Ruský státní vyzbrojovací program pro roky 2018 až 2025
- 13. 3. 2017
- 115 komentářů
- Jan Grohmann
Kreml nejpozději v červnu odsouhlasí nový státní vyzbrojovací program (SVP) pro roky 2018 až 2025. Nový SVP 2018 - 2025 nahradí původní vyzbrojovací program z let 2011 až 2020.
Podle programů SVP se řídí všechny hlavní nákupy vojenské techniky pro ruské ozbrojené síly. Ruský vojenský průmysl proto v návaznosti na přijatý SVP připravuje dlouhodobé vývojové, výrobní a investiční plány.
Program SVP je sice plánován na deset let, ale přijímá se každých pět let. SVP 2011 - 2020 byl přijat v roce 2010 a poslední SVP pro roky 2016 až 2025 se připravoval v roce 2015. Avšak vzhledem k západním sankcím, které přerušily dodávky některých klíčových komponentů pro výrobu zbraní, a poklesu ceny ropy, což zase ovlivnilo rozpočtové příjmy Kremlu, se vypracování nového SVP (SVP 2018 - 2025) zdrželo o dva roky.
Hlavním problémem se v roce 2015 stala především špatná ekonomická situace Ruské federace. Podle článku Vědomosti z ledna letošního roku ruské ministerstvo obrany požadovalo původně na nákup vojenské techniky v rámci SVP 2016 - 2025 až 55 bilionů rublů (dnešních 23,5 bilionu Kč), později 30 bilionů rublů. Ruské ministerstvo financí ale bylo ochotno uvolnit pouze 12 bilionů rublů (dnešních 5,1 bilionu Kč).
Podle Ruslana Puchova, ředitele moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií (CAST), je odklad SVP způsoben také trvající neschopností ruského průmyslu plně nahradit západní a ukrajinské výrobky. Puchov ale zdůraznil, že s dalším SVP není možné otálet, protože vojenský průmysl musí znát základní směry dlouhodobého plánování.
Problém jsou ale i nízké výrobní možnosti ruského průmyslu. V roce 2010 ruské ministerstvo obrany pro SVP 2011 - 2020 uvolnilo 19,1 bilionu rublů (požadavek byl 36 bilionů rublů). Dle informací deníku Vědomosti bylo ale do letošního roku utraceno pouze 40 % alokovaných finančních prostředků.
Ruský průmysl tak očividně není schopen vyrábět zbraňové systémy dostatečně rychle, aby uspokojil poptávku ruského ministerstva obrany. Blog Russian Defense Policy proto odhaduje, že i vzhledem k pokračujícím sankcím, a tedy s ohledem na nedostatek některých klíčových zahraničních součástek, bude roční rozpočet SVP pro roky 2018 - 2025 (výjmečně pouze sedmiletý) stejně vysoký jako u SVP 2011 - 2020.
Podle blogu Russian Defense Policy je výkon ruského vojenského průmyslu zajímavý především ve srovnání s čínskou konkurencí. Za posledních deset let čínský loďařský průmysl dodal námořnictvu 22 nových fregat Type 054A, ruský průmysl za stejné období tři nebo čtyři fregaty. Je však pravdou, že Čína díky své poloze klade na námořní síly větší důraz než Rusko.
V záři minulého roku deník Kommersant přinesl článek o rozepři mezi ruským ministrem financí a ruským ministrem obrany o výši rozpočtu pro SVP 2018 - 2025. Deník popsal setkání za zavřenými dveřmi mezi prezidentem Vladimírem Putinem, ministrem obrany Sergejem Šojguem, ministrem financí Antonem Siluanovem a Dmitrijem Rogozinem, místopředsedou vlády pro obranný a průmyslový komplex.
Jednání se mělo kvůli rozdílným požadavkům zvrhnout v “hádku” mezi Šojguem a Siluanovem. Ministr obrany požadoval 22 bilionů rublů na nákup nových zbraní, ministr financí byl ale ochoten poskytnout pouze již zmíněných 12 bilionů rublů. Přitom původní požadavek ministerstva obrany byl v roce 2014 55 bilionů rublů.
