Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo? Část II.
- 27. 8. 2018
- 82 komentářů
- Karel Címala
V dnešní poslední druhé části se detailněji podíváme na schopnosti ukrajinského komplexu protivzdušné obrany (PVO) S-300V1 Antej a na ukrajinské plány pro boj s ruskými raketovými systémy. Článek je pokračováním prvního dílu z minulého týdne.
Na začátku srpna byl na ruském serveru Topwar publikován článek Jevgenije Damanceva „S-300V1 v ukrajinských rukou jsou extrémně nebezpečné pro ruské letectvo i bez raket dlouhého doletu“.
V úvodu článku je prezentován běžný negativní postoj občana Ruska vůči Ukrajině, ale důvodem napsání článku panem Damancevem byly především posměšné reakce čtenářů na sociálních sítích po zveřejnění informace, že Ukrajina zavádí tento komplet opět do výzbroje. Z úvodní části článku lze převzít pouze informaci, že na mariupolském směru (Mariupol leží u Azovského moře) Ukrajina rozmístila již tři komplety.
V odbornější části dává autor do souvislosti tři události ‒ v listopadu 2017 zveřejněné fotografie střeleb odpalovacího zařízení 9A83 kompletu S-300V1 spolu s odpalovacím zařízením 5P85S (ze systému PVO S-300PS); v letošním roce v červenci poprvé zveřejněnou fotografii rakety 9M83 z ukrajinského závodu VIZAR; fotografie z nácviku na letošní vojenskou přehlídku tří odpalovacích zařízení 9A83.
Závěrem autor dovozuje, že pracovníci VIZARu „dokázali oživit jen aktiva krátkého dosahu systému S-300V1, zatímco hlavní kalibr [dálkový dosah – pozn. red.] zastoupeny rychlejšími a energetičtějšími raketami 9M82 se prozatím zprovoznit nepodařilo.“
„O čem to vypovídá?“ ptá se Damancev. „Dosah kompletu [S-300V1 – pozn. red.] nebude 100 km, ale jen 72 km. V nejhorším případě čas na zničení vysokorychlostních cílů (na odletu) se prodlouží o vzdálenost více jak 30 km letu cíle, protože maximální rychlost rakety 9M83 dosahuje pouze 4320 km/h oproti raketě 9M82 s hyperzvukovou rychlostí 6120 km/h. Také zásoba kinetické energie letového motoru 9M82 je podstatně větší a na překonání aerodynamického odporu i kritického snížení rychlosti připadá o 30 % více času. Za další, vlivem nízké rychlosti letu 9M83 se efektivnost aerodynamických kormidel ztrácí již ve výškách 25 000 m oproti účinku aerodynamických kormidel rakety 9M82, která je schopna si uchovat efektivnost aerodynamických kormidel při rychlost Mach 5,8 i ve výškách 35 000 m. Závěrem, bez raket 9M82 není komplet S-300V1 prakticky schopen ničit balistické rakety středního doletu, přestože byl původně určen proti raketám Pershing-1A/B.“
Raketa 9M83 / archív autora
V dalším odstavci se autor pozastavuje nad diskuzemi čtenářů ukrajinských serverů o možnosti zničit kompletem S-300V1 letící raketu 9М723-1 „Iskander-М“. Toto vyvrací, protože maximální konstrukční přetížení raket 9M83 během manévrování může dosáhnout až 20 G, zatímco Iskander pracuje s přetížením 30 G. Podle ruského autora raketa schopná zničit Iskander musí být schopna snést 60 až 70 násobek přetížení, tedy 1,6 až 1,7 násobek přetížení Iskanderu.
Damancev ale varuje před podceňováním kompletu S-300V1 s raketou „menšího“ dosahu (9M83). Při odkonzervování je docela možné, že u kompletu mohla být část uzlů modernizována, zejména radiolokační část.
Vede jej k tomu vysoká úroveň provedené modernizace kompletu S-125M Pečora, z které se některé řešení mohou objevit zejména u směrového radiolokátoru S-300V1 (9S19M2) a vysoce zvýšit odolnost kompletu proti rušení. Ostatně ukrajinská firma Radioniks se podílela jak na modernizaci S-125M, tak právě na S-300V1.
