Rusko připravuje stavbu gigantického torpédoborce
- 2. 6. 2016
- 138 komentářů
- Jan Grohmann
Ruská Spojená loďařská korporace (USC) v nejbližší době očekává podpis dohody na stavbu 12 gigantických torpédoborců Project 23560 Liděr. Předběžný design nového torpédoborce byl dokončen na konci minulého roku.
Masivní loď, masivní výzbroj
"V současnosti předběžný design Project 23560 Liděr posuzuje ministerstvo obrany," uvedl pro ruskou tiskovou agenturu RIA Novosti Igor Ponomarev, viceprezident USC. "Po kladném přijetí očekáváme podpis dohody o vývoji a konstrukci lodi za podmínek ministerstva obrany."
Ponomarev minulý rok uvedl, že stavba může být zahájena již v roce 2018. Reálně se však očekává zahájení stavby o několik let později s tím, že první loď ruské námořnictvo převezme po roce 2025.
Pro srovnání - od zahájení vývojových prací na americkém torpédoborci třídy Zumwalt, až po jeho spuštění na vodu, uběhlo deset let.
V každém případě jsou parametry torpédoborce Project 23560 Liděr skutečně impozantní. Nový ruský torpédoborec bude mít výtlak 17 500 tun pří délce 200 m a šířce 20 m. Svými rozměry a výtlakem tak překonává i těžké křižníky z druhé světové války.
Torpédoborce třídy Liděr budou po křižnících třídy Kirov (výtlak 28 000 tun) druhými největšími bojovými loděmi Ruské federace, pokud však nepočítáme letadlovou loď Admirál Kuzněcov.
Americké torpédoborce třídy Arleigh Burke mají přitom výtlak "pouze" 9000 tun a nejnovější torpédoborce třídy Zumwalt téměř 15 000 tun. Dlužno ale dodat, že americké námořnictvo má ve výzbroji již 62 torpédoborců Arleigh Burke ze 76 objednaných.
Torpédoborec Liděr ponese masivní výzbroj v podobě 200 řízených střel. Zatím není jasné, jaký mix střel nový torpédoborec ponese. Nabízí se například střely 3M-54 Klub, které dokáží útočit na hladinové i pozemní cíle. Pomocí těchto střel například ruské námořnictvo z Kaspického moře zasáhlo cíle v Sýrii na vzdálenost 1500 km.
Dalším adeptem je vyvíjená hypersonická protilodní střela Zirkon. Dokončení vývoje a testování střely Zirkon se plánuje na rok 2020. Parametry střely jsou tajné, ale dolet je odhadován na 300 až 400 km a rychlost na Mach 5 až Mach 7.
Ochranu proti letadlům a raketám na dlouhou vzdálenost zajistí na nových torpédoborcích navalizované verze protivzdušných systémů S-400 nebo S-500.
Velkou otázkou je pohonný systém. Očekává se však, že Liděr, podobně jako křižníky Kirov, získá jaderný reaktor. Maximální rychlost plavidla se odhaduje na 30 uzlů a délka nasazení na moři až 90 dnů.
Posádku bude tvořit 250 až 300 námořníků. Podle ruského tisku torpédoborec v ruském námořnictvu nahradí hned trojici lodí - raketové torpédoborce Projekt 956 Saryč, protiponorkové raketové torpédoborce Projekt 1155 Fregat a raketové křižníky Projekt 1164 Atlant.
V současné době nejmodernější lodě v ruském námořnictvu jsou fregaty třídy Admirál Gorškov; ilustrační video
Loď globálních ambicí Ruska
"V závislosti na pohonném systému může mít loď výtlak 8000 až 18 000 tun. Loď bude kombinovat vlastnosti torpédoborce a křižníku, a získá robustní schopnosti ve vedení letecké, pozemní a ponorkové války, stejně jako schopnost boje proti raketám. Rusko plánuje vybudovat šest lodí pro Severní i Pacifickou flotilu (12 celkově)," napsala v reportu na konci minulého roku americká námořní zpravodajská kancelář ONI (Office of Naval Intelligence).
"První jednotka nebude pravděpodobně vybudována dříve než v polovině 20. let 21. století. Zprávy tisku mluví o tom, že pohon pro tuto třídu, ať už konvenční plynová turbína nebo jaderný reaktor, nebyl ještě vybrán. Rozhodnutí může ještě ovlivnit stavba nové ruské letadlové lodi, která jestliže bude postavena, bude poháněná jáderným reaktorem," dočteme se dále ve zprávě ONI.
