Rusko připravuje stavbu gigantického torpédoborce

Foto: Maketa torpédoborce Project 23560 Liděr. / Artem Tkačenko; CC BY-SA 4.0
Maketa torpédoborce Project 23560 Liděr. / Artem Tkačenko; CC BY-SA 4.0

Ruská Spojená loďařská korporace (USC) v nejbližší době očekává podpis dohody na stavbu 12 gigantických torpédoborců Project 23560 Liděr. Předběžný design nového torpédoborce byl dokončen na konci minulého roku.

Masivní loď, masivní výzbroj

"V současnosti předběžný design Project 23560 Liděr posuzuje ministerstvo obrany," uvedl pro ruskou tiskovou agenturu RIA Novosti Igor Ponomarev, viceprezident USC. "Po kladném přijetí očekáváme podpis dohody o vývoji a konstrukci lodi za podmínek ministerstva obrany."

Ponomarev minulý rok uvedl, že stavba může být zahájena již v roce 2018. Reálně se však očekává zahájení stavby o několik let později s tím, že první loď ruské námořnictvo převezme po roce 2025.

Pro srovnání - od zahájení vývojových prací na americkém torpédoborci třídy Zumwalt, až po jeho spuštění na vodu, uběhlo deset let.

V každém případě jsou parametry torpédoborce Project 23560 Liděr skutečně impozantní. Nový ruský torpédoborec bude mít výtlak 17 500 tun pří délce 200 m a šířce 20 m. Svými rozměry a výtlakem tak překonává i těžké křižníky z druhé světové války.

Torpédoborce třídy Liděr budou po křižnících třídy Kirov (výtlak 28 000 tun) druhými největšími bojovými loděmi Ruské federace, pokud však nepočítáme letadlovou loď Admirál Kuzněcov.

Americké torpédoborce třídy Arleigh Burke mají přitom výtlak "pouze" 9000 tun a nejnovější torpédoborce třídy Zumwalt téměř 15 000 tun. Dlužno ale dodat, že americké námořnictvo má ve výzbroji již 62 torpédoborců Arleigh Burke ze 76 objednaných.

Torpédoborec Liděr ponese masivní výzbroj v podobě 200 řízených střel. Zatím není jasné, jaký mix střel nový torpédoborec ponese. Nabízí se například střely 3M-54 Klub, které dokáží útočit na hladinové i pozemní cíle. Pomocí těchto střel například ruské námořnictvo z Kaspického moře zasáhlo cíle v Sýrii na vzdálenost 1500 km.

Dalším adeptem je vyvíjená hypersonická protilodní střela Zirkon. Dokončení vývoje a testování střely Zirkon se plánuje na rok 2020. Parametry střely jsou tajné, ale dolet je odhadován na 300 až 400 km a rychlost na Mach 5 až Mach 7.

Ochranu proti letadlům a raketám na dlouhou vzdálenost zajistí na nových torpédoborcích navalizované verze protivzdušných systémů S-400 nebo S-500.

Velkou otázkou je pohonný systém. Očekává se však, že Liděr, podobně jako křižníky Kirov, získá jaderný reaktor. Maximální rychlost plavidla se odhaduje na 30 uzlů a délka nasazení na moři až 90 dnů.

Posádku bude tvořit 250 až 300 námořníků. Podle ruského tisku torpédoborec v ruském námořnictvu nahradí hned trojici lodí - raketové torpédoborce Projekt 956 Saryč, protiponorkové raketové torpédoborce Projekt 1155 Fregat a raketové křižníky Projekt 1164 Atlant.

V současné době nejmodernější lodě v ruském námořnictvu jsou fregaty třídy Admirál Gorškov; ilustrační video

Loď globálních ambicí Ruska

"V závislosti na pohonném systému může mít loď výtlak 8000 až 18 000 tun. Loď bude kombinovat vlastnosti torpédoborce a křižníku, a získá robustní schopnosti ve vedení letecké, pozemní a ponorkové války, stejně jako schopnost boje proti raketám. Rusko plánuje vybudovat šest lodí pro Severní i Pacifickou flotilu (12 celkově)," napsala v reportu na konci minulého roku americká námořní zpravodajská kancelář ONI (Office of Naval Intelligence).