Rakety 9M82 a 9M83 kompletu S-300V1 / archív autora
Autor se dále zamýšlí nad možností spolupráce americké firmy Raytheon s ukrajinskou Radioniks z důvodu prodeje kompletu S-300V1 v 90. letech do Spojených států. Mohlo tak dojít k vylepšení vlastnosti kompletu S-300V1 s americkou pomocí.
„Známé výhody S-300V1 jsou stále zachovány,“ pokračuje Damancev. „Za prvé hovoříme o ničení cíle při maximální rychlosti 3000 m/sec = 10 800 km/hod (pro ukrajinské S-300PS to je pouze 1300 m/sec = 4700 km/hod). Samozřejmě, nebude schopen překvapit Iskander kvůli nízké manévrovosti rakety 9M83, ale je schopen se vyrovnávat s velmi rychlímí přesnými zbraněmi, jako je víceúčelová 4,5 machováraketa Ch-32 vypuštěná z Tu-22M3, operačně taktická balistická raketa Točka-U nebo 300mm raketa Smerč (druhá možnost pouze za určitých podmínek).“
Velkou hrozbu, dle ruského autora, představuje S-300V1 v souvislosti se současnou vyhrocenou situací mezi Ruskem a Ukrajinou okolo Azovského moře. Prakticky bez leteckého krytí jsou bojové čluny ruského námořnictva. Dle jeho názoru pravděpodobně nepomůže ani nasazení podvěsných kontejnerů rušiček Chybiny na letounech Su-30SM a nebo Su-34. Důvodem je právě vysoká odolnost směrového radiolokátoru 9S19M2 proti rušení.
Komplet S-300V1 je také schopen zaměřit malorozměrné cíle o průřezu 0,05 m2, což mu umožňuje ničit strategické rakety různých typů (včetně 3M14K Kalibr) a všechny známé protiradarové rakety dostupné v arzenálu ruských leteckých sil.
Sestava S-300V1 (s odpalovacími vozidly 5P85S) při nácviku na vojenskou přehlídku v Kyjevě.
Pro vyřazení kompletu S-300V1 z boje, pokračuje autor, nestačí zničit jen jednu radiolokační vícekanálovou naváděcí stanici 9S32, ale všechny tři stanice sestavy, a to z důvodů možnosti navádění 12 raket jen jednou stanicí. Dále musí být vyřazen z provozu směrový radiolokátor 9S19M2. V průběhu boje mohou navíc vícekanálové stanice „chaoticky“ přerušovat provoz nebo měnit pozice, dodává autor.
A v samém závěru uvádí: „Proto, jak jste již uhodli, zničení jen jednoho kompletu S-300V1 bude vyžadovat několikrát více času, včetně více raket Iskander nebo Kinžal. Navíc pro průzkum změn polohy naváděcí stanice 9S32 bude vyžadován systémový přístup využívající radarové průzkumné letadlo Tu-214R.Taková je realita při nasazení Anteje ukrajinskými jednotkami.“
Ruská armáda má prozatím dvě letadla aktivního (optického a radiolokačního) průzkumů Tu-214R. Dosah aktivních senzorů letadla je 200 km, pasivních (radioelektronický průzkum) 400 km.
Pro ukrajinské raketové síly tedy zbývá vyřešit problém boje proti raketám Iskander a Kinžal. Je to řešitelné? Je.
Co mají Iskander a Kinžál společného? Kinžal je v principu stejná raketa jako Iskander, rozdíl je v „přeprogramování“ inerciální naváděcí soustavy na „plochou dráhu“ letu ve vyšší vrstvě atmosféry (50 km). Raketový motor mají stejný. Stejný bude i systém koncového navedení na cíl (radiolokační nebo optický).
Korekční motorky rakety Vilcha. Stejné korekční motorky lze použít u protiletadlových a protiraketových střel vzduch-země. / Defense Express
Jestliže ve střední fázi letu se rakety pohybují rychlostí okolo Mach 10, dle proklamací ruské strany mohou provádět úhybné manévry (otázkou je jaké, s ohledem na přetížení), na sestupné dráze letu je potřeba trajektorii letu stabilizovat pro správnou funkci koncového navedení a vlivem aerodynamického odporu také dojde ke snížení rychlosti (ruské odhady uvádí hodnotu Mach 2 až 3).
A právě na této fázi letu jsou rakety nejzranitelnější. Pro tento úsek vyhovují protiletecké rakety středního dosahu. Podmínkou však je, aby raketa měla plynová kormidla raketového motoru, jež umožní rychlou změnu směru. To je zřejmě i důvod, proč raketa 9M82 mající aerodynamické řízení letu, i přes svoji rychlost přes Mach 10, pravděpodobně nebude využita.
Řešení může přinést nová ukrajinská raketa země-vzduch:
V květnu letošního roku ukrajinské servery publikovaly informaci o nové raketě středního dosahu, na níž byl využit patent KB Južnoje nového systému řízení raket. Podstatou je umístění bloku s korekčními raketovými motorky na tuhé palivo do přední části rakety. Tento blok byl mimo jiné úspěšně aplikován u balistické rakety Vilcha, kde plní funkci stabilizátoru dráhy letu v počáteční fázi.
Raketa země-vzduch Dněpr s vyznačenými korekčními motorky v přední části. / archív autora
Letové testy střely Dněpr
V případě nové protiletecké rakety bude činnost bloku využita ve fázi koncového navedení, kde spolu s plynovými kormidly raketového motoru bude střela schopna provádět manévry s vysokým přetížením.
Nová raketa je prezentována pod názvem Dněpr a v prosinci roku 2016 byly uveřejněny první záběry letových zkoušek. Na videu je patrné, jak po vymetení rakety ze startovacího kontejneru dojde k zážehu startovacího motoru a následně k prudké změně směru letu rakety. Tuto funkci by aerodynamická kormidla v tomto okamžiku dráhy letu nedokázala.
Technické charakteristiky rakety Dněpr vychází z počátku projektu a odpovídají běžným základním charakteristikám rakety země-vzduch středního dosahu ‒ dolet 70 km, maximální výška 25 km při rychlosti Mach 3,6. Je předpoklad, že řada údajů se v průběhu realizace projektu může změnit.
Vraťme se krátce k systému S-200V. Jeho důležitost se ukazuje v nasazení nejen proti průzkumnému Tu-214R, ale i proti MiGu-31 jako nosiči rakety Kinžal, jež raketu odpaluje (dle ruských zdrojů) ve výšce okolo 12 km. V tomto případě MiG-31 doslova „září“ do dálky.
Radiolokátor Dněpr / archív autora
I proti těmto cílům může být využit právě modernizovaný statický radiolokátor 5H86 Dněpr, jež v dobách Sovětského svazu sloužil k vyhledávání a sledování balistických raket (provoz ukončen v roce 2008).
Jeho dosah na bodové objekty byl 1900 km, při efektivní odrazné ploše 1 m2 až 4000 km. Délka antény radiolokátoru je 250 m, výška 12 m. Radar je umístěn v prostoru Mukačevo. Spolu s optickým systémem Saže v prostoru Dunajevcie, a třemi speciálními astronomickými observatořemi (prostory v Oděse, Lvově a Užhorodu) tak vytváří Systém kontroly a analýzy kosmické situace se sídlem v Mukačevě.
Zde můžeme pouze spekulovat, nakolik by bylo přínosné zapojení tohoto systému do Jižního křídla NATO v Evropě.
Závěrem se dá říci, že Ukrajina za poslední čtyři roky výrazně rozšířila své vojenské schopnosti, především v oblasti pásmové i vojskové PVO. Tento pokrok usnadňuje nový, hluboce zakořeněný ukrajinský narativ ‒ postavit armádu schopnou adekvátně odpovědět na akce ruského letectva a raketového vojska.
Zdroj: Topwar, Censor, Milnavigator, Ukrainan Military
Související články
Ukrajina obdržela české houfnice 2S1 Gvozdika
Podle ukrajinského portálu uprom.info na přelomu června a července Ukrajina získala 33 sovětských ...
- 24.07.2018
- 53 komentářů
- Jan Grohmann
Nejnovější ukrajinské zbraně na vojenské přehlídce v Kyjevě
O víkendu byly uvolněny první informace o nových typech ukrajinské vojenské techniky, která se ...
