Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo? Část II.

Odpalovací vozidlo 5P85S komplexu PVO S-300PS. Ukrajina 5P85S začlenila do systému PVO S-300V1; větší foto / archiv autora 

V dnešní poslední druhé části se detailněji podíváme na schopnosti ukrajinského komplexu protivzdušné obrany (PVO) S-300V1 Antej a na ukrajinské plány pro boj s ruskými raketovými systémy. Článek je pokračováním prvního dílu z minulého týdne.

Na začátku srpna byl na ruském serveru Topwar publikován článek Jevgenije Damanceva „S-300V1 v ukrajinských rukou jsou extrémně nebezpečné pro ruské letectvo i bez raket dlouhého doletu“.

V úvodu článku je prezentován běžný negativní postoj občana Ruska vůči Ukrajině, ale důvodem napsání článku panem Damancevem byly především posměšné reakce čtenářů na sociálních sítích po zveřejnění informace, že Ukrajina zavádí tento komplet opět do výzbroje. Z úvodní části článku lze převzít pouze informaci, že na mariupolském směru (Mariupol leží u Azovského moře) Ukrajina rozmístila již tři komplety.

V odbornější části dává autor do souvislosti tři události ‒ v listopadu 2017 zveřejněné fotografie střeleb odpalovacího zařízení 9A83 kompletu S-300V1 spolu s odpalovacím zařízením 5P85S (ze systému PVO S-300PS); v letošním roce v červenci poprvé zveřejněnou fotografii rakety 9M83 z ukrajinského závodu VIZAR; fotografie z nácviku na letošní vojenskou přehlídku tří odpalovacích zařízení 9A83.

Závěrem autor dovozuje, že pracovníci VIZARu „dokázali oživit jen aktiva krátkého dosahu systému S-300V1, zatímco hlavní kalibr [dálkový dosah – pozn. red.] zastoupeny rychlejšími a energetičtějšími raketami 9M82 se prozatím zprovoznit nepodařilo.“

„O čem to vypovídá?“ ptá se Damancev. „Dosah kompletu [S-300V1 – pozn. red.] nebude 100 km, ale jen 72 km. V nejhorším případě čas na zničení vysokorychlostních cílů (na odletu) se prodlouží o vzdálenost více jak 30 km letu cíle, protože maximální rychlost rakety 9M83 dosahuje pouze 4320 km/h oproti raketě 9M82 s hyperzvukovou rychlostí 6120 km/h. Také zásoba kinetické energie letového motoru 9M82 je podstatně větší a na překonání aerodynamického odporu i kritického snížení rychlosti připadá o 30 % více času. Za další, vlivem nízké rychlosti letu 9M83 se efektivnost aerodynamických kormidel ztrácí již ve výškách 25 000 m oproti účinku aerodynamických kormidel rakety 9M82, která je schopna si uchovat efektivnost aerodynamických kormidel při rychlost Mach 5,8 i ve výškách 35 000 m. Závěrem, bez raket 9M82 není komplet S-300V1 prakticky schopen ničit balistické rakety středního doletu, přestože byl původně určen proti raketám Pershing-1A/B.“


Raketa 9M83 / archív autora

V dalším odstavci se autor pozastavuje nad diskuzemi čtenářů ukrajinských serverů o možnosti zničit kompletem S-300V1 letící raketu 9М723-1 „Iskander-М“. Toto vyvrací, protože maximální konstrukční přetížení raket 9M83 během manévrování může dosáhnout až 20 G, zatímco Iskander pracuje s přetížením 30 G. Podle ruského autora raketa schopná zničit Iskander musí být schopna snést 60 až 70 násobek přetížení, tedy 1,6 až 1,7 násobek přetížení Iskanderu.

Damancev ale varuje před podceňováním kompletu S-300V1 s raketou „menšího“ dosahu (9M83). Při odkonzervování je docela možné, že u kompletu mohla být část uzlů modernizována, zejména radiolokační část.

Vede jej k tomu vysoká úroveň provedené modernizace kompletu S-125M Pečora, z které se některé řešení mohou objevit zejména u směrového radiolokátoru S-300V1 (9S19M2) a vysoce zvýšit odolnost kompletu proti rušení. Ostatně ukrajinská firma Radioniks se podílela jak na modernizaci S-125M, tak právě na S-300V1.

Rakety 9M82 a 9M83 kompletu S-300V1 / archív autora

Autor se dále zamýšlí nad možností spolupráce americké firmy Raytheon s ukrajinskou Radioniks z důvodu prodeje kompletu S-300V1 v 90. letech do Spojených států. Mohlo tak dojít k vylepšení vlastnosti kompletu S-300V1 s americkou pomocí.

„Známé výhody S-300V1 jsou stále zachovány,“ pokračuje Damancev. „Za prvé hovoříme o ničení cíle při maximální rychlosti 3000 m/sec = 10 800 km/hod (pro ukrajinské S-300PS to je pouze 1300 m/sec = 4700 km/hod). Samozřejmě, nebude schopen překvapit Iskander kvůli nízké manévrovosti rakety 9M83, ale je schopen se vyrovnávat s velmi rychlímí přesnými zbraněmi, jako je  víceúčelová 4,5 machováraketa Ch-32 vypuštěná z Tu-22M3, operačně taktická balistická raketa Točka-U nebo 300mm raketa Smerč (druhá možnost pouze za určitých podmínek).“

Velkou hrozbu, dle ruského autora, představuje S-300V1 v souvislosti se současnou vyhrocenou situací mezi Ruskem a Ukrajinou okolo Azovského moře. Prakticky bez leteckého krytí jsou bojové čluny ruského námořnictva. Dle jeho názoru pravděpodobně nepomůže ani nasazení podvěsných kontejnerů rušiček Chybiny na letounech Su-30SM a nebo Su-34. Důvodem je právě vysoká odolnost směrového radiolokátoru 9S19M2 proti rušení.

Komplet S-300V1 je také schopen zaměřit malorozměrné cíle o průřezu 0,05 m2, což mu umožňuje ničit strategické rakety různých typů (včetně 3M14K Kalibr) a všechny známé protiradarové rakety dostupné v arzenálu ruských leteckých sil.


Sestava S-300V1 (s odpalovacími vozidly 5P85S) při nácviku na vojenskou přehlídku v Kyjevě.

Pro vyřazení kompletu S-300V1 z boje, pokračuje autor, nestačí zničit jen jednu radiolokační vícekanálovou naváděcí stanici 9S32, ale všechny tři stanice sestavy, a to z důvodů možnosti navádění 12 raket jen jednou stanicí. Dále musí být vyřazen z provozu směrový radiolokátor 9S19M2. V průběhu boje mohou navíc vícekanálové stanice „chaoticky“ přerušovat provoz nebo měnit pozice, dodává autor.

A v samém závěru uvádí: „Proto, jak jste již uhodli, zničení jen jednoho kompletu S-300V1 bude vyžadovat několikrát více času, včetně více raket Iskander nebo Kinžal. Navíc pro průzkum změn polohy naváděcí stanice 9S32 bude vyžadován systémový přístup využívající radarové průzkumné letadlo Tu-214R.Taková je realita při nasazení Anteje ukrajinskými jednotkami.“

Ruská armáda má prozatím dvě letadla aktivního (optického a radiolokačního) průzkumů Tu-214R. Dosah aktivních senzorů letadla je 200 km, pasivních (radioelektronický průzkum) 400 km.

Pro ukrajinské raketové síly tedy zbývá vyřešit problém boje proti raketám Iskander a Kinžal. Je to řešitelné? Je.

Co mají Iskander a Kinžál společného? Kinžal je v principu stejná raketa jako Iskander, rozdíl je v „přeprogramování“ inerciální naváděcí soustavy na „plochou dráhu“ letu ve vyšší vrstvě atmosféry (50 km). Raketový motor mají stejný. Stejný bude i systém koncového navedení na cíl (radiolokační nebo optický).


Korekční motorky rakety Vilcha. Stejné korekční motorky lze použít u protiletadlových a protiraketových střel vzduch-země. / Defense Express

Jestliže ve střední fázi letu se rakety pohybují rychlostí okolo Mach 10, dle proklamací ruské strany mohou provádět úhybné manévry (otázkou je jaké, s ohledem na přetížení), na sestupné dráze letu je potřeba trajektorii letu stabilizovat pro správnou funkci koncového navedení a vlivem aerodynamického odporu také dojde ke snížení rychlosti (ruské odhady uvádí hodnotu Mach 2 až 3).

A právě na této fázi letu jsou rakety nejzranitelnější. Pro tento úsek vyhovují protiletecké rakety středního dosahu. Podmínkou však je, aby raketa měla plynová kormidla raketového motoru, jež umožní rychlou změnu směru. To je zřejmě i důvod, proč raketa 9M82 mající aerodynamické řízení letu, i přes svoji rychlost přes Mach 10, pravděpodobně nebude využita.

Řešení může přinést nová ukrajinská raketa země-vzduch:

V květnu letošního roku ukrajinské servery publikovaly informaci o nové raketě středního dosahu, na níž byl využit patent KB Južnoje nového systému řízení raket. Podstatou je umístění bloku s korekčními raketovými motorky na tuhé palivo do přední části rakety. Tento blok byl mimo jiné úspěšně aplikován u balistické rakety Vilcha, kde plní funkci stabilizátoru dráhy letu v počáteční fázi.


Raketa země-vzduch Dněpr s vyznačenými korekčními motorky v přední části. / archív autora


Letové testy střely Dněpr

V případě nové protiletecké rakety bude činnost bloku využita ve fázi koncového navedení, kde spolu s plynovými kormidly raketového motoru bude střela schopna provádět manévry s vysokým přetížením.

Nová raketa je prezentována pod názvem Dněpr a v prosinci roku 2016 byly uveřejněny první záběry letových zkoušek. Na videu je patrné, jak po vymetení rakety ze startovacího kontejneru dojde k zážehu startovacího motoru a následně k prudké změně směru letu rakety. Tuto funkci by aerodynamická kormidla v tomto okamžiku dráhy letu nedokázala.

Technické charakteristiky rakety Dněpr vychází z počátku projektu a odpovídají běžným základním charakteristikám rakety země-vzduch středního dosahu ‒ dolet 70 km, maximální výška 25 km při rychlosti Mach 3,6. Je předpoklad, že řada údajů se v průběhu realizace projektu může změnit.

Vraťme se krátce k systému S-200V. Jeho důležitost se ukazuje v nasazení nejen proti průzkumnému Tu-214R, ale i proti MiGu-31 jako nosiči rakety Kinžal, jež raketu odpaluje (dle ruských zdrojů) ve výšce okolo 12 km. V tomto případě MiG-31 doslova „září“ do dálky.


Radiolokátor Dněpr / archív autora

I proti těmto cílům může být využit právě modernizovaný statický radiolokátor 5H86 Dněpr, jež v dobách Sovětského svazu sloužil k vyhledávání a sledování balistických raket (provoz ukončen v roce 2008).

Jeho dosah na bodové objekty byl 1900 km, při efektivní odrazné ploše 1 m2 až 4000 km. Délka antény radiolokátoru je 250 m, výška 12 m. Radar je umístěn v prostoru Mukačevo. Spolu s optickým systémem Saže v prostoru Dunajevcie, a třemi speciálními astronomickými observatořemi (prostory v Oděse, Lvově a Užhorodu) tak vytváří Systém kontroly a analýzy kosmické situace se sídlem v Mukačevě.

Zde můžeme pouze spekulovat, nakolik by bylo přínosné zapojení tohoto systému do Jižního křídla NATO v Evropě.

Závěrem se dá říci, že Ukrajina za poslední čtyři roky výrazně rozšířila své vojenské schopnosti, především v oblasti pásmové i vojskové PVO. Tento pokrok usnadňuje nový, hluboce zakořeněný ukrajinský narativ ‒ postavit armádu schopnou adekvátně odpovědět na akce ruského letectva a raketového vojska.

Zdroj: TopwarCensor, Milnavigator, Ukrainan Military

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ukrajina obdržela české houfnice 2S1 Gvozdika

Podle ukrajinského portálu uprom.info na přelomu června a července Ukrajina získala 33 sovětských ...

Nejnovější ukrajinské zbraně na vojenské přehlídce v Kyjevě

O víkendu byly uvolněny první informace o nových typech ukrajinské vojenské techniky, která se ...

Zastaví protivzdušné síly Ukrajiny ruské letectvo? Část I.

V období let 2003 až 2013 byly na Ukrajině postupně stahovány protiletadlové komplety a ukládány do ...

Armija-2018: Přehlídka schopností ruského vojenského průmyslu

Nedaleko Moskvy v těchto dnech probíhá tradiční mezinárodní vojensko-technické fórum Armija-2018. I ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • dusan
    14:29 28.08.2018

    Larry

    Samozrejme v prípade Iránu išlo o americké zbrane, špeciálne F-14A. Dodnes udrživajú pri živote takmer celý arzenál zbraní americkej výroby.

    Larry

    Samozrejme v prípade Iránu išlo o americké zbrane, špeciálne F-14A. Dodnes udrživajú pri živote takmer celý arzenál zbraní americkej výroby.

  • Jirosi
    14:00 28.08.2018

    "A tu "sediacu kačicu" si nechte od cesty. "

    Celkem hezky rozepsané co se chápe pod výrazem "sedicí kačice". Nikoliv obraceně.

    "A tu "sediacu kačicu" si nechte od cesty. "

    Celkem hezky rozepsané co se chápe pod výrazem "sedicí kačice". Nikoliv obraceně.

  • Larry
    13:55 28.08.2018

    To dusan: Jste jedle jak ta jedle.... Irán nemusel nic reverzovat z S-300. Měli podepsaný kontrak s Almazem na dodávku S-300, ale Putin vývoz zakázal na naléhání establishmentu ...Zobrazit celý příspěvek

    To dusan:
    Jste jedle jak ta jedle....
    Irán nemusel nic reverzovat z S-300.
    Měli podepsaný kontrak s Almazem na dodávku S-300, ale Putin vývoz zakázal na naléhání establishmentu USA, po zavedení sankcí.
    Iránská vláda zažalovala Rusko u mezinárodního soudu.
    Když padlo embargo, Rusko okamžitě dodalo poslední verze S-300 i s některými prvky S-400 a Irán žalobu stáhl .
    USA znovu uvalili embargo na Irán.

    A jinak jsem psal o Číně.... netvrdím, že Peršané jsou hloupí

    A tu "sediacu kačicu" si nechte od cesty.
    Dnes existuje řada sw teré najdete na internetu pro pro sledování přeletů geostacionárních satelitů.
    Refrešnete "kepleriánská data" jestli víte o co jde a zadáte svoji polohu z GPS třeba co máte v telefonu. A ono vám to vyplivne aktuálná časy přeletů.
    pokud něco víte o technice nainstalujete si příslušný SW a můžete měřit telemetrii.Když je jasná obloha, je hezký pohled i svítící satelity Iridium.
    Mimochodem takhle si amíci naběhli nad Kaliningradem. Byli zvědaví na Iskandery. Rusové jeden odplachtovali v čase přeletu. No a samozřejmě zvědavě zapnuli všechny opto-elektronické systémy. Na to Rusové jen čekali.
    Takto zjistíte uplink i downlink satelitů. (Spojení satelit - řídí centrum a zpět) Kmitočty a použité modulace a řadu dalších zajímavých parametrů.
    Pozdravujte sediaci kačicu.... :-)))Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    12:46 28.08.2018

    V tomhle článku (tedy v jeho první části pojednávající o komplech S-300) se dost míchají části dvou různých systémů - S-300V a S-300P, přičemž přes shodné číselné označení se ...Zobrazit celý příspěvek

    V tomhle článku (tedy v jeho první části pojednávající o komplech S-300) se dost míchají části dvou různých systémů - S-300V a S-300P, přičemž přes shodné číselné označení se nejedná o nějaké deriváty jednoho základu.

