Boj o bitevní letoun A-10 Thunderbolt II pokračuje
- 5. 11. 2014
- 134 komentářů
- Jan Grohmann
Americké letectvo (U.S. Air Force) plánuje do roku 2019 vyřadit celou flotilu bitevních letadel A-10 Thunderbolt II. Ušetřené finanční a lidské zdroje se přesunou především k programu letadla F-35A Lightning II. Záměr amerického letectva však naráží na tvrdou kritiku Kongresu, vojáků i odborné veřejnosti.
Hlavní problém: Peníze
U.S. Air Force provozuje 345 bitevních letounů A-10 Thunderbolt II. Přímo pod letectvo spadá 191 strojů. Velitelství záložních vzdušných sil AFRC (Air Force Reserve Command), jedno z hlavních velitelství MAJCOM (Major Commands) amerického letectva, provozuje 48 letadel. Zbývajících 106 bitevních letounů A-10 je v podřízenosti letectva Národní gardy ANG (Air National Guard).
Ještě v roce 2007 si americké letectvo plánovalo ponechat bitevní letouny A-10 Thunderbolt II, známé mezi vojáky spíše jako „Warthog“ (prase bradavičnaté), až do roku 2027. V té době měly bitevní úkoly a úkoly blízké pozemní podpory CAS (Close Air Support) přebírat letadla F-35 a také bezpilotní bojové letouny jako MQ-9 Reaper.
U.S. Air Force však oznámilo plán na vyřazení všech strojů A-10 Thunderbolt II již do konce roku 2019. Hlavním důvodem jsou rozpočtové omezení.
Vyřazení všech A-10 přinese jen mezi lety 2015 až 2019 úspory 4,2 miliardy dolarů (dříve uváděno 3,7 miliardy dolarů), které lze použít na (podle letectva) perspektivnější F-35A Lightning II. Připomeňme, že roční rozpočet U.S. Air Force je přibližně 110 miliard dolarů.
Americké letectvo vysvětluje vyřazení A-10 Thunderbolt II ...
Tento záměr spustil ostrou debatu o roli a budoucnosti A-10 Thunderbolt II na moderním bojišti. Podle U.S. Air Force A-10 nemá především šanci obstát proti vyspělému protivníkovi se silnou protivzdušnou obranou. N aopak zastánci vyzdvihují velkou odolnost a palebnou sílu letadla A-10.
Hlavním argumentem amerického letectva je neúprosná statistika. Od roku 2001 zajišťovaly blízkou palebnou podporu z 80 % víceúčelové letouny (F-16, F-15) nebo bombardéry (B-1, B-52). Právě víceúčelové letouny jako je F-16 nebo F-15 mohou podle letectva převzít úkoly A-10.
Oproti mnohem rychlejším víceúčelovým letounům je A-10 navíc mnohem náchylnější pro ti systém ům protivzdušné obrany, jako jsou přenositeln é protiletadlové střely typu Stinger nebo Igla.
„Opravdu rád bych pokračoval s celým inventářem, protože venku jsou taktické problémy, které jsou perfektní pro A-10. Já mám však jiné cesty pro řešení taktických problémů. Nemusí být tak elegantní jako A-10, ale stále splní svůj úkol a jsou navíc použitelné i pro ji né úrovně konfliktu, kde jsou A-10 naprosto k ničemu,“ říká generál Michael Hostage, velitel Velitelství vzdušného boje ACC (Air Combat Command), jedno ho z velitelství MAJCOM.
Samozřejmě je zde i otázka ceny. Podle amerického letectva, pokud nedojde k vyřazení bitevních A-10, je nutno škrtat někde jinde. Stejné prostředky lze získat vyřazením celé flotily bombardérů B-1 Lancer nebo 350 stíhaček F-16.
Podle amerického letectva lze naopak peníze ušetřené vyřazením A-10 použít nejen na program F-35, ale také na nákup přesně naváděné munice pro bojové letouny F-16 a F-15, včetně lepšího výcviku.
Roli hraje rovněž personální otázka. Provoz celé flotily A-10 Thunderbolt II vyžaduje poměrně zančné logistické zázemí a početný pozemní personál. Podle generálporučíka Christophera Bogdana, hlavního manažera programu F-35 v Pentagonu, potřebuje letectvo přesunou t lidské kapacity k zajištění provozu stíhaček F-35A Lightninig II.