"První jednotka nebude pravděpodobně vybudována dříve než v polovině 20. let 21. století. Zprávy tisku mluví o tom, že pohon pro tuto třídu, ať už konvenční plynová turbína nebo jaderný reaktor, nebyl ještě vybrán. Rozhodnutí může ještě ovlivnit stavba nové ruské letadlové lodi, která jestliže bude postavena, bude poháněná jáderným reaktorem," dočteme se dále ve zprávě ONI.

V březnu letošního roku velitel ruského námořnictva admirál Viktor Chirkov nicméně v prohlášení oznámil, že Rusko skutečně pracuje na torpédoborci s jaderným pohonem. Dotkl se také problematiky stavby nové ruské letadlové lodě.

“Kromě stavby víceúčelových korvet a fregat v současné době námořnictvo provádí konstrukční práce nad novou generací torpédoborců s jaderným reaktorem. Tento torpédoborec bude mít mnohem větší schopnosti než jeho předchůdci Projektu 956. Význam nového torpédoborce bude srovnatelný s křižníky… Nepřestáváme pracovat na dlouhodobém projektu nové letadlové lodě. Letadlová loď bude. Práce provádí příslušné výzkumné organizace,” uvedl v březnu Chirkov.  

Jestliže Rusové torpédoborce třídy Liděr postaví, získají do rukou velmi silný nástroj projekce síly po celém světě. Liděr ponese dvojnásobek střel jako torpédoborce třídy Arleigh Burke a atomový reaktor umožní torpédoborci operovat po celém světě bez nutnosti podpůrných lodí (jako například tankerů).

Rusko rovněž připravuje exportní variantu torpédoborce Liděr označovanou jako Projekt 23560E Škval. Vývoj torpédoborců Liděr i Škval má na starosti Státní výzkumný ústav Krylov.

"V rámci pracovní dohody s ruským námořnictvem centrum Krylov navrhne pokročilý projekt nového torpédoborce Liděr pro národní námořnictvo a Škval (Projekt 23560E) pro export. Celý soubor plánů a výpočtu byl již předán zákazníkovi (ruské námořnictvo - pozn. red.)," uvedl na začátku roku Valery Poljakov, zástupce generálního ředitele centra Krylov.

Zdroj: National Interest

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ponorky nové generace Shortfin Barracuda pro Austrálii

Australský program budoucích ponorek (Future Submarine) zná vítěze. Stala se jím francouzská ...

Ruský Kuzněcov vs. americké útočné skupiny CSG

Ruské námořnictvo provozuje jedinou letadlovou loď, resp. letadlový křižník Admiral Kuzněcov. V ...

Americké námořnictvo zvětšuje počet bojových lodí

Americké námořnictvo (U.S. Navy) v následujících pěti letech výrazně zvýší počet bojových lodí. ...

Americké námořnictvo nasadí Tomahawky proti lodím

Americké lodě se v boji proti nepřátelským plavidlům spoléhají na protilodní střely Harpoon. Střely ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Strategist
    11:34 03.06.2016

    Měl bych jednu otázku, opět tato loď stejně jako kirovy a jiné ruské těžké lodě vypadají výborně a neporazitelně + ještě nesou verzi systému S400 nebo S500, což jsou nejlepší ...Zobrazit celý příspěvek

