Ruský státní vyzbrojovací program pro roky 2018 až 2025

Prototyp T-50 "PAK FA" budoucí stíhačky Su-50; ilustrační foto / Public Domain

Kreml nejpozději v červnu odsouhlasí nový státní vyzbrojovací program (SVP) pro roky 2018 až 2025. Nový SVP 2018 - 2025 nahradí původní vyzbrojovací program z let 2011 až 2020.

Podle programů SVP se řídí všechny hlavní nákupy vojenské techniky pro ruské ozbrojené síly. Ruský vojenský průmysl proto v návaznosti na přijatý SVP připravuje dlouhodobé vývojové, výrobní a investiční plány.

Program SVP je sice plánován na deset let, ale přijímá se každých pět let. SVP 2011 - 2020 byl přijat v roce 2010 a poslední SVP pro roky 2016 až 2025 se připravoval v roce 2015. Avšak vzhledem k západním sankcím, které přerušily dodávky některých klíčových komponentů pro výrobu zbraní, a poklesu ceny ropy, což zase ovlivnilo rozpočtové příjmy Kremlu, se vypracování nového SVP (SVP 2018 - 2025) zdrželo o dva roky.

Hlavním problémem se v roce 2015 stala především špatná ekonomická situace Ruské federace. Podle článku Vědomosti z ledna letošního roku ruské ministerstvo obrany požadovalo původně na nákup vojenské techniky v rámci SVP 2016 - 2025 až 55 bilionů rublů (dnešních 23,5 bilionu Kč), později 30 bilionů rublů. Ruské ministerstvo financí ale bylo ochotno uvolnit pouze 12 bilionů rublů (dnešních 5,1 bilionu Kč).

Podle Ruslana Puchova, ředitele moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií (CAST), je odklad SVP způsoben také trvající neschopností ruského průmyslu plně nahradit západní a ukrajinské výrobky. Puchov ale zdůraznil, že s dalším SVP není možné otálet, protože vojenský průmysl musí znát základní směry dlouhodobého plánování.

Problém jsou ale i nízké výrobní možnosti ruského průmyslu. V roce 2010 ruské ministerstvo obrany pro SVP 2011 - 2020 uvolnilo 19,1 bilionu rublů (požadavek byl 36 bilionů rublů). Dle informací deníku Vědomosti bylo ale do letošního roku utraceno pouze 40 % alokovaných finančních prostředků.

Ruský průmysl tak očividně není schopen vyrábět zbraňové systémy dostatečně rychle, aby uspokojil poptávku ruského ministerstva obrany. Blog Russian Defense Policy proto odhaduje, že i vzhledem k pokračujícím sankcím, a tedy s ohledem na nedostatek některých klíčových zahraničních součástek, bude roční rozpočet SVP pro roky 2018 - 2025 (výjmečně pouze sedmiletý) stejně vysoký jako u SVP 2011 - 2020.

Podle blogu Russian Defense Policy je výkon ruského vojenského průmyslu zajímavý především ve srovnání s čínskou konkurencí. Za posledních deset let čínský loďařský průmysl dodal námořnictvu 22 nových fregat Type 054A, ruský průmysl za stejné období tři nebo čtyři fregaty. Je však pravdou, že Čína díky své poloze klade na námořní síly větší důraz než Rusko.

V záři minulého roku deník Kommersant přinesl článek o rozepři mezi ruským ministrem financí a ruským ministrem obrany o výši rozpočtu pro SVP 2018 - 2025. Deník popsal setkání za zavřenými dveřmi mezi prezidentem Vladimírem Putinem, ministrem obrany Sergejem Šojguem, ministrem financí Antonem Siluanovem a Dmitrijem Rogozinem, místopředsedou vlády pro obranný a průmyslový komplex.

Jednání se mělo kvůli rozdílným požadavkům zvrhnout v “hádku” mezi Šojguem a Siluanovem. Ministr obrany požadoval 22 bilionů rublů na nákup nových zbraní, ministr financí byl ale ochoten poskytnout pouze již zmíněných 12 bilionů rublů. Přitom původní požadavek ministerstva obrany byl v roce 2014 55 bilionů rublů.

Argument ruského ministerstva financí je prostý - v současné ekonomické realitě není možné poskytnout tolik finančních prostředků, aniž by to neovlivnilo jiné oblasti fungování státu, například v sociální oblasti.

V květnu roku 2012 Vladimír Putin přitom ohlásil, že ruská armáda v roce 2020 bude mít 70 % moderních zbraní. “Pokud se tak nestane, hrozí nebezpečí, že armáda ztratí vysoké tempo rozvoje a sklouzne do rozkladu, jako před deseti lety,” citoval deník Kommersant nejmenovaný zdroj z ruského ministerstva obrany. Dlužno však dodat, že neexistuje žádná oficiální metodika ani nezávislá kontrola v určování, co “moderní nebo modernizovaná” zbraň je nebo není. 

V SVP 2018 - 2025 se podle deníku Vědomosti ruské ministerstvo obrany zaměří na nákup dobře zavedených a fungujících zbraňových systémů, jako stíhaček Su-30SM nebo vylepšených útočných diesel-elektrických ponorek třídy Kilo. Důraz bude také kladen na modernizaci stávajících systémů, než na nákup nové techniky.

Dle deníku Vědomosti, který se odvolává na zdroj v ruském ministerstvu obrany, přijetí radikálně nových zbraňových systémů je posunuto do delší budoucnosti. “Je jasné, že tyto nové platformy, například T-14 “Armata” a stíhačka T-50, dosáhnou požadovaných vlastností po roce 2020, a netýká se to jen konvenčních zbraní,” píše deník Vědomosti.

Podle neoficiálních údajů T-14 stojí 250 milionů rublů (3,7 milionu dolarů) a T-50 zhruba 3 miliardy rublů (50 milionů dolarů). V roce 2012 ale Indie plánovala koupit jeden T-50 za 100 milionů dolarů (zřejmě včetně pozemního vybavení, zázemí a zbraní).  Není ale jasné, pro jak velkou sériovou výrobu (což klíčově ovlivňuje cenu) tyto ceny platí.

Zdroj: Vědomosti

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské balistické rakety Iskander v Sýrii

Izraelci ve čtvrtek zveřejnili satelitní snímky potvrzující přítomnost ruských balistických raket ...

Nová ruská stíhačka MiG-35 představena veřejnosti

Ruská Spojená letecká korporace (OAK) dnes představila mezinárodnímu publiku ve městě Lukhovitsy ...

Ruská šachová partie v Arktidě

Ruská federace patří v oblasti Arktidy mezi nejaktivnější aktéry a dlouhodobě se snaží posilovat své ...

Rusko: Velké ambice a zvláštní jednotka pro informační operace

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu při svém týden starém projevu v ruské Dumě rozebíral stav ruských ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • PavolR
    13:56 14.03.2017

    Marthy: prakticky - Každá armáda je iba taká silná, aké silné je jej hospodárske zázemie. Sebaväčšia armáda je na figu, keď sa jej štát za chrbtom po niekoľkých týždňoch ocitne na ...Zobrazit celý příspěvek

    Marthy:
    prakticky - Každá armáda je iba taká silná, aké silné je jej hospodárske zázemie. Sebaväčšia armáda je na figu, keď sa jej štát za chrbtom po niekoľkých týždňoch ocitne na pokraji kolapsu a protivník, hoc aj papierovo slabší, to presne vie a ráta s tým (v takom prípade ide politický význam do čudu) ...Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    13:31 14.03.2017

    Pavol IR-hypoteticky,Rusko usoudí že mu od nikud žádné nebezpečí nehrozí,tak zruší armádu,veškerou techniku hodí do šrotu,s tím že když nebude vyhazovat peníze do zbytečné armády ...Zobrazit celý příspěvek