- 13.08.2018
- 53 komentářů
- Karel Címala
Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo? Část I.
V období let 2003 až 2013 byly na Ukrajině postupně stahovány protiletadlové komplety a ukládány do ...
- 24.08.2018
- 48 komentářů
- Karel Címala
Armija-2018: Přehlídka schopností ruského vojenského průmyslu
Nedaleko Moskvy v těchto dnech probíhá tradiční mezinárodní vojensko-technické fórum Armija-2018. I ...
- 24.08.2018
- 228 komentářů
- Jan Grohmann
Miroslav: zde už pluješ do mých vod. O těch miliard investovaných (fakt nee) si myslím svoje, když musím ty jejich programy používat. Mimochodem, v bývalé firmě se mi podařilo ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav:
zde už pluješ do mých vod. O těch miliard investovaných (fakt nee) si myslím svoje, když musím ty jejich programy používat. Mimochodem, v bývalé firmě se mi podařilo prosadit ozkoušení Kompas-3D oproti tehdejšímu Creo. Minulý měsíc jsem se bavil s bývalým kolegou, že už na to přešli kompletně. Protože se ukázalo, že Rusáci mají nesrovnatelně kvalitnější a uživatelsky příznivější produkt za konečnou cenu rovnou jednoročnímu výpalnému firmě PTC. O dodatečných nákladech (školení pro zaměstnance při nákupu zdarma, dokumentace zdarma, kompatibilita i s necertifikovaným hardwarem...) ani nemluvě.
Zkus něco jiného, protože CAD/CAM je nafouknutá bublina a ty údajné miliardy (které to spíše vydělává, ale budiž) nežli jejich vývoj, stojí jachty a zámky manažerů těch firem. Jo a taky obrovského právního zastoupení, kdy brutálně buzerují kohokoliv, kdo by byť nevědomě, porušil jejich licenční podmínky (v EU navíc neplatné).
Zkus najít něco jiného. Ideálně něco, do čeho nevidím ;-)
PS: Jako počítačově velmi zdatný, ale zároveň empatický člověk začínám zpochybňovat přínos počítačů na zvyšování efektivity. Počítač jednoho člověka nahradí, aby dva lidi úrovně BFU zaměstnal. V korporátech začíná být běžné, že počty pracovníků administrativní části a podpory výroby, tedy takzvaní tabulkáři pro tabulky, značně přečíslují tvůrčí a výrobní pracovníky.
Docela mně to děsí.Skrýt celý příspěvekCernakus: To bol len jeden z mnohých príkladov. Čo tak CAD/CAM? Autodesk či Siemens roky investujú miliardy do týchto systémov aby efektivita práce rástla geometrickým radom.
Cernakus: To bol len jeden z mnohých príkladov. Čo tak CAD/CAM? Autodesk či Siemens roky investujú miliardy do týchto systémov aby efektivita práce rástla geometrickým radom.
Miroslav: Opět, proč pod pojmem soběstačnost rozumíte "to nejlepší na světě"? Jinak Elbrus-8SV, do výroby jde na podzim, 8 jader, 28nm, 1,5GHz, 1000GIPS, 500 SP GFLOPS při ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav:
Opět, proč pod pojmem soběstačnost rozumíte "to nejlepší na světě"?
Jinak
Elbrus-8SV, do výroby jde na podzim, 8 jader, 28nm, 1,5GHz, 1000GIPS, 500 SP GFLOPS při 150W TDP. Srovnatelný procesor výkonem od AMD je Ryzen Threadripper 1950X se 16ti jádry na 3,5 GHz.
Argumentace VLIW procesory byla chyba, tam se totiž USA učila od SSSR ;-)
HonzaH:
tak se podívej na složení ekonomiky USA, doby, kdy USA taky něco vyrábělo je už dávno pryč. A dnes si to už nejenže nechává od levných krajin vyrobit, ale dokonce i navrhnout. Na tom, že USA jsou, jako vyspělá průymslová země, už vlastně jen skořápka plná právníků, akcionářů a markeťáků, si založil Donald Trump kampaň. Aktuální obchodní válka s celým světem je Donaldův pokus vrátit průmysl do USA.