    Měl bych jednu otázku, opět tato loď stejně jako kirovy a jiné ruské těžké lodě vypadají výborně a neporazitelně + ještě nesou verzi systému S400 nebo S500, což jsou nejlepší protiletadlové systémy vůbec. Proč teda nikdo jiný např USA, Čína nebo i menší velmoci nestaví lodě tohoto typu? Obrovské, s neprůstřelnou obranou atd.
    Chápu, že třeba státy jako Německo to nemají za potřebí a hodně evropských států na to nemá peníze potom co sypem miliardy na migranty a na jejich záchranu, zmítáme se v korupci atd, ale tak někdo na světě by na to určitě měl a jeví se to jako výborný projekt. Třeba USA má jak je v článku napsáno Burky o hmotnosti 9000 t, proč teda radši nemít flotilu křižníků větší velikosti, víc ozbrojené a opancéřované a s lepší obranou. Vždycky jsem Burky obdivoval, že jsou to správné na všechno a dobře vyvážené, ale teď mě to tohle trochu rozhazuje, takže co jsou teda výhody a nevýhody tohoto typu versus Burke?Skrýt celý příspěvek

  • warspite
    11:32 03.06.2016

    Môj názor je že Rusko by sa malo zamerať hlavne na ponorky a z povrchových plavidel pokračovať vo výstavbe fregát. Nerozumiem tomuto bombastickému projektu, ktorý ak sa aj ...Zobrazit celý příspěvek

    Môj názor je že Rusko by sa malo zamerať hlavne na ponorky a z povrchových plavidel pokračovať vo výstavbe fregát. Nerozumiem tomuto bombastickému projektu, ktorý ak sa aj zrealizuje tak potom tieto lode budú nepochybne extrémne náročné a drahé na údržbu. Radšej by ich mali "downsizovať" na nejakých prijateľných 8000-10000 t, ubrať z nejakých nezmyselných požiadaviek a aspoň budú mať istotu že ich naozaj postavia v prijateľnom počte.Skrýt celý příspěvek

  • Magister_Peditum
    11:26 03.06.2016

    Strategist: Zase si tu koloniální říši neidealizujme. Ve skutečnosti byla většina kolonií prodělečných. Výjimkou byla snad jen Indie. Kanada, Nový Zéland nebo Austrálie se zase z ...Zobrazit celý příspěvek

    Strategist: Zase si tu koloniální říši neidealizujme. Ve skutečnosti byla většina kolonií prodělečných. Výjimkou byla snad jen Indie. Kanada, Nový Zéland nebo Austrálie se zase z područí Londýna vymanily poměrně záhy a jejich ekonomický potenciál byl objeven v podstatě až po rozpadu Impéria. A to ještě byla britská koloniální říše s velkým náskokem před ostatními nejúspěšnější.Skrýt celý příspěvek

  • warspite
    11:26 03.06.2016

    strategist: Pod Váš príspevok by som sa kľudne podpísal.

    strategist: Pod Váš príspevok by som sa kľudne podpísal.

  • jenikdavid
    11:20 03.06.2016

    Krásná loď, škoda, že ji nikdy nikdo v reálu neuvidí..

    Krásná loď, škoda, že ji nikdy nikdo v reálu neuvidí..

  • Strategist
    11:19 03.06.2016

    Charlie: jak píše rase, v době 19 a začátku 20 století měla například velká británie obrovské zásoby peněz, ale hlavně kolonií, které vydělávaly, dělníkům v koloniích postavili ...Zobrazit celý příspěvek

    Charlie: jak píše rase, v době 19 a začátku 20 století měla například velká británie obrovské zásoby peněz, ale hlavně kolonií, které vydělávaly, dělníkům v koloniích postavili domy a oni tam dělali a zisky šly do národní pokladny. Kdyby se kolonie udržely do doby dneška tak je na tom británie o hodně líp než teď. Jenže ve všech těch arabských a afrických státečkách se rozhodli, že se vymaní z britské nadvlády a pomocí povstání a tak vyhnali brity a jak to tam teď vypadá? Terorista na každěm kroku, mnozí z nich ještě bojovali za tu nezávislost proti britům, chátrající země které nemají téměr na nic a kdyby nebylo turistického ruchu a těžby surovin tak nemají vůbec nic. Jak oni jsou rádi když jim např francouzi pomůžou s těmi lokálními bojovníky. Kdyby kolonie fungovaly ještě dnes tak britské loďstvo je na mnohem jiné úrovni. Státy které šly spolu s británií v partnerství(Austrálie, Kanada, Nový Zéland) na tom vydělaly zbytek je v úpadku. Ne nadarmo měla británie největší a nejlepší loďstvo po několik století.Skrýt celý příspěvek