V březnu letošního roku velitel ruského námořnictva admirál Viktor Chirkov nicméně v prohlášení oznámil, že Rusko skutečně pracuje na torpédoborci s jaderným pohonem. Dotkl se také problematiky stavby nové ruské letadlové lodě.
“Kromě stavby víceúčelových korvet a fregat v současné době námořnictvo provádí konstrukční práce nad novou generací torpédoborců s jaderným reaktorem. Tento torpédoborec bude mít mnohem větší schopnosti než jeho předchůdci Projektu 956. Význam nového torpédoborce bude srovnatelný s křižníky… Nepřestáváme pracovat na dlouhodobém projektu nové letadlové lodě. Letadlová loď bude. Práce provádí příslušné výzkumné organizace,” uvedl v březnu Chirkov.
Jestliže Rusové torpédoborce třídy Liděr postaví, získají do rukou velmi silný nástroj projekce síly po celém světě. Liděr ponese dvojnásobek střel jako torpédoborce třídy Arleigh Burke a atomový reaktor umožní torpédoborci operovat po celém světě bez nutnosti podpůrných lodí (jako například tankerů).
Rusko rovněž připravuje exportní variantu torpédoborce Liděr označovanou jako Projekt 23560E Škval. Vývoj torpédoborců Liděr i Škval má na starosti Státní výzkumný ústav Krylov.
"V rámci pracovní dohody s ruským námořnictvem centrum Krylov navrhne pokročilý projekt nového torpédoborce Liděr pro národní námořnictvo a Škval (Projekt 23560E) pro export. Celý soubor plánů a výpočtu byl již předán zákazníkovi (ruské námořnictvo - pozn. red.)," uvedl na začátku roku Valery Poljakov, zástupce generálního ředitele centra Krylov.
Zdroj: National Interest
Související články
Ponorky nové generace Shortfin Barracuda pro Austrálii
Australský program budoucích ponorek (Future Submarine) zná vítěze. Stala se jím francouzská ...
- 31.05.2016
- 45 komentářů
- Václav Kopecký
Ruský Kuzněcov vs. americké útočné skupiny CSG
Ruské námořnictvo provozuje jedinou letadlovou loď, resp. letadlový křižník Admiral Kuzněcov. V ...
- 18.05.2016
- 186 komentářů
- Jan Grohmann
Americké námořnictvo zvětšuje počet bojových lodí
Americké námořnictvo (U.S. Navy) v následujících pěti letech výrazně zvýší počet bojových lodí. ...
- 23.05.2016
- 27 komentářů
- Jan Grohmann
Americké námořnictvo nasadí Tomahawky proti lodím
Americké lodě se v boji proti nepřátelským plavidlům spoléhají na protilodní střely Harpoon. Střely ...
- 01.06.2016
- 78 komentářů
- Jan Grohmann
logik: Celá tahle diskuze je nesmyslná. Interpretace dějin není věda. Vy souhlasíte s kolonizátory a kolaboranty. Já souhlasím s osvoboditeli. Nikdy se neshodneme.
logik: Celá tahle diskuze je nesmyslná. Interpretace dějin není věda. Vy souhlasíte s kolonizátory a kolaboranty. Já souhlasím s osvoboditeli. Nikdy se neshodneme.
gaunt: Já už se ničemu nedivím, jestli jsi schopný udělat si závěry na jejich práci z jedné věty na wikipedii, tak tahle diskuze postrádá jakýkoliv argumentační smysl. Přečetl jsi ...Zobrazit celý příspěvek
gaunt: Já už se ničemu nedivím, jestli jsi schopný udělat si závěry na jejich práci z jedné věty na wikipedii, tak tahle diskuze postrádá jakýkoliv argumentační smysl. Přečetl jsi něco z jejich práce? Nebo alespoň jejich životopis?
Emily Sadka je sice Židovka původem z Bagdádu (!), ale rodinu má roztahanou po polovině jihovýchodní Asie (včetně Singapuru), v Malajsii strávila asi 10 let života a ke konci života se věnovala výzkumu britského jihoasijského kolonialismu v Austrálii. Panebože, narodila se a strávila třetinu života v bývalých (i nebývalých) britských koloniích, vystudovala 2 univerzity (jednu z nich v bývalé kolonii) a ty ji chceš označit za nekompetentní? Kdo jiný je podle Tebe kompetentnější?
Maria Misra je ten samý příklad - původem z Indie, obdrží jedno z nejlepších možných vzdělání v historické vědě a ty napíšeš, že je neobjektivní, protože pracuje na Oxfordu? Kde by podle tebe měla pracovat když ne na jedné z nejprestižnějších světových univerzit? Myslíš, že na Oxfordu nepanuje princip akademické svobody bádání?Skrýt celý příspěvekgaunt: a kde pořád bereš to zaritý přesvědčení, že jedinej objektivní člověk je ten, koho se historie týká - tedy "místní"? Říká Ti něco pojem NEZAUJATÝ pozorovatel? Vždyť ty ...Zobrazit celý příspěvek
gaunt: a kde pořád bereš to zaritý přesvědčení, že jedinej objektivní člověk je ten, koho se historie týká - tedy "místní"? Říká Ti něco pojem NEZAUJATÝ pozorovatel?
Vždyť ty máš problém s naprosto základníma principama vědy....Skrýt celý příspěvekArassuil: Z wikipedie: "Maria Misra is a Lecturer in Modern History at University of Oxford" - asi nebude úplně objektivní, když jí platí Britové a pracuje na Oxfordu. o Emily ...Zobrazit celý příspěvek
Arassuil: Z wikipedie: "Maria Misra is a Lecturer in Modern History at University of Oxford" - asi nebude úplně objektivní, když jí platí Britové a pracuje na Oxfordu.
o Emily Sadka z wikipedie: Ethnicity: Jewish, asi nebyla místníSkrýt celý příspěvekgaunt: Mě by spíše zajímalo, z čeho vycházíš ty. Neslyšel jsem od tebe, že bys zmínil jediného historika, publikaci nebo studii, kterou jsi četl na tohle téma. Pořád se tady oháníš ...Zobrazit celý příspěvek
gaunt: Mě by spíše zajímalo, z čeho vycházíš ty. Neslyšel jsem od tebe, že bys zmínil jediného historika, publikaci nebo studii, kterou jsi četl na tohle téma. Pořád se tady oháníš jen obecnými řečmi o tom, jak byla kolonizace krutá (což ani já nezpochybňuji), ale odmítáš přijmout i její pozitivní aspekty (ano, skutečně nějaké měla).
Z "domorodých" autorů se kolonizací Indie zabývá třeba doktorka Maria Misra nebo Sumit Sarkar, dějinami Malajsie zase například Emily Sadka. A přestože nešetří na adresu kolonialistů kritikou, určitě nemají černobílý pohled na věc a dokáží ocenit přínos Evropanů pro jejich vlastní společnost.
Třeba zákaz britské koloniální správy páchat Satí (rituální upalování vdov). Nebo třeba Barma - britská koloniální správa se snažila o supraetnický a přísně sekulární přístup ke všem asi 150 různým menšinám na území Barmy. A dnes? V roce 2015 si tam schválily zákony na ochranu rasy a náboženství a začali tvrdě perzekvovat kohokoliv, kdo není buddhista - zejména rohingské muslimySkrýt celý příspěveklogik: Můžeš jmenovat nějakého domorodého autora, který hodnotí kolonizaci své země pozitivně? Já nevycházím z toho, co říkají kolonizátoři. Spoustě z nich se privilegované ...Zobrazit celý příspěvek
logik: Můžeš jmenovat nějakého domorodého autora, který hodnotí kolonizaci své země pozitivně? Já nevycházím z toho, co říkají kolonizátoři. Spoustě z nich se privilegované postavení samozřejmě líbilo.
Aby měl ten argument s Hitlerem smysl, musel bys uvést nějakého žida, který hodnotil svůj pobyt v koncentráku pozitivně.Skrýt celý příspěvekstepan: opet, jaký je problém s prohlášením, že chteji dostat lidi okolo 2030 na Mars? Možná je to optimistický odhad a bude to možné třeba až o deset let podeji, ale to hlavní je, ...Zobrazit celý příspěvek
stepan: opet, jaký je problém s prohlášením, že chteji dostat lidi okolo 2030 na Mars? Možná je to optimistický odhad a bude to možné třeba až o deset let podeji, ale to hlavní je, že se k tomu cíli aktivně směruje...
Stejně tak jaký je problém např. s prohlašení Space X, že chtěji na mars taky...