    Pavol IR-hypoteticky,Rusko usoudí že mu od nikud žádné nebezpečí nehrozí,tak zruší armádu,veškerou techniku hodí do šrotu,s tím že když nebude vyhazovat peníze do zbytečné armády tak se jim bude dařit lépe.
    Zkusím odhadnout jak by dopadli:Následně po té,komu by patřily třeba Kurilské ostrovy,a vsadím se že nejen ty?Co naleziště ropy a plynu v arktidě,jaká část z nich by připadla Rusku?A co Čína,vsadím se že by na nějakém usnesení KSČíny rozhodli že je nefér aby tak početný stát jako oni měl tak malé území,a Rusko,jichž je mnohem méně,tak velké?Bude třeba to přerozdělit,kus Ruska zabrat....Západ by určitě jen nepřihlížel,když se rozdává je třeba honem brát.Z Ruska by se za pár let stál loutkový zmenšený stát,kde by vše co má nějakou cenu vlastnily zahraniční investoři,Rusáci by byly rádi že jim dovolí dřít v dolech a na ropných vrtech,které by patřily jinému,valná část zisku by taky proudila jinam...asi tak.
    Silná armáda má taky ohromný politický význam.Armáda Ruska je velice silná,vedoucí představitelé Ruska (a USA,Číny,Francie atd) dobře vědí proč je důležité investovat do armády.Lidé jsou nedokonalí,celá společnost taky,žijeme na zemi,ne v nebíčku.Proto je třeba být realistický.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    13:09 14.03.2017

    Marthy: Keby u nás dlhé roky počúvali ľudia "zaručené a tutové" správy o tom, že ich nejaké "mocenské zoskupenie v pozadí" plánuje vyhladiť, tiež by žiadali zbrojiť. Tým sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Marthy:
    Keby u nás dlhé roky počúvali ľudia "zaručené a tutové" správy o tom, že ich nejaké "mocenské zoskupenie v pozadí" plánuje vyhladiť, tiež by žiadali zbrojiť. Tým sa neoficiálne ospravedlňoval aj Krym - že bol plán vyhladiť Rusov. ;-) Propaganda masívne stavia na syndróme veľkej vlasteneckej.

    Marcus.sk:
    Vyrobiť niečo vyrobia, čo by nie, ale potom to dopadne tak, ako pri posledných správach o skúškach T-14, teda "sme spokojní, ale takmer všetky systémy treba vymeniť".Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
    13:06 14.03.2017

    Marcus.SK: V čem má ruská technika problém se západními komponenty? To je tak - podívejte se na konkrétní zbrojní kontrakty do zahraničí - na země, které nemají vysoko do žlabu a ...Zobrazit celý příspěvek

    Marcus.SK: V čem má ruská technika problém se západními komponenty? To je tak - podívejte se na konkrétní zbrojní kontrakty do zahraničí - na země, které nemají vysoko do žlabu a nakupují ruskou techniku (tedy vylučte Venezuelce a Afričany všeobecně). Koukněte se na ty tendry a podívejte se jaké změny vyžaduje odběratel - u letadel je to avionika, u tanků SŘP a senzory, u PVO zase nikdo nechce ruské přehledové radary (buď se koupí levnější čínské nebo dražší izraelské/švédské/francouzské/německé/americké).

    V některých oblastech (PVO pozemní systémy, pěchotní zbraně, dělostřelectvo, REB, transportní letectvo) jsou pro ruské zbraně na špičce nebo nadprůměrné, někde těžce zaostávají. Příčina je prostá - někde se nalily prachy do vývoje a nákupu, někde ne.Skrýt celý příspěvek

  • KóĎA
    13:05 14.03.2017

    alter01: kdy to dělali? Nemusíš přesně, stačí přibližně.

    alter01: kdy to dělali? Nemusíš přesně, stačí přibližně.