    Komplety řady S-300V (poznávací znamení "na pásech") byly vyvíjeny pro PVO pozemních vojsk na sborovém stupni a používají rakety řady 9M (kuželové tělo), požadavek byl na vysokou taktickou mobilitu (proto ty pásy). Komplety řady S-300P vznikaly jako prostředky PVOS, proto si vystačily s kolovými podvozky řady MAZ 543 nebo s umístěním na návěsech, jako střely používají rakety řad 5V a nověji 48N (klasické válcové tělo).

    Oba komplexy toho kupodivu moc nedědily, vývoj probíhal víceméně odděleně, proto by mě zajímalo, nakolik se tu pletly pojmy s dojmy a nebo jestli opravdu Ukrajinci integrovali rakety systému S-300V na podvozek S-300P, případně jestli nějak propojili systémy řízení palby S-300 s raketami řad 5V/48N. Jinak je totiž společné předvádění odpalovacích vozidel obou komplexů na přehlídkách jen propagandistická záležitost, protože bez příslušných podpůrných vozidel (veliteská, radarová) se jedná o bezcenné kusy výzbroje.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    12:16 28.08.2018

    Musím sa ospravedlniť Jirosimu, Myslel som, že to bol tvoj komentár na ktorý som reagoval. Cernakus: Platí to, čo som napísal Jirosimu. STEP neumožňuje export nativných dát a ...Zobrazit celý příspěvek

    Musím sa ospravedlniť Jirosimu, Myslel som, že to bol tvoj komentár na ktorý som reagoval.

    Cernakus: Platí to, čo som napísal Jirosimu. STEP neumožňuje export nativných dát a strácajú sa aj väzby. V konečnom dôsledku pri exporte zo STEP strácaš funkčnosť modelu. Neviem čo robíš ale pasovať sa za odborníka na CAD nemôžeš.

    Myslím, že ťa do toho nič nie je ale v mojej kancelárií v súčasnosti pracujú 4 konštruktéri a špecializujeme sa oceľové konštrukcie, jednoúčelové stroje, nástroje a prípravky a tiež predaj špeciálnej pohonnej techniky. To o tých mimozemšťanoch som nepochopil.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    12:05 28.08.2018

    Jirosi: STEP neumožňuje export natívných dát resp. väzieb

    Jirosi: STEP neumožňuje export natívných dát resp. väzieb

  • Robaiz
    11:47 28.08.2018

    To Dusan

    Tak určitě...

    To Dusan

    Tak určitě...

  • dusan
    11:17 28.08.2018

    Larry Komická úvaha je, že Ukrajincom by nedošlo, že potrebujú vybalancované a zaistené jednotlivé zložky armády. Sú stále vo vojne a reálne sa tam bojuje, takže je snáď jasné, ...Zobrazit celý příspěvek

    Larry

    Komická úvaha je, že Ukrajincom by nedošlo, že potrebujú vybalancované a zaistené jednotlivé zložky armády. Sú stále vo vojne a reálne sa tam bojuje, takže je snáď jasné, že armáda čo bojuje to MUSÍ vedieť.

    Irán síce dokázal reverzovať veľa, ale mnohé veci jednoducho nakúpil cez korupciu. Ak do dokázal Irán u štátov NATO, tak to musí vedieť Ukrajina v korupčnom Rusku tiež .... a to má samozrejme Ukrajine väčšie skúsenosti s produkciou výkonných raketových systémov a väčšie možnosti "reverzovať".

    Satelit je "sediaca kačica" .... s F-35 sa absolútne nedá zrovnávať. A konflikt to už ukázal. Pri poslednom "propagačnom" nálete na Sýriu nasadili Amíci stroje F-22 a Rusi sa to dozvedeli z novín : )

    Keby ich zistili, určite sa tým radi pochvália ....Skrýt celý příspěvek

  • Larry
    11:00 28.08.2018

    O tom bych docela polemizoval. Americké Patrioty o kterých jsou známy TTD a jejich schopnosti rozhodně systém S400 případně S500 nepřekoná. A to Patrioty nejsou rozhodně ...Zobrazit celý příspěvek

    O tom bych docela polemizoval. Americké Patrioty o kterých jsou známy TTD a jejich schopnosti rozhodně systém S400 případně S500 nepřekoná. A to Patrioty nejsou rozhodně nepoužitelné.
    V případě S 500 lze předpokládat, že bude schopen působit na satelity LEO (nízká oběžná dráha).. Nevidím důvod, proč by si neporadili s F-35. Rusové tak budou vyvažovat chybějící Su-57.Skutečnost by ukázal reálný konflikt. A protože nikdo ze zdejších diskutérů ani redaktorů válku zjevně nazažil na vlastní kůži, nepřeji vám ji a buďte rádi, že můžete "jen teoretizovat"
    Kdyby to s tím Ruskem bylo tak jednoduché, už by ho USA dávno "zlikvidovali"

