Ruský státní vyzbrojovací program pro roky 2018 až 2025

Prototyp T-50 "PAK FA" budoucí stíhačky Su-50; ilustrační foto / Public Domain

Kreml nejpozději v červnu odsouhlasí nový státní vyzbrojovací program (SVP) pro roky 2018 až 2025. Nový SVP 2018 - 2025 nahradí původní vyzbrojovací program z let 2011 až 2020.

Podle programů SVP se řídí všechny hlavní nákupy vojenské techniky pro ruské ozbrojené síly. Ruský vojenský průmysl proto v návaznosti na přijatý SVP připravuje dlouhodobé vývojové, výrobní a investiční plány.

Program SVP je sice plánován na deset let, ale přijímá se každých pět let. SVP 2011 - 2020 byl přijat v roce 2010 a poslední SVP pro roky 2016 až 2025 se připravoval v roce 2015. Avšak vzhledem k západním sankcím, které přerušily dodávky některých klíčových komponentů pro výrobu zbraní, a poklesu ceny ropy, což zase ovlivnilo rozpočtové příjmy Kremlu, se vypracování nového SVP (SVP 2018 - 2025) zdrželo o dva roky.

Hlavním problémem se v roce 2015 stala především špatná ekonomická situace Ruské federace. Podle článku Vědomosti z ledna letošního roku ruské ministerstvo obrany požadovalo původně na nákup vojenské techniky v rámci SVP 2016 - 2025 až 55 bilionů rublů (dnešních 23,5 bilionu Kč), později 30 bilionů rublů. Ruské ministerstvo financí ale bylo ochotno uvolnit pouze 12 bilionů rublů (dnešních 5,1 bilionu Kč).

Podle Ruslana Puchova, ředitele moskevského Centra pro analýzu strategií a technologií (CAST), je odklad SVP způsoben také trvající neschopností ruského průmyslu plně nahradit západní a ukrajinské výrobky. Puchov ale zdůraznil, že s dalším SVP není možné otálet, protože vojenský průmysl musí znát základní směry dlouhodobého plánování.

Problém jsou ale i nízké výrobní možnosti ruského průmyslu. V roce 2010 ruské ministerstvo obrany pro SVP 2011 - 2020 uvolnilo 19,1 bilionu rublů (požadavek byl 36 bilionů rublů). Dle informací deníku Vědomosti bylo ale do letošního roku utraceno pouze 40 % alokovaných finančních prostředků.

Ruský průmysl tak očividně není schopen vyrábět zbraňové systémy dostatečně rychle, aby uspokojil poptávku ruského ministerstva obrany. Blog Russian Defense Policy proto odhaduje, že i vzhledem k pokračujícím sankcím, a tedy s ohledem na nedostatek některých klíčových zahraničních součástek, bude roční rozpočet SVP pro roky 2018 - 2025 (výjmečně pouze sedmiletý) stejně vysoký jako u SVP 2011 - 2020.

Podle blogu Russian Defense Policy je výkon ruského vojenského průmyslu zajímavý především ve srovnání s čínskou konkurencí. Za posledních deset let čínský loďařský průmysl dodal námořnictvu 22 nových fregat Type 054A, ruský průmysl za stejné období tři nebo čtyři fregaty. Je však pravdou, že Čína díky své poloze klade na námořní síly větší důraz než Rusko.

V záři minulého roku deník Kommersant přinesl článek o rozepři mezi ruským ministrem financí a ruským ministrem obrany o výši rozpočtu pro SVP 2018 - 2025. Deník popsal setkání za zavřenými dveřmi mezi prezidentem Vladimírem Putinem, ministrem obrany Sergejem Šojguem, ministrem financí Antonem Siluanovem a Dmitrijem Rogozinem, místopředsedou vlády pro obranný a průmyslový komplex.

Jednání se mělo kvůli rozdílným požadavkům zvrhnout v “hádku” mezi Šojguem a Siluanovem. Ministr obrany požadoval 22 bilionů rublů na nákup nových zbraní, ministr financí byl ale ochoten poskytnout pouze již zmíněných 12 bilionů rublů. Přitom původní požadavek ministerstva obrany byl v roce 2014 55 bilionů rublů.

Argument ruského ministerstva financí je prostý - v současné ekonomické realitě není možné poskytnout tolik finančních prostředků, aniž by to neovlivnilo jiné oblasti fungování státu, například v sociální oblasti.

V květnu roku 2012 Vladimír Putin přitom ohlásil, že ruská armáda v roce 2020 bude mít 70 % moderních zbraní. “Pokud se tak nestane, hrozí nebezpečí, že armáda ztratí vysoké tempo rozvoje a sklouzne do rozkladu, jako před deseti lety,” citoval deník Kommersant nejmenovaný zdroj z ruského ministerstva obrany. Dlužno však dodat, že neexistuje žádná oficiální metodika ani nezávislá kontrola v určování, co “moderní nebo modernizovaná” zbraň je nebo není. 

V SVP 2018 - 2025 se podle deníku Vědomosti ruské ministerstvo obrany zaměří na nákup dobře zavedených a fungujících zbraňových systémů, jako stíhaček Su-30SM nebo vylepšených útočných diesel-elektrických ponorek třídy Kilo. Důraz bude také kladen na modernizaci stávajících systémů, než na nákup nové techniky.