  • stepan
    11:13 03.06.2016

    apache: Nepodcenovat Rusi, situace za 3,4 roky muze byt uplne jina, je dobre ze takove plany maji a pripadne s nima pocitaji. Je lepsi vymyslet dalsich xy napadu a podle situace ...Zobrazit celý příspěvek

    apache: Nepodcenovat Rusi, situace za 3,4 roky muze byt uplne jina, je dobre ze takove plany maji a pripadne s nima pocitaji. Je lepsi vymyslet dalsich xy napadu a podle situace seskrtavat, nez narychlo vymyslet nove...Skrýt celý příspěvek

  • Pepin Nešpor
    10:58 03.06.2016

    Ano naprosto souhlasím s vámi ; apache,.... Apod

    Ano naprosto souhlasím s vámi ; apache,.... Apod

  • apache
    10:31 03.06.2016

    Nemohu se zbavit pocitu, že všechny tyto zprávy o nových super torpédoborcích a o tom, jak postaví letadlovou loď, jsou jen povzbuzením pro ruské obyvatelstvo, aby v těchto dobách ...Zobrazit celý příspěvek

    Nemohu se zbavit pocitu, že všechny tyto zprávy o nových super torpédoborcích a o tom, jak postaví letadlovou loď, jsou jen povzbuzením pro ruské obyvatelstvo, aby v těchto dobách mělo pocit, že Putin jejich národu vrací sílu, se kterou všem ukáží.

    Kdyby ruská ekonomika šlapala tak jako před třemi lety s výhledem, že to tak i zůstane alespoň po dalších deset let, tak bych věřil, že je možné, aby na něčem takovém začali opravdu pracovat. Dnes podle mě na takové projekty zkrátka nemaj a mít nebudou, těch málo peněz co maj dají za nové ponorky a menší plavidla a zbytek utopí v modernizaci Kirovů. Letadlovky a torpédoborce si myslím zůstanou jen na papíře. Ale i tak vlastně splní svůj účel, akorát ne ve válce námořní, ale informační.

    Zkrátka - jestli roku 2025 zavedou tento torpédoborec, tak já jsem Putin.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    10:18 03.06.2016

    Charlie: kapitalismus 19.století měl jisté výhody - lidská práce byla levná, neexistovaly odbory atd. Navíc dneska si už neumíme představit, že by většina státních příjmů šla na ...Zobrazit celý příspěvek

    Charlie:
    kapitalismus 19.století měl jisté výhody - lidská práce byla levná, neexistovaly odbory atd. Navíc dneska si už neumíme představit, že by většina státních příjmů šla na armádu (většina na námořnictvo), další velká část rozpočtu na železnice. Dnes se peníze utrácejí, aby se lidem žilo pohodlně a armáda je na úrovni policieSkrýt celý příspěvek

  • warspite
    10:05 03.06.2016

    to Charlie: Je to tak Zumwalt má momentálne lepšie schopnosti v boji proti ponorkám ako Burke. Protiponorková výzbroj Zumwaltu je však koncipovaná hlavne pre boj proti konvenčným ...Zobrazit celý příspěvek