    To dusan.
    Pokud uvažuje o bejeschopnosti ukrajinské armády podle jednoho Kyjevského paradenmarše, případně PR článků ukrajinského MOD nechtěl bych vás za svého velitele s vašimi analytickými schopnostmi ani náhodou.
    Nev ím, zda jste měl někdy co společného s armádou, ale intenzivní konflikt dnes nelze vidět jako "boj jednoho druhu vojska" . Představte si, že by zaútočilo "ruské železniční vojsko" samo o sobě nesmysl, ale.... jako laika vás musí napadnout, že potřebují minimálně spojaře, ženisty.... logistiku atd... Holdt také musí vojáci jíst i v 21. století. Nevím co jest úsměvného , možná Váš názor na armádu.
    Aby jste měl bojeschopné i složitější systémy, potřebujete nutně mít nasmlouvanou podporu výrobce např. na předpokládanou životnost 30 let. To je i případ nákupů AČR.
    Jenže politika je ošemetná věc a válka jenom pokračování politiky jinými prostředky.
    Viděl jsem pár věcí, ale bez některých speciálních součástí se žádný sofistikovaný zbraňový systém neobešel..Máte z toho jenom hromadu šrotu buď s nulovými nebo jen částečnými operačními schopnostmi.
    Některé věci jako obvody VLSI má Almaz docela dobře zajištěné proti "reversnímu engineeringu" Zkoušeli to i Číňané a raději nakoupili, když měli možnost.
    A to jsou fakt borci na reverse engineering .Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    10:19 28.08.2018

    danny Zrejme to bude tým, že Rusko nedisponuje technikou typu F-22 či F-35 a teda nemá také schopnosti prekonávať PVO ako USA ... jednoducho Rusko je v letectve o generáciu ...Zobrazit celý příspěvek

    danny

    Zrejme to bude tým, že Rusko nedisponuje technikou typu F-22 či F-35 a teda nemá také schopnosti prekonávať PVO ako USA ... jednoducho Rusko je v letectve o generáciu pozadu ....Skrýt celý příspěvek

  • danny
    09:57 28.08.2018

    Nemám kvalifikaci k tomu, abych se vyjadřoval k technickým detailům jednotlivých komponent ukrajinské PVO, Ale musím říct, že mě fascinuje, jak ti samí lidé, kteří prohlašovali ...Zobrazit celý příspěvek

    Nemám kvalifikaci k tomu, abych se vyjadřoval k technickým detailům jednotlivých komponent ukrajinské PVO, Ale musím říct, že mě fascinuje, jak ti samí lidé, kteří prohlašovali ruské systémy nasazené v Sýrii za nefunkční vraky, jsou schopni oprášeným konstrukcím z dob SSSR přisoudit téměř mytické vlastnosti, když je vlastníkem a provozovatelem "náš".

    Každopádně nepopírám možnost, že by se v ruském velení někdo sjel koksem, pokusil se provést zcela nesmyslnou akci na vlastní pěst, a díky vysoké hladině drog v krvi prostě nezúročil technologickou převahu, zkušenosti nabyté např. v té Sýrii, lepší výcvik atd... Fantazii se meze nekladou.

    Uznávám, že je Cermakus poněkud asertivní a při vyjadřování si nebere servítky. Ale v jádru je těžko co jeho komentářům k situaci kolem SW a podpory vytknout. Pohádek na téma FTE savings, cost cutting v důsledku zavádění nových technologií, AI a nevím čeho jsem slyšel kvanta.
    A taky jsem u toho, když se pak reálně řeší, jak vykázat úspěšný projekt, ale zároveň zajistit, aby se naplněním deklarovaných cílů firma nezhroutila. Pak příjdou ke slovu další krásná slova, jako rotace, restrukturalilzace apod...Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    08:48 28.08.2018

    Larry Amíci len ohlásili sankcie ... a rubel padol. Čiže, že ak Vy nechcete vidieť dopady sankcií na Rusko, na realite, že Rusko postihujú nič nemení. Ruské "protisankcie" nie ...Zobrazit celý příspěvek

    Larry

    Amíci len ohlásili sankcie ... a rubel padol. Čiže, že ak Vy nechcete vidieť dopady sankcií na Rusko, na realite, že Rusko postihujú nič nemení.
    Ruské "protisankcie" nie sú ani tak o politike, ale sú ako ochranárskej opatrenie, kedy zaostalejšia ekonomika umelo bráni svojichzaostalejším producentov pred zahraničnou konkurenciou. Nie je to nič nové, Trump to tiež robí rád, aby "chránil pracovné miesta". Výsledok je vždy rovnaký, poškodzuje to svetovú i vlastnú ekonomiku.
    Na "sovietskom šrote" je postavená značná časť ruskej armády (T-72, T-80, BTR-80, BMP-1/2/3, 2S19).
    Kub zbytočne analyzujete, Ukrajina ho už nemá vo výzbroji.
    S125 je síce „muzeálny kúsok“, ale keďže jej modernizácie „fičia“ po celom svete, asi to bude mať logiku – i keď hlavne finančnú. Ale zostrel F16I „pravekým“ S-200 jasne dokazuje, že ani staré systémy PVO neradno podceňovať.
    “S čím ale ukrajinští generálové pravděpodobně vůbec nepočítají je, že dnes nelze nasadit jednotlivé druhy vojsk. K ovládnutí vzdušného prostoru je třeba souhry Letectva, PVO a systémů EW (REB)” – to je už naozaj komická úvaha ….
    Že v roku 2014 nebola ukrajinská armada prakticky bojaschopná je naozaj “objav”. Dnes prešli štyri roky a ukrajinská armada je niekde inde.
    Isto je problem udržiavať systémy PVO bez podpory výrobcu, ale nie je to neprekonateľný problém.