Dle deníku Vědomosti, který se odvolává na zdroj v ruském ministerstvu obrany, přijetí radikálně nových zbraňových systémů je posunuto do delší budoucnosti. “Je jasné, že tyto nové platformy, například T-14 “Armata” a stíhačka T-50, dosáhnou požadovaných vlastností po roce 2020, a netýká se to jen konvenčních zbraní,” píše deník Vědomosti.

Podle neoficiálních údajů T-14 stojí 250 milionů rublů (3,7 milionu dolarů) a T-50 zhruba 3 miliardy rublů (50 milionů dolarů). V roce 2012 ale Indie plánovala koupit jeden T-50 za 100 milionů dolarů (zřejmě včetně pozemního vybavení, zázemí a zbraní).  Není ale jasné, pro jak velkou sériovou výrobu (což klíčově ovlivňuje cenu) tyto ceny platí.

Zdroj: Vědomosti

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské balistické rakety Iskander v Sýrii

Izraelci ve čtvrtek zveřejnili satelitní snímky potvrzující přítomnost ruských balistických raket ...

Nová ruská stíhačka MiG-35 představena veřejnosti

Ruská Spojená letecká korporace (OAK) dnes představila mezinárodnímu publiku ve městě Lukhovitsy ...

Ruská šachová partie v Arktidě

Ruská federace patří v oblasti Arktidy mezi nejaktivnější aktéry a dlouhodobě se snaží posilovat své ...

Rusko: Velké ambice a zvláštní jednotka pro informační operace

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu při svém týden starém projevu v ruské Dumě rozebíral stav ruských ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Tesil
    19:22 15.03.2017

    logik Ti mužici, jak říkáš dokázali přesunout celé továrny kilometry daleko, okamžitě zahájit výrobu a jako bonus vyhrát válku.

    logik Ti mužici, jak říkáš dokázali přesunout celé továrny kilometry daleko, okamžitě zahájit výrobu a jako bonus vyhrát válku.

  • jj284b
    19:17 15.03.2017

    Marcus.SK: podla mna by v pripade lokalnej vojny Ruska proti NATO Cina okamzite obsadila Sibir (cast).. nemyslim si ze by Cina chcela byt zamontovana do vojny proti ...Zobrazit celý příspěvek

    Marcus.SK: podla mna by v pripade lokalnej vojny Ruska proti NATO Cina okamzite obsadila Sibir (cast).. nemyslim si ze by Cina chcela byt zamontovana do vojny proti krajine/krajinam kam putuje velka vacsina jej produkcie...Skrýt celý příspěvek

  • Marcus.SK
    16:47 15.03.2017

    > Radovan Rezervny fond Ruska bol vycerpany ale na to sluzil aby vykryl nahly neplanovany pad ceny ropy. Rozpocet na rok 2017 uz bol robeny pre cenu ropy 50 USD a samozrejme ze ...Zobrazit celý příspěvek

    > Radovan

    Rezervny fond Ruska bol vycerpany ale na to sluzil aby vykryl nahly neplanovany pad ceny ropy. Rozpocet na rok 2017 uz bol robeny pre cenu ropy 50 USD a samozrejme ze je hodne priskrteny oproti predoslym rozpoctom. Makroekonomicky to vcelku drzia, lebo uz druha US raitingovka SaP zmenila vyhlad Ruska na stabilny, devizove a zlate rezervy im pomaly rastu.
    Kurz Rubla uz cely rok postupne posilnuje. Ale jasne vnutorne dlhy podnikov su velke.
    http://spravy.pravda.sk/ekonom...

    To ze si Rusko nema kde poziciat by som netvrdil, na to si stihli s Cinanmi zalozit natruc AIIB roznojovu banku ako konkurenta k svetovej banke ktoru riadi USA.

    A po vojenkej a ekonomickej stranke nie je Rusko az tak osamotene. Na to si stihli zalozit vojensko-politicko-ekonomicky blok SCO kde je Rusko, Cina, India, Kazachstan, a urcite tam teraz zoberu Iran, Syriu co uz je vidiet podla toho jednotneho vetovania rezolucii v OSN.
    https://en.wikipedia.org/wiki/...

    Takze ak by aj Rusko bolo v nieakom vojenskom konflikte proti EU/USA tak by mu najskor krajiny z SCO robili materialnu, zbrojnu a informacnu podporu. Vsak tovarne na licencovane T-90 a SU-30 su v Indii a Cina vyraba tiez v podstate pajc kopie toho isteho co sa da prisposobit. Nemyslim si ze by Cina podrazila Rusko v nudzi, pretoze sa potrebuju navzajom pred vacsou hrozbou z USA. Skor by sa dohodli na plane pomoci a odplaty ako USA a ZSSR pocas WWII. Vsak na odstupeni/prenajme kusku ruskeho pobrezia pre Cinu v Japonskom mori sa skor dohodnu po dobrom ako podraz anexiou.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    12:59 15.03.2017

