Rusko připravuje stavbu gigantického torpédoborce

Foto: Maketa torpédoborce Project 23560 Liděr. / Artem Tkačenko; CC BY-SA 4.0
Maketa torpédoborce Project 23560 Liděr. / Artem Tkačenko; CC BY-SA 4.0

Ruská Spojená loďařská korporace (USC) v nejbližší době očekává podpis dohody na stavbu 12 gigantických torpédoborců Project 23560 Liděr. Předběžný design nového torpédoborce byl dokončen na konci minulého roku.

Masivní loď, masivní výzbroj

"V současnosti předběžný design Project 23560 Liděr posuzuje ministerstvo obrany," uvedl pro ruskou tiskovou agenturu RIA Novosti Igor Ponomarev, viceprezident USC. "Po kladném přijetí očekáváme podpis dohody o vývoji a konstrukci lodi za podmínek ministerstva obrany."

Ponomarev minulý rok uvedl, že stavba může být zahájena již v roce 2018. Reálně se však očekává zahájení stavby o několik let později s tím, že první loď ruské námořnictvo převezme po roce 2025.

Pro srovnání - od zahájení vývojových prací na americkém torpédoborci třídy Zumwalt, až po jeho spuštění na vodu, uběhlo deset let.

V každém případě jsou parametry torpédoborce Project 23560 Liděr skutečně impozantní. Nový ruský torpédoborec bude mít výtlak 17 500 tun pří délce 200 m a šířce 20 m. Svými rozměry a výtlakem tak překonává i těžké křižníky z druhé světové války.

Torpédoborce třídy Liděr budou po křižnících třídy Kirov (výtlak 28 000 tun) druhými největšími bojovými loděmi Ruské federace, pokud však nepočítáme letadlovou loď Admirál Kuzněcov.

Americké torpédoborce třídy Arleigh Burke mají přitom výtlak "pouze" 9000 tun a nejnovější torpédoborce třídy Zumwalt téměř 15 000 tun. Dlužno ale dodat, že americké námořnictvo má ve výzbroji již 62 torpédoborců Arleigh Burke ze 76 objednaných.

Torpédoborec Liděr ponese masivní výzbroj v podobě 200 řízených střel. Zatím není jasné, jaký mix střel nový torpédoborec ponese. Nabízí se například střely 3M-54 Klub, které dokáží útočit na hladinové i pozemní cíle. Pomocí těchto střel například ruské námořnictvo z Kaspického moře zasáhlo cíle v Sýrii na vzdálenost 1500 km.

Dalším adeptem je vyvíjená hypersonická protilodní střela Zirkon. Dokončení vývoje a testování střely Zirkon se plánuje na rok 2020. Parametry střely jsou tajné, ale dolet je odhadován na 300 až 400 km a rychlost na Mach 5 až Mach 7.

Ochranu proti letadlům a raketám na dlouhou vzdálenost zajistí na nových torpédoborcích navalizované verze protivzdušných systémů S-400 nebo S-500.

Velkou otázkou je pohonný systém. Očekává se však, že Liděr, podobně jako křižníky Kirov, získá jaderný reaktor. Maximální rychlost plavidla se odhaduje na 30 uzlů a délka nasazení na moři až 90 dnů.

Posádku bude tvořit 250 až 300 námořníků. Podle ruského tisku torpédoborec v ruském námořnictvu nahradí hned trojici lodí - raketové torpédoborce Projekt 956 Saryč, protiponorkové raketové torpédoborce Projekt 1155 Fregat a raketové křižníky Projekt 1164 Atlant.

V současné době nejmodernější lodě v ruském námořnictvu jsou fregaty třídy Admirál Gorškov; ilustrační video

Loď globálních ambicí Ruska

"V závislosti na pohonném systému může mít loď výtlak 8000 až 18 000 tun. Loď bude kombinovat vlastnosti torpédoborce a křižníku, a získá robustní schopnosti ve vedení letecké, pozemní a ponorkové války, stejně jako schopnost boje proti raketám. Rusko plánuje vybudovat šest lodí pro Severní i Pacifickou flotilu (12 celkově)," napsala v reportu na konci minulého roku americká námořní zpravodajská kancelář ONI (Office of Naval Intelligence).

"První jednotka nebude pravděpodobně vybudována dříve než v polovině 20. let 21. století. Zprávy tisku mluví o tom, že pohon pro tuto třídu, ať už konvenční plynová turbína nebo jaderný reaktor, nebyl ještě vybrán. Rozhodnutí může ještě ovlivnit stavba nové ruské letadlové lodi, která jestliže bude postavena, bude poháněná jáderným reaktorem," dočteme se dále ve zprávě ONI.

V březnu letošního roku velitel ruského námořnictva admirál Viktor Chirkov nicméně v prohlášení oznámil, že Rusko skutečně pracuje na torpédoborci s jaderným pohonem. Dotkl se také problematiky stavby nové ruské letadlové lodě.

“Kromě stavby víceúčelových korvet a fregat v současné době námořnictvo provádí konstrukční práce nad novou generací torpédoborců s jaderným reaktorem. Tento torpédoborec bude mít mnohem větší schopnosti než jeho předchůdci Projektu 956. Význam nového torpédoborce bude srovnatelný s křižníky… Nepřestáváme pracovat na dlouhodobém projektu nové letadlové lodě. Letadlová loď bude. Práce provádí příslušné výzkumné organizace,” uvedl v březnu Chirkov.  

Jestliže Rusové torpédoborce třídy Liděr postaví, získají do rukou velmi silný nástroj projekce síly po celém světě. Liděr ponese dvojnásobek střel jako torpédoborce třídy Arleigh Burke a atomový reaktor umožní torpédoborci operovat po celém světě bez nutnosti podpůrných lodí (jako například tankerů).

Rusko rovněž připravuje exportní variantu torpédoborce Liděr označovanou jako Projekt 23560E Škval. Vývoj torpédoborců Liděr i Škval má na starosti Státní výzkumný ústav Krylov.

"V rámci pracovní dohody s ruským námořnictvem centrum Krylov navrhne pokročilý projekt nového torpédoborce Liděr pro národní námořnictvo a Škval (Projekt 23560E) pro export. Celý soubor plánů a výpočtu byl již předán zákazníkovi (ruské námořnictvo - pozn. red.)," uvedl na začátku roku Valery Poljakov, zástupce generálního ředitele centra Krylov.

Zdroj: National Interest

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ponorky nové generace Shortfin Barracuda pro Austrálii

Australský program budoucích ponorek (Future Submarine) zná vítěze. Stala se jím francouzská ...

Ruský Kuzněcov vs. americké útočné skupiny CSG

Ruské námořnictvo provozuje jedinou letadlovou loď, resp. letadlový křižník Admiral Kuzněcov. V ...

Americké námořnictvo zvětšuje počet bojových lodí

Americké námořnictvo (U.S. Navy) v následujících pěti letech výrazně zvýší počet bojových lodí. ...

Americké námořnictvo nasadí Tomahawky proti lodím

Americké lodě se v boji proti nepřátelským plavidlům spoléhají na protilodní střely Harpoon. Střely ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Arassuil
    12:20 07.06.2016

    gaunt: Za selhání by se dalo považovat třeba to, že ve všech těch zemích je den, kdy tam padl socialismus, považován na národní svátek a pravidelně se takové dny vydatně slaví (a ...Zobrazit celý příspěvek

    gaunt: Za selhání by se dalo považovat třeba to, že ve všech těch zemích je den, kdy tam padl socialismus, považován na národní svátek a pravidelně se takové dny vydatně slaví (a přitom si účast nikdo neodškrtává).Skrýt celý příspěvek

  • gaunt
    12:15 07.06.2016

    Arassuil: "Já jen jestli se životní úroveň v Číně nezvedla proto, protože posledních 40 let tam pracují na zavádění "dočasného, nutného zla" jménem kapitalismus - minimálně v ...Zobrazit celý příspěvek

    Arassuil: "Já jen jestli se životní úroveň v Číně nezvedla proto, protože posledních 40 let tam pracují na zavádění "dočasného, nutného zla" jménem kapitalismus - minimálně v oblasti hospodářství?" - Ano, máte pravdu. Díky této politice do Číny západní kapitalisté přelili velké množství kapitálu a za své peníze v Číně postavili průmysl. Ten průmysl už v Číně zůstane. Západním kapitalistům z něho nezůstane nic.

    "Proč jsi nezabrousil do historie ještě o 20 let na zpět a nevysvětlíš nám, jak to bylo s tím velkým hladomorem?" - hladomory v Číně nastávaly odjakživa. Ta země byla přelidněná a každá neúroda měla hrozivé následky. Tento hladomor byl poslední. Ano, Mao dělal chyby. To dnešní vedení uznává. Ale udělal i spoustu správných rozhodnutí. V roce 1989 Číňané demonstrovali proti tržním reformám a za návrat maoismu.