Argument ruského ministerstva financí je prostý - v současné ekonomické realitě není možné poskytnout tolik finančních prostředků, aniž by to neovlivnilo jiné oblasti fungování státu, například v sociální oblasti.
V květnu roku 2012 Vladimír Putin přitom ohlásil, že ruská armáda v roce 2020 bude mít 70 % moderních zbraní. “Pokud se tak nestane, hrozí nebezpečí, že armáda ztratí vysoké tempo rozvoje a sklouzne do rozkladu, jako před deseti lety,” citoval deník Kommersant nejmenovaný zdroj z ruského ministerstva obrany. Dlužno však dodat, že neexistuje žádná oficiální metodika ani nezávislá kontrola v určování, co “moderní nebo modernizovaná” zbraň je nebo není.
V SVP 2018 - 2025 se podle deníku Vědomosti ruské ministerstvo obrany zaměří na nákup dobře zavedených a fungujících zbraňových systémů, jako stíhaček Su-30SM nebo vylepšených útočných diesel-elektrických ponorek třídy Kilo. Důraz bude také kladen na modernizaci stávajících systémů, než na nákup nové techniky.
Dle deníku Vědomosti, který se odvolává na zdroj v ruském ministerstvu obrany, přijetí radikálně nových zbraňových systémů je posunuto do delší budoucnosti. “Je jasné, že tyto nové platformy, například T-14 “Armata” a stíhačka T-50, dosáhnou požadovaných vlastností po roce 2020, a netýká se to jen konvenčních zbraní,” píše deník Vědomosti.
Podle neoficiálních údajů T-14 stojí 250 milionů rublů (3,7 milionu dolarů) a T-50 zhruba 3 miliardy rublů (50 milionů dolarů). V roce 2012 ale Indie plánovala koupit jeden T-50 za 100 milionů dolarů (zřejmě včetně pozemního vybavení, zázemí a zbraní). Není ale jasné, pro jak velkou sériovou výrobu (což klíčově ovlivňuje cenu) tyto ceny platí.
Zdroj: Vědomosti
Související články
Ruské balistické rakety Iskander v Sýrii
Izraelci ve čtvrtek zveřejnili satelitní snímky potvrzující přítomnost ruských balistických raket ...
- 08.01.2017
- 85 komentářů
- Jan Grohmann
Nová ruská stíhačka MiG-35 představena veřejnosti
Ruská Spojená letecká korporace (OAK) dnes představila mezinárodnímu publiku ve městě Lukhovitsy ...
- 27.01.2017
- 123 komentářů
- Jan Grohmann
Ruská šachová partie v Arktidě
Ruská federace patří v oblasti Arktidy mezi nejaktivnější aktéry a dlouhodobě se snaží posilovat své ...
- 08.02.2017
- 39 komentářů
- Michael Myklín
Rusko: Velké ambice a zvláštní jednotka pro informační operace
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu při svém týden starém projevu v ruské Dumě rozebíral stav ruských ...
- 01.03.2017
- 31 komentářů
- Michael Myklín
Markus: Vami, menované krajiny a pseudoštáty (Podnestersko), či už skutočné alebo vymyslené (Novorusko), sú buď úplne, alebo čiastočne čistí dovozcovia zbraní a munície a nie ...Zobrazit celý příspěvek
Markus:
Vami, menované krajiny a pseudoštáty (Podnestersko), či už skutočné alebo vymyslené (Novorusko), sú buď úplne, alebo čiastočne čistí dovozcovia zbraní a munície a nie vývozcovia - na príklade Sýrie, ktorá momentálne potrebuje každý tank sa neviem, či smiať, alebo plakať. Aj ktorí práve nie sú s nikým v konflikte, sa na potencionálny konflikt s niekym aktívne pripravujú (India-Pakistan, S.Korea-J.Korea, Armensko-Azerbajdžan, Irán a proxi vojny, atď. ...). Na dôvažok Podnestersko nie je schopné legálne vojenský materiál vyvážať ani dovážať.
Takých priateľov, čo by preň na seba zobrali akékoľvek riziko, Rusko prakticky nemá- absolútna väčšina sa iba priživuje.