Proto taky nemám nejmenší problém např. s tímto torpedoborcem, i když rusové mají problém i s fregatami, je to něco co jsou schopni dotáhnout dokonce když budou opravdu chtít a projek fakt budou potřebovat.
https://www.reddit.com/r/Credi...
Prohlášení o tom, že budou mít základnu na měsíci ale nikdo nemohl brát vážně, ne při stavu jejich vesmírného programu... a od začátku to bylo jen PRBS pro domací publikum...
Tak tohle je ten problém, co s tím mám, rozlišuju mít plán a nedotáhnout to do konce a PRBS.
Navíc jsem odpovídal na konkrétní připady (US základna na měsíci a cesta na mars) a nikde netvrdím, že amici nikdy neuděli prohlášení podobného typu.Skrýt celý příspěvekOFFTOPIC Shania: Delate si prdel? NASA i Bily dum meli tolikych velkohubych prohlaseni, ale skutek utek. Treba jen to, ze na Mars poleti roku 2030 lidska posadka. Zatim to tak ...Zobrazit celý příspěvek
OFFTOPIC
Shania: Delate si prdel? NASA i Bily dum meli tolikych velkohubych prohlaseni, ale skutek utek. Treba jen to, ze na Mars poleti roku 2030 lidska posadka. Zatim to tak rozhodne nevypada. A klidne se s vami vsadim, ze to nestihnou. Tech komplikaci je tam prilis... I kdyby vznikla spolecna iniciativa ze strany vsech vesmirnych mocnosti, tak by to stejne nestihly.
Takze nevidim absolutne zadny rozdil mezi prohlasenim Ruska a USA co se tyce vesmirneho programu. Obe dve jsou jen velkohube prohlaseni. Nezalezi jen ciste na penezich. Vedce a techniky maji obe strany na spickove urovni, ale ne vzdy se vse stihne doresit vcas.Skrýt celý příspěvekmadrabbit: no v tom případě ovšem dnes již nic jako torpédoborec neexistuje a všechny torpédoborce by měli být křižníky. -- gaunt: ano. Protože místo "celkového obrazu" ...Zobrazit celý příspěvek
madrabbit: no v tom případě ovšem dnes již nic jako torpédoborec neexistuje a všechny torpédoborce by měli být křižníky.
--
gaunt: ano. Protože místo "celkového obrazu" viděli jen kus svého světa, navíc byl jejich pohled hodně zatížený tím, že byli účastníky dění a tedy neschopni vidět věc objektivně. Na zkoumání historie je jeden z největších kusů práce oddělování skutečných faktů od "dojmů". Málokdy se povede současníkům hodnotit svoji dobu alespoň trochu objektivně.
Kdyby platila Tvá argumentace, tak by to znamenalo, že nacisti co tenkrát podporovali Hitlera měli pravdu, přeci tehdy žili a věc viděli nejlépe - a my se teď v odsuzování Hitlera mýlíme....
--
Sokrates: to tě nenapadne, že kniha s takovým titulem je vše, jen ne historicky objektivní kniha z níž by mohlo být možné "hodnotit dobu"? Že je to "selektivní výběr" toho, co se autorovi hodí, aby si prokázal předem danou premisu?Skrýt celý příspěvekAd třída lodí: Torpédoborec je menší loď (mezi fregatou a křižníkem), určený k likvidaci ponorek (po 1.s.v.), k útoku torpédy na nepřítelské lodě a původně k obraně proti ...Zobrazit celý příspěvek
Ad třída lodí: Torpédoborec je menší loď (mezi fregatou a křižníkem), určený k likvidaci ponorek (po 1.s.v.), k útoku torpédy na nepřítelské lodě a původně k obraně proti nepřátelským torpédovkám.
Křižník je silnější loď zajišťující obranu proti menším lodím a útoku na nepřátelské lodě. 2.s.v. přinesla poskytování protiletadlové obrany.
Bitevní křižník nesl lehčí pancéř a vyznačoval se silnou výzbrojí a vysokou rychlostí. IMHO tahle loď je spíše bitevní křižník (i pro Rusy by to vypadalo lépe, lepší název dělá lepší PR), proto se divém tomu označení.