  • logik
    12:54 14.03.2017

    marfolodej: pokud Rusko aspiruje na to mít mezinárodní význam asi tak desetinu číny, tak ano, pak to stačí a je to Ok. marcus: nejde jen o to, co neumí vyrobit, ale také o to, v ...Zobrazit celý příspěvek

    marfolodej: pokud Rusko aspiruje na to mít mezinárodní význam asi tak desetinu číny, tak ano, pak to stačí a je to Ok.

    marcus: nejde jen o to, co neumí vyrobit, ale také o to, v jaké kvalitě a v jakých počtech.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    12:30 14.03.2017

    Nitrup-chápu to dobře že v Rusku je 70%obyvatel pro navýšení financování obrany,i na úkor sociální oblasti? U nás by většina lidí nedala na armádu ani korunu,to se nám může ...Zobrazit celý příspěvek

    Nitrup-chápu to dobře že v Rusku je 70%obyvatel pro navýšení financování obrany,i na úkor sociální oblasti?
    U nás by většina lidí nedala na armádu ani korunu,to se nám může vymstít...Skrýt celý příspěvek

  • alter01
    12:26 14.03.2017

    Taká lahká úvaha - ak chcú byť rusi námornou veľmocou v čiernomorskom rybníku sú aj 4 fregaty veľa . Lebo Čína má našlápnuté na svetové oceány. A je dobre , že priznali farbu a ...Zobrazit celý příspěvek

    Taká lahká úvaha - ak chcú byť rusi námornou veľmocou v čiernomorskom rybníku sú aj 4 fregaty veľa . Lebo Čína má našlápnuté na svetové oceány.
    A je dobre , že priznali farbu a prestali prevážať Armaty , T 50 a iní super zbrane nákladnými lietadlami po Rusku a robiť dojem o stovkách vo výzbroji. Armata ako taká asi nie je až taký problém, možno sa už naučili zvarovať 200-250 mm plechy , ale vybaviť ju super technikou je naozaj problém.Skrýt celý příspěvek

  • Arassuil
    12:25 14.03.2017

    marfolodej: Rusko má celkem 37 653 km pobřeží, které by mělo nějakým způsobem hlídat. Čína má pobřeží dlouhé jen 14 500 kilometrů. Jak to souvisí s počtem fregat? No nijak, je to ...Zobrazit celý příspěvek

    marfolodej: Rusko má celkem 37 653 km pobřeží, které by mělo nějakým způsobem hlídat. Čína má pobřeží dlouhé jen 14 500 kilometrů. Jak to souvisí s počtem fregat? No nijak, je to stejná kokotina jako to přepočítávat na počet obyvatel.

    A jen tak mimochodem. Britské Royal Navy má 13 fregat zatímco celá Velká Británie má "jen" 65 milionů obyvatel. Co z toho plyne? Že je Royal Navy v poměru fregat na počet obyvatel rozhodující světovou námořní silou...Skrýt celý příspěvek

  • Marcus.SK
    12:19 14.03.2017

    Zdravim. Mohol by tu niekto doplnit, ktore klucove zahranicne komponenty pre vojensku techniku nevie Rusko vyrobit. Pretoze sa daju najst informacie ze termovizie do tankov uz ...Zobrazit celý příspěvek

    Zdravim. Mohol by tu niekto doplnit, ktore klucove zahranicne komponenty pre vojensku techniku nevie Rusko vyrobit. Pretoze sa daju najst informacie ze termovizie do tankov uz vyvinuli, motory do vrtulnikov uz vyrabaju vlastne a mierne lepsie ako boli z UA, a lodne motory pre fragaty uz tiez zacnu vyrabat vlastne. Tak neviem.