    to Charlie: Je to tak Zumwalt má momentálne lepšie schopnosti v boji proti ponorkám ako Burke. Protiponorková výzbroj Zumwaltu je však koncipovaná hlavne pre boj proti konvenčným ponorkám v pobrežných vodách. Aktívny trupový sonar pracuje naraz ako vysokofrekvenčný a zároveň aj ako strednefrekvenčný (kombinuje dva spolu integrované sonary). Táto kombinácia je vhodná do malých hĺbok cca 100 - 150 metrov na odhaľovanie ponoriek a mín. Vlečný aktívny/pasívny nízkofrekvenčný sonar AN/SQR-20 je to najlepšie čo momentálne USA má a plánujú týmto sonarom modernizovať väčšinu Burkov.Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    09:50 03.06.2016

    warspite: fakt? měl sem za to, že to je těžce "protizemně" specializovaná kocábka, ten sonar jsem nějak pominul... mea culpa :(

    Možná proto je ten werk tak drahej...

    warspite: fakt? měl sem za to, že to je těžce "protizemně" specializovaná kocábka, ten sonar jsem nějak pominul... mea culpa :(

    Možná proto je ten werk tak drahej...

  • Charlie
    09:49 03.06.2016

    Jen se ještě trochu pozastavím nad tím, jak hluboko lodní stavitelství upadlo od dob 19. století. Správně tu přispěvatelé namítají, že postavit takovou loď není jen tak a taky ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen se ještě trochu pozastavím nad tím, jak hluboko lodní stavitelství upadlo od dob 19. století.

    Správně tu přispěvatelé namítají, že postavit takovou loď není jen tak a taky to něco stojí, ale vezměte si, jakým tempem teď staví američané Burkey a jakto že to jde (přitom Zumwalt je kapitální průser) a hlavně - jakým tempem stavěly britské loděnice celou škálu obrněnců na konci 19./začátku 20. století.

    Tehdy se produkovaly hi-tech predrednaughty/drednaughty tempem několika kusů ročně, do toho značné množství křižníků všech tříd a nespočet malých plavidel. Jistě, může se říct, že plavidla dnes jsou mnohem sofistikovanější, s větším množstvím systémů, ale je to opravdu tak?

    Každý lepší bitevník disponoval kromě svojí hlavní výzbroje i celou řadou děl menších ráží, všecno umístěné ve věžích nebo barbetách, což znamenalo sofistikovaný systém řízení palby (pro děla hlavní) nebo minimálně propracovaný systém distribuce rozkazů, aby dělostřelci nestříleli na co se jim zamane (čili zvukovody). Lodě nesly několik optických dálkoměrů (hi-tech optické zařízení i dnes), později i mechanické počítače prvků palby, které pak musely být distribuovány na jednotlivá palebná stanoviště, systémy byly zdvojeny (primálrní a sekundární můstek byl většinou u těžších lodí standard).

    Pohon lodi, dnes sestávající z typicky čtveřice zdrojů energie (CODAG) a dvou šroubů byl komplikovanější minimálně v tom směru, že se topilo v kotlích, kterých muselo být víc, byly méně fektivní, a přitom se v lodi muselo najít dost místa na početnou posádku, zásoby, palivo a nespočet kusů munice (proti tomu jsou dnešní sila s ŘS a jen minimální posádky vlastně jen taková sranda).

    Všechny výkresy se přitom dělaly ručně, žádné CADy neexistovaly, a metalurgie taky neměla ty možnosti co dnes (automatické laserové řezačky, ohýbačky).

    Celé mi to připadá, že se někde "stala chyba"...Skrýt celý příspěvek

  • warspite
    09:38 03.06.2016

    Charlie: " protože to nemá žádnou schopnost působit proti ponorkám a torpéd to taky nejspíš moc neponese" naozaj proti ponorkám nič nemá? načo má potom dual band sonar ...Zobrazit celý příspěvek

    Charlie: " protože to nemá žádnou schopnost působit proti ponorkám a torpéd to taky nejspíš moc neponese"

    naozaj proti ponorkám nič nemá? načo má potom dual band sonar AN/SQS-60,AN/SQS-61 (integrované spolu) najmodernejší vlečný AN/SQR-20 +ASROC.Skrýt celý příspěvek