Ad OT: Rozdíl mezi GB a Říší je v tom, že říše měla ve svém "programu" likvidaci untermensch - genocidu. GB měla cíl ekonomicky "parazitovat" na koloniích. Pokud by prováděla genocidu také, museli by makat angličané (k tomu asi směřovali těžko). Takže srovnávat metody můžeme, ale vše je dáno cílem a ten byl velmi rozdílný.Skrýt celý příspěvekSokrates: Na tuhle knihu jsem nečetl moc dobré recenze - pár let nazpět, asi dva roky potom co vyšla, jsem v ní zalistoval a musím s těmi recenzemi souhlasit. Gott se nechal unést ...Zobrazit celý příspěvek
Sokrates: Na tuhle knihu jsem nečetl moc dobré recenze - pár let nazpět, asi dva roky potom co vyšla, jsem v ní zalistoval a musím s těmi recenzemi souhlasit. Gott se nechal unést představou, že vylíčí britské impérium v jeho nejčernější podobě.
Celá kniha je pouze výčtem brutálních činů, kterých se Britové dopouštěli. Jedna kapitola za druhou, pořád to samé dokola. Přitom Gott zcela selhává ve zcela základních věcech a metodologii. Málokdy se stane, že by napsal, proč vlastně museli Britové zakročit tak brutálním způsobem - že mnohdy šlo o odpověď na ještě brutálnější čin "domorodců". Málokdy se stane, že by napsal, k jakým změnám a opatřením britská koloniální správa přikročila po potlačení povstání.
Jeho práce s literaturou a prameny je taky zajímavá. S prameny pracuje minimálně, z velké části spoléhá na sekundární literaturu. Ale na literaturu, která byla buď dávno překonána nebo od počátku napsaná mizerně. Málokdy cituje a když už se někam odkáže, tak pouze na knihu, nikoliv na přesné číslo strany. Takže ověřit jeho tvrzení a teze, ze kterých vychází, je více než problematické.
Neříkám, že nejde o zajímavý a občerstvující příspěvek k dějinám kolonizací, ale ta kniha má spoustu chyb. Je zaměřená příliš jednostranně a pokud někdo podává zkreslený pohled na dějiny kolonialismu, pak je to právě Richard Gott. Určitě se čte dobře, možná se i hodně prodává, ale akademickou prací ta kniha není.Skrýt celý příspěvekArassuil: A čo si myslíš o práci "Britain's empire: resistance, repression and revolt" od Richarda Gotta? Príde Ti ten výpočet teroru, väznenia, mučenia, zavádzania stanného práva ...Zobrazit celý příspěvek
Arassuil: A čo si myslíš o práci "Britain's empire: resistance, repression and revolt" od Richarda Gotta? Príde Ti ten výpočet teroru, väznenia, mučenia, zavádzania stanného práva a otrokárstva v priebehu storočí ako vyfabrikovaný? Nedá sa tu skutočne nájsť podobnosť so zverstvami nacistov? Mimochodom, ja nemám pocit, že by si Briti za túto éru svojej histórie nasypali dosť popola na hlavu. V myslení nemeckých más vidím oveľa väčšiu zmenu od 2. svetovej ako v tom britskom.Skrýt celý příspěvek
gaunt: Proč vždy, když se dostanu s někým do sporu, se lidé začnou ohánět dnešními "historiky" v uvozovkách? To jako, že "echt historik bez uvozovek" neexistuje? Ještě snad nikdy ...Zobrazit celý příspěvek
gaunt: Proč vždy, když se dostanu s někým do sporu, se lidé začnou ohánět dnešními "historiky" v uvozovkách? To jako, že "echt historik bez uvozovek" neexistuje? Ještě snad nikdy jsem neviděl "doktora" nebo "právníka", přitom mají všichni tři stejné tituly. Jistě, napsat bulvární článek do Revue History může i "taky historik", ale označit třeba Niella Fergusona nebo Marca Ferra, kteří se kolonizacemi zabývají dobře půl století, za pochybné vyžírky grantů je zase moc na mě. Zrovna Marc Ferro se narodil roku 1924, takže ho v klidu můžeme označit za pamětníka, rovněž obdržel na svou dobu asi nejlepší dostupné historiografické vzdělání jako člen 3. generace francouzské dějepisné školy Annales. A hádej, co ti napíše o dějinách kolonizace? Zhruba to, co já, protože z jeho práce vycházím.