    Logik. 1.) nechápu, co je těžkého pochopit na konstatování, že se mění STRUKTURA příjmů a produkce. 3.) Ano, to je přesně zotavení. když tě postřelí, budeš se týden potácet na ...Zobrazit celý příspěvek

    Logik.
    1.) nechápu, co je těžkého pochopit na konstatování, že se mění STRUKTURA příjmů a produkce.
    3.) Ano, to je přesně zotavení. když tě postřelí, budeš se týden potácet na hraně smrti a pak se začneš ZOTAVOVAT. Jsi na tom stejně, či lépe než předtím, než tě postřelili, ne, ale zotavuješ se.
    Sankce žádný cíl neplní, resp. zcela minoritní. Propad je dán zhroucením cen ropy.
    4.) Ano, Rusko čerpá rezervy, my jedeme na dluh. jsme lepší
    5.) Co konkrétně na té větě je špatně? Ona jde nahoru. i podle Bloombergu. Jo, není na úrovni jako dřív, ale jde nahoru.
    6.) To je přesně to vkládání, o kterém hovořím. pášeš, že tvrdím, že VŠICHNI TADY TVRDILI....KDE to prosím, píši? Píši o hlasech, které (nejen zde) zaznívali s argumentem, že Rusko ekonomicky zkolabuje, že nemá peníze na nic atd.
    7,.) Je celkem jedno, v jakém stylu je moje argumentace. Prostě vyvracím idiotský Dušanův argument, že v tom strašném Rusku není dostupná špičková péče pro všechny, že jsou tam privilegovaní a že se omezila dostupnost některých drahých léků. s. Dušan ve svatém vytržení prostě vyčetl Rusku totéž, co se děje u nás. Měli jsme dobrého známého s roztroušenou sklerózou. Tak nějak fungoval s léky, co byly. pak přišla změna úhradové vyhlášky, začal dostávat levnější, horšil, chvíli si kupoval ty původní a pak to zabalil. Prostě život. O tom, že některá pracoviště a léčby jsou hůře dostupné/nedostupné, řekněme paní Vocáskové, než panu ministrovi i u nás snad nebudeme polemizovat.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    12:31 15.03.2017

    Superme: 1) ještě tam existují opoziční strany (Navalny apod....) 2) o diktatuře nesvědčí jen to, že tam všichni volí Putina, ale především to, že ho všichni volí RÁDI. Dokážeš ...Zobrazit celý příspěvek

    Superme:
    1) ještě tam existují opoziční strany (Navalny apod....)
    2) o diktatuře nesvědčí jen to, že tam všichni volí Putina, ale především to, že ho všichni volí RÁDI.
    Dokážeš si představit, že tu 90% lidí volí rádo Kalouska? Babiše? Sobotku? To se prostě v normálních situacích neděje.

    fenri:
    1) na číslech jsem ukázal, že podstatně padal i neropný export. A to v situaci, kdy šel rubl dolů, takže by mělo být pro Rusko vyvážet snadněji, protože část jejich vstupů je v rublech a vyváží za dolary. Tedy současné problémy ruské ekonomiky naprosto prokazatelně nejsou způsobeny jen pádem cenou ropy. Čím jiným, než sankcemi?

    3) Co to je "zotavení"? To, že se výkon hospodářství zastavil na cca polovině oproti době před sankcemi - a z té poloviny začal +- růst procenty, jako rostl předtím? Zhruba tak to teď vypadá.
    Pak ovšem sankce jednoznačně splnili cíl - dlouhodobě velmi omezili ruské peníze dostupné na zbrojení.

    4) Rezerv Rusko během pár let vyčerpalo desítky procent. Takže kdyby v čerpání pokračovalo stejým tempem, tak opravdu během pár let zbankrotuje, pokud by nesehnalo venku peníze, což díky sankcím lze hůře a dráže. Zbankrotovat lze i s dluhem 1Kč, když Ti nikdo nepůjčí.... a naopak i astronomickým dluhem (např. USA) můžeš být USA, dokud Ti lidé věří a levně Ti půjčí.

    Ale já netvrdím ani jsem netvrdil, že Rusko zbrankrotuje. To by koneckoncu ani pro nás asi ani nebylo terno a sankce k tomu nejsou primárně cíleny. Účinek sankcí je snížení výkonnosti Ruského hospodářství a tím snížení bohatství ruských oligarchů (s Putinem v čele). Protože jen to, když se šáhne "mocným rusům na peníze" je věc, která může bez použití vojenské síly donutit Rusko k méně agresivnímu chování.
    Zároveň sankce snížují množství peněz, které může Rusko dávat do zbrojení a zpomalí Ruské zbrojní programy, čímž snižují nebezpečnost Ruska

    5) Já neprotestuji proti nějakému tvému hypotetickému "kam se bude ruská ekonomika ubírat". Rozporuji Tvoji analýzu toho, kam se konkrétně UBÍRÁ, konkrétně:
    " a reálně jde pomalu nahoru a ve zdravějším, byť stále hodně deformovaném, setupu (větší podíl domácí produkce i spotřeby, a nižší (byť mimořádně velká)závislost na vývozu ropy)"
    " ale ta závislost evidentně klesá a řekl bych, že relativně svižně. "
    Protože aktuální oficiální Ruská čísla o ničem takovém nesvědčí. Jediné, kde by to bylo možné vidět by bylo v interpolaci současných data do budoucna a k tomu se vztahovala má poznámka o burze.