  • jenda25
    09:29 03.06.2016

    Podle mě je to zase pouhé tlachání RF. Námořnictvo měli vždycky podfinancované, tak bych se nedivil kdyby i tento projekt skončil jako výstřel do prázdna. Už jenom zajištění ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle mě je to zase pouhé tlachání RF. Námořnictvo měli vždycky podfinancované, tak bych se nedivil kdyby i tento projekt skončil jako výstřel do prázdna. Už jenom zajištění financování bude problém. Postavit takovouto loď a odladit není sranda jak po technické tak po finanční stránce. Ale uvidíme v RF je možný všechno.Skrýt celý příspěvek

  • Pepin Nešpor
    09:08 03.06.2016

    No pokavad jeto konečná podoba budiž pěkný ale... Ta nástavba jim bude dělat velký problém co se týče rychlejší plavby a manévru, dále srovnávat Zumwalt a lider taky moc nejde pac ...Zobrazit celý příspěvek

    No pokavad jeto konečná podoba budiž pěkný ale... Ta nástavba jim bude dělat velký problém co se týče rychlejší plavby a manévru, dále srovnávat Zumwalt a lider taky moc nejde pac Zumwalt ponese a bude v budoucnu výzbrojen pokrokovymi zbraněmi pokud to tedy dotahnou do konce. Ano u Rusů zirkon a jiné beru sice ještě nic není ale pokrok.a nakonec tento projekt je v úmyslu dlouho chtíč admiralu a vyšších v Kremlu ale budou muset pořádně priskrtit opasky pac to bude na Rusko moc. A stym jejich odsouvani myslím že to tak aktuální nebude!!!Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    08:46 03.06.2016

    Pokud Liděr opravdu vyrobí, tak to stejně bude jen pár kusů (cca 2), než zase najdou úžasnější projekt a tak pořád dokola (tak jak to bylo doposud). Otázkou je, jestli vůbec nějaký ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud Liděr opravdu vyrobí, tak to stejně bude jen pár kusů (cca 2), než zase najdou úžasnější projekt a tak pořád dokola (tak jak to bylo doposud). Otázkou je, jestli vůbec nějaký vznikne a nepřijdou s projektem "SuperLiděr" atd. :D
    Potenciál bych viděl hlavně v exportní verzi (Škval), potencionálně pro Indii.
    Docela se i divím, že neberou jaderný pohon jako samozřejmost - přeci jen pro takto specální loď (skoro na úrovni letadlových lodí), se hodí mít neomezený dosah.Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    08:10 03.06.2016

    Dovolím si malou nostalgickou: pokud je opravdu zavedou a nahradí v článku zmiňované typy, bude to konec Udalojů, Sláv i Sovremenných, což bych srovnal s koncem O.H. Perry v US ...Zobrazit celý příspěvek

    Dovolím si malou nostalgickou: pokud je opravdu zavedou a nahradí v článku zmiňované typy, bude to konec Udalojů, Sláv i Sovremenných, což bych srovnal s koncem O.H. Perry v US NAVY - studenoválečná klasika se odebere do učebnic historie. Pro mě jako fanouška to je smutná zpráva, byly to prostě "klasiky"... asi jako obrečeli fandové Tomcaty.

    Co by mě ovšem zajímalo, proč se moderní námořnictva brání nazývat lodě správnými názvy tříd. I s minimální pancéřovou ochranou tohle prostě není torpédoborec, výtlakem i velikostí to je lehký křižník, takže bych chápal zase zařazení do typicky ruské kategorie "raketový křižník".

    Obdobná situace je se Zumwaltem - to není torpédoborec ani v krizi (i když v angličtině Destroyer zní trochu víc drsně), protože to nemá žádnou schopnost působit proti ponorkám a torpéd to taky nejspíš moc neponese, takže tam by byl křižník uplně v pořádku.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 7