„Musíme mít do roku 2016 k dispozici okolo 1100 lidí k obsluze a zajištění provozu těchto letadel (F-35 – pozn. r edakce),“ vysvětluje pohled amerického letectva Bogdan. „Co jsme se naučili je, že nejlepší kombinace těchto 1100 lidí jsou nově trénování a zkušení údržbáři z jiných platforem, jako je A-10. Jestliže nevyřadíme A-10, n ebudeme mít dostatek zkušeného pozemního personálu.“
Na celkově 11 závěsnících unese A-10 výzbroj až do hmotnosti 7260 kg. / U.S. Air Force
… americká armáda a Kongres oponuje
Samozřejmě oponenti s argumenty nelení. Podle „emotivního názoru“ odpůrců, americké letectvo stažením letadel A-10 ohrožuje životy amerických a spojeneckých vojáků na zemi, kteří jsou závislí na perfektní blízké letecké podpoře.
„ Je ošklivý a je hlučný,“ říká generál John Campbell, zástupce náčelníka štábu americké armády (U.S. Army), který vyzdvihuje psychologický efekt letadla pro vojáky na zemi. „Když se ale přiblíží a uslyšíte nezaměnitelné „BVRRR“, prostě poznáte rozdíl.“
Podle Russell a Carpenter a , bývalého hlavního seržanta amerického letectva, on a stovky dalších vojáků vděčí za život A-10. Při invazi do Iráku se 3000 amerických vojáků přesouvalo po polních cestách do centra Iráku. Při přesunu se jednotlivé části voje dostal y pod palubu protivníka.
Carpenter přivolal na pomoc, podle jeho vlastních slov, jediné letadlo, které dokázalo letět tak nízko a pomalu, aby rozeznalo protivníky od vlastních vojáků: A-10. „Zabili by stovky našich chlapců, kdyby nebylo palebné síly a sedmihlavňového rotačního kanonu A-10 ,“ řekl Carpenter, který je nyní v důchodu.
Stejně tak příznívc i zachování letadel A-10 kritizují myšlenku používání letadel F-35 pro blízkou pozemní podporu. „Opravdu si myslíš, že půjdeš s letadlem za 200 milionů dolarů (F-35 – pozn. redakce) blízko k zemi, kde je extrémně zranitelné?“ ptá se podplukovník William Smith, pilot A-10 sloužící v Iráku a Afghánistánu.
A-10 je silně pancéřován a schopen snášet značné poškození. Na snímku palbou poškozený A-10 se dokázal vrátit zpět na základnu. / U.S. Air Force
Příznívci vyzdvihují jedinečné schopnosti A-10, především nízkou rychlost a nízkou letovou hladinu, kdy je stroj schopny kopírovat terén. Předností je také silné pancéřování, odolnost a v porovnání s víceúčelovými letadly, především F-35, nízké nároky na logistické zázemí a nízké finanční náklady na jednu letovou hodinu.
V Kongresu proti vyřazení nejaktivněji vystupuje Kelly Ayotte, republikánská senátorka z New Hampshire. Manžel senátorky je bývalý pilot A-10. Mohu být také za snahou senátorky tlaky velmi silné lobby průmyslu?
Výrobce letounu Fairchild Republic sice již od roku 2003 neexistuje, ale například Boeing se měl podílet na modernizaci letounů A-10 v hodnotě 500 milionů dolarů ( rozdíl úspor 3,7 a 4,2 miliardy dolarů).
V současné době se Kongresu podařilo zdržet vyřazení letounů A-10 minimálně o jeden rok. Výbor pro ozbrojené síly ( House Armed Services Committee ) zablokoval v armádní rozpočtu na rok 2015 vyřazení letounů A-10, dokud se neprovede kompletní studie o schopnosti jiných platforem zastoupi t roli A-10 v blízké pozemní podpoře.
Ve hře je několik možností, kromě zachování/ vyřazení letounů A-10, lze všechny stroje převést do podřízenosti letectva Národní gardy a ušetřit část finančních prostředků . O bitevníky A-10 Thunderbolt II projevila zájem také americká armáda, která schopnosti bitevních letounů potřebuje nejvíce.
Od sovětských tanků po teroristy
A-10 Thunderbolt II poprvé vzlet v roce 1972. Letoun vznikl především za účelem ničení sovětských tanků a blízké pozemní podpory.