    6) Vyčítáš, že "Ti vkládáme do úst něco, co jsi neřekl" - a přitom sám máš celou svoji argumentaci postavenou na falešném černobílém dilematu, navíc postaveném proti neexistujícímu protivníkovi.

    Konkrétně myslím tvojí implikaci - všichni tady tvrdili, že Rusko zbankrotuje a ono se tak neděje, takže evidentně sankce jsou k ničemu. Tento myšlenkový pochod je chybný hned ze dvou důvodů
    - jednak takto to tady nikdo netvrdil
    - jednak mezi okamžitým bankrotem Ruska (bílá) a nulovému efektu sankcí (černá) je celé spekrtum
    šedé, kdy Rusko sice nezbankrotuje, ale hrozba bankrotu ho donutí podstatně omezit zbrojní programy. A to, že je ta šedá dosti světlá dokazují jak čísla, co jsem dával níže, tak i v článku dokumentovaný pokles zbrojních výdaju Ruska.

    7) Tvá argumentace ohledně léků je přesně ve stylu - "tady se také fackuje, tak nevadí, když se v Rusku vraždí". Samozřejmě, že drahé léky jsou omezeny všude a že na nejlepší zdravotní péči nemají nikde všichni. Jde o to,
    jaké léky a jaká zdravotní péče je přístupná majoritě obyvatel.Skrýt celý příspěvek

  • Radovan
    10:29 15.03.2017

    Ano, ruská ekonomika se drží celkem dobře oproti různým pesimistickým předpovědím. A to díky velkým škrtům v rozpočtu, devalvaci rublu a cenám ropy, která z likvidační ceny 30 ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano, ruská ekonomika se drží celkem dobře oproti různým pesimistickým předpovědím. A to díky velkým škrtům v rozpočtu, devalvaci rublu a cenám ropy, která z likvidační ceny 30 dolarů za barel vystoupala přes 50. A hlavně díky odčerpávání desítek miliard dolarů z rezervních fondů, do kterých v dobách kdy ropa stála nad 100 dolarů za barel uložili slušné sumy.
    Rezervní fond má být vyčerpán v roce 2017, co pak? Budou si Rusové někde půjčovat (kde?) a nebo ještě více seškrtí rozpočet? Cena ropy je velká neznámá, ale počítat s tím, že v několika příštích letech bude růst může jen šílenec.
    Těžké roky má Rusko ještě před sebou. Byl by téměř zázrak, kdyby se jim povedlo nastartovat ekonomiku a přeorientovat ji ze závislosti na vývozu surovin v době seškrtaného rozpočtu v několika málo letech.
    Ohledně ruského zbrojení. Je úplně iluzorní, že by se dnešní Rusko mohlo nějak přiblížit vojenské síle a důležitosti, kterou mělo v době SSSR. SSSR měl o 100 milionů obyvatel víc, dalších 100 milionů bylo ve spojeneckých satelitech ve východní Evropě a stejně snahu vojensky držet krok s USA ekonomicky nevydržel. Dnes je Rusko samo bez spojenců, v těžké ekonomické situaci. Budou rádi, když např. v letectvu dokoupí 50 objednaných SU35.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    07:28 15.03.2017

    Dušan - zaujaly mne dvě věci: 1.) netušil jsem, že Slovensko je tak úžasná země, kde jsou i ty nejdražší léky opravdu pro všechny. Škoda, že ČR (a tipuji, že 90% planety) k nim ...Zobrazit celý příspěvek

    Dušan - zaujaly mne dvě věci:
    1.) netušil jsem, že Slovensko je tak úžasná země, kde jsou i ty nejdražší léky opravdu pro všechny. Škoda, že ČR (a tipuji, že 90% planety) k nim nepatří. Z rodiny o tom vím své a třeba u nás se drahé a účinné léky na roztroušenou sklerózu fest proškrtaly. Tj. přesně ten proces, o kterém píšete, že na Slovensku nejde. V ČR jsou také pracoviště, kam se běžná nemocná babička či strejda nemá šanci dostat, atd. Ale jsem rád, že alespoň Slovensko je výjimkou.
    2.) Vysoká podpora Putina je důkazem diktatury? Hmm a kdyby vládl i bez podpory, bylo by to důkazem čeho? Diktatury? Myslím, že Rusové jsou propagandě odolní stejně jako my a na druhou stranu, že propaganda v řadě zemí na západ od nás se od té ruské zas tak moc neliší.

