Rusko připravuje stavbu gigantického torpédoborce

Foto: Maketa torpédoborce Project 23560 Liděr. / Artem Tkačenko; CC BY-SA 4.0
Maketa torpédoborce Project 23560 Liděr. / Artem Tkačenko; CC BY-SA 4.0

Ruská Spojená loďařská korporace (USC) v nejbližší době očekává podpis dohody na stavbu 12 gigantických torpédoborců Project 23560 Liděr. Předběžný design nového torpédoborce byl dokončen na konci minulého roku.

Masivní loď, masivní výzbroj

"V současnosti předběžný design Project 23560 Liděr posuzuje ministerstvo obrany," uvedl pro ruskou tiskovou agenturu RIA Novosti Igor Ponomarev, viceprezident USC. "Po kladném přijetí očekáváme podpis dohody o vývoji a konstrukci lodi za podmínek ministerstva obrany."

Ponomarev minulý rok uvedl, že stavba může být zahájena již v roce 2018. Reálně se však očekává zahájení stavby o několik let později s tím, že první loď ruské námořnictvo převezme po roce 2025.

Pro srovnání - od zahájení vývojových prací na americkém torpédoborci třídy Zumwalt, až po jeho spuštění na vodu, uběhlo deset let.

V každém případě jsou parametry torpédoborce Project 23560 Liděr skutečně impozantní. Nový ruský torpédoborec bude mít výtlak 17 500 tun pří délce 200 m a šířce 20 m. Svými rozměry a výtlakem tak překonává i těžké křižníky z druhé světové války.

Torpédoborce třídy Liděr budou po křižnících třídy Kirov (výtlak 28 000 tun) druhými největšími bojovými loděmi Ruské federace, pokud však nepočítáme letadlovou loď Admirál Kuzněcov.

Americké torpédoborce třídy Arleigh Burke mají přitom výtlak "pouze" 9000 tun a nejnovější torpédoborce třídy Zumwalt téměř 15 000 tun. Dlužno ale dodat, že americké námořnictvo má ve výzbroji již 62 torpédoborců Arleigh Burke ze 76 objednaných.

Torpédoborec Liděr ponese masivní výzbroj v podobě 200 řízených střel. Zatím není jasné, jaký mix střel nový torpédoborec ponese. Nabízí se například střely 3M-54 Klub, které dokáží útočit na hladinové i pozemní cíle. Pomocí těchto střel například ruské námořnictvo z Kaspického moře zasáhlo cíle v Sýrii na vzdálenost 1500 km.

Dalším adeptem je vyvíjená hypersonická protilodní střela Zirkon. Dokončení vývoje a testování střely Zirkon se plánuje na rok 2020. Parametry střely jsou tajné, ale dolet je odhadován na 300 až 400 km a rychlost na Mach 5 až Mach 7.

Ochranu proti letadlům a raketám na dlouhou vzdálenost zajistí na nových torpédoborcích navalizované verze protivzdušných systémů S-400 nebo S-500.

Velkou otázkou je pohonný systém. Očekává se však, že Liděr, podobně jako křižníky Kirov, získá jaderný reaktor. Maximální rychlost plavidla se odhaduje na 30 uzlů a délka nasazení na moři až 90 dnů.

Posádku bude tvořit 250 až 300 námořníků. Podle ruského tisku torpédoborec v ruském námořnictvu nahradí hned trojici lodí - raketové torpédoborce Projekt 956 Saryč, protiponorkové raketové torpédoborce Projekt 1155 Fregat a raketové křižníky Projekt 1164 Atlant.

V současné době nejmodernější lodě v ruském námořnictvu jsou fregaty třídy Admirál Gorškov; ilustrační video

Loď globálních ambicí Ruska

"V závislosti na pohonném systému může mít loď výtlak 8000 až 18 000 tun. Loď bude kombinovat vlastnosti torpédoborce a křižníku, a získá robustní schopnosti ve vedení letecké, pozemní a ponorkové války, stejně jako schopnost boje proti raketám. Rusko plánuje vybudovat šest lodí pro Severní i Pacifickou flotilu (12 celkově)," napsala v reportu na konci minulého roku americká námořní zpravodajská kancelář ONI (Office of Naval Intelligence).

"První jednotka nebude pravděpodobně vybudována dříve než v polovině 20. let 21. století. Zprávy tisku mluví o tom, že pohon pro tuto třídu, ať už konvenční plynová turbína nebo jaderný reaktor, nebyl ještě vybrán. Rozhodnutí může ještě ovlivnit stavba nové ruské letadlové lodi, která jestliže bude postavena, bude poháněná jáderným reaktorem," dočteme se dále ve zprávě ONI.