Hlavní výzbroj tvoří 30mm rychlopalný rotační kanón GAU-8/A Avenger s maximální kadencí 4200 ran za minutu. Zásobník letadla pojme 1350 střel ráže 30 × 173 mm . S třely s ochuzeným uranem jsou schopny probít svrchní pancíř moderních tanků. A-10 je de facto především nosičem této ničivé zbraně.
Raketovou výzbroj zastupují neřízené rakety všeho druhu, protitankové AGM-65 Maverick, „hloupé" bomby, laserem naváděné bomby rodiny Paveway či GPS naváděné bomby JDAM (Joint Direct Attack Munition).
A-10 se zúčastnila řady ozbrojených konfliktů. K prvnímu bojovému použití došlo ve válce v Perském záliv u v roce 1991. Později se letadla zapojila do bombardování Srbska, operací v Iráku, Afghánistánu a Libyi. V současné době letadla dokonce podnikají nálety proti cílům Islámského státu v Iráku, a možná také v Sýrii.
Zdroj: DoD BUZZ, DoD BUZZ, BombergBusinessweek, Foxtrot Aplha
Související články
F-22A Raptor bombarduje pozice Islámského státu v Sýrii
Včera večer zahájilo letectvo U.S. Air Force a námořnictvo Spojených států U.S. Navy masivní ...
- 23.09.2014
- 24 komentářů
- Jan Grohmann
Force 2025: Blízká budoucnost U.S. Army
Americká armáda (U.S. Army) zahájila v tomto roce práci na koncepci Force 2025. Koncepce řeší podobu ...
- 15.10.2014
- 13 komentářů
- Jan Grohmann
Vojenský raketoplán X-37B zpět na Zemi
V pátek dosedl na leteckou základnu amerického letectva (U.S. Air Force) Vandenberg (Vandenberg Air ...
- 19.10.2014
- 29 komentářů
- Jan Grohmann
Program stíhačky F-35 Lightning II pokračuje
Americké ministerstvo obrany u amerického výrobce Lockheed Martin objednalo další várku stíhaček ...
- 31.10.2014
- 12 komentářů
- Jan Grohmann
Pane Todomachu, V mnohém máte pravdu, ale první let F-35 v britských službách málem skončil katastrofou, když se přetížily systémy helmy a pilot málem havaroval, po tomto Britové ...Zobrazit celý příspěvek
Pane Todomachu, V mnohém máte pravdu, ale první let F-35 v britských službách málem skončil katastrofou, když se přetížily systémy helmy a pilot málem havaroval, po tomto Britové hodily helmy F-35tek do koše a začali používat ty z Eurofighteru.
Já neříkám že F-35 je špatná, já říkám že na svou cenu je katastrofální, Původní cena za letoun s motorem mělo být 30-40mil USD, za ty peníze by to bylo super letadlo, ale teď výroba stojí i s motorem 135mil USD- 150mil. stojí výroba Raptora (to je dvoumotorák s o polovinu větší rychlostí, dvojnásobným doletem, silnější výzbrojí a s stokrát modernější elektronikou).
Podle mě by bylo nejlepší vykašlat se na F-35 (s výjmkou verze B), udělat něco jako Rafale, za 90mil USD a k tomu dokoupit 200-300 Raptorů.Skrýt celý příspěvekTodomatch napsal: Ani Rusku se nechtělo a nechce a z každého jejich vyhlášení o PAK-FA, PAK-DA je cítit vyčerpanost a otrávenost, že to vůbec musí dělat. Proč se jim tak hrozně ...Zobrazit celý příspěvek
Todomatch napsal:
Ani Rusku se nechtělo a nechce a z každého jejich vyhlášení o PAK-FA, PAK-DA je cítit vyčerpanost a otrávenost, že to vůbec musí dělat. Proč se jim tak hrozně nechce? Proč se jim nechce mrhat prostředky? Inu protože je USA ani NATO neohrožují! Naprosto nijak. Nikdo se na Rusko nesápe, nikdo mu nezabírá území nikdo mu neupírá právo na existenci. Rozhodně ne USA. Naopak!
------------------------------------------------------------------------
Svatá prostoto!
Tak proč asi ve vývoji pokračují? Protože ohrožení cítí. USA vedené NATO vyřazuje jednoho partnera Ruska po druhém a to i bez svolení OSN. Dále se snaží destabilizovat země v sousedství Ruska (Gruzie, Ukraina především)...to podle vás není ohrožení? Najděte si někde mapu USA základen, než příště vypustíte takovou pitomost. Na Kaspickou ropu mají spadeno už dlouho a ani se tím netají. Ve chvíli, když nějaký surovinový zdroj dostanou pod kontrolu vazalského státu, nemusí už nic "krást". V tu chvíli je ukradeno - stačí donutit obchodovat v dolarech, případně nechat zkrachovat vazala a opanovat suroviny svými společnostmi.
Media nás neustále masírují tvrzením, že boj v Afgánistánu (hodně mimo naše území) je bojem za naši svobodu. Přitom Afgánistán nebyl žádný velký strategický ani obchodní partner USA. Mnoho tam nakonec nedokázali a teď se stahnou. Naši svobodu to ale samozřejmě neohrozí.
Pokud jde o obavu z islamistů, tak USA vybudovaly v Evropě dva muslimské státy, rozvrátily severní Afriku a Evropa nyní čelí neuvěřitelnému přílivu uprchlíků.
To, že rusové nechali padnout své spojence nám připadá v pořádku a samozřejmé, když si hájí své sousedství, tak je nazýváme agresory....
A10 je cool, ale jako každý hardware je odsouzená k vystřídání. Doby, kdy jsem cítil nostalgii k nějakým bojovým prostředkům jsou dávno pryč.Skrýt celý příspěvekto Todomatch: dovoil bych si zareagovat na to nakupování. Spojené státy jsou neskutečně zadlužené a drží je nad vodou pouze a jenom skutečnost, že je zatím dolar jediná světová ...Zobrazit celý příspěvek
to Todomatch: dovoil bych si zareagovat na to nakupování. Spojené státy jsou neskutečně zadlužené a drží je nad vodou pouze a jenom skutečnost, že je zatím dolar jediná světová rezervní měna. Takže defakto tiskou dolady a dostávají produkty a služby. Dlouhodobě je to neudržitelný stav.Skrýt celý příspěvek
Ještě jeden postřeh. Pokud se vám zdá, že zbrojní programy jako je F-35 nebo F-22 jsou neúnosně nákladné a za ty prachy by mohli mít Američané stovky a tisíce A-10, F-16 apod. ...Zobrazit celý příspěvek
Ještě jeden postřeh. Pokud se vám zdá, že zbrojní programy jako je F-35 nebo F-22 jsou neúnosně nákladné a za ty prachy by mohli mít Američané stovky a tisíce A-10, F-16 apod. které by udělaly spoustu práce, tak je třeba říct, že to je jen jeden aspekt a jeden úhel pohledu. Být technologickým leaderem ve vojenské oblasti má nejen přímý dopad ve smyslu reálné vojenské síly, ale také je to prvek odstrašující ba přímo odpuzující. Komu by se chtělo budovat tak širokou vědeckotechnickou základnu, která žere miliardy a miliardy a bez které moderní zbraně prostě nevzniknout. To prostě chladí horké hlavy. Ani Rusku se nechtělo a nechce a z každého jejich vyhlášení o PAK-FA, PAK-DA je cítit vyčerpanost a otrávenost, že to vůbec musí dělat. Proč se jim tak hrozně nechce? Proč se jim nechce mrhat prostředky? Inu protože je USA ani NATO neohrožují! Naprosto nijak. Nikdo se na Rusko nesápe, nikdo mu nezabírá území nikdo mu neupírá právo na existenci. Rozhodně ne USA. Naopak! A ví to i ten jejich ataman v Kremlu. Moc dobře to ví. Vždyť, kdo by chtěl tak problematickou dvěstěmilionovou zemi? K čemu? Aby jim snad Američané kradli ropu, plyn a nerosty? Proč, to je komunistický způsob, kapitalistický je normálně věci kupovat. USA nikomu nekradli a nekradou ropu. USA si ji kupují. Kupovali si ji před invazí do Iráku, kupují ji po ní. Nic nedostávají zadarmo. Kam tím mířím? Technologická převaha US není jen nějaká parádička, je to nezbytná nutnost. Nebýt USA a jejich moderních konceptů, kde jeden nový překrývá další ještě novější, tak Čína a Rusko budou spokojeně jezdit v T-72 ještě sto let. Jenže když svému lidu chtějí tvrdit, že jsou páni světa, tak holt musí - ač je to vyčerpává - svému lidu dokázat, že mají vše, co má jejich potenciální protivník. A protože žádného reálného protivníka nemají - vojenské akce USA například v Afghánistánu chrání totiž i Rusko - tak jim to přijde zbytečné vyvíjet z nuly nějaké hyperstroje. Jenže holt se Putin vydal cestou přímé konfrontace a bude ho to stát spoustu peněz a starostí. Pootočil ozubená kola celkem zabetonovaného stavu ve světě a rozjel něco, čehož