    Logik: Myslím, že stačila ta první věta. Tam je vše a shodneme se na ní.
    Jinak bych k tomu měl čtyři poznámky:
    1.) propad ruské ekonomiky málo souvisí se sankcemi, daleko více s ním dělal propad cen ropy.
    2.) úroveň řady ruských podniků je jistě ubohá a je posouvána západními investicemi (které navzdory sankcím zase frčí), ovšem není to nic, co bychom neznali i od nás.
    3.) Píšu o zotavení v rámci předchozího pádu. Nevím, proč by zrovna rok 2015 měl být měřítkem, podle kterého vyvozovat, zda se trend poklesu zastavil/otočil. Bavím se o trendech, ne o absolutních číslech.
    4.) nadále platí, že řeči o tom, že Rusko do zítřka zkrachuje jsou prostě mimo, nehledě na fakt, že ruské zadlužení je velmi nízké a mají slušné rezervy.

    Mimochodem bylo by vhodné, abyste v mých textech nehledal, co tam není. V mém textu píši o značných nejistotách a absenci věrohodných údajů a i o celkové slabosti ruské ekonomiky. Bylo by vhodné, kdybyste mi nenápadně nepodsouval, že si myslím, kam se bude ruská ekonomika ubírat. Zatím říkám jen to, že se neposunula tam, kam "odborníci" na zdejším foru před rokem, dvěma, tvrdili, že se posune.Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    06:54 15.03.2017

    dusan - Vysoká podpora Putina dělá z Ruska diktaturu? Koho mají Rusové asi volit? Komunisty? Zhirinovského? Protože ostatní opozice je v Rusku v troskách. Putin představuje ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan - Vysoká podpora Putina dělá z Ruska diktaturu? Koho mají Rusové asi volit? Komunisty? Zhirinovského? Protože ostatní opozice je v Rusku v troskách. Putin představuje určitou jistotu a stabilitu jak na domácí tak zahraniční scéně.

    Nebo je snad UK diktaturou když mají konzervativci podle posledních průzkumů 44% podporu a vládnou od roku 2010, přičemž i v UK je opozice v troskách? Koho asi mají v UK jiného volit? Komunistu Corbyna jehož labouristi jsou pro-muslimská pakáž? Je snad Maďarsko diktaturou, když Orbán hájí zájmy vlastního národa? Logicky pak bude mít velikou podporu Maďarů, že?
    Já osobně očekávám, že zachvíli bude diktátorem i Trump a "jeho" konzervativní strana. Stačí aby skutečně splnil většinu z toho, co slíbil a ta popularita raketově vzroste. Mluvím zde hlavně o snížení daní, které pokud by slíbil, by mohlo jednoduše zajistit jeho znovuzvolení, protože to není jen snížení daní firmám o minimálně 15%, ale i "masivní" snížení daní střední třídě.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    02:31 15.03.2017

    fenri: faktem je, že nikdo z nás netuší, jak na tom Ruská ekonomika je. 1) nejsou k dispozici data 2) ekonomické cykly jsou podstatně delší než těch dva a půl roku, co je od ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: faktem je, že nikdo z nás netuší, jak na tom Ruská ekonomika je.
    1) nejsou k dispozici data
    2) ekonomické cykly jsou podstatně delší než těch dva a půl roku, co je od zavedení sankcí

    jestli můžeme z něčeho trochu odhadovat, tak z

    - kurzu rublu, který po šoku zdá se možná trochu posiluje, ale pořád je skoro na poloviční hodnotě oproti době před sankcemi

    - velikosti exportu. Po čtvrtletích od 1/2014 dle údajů ruské banky, roky oddělené |
    http://www.cbr.ru/eng/statisti... od
    122, 132, 125, 116 | 90, 91, 78, 81 | 60, 67, 71
    Na začátku roku 2016 - tedy teprve dva roky po zavedení sankcí a rok po pádu ceny ropy bylo minium exportu. Pravděpodobně proto, že v tu dobu bylo zároveň minimum ceny ropy. Současný export Ruska je ovšem pořád na skoro polovině oproti době před dvěma lety - a i níže než rok 2015, kdy už byla ropa dole (ale jak se dále ukáže, furt ji bylo Rusko schopno prodávat dráž

    - struktury exportu
    např. čistě za ropu ve zmiňovaných čtvrtletích rusko utržilo:
    http://www.cbr.ru/eng/statisti...
    39, 42, 40, 33 | 23, 25, 21, 20 | 14, 19, 19
    za ropné produkty
    http://www.cbr.ru/eng/statisti...
    28, 30, 32, 26 | 20, 20 15, 13 | 10, 11, 12
    a plyn
    17, 16, 10, 11 | 11, 10, 9, 11 | 8, 7, 7
    ---------------------------------------------------- dohromady -----------------------------
    84, 88, 82, 70 | 54, 55, 45, 44 | 32, 37, 38

    Odečteme to od celkového exportu a získáme neropný export:
    38, 44, 43, 46 | 46, 46, 33, 37 | 28, 30, 33
    Jak je vidět, u neropného průmyslu je minimum v prvním kvartálu 2016, ovšem i třetí kvartál (poslední data) na tom není o moc lépe. Tedy evidentně ruský export se propadal i po poklesu ceny ropy a propadal se i neropný export. Sankce evidentně k potížím ruského hospodářství tedy přispěly, potíže nejdou přiřknout pouze změně ceny ropy.