V březnu letošního roku velitel ruského námořnictva admirál Viktor Chirkov nicméně v prohlášení oznámil, že Rusko skutečně pracuje na torpédoborci s jaderným pohonem. Dotkl se také problematiky stavby nové ruské letadlové lodě.

“Kromě stavby víceúčelových korvet a fregat v současné době námořnictvo provádí konstrukční práce nad novou generací torpédoborců s jaderným reaktorem. Tento torpédoborec bude mít mnohem větší schopnosti než jeho předchůdci Projektu 956. Význam nového torpédoborce bude srovnatelný s křižníky… Nepřestáváme pracovat na dlouhodobém projektu nové letadlové lodě. Letadlová loď bude. Práce provádí příslušné výzkumné organizace,” uvedl v březnu Chirkov.  

Jestliže Rusové torpédoborce třídy Liděr postaví, získají do rukou velmi silný nástroj projekce síly po celém světě. Liděr ponese dvojnásobek střel jako torpédoborce třídy Arleigh Burke a atomový reaktor umožní torpédoborci operovat po celém světě bez nutnosti podpůrných lodí (jako například tankerů).

Rusko rovněž připravuje exportní variantu torpédoborce Liděr označovanou jako Projekt 23560E Škval. Vývoj torpédoborců Liděr i Škval má na starosti Státní výzkumný ústav Krylov.

"V rámci pracovní dohody s ruským námořnictvem centrum Krylov navrhne pokročilý projekt nového torpédoborce Liděr pro národní námořnictvo a Škval (Projekt 23560E) pro export. Celý soubor plánů a výpočtu byl již předán zákazníkovi (ruské námořnictvo - pozn. red.)," uvedl na začátku roku Valery Poljakov, zástupce generálního ředitele centra Krylov.

Zdroj: National Interest

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ponorky nové generace Shortfin Barracuda pro Austrálii

Australský program budoucích ponorek (Future Submarine) zná vítěze. Stala se jím francouzská ...

Ruský Kuzněcov vs. americké útočné skupiny CSG

Ruské námořnictvo provozuje jedinou letadlovou loď, resp. letadlový křižník Admiral Kuzněcov. V ...

Americké námořnictvo zvětšuje počet bojových lodí

Americké námořnictvo (U.S. Navy) v následujících pěti letech výrazně zvýší počet bojových lodí. ...

Americké námořnictvo nasadí Tomahawky proti lodím

Americké lodě se v boji proti nepřátelským plavidlům spoléhají na protilodní střely Harpoon. Střely ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Shania
    17:52 03.06.2016

    OT: když jste u WW2, pokud máte android/iOS nebo Steam (PC), koukněte se po hře Atlantic Fleet, docela dobrá tahova hra. Případně pak starší Pacific Fleet (jen mobilní) obě hry ...Zobrazit celý příspěvek

    OT: když jste u WW2, pokud máte android/iOS nebo Steam (PC), koukněte se po hře Atlantic Fleet, docela dobrá tahova hra.

    Případně pak starší Pacific Fleet (jen mobilní) obě hry mají lite trial verzi.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    17:46 03.06.2016

    dusan: Daleko spíš než těžký křižník to byl bitevní křižník. Tedy loď, která klasický těžký křižník deklasuje, může se pustit i do bitvy s bitevní lodí.... ale tu bitvu s největší ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan: Daleko spíš než těžký křižník to byl bitevní křižník. Tedy loď, která klasický těžký křižník deklasuje, může se pustit i do bitvy s bitevní lodí.... ale tu bitvu s největší pravděpodobností prohraje.

    To, že to není jen tak "křižník" dokumentuje i to, že se v bitvě u Rio de la Plata postavil třem křižníkům a takticky je porazil na hlavu i přes asi ne zcela ideální vedení bitvy (to, že strategicky totálně prohrál je druhá věc).Skrýt celý příspěvek

  • Sorge-227
    17:39 03.06.2016

    RiMr71: Zakladna je hotova ako ta z USA

    RiMr71: Zakladna je hotova ako ta z USA

  • Sorge-227
    17:37 03.06.2016

    Strategist : Velka Britania iba cickala vykoristovala, vyvrazdovala, zneuzivala a vykradla vsetky tie kolonizovane uzemia. velka Britania doteraz z toho tazi. Nedivim sa ze nemaju ...Zobrazit celý příspěvek

    Strategist : Velka Britania iba cickala vykoristovala, vyvrazdovala, zneuzivala a vykradla vsetky tie kolonizovane uzemia. velka Britania doteraz z toho tazi. Nedivim sa ze nemaju radi zapad, ked im robil take zverstva ako nacisticke nemecko.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    17:05 03.06.2016