DUsan:
Ukrajinská armáda byla na začátku roku 2014 sakra bojeschopnější než dnešní náckovská. Jenže ty narážíš na fakt, že se desetitisícové vojenské sbory vysláné k postřílení ruských teroristů rozplynuly, nežli dorazily na frontovou linii. To je o něčem jiném. Aktuální Ukrajinská armáda je pro okolní státy nejsnadnější čajíček za těch 25 let samostatné existence. A junťáci to ví, ale jim nejde o válku s Ruskem, Polskem nebo Běloruskem, pro svých "vojácích" potřebují ideologickou zapálenost k vraždění taky ukrajinských civilů a to nyní ta ukrajinská fraška na armádu bezezbytku splňuje (po začlenění azovů a podobných praporů).
Ale je mi jasné, že RAŽ toto nikdy nepřizná ani nepochopí, takže si mel to svoje.
Slavoslav:
Kdo jim brání?Skrýt celý příspěvekUmím si představit, jak Ukrajinci ty Sovětské zbraně modernizují. Z té trochy peněz co mají se tam dá půlka na úplatky a druhá půlka se rozkrade. On to ten Porošenko s Ukrajinci ...Zobrazit celý příspěvek
Umím si představit, jak Ukrajinci ty Sovětské zbraně modernizují. Z té trochy peněz co mají se tam dá půlka na úplatky a druhá půlka se rozkrade.
On to ten Porošenko s Ukrajinci určitě myslí dobře i když ví, že to byli jedni z nejkrutějších antisemitů v historii. Odpustil jim to, na svoje lidi se vykašle a bude nezištně pracovat pro potomky lidí co ve velkém páchali pogromy.Skrýt celý příspěvekcernkus uz si stravil, to ze tretina mladych rusov by emigrovala keby mohla? A k tym nackom. Donbasu sefoval isty cas neonacek a ruska policia chranila v Petrohrade zrad ...Zobrazit celý příspěvek
cernkus
uz si stravil, to ze tretina mladych rusov by emigrovala keby mohla?
A k tym nackom. Donbasu sefoval isty cas neonacek a ruska policia chranila v Petrohrade zrad europskych neonackov velebiacich adolfa organizovany Rogozinovou materskou stranou. Ked uz ti tak lezi na srdci nackovska UkrajinaSkrýt celý příspěvekUkrajina síce v kadečom urobila malé pokroky (napr. korupcia), ale armádu postavila na nohy. V roku 2014 ukrajinská armáda existovala v podstate len na virtuálne. Síce mala veľké ...Zobrazit celý příspěvek
Ukrajina síce v kadečom urobila malé pokroky (napr. korupcia), ale armádu postavila na nohy. V roku 2014 ukrajinská armáda existovala v podstate len na virtuálne. Síce mala veľké množstvo techniky, ale reálne bola bojaschopná len mizivá časť i to so slabo vycvičenými posádkami. Jediné čo trochu fungovalo boli misie – čo bola skôr zárobková činnosť a tak to i vyzeralo.
Od roku 2014 prešla ukrajinská armáda tvrdou školou nie len na cvičisku, ale hlavne na bojisku. Málo sa to spomína, ale ruská strana bola pripravená nasadiť na podporu „opolčencov“ i stroje Su-25. K tomu boli vyfabulované už i články o tom, ako „opolčenci ukoristili Su-25“ – príbeh bol síce komický detsky naivný – vraj poškodený stroj núdzovo pristál na ruskej strane a tá ho opravila a „úspešne nasadila proti ukrajinskej armáde“. To všetko podložený akurát nefunkčným muzeálnym strojom Su-25 a pár zábermi Su-25 vo vzduchu na neurčitom mieste a čase (z Ruska). Celá táto maškaráda mala evidentne len jeden cieľ. Pripravovala pôdu pre reálne nasedenie strojov Su-25 nad územím Ukrajiny. Dnes už len Rusi vedia prečo od toho Rusi opustili. Jedna z možností je to, že ukrajinská PVO bola stále pre tieto stroje neprekonateľnou prekážkou, pretože Ukrajinci stále počítali s možnosťou útoku ruského letectva a vojsková PVO sprevádzala ukrajinskú armádu a utrpela preto i nejaké straty. Je možné, že len Rusi vyhodnotili, že by to bolo dosť drahé či ťažko kamuflovateľné pred zahraničným, ale faktom je, že o tom ruská strana vážne uvažovala.