    "Že by to byla opět jen nutná mezifáze při zavádění lepšího společenského řádu?" - přesně tak. Říkají tomu v angličtině primary stage socialism.

    "Proč socialismus tak šeredným způsobem selhal v polovině světa?" - záleží na tom, co považujete za selhání.Skrýt celý příspěvek

  • gaunt
    11:46 07.06.2016

    Blake: "A tiež by ma zaujímalo, čo znamená "úmerné znečistenie"." - znečištění v poměru k počtu obyvatel a množství průmyslové produkce. ČR produkuje v přepočtu na obyvatele víc ...Zobrazit celý příspěvek

    Blake: "A tiež by ma zaujímalo, čo znamená "úmerné znečistenie"." - znečištění v poměru k počtu obyvatel a množství průmyslové produkce. ČR produkuje v přepočtu na obyvatele víc emisí než ČLR. Zajímavé je, že když se snaží snižovat emise stavbou přehrad, tak se vám to také nelíbí.

    Budhisté tam nikomu nevadí. Po celé Číně se staví nové budhistické chrámy. Mluvím o budhismu jako náboženství. Nemluvím o bývalé tibetské teokracii. Pokusy o její obnovení je třeba tvrdě potírat. O Falun Gong nic nevím. Nezajímám se o pochybné sekty.Skrýt celý příspěvek

  • Arassuil
    11:37 07.06.2016

    Sakra, to mi tady nikdo nemohl říct rovnou, že gaunt je komunista a komunisté mají podle něj "dlouhodobé a ušlechtilé cíle"? Jsem si mohl ušetřit hodiny a hodiny rozčilování se. ...Zobrazit celý příspěvek

    Sakra, to mi tady nikdo nemohl říct rovnou, že gaunt je komunista a komunisté mají podle něj "dlouhodobé a ušlechtilé cíle"? Jsem si mohl ušetřit hodiny a hodiny rozčilování se. B-)

    gaunt: Já jen jestli se životní úroveň v Číně nezvedla proto, protože posledních 40 let tam pracují na zavádění "dočasného, nutného zla" jménem kapitalismus - minimálně v oblasti hospodářství? Proč jsi nezabrousil do historie ještě o 20 let na zpět a nevysvětlíš nám, jak to bylo s tím velkým hladomorem? Že by to byla opět jen nutná mezifáze při zavádění lepšího společenského řádu?

    Proč se Severní Korea už dávno nedokopala k dokonalé beztřídní společnosti, když na komunismu tam nerušeně pracují 70 let? Není ta nutná mezifáze poněkud dlouhá? Proč socialismus tak šeredným způsobem selhal v polovině světa? Co všechno ty vlády dělaly blbě (a stejně), když všechno dělaly jen pro blaho svých občanů?

    A podle tebe Čína nekolonizuje, ale "rozvíjí tam průmysl a šíří svůj vliv?" No já se poseru, co jiného než tohle je podle tebe kolonizace?

    Spíš věřím tomu, že v Číně s tím hraním na komunismus jednou přestanou, než tomu, že v Africe bude silná dělnická třída. Ta je možná v JARu a nebude to proto, že JAR je socialistický stát.Skrýt celý příspěvek

  • Blake
    11:35 07.06.2016

    Gaunt,: "Co dělá Čína svým občanům? Za posledních 40 let se jejich životní úroveň zvýšila možná 50-ti násobně." jedine, že by ste povedzme praktizovali Falun Gong. Alebo boli ...Zobrazit celý příspěvek

    Gaunt,:
    "Co dělá Čína svým občanům? Za posledních 40 let se jejich životní úroveň zvýšila možná 50-ti násobně."

    jedine, že by ste povedzme praktizovali Falun Gong. Alebo boli obyčajný sedliak a chceli od života viac, než ho celý stráviť drinou na poli, alebo tibetský budhista. Treba pokračovať?
    Čínsky režim je represívny voči čomukoľvek, čo by od neho potom mohlo niečo chcieť, čo je na tom ušľachtilé?