    V současné době je vidět mírné zotavení, pokud bys ovšem uměl opravdu uměl rozpoznat, zdali je to "chvilkový jev" a kam ruské trhy půjdou, tak nepíšeš do diskuse na AN, ale vyděláváš miliony v obchodech na burze. Rozhodně tam ovšem není vidět nějaké "jednoznačné zotavení" a růst, jak tvrdíš. O tom se bude dát bavit až v okamžiku, kdy se čísla dostanou alespoň na úroveň roku 2015.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    00:50 15.03.2017

    fenri Práve tá masívna podpora Putina je jasný dôkaz, že Rusko nie je normálny štát .... ale diktatúra s riadenou propagandou ... Rusko má veľké problémy .... lenže na rozdiel ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri

    Práve tá masívna podpora Putina je jasný dôkaz, že Rusko nie je normálny štát .... ale diktatúra s riadenou propagandou ...
    Rusko má veľké problémy .... lenže na rozdiel od napr. Slovenska sú možné veci, ktoré u nás neprešli ... napr. Rusko obmedzilo pre svojich pacientov (mimo vybraných samozrejme) životne dôležité drahé zahraničné lieky .... a nič ...
    U nás Všeobecná zdravotná poisťovňa - štátna - pre veľké straty chcela obmedziť najaké drahšie liečby ... a už bol z toho poprask a poisťovňa to musela zrušiť ...
    Z čisto ekonomického pohľadu Rusi veľa s tými liekmi ušetria .... ale to je možné naozaj len v Rusku ...
    A čo viem priamo od Rusov ... tak úroveň ruských podnikov je v značnej miery úbohá ... a práve zahraniční investori ich "tlačia" dopredu. Nie náhodou sa už nové ruské autá podobajú na autá ..... i keď sú stále pozadu .... pokrok v réžii zahraničných automobiliek je evidentný.
    Po chvíľkovom "blúznení" o vyvlastnení, už i Putin víta investorov a ruská vláda sa jasne snaží o ich vstup v rátane privatizácie energetiky a ťažby surovín, čo bolo ešte pred pár rokmi tabu, resp. ruská vláda "vyhadzovala" investorov v prospech domácich oligarchov.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    00:18 15.03.2017

    jj284b-tohle víceméně platí pro všechny armády,třeba nejbohatší armáda současnosti,US army měla výrazný nedostatek přesných zbraní za pár týdnů bojů s Irákem.Přesné zbraně jsou ...Zobrazit celý příspěvek

    jj284b-tohle víceméně platí pro všechny armády,třeba nejbohatší armáda současnosti,US army měla výrazný nedostatek přesných zbraní za pár týdnů bojů s Irákem.Přesné zbraně jsou prostě moc drahé...
    V simulacích souboje zhruba rovnocenných protivníků,jako třeba VS vs.NATO vyplynulo že by obě strany utrpěli ohromné ztráty jak na technice,tak na lidech v relativně velmi krátkém časovém horizontu.Schopnost výroby nových zbraní by proto neměla na výsledek konfliktu žádný vliv,schopnost výroby munice minimální.Spíš schopnost doplnit techniku skladovými zásobami a padlých vojáků záložáky.
    A nejdůležitější by bylo která strana by dokázala zůstat bojeschopná i při dlouhodobých těžkých ztrátách,neboli to odhodlání lidí bojovat i přes velké strasti a těžké ztráty.Bojeschopnost armády méně odhodlaných lidí se zhroutí dříve než těch odhodlanějších,tvrdších,a to značí neodvratnou porážku.Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    00:00 15.03.2017

    Marthy: skor by slo o to, ze by nestihali vyrabat v pozadovanom mnozstve... moderne zbrane nezmontujes niekde v dielni na kolene.. navadzacie sustavy, moderne chipy, atd atd to nie ...Zobrazit celý příspěvek

    Marthy: skor by slo o to, ze by nestihali vyrabat v pozadovanom mnozstve... moderne zbrane nezmontujes niekde v dielni na kolene.. navadzacie sustavy, moderne chipy, atd atd to nie je nieco co vies len tak zrazu chrlit v tisickach kusoch ked na to nemas prostriedky.. to ze nieco zvladnu vyrabat v laboratoriach ci v ramci prototypov este neznamena ze maju zvladnutu aj seriovu vyrobu.. a tu by sa napr naplno ukazala zavislost na thaiwanskych ci korejskych towarnach na mikrochipy/ pripadne TR moduly do radarov..

    ako prikad som dal pocty navadzanej municie. fakt je ten ze Rusko skratka nema dostatocne zasoby takychto zbrani. A nejde len o letecke bomby, tankove jednotky by po par dnoch museli prejst na municiu zo studenej vojny lebo skratka tych BM44M nemaju take mnozstvo aby nimi vedeli vybavit vsetky jenotky ktore ich potrebuju, takze by boli obmedzeny na BM-42/32 z 80tych rokov, ktore predsa len nemaju ktovie aky ucinok proti modernym pancierom.. (460-540mm na 2km). o tankovych riadenych strelach sa ani netreba bavit, ani za ZSSR ich nebolo dost, dostavali ich len elitne tankove jednotky a aj to len par kusov (2) na tank..Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    22:12 14.03.2017

    Já sice nemám několik semestrů s ekonomiky,ale myslím že ekonomika v míru a ve válce jsou zcela rozdílné věci. Kdyby Rusko čelilo totální válce,určitě by neprohrálo kvůli ...Zobrazit celý příspěvek

    Já sice nemám několik semestrů s ekonomiky,ale myslím že ekonomika v míru a ve válce jsou zcela rozdílné věci.
    Kdyby Rusko čelilo totální válce,určitě by neprohrálo kvůli zhroucení ekonomiky,jak tady někdo psal.Vždyť ve válce by šlo vše do obrany,zbrojovky by jeli naplno,i kdyby jim za to armáda/stát neplatil,elektrárny by poskytovali energii zbrojovkám nepřetržitě,bez ohledu na zaplacené nebo nezaplacené pohledávky.Prakticky všechny zbraně si jsou schopni Rusové vyrobit ze svých zdrojů,za svou energii,svými lidmi.Své obyvatelstvo jsou taktéž dlouhodobě schopni uživit.Ve válce nebudou potřebovat P.C. hry,iphone nebo chytré televize.Na to aby Ruské zbrojovky přestali vyrábět,elektrárny dodávat proud by museli být zcela zničeni nepřátelskou činností,jinak pojedou celou válku....V případě že by takový konflikt vyhráli je jasné že by byly hospodářsky velmi vyčerpaní,ale určitě by neprohráli kvůli zhroucené ekonomiky,to je nesmysl.Jakože armáda nezaplatí za dodávku munice,tak se zastaví výroba,dělníci pojedou na dovču na Hawai a počkají až bude po válce?No takhle by to určitě nebylo....Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    22:10 14.03.2017

    To jj284b: Rusko by ZCELA NEPOCHYBNĚ mělo obrovský problém zásobovat své jendotky na cestě do Německa. To je 100% pravda. Má to ale tři věci, co je třeba doplnit: -navzdory ...Zobrazit celý příspěvek

    To jj284b: Rusko by ZCELA NEPOCHYBNĚ mělo obrovský problém zásobovat své jendotky na cestě do Německa. To je 100% pravda. Má to ale tři věci, co je třeba doplnit:

    -navzdory jančení různých Fendrychů apod. Rusko zjevně jaksi neplánuje vyrazit do Německa (taky sakra proč??). Je to pro řadu jedinců asi trochu frustrující, ale smiřme se s tím.
    -stejné problémy (IMHO o fous menší, ale sumárně je to fuk) má NATO se zásobováním svých případných jednotek cestou z Klajpedy na Narvu, nedejbože Novgorod
    -tak nějak mám pocit, že by se ruští vojáci s váznoucím zásobováním stylem "voják se stará, voják má" poprali stále o fous lépe, než třeba nizozemští. A ano, bylo by to sociálně necitlivé k místním obyvatelům.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    22:03 14.03.2017

    dušan: měl byste pochopitelně pravdu, kdyby vám v tom (záměrně?) kus nechyběl. Kdyby pouze poklesla "technicky" ropa (resp. její přínos rozpočtu)-což se samozřejmě stalo, tak ...Zobrazit celý příspěvek

    dušan:
    měl byste pochopitelně pravdu, kdyby vám v tom (záměrně?) kus nechyběl.
    Kdyby pouze poklesla "technicky" ropa (resp. její přínos rozpočtu)-což se samozřejmě stalo, tak by percentuelně klesla ruská závislost na vývozu surovin,a niž by se něco změnilo na struktuře příjmů. Tedy jak říkáte. Jenže toto by platilo pouze za situace, kdyby příjmy klesly o stejné procento, jako klesla ropa (a spol). Což ovšem zjevně neplatí. Ergo kladívko, ostatní odvětví musely na ropu dotahovat, což je to, co jsem psal. Samozřejmě situace není ani náhodou taková, že by Rusové během 3-4 let snížili svojí závislost na ropě o 25% (to by byl zázrak), ale ta závislost evidentně klesá a řekl bych, že relativně svižně.

    Ten váš "úspěch" v uvozovkách je samozřejmě úspěch bez uvozovek. To, co se dřív dovezlo se vyrobí v Rusku, vyrobí to Rusové (ne, fakt si nemyslím, že ruské Gran Padano je lepší, než italské), Rusové dostanou mzdu, a firma daní v Rusku. Samozřejmě jde v podstatě o "vnucený protekcionismus", ale:

    -nebyla to jejich volba (resp. volba ruských ekonomů, abych byl přesnější)
    -nevýhody protekcionismu by za vyhlášených sankcí měli tak jako tak, takže tohle je menší zlo, které zdá se, celkem uspokojivě funguje. Rusko se (zatím) nehroutí, ulice stále nejsou plné hlady zmírajících lidí a báťuška Putin má podporu, o které se západním politkům může zdát (a troufnu si říct, že míra propagandy a masírky oveček se začíná bohužel velmi blížit).