Dnes už je ukrajinská armáda niekde inde. Samozrejme, že stále sa nemôže porovnávať s ruskou armádou, ale napriek všetkým problémom je to už dnes bojaschopná sila, kde rýchlo rastie i sila PVO.
Je to dané i tým, že v postate len „oprašuje“ svoje značné skladové zásoby. Môžeme len špekulovať ako sa na tom podieľajú i západné firmy, ale určite bez diskusie, že budú mať záujem spoznať pôvodné sovietske systémy a je reálne možné, že možno nie hneď, ale zrejme v krátkom čase budú vedieť Ukrajincom ponúknuť zaujímavú spoluprácu s radikálnym zvýšením učinnosti ukrajinského arzenálu PVO.
cernakus
Nebudem analyzovať Vaše "objavy" ... ale aspoň si naštudujte čo je "nacionalista" a čo "neonacista" .... nie je to totiž to isté.Skrýt celý příspěvekTak, tak. Dříve to byly váleční štváči z Wašingtónu a vrazi z Wall Streetu, dnes jsou to náckové z Ukrajiny a vazalové USA. Doba se mění, tak se slovník musí také přizpůsobit. A ...Zobrazit celý příspěvek
Tak, tak. Dříve to byly váleční štváči z Wašingtónu a vrazi z Wall Streetu, dnes jsou to náckové z Ukrajiny a vazalové USA. Doba se mění, tak se slovník musí také přizpůsobit.
A ten vtip o tom, že USA je industriálně pouze 2x silnější než Rusko už jste slyšeli?Skrýt celý příspěvekCernakus: Myslím, že si silne optimistický čo sa týka toho, čo je kto schopný vyrobiť. Dnešná úroveň techniky absolútne vylučuje možnosť, že by niektorý štát samostatne dokázal ...Zobrazit celý příspěvek
Cernakus: Myslím, že si silne optimistický čo sa týka toho, čo je kto schopný vyrobiť. Dnešná úroveň techniky absolútne vylučuje možnosť, že by niektorý štát samostatne dokázal pokryť celú škálu technologických potrieb. Nedokáže to ani USA a Rusko tobôž nie. Neviem si napríklad dosť dobre predstaviť ako by Rusko dokázalo dohnať náskok AMD alebo Intelu. Ako končia snahy o "sebestačnosť" nám už roky predvádza Severná Kórea. A tento náskok špičkových technológických firiem sa pred konkurenciou bude len a len prehlbovať.Skrýt celý příspěvek
Dusan: nemel blbosti. Jak Rusko tak USA soběstačné jsou. Mají dostatek zdrojů a umí si vše, naprosto vše vyrobit. Možná ne v top-světové kvalitě, ale soběstačnost znamená, že ...Zobrazit celý příspěvek
Dusan:
nemel blbosti. Jak Rusko tak USA soběstačné jsou. Mají dostatek zdrojů a umí si vše, naprosto vše vyrobit. Možná ne v top-světové kvalitě, ale soběstačnost znamená, že umím vyrobit vše, ne že vše vyrábím v nejlepší možné kvalitě. USA jsou ekonomicky silnější jen 4-5x, industriálně 2x. Na tom se spálil už Jiroši, nebuď další.
Ukrajinci, ti Západní se dělí na nacionalisty a ultranacionalisty. Prostě náckové. To, že tam oficiálně vládnou mafiáni nic neznamená, to je námi dosazená loutkovláda, která v podstatě ani nevládne, jen konstantně krade v rozkradeistánu (což samo o osobě je něco jako osmý div světa).