    Prosím vás a to budou stavět před tou základnou na Měsíci, nebo až po ní? :) A k tomu srovnávání kdysi/teď... Za války i před válkou se chrlily stíhací letouny po stovkách a ...Zobrazit celý příspěvek

    Prosím vás a to budou stavět před tou základnou na Měsíci, nebo až po ní? :)

    A k tomu srovnávání kdysi/teď...
    Za války i před válkou se chrlily stíhací letouny po stovkách a tisících, teď se fabriky pinoží s desítkami stíhačů a jednotlivými kusy celé roky... CO je špatně?
    No vůbec nic. Jen se to prostě nedá srovnávat a cosi takového z toho vyvozovat..Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    16:58 03.06.2016

    SeaWolf Graf Spee bol ťažký krížnik. Sice s netradičnou výzbrojou, ale v podstate patril do definície ťažkých krížnikov. Jeho čudné označenie bolo o tom, že formálne ...Zobrazit celý příspěvek

    SeaWolf

    Graf Spee bol ťažký krížnik. Sice s netradičnou výzbrojou, ale v podstate patril do definície ťažkých krížnikov.

    Jeho čudné označenie bolo o tom, že formálne nahradzoval staré bitevné lode , kde mali Nemci limitovaný výtlak. A tak sa za so štedrým rozpočtom snažili "napasovať" maximálne výkonné plavidol do oficiálne povolených limitov .. samozrejme ich však prekročili ...Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    16:53 03.06.2016

    charlie Dnes už neexistuje presná klasifikácia bojových lodí. Pokým medzi svetovými vojnami bola klasifikácia určená napr. u krížnikov kalibrom hlavnej výzbroje, dnes je to dosť ...Zobrazit celý příspěvek

    charlie

    Dnes už neexistuje presná klasifikácia bojových lodí. Pokým medzi svetovými vojnami bola klasifikácia určená napr. u krížnikov kalibrom hlavnej výzbroje, dnes je to dosť neurčité. Ide to systémom - raketový čln - korveta - fregata - torpédoborec - krížnik ... ale v podstate kto si to ako nazve - tak je. Preto sa často politicky "posiľňujú" flotily nereálnym klasikovaním plavidla.

    Vzhľadom na pohon tento ruský projekt bude určite pekne drahý ... a jeho stavba dlhá .... a môj predpoklad je, že Rusi prídu na to, že také drahé a výkonné plavidlo ani nepotrebujú ....Skrýt celý příspěvek

  • Pepin Nešpor
    14:46 03.06.2016

    Ano Rusy nepodceňovat ale na NAVY jsou ještě hodně pozadu co se týče velké moderní techniky v počtech

    Ano Rusy nepodceňovat ale na NAVY jsou ještě hodně pozadu co se týče velké moderní techniky v počtech

  • logik
    14:41 03.06.2016

    IMHO na todle nevidím nic divného - prostě se ukazuje, že mezi torpédoborcem a křižníkem se natolik snížila hranice, že není důvod je dále rozlišovat. Dříve bylo pro těžkou ...Zobrazit celý příspěvek

    IMHO na todle nevidím nic divného - prostě se ukazuje, že mezi torpédoborcem a křižníkem se natolik snížila hranice, že není důvod je dále rozlišovat.

    Dříve bylo pro těžkou výzbroj nutné mít stabilitu a tedy tonáž - a pro odolání cizí výzbroji pancíř. Obojí dnes odpadá - raketa prostřelí "všechno" a vystřelíš ji i z malé lodě.

    Zároveň jsou lodě čím dál tím víc multifunkční. Kategorie bitevních lodí v podstatě už zanikla a teď holt dochází na křižníky...Skrýt celý příspěvek

  • SeaWolf
    14:31 03.06.2016

    Admiral Graf Spee takzvaná kapesní bitevní loď měla délku 186m a tady je Project 23560 řazena do kategorie torpédoborců a ještě je o 14 metrů delší. Jako když přišla Ruská ...Zobrazit celý příspěvek

    Admiral Graf Spee takzvaná kapesní bitevní loď měla délku 186m a tady je Project 23560 řazena do kategorie torpédoborců a ještě je o 14 metrů delší.