konce sám nemůže dohlédnout. Proto jsou nutné programy jako F-35 protože jsou PERSPEKTIVNÍ. Je to posun. V případě F-35 přímo skok. Opravdu se může nějaký stroj s F-35 srovnávat? Skutečně nějaký technologicky progresivní letoun ruské provenience, nebo třeba švédský Gripen má možnost kolmého startu? Šmankote, to je vlastnost o které se téměř nemluví, přitom je to vlastnost zcela klíčové. Když utlumili F-22 a dali zelenou F-35 měl jsem pocit, že US nějak slevují, že to přece není plnohodnotná náhrada. No není, ale teď vidím že je to geniální paralelní koncept skutečného všeuměla, který bude takovou F-16 pro další století. Prvky stealth, kolmostartující verze, jednomotorový - tedy na údržbu jednoduchý a levný koncept, zbraňové systémy v trupu. Prostě pecka. A letové vlastnosti? Vzpomínáte, co říkali britští piloti, když si poprvé s F-35 zalítali, říkali, že je to jako létat na PlayStationu, letadlo udělá naprosto cokoliv, co po něm chcete. Neplačte nad A-10. Nějakou dobu budou ještě jistě létat a drtit nepřítele a povzbuzovat své vojáky, ale potom je nahradí na nebi vonačejší krasavci.Skrýt celý příspěvek
Co se týče bojových ztrát, tak Američané ztratili během Pouštní bouře 4 Thunderbolty a během Irácké svobody jeden letoun, ale dá se předpokládat, že skutečné bojové ztráty byly ...Zobrazit celý příspěvek
Co se týče bojových ztrát, tak Američané ztratili během Pouštní bouře 4 Thunderbolty a během Irácké svobody jeden letoun, ale dá se předpokládat, že skutečné bojové ztráty byly mnohem vyšší.Skrýt celý příspěvek
Porovnávať nasadenie A-10 v rukách skúsených pilotov od strýčka Sama ktorý majú nalietané hodiny v akcii a vypilovanú taktiku nasadenia a Su-25 ukrajincov ktorí boli pred vojnou ...Zobrazit celý příspěvek
Porovnávať nasadenie A-10 v rukách skúsených pilotov od strýčka Sama ktorý majú nalietané hodiny v akcii a vypilovanú taktiku nasadenia a Su-25 ukrajincov ktorí boli pred vojnou radi že udržali aspoň akú takú úroveň výcviku je troška scestné...Skrýt celý příspěvek
Tak on je konflikt a konflikt. Pro dnes převládající partizánské konflikty jsou A-10 a SU-25 asi ne úplně hodící se stroje. A-10 se vlastně použila snad jen dvakrát v Iráku. ...Zobrazit celý příspěvek
Tak on je konflikt a konflikt. Pro dnes převládající partizánské konflikty jsou A-10 a SU-25 asi ne úplně hodící se stroje. A-10 se vlastně použila snad jen dvakrát v Iráku. Vlastně to byli takový další tanky ve vzduchu. Žádný jiný letadlo by ten úkol neprovedlo lépe a pozemní jednotky by to měly mnohem obtížnější. Takže je otázkou s čím USA počítá na příští půl století.Skrýt celý příspěvek
PetrL: ja mam dojem, ze ty Buky tam na zacatku nebyly a nizko letajici Su-25 padaly sestreleny MANPADama. Ze zacatku konfliktu to byla doba, kdy "povstalci" nepriznali ani ...Zobrazit celý příspěvek
PetrL: ja mam dojem, ze ty Buky tam na zacatku nebyly a nizko letajici Su-25 padaly sestreleny MANPADama. Ze zacatku konfliktu to byla doba, kdy "povstalci" nepriznali ani vlastnictvi raketometu a radu tezsich zbrani zrejme jeste skutecne nemeli.Skrýt celý příspěvek
USAAF si udelala nezavislou studiio konfliktu s cinou a pustila spatne vysledky do medii . :D . Ja vazne nemuzu uverit tomu , ze nekdo vubec takovou blbost povazuje za realnou . ( ...Zobrazit celý příspěvek
USAAF si udelala nezavislou studiio konfliktu s cinou a pustila spatne vysledky do medii . :D . Ja vazne nemuzu uverit tomu , ze nekdo vubec takovou blbost povazuje za realnou . ( Vazne z oblasti superrychlych ponorek a T-50 s jeho plasmaShieldem ) Radeji nekomentovat .