PavolIR:
Pokud tam začne USA zítra stavět základnu na území rusů a ruskojazyčných ukrošů, tak je zítra večer třetí světová. Samozřejmě, že povolení by od svých vlastních loutek dostali, o tom žádná, ale i Americký government občas svá vlastní pravidla poslouchá a pravidlo, je, že do svého vojenského paktu si USA přidávají pouze stabilizované země. Pokud by jej chtěli porušit, tak určitě ne u takového sudu s prachem, jako je stávající Ukrajina.Skrýt celý příspěvekcernakus Rusko nie je vôbec sebestačné .... nemôže byť ani teoreticky (mimochodom to nie sú ani 10 x ekonomicky silnejšie a vyspelejšie USA). Vo voľbách dosiahli náskovské ...Zobrazit celý příspěvek
cernakus
Rusko nie je vôbec sebestačné .... nemôže byť ani teoreticky (mimochodom to nie sú ani 10 x ekonomicky silnejšie a vyspelejšie USA).
Vo voľbách dosiahli náskovské strany na Ukrajine zanedbateľné % (na rozdiel od napr. Slovenska), takže nám tu nefabulujte hlúposti na úrovni aeronetu.Skrýt celý příspěvekGrull: Má to svoju logiku. Tí, čo by chceli strieľať na Su-35, nekupujú Patrioty a na druhej strane "zostreliť" americké lietadlo je proste drsné. :-D
Grull: Má to svoju logiku. Tí, čo by chceli strieľať na Su-35, nekupujú Patrioty a na druhej strane "zostreliť" americké lietadlo je proste drsné. :-D
cernakus: S poslednou časťou možno bez všetkého súhlasiť. Najskôr si toho času mysleli, že keď budú postupovať opatrne s pomalými krokmi, ľahšie to celé svetu naservírujú. Ukázalo ...Zobrazit celý příspěvek
cernakus:
S poslednou časťou možno bez všetkého súhlasiť. Najskôr si toho času mysleli, že keď budú postupovať opatrne s pomalými krokmi, ľahšie to celé svetu naservírujú. Ukázalo sa to ako zásadná chyba, sankcionovaní sú porovnateľne, ako keby na to išli razantnejšie ... ale po bitke je každý generál.
A áno, pokus o čokoľvek by už bol skutočne iracionálny, ale história ľudstva je tvorená iracionálnymi rozhodnutiami.
Novorusko nikdy nebolo plánované začleniť do RF. Malo plniť pôvodnú úlohu Ukrajiny, aspoň ako nárazníkového štátu. Stratou Ukrajiny má Rusko svoj podbrušok úplne odhalený a no-go zóny vytvorené okolo Donecka a Luhanska nie sú vôbec žiadnou záštitou, len zdrojom neustálych problémov, lebo ich nedarí zmraziť. Inak povedane, keby Američania dnes požiadali o možnosť vytvoriť základňu pri Charkove, zajtra by už mali povolenie, že môžu začať stavať.
Západ toho teraz Rusku robí iba zlomok toho, čo by mohol. A v prvom rade, čo mu urobia trhy, ktoré by na konflikt zareagovali rýchlejšie ako medzinárodné spoločenstvo. Prepadol by sa rubeľ aj akcie ruských firiem, okamžite by nastalo zdražovanie potravín a prejavil by sa ich nedostatok, spôsobený čiastočne panickou reakciou obyvateľstva, ktoré by sa snažilo zbaviť znehodnotených rubľov aj nakupovaním potravín (toto sa deje nezávislo na miere schopnosti krajiny potraviny produkovať). A až do tejto situácie by prišli ďalšie sankcie.
Hrozba tohoto všetkého, vrátane problémov, ktoré priniesli sankcie a pád cien ropy doteraz, obmedzila schopnosť Ruska viesť vojnu takého rozsahu, aká by sa rozpútala jeho útokom na Ukrajinu..Skrýt celý příspěvekPavolIR: Otázkou je, co ještě více může Západ Rusku ekonomicky více udělat. Metodu, kdy se bezhlavě zintenzivňuje obchodní válka z politických důvodů (RAŽové tomu říkají ...Zobrazit celý příspěvek
PavolIR:
Otázkou je, co ještě více může Západ Rusku ekonomicky více udělat. Metodu, kdy se bezhlavě zintenzivňuje obchodní válka z politických důvodů (RAŽové tomu říkají sankce), nelze aplikovat do nekonečna. Ne u země, která je prakticky soběstačná, ne u země, s níž chce obchodovat většina světa a zejména ne u země, se kterou nezanedbatelná část amerických vazalů obchodovat prostě musí minimálně v horizontu deseti let.