Jediným aktívnejším vývozcom z menovaných je Čína, ktorá by ale pragmaticky predávala každému, kto zaplatí (a v tvrdej mene, nie v rubľoch, ktoré by začali v prípade vojny okamžite strácať hodnotu) .Skrýt celý příspěvekV pripade vojny rating krajiny nie je podstatny. Vtedy sa uplne zastavia investicie do infrastruktury, socialneho programu, kultury a sportu a vsetky peniaze sa presmeruju do ...Zobrazit celý příspěvek
V pripade vojny rating krajiny nie je podstatny. Vtedy sa uplne zastavia investicie do infrastruktury, socialneho programu, kultury a sportu a vsetky peniaze sa presmeruju do extremneho rozsirenia zbrojnej vyroby. Napriklad automobilky sa prerobia na vyrobu komponentov pre zbrojarinu. Spriazdnene krajiny sa dohodnu na vladnej urovni na forme akutnej pomoci a naslednej odplaty (splacania) po vojne. To je proste kompletna zmena financovania v krajine.
Vsetky spomenute krajiny: Cina, India, Iran, Alzirsko, Kazachstan, Kirgizstan, Srbsko, Severna Korea, Syria, Libya, Armensko, Podnestersko, Novorusko a dalsie maju municiu kompatibilnu s ruskymi zbranami, ktoru si tieto krajiny ciastocne vyrabaju aj sami doma. Vsak licencovane tovarne na na vyrobu hlavnach zbrani T-72/90 a SU-27/35 su v Indii a pajce kopie toho isteho sa vyrabaju v Cine. Akoze jasne ze presne rakety so super drahou elektronikou sa rychlo pominaju, ale potom sa rozbehne vyroba hlupych bomb zamerana hlavne na kvantitu.Skrýt celý příspěvekMarcus A aky by bol rating v pripade vojny? Pripadne kde by im vyskocil urok kedze aj pripadne sankcie by boli niekde inde? Nezabudaj, ze ta vojna by niesla aj politicke ...Zobrazit celý příspěvek
Marcus
A aky by bol rating v pripade vojny? Pripadne kde by im vyskocil urok kedze aj pripadne sankcie by boli niekde inde? Nezabudaj, ze ta vojna by niesla aj politicke nasledky.
A len tak mimochodom. Zoznam krajin pomerne dlhy. Ktora znich vyraba sofistikovane zbrane kompatibilne s ruskou technikou ze by och podrzali?Skrýt celý příspěvekfenri ja neviem, mozno bude pre teba problem cestina, ale zjavne reagujes na nieco o com sa nedebatuje. Alebo si len jesita ktory si nevie priznat ze sa myli a teraz sa tu ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
ja neviem, mozno bude pre teba problem cestina, ale zjavne reagujes na nieco o com sa nedebatuje.
Alebo si len jesita ktory si nevie priznat ze sa myli a teraz sa tu bude natriasat na nepodstatnych vetach o ktorych druha strana priznala, ze ich mala specifikovat blizsie a urobila to. Pripadne reagujes na nieco co si nasiel v texte len ty ci sa drziz ako hovno kosele nepodstatnych detailov ako to mas ty tak rad v diskusiach ked ti tecie do topanok. Uz len cakam kedy vytiahnes svoj nepriestrelny argument ako dobre dokazes strielat, ze si si uz zbastil aj nejake naboje doma a preto vies o ruskych produkcnych moznostiach viac ako napr Sivkov.
Jadro sporu bolo komu by v hypotetickom konflikte ( a odporucam sa sustredit na slovo HYPOTETICKY) Rusko vs Nemecko skor dosli zdroje a kto by bol schopny lepsie zasobovat svoju krajinu v pripade takehoto konfliktu. Mozno keby si si presiel diskusiu a cital ju tak pomalicky? Aspon ked uz reagujes na nieco co bolo adresovane MArthymu tak by to pomohlo.
btw v PIPS skoncilo SLovensko neslavne, ale podla toho co predvadzas to nieje slava ani v Cechach.Skrýt celý příspěvek:Slavoslav Vsetky tri USA ratingovky uz udelili Rusku stabilny vyhlad ekonomiky. http://www.tradingeconomics.co... Rusko si poziciava peniaze napriklad v Aziskej ...Zobrazit celý příspěvek
:Slavoslav
Vsetky tri USA ratingovky uz udelili Rusku stabilny vyhlad ekonomiky.
http://www.tradingeconomics.co...