    Jako když přišla Ruská výprava na Žižkov před památník a průvodce říká: "Toto je Jan Žižka z Trocnova a jedná se o největší jezdeckou sochu na světě"
    Rus odpoví: "nět mame balšoje" To stejné se opakuje u Strahovského stadionu :-D

    Alespoň, že USS Zumwalt má 183m :-D , ale tam to o dobrých 25-30m "nastavuje" záporný trup.Skrýt celý příspěvek

  • warspite
    13:22 03.06.2016

    Rase: Ani s Ticonderogami to nie je také zlé. 11 lodí prešlo touto modernizáciou ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase:

    Ani s Ticonderogami to nie je také zlé. 11 lodí prešlo touto modernizáciou

    http://2.bp.blogspot.com/-zmkc...

    a predpoklad je že budú slúžiť do roku 2035. Ale uznávam že najlepšie časy majú dávno za sebou.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    13:08 03.06.2016

    warspite:
    omluva, ano spletl jsem si je s Ticonderogama :D
    Moc na ty lodě nejsem

    warspite:
    omluva, ano spletl jsem si je s Ticonderogama :D
    Moc na ty lodě nejsem

  • warspite
    13:01 03.06.2016

    Rase: Dovolím si ohľadne Burkeho oponovať. Sú to najdôležitejšie hladinové plavidlá US Navy samozrejme ak odmyslíme Lietadlovky. A za 10 rokov určite nebudú zastarané, sú totiž ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase:

    Dovolím si ohľadne Burkeho oponovať. Sú to najdôležitejšie hladinové plavidlá US Navy samozrejme ak odmyslíme Lietadlovky. A za 10 rokov určite nebudú zastarané, sú totiž priebežne modernizované. Momentálne je výroba reštartovaná a pod kontraktom je ďalších 14 plavidiel (3 majú už založený kýl) s vyhliadkou na ďalších 13 ako neskoršiu náhradu za Ticonderogy. Plavidlá dostanú najnovšie radary AN/SPY-3 a sonary a samozrejme aktuálnu výzbroj. Momentálne sa predpokladá že výroba Burkov bude prebiehať až do roka 2032.Skrýt celý příspěvek

  • Lukyi
    12:23 03.06.2016

    Náhrada za Atlanty? :( Není krásnější válečná lod,než právě třída Atlant :(

    Náhrada za Atlanty? :( Není krásnější válečná lod,než právě třída Atlant :(

  • palo satko
    12:21 03.06.2016

    Nemôžem si pomoct, ale v časoch mojej mladosti sa vravelo, že Rusi maju najrychlejšie hodinky a najväčšieho trpaslika. Teraz budu mat aj najväčši maly torpedoborec.

    Nemôžem si pomoct, ale v časoch mojej mladosti sa vravelo, že Rusi maju najrychlejšie hodinky a najväčšieho trpaslika. Teraz budu mat aj najväčši maly torpedoborec.

  • fenri
    12:05 03.06.2016

    Vzhledem k tomu, že prakticky nemají základny po světě pro ně jaderný pohon a větší počet nesených střel dává smysl. Ale tohle je zu viel. Měli by cpát prachy a know-how do ...Zobrazit celý příspěvek

    Vzhledem k tomu, že prakticky nemají základny po světě pro ně jaderný pohon a větší počet nesených střel dává smysl. Ale tohle je zu viel.
    Měli by cpát prachy a know-how do ponorek a střel.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    12:01 03.06.2016

    Strategist: Velké lodě prakticky jen čekají v přístavech (jak se ukázalo v druhé i první válce). Špinavou práci mají na starost menší lodě (fregaty), ponorky + letadlové lodě. ...Zobrazit celý příspěvek

    Strategist:
    Velké lodě prakticky jen čekají v přístavech (jak se ukázalo v druhé i první válce). Špinavou práci mají na starost menší lodě (fregaty), ponorky + letadlové lodě. Kvůli odlišné taktice, je asi vhodnější porovnávat Liděr s letadlovou lodí - rusové letadlové lodě nemají a střed jejich svazů jsou právě těžké křižníky. Na západě jsou ve středu svazů letadlové lodě. Arleigh Burke jsou jiná kategorie - i dnes mají spíš podpůrnou roli (velitelské stanoviště), za cca 10 budou nemoderní (a asi i nahrazené něčím modernějším).Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    11:57 03.06.2016

    Strategist: je to o kompromisu a zároveň získat za co nejmíň peněz co nejvíc muziky. Velikost lodě je daná zejména požadavky na požadovanou výzbroj a vybavení a dále jejími ...Zobrazit celý příspěvek

    Strategist: je to o kompromisu a zároveň získat za co nejmíň peněz co nejvíc muziky.

    Velikost lodě je daná zejména požadavky na požadovanou výzbroj a vybavení a dále jejími parametry námořními (cestovní a maximální rychlost, operační dosah, odolnost proti vlnobití...).

    Takže vám jako šéfovi loděnic řekne nějakej generál nebo náčelník výzbrojního oddělení: "Chci loď , která ponese padesát PLŘS dlouhýho doletu systému BFLM, padesát protilodních nebo protizemních raket dlouhýho doletu - preferuju typ PSVZ, torpéda proti ponorkám, sonar na vlastní obranu, vrtulník do dvaceti tun a chci aby to vydrželo měsíc bez zásobování, doplulo z Japonska do Ameriky a zpátky bez doplňování, na maximálce dělalo 32 uzlů a aby to mělo malou posádku, ale ne moc, aby mě automatizace nezruinovala."

    No a vy teda jdete do konstrukční kanceláře a předáte jim tohle zadání, pak za váma zapadnou dveře, inženýři si sednou ke stolu, proklejou vás i toho blba co to vymyslel a začnou to skládat dohromady.

    Sila zaberou tolikhle místa, pro vrtulník týhle velikosti potřebujeme takovou plochu a takovej hangár, protože to má bejt oceánská loď tak to chce velkou příď, aby se probíjela dobře vlnama, a tohle vybavení potřebuje tolik členů posádky a tudíž tolik a tolik prostoru na ubikace a další zázemí. Co s pohonem? No, řekneme že ty zbraně bychom mohli nacpat do něčeho s výtlakem 9tisíc tun, na to aby to jelo aspoň 17 uzlů potřebujeme tolik výkonu a to nám daj tyhle turbíny, jenže ty jsou žravý, tak tam musíme dát větší diesely, a pro ty potřebujeme víc místa. Vyplatí se to, nebo radši přidáme nádrže? No a na maximálku musíme dát tyhle obří turbíny, co žerou jak prase, a to už se nám do devítitisícituny nevejte, takže 10k tun, ale na ty potřebujeme pro stejnou rychlost větší diesely, takže větší nádrže... To nám ale nabobtná posádka, takže musíme přidat ubikace, a to nám zas zvětšuje loď, neukecáme radši zákazníka do větší automatizace, abychom nešli s výtlakem nahoru? Sice to bude stát víc peněz, ale ušetří na provozních nákladech. ne, málo automatizace, takže 11k tun výtlak, ať máme místo, pohon sme minule trochu předimenzovali, tak to zvládne...

    Už chápete?Skrýt celý příspěvek

  • pks_
    11:51 03.06.2016

    Strategist: žádná loď není neporazitelná. Opancéřování lodí je dnes prakticky zanedbatelné - nedá se udělat tak, aby se nedalo dnešními i včerejšími technologiemi prostřelit. Loď ...Zobrazit celý příspěvek

    Strategist: žádná loď není neporazitelná. Opancéřování lodí je dnes prakticky zanedbatelné - nedá se udělat tak, aby se nedalo dnešními i včerejšími technologiemi prostřelit. Loď je na to příliš velká. O účinnosti PVO systémů se dá jen spekulovat, ke střetu rovnocenných soupeřů zatím nedošlo a určitě se dá každý systém zahltit masivním současným útokem. Rakety někdy dojdou a i CIWS systémy potřebují přestávku na nabití a schlazení hlavní.

    Velká loď má výhodu, že unese více užitečné zátěže s menšími náklady. Malá loď má výhodu, že když o ni přijdeš, tak to tolik nebolí.Skrýt celý příspěvek

  • pks_
    11:37 03.06.2016

    Já bych to neviděl tak beznadějně. Vypracování projektu je z celkového rozpočtu zanedbatelná položka, tak proč se neprocvičit. Není od věci mít v šuplíku neustále aktualizované ...Zobrazit celý příspěvek

    Já bych to neviděl tak beznadějně. Vypracování projektu je z celkového rozpočtu zanedbatelná položka, tak proč se neprocvičit. Není od věci mít v šuplíku neustále aktualizované projekty na všechny třídy lodí a občas něco postavit.

    Bude prostě záležet na rozpočtových možnostech = světových cenách ropy, jestli se to doopravdy zrealizuje. Exportní verze by se postavit dala nezávisle na cenách ropy, pokud tedy Rusové najdou trpělivého zákazníka.

    Když mohou Rusové dělat ponorky s výtlakem 14700 t, tak proč by nemohli udělat lehký křižník s výtlakem 17500 tun. Je to "jen" o vhodném přetvarování 17000 tun železa :-) Technologie nakoupili pro Mistrály. Co do toho dají, to je už další věc, ale jistě to zvládnou udělat modulárně a tak tam budou moci dát to, co zrovna budou mít. Klidně to mohou naplnit elektronikou a výzbrojí, kterou připravují pro modernizaci starších lodí.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 7