    Čo sa týka balistický rakiet, tie sú problémom pre všetky i najvýkonnejšie armády, čiže očakávať, že práve chudobná Ukrajine v tom urobí nejaký "zázrak" je mimo reality. Samozrejme, že proti koncetrovanému úderu Iskanderov šancu nemá.Skrýt celý příspěvek

  • Larry
    07:36 28.08.2018

    Diskuze zde jsou plky na téma "Rusko musí zkrachovat pod sankcemi" Sankce jsou již kolik let a nic se neděje. Naopak např. farmáři v Itálii jsou naštvaní, že nemají kam vyvážet a ...Zobrazit celý příspěvek

    Diskuze zde jsou plky na téma "Rusko musí zkrachovat pod sankcemi" Sankce jsou již kolik let a nic se neděje. Naopak např. farmáři v Itálii jsou naštvaní, že nemají kam vyvážet a produkci hází do moře.Rusové paradoxně zavedli protisankce na dovoz zboží z EU které jejich hospodářství pomáhají.

    Plány Ukrajinského MOD nejsou nic jiného než "reinkarnace sovětského šrotu"
    Jestliže postavili obrannou linii na ose Lvov, Dněpr, Oděsa, Vasilkyvo nic proti.
    Rusové mají dost zkušeností z konfliktu s Gruzií .
    Je tomu 10 let co byli ve stejné situaci a nuceni překonávat "vlastmí PVO", tedy přesněji L a PVO ex USSR.
    Gruzie měla dost kontraktorů a zkušených instruktorů - absolventů Kyjevského
    KVIRTU, z dob SSSR Ale to už jsou dnes pánové "v letech"
    Po skončení krátkého konfliktu Ruská armáda vše pečlivě analyzovala a vyhodnotila.
    Včetně provedení takticko-technických opatření.
    Pokud se podíváme blíže, Ukrajinské systémy PVO jsou evidentně bez nějakých zásadních modernizací od počátku 90tých let, starší 30ti let.
    Příslušníci LaPVO Ukrajiny nejen že od r.92 příliš necvičili, ale ani se neúčastnili bojových operací v konfliktech větších rozsahů.
    2K12KUB je za zenitem, nehledě na problémy s motory na TPH, které špatným systémem utěsnění nasávácích otvorů vzduchu rády navlhají.
    Pochybuji, že tento konstrukční problém kdokoliv řešil.
    Z OS RF systém vyřazen pro zastralost.
    S-125 Pechora je muzeální kousek, kerý Ukrajina "lafetovala"
    Příprava k odpálení je náročná a tudáž i časově zdlouhavá .
    Z OS RF systém řadu let vyřazen.
    Systémy BuK M1 a S 300PS / V1. z přelomu 70/80 let.
    V RF dnes firma Almaz -Antey vyrábí pokročilé systémy např. BuK M3, který již "nese kontejnery" a dobře vědí proč.
    Výrobce pro VVS RF kromě jiného nahradil v kompletech S-300 balistické počítače založené na architektuře Elbrus za mnohem výkonnější.
    Působení ukrajinských S-300V1 proti Iskanderům v poslední fázi letu, kkterou již lze dopočítat pomocí interpolací dráhu letu (ale také nemusíme. Mějme na paměti, že Iskander neletí po klasické balistické křivce) s "klackem" krátkého dosahu
    bude pro posádku takového kompletu fakticky psycho. Nic pro nováčky a nezkušené vojáky. Navíc je posádka v časovém stresu, minout cíl znamená jistou smrt.
    Podobnou situaci jsem zažil .Pro svá tvrzení mám řadu důvodů a zkušeností.

    Oba systémy S300/ BuK M1 obsahují vyráběné v RF zákaznické integrované obvody a další speciální díly, které Ukrajinci jistě nedostanou a chybějící servis a logistika je problém nazvaný nebojeschopnost. potom nastupuje jev tzv. "Kanibalizace" známé i z prostředí AČR.
    To je zřejmě důvod, proč nedokáží Ukrajinci plně zbojeschopnit S-300 jak píše pan Demancev.
    Systém S-200 bych ani nebral vážně.Práce s KPH a okysličovadlem je zdlouhavá což prodlužuje čas potřebný k přípravě k odpálení. Zjistit postavení stacionárního systému dnes není žádný problém.
    S čím ale ukrajinští generálové pravděpodobně vůbec nepočítají je, že dnes nelze nasadit jednotlivé druhy vojsk. K ovládnutí vzdušného prostoru je třeba souhry Letectva, PVO a systémů EW (REB)
    A zrovna systémy PVO Ukrajiny nejsou příliš odolné vůči masivnímu jammingu.
    Za posledních 30 let došlo v oblasti EW k výraznému posunu.
    Systémy EW pracují "naostro" i v dobách zdánlivého míru.