Teď už se jen těším na to, až mě označíte za mladého holobrádka bez zkušeností a "co ty o tom můžeš vědět" a pošlete mě k šípku.Skrýt celý příspěvekSorge-227: Ano, když nejsou argumenty, tak oponenta pošleme studovat dějiny. Tak mi tedy řekněte publikaci, kde se dočtu, že Britové byli jako nacisti? :-D Arassuil: Přesně tak, ...Zobrazit celý příspěvek
Sorge-227: Ano, když nejsou argumenty, tak oponenta pošleme studovat dějiny. Tak mi tedy řekněte publikaci, kde se dočtu, že Britové byli jako nacisti? :-D
Arassuil: Přesně tak, ale to Sorgemu odkojenému ještě na osnovách z dob minulého režimu nevysvětlíte.
dusan: Na Belgičany v Kongu opravdu neměli. S domorodými povstáními samozřejmě zametali všichni, ale tak se chovali i vůči "domácímu" obyvatelstvu v Evropě - například povstání v Irsku během první světové války.Skrýt celý příspěvekbeepee: no nevím co je na tom velkohubého.. To byl v té době plán pro NASA a USA by měli na to se za 10-15 let (od 2004) vratit se an měsíc. To jestli to byl dobrý plán je věc ...Zobrazit celý příspěvek
beepee: no nevím co je na tom velkohubého.. To byl v té době plán pro NASA a USA by měli na to se za 10-15 let (od 2004) vratit se an měsíc.
To jestli to byl dobrý plán je věc jiná, každopádně bush prezidentem dlouho nezustal a Obama měl/má trošku jiný názor na to co by měla NASA dělat a skoro zabil i SLS a ORION. Navíc všechny frakce v NASA si taky jsou pěkně po krku, pilotované lety nebýt kongresu by to pěkně odnesli.
Rusové na druhou stranu neměli nejmenší šanci něčeho takového dosáhnout ( a to i kdyby neměli problém s cenou ropy) a odzačatku to bylo jen PR.Skrýt celý příspěvekRiMr71 napsal: No ale nevím o tom, že by nějaký US ekvivalent vicepremiéra dával v poslední době takovéto prohlášení? ...Zobrazit celý příspěvek
RiMr71 napsal:
No ale nevím o tom, že by nějaký US ekvivalent vicepremiéra dával v poslední době takovéto prohlášení?
http://technet.idnes.cz/rusko-...
A prohlášení prezidenta USA ti nestačí?
"Amerika se mezi lety 2015 až 2020 vrátí na Měsíc a využije ho jako odrazový můstek pro další ambiciózní mise," potvrdil Bílý dům několik dnů propírané spekulace.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/domaci....
http://www.spaceflightnow.com/...
Lidi mají holt krátkou paměť. Pravda, není to z poslední doby. Ale velkohubé je to stejně.Skrýt celý příspěveklogik: Takže podle Tebe pamětníci té doby, kteří psali před 40-ti lety, toho o té době věděli méně než dnešní "historici", placení pochybnými nadacemi. Když napíšu blud, tak mne ...Zobrazit celý příspěvek
logik: Takže podle Tebe pamětníci té doby, kteří psali před 40-ti lety, toho o té době věděli méně než dnešní "historici", placení pochybnými nadacemi. Když napíšu blud, tak mne oprav. Poděkuji Ti za to. Nejsem historik. Doufám, že Ty také ne.Skrýt celý příspěvek
gaunt: A jak víš, že jsou to bludy? Co když ve skutečnosti žiješ v bludech sám? Uvědomuješ si, co tady vlastně říkáš? Že ty - se svojí znalostí historie "z rychlíku" (kolik jsi ...Zobrazit celý příspěvek
gaunt: A jak víš, že jsou to bludy? Co když ve skutečnosti žiješ v bludech sám?
Uvědomuješ si, co tady vlastně říkáš? Že ty - se svojí znalostí historie "z rychlíku" (kolik jsi přečetl vědeckých knih či primárních pramenů na téma kolonialismus?) jsi schopný zhodnotit složitá historická období daleko lépe, než lidé, co tomu období věnují třeba celoživotní práci?
Chtělo by to trochu sebereflexe....Skrýt celý příspěvekArassuil: Jsem rád, že dnes nechodím do školy a nemusím poslouchat tyhle bludy. Asi bych to nevydržel a poslal učitele někam. Tohle už je vážně moc.
Arassuil: Jsem rád, že dnes nechodím do školy a nemusím poslouchat tyhle bludy. Asi bych to nevydržel a poslal učitele někam. Tohle už je vážně moc.
Načítám diskuzi...