    A tiež by ma zaujímalo, čo znamená "úmerné znečistenie".Skrýt celý příspěvek

  • Pepos
    11:34 07.06.2016

    Čína -Afrika taký istý vzťah ako USA,Európa zvyšok sveta.Silnejší chce mať navrch. KOLT -Čína robí presne to čo robia američania ,europania . Rozdiel momentálne je v tom ,že tzv. ...Zobrazit celý příspěvek

    Čína -Afrika
    taký istý vzťah ako USA,Európa zvyšok sveta.Silnejší chce mať navrch.
    KOLT -Čína robí presne to čo robia američania ,europania . Rozdiel momentálne je v tom ,že tzv. vyspelému svetu dochádza para a im nie. Sú hladní po surovinách ,lebo ich potrebujú. Európa a amerika už taky tlak nevyvíja nakoľko väčšinu zdrojov už má zabezpečených. Nové sú už na príťaž.Skôr sa orientujú na tzv. virtuálny biznis.
    Čína si to zatiaľ nemôže dovoliť musí sa orientovať na reálny biznis.Skrýt celý příspěvek

  • gaunt
    10:50 07.06.2016

    Strategist: V Číně žije miliarda lidí. Většina žije na hustě osídleném východě země. Úměrně tomu znečišťují životní prostředí. Co dělá Čína svým občanům? Za posledních 40 let se ...Zobrazit celý příspěvek

    Strategist: V Číně žije miliarda lidí. Většina žije na hustě osídleném východě země. Úměrně tomu znečišťují životní prostředí. Co dělá Čína svým občanům? Za posledních 40 let se jejich životní úroveň zvýšila možná 50-ti násobně. Samozřejmě současný kapitalistický systém není dokonalý. Podle oficiální ideologie Komunistické strany Číny je to jen dočasný stav. Vycházejí z Marxistické ideologie, podle které je kapitalismus nutný vývojový mezistupeň. Už teď tam jsou všechny zahraniční továrny z poloviny vlastněné státem. Zestátnit je bude maličkost. Čína Afriku nekolonizuje, ale rozvíjí tam průmysl šíří svůj vliv. Až tam bude existovat silná dělnická třída, rozšíří se tam revoluce. Komunisté nejsou nenasytní. Mají dlouhodobé a ušlechtilé cíle.Skrýt celý příspěvek

  • Strategist
    10:29 07.06.2016

    gaunt: Čína kolonizuje Afriku a jestli si myslíš, že to dělají, aby je zachraňovali tak se šeredně mýlíš. Jde jim jenom o to levně získat suroviny a zadlužit si místní vlády, aby ...Zobrazit celý příspěvek

    gaunt: Čína kolonizuje Afriku a jestli si myslíš, že to dělají, aby je zachraňovali tak se šeredně mýlíš. Jde jim jenom o to levně získat suroviny a zadlužit si místní vlády, aby je měli na provázku. A jestli si myslíš, že Čína je nějaký spasitel tak si nejdřív najdi, co Čína dělá svým občanům a životnímu prostředí a pak něco o tom říkej.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    20:49 06.06.2016

    pro Charlie: Ačkoliv souhlasím s tím, že kolonie nebyly vždy jen špatné, nesouhlasím s tím, že by na takové chování měla impéria nárok, protože byla vyspělejší. S touhle logikou by ...Zobrazit celý příspěvek

    pro Charlie: Ačkoliv souhlasím s tím, že kolonie nebyly vždy jen špatné, nesouhlasím s tím, že by na takové chování měla impéria nárok, protože byla vyspělejší. S touhle logikou by celé Evropě mohli vládnout Švýcaři, možná prostřednictvím Němců (ne, že by to bylo na škodu :-) ). Je to asi jako když se nácek ohání tím, že bílá rasa má větší IQ než černá, tak jí může vládnout. Fajn, v tom případě nechť nám vládnou askenázští Židé :-D

    Jediné právo, které kolonialismus umožňovalo, bylo právo silnějšího. A souhlasím s vámi, že tohle právo vládlo vždy, vládne do značné míry i dnes. A bude vládnout, tu více tu méně, i v budoucnu.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    20:41 06.06.2016

    pro gaunt: Kdybyste si místo plkání na internetu raději zjistil něco o tom, jak se ta spasitelská Čína v Africe skutečně angažuje, udělal byste lépe.

    pro gaunt: Kdybyste si místo plkání na internetu raději zjistil něco o tom, jak se ta spasitelská Čína v Africe skutečně angažuje, udělal byste lépe.

  • gaunt
    20:17 06.06.2016

    skelet: "Nechť žije ČLR! Spasitel vší Afriky!" - aspoň na tomhle se shodneme.

    skelet: "Nechť žije ČLR! Spasitel vší Afriky!" - aspoň na tomhle se shodneme.

  • skelet
    17:51 06.06.2016

    Ale neodstranit pomník někoho, kdo terorizoval, týral a ponižoval indický lid? A ještě ho opravovat a udržovat. Tak tomu se říká otevřené srdce tyranům :) Nechť žije ČLR! ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale neodstranit pomník někoho, kdo terorizoval, týral a ponižoval indický lid? A ještě ho opravovat a udržovat. Tak tomu se říká otevřené srdce tyranům :)

    Nechť žije ČLR! Spasitel vší Afriky! :)Skrýt celý příspěvek

  • gaunt
    16:33 06.06.2016

    skelet: v jiných zemích není zvykem bourat pomníky tak jako u nás.

    ČLR nepůjčuje peníze ale investuje do infrastruktury a průmyslu. Neklade si vyděračské podmínky jako MMF.

    skelet: v jiných zemích není zvykem bourat pomníky tak jako u nás.

    ČLR nepůjčuje peníze ale investuje do infrastruktury a průmyslu. Neklade si vyděračské podmínky jako MMF.

  • skelet
    16:20 06.06.2016

    Gaunt nejde o to kdo to postavil, ale ze tam i po 70letech je. A to vcetne jejiho manzela apod. Proste si ji tam ti Indove nechali a celou dobu od dekolonizace s Brity maji velmi ...Zobrazit celý příspěvek

    Gaunt nejde o to kdo to postavil, ale ze tam i po 70letech je. A to vcetne jejiho manzela apod. Proste si ji tam ti Indove nechali a celou dobu od dekolonizace s Brity maji velmi dobre vztahy.
    Zkratka.teorie o zlem bilem.muzi v mnoha koloniich kulha na obe nohy.

    Pujcky od CLR jsou na stejne bazi, jako od MMF. Ucinit stat zavisly na veriteli. Ten stat z toho malokdy neco ma. Stavi to Cina, spravuje to Cina a pracuji tam Cinane. A to nemluvr o cinskych poradcich v oblasti.Skrýt celý příspěvek

  • gaunt
    15:54 06.06.2016

    skelet: bez půjček se chudé země nikdy neindustrializují. Čína také v minulosti potřeboval západní kapitál. Rozdíl je v tom, že oni investují i do projektů s dlouhodobou ...Zobrazit celý příspěvek

    skelet: bez půjček se chudé země nikdy neindustrializují. Čína také v minulosti potřeboval západní kapitál. Rozdíl je v tom, že oni investují i do projektů s dlouhodobou návratností. Západní korporace v Africe investují jen do plantáží a do těžby. MMF přinesl rozvojovým zemím jen bídu. Sami to už přiznali http://www.imf.org/external/pu... . Čína jim přináší rozvoj.

    skelet: "A to nemluvě o tom, že ta zlá Viktora, která nechala zmasakrovat tisíce Indů má stále svůj památník v Kalkatě. " - ten pomník tam postavili Britové. V Praze je také pomník císaře Františka. Byl postaven za Rakouska.

    Charlie: Je rozdíl mezi vojenským obsazením a tím, když čínská firma vyhraje zakázku.Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    15:22 06.06.2016

    gaunt: jenže metody kolonizace se dneska trochu posunuly, ačkoliv v jádru zůstaly pořád stejné. Dneska už nemáte v oblasti svého zájmu posádku a guvernéra, který občas zajde za ...Zobrazit celý příspěvek

    gaunt: jenže metody kolonizace se dneska trochu posunuly, ačkoliv v jádru zůstaly pořád stejné.

    Dneska už nemáte v oblasti svého zájmu posádku a guvernéra, který občas zajde za místním monarchou, aby mu promluvil do duše. Majoritní páku dnes představují hospodářské smlouvy, skupování podniků a bank tak, abychom mohli místní vládu potichoučku vydírat "když neuděláte to a to, zavřeme u vás támhletu fabriku a přestěhujeme jí k sousedovi".

    Jak myslíte, že Američani prosazují svůj vliv u Saudů a dalších? Proč asi Čína buduje infrastrukturu a podniky v Africe (mimochodem, infrastrukturu budovali i Angličani a všechny další koloniální velmoci, akorát vy to tady tak nějak nezmiňujete) - tím, že tohle mají ve vlatnictví, mají vládu, která je slabá, totálně v hrsti. A výměnou za to získají pro čínské firmy výhodné koncese na těžbu surovin, které se za nízké ceny budou dovážet do Číny. Čína skupuje různě po planetě obrovská kvanta rýže a zároveň skupuje pěstební plochy, takže místní pomalu nemají co do huby.

    Mimochodem Čína nám tu už infrastrukturu stavět chtěla (čínská firma byla ve hře při plánované stavbě dálnice u nás) a někde v Evropě tuším chtěli budovat maglevy (které jim předtím prodal Siemens).

    U vás mám dojem, že si kolonii představujete jako zemi plnou zakovaných otroků, kteří do úmoru dřou na plantážích bohatých obtloustlých Evropanů a na všechno dohlíží nějaký evropský guvernér zaštítěný armádou, která na sebemenší známku odporu reaguje střelbou, jenže takhle to nikdy nefungovalo. Snahou bylo vždycky navázat obchodní vztahy (koneckonců tu byla slavná Východoindická společnost) a to prosazování vlivu mocností spočívalo hlavně v tom, aby suroviny a produkty z té které kolonie plynuly správným směrem a zisky z obchodu do správných bank.Skrýt celý příspěvek

  • Arassuil
    15:19 06.06.2016

    gaunt: Ale prosím tě. Zatím mám pocit, že Sokrates a já jsme tady jediní lidé, kteří ohledně kolonizací přečetli nějakou odbornou literaturu. Zmínil jsem ti tady dobře 5 nebo 6 ...Zobrazit celý příspěvek

    gaunt: Ale prosím tě. Zatím mám pocit, že Sokrates a já jsme tady jediní lidé, kteří ohledně kolonizací přečetli nějakou odbornou literaturu. Zmínil jsem ti tady dobře 5 nebo 6 světově uznávaných historiků na téma kolonizace. Pochybuji, že ty jsi přečetl jediného z nich (pokud ano tak kterého?), tak mi netvrď, že víš, jaké pasáže si z jejich knih vybírám. Sokrates se alespoň pokusil argumentovat knihou Richarda Gotta - no sám uznal, že je to extrémní levičák a sám si na onu knihu našel ne zrovna pozitivní odbornou recenzi. Co jsi udělal ty? Zmohl jsi se na to, že si zkopíruješ stránku z wikipedie a zpochybníš kompetentnost člověka na základě toho, že to je Žid. Bravo.

    Můžeš mi tady ocitovat jedinou větu některého mého příspěvku, kde tvrdím, že zvěrstva kolonistů byla O.K.?Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    15:14 06.06.2016

    Mimochodem proč vlastně bývalé kolonie Velké Británie jsou stále členy Commonwealthu? Proč bývalé kolonie Francie okamžitě volají svého kolonizátora o pomoc, když to samy ...Zobrazit celý příspěvek

    Mimochodem proč vlastně bývalé kolonie Velké Británie jsou stále členy Commonwealthu? Proč bývalé kolonie Francie okamžitě volají svého kolonizátora o pomoc, když to samy nezvládají apod.?
    A to nemluvě o tom, že ta zlá Viktora, která nechala zmasakrovat tisíce Indů má stále svůj památník v Kalkatě.

    Že by to nebylo až tak horké, jak nám vesměs levicoví humanisté vykládají?Skrýt celý příspěvek

  • skelet
    15:05 06.06.2016

    jo, já zapomněl :) oni jen staví infrastrukturu, za své peníze, vlastními dělníky a tamní vlády drží u moci půjčkami na zbraně, které jim sami dodávají. A klid a láska vládne ...Zobrazit celý příspěvek

    jo, já zapomněl :) oni jen staví infrastrukturu, za své peníze, vlastními dělníky a tamní vlády drží u moci půjčkami na zbraně, které jim sami dodávají.
    A klid a láska vládne tamní krajinou. Nech´t zhyne bílý muž :)Skrýt celý příspěvek

  • gaunt
    15:03 06.06.2016

    skelet: Nikoho nekolonizují. Jen tam investují a pomáhají jim se rozvíjet. ČLR má v rozvojových zemích mnohem lepší pověst než západ.

    skelet: Nikoho nekolonizují. Jen tam investují a pomáhají jim se rozvíjet. ČLR má v rozvojových zemích mnohem lepší pověst než západ.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 7