Rusko si poziciava peniaze napriklad v Aziskej rozvojovej a investicnej banke AIIB co je protivaha Svetovej banky, alebo New Development Bank pre krajiny BRICS.
A kto by asi tak poslal zbrane Rusku? Kazachstan, Iran, Syria a Cina urcite, India skor ano ako nie (aj ked na nich by tlacila GB), ale napriklad aj take Alzirsko, Libya, Armensko, ...
Rusko vs Nemecko: Nezabudaj ze ruske vojenske fabriky su od Nemecka vzdialene cez 5000 km, ale nemecke vojenske fabriky su od Ruska vzdialene na dostrel len 500 km. A to je velky strategicky rozdiel.Skrýt celý příspěvekLogik: jasně, Rusko zítra zkrachuje. Už zase. hele, nějak mě to nebaví. Každý jsme se dali nějaká čisla, ta jdou evidentně proti sobě a kromě toho, že zahraniční investice do Ruska ...Zobrazit celý příspěvek
Logik: jasně, Rusko zítra zkrachuje. Už zase. hele, nějak mě to nebaví. Každý jsme se dali nějaká čisla, ta jdou evidentně proti sobě a kromě toho, že zahraniční investice do Ruska rostou nevíme de facto nic.Skrýt celý příspěvek
Slavoslave: mě přijde, že jste fakt nějaký postižený. Čítajtě ako čítajtě, ale copak já sakra někde tvrdil, že Rusku dojde kvůli angažmá v Syrii munice. Vzpamatujte se, vy ...Zobrazit celý příspěvek
Slavoslave:
mě přijde, že jste fakt nějaký postižený. Čítajtě ako čítajtě, ale copak já sakra někde tvrdil, že Rusku dojde kvůli angažmá v Syrii munice. Vzpamatujte se, vy tvrdíte, že během jediné bitky vystříleli Rusové v Syrii více než 50 milionů nábojů (nebo jste myslel PTRS, Grady, UFONy?). To je jádro sporu.
Rusko je na tom s municí zhruba jako Německo, možná lépe.
Rusko neoplánuje vést válku s Německem. Není to tedy úhelný kámen jejich zásobování.
Ano, Francie a Británie, které mají obyvatel asi jako Rusko a podstatně větší ekonomiku jsou na tom s municí ještě mnohem hůře, než Ruskoi. A proto je na tom Rusko evidentně špatně. Jo, to fakt dává smysl.
Ano, USA dodaly Francii munici.
Můžete uvést, které konkrétní západní díly chybí Rusům k tomu, aby zvládly zásobovat svojí armádu municí? A myslíte si, že jim budou chybět i za rok, či za pět?Skrýt celý příspěvek1a) Takže tvrdíš, že moje čísla jsou špatně? Nebo že je špatně interpretuju? Tak proč místo opakování mantry bloomberg, bloomberg neřekneš konkrétně co je na číslech, na která ...Zobrazit celý příspěvek
1a) Takže tvrdíš, že moje čísla jsou špatně? Nebo že je špatně interpretuju? Tak proč místo opakování mantry bloomberg, bloomberg neřekneš konkrétně co je na číslech, na která jsem odkazoval, špatně? Proč se tomu pořád vyhýbáš a jen opakuješ mantru bloomberg?
1b) Slušné je, když už se na něco odvoláváš, tak uvést odkaz. Jinak nejde o argument, ale bezobsažný výkřik.
3) Co už je a není zotavování je čistě otázka termínů. Ty jsi však z toho procesu, kterým teď ruská ekonomika prochází (ať už se dá nazvat zotavování nebo Santa Klaus) vyvozoval nefunkčnost sankcí a v tomto smyslu o žádné zotavení prostě nejde.
Nemá smysl se hádat o tom, jak tu věc nazveme, má smysl se bavit o tom, co reálně se tam děje. Tedy zdali na Ruské ekonomice jsou vidět sankce nebo ne. Jaký je výhled pro Ruskou ekonomiku atd....
A tam z čísel vyplývá, že rusko toho exportuje (bez ropy) polovinu než před sankcemi ač cena ropy by na neropný export vliv mít neměla a pokles ceny rublu by měl mít na export pozitivní vliv.
4) Není to zadarmo. Je to v případě Ruska za cca 17$ za barel..
http://marketrealist.com/2016/...
a prodat to jde v nejhorším případě 2x dráž. Jestli má Rusko tak snadný přístup k penězům a přitom tak špatný sociální systém, znamená to především, že v Rusku funguje demokracie ještě o mnoho hůře než u nás, když se tam nechávají lidé od státu takto okrádat.Skrýt celý příspěvekfenri clanok bohuzial neviem najst, ako som vravel cital som ho davno a neodkladam si link na vsetko co precitam. A je mozne a nebudem to popierat ci sa hadat do krvi, ze sa ...Zobrazit celý příspěvek
fenri
clanok bohuzial neviem najst, ako som vravel cital som ho davno a neodkladam si link na vsetko co precitam. A je mozne a nebudem to popierat ci sa hadat do krvi, ze sa mylim.
Kazdopadne som ti ale dal clanok ktory sa nasej debaty tykal a je zaujimave, ze si v nom nasiel aj nieco co v nom nieje napisane. Lebo nech citam ako citam tak v clanku nikde nezaznelo tvrdenie, ze Rusku kvoli angazma v Syrii dojde delostrelecka municia.
Na druhej strane clanok presne potvrdzuje to co som tvrdil ja a co tu tvrdili Marthymu aj iny. Sucasne Ruske kapacity su nedostatocne na vedenie intenzivnejsich bojovych operacii (hypoteticky konfikt s Nemeckom) a coskoro by minulo svoje zasoby ktore by nebolo schopne obnovit kvoli nizkej kapacite.
Dalej clanok tvrdi, zase to iste co ja a to, ze Rusko by malo problem tieto kapacity navysit pretoze je naviazane na dovoz technologii ci komponentov zo zahranicia ktore ma problem ziskat teraz nieto v case toho hypotetickeho konfliktu a to najma pri vyrobe sofistikovanejsich zbranovych systemov.
A dakujem, ze si spomenul Britaniu ci Francuzsko a ich nedostatok presnej municie. Mohol by si mi prosim ta povedat ako to dopadlo? Pretoze ak sa vratime k podstate debaty tak obnovenie Nemeckych zasob by trvalo presne tak dlho ako rychlo by prisla zasielka z GB, FRA ci USA. Kto by asi tak poslal zbrane Rusku?
A kto ma vacsie moznosti navysit svoje vyrobne kapacity v pripade dlhsie trvajuceho konfliktu? Ekonomicky X krat silnejsie Nemecko (alebo rovno zapad) ktoremu mnohe staty dodaju na uver, alebo Rusko ktoremu nema kto dodat kompatibilne zbrane a ak mu aj nieco doda tak len za hotove a ruble to asi nebudu? Ja by som stavil na zapad ktory ma vsetky technologie tak povediac in house.Skrýt celý příspěvekfenri: Ale nakoniec navzdory všetkému neľutujete času ani námahy, aby ste vymysleli ďalší a ďalší dôvod, prečo sa to nedá. :-D Takže k Vášmu najnovšiemu polienku pod nohy: - ...Zobrazit celý příspěvek
fenri:
Ale nakoniec navzdory všetkému neľutujete času ani námahy, aby ste vymysleli ďalší a ďalší dôvod, prečo sa to nedá. :-D Takže k Vášmu najnovšiemu polienku pod nohy:
- prioritou je, aby sa to nedostalo na frontu. Po splnení tejto podmienky je už vcelku jedno, kde to skončí. Pri klasickom symetrickom konflikte by bol pokus dostávať to na druhú stranu nezodpovedný hazard. Ešte aj pri asymetrickom konflikte by to iba urýchlilo prezradenie celej operácie.Skrýt celý příspěvekSlavoslav: A článek, Slavoslave, článek jste již nalezl? ...Zobrazit celý příspěvek
Slavoslav:
A článek, Slavoslave, článek jste již nalezl? :-))
(http://www.lidovky.cz/a-clanek... Skrýt celý příspěvekPavolR: promiňte, ale asi mluvíme každý jinou řečí a hrajeme na jiné šachovnici. Plkání s vámi mi nic nedává a myslím, že ani ostatním ne. Ano, rozumím slovu vybraná. Ale jaksi ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR: promiňte, ale asi mluvíme každý jinou řečí a hrajeme na jiné šachovnici. Plkání s vámi mi nic nedává a myslím, že ani ostatním ne.