    Dalej vie niekto uviest priblizne co planuje ruska armada nakupit v tomto roku za ten zmenseny balik penazi?Skrýt celý příspěvek

  • marfolodej
    12:01 14.03.2017

    taková lehká úvaha...čína 22 fregat, rusko 4...čína 1,339 mil. obyvatel, rusko 146 mil. obyvatel..v poměrech to teda není zas tak strašný, ne? :D

    taková lehká úvaha...čína 22 fregat, rusko 4...čína 1,339 mil. obyvatel, rusko 146 mil. obyvatel..v poměrech to teda není zas tak strašný, ne? :D

  • Nitup
    11:58 14.03.2017

    Я не думаю так скептически, потому в нашей стране поддерживает повышение расходов для обороны более 70% людей. Даже на счет социальной сферы.

    Я не думаю так скептически, потому в нашей стране поддерживает повышение расходов для обороны более 70% людей. Даже на счет социальной сферы.

  • RiMr71
    11:46 14.03.2017

    ...a jak to tedy bude s tou základnou na Měsíci? Ale vážně - na Sýrii, kde to bude ještě nadlouho (a jak je nemám rád tak chválabohu za ruské angažmá tam, jinak by se za pár let ...Zobrazit celý příspěvek

    ...a jak to tedy bude s tou základnou na Měsíci?

    Ale vážně - na Sýrii, kde to bude ještě nadlouho (a jak je nemám rád tak chválabohu za ruské angažmá tam, jinak by se za pár let vedle Mosulu a Rakky dobýval i Damašek) jim bohatě stačí i to co už mají. Resp. typy, množství by asi bylo třeba navýšit (na tamější poměry moderních zbraní jako KA-50 nebo Mi-28, nebo T-90).
    Ať se ***** na jaderné vlaky a podobné koniny, zbude víc na věci podstatné.Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
    10:42 14.03.2017

    Nic nového pod sluncem - ruská vojenská propaganda se míjí s realitou a článek jen přináší konkrétní čísla. Mně z toho vyplývá jednoduché poselství - sbohem Armato, sbohem ...Zobrazit celý příspěvek

    Nic nového pod sluncem - ruská vojenská propaganda se míjí s realitou a článek jen přináší konkrétní čísla. Mně z toho vyplývá jednoduché poselství - sbohem Armato, sbohem Kurgaňče, sbohem T-50.

    A takové "paper projects" jako je bombardér PAK-DA, torpédoborec tř. Liděr nebo letadlovka Admiral Kuzněcov jsou už jen rozpoznávací znamení pro kremelské trolly (i takových tady pár je).

    Realita je taková, že se bude modernizovat to důležité vybavení, aby se nerozpadlo. Improved Kilo se vážně nemůže jednat nově postaveným jaderným stíhacím ponorkám, nové ruské fregaty stěží nahradí dosluhující torpédoborce tř.Udaloj. Nové křižníky, ty staré se zmodernizují jen částečně. Co se týče výsadkové a podpůrné flotily, tam se zaškrcené finance projeví ještě více (nejsou to prestižní jednotky jako křižníky Slava).

    Ruské ozbrojené síly pomalu hází ručník do ringu. Bohužel, zvěsti o tom, že "protiruské sankce nefungují" budeme poslouchat ještě dlouho - slova nic nestojí a Sežer Lavór je skutečný mistr lží.Skrýt celý příspěvek

  • stetula
    10:39 14.03.2017

    je vidět, že v Rusku mají rozumného ministra financí který nechce ruinovat rozpočet armádními výdaji na úkor sociálních programů ( Rusko má nejnižší míru zadlužení ze zemí G8 cca ...Zobrazit celý příspěvek

    je vidět, že v Rusku mají rozumného ministra financí který nechce ruinovat rozpočet armádními výdaji na úkor sociálních programů ( Rusko má nejnižší míru zadlužení ze zemí G8 cca 8 % k HDP )

    to by si měl vzít příklad strýček Sam a ušetřené peníze třeba vrazit do zdravotnictvíSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 6