Ruské a americké protivzdušné systémy S-400 a THAAD pro Saúdskou Arábii

Testovací odpal antirakety THAAD na Havaji (2013); větší foto / Public Domain 

Saúdská Arábie zvolila netradiční cestu modernizace své protivzdušné obrany (PVO). Saúdové projevili zájem o nákup špičkových ruských kompletů PVO S-400 a amerických THAAD (Terminal High-Altitude Area Defense). Prodej obou zbraní již schválila Moskva i Washington.

V návaznosti na květnovou návštěvu prezidenta Trumpa v Saúdské Arábii, kde byly podepsány zbrojní zakázky v hodnotě 110 miliard dolarů, americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej protiraketových kompletů dlouhého dosahu THAAD do Saúdské Arábie. Ke schválení došlo jen pár dní po říjnové návštěvě saúdského krále Salmán bin Abd al-Azíze v Moskvě.  

Potenciální prodej má hodnotu 15 miliard dolarů a smlouva pokrývá dodávky sedmi výkonných radiolokátorů Raytheon TPY-2, 18 míst pro velení a řízení palby, 44 odpalovacích vozidel a 340 raket.

THAAD je protiraketový prostředek s efektivním dosahem až 200 km (pokud balistická raketa letí čelně) a dostupem 150 km. Antirakety THAAD ničí cíle přímým zásahem. Radiolokátor TPY-2 je schopen odhalit balistické rakety na vzdálenost 1000 km. Saúdové plánují THAADy používat především proti íránské raketové hrozbě.

THAAD v současné době provozuje americká armáda a armáda Spojených arabských emirátů. Saúdové rovněž plánují nakoupit čtyři baterie ruského protileteckého a protiraketového systému S-400 za 2 miliardy dolarů. K podpisu finální dohody mělo dojít před několika dny na letecké výstavě Dubai Airshow.

Přesné složení saúdské baterie S-400 není známo, ale pravděpodobně každá baterie získá samostatné místo velení a řízení palby, samostatný přehledový a střelecký radiolokátor a čtyři odpalovací vozidla.

Současně Saúdská Arábie projevila zájem o transfer technologií S-400, včetně přenesení výroby některých komponentů do Saúdské Arábie. Není ale jasné, jak se k tomuto požadavku Moskva staví. V případě dokončení prodeje se Saