Ruská námořní pěchota: minulost a budoucnost

Členové ruské námořní pěchoty. / Mil.ru

Sovětská námořní pěchota získala svou slávu za druhé světové války. Po roce 1945 byla považována za elitní sílu rudé armády. Na konci 80. let minulého století započala její reorganizace, které měla vést k posílení bojových schopností těchto jednotek. K dokončení reorganizace ovšem nikdy nedošlo. SSSR se rozpadl a Rusko, kterému připadla nejvýznamnější část jednotek námořní pěchoty, se dlouhou dobu věnovalo jiným výzvám než reformě ozbrojených sil.

V roce 1991 tvořilo námořní pěchotu sovětského námořnictva 15 000 vojáků, kteří byli rozděleni do pěti velkých jednotek. 55. divize námořní pěchoty tehdy patřila k sovětskému tichomořskému loďstvu, 61. a 175. divize k severnímu, 810. brigáda k černomořskému a 336. brigáda k baltskému.

Po zániku SSSR ruské vojsko trpělo nedostatkem financí, jenž postihl i námořní pěchotu. Ztráta dělostřelecké techniky, mužstva a tanků způsobila její značné oslabení. Skutečný počet příslušníků námořní pěchoty byl navíc mnohem menší, než kolik uváděly oficiální ruské statistiky.

Roku 1994 vypukla první čečenská válka. Jednotkám námořní pěchoty tehdy chybělo až 80 % vojáků oproti formálnímu plnému stavu. Nasazení námořní pěchoty v konfliktu ovšem pro Moskvu bylo prioritou. Stále se totiž jednalo o jednu z nejschopnějších součástí tehdejší ruské armády. Neúplné jednotky byly rychle doplněny a po krátkém výcviku došlo k jejich vyslání v plné síle do Čečenska. K jejich úspěchům patří například dobytí prezidentského paláce v Grozném na začátku roku 1995.   

Lépe vybavené a vycvičené jednotky námořní pěchoty se po roce 2000 dočkaly také reálného zvýšení stavů. To se pozitivně projevilo během jejich působení ve druhé čečenské válce a v roce 2008 během rusko-gruzínské války.    

Na základě zkušeností z Gruzie se Rusko v roce 2009 rozhodlo zahájit velkou sérii reforem a škrtů, které postihly i námořní pěchotu. Jejich výsledkem se stalo úplné naplnění stavů a zvýšení bojové připravenosti, ale zároveň celkové zmenšení počtu jednotek a mužstva.

Potom, co se v roce 2012 stal ruským ministrem obrany Sergej Šojgu, došlo ke zrušení některých změn. Příkladem jsou dva pluky námořní pěchoty, které byly před reformami brigádami a které se na základě rozhodnutí nového ministra opět zvětšily na brigády.

Podle organizační struktury ruských ozbrojených sil z konce loňského roku jsou jednotky námořní pěchoty součástí ruského námořnictva. Jejich velitelem je generálporučík Aleksandr Kolpačenko z titulu náčelníka pobřežních sil, ke kterým námořní pěchota patří. Jednotky námořní pěchoty v současnosti tvoří následující útvary:

  • 40. brigáda patřící k ruskému tichooceánskému loďstvu (Petropavlovsk-Kamčatskij)
  • 61. brigáda patřící k ruskému severnímu loďstvu (Sputnik)
  • 155. brigáda patřící k ruskému tichooceánskému loďstvu (Vladivostok)
  • 336. brigáda patřící k ruskému baltskému loďstvu (Baltijsk)
  • 810. brigáda patřící k ruskému černomořskému loďstvu (Sevastopol)
  • 414. a 727. prapor patřící k ruské kaspické flotile (Kaspijsk a Astrachaň)

V únoru a březnu 2014 se jednotky 810. brigády podílely na blokování ukrajinských vojenských základen na Krymském poloostrově. Zabránily tak jakémukoliv pokusu o odpor, který by mohl zpomalit či ztížit ruský postup. Stejná brigáda společně s oběma prapory kaspické flotily od roku 2014 střeží hranici mezi Krymem a Ukrajinou. Jednotky námořní pěchoty mezi léty 2014-2015 také působily v okolí Rostova na Donu a Voroněže nedaleko rusko-ukrajinské hranice.

810. brigáda se od září 2015 podílí na ochraně ruské letecké základny Hmímím v Sýrii. Členové této jednotky dokonce byli v březnu 2016 dokonce vyznamenáni za vynikající službu během operací na Krymském poloostrově a v Sýrii.


Ruská námořní pěchota

Moskva v současné době usiluje o posílení schopností své námořní pěchoty. Součást této snahy představuje jak povyšování průzkumných a výsadkářských rot na prapory, tak i vyzbrojování jednotek raketomety BM-21 GRAD.

Námořní pěchota navíc využívá kolová obrněná vozidla BTR-80 a BTR-82A, obrněné transportéry MT-LB, bojová vozidla pěchoty BMP-2, samohybné houfnice 2S1 Gvozdika, samohybná děla 2S3 Akacija a samohybné minomety 2S9 Nona. V posledních letech do své výbavy také zařadila bezpilotní letouny, systémy pro vedení radioelektronického boje a nové komunikační prostředky. Jednotky námořní pěchoty využívají i nové neprůstřelné vesty Korsar-MP a komplety Ratnik.

Ruská námořní pěchota na druhé straně postrádá specializovaná vyloďovací vozidla a obojživelné obrněné transportéry, protože se taková zařízení teprve nyní vyvíjí. Dosud neobdržela ani žádná, podle svých potřeb náležitě upravená, bojová vozidla pěchoty BMP-3 typu BMMP, BMP-3F nebo BT-3F. Celkově lze říci, že je většina současné techniky ruské námořní pěchoty zastaralá.

Moskva se snaží své ozbrojené síly profesionalizovat a její námořní pěchotu by v budoucnu měli tvořit jen vojáci z povolání. K hlavním úkolům těchto jednotek patří vyloďovací operace, které opakovaně nacvičují. Přestože se Rusku pro svou námořní pěchotu nakonec nepodařilo získat francouzské lodě třídy Mistral, v blízké době pravděpodobně dokončí jejich domácí obdoby.

Námořní pěchota ruského námořnictva je mobilní a dobře vycvičená síla, která má vysokou morálku, schopnost bojovat v různých klimatických podmínkách a která využívá nejnovější produkty ruského vojenského průmyslu. Jednotky námořní pěchoty jsou v ruských ozbrojených silách považovány za elitní. K největším výzvám námořní pěchoty patří zlepšení taktiky nasazení a modernizace techniky.

Ruskou námořní pěchotu se v budoucnu vyplatí sledovat. Nejenže se její příslušníci od 90. let minulého století účastnili snad všech ozbrojených konfliktů, ve kterých Rusko hájilo své zájmy, ale navíc má k dispozici i velmi pokročilou techniku. Byla to právě námořní pěchota, kdo se účastnil testování kompletu Ratnik.

Jak informovala Rossijskaja gazeta, jednotky ruské námořní pěchoty by v blízké době mohly získat nové obojživelné obrněné transportéry a první výsadkovou loď třídy Ivan Gren, která prochází posledními zkouškami před přijetím do aktivní služby.  

Zdroj: MDB, RG 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Stíhací bombardér Su-34 nahradí bitevníky Su-25?

Podle Viktora Bonadareva, bývalého velitele ruského letectva a současného předsedy výboru Rady Ruské ...

Nový ruský záchytný stíhač MiG-41 v roce 2020

Podle ruských médií v roce 2020 vzlétne prototyp nové ruské záchytné stíhačky MiG-41, která začne od ...

Ruský státní vyzbrojovací program pro roky 2018 až 2027

Příští týden ruský prezident Vladimír Putin příjme vedení ministerstva obrany, členy vlády a ...

Ruské a americké protivzdušné systémy S-400 a THAAD pro Saúdskou Arábii

Saúdská Arábie zvolila netradiční cestu modernizace své protivzdušné obrany (PVO). Saúdové projevili ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • PavolR
    19:34 24.11.2017

    Slavoslav: Zabúdate na možnosť vyhnania časti obyvateľstva (ako v prípade Gruzincov v Abcházku), alebo prosté "potiahnutie čiary", ktorá región rozdelí - väčšina obyvateľstva je ...Zobrazit celý příspěvek

    Slavoslav:
    Zabúdate na možnosť vyhnania časti obyvateľstva (ako v prípade Gruzincov v Abcházku), alebo prosté "potiahnutie čiary", ktorá región rozdelí - väčšina obyvateľstva je sústredená do niekoľkých miest na relatívne malom území (taký humánny však ešte snáď nikdy nikto nebol :-/ ).
    Využitie vhodnej vnútropolitickej situácie v Rusku je samozrejme nevyhnutnosť.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    19:32 24.11.2017

    fenri, nechci vám kazit iluze, ale viděl jste někdy ty národy, co nemají s Číňany nic společného? Já jen, že skoro všichni jsou asiati, nebo, chcete-li, příslušníci mongoloidní ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri, nechci vám kazit iluze, ale viděl jste někdy ty národy, co nemají s Číňany nic společného? Já jen, že skoro všichni jsou asiati, nebo, chcete-li, příslušníci mongoloidní rasy. Takže geneticky k Číňanům mají mnohem blíže než k Rusům. Většina z nich dokonce blíž než k ugrofinským národům Evropy (s výjimkou Laponců, tam je genetický základ hodně asijský).

    Každopádně je to jedno, protože a) jak píšete, oni nedělají Sibiř hospodářsky zajímavou; b) pokud by se boj o Sibiř vedl kvůli etnicitě, tak to buď bude na základě práva na sebeurčení, tedy někdo tyhle národy využije jako proxy (a bude tedy jedno, jestli jsou to asiati či indoevropani), nebo bude využita čínská "menšina", která za dvacet let bude na velké části oblastí přiléhajících k Číně minimálně stejně početná jako Rusové na východě Ukrajiny (a jako tou dobou budou Turci v Německu :-/ ).Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    19:17 24.11.2017

    PavolR predstava ako sa etnicke zlozenie zmeni tym, ze tam z mesiaca na mesiac nazenies ludi je postavena na hlavu. Ak k takemuto niecomu dojde tak to bude pozvolny proces a ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR

    predstava ako sa etnicke zlozenie zmeni tym, ze tam z mesiaca na mesiac nazenies ludi je postavena na hlavu.

    Ak k takemuto niecomu dojde tak to bude pozvolny proces a nasledne vyuzitie vhodnej situacie. A ak vhodna chvila nenastane Cina vlastne ani nemusi menit hranice, staci, ze to bude vlastnit.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    19:01 24.11.2017

    Keď už sa tu toľko teoretizuje: Keby som bol agresor, zameral by som sa na Jakutskú republiku. Zaberá asi 1/6 RF a nemá ani milión obyvateľov, z toho Rusov menej než 40%. Takmer ...Zobrazit celý příspěvek

    Keď už sa tu toľko teoretizuje:
    Keby som bol agresor, zameral by som sa na Jakutskú republiku. Zaberá asi 1/6 RF a nemá ani milión obyvateľov, z toho Rusov menej než 40%. Takmer polovicu obyvateľstva tvoria Jakuti (turkické etnikum), na ktorých práve na sebaurčenie by bolo možné celé postaviť.
    Podobne zaujímavým územím je Amurská oblasť. Má iba niečo cez 800k obyvateľov a tento stav dlhodobo klesá. Jeho ovládnutím by bolo možné kontrolovať dôležité komunikácie smerom do Jakutska a zároveň odrezať Prímorskú oblasť od zvyšku RF. Územie patrilo historicky Číne, ktorá by dokázala úplne zmeniť etnické zloženie prakticky z mesiaca na mesiac.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    18:32 24.11.2017

    Fenri s tebou je e. Krom toho že si opovědel na to co sem nepsal, tak ještě blbě. 1), 4) Není podstatné kdo tam žije ale kdo tam vlastní půdu/suroviny, případně jsou to ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri s tebou je e. Krom toho že si opovědel na to co sem nepsal, tak ještě blbě.

    1), 4) Není podstatné kdo tam žije ale kdo tam vlastní půdu/suroviny, případně jsou to samostatné republiky...

    2) "Evenkové, kteří ovšem opět s Čínou nemají nic společného"
    Až na to, že jich v Číně žije asi tolik jako v Rusku....

    3) Tuvinci opět nejsou Rusové, mají blíže k mongolům.
    Ujguři, v Rusku je jich pár zato v Číně miliony..

    5) Nikde sem nezpochybnil, kdo ty suroviny fakticky těží, ale to tě opět vůbec nezajímalo.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    18:18 24.11.2017

    Poutnik tak Cinanom ide velmi dobre aj kolonizacia "Ruska" co si uvedomuju aj Rusi ...Zobrazit celý příspěvek

    Poutnik

    tak Cinanom ide velmi dobre aj kolonizacia "Ruska" co si uvedomuju aj Rusi samotny.

    https://svet.sme.sk/c/6491304/...

    Cina o Sibir bojovat nemusi, je dost pravdepodobne ze dobije svet rovnako ako svojho casu Americania. Svojim kapitalom o co sa pokusa aj v Europe pricom v Rusku to spaja aj s presunom obyvatelstva.

    https://spravy.pravda.sk/svet/...

    zatial su to omrvinky, ale pri demografickom vyvoji Cina vs Rusko je to len otazka casu a vhodnej prilezitostiSkrýt celý příspěvek

  • fenri
    17:56 24.11.2017

    Jirosi: nechci vám kazit ideologický ajfr, ale jste tradičně vedle, jak ta jedle: 1.) Velká část (přesněji naprostá většina) severních národů Sibiře je ugrofinského původu a s ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi: nechci vám kazit ideologický ajfr, ale jste tradičně vedle, jak ta jedle:

    1.) Velká část (přesněji naprostá většina) severních národů Sibiře je ugrofinského původu a s Číňany nemají nic společného.
    2.) Další poměrně početnou skupinou jsou Evenkové, kteří ovšem opět s Čínou nemají nic společného, byť vypadají podobně a někteří i čínský hovoří. Nicméně patří k Altajským národům, tedy blíže k Mongolům a rozhodně ne k Číně.
    3.) Další velmi početnou skupinu tvoří turkické národy (Tuvinci, Ujguři), kteří opět s číňany nemají společného NIC. Dokonce u Ujgurů je patrný (překrytý) indoevropský původ, takže by čistě teoreticky měli blíže k těm Rusům (i když ugrofinský prvek ruského etnika bych nepodceňoval), než k Číňanům.
    4.) Všechny tyto národy na Sibiři nedělaly to, čím je dnes Sibiř zajímavá (těžba uhlovodíků, kovů apod.) . To přišlo z evropské části SSSR.
    5.) Všechny tyto národy tvoří menšinu obyvatel Sibiře a jejich podíl v těžebním a zpracovatelském průmyslu je ještě nižší, než by odpovídalo malému podílu na celkové populaci Sibiře. Stále se věnují více lovu a pastevectví, než těžbě a obrábění kovů. Byť samozřejmě řada z nich odešla do měst a dělá v průmyslu, nejsou těmi, na kom by těžba stála. Prostě v Norilsku Číňani fakt nežijí, smiřte se s tím.

    Zkrátka Jirosi: jako obvykle - ideologicky za jedna, fakticky úplně mimo.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    17:52 24.11.2017

    ..a hlavně, kdo kontoluje základny, hlídá plošiny v jejich dosahu. ---------------------------- Jinak já reaguju jen na nastolené téma geografie + vojenství okolo, neztotožňuju ...Zobrazit celý příspěvek

    ..a hlavně, kdo kontoluje základny, hlídá plošiny v jejich dosahu.
    ----------------------------
    Jinak já reaguju jen na nastolené téma geografie + vojenství okolo, neztotožňuju se plně s vizema, že to tak přesně musí být. Může se něco stát a svět bude fungovat úplně jinak, než by se lidi na věky prali o uhlovodíky....Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    17:49 24.11.2017

    oprava: pólu

    oprava: pólu

  • Luky
    17:48 24.11.2017

    mám za to, že jde hlavně o ten šelf okolo...a ještě víc v budoucnu klidně o ty větší hloubky okolo půlu - s tím, že i ostrovy můžou změnit majitele (jak se děje celou lidskou ...Zobrazit celý příspěvek

    mám za to, že jde hlavně o ten šelf okolo...a ještě víc v budoucnu klidně o ty větší hloubky okolo půlu - s tím, že i ostrovy můžou změnit majitele (jak se děje celou lidskou historii)Skrýt celý příspěvek

  • Márten
    17:44 24.11.2017

    Luky:
    To ano, ale ty ostrovy už mají majitele. Není to žádná neobsazená půda o kterou se bude svádět boj.

    Luky:
    To ano, ale ty ostrovy už mají majitele. Není to žádná neobsazená půda o kterou se bude svádět boj.

  • Jirosi
    17:16 24.11.2017

    fenri: Nechci ti kazit tvou představu o Rusech, ale národy které žijí na Sibiři budou mít etnicky mnohem blíže k Číňanům než ke klukům z Moskvy. A vzájemné vojenské oťukávaní ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: Nechci ti kazit tvou představu o Rusech, ale národy které žijí na Sibiři budou mít etnicky mnohem blíže k Číňanům než ke klukům z Moskvy.

    A vzájemné vojenské oťukávaní Číny z Ruskem v minulém století přerostli v několik celkem zajímavých bitev. Jen dnes přišli na to, že válka je drahá a je levnější si to do těch Rusů za par rublů koupit.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    16:59 24.11.2017

    na ruské straně je dost ostrovů, které jsou obklopeny mělkými moři...

    na ruské straně je dost ostrovů, které jsou obklopeny mělkými moři...

  • Márten
    15:59 24.11.2017

    Poutnik: Na severu žádná neobsazená "země ledu a zimy" není. Je to jen obrovská ledová kra a až (pokud) roztaje, tak tam bude studené moře na kterém nikdo základny stavět ...Zobrazit celý příspěvek

    Poutnik:
    Na severu žádná neobsazená "země ledu a zimy" není. Je to jen obrovská ledová kra a až (pokud) roztaje, tak tam bude studené moře na kterém nikdo základny stavět nebude.

    To území, které tam je teď už někomu patří a já prostě nevěřím, že kvůli koncesi na těžbu v moři bude někdo podnikat invazi do jaderné velmoci.

    Navíc když Rusko samo nebude mít finance na stavbu těžebních zařízení. Např. na Sachalinu dnes těží ropu a plyn pouze Shell a Exon. Gazprom tam svoje plošiny teprve začíná stavět.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    14:35 24.11.2017

    Poutnik.
    Souhlas ve všem.

    Poutnik.
    Souhlas ve všem.

  • Poutnik
    14:25 24.11.2017

    Fenri: Tak samozřejne mnoho zajicu..... Činske schopnosti narustaji o tom žadna. V technice ale porad o prsa korejske ženy zaostavaji. Co se tyče kvality vojaka tak bych pořad ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri: Tak samozřejne mnoho zajicu..... Činske schopnosti narustaji o tom žadna. V technice ale porad o prsa korejske ženy zaostavaji. Co se tyče kvality vojaka tak bych pořad vsadil na ruskeho vojaka. Atomovky z debaty mužem vyloučit protože je to konečna pro obe zeme. Činani na Sibiř nepujde vojensky. Ma ted dost prace s kolonizovanim Afriky. Docela jim to jde.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    14:14 24.11.2017

    Poutník: myslím, že kombinaci velkého čínského útoku na Sibiř, neustálého tlaku na jihu a nutnosti ukazovat vlajku na Západě by Rusko nezvládlo. Číňani by je utloukli čepicema i ...Zobrazit celý příspěvek