Obecne souhlasim s Todomatch . Jen je otazka , jestli se letectvo nesnazi vyvoj urychlit az prilis . Prodlouzeni provozu nekdy do roku 22 by bylo idealni , ale zase je otazka do jake miry ty letouny vubec modernizovat . Na par let se to samozrejmne nevyplati . Osobne predpokladam , ze v te dobe uz bude na bojisti dron s minimalne stejnymi vlastnostmi . Podle meho bude vysledkem urcity kompromis . I kdyz vysledky voleb to uz mozna vyresily . Rep. ted budou chtit prodlouzeni do 2027 .Skrýt celý příspěvekJenomže jim strejda Putin posílá BUKy a spoustu velmi kvalitních prostředků PVO (jestli se nepletu sestřelili několik stíhaček Mig-29), takže Ukrajinské letectvo zatím přestalo s ...Zobrazit celý příspěvek
Jenomže jim strejda Putin posílá BUKy a spoustu velmi kvalitních prostředků PVO (jestli se nepletu sestřelili několik stíhaček Mig-29), takže Ukrajinské letectvo zatím přestalo s bombardováním letouny a spoléhá se na dělostřelectvo.
Jinak nevím jak je na tom Su-25 vs. A-10.Skrýt celý příspěvekPanove, chvalite tady A-10 jako (skoro) nesestrelitelne letadlo. Ve stale probihajicim konfliktu na Ukrajine jiz bylo sestreleno nemalo Su-25. Vi zde nekdo, kolikrat je A-10 ...Zobrazit celý příspěvek
Panove, chvalite tady A-10 jako (skoro) nesestrelitelne letadlo. Ve stale probihajicim konfliktu na Ukrajine jiz bylo sestreleno nemalo Su-25.
Vi zde nekdo, kolikrat je A-10 odolnejsi nez Su-25!
Nedopadlo by A-10 v tomto konfliktu stejne!
(omlouvam se, z nejakeho duvodu mi nejde otaznik, davam misto nej vykricnik)
Jinak, co si vzpominam, tak nizke ztraty letadel USAF a US Navy zda se souvisi casto s letovou hladinou 5km a vyssi, jez ovsem vyzaduje inteligentni munici.Skrýt celý příspěvekJá zde vůbec nenaznačuji že Ruské letouny jsou lepší než ty Americké, kdyby jste si to přečetl: "že v žádném typu boje nepřemůže Su-27", "že JSF je ve všech ohledech horší než ...Zobrazit celý příspěvek
Já zde vůbec nenaznačuji že Ruské letouny jsou lepší než ty Americké, kdyby jste si to přečetl: "že v žádném typu boje nepřemůže Su-27", "že JSF je ve všech ohledech horší než F-15, F-16" z toho jasně vyplývá že F-16 a F-15 jsou lepší než Su-27 (Su-27 je lepší v boji, ale F-16 a F-15 ve všech ohledech).
Jinak mám Amíky velmi rád, Challenger a Abrams jsou mé nejoblíbenější tanky a F-22 zbožňuju, na druhou stranu nesnášim věci typu T-50 nemůže být lepší než F-22, protože ho dělali blbý rusové. F-22 je špička, ale byť se to někomu nelíbí, tak nebude navždy a T-50ka, která je 20let mladší může být v klidu výrazně lepší než F-22.
IvanBa84: Jestli se chcete podívat na výsledky té simulace bude to někde na Visingrově webu.Skrýt celý příspěvek...na to jste přišel kde, že "nejlevnější chytrá munice stojí 100 000 USD"? A ty simulace... Prostě všichni až na azbuky jsou hloupí a amíci, tak ti jsou úplně ...Zobrazit celý příspěvek
...na to jste přišel kde, že "nejlevnější chytrá munice stojí 100 000 USD"?
A ty simulace... Prostě všichni až na azbuky jsou hloupí a amíci, tak ti jsou úplně nejhloupější...
Zvláštní, že poměry sestřelených letounů v dosavadních konfliktech vypadají tak jak vypadají.
To nikdy nekončící básnění o dokonalosti "sůček" mi připomíná už zmiňované báchorky o tříhlavňových tancích a PAKFA potaženém plazmou.
