nejvíce evropských zkušeností. Hodně informací získali během vývoje Concorde na modelu VERAS:

          https://commons.erau.edu/cgi/v...

          Aktuálně cosi vymýšlejí:

          https://aviationweek.com/defen...

          A podle mě by to mohlou souviset s budoucím novým hypersonickým kluzákem ASN4G. Pokud ano, tak je to blbý, protože to je v plánu na rok 2035.Skrýt celý příspěvek

      • SYN_
        15:52 22.12.2024

        Zbraně kategorie Tomahawk je rozumné dobrým spojencům prodat, protože utajovat už moc není co, a když jim to neprodáte vy, tak je to "zbytečně" nutí si vyvinout něco vlastního a ...Zobrazit celý příspěvek

        Zbraně kategorie Tomahawk je rozumné dobrým spojencům prodat, protože utajovat už moc není co, a když jim to neprodáte vy, tak je to "zbytečně" nutí si vyvinout něco vlastního a potom s tím konkurovat na trhu...Skrýt celý příspěvek

  • Ječný
    16:34 18.12.2024

    A bude to stačit?

    A bude to stačit?

    • OndraV.
      20:27 18.12.2024

      Přesně mě napadl úplně ten stejný komentář, už jen při čtení titulku...:-)

      A ještě by se hodil: " ... a není to málo Antone Pavloviči?"

      Přesně mě napadl úplně ten stejný komentář, už jen při čtení titulku...:-)

      A ještě by se hodil: " ... a není to málo Antone Pavloviči?"

    • Poly
      23:17 18.12.2024

      Pokud jich bude hodně... Ten Increment 4 dolatí ze základny Osan do Ningbo a nebo třeba do Pekingu. LRHW má doletět 3000 km, ale myslím si, že to je papírová hodnota, protože ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud jich bude hodně... Ten Increment 4 dolatí ze základny Osan do Ningbo a nebo třeba do Pekingu. LRHW má doletět 3000 km, ale myslím si, že to je papírová hodnota, protože vychází podezřele těsně na nebo spíše pod hranicí dostřelu z Guamu na čínské pobřeží.Skrýt celý příspěvek

      • Matus1993
        10:12 19.12.2024

        A hlavne americania ked nieco zavedu, tak je istota ze to fachci. Co zatial cinske klzakynejak nepreukazali. Alebo boli tam zive testy na lod v pohybe? Idem guglit

        A hlavne americania ked nieco zavedu, tak je istota ze to fachci. Co zatial cinske klzakynejak nepreukazali. Alebo boli tam zive testy na lod v pohybe? Idem guglit

        • Poly
          11:53 19.12.2024

          Čína toho hodně neukázala a funguje to. Lítaj úspěšně do kosmu, na Měsíc i na Mars, tak není důvod jim to nevěřit. Mají špičkové zkušenosti z raketového průmyslu. Větší než jaké ...Zobrazit celý příspěvek

          Čína toho hodně neukázala a funguje to. Lítaj úspěšně do kosmu, na Měsíc i na Mars, tak není důvod jim to nevěřit. Mají špičkové zkušenosti z raketového průmyslu. Větší než jaké máme v Evropě.

          H I Sutton je docela relevantním zdrojem:

          http://www.hisutton.com/Chines... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...