    Poutník: myslím, že kombinaci velkého čínského útoku na Sibiř, neustálého tlaku na jihu a nutnosti ukazovat vlajku na Západě by Rusko nezvládlo. Číňani by je utloukli čepicema i kdyby měli blbou a neschopnou armádu. A oni ji už dávno blbou a neschopnou nemají. Čína strašně narostla. Tam by to prostě skončilo jaderným ikonfliktem. Konvenčně by je nezastavili. Na druhou stranu co bz dělali Číňaní na Sibiř. Za rok by zjistili, že je jim tam zima, že to není taková sranda, do toho partyzáni (to Rusům jde) a ještě rádi by se vrátili.
    Navíc Rusko je v případné omezené jaderné válce s Čínou ve výhodě. Nejen mnohem lepším jaderným arsenálem (nemyslím počet, ale penetrační schopnosti jejich raket) a PVO, ale i geograficky. Centra Ruska jsou od Číny předaleko, vice versa je to naopak.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    14:09 24.11.2017

    Invazi na sever budou dělat titíž, kdo přijede v Armatách na Champs Elysses. Nikdo. Ale plánují se všechny varianty, kromě těch, co nakonec nastanou. O tom jsou války... A na ...Zobrazit celý příspěvek

    Invazi na sever budou dělat titíž, kdo přijede v Armatách na Champs Elysses. Nikdo. Ale plánují se všechny varianty, kromě těch, co nakonec nastanou. O tom jsou války...
    A na Sibiři jsou mnohem zajímavější věci, než uhlovodíky. Třeba nikl.Skrýt celý příspěvek

  • Poutnik
    13:47 24.11.2017

    Marten: Kuli obchodu se valčilo a bude se valčit. Ropa neni jedina cenna komodita na svetě. A nebude se valčit ani kuli zlatu nebo diamantum. Vypada to že v budoucnosti boudou ...Zobrazit celý příspěvek

    Marten: Kuli obchodu se valčilo a bude se valčit. Ropa neni jedina cenna komodita na svetě. A nebude se valčit ani kuli zlatu nebo diamantum.
    Vypada to že v budoucnosti boudou suroviny v zemi ledu a zimy finančne a technologicky dostupne a pokud njaka velmoc obsadi a postavi tam zakladnu tak jina zeme ho už nedokaže nevojensky vytlačit. Čili je tu zavod o to kdo driv jaka uzemi obsadi a pak muže 30 let se dohadovat ve foru pro vyjadreni nenavisti čili OSN jestli ma nebo nema pravo.Skrýt celý příspěvek

  • Poutnik
    13:38 24.11.2017

    PavolR: Diki za odkaz. proletim. V dobe miru mate pravdu ale v dobe valky ne. V připade valky by jste viděl jak rychle Rusove dokažou zavadět a produkovat nove ...Zobrazit celý příspěvek

    PavolR: Diki za odkaz. proletim.
    V dobe miru mate pravdu ale v dobe valky ne. V připade valky by jste viděl jak rychle Rusove dokažou zavadět a produkovat nove zbrane oproti součastnemu stavu.

    Nesher: Diki za stručny vycuc.

    fenri:
    "A ano, ruská námořní pěchota není a nebude nikdy hrotem ruské armády. Není to o kvalitách vojáků, není to o minulosti (jak je až smutně heroická), ale je to o doktríně, poloze a roli."
    Rusove jsou zaměřeni na suchozemsky boj proto taky krome ponorek namořnictvo strada.

    "Musí alespoň předstírat, že jsou ranaři, pokud jimi nejsou. Je to neklidná čtvrť města a malý kluk tam drží velký dvorek."
    Ja myslim že v součastne dobe neni na světe sily krom USA ktera by v konvenčnim boji dokaže rozvalsovat Rusko. Zvlašt na jejich uzemi. Ruska armada měla vzdycky problem v neschopnem veleni. Nižši dustojnicky zbor byl většinou schopny a i ti vojaci dokazali dobre bojovat. Bohužel hodne bojovych operaci zkurvila generalita.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 7