V případném konfliktu jednotky vybavené USA technologiemi (samotné "stíhačky" jsou pouze "hrot kopí") a jednotk yvybavené ruskými technologiemi (existujícími, ne těmi z konspiračních webů) bych tedy mezi azbuky stát nechtěl...
Rusové se mohutně zlepšují, ale v tom souhrnu všech technologií které dnes obsahuje moderní bojiště, jsou o kolik... dvacet? let zpátky.
Chválabohu...
A-10 se mi hrozně líbí, ale... Představte si sami sebe v pozici, kdy si můžete zvolit:
a) sednout do A-10 a hodinu se v nízké výšce motat nad islámskými magory v Kobani, s vyhlídkou na dekapitaci tupým nožem fousatým hovadem před videokamerou v případě zajetí
b) sednout si s hambáčem a kolou na tácku k ovládacímu panelu Smrtky někde v bezpečí
Všichni jsou hrozní hrdinové, hlavně ti, co sedí doma u kompu...
Zajímal by mne nějaký souhrn ztrát A-10 v konfliktech, kterých se účastnily. Aby to nebylo jak se Skyraidery.... Úžasné stroje, ale ne pro ty, kteří do toho sedali...Skrýt celý příspěvekPro PetrL - myslim, ze problem je v tom, ze nicenie nizkoprioritnych cielov (ako pickup za 4000 $, skupinky pechoty) nie je primarnym ucelom letectva ale armady. Je preto logicke, ...Zobrazit celý příspěvek
Pro PetrL - myslim, ze problem je v tom, ze nicenie nizkoprioritnych cielov (ako pickup za 4000 $, skupinky pechoty) nie je primarnym ucelom letectva ale armady. Je preto logicke, ze v dobe obmedzeneho rozpoctu letectvo uprednostni typ, ktory je urceny na nicenie primarnych cielov letectva. ( a je logicke, ze o A-10 ma zaujem armada)
ps: rad by som si tu slavnu simulaciu vojny medzi USA a Cinou/Ruskom precital, pocul som o nej uz vela, cital som z nej maloSkrýt celý příspěvekProblémem této diskuse je že jedna strana mluví o A a ta druhá o B, nikdo se s vámi nehádá že F-35 je shopna napadat cíle lépe než A-10, ale opět zde musím zmínit že nejlevnější ...Zobrazit celý příspěvek
Problémem této diskuse je že jedna strana mluví o A a ta druhá o B, nikdo se s vámi nehádá že F-35 je shopna napadat cíle lépe než A-10, ale opět zde musím zmínit že nejlevnější chytrá puma stojí 100 000 USD.
Rád bych vás odkázal na simulaci války mezi USA a Čínou (psal o tom Visingr), kterou dělalo samo USAAF a ram se zjistilo, že v žádném typu boje nepřemůže Su-27, pak se tam ještě zmiňují že JSF je ve všech ohledech horší než F-15, F-16, můj osobní názor je, že i gripen E/F je lepší.Skrýt celý příspěvekPro Todomatch - nemyslím, že to je otázka citová, ale spíše racionální. Osobně A-10 považuji za mimořádně ošklivé letadlo, je to opravdu takové " prase bradavičnaté". Ale je to ...Zobrazit celý příspěvek
Pro Todomatch - nemyslím, že to je otázka citová, ale spíše racionální. Osobně A-10 považuji za mimořádně ošklivé letadlo, je to opravdu takové " prase bradavičnaté". Ale je to přesně ten typ zbraní, které jsou ošklivé, ale užitečné a praktické. Je mi jasné, že v oné nové studené válce, která se nám zde rozbíhá, v soupeření mezi USA /Rusko a USA/Čína nemají moc využití. Ale pro různé regionální, asymetrické konflikty je tohle letadlo ideální.
Je faktem, že dnes všude povstalci a teroristé jsou čím dál lépe vyzbrojení a to nejen všudypřítomnými ZU-23, běžně již disponují přenosnými PLŘS. Jenže robustní, opancéřované A-10 jsou odolnější než F-16/35, ale i než AH-64. I z toho důvodu bych já byl pro jejich zachování.
Myslím, že je příznačné, že Rusko své podobně koncipované Su-25 rozsáhle modernizuje a to v počtu mnohem větším, než původně bylo plánovánoSkrýt celý příspěvekUrcitym sposobom mi toto cele pripomina film Soldier.
Kto videl pochopi.
http://en.wikipedia.org/wiki/S...Urcitym sposobom mi toto cele pripomina film Soldier.