Ano, rozumím slovu vybraná. Ale jaksi nevím, proč jen proto, že jsem se netrefil do toho, co jste ÚDAJNĚ myslel tou vybranou měl být nechopen číst?
Vsadím se, že kdybych psal o PTŘS , tak byste triumfálně ječel, že jste myslel náboje do AK a ne PTŘS, což jste JASNĚ A PREGNANTNĚ vyjádřil tím, že jste řekl VYBRANÁ.
Nic ve zlém, ale debata s vámi je ztracený čas.
P.S. Jak by se asi přes frontu dostávaly vlaky plné munice? A ano, čekám, že mi vysvětlíte, že neumím číst, že jste jasně napsal, že by to šlo podzemními tunely mezi Uljanovsem a Teheránem.Skrýt celý příspěvekfenri: VYBRANÚ muníciu. ;-) Keď na to niekto absolútne účelovo vytasí náboje do AK ... Čo také strašné hrozí zásobovačom mimo odhalenia? Oni ten materiál na prežitie skutočne ...Zobrazit celý příspěvek
fenri:
VYBRANÚ muníciu. ;-) Keď na to niekto absolútne účelovo vytasí náboje do AK ...
Čo také strašné hrozí zásobovačom mimo odhalenia? Oni ten materiál na prežitie skutočne nepotrebujú. Tu nie je reč o tom, že by niekto v prednej línii vymenil plný zásobník za škatuľku cigariet. Tí z prednej línie si to iba vyžerú.
Sám ste spomenuli situáciu z prelomu storočia, kedy sa napríklad bojovalo v Čečensku, tak čo ten útek do druhej svetovej? Keď prebehnú v ruskej armáde čistky, čo len spolovice podobné stalinským a zavládne pre to atmosféra strachu a keď ruská spoločnosť nebude oddola až nahor presiaknutá korupciou, čo má nesporne vplyv aj na socializáciu mnohých v armáde - vtedy poviem, áno, niečo také je nereálne. Ale dovtedy ...Skrýt celý příspěvekMimochodem k lidem: ono kdyby šlo opravdu o válku, tak pochybuji, že by ruští vojáci kšeftovali se střelivem a municí, které by potřebovali proto, aby přežili. Četl jste snad o ...Zobrazit celý příspěvek
Mimochodem k lidem: ono kdyby šlo opravdu o válku, tak pochybuji, že by ruští vojáci kšeftovali se střelivem a municí, které by potřebovali proto, aby přežili. Četl jste snad o tom, že by za II. sv. války vojáci prodávali Wehrmacht či SS-Divizionen (jakoukoli) munici, Naopak, spíš se dělaly životu nebezpečné výpravy do postavení nepřítele, ve snaze nějaké zbraně a munici mu sebrat.Skrýt celý příspěvek
Pavol: pokud napíšete, že chcete nechat mizet munici a nenapíšete jakou, je podle vás na místě osočit oponenta z toho, že neumí čist jen proto, že (náhodně) zvolil typ munice, ...Zobrazit celý příspěvek
Pavol: pokud napíšete, že chcete nechat mizet munici a nenapíšete jakou, je podle vás na místě osočit oponenta z toho, že neumí čist jen proto, že (náhodně) zvolil typ munice, který jste (asi) nemyslel? To vám přijde jako racionální jednání, Ano, umím čist a když čtu vybraná, rozumím vybraná, ne PTŘS.Skrýt celý příspěvek
fenri: Lebo som ani nemyslel výlučne delostreleckú. Tak napr. PTRS by stačilo "nechať zmiznúť" iba niekoľko stoviek aby to ovplyvnilo situáciu na bojisku (a aj ich cena je celkom ...Zobrazit celý příspěvek
fenri:
Lebo som ani nemyslel výlučne delostreleckú. Tak napr. PTRS by stačilo "nechať zmiznúť" iba niekoľko stoviek aby to ovplyvnilo situáciu na bojisku (a aj ich cena je celkom zaujímavá). Alebo takú tankovú muníciu, proti ktorej sme horšie chránení, ... niekedy dokáže rozhodnúť aj málo ...