    V brutálně zjednodušující zkratce (sic!) bych sankce převedl do fce Rys -> Tigr. Kdo na tom bude víc bitý?Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    21:50 14.03.2017

    fenri Pokles cien surovín v číslach prudko "zmodernizoval" ruskú ekonomiku : ) Dôvod je samozrejme čisto technický. Poklesom cien surovín, stúpol podiel sofistikovanejšej ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri

    Pokles cien surovín v číslach prudko "zmodernizoval" ruskú ekonomiku : )
    Dôvod je samozrejme čisto technický. Poklesom cien surovín, stúpol podiel sofistikovanejšej produkcie na vývoze a % závislosti od surovín sa matematicky znížil. Samozrejme v praxi sa nezmenilo nič .... akurát pádom rubľa a obmedzením konkurencie cez sankcie si Rusi pomohli v konkurencieschopnosti domácich podnikov.
    Ale pokladať za "úspech" rast produkcie v podnikoch, kde im ruské sankcie odstavili konkurenciu (hlavne v poľnohospodárstve) ja naozaj trošku úsmevné ...
    Reálnym pozitívom je privatizácia zahraničným záujemcom ... i keď je to skôr z núdze cnosť. Reálne je ruská ekonomika zaostalá a potrebuje masívne investície a reštrukturalizáciu. Ale to sa musí otvoriť svetu ... čo je pre Putina politický problém.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    21:18 14.03.2017

    Jakub, ano, také pár semestrů z ekonomie mám, ale stále se točíme na relativních detailech, které jsem ve svém příspěvku zařadil do nejistot a neznámých. Nicméně faktem zůstává, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Jakub, ano, také pár semestrů z ekonomie mám, ale stále se točíme na relativních detailech, které jsem ve svém příspěvku zařadil do nejistot a neznámých. Nicméně faktem zůstává, že navzdory četným prognózám se ruská ekonomika prostě nezhroutila (ale ještě se třeba najde někdo, kdo věří, že už zítra, nehůř pozítří....) a reálně jde pomalu nahoru a ve zdravějším, byť stále hodně deformovaném, setupu (větší podíl domácí produkce i spotřeby, a nižší (byť mimořádně velká)závislost na vývozu ropy). A jestli jde o pár procent více nebo méně je fuk. Trend je jasný i Bloombergu (snad to není divize Sputniku).Skrýt celý příspěvek

  • logik
    20:39 14.03.2017

    Tesil: blbina - vzpomeň si, jak jste řvali, že nemá v sýrii co dělat, nebo pokaždý když zemřelo pár civilistů. Marthy: částečně máš pravdu, ale v případě konfliktu závisí mj. na ...Zobrazit celý příspěvek

    Tesil: blbina - vzpomeň si, jak jste řvali, že nemá v sýrii co dělat, nebo pokaždý když zemřelo pár civilistů.

    Marthy: částečně máš pravdu, ale v případě konfliktu závisí mj. na schopnosti průmyslu dodávat, a ta - ve světle poměrně velkých zpoždění ruských zbrojních programů - není extra velká.
    Kdyby byl grobální konflikt, tak dneska nestačí "nahnat mužiky do továren", jako to udělal Stalin, lidská práce je dneska dělá jen malou část schopnosti průmyslu, a ta nekvalifikovaná ještě méně.

    Sokrates:Skrýt celý příspěvek

  • Sokrates
    20:02 14.03.2017

    V kontexte vývoja a zavádzania nových zbraní do armády vyšla pred pár dňami zaujímavá správa. Čína údajne zaviedla do svojho letectva prvé stíhacie lietadlo 5. generácie J-20. Čína ...Zobrazit celý příspěvek

    V kontexte vývoja a zavádzania nových zbraní do armády vyšla pred pár dňami zaujímavá správa. Čína údajne zaviedla do svojho letectva prvé stíhacie lietadlo 5. generácie J-20. Čína tak predbehla Rusko o pár rokov, aj keď je otázne, koľko týchto strojov skutočne majú a na akej úrovni bojovej spôsobilosti sú.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    19:44 14.03.2017

    Hádám že špičkových moderních zbraní vyrobí Rusko jen celkov ě určitý počet,a budou mít třeba tankové jednotky složené s několika set Armat doplněné cca 2 000 tanky T-90 a ...Zobrazit celý příspěvek

    Hádám že špičkových moderních zbraní vyrobí Rusko jen celkov ě určitý počet,a budou mít třeba tankové jednotky složené s několika set Armat doplněné cca 2 000 tanky T-90 a T-72B3.Plán generálů byl sice mít 2300 Armat,ale přání vojáků a realita jsou rozdílné věci,všude ve světě,ne jen v Rusku.Vsadím se že i v Německu by tamné generálové rádi viděli 2 000 Leopard A7 ve své armádě,ale mají jich jen pár set.Je to tak všude...
    Ono vyřazovat třeba T-90 během příštích +-20 letech by bylo plýtvání peněz,však jde o hodně dobrý tank,a dokud nebude nová generace tak dobrý ještě dlouho bude.
    S letouny to bude podobné,vyrobí se pár desítek T-50 a budou se provozovat zároveň s letouny 4++ generace.
    Důležité je že tyhle zbraně jsou vyvinuté,v případě kdy by hrozil vojenský konflikt vyrobilo by se jich více.Kdyby byla válka na spadnutí už by na nějakém rublu nezáleželo.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 6