Na druhou stranu, Rusko zásadně odmítá přijímat do RF země, kde obyvatelstvo není z drtivé většiny ztotožněno být součástí RF. Což je případ Ukrajiny. Ano, levobřežní a nejspíše i jižní, s vysokou penetrací RUsů a ruskojazyčných Ukrajinců by tyto podmínky splňovala, ale problém by byl s náckovskou západní částí.Tu nelze řpipojit, ale pouze okupovat. Pokud by Ukrajinu roztrhli, pak by byl problém, že očišťená náckovská Ukrajina by okamžitě skočila do područí USA a vojenské základny USA by se přiblížily od dalších 500 km blíže k Moskvě. To není výsledek který by stál za takové vojenské dobrodružství.
Navíc pokud by do toho šli teď, bylo by to iracionálně pozdě. Do toho měli jít ihned po majdanu, kdy by zachovali provázání vojenského průmyslu levobřežní Ukrajiny s Ruskem. Dnes, už je to všechno v hajzlu a Rusko má nebo buduje draze zaplacené náhrady.Skrýt celý příspěvekVideo s animací perspektivního ukrajinského systému PVO středního dosahu "Dněpr":
https://www.youtube.com/watch?...Video s animací perspektivního ukrajinského systému PVO středního dosahu "Dněpr":
https://www.youtube.com/watch?...PavolR Fascinuje mě, jak údajnou ruskou agresivitu berete jako jako jasnou věc. Teď jsem třeba četl, že ruský letadla provokovaly dvě britské stíhačky v Černém moři. To si ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR
Fascinuje mě, jak údajnou ruskou agresivitu berete jako jako jasnou věc. Teď jsem třeba četl, že ruský letadla provokovaly dvě britské stíhačky v Černém moři. To si dovolujou, co? Chudáci angličaní si jen tak poletují nad mořem a najednou je atakuje Antonov 26...Skrýt celý příspěvekMíša: Technika samotná na vojnu nestačí, prinajmenšom rovnako dôležité sú peniaze. Nehovoriac, že začiatok otvoreného konfliktu by mal okamžitý negatívny dopad na ruskú menu a ...Zobrazit celý příspěvek
Míša:
Technika samotná na vojnu nestačí, prinajmenšom rovnako dôležité sú peniaze. Nehovoriac, že začiatok otvoreného konfliktu by mal okamžitý negatívny dopad na ruskú menu a hospodárstvo. Celú Ukrajinu by Rusi neboli schopní obsadiť ani keby boli náklady iba polovičné oproti invázii do Iraku, ba povedal by som, že priamo úmerne so zvyšovaním schopností Ukrajinskej armády, klesá i šanca Ruska na úspešné obsadenie a udržanie toho, z čoho by radi videli nárazníkový útvar menom Novorusko. Najskôr by to nakoniec dopadlo podobne, ako turecké ťaženie na Viedeň.Skrýt celý příspěvekŠance S 300V1 pouze s menší střelou pořád jsou proti balistickým cílům slušné, jde pouze o to, že s nižším efektivním výškovým dosahem se sníží i bráněné PÚP. I tak je dosah s ...Zobrazit celý příspěvek
Šance S 300V1 pouze s menší střelou pořád jsou proti balistickým cílům slušné, jde pouze o to, že s nižším efektivním výškovým dosahem se sníží i bráněné PÚP. I tak je dosah s větší raketou pouze 100 km málo na porkytí větších území.
Použití takovýchto střel proti kalibrům s plochou dráhou letu by mohlo být spíše plýtváním drahých střel, na to postačují Buky a Tory, stejně se vlivem zakřivení Země dosah nezvýší a bude reálně na hranici 30 km od radiolokační stanice.
Zajímalo by mně kterým směrem má radar u Mukačeva postavené antény? Zdali to není na západ nebo jih?
Je pěkné, že se uvažují všechny verze "hvězdných válek" ale snad nezapomenou i na to, že pro rusy asi nebude problém najít partu chlapíků s RPG a dron a zničit radar jinak než běžnou taktikou SEAD.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...