    Předpokládám, že např.systém REB Krasucha by ukrajinské PVO dost "zatápěl"
    Radar Malachit M zřejmě nebude nic jiného než "modernizovaná" P-18.
    Využívají známé zkušenosti z Jugoslávského konfliktu 99.
    "Metrové radary" svými vlastnostmi výrazně snižují výhody "stealth technologie " letadel.

    P.S. Obraz o bojeschopnosti Ukajinského letectva jsem si udělal krátce po kauze Krym.
    Kdesi na youtube byl dokument, se záběry inspekce techniků MaPo MiG
    a příslušníků VVS RF provedenou na air base Belbek. Cílem bylo zjistit stav zabavených Ukrajinských MiGů-29.
    Bylo zjištěno, že většina letadel byla neletuschopných s téměř nulovou údržbou a servisem. Lze snadno dovodit, že byl nízký roční nálet pilotů, jejich mizerná vycvičenost. PVO nebude jiné.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    07:10 28.08.2018

    "Přes STEP, jako všichni. Kompas-3D má i vynikající konverzi pro import, pro export je to kvůli autorským právům stejné jako všude, tedy o ničem. " A teď něco ...Zobrazit celý příspěvek

    "Přes STEP, jako všichni. Kompas-3D má i vynikající konverzi pro import, pro export je to kvůli autorským právům stejné jako všude, tedy o ničem. "

    A teď něco seriozního?

    Cernakus:"Bylo by možné prozradit obor, ve kterém tvoje konstrukční kancelář jede a kolik máš licencovaných konstruktérů? Neboť buď děláš pro mimozemšťany nebo ... "

    Neměl by si se napřed představit sám?Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    06:37 28.08.2018

    Cernakus

    Bránia im víza. Mimochodom, tých náckov v Petrohrade a na donbase si nejak prehliadol

    Cernakus

    Bránia im víza. Mimochodom, tých náckov v Petrohrade a na donbase si nejak prehliadol

  • omacka
    06:17 28.08.2018

    Je to vcelku úsměvné, tyhle pohádky.. S-300V1 je samozřejmě výkonný hlavně protiraketový systém. Ale jeho případné výkonný mohou odpovídat jen maximální efektivitě celé UA PVO ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to vcelku úsměvné, tyhle pohádky.. S-300V1 je samozřejmě výkonný hlavně protiraketový systém. Ale jeho případné výkonný mohou odpovídat jen maximální efektivitě celé UA PVO sítě, tedy budou mizerné. Vystřelí se na něj maximálně pár balistických navnad - Toček-U bez bojových hlavic s prodlouženým dosahem, oblast jeho rozmístění stejně bude dopředu známé, moc možností není.. použije se kombinace úderů taktických kridlatých střel s protiradiolokačními odpolenými ve velké výšce za balistickými navnadami, a k vyřazení jeho přehledových radarů dojde velice rychle.. Celý problém není v neučinnosti S-300V1, ale v tom, že jeho výkony nemohou být větší, než je celková! kvalita, překrývaní se, a schopnost kooperace celé ukrajinské PVO od systémů krátkého dosahu, až po dlouhé dosáhy. Proto všechny S-300V1 budou eliminovány do 5-10 minut po vypuknutí konfliktu. Samostatně proti promyšlené taktice nic nezmůžou..Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    23:43 27.08.2018

    Miroslav: Přes STEP, jako všichni. Kompas-3D má i vynikající konverzi pro import, pro export je to kvůli autorským právům stejné jako všude, tedy o ničem. Pro/ENGINEER se v ...Zobrazit celý příspěvek

    Miroslav:

    Přes STEP, jako všichni. Kompas-3D má i vynikající konverzi pro import, pro export je to kvůli autorským právům stejné jako všude, tedy o ničem.

    Pro/ENGINEER se v té firmě zaváděl právě pro to tzv. sdílení se zákazníky. Nakonec se ukázalo, že to je jedna velká utopie. Nic takového se neděje a dít nebude. Ne v mezifiremních vztazích. A propó, víš jaká je kompatibilita v rámci generací u PTC? 10 let staré modely jsou mrtvé, jako by jsi je importoval ze STEPu. No neber to za ty milióny ročně!!!

    PS: Kompas-3D jsi nejspíše viděl jen z rychlíku. Jen tak pro zajímavost, je ta hlavní CAD/CAM v Sevmaši, takže na tom jednoduchém modeláři kreslí a simulují (jen základy) Jasany. Bylo by možné prozradit obor, ve kterém tvoje konstrukční kancelář jede a kolik máš licencovaných konstruktérů? Neboť buď děláš pro mimozemšťany nebo ...

    Gibon:
    nevím co je HP (výrobce PC a HW?) a co lajna (koksu, co jsi si šňupnul?), ale pokud tím myslíš nějakou výrobní linku HW v nějakém bratislavském závodě Hewlett&Packard, tak to by mně zajímalo, jak počítač vyrábí jiný počítač. Nespletl jsi si to Terminátorem 30? Protože tě musím upozornit na to, že to je jen film ;-)

    HonzaH:
    Ročním výpalným myslím situaci, kdy se hlavní CAD/CAM producenti rozhodli, že model kup&vlastni software přináší málo zisků a vyžaduje mnoho investicí (které donutí zákazníka přejít na novější verzi) a tak přešli na model plať nebo nepracuj. Samozřejmě roční cena je jen kosmeticky menší než byly ceny předchozího vlastnického modelu.