Kto videl pochopi.
http://en.wikipedia.org/wiki/S...Z toho, co tady mnozí píší, se mi zdá, že A-10 hájíte převážně z citových důvodů. Prostě se vám líbí. Máte ji rádi. Líbí se vám, jak bučí, jak vypadá, jak hezky střílí do lidí - ...Zobrazit celý příspěvek
Z toho, co tady mnozí píší, se mi zdá, že A-10 hájíte převážně z citových důvodů. Prostě se vám líbí. Máte ji rádi. Líbí se vám, jak bučí, jak vypadá, jak hezky střílí do lidí - tak nějak pořádně naturálně. Smyslem budování moderních amerických ozbrojených sil ovšem asi není uspokojit naše touhy. Vývoj jde brutálně dopředu. Alespoň tedy v USA. Čína nestíhá a Rusku teprv dochází, že je třeba stíhat. Problém není čím nahradit A-10, problém je čím nahradit v budoucnu F-35. Mě se taky A-10 líbí, je to taková stará škola, něco jako byly svého času ruské Mi-24. Uřvané, těžké, nemotorné a efektně vypadající. Že letí jste sice slyšeli už tejden předem, ale toho se přece nepřítel bude bude bát a my budeme mít dobrý pocit. Tohle je pryč. Ano, když vidíme ty hadrníky s kudlou v ruce, nebo na pickupech s kulomety řvoucí že Alláh je velký, nebo zpité azbuky někde na východě Ukrajiny v teplákovkách střílejících po všem co se hne a těšící na další přísun střeliva v bílých kamionech z Ruska, tak máte dojem, že by je bylo třeba ničit nějak adekvátně, stylově, nejlíp řada do půl těla svlečených Rambů s kulometem v ruce, co je bude kropit a kropit. F-35 se jeví pro takové účely jako naprosto nesmyslná. K proměně letecké podpory vojáků však dochází primárně proto, že se mění vlastní situace vojáků na bojišti. Voják by tam v budoucnu totiž snad ani neměl být. Právě Sýrie a Irák, jsou dnes ukázkou toho, že Američané už mohou někde bojovat, aniž by tam byli. To je cíl a smysl všech těch projektů zbraní, co zasáhnou jakékoliv místo na zemi do 1 hod. Zní to futuristicky a zdá se to předčasné, ale není. Hodně to teď přeženu - slýchám často tvrzení, že Američané umí leda tak bombardovat z výšky, ale postavit se muž muži na bojišti, na to nemaj koule, to by jim prej třeba ruský SPECNAZ vyprášili kožichy. Nevím, třeba by spráskaný odešli slavný SPECNAZ, kdyby se jim dostalo setkání s ekvivalentní západní partou. Ale to je přesně to, co chce Americká armáda eliminovat - chce vynulovat VLASTNÍ ZTRÁTY. Budu cynický - Japonsko je centrem všech možných bojových umění. Odedávna se tam rozvíjí technika boje holýma rukama, nebo nějakou primitivní zbraní jako je hůl apod. Tisíce let v tom jedou, mají tradice, mistry, tajné nauky a všichni na ně zíráme. A jak proběhla konfrontace s USA, se zemí, kde jsou prý všichni hloupí a tlustí? Hamburgerožrouti si vyrobili v tichosti atomové pumy, poslali dálkové bombardéry a ty je svrhli z velké výšky. A co udělali samurajové s dvaceti černými pásky? Inu, to jediné co mohli - odpařili se! Hájit A-10 je bohužel stejné, jako tvrdit, že se neměli shazovat atomové pumy, ale pokračovat v invazi, která by přitom podle některých odhadů stála více lidských životů, než bylo obětí v Hirošimě a Nagasaki a navíc obětí z velké části v řadách amerických vojáků. Proč by měly USA preferovat variantu, která jim přinese větší ztráty? Na F-22 a F-35 Američané odlétly svým rivalům zase o kus dál, důkazem je přinejmenším to, že se Čína a Rusko horečně snaží vyrobit něco, alespoň z dálky podobného. Co asi teď kreslí u Lockheeda, Boeingu a dalších? Možná nic, možná už totiž budoucnost kreslí nějaká vesmírná sekce, co má v péči X-37B. Takže ač A-10 vypadá báječně a udělala obrovský kus práce, konceptuálně pro ni skutečně už nemusí být místo. Dřív nebo později.
PS: Výraz "azbuk" jsem si vypůjčil z písně Karla Kryla.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...