Áno, týmto sa tá divná reakcia na môj príspevok vysvetľuje, ale aj tak radím viac sa sústrediť pri vedení paralelne viacerých diskusií, lebo ja na kontext ostatných ohľad brať nebudem (keď ich mnohé maximálne iba preletím).
No, no, no ... pár vecí sa na základe predošlých skúseností zlepšiť iste mohlo, ale ľudí kompletne nevymeníte. ;-)Skrýt celý příspěvekPavolR - vybraná stále neznamená dělostřelecká. Je mi líto... Navíc z kontextu debaty nebylo jasné, zda reagujete na můj spor se Slavoslavem, nebo zda zvoláním "Neumíte číst" ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR - vybraná stále neznamená dělostřelecká. Je mi líto...
Navíc z kontextu debaty nebylo jasné, zda reagujete na můj spor se Slavoslavem, nebo zda zvoláním "Neumíte číst" (stejným jako Slavoslav) chcete vyjádřit, že jsem nějakým šestým smyslem nepoznal, že vy myslíte dělostřeleckou munici.
A kolik vlaků, či spíše desítek vlaků dělostřelecké munice si myslíte, že by se podařilo v případě války koupit od ruských vojáků a dostat je z Ruska?
Domnívám se, že v ruské armádě už panují trochu jiné móresy, než v té Ukrajinské, či v ruské přelomu století.Skrýt celý příspěvekfenri: Písal som o "výkup vybranej ruskej munície prostredníctvom čierneho trhu". Podčiarkujem slovo VYBRANEJ. V češtine také slovo nemáte? Znamená to, že sa zamerajú na určitý ...Zobrazit celý příspěvek
fenri:
Písal som o "výkup vybranej ruskej munície prostredníctvom čierneho trhu". Podčiarkujem slovo VYBRANEJ. V češtine také slovo nemáte? Znamená to, že sa zamerajú na určitý typ/y munície, ktorej nedostatok bude v danej chvíli na bojisku rozhodujúci - teda nielen delostrelecká, ale aj ptrs a pod.. Obyčajné náboje do AK zjavne nemá zmysel kradnúť, na tom sa myslím zhodneme. :-D
Jediná spoločná vec, čo to má s debatou so Slavoslavom je, že sa tiež jedná o muníciu, ale úplne, ale absolútne úplne odlišnom kontexte.
Boli správy, že Ukrajinci prinajmenšom na začiatku konfliktu vojenský materiál materiál rozpredávali, takže až také nereálne to nie je ... v kontexte celkovej mieri skorumpovanosti systému. Nečudoval by som sa, keby aj práve v tejto chvíli niekde v Rusku nejaký vojenský materiál kradli (hoc aj v malej miere), takže by sa bolo na aké siete napojiť.Skrýt celý příspěvekPavolko: "fenri: Problém s čítaním?" KDE ve svém předchozím textu píšete o dělostřelecké munici? NIKDE. A píšete to v kontextu debaty se Slavoslavem, který odkazuje na ...Zobrazit celý příspěvek
Pavolko:
"fenri:
Problém s čítaním?" KDE ve svém předchozím textu píšete o dělostřelecké munici? NIKDE. A píšete to v kontextu debaty se Slavoslavem, který odkazuje na neexistující text a tvrdí mi, že neumím číst, když ho nevidím.
A to neřeším, že ten váš nápad je nerealizovatelná pitchovina, která může napadnout fakt jen čobola.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...