    To, že nevíš, že nelze Creo koupit jako trvalý balík (dtto Autocad, Invertor a další zde zmíněné programy), naznačuje, že vůbec nevíš o co jde. Dnes tyto programy lze koupit pouze jako službu. A aby tomu nebylo málo. Roční výpalné tě automaticky neopravňuje k získání novější generace. Na to musíš k výpalnému připlatit ještě jednorázový příplatek ve výši ceny výpalného.

    Mimochodem, citím, že jsem asi kopnul do hnízda tabulkářů pro tabulky, protože jsou jen dvě varianty vašich s realitou se rozcházejících a agresivních výplodů - buď jste součástí mnou kritizované kasty budižkničemů parazitující na tvůrčí společnosti a nebo jste zaslepení blbci. Nejspíše kombo obého ;-)

    Případně varianta, že do toho nevidíte, ale přesto o tom z ideologických důvodů melete, ale to se dá schovat pod variantu B)Skrýt celý příspěvek

  • HonzaH
    23:14 27.08.2018

    Cernakus: Srovnávat Kompas-3D s produkty firem Autodesk, PTC apod. je opravdu velmi odvážné, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Cernakus:
    Srovnávat Kompas-3D s produkty firem Autodesk, PTC apod. je opravdu velmi odvážné, ale budiž.
    https://www.a4plus.co.uk/3-ste...

    A Vámi popisované výhody jako:
    dokumentace zdarma - hm, to se opravdu jen tak nevidí
    kompatibilita i s necertifikovaným hardwarem - tak to je vpravdě světový unikát. Jen jsem zvědavý, co Vám řeknou na podpoře, až jim budete volat, že Vám nefunguje nějaká low-end grafika. Vývojáři určitě začnou urychleně bastlit nějakou záplatu, aby Vám to rozchodili.


    Také by mne zajímalo, co myslíte tím výpalným? Myslíte roční údržbu software, za kterou máte přístup k novým verzím a aktualizacím? Kdy si platíte helpdesk? Tu ale přeci platit nemusíte, do toho Vás nikdo nenutí. Prostě si nechte aktuální verzi a je to. Ale protože do problému vidíte a jste počítačově zdatný, tak to jistě víte.


    A přínos počítačů pro zvyšování efektivity? Máte pravdu:"kybernetika je kapitalistická pavěda a automatizace na západě bere lidem práci, zatímco v socialistickém táboře ulehčuje práci pracujícím." A tohle není můj výmysl, ale citace úvodního slova jedněch starých skript z Automatizace výrobních procesů.Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
    23:04 27.08.2018

    "PS: Jako počítačově velmi zdatný, ale zároveň empatický člověk začínám zpochybňovat přínos počítačů na zvyšování efektivity. Počítač jednoho člověka nahradí, aby dva lidi úrovně ...Zobrazit celý příspěvek

    "PS: Jako počítačově velmi zdatný, ale zároveň empatický člověk začínám zpochybňovat přínos počítačů na zvyšování efektivity. Počítač jednoho člověka nahradí, aby dva lidi úrovně BFU zaměstnal. V korporátech začíná být běžné, že počty pracovníků administrativní části a podpory výroby, tedy takzvaní tabulkáři pro tabulky, značně přečíslují tvůrčí a výrobní pracovníky. "

    Presne tak. A preto HP v Bratislave zrusilo celu prvu lajnu a nahradili ich pocitace. Nie premiestnili do lacnejsej krajiny. Z R U S I L I
    Ale ty nas polyhistor, rozumies vsetkemu a vsetko dobre vies. Debata s tebou je zbytocna a rad by som vyzval aj ostatnych aby od nej upustili, lebo:
    1) bud za to dostava prachy a tak mu reakciami iba pomahate zarabat
    2) to proste nema zmysel, lebo ak na tom aj nezaraba, tento pan nie je schopny sebareflexie a na argumenty nepocuva. kedze vsetko vie sam najlepsie.


    Samozrejme Rusko je schopne vyrobit cokolvek. Skor ci neskor urcite, minimalne spatnym vyvojom. Vedelo to aj ZSSR. Samozrejme bavit sa o dostatku tovaru na pultoch predajni to uz je malichernost. O tom pomlcime. ;-)Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    22:57 27.08.2018

    Cernakus: Ja mám k CAD tiež blízko lebo sám vlastním konštrukčnú kanceláriu. Kompas 3D je jednoduchý modelár akých je na trhu množstvo od ceny cca 2000 korún. Kancelárie tieto ...Zobrazit celý příspěvek

    Cernakus: Ja mám k CAD tiež blízko lebo sám vlastním konštrukčnú kanceláriu. Kompas 3D je jednoduchý modelár akých je na trhu množstvo od ceny cca 2000 korún. Kancelárie tieto lacné CAD nakupujú hlavne ako zásteru aby mali na sklade licencovaný CAD. By ma zaujímalo ako s Kompasom zdieľajú natívne dáta s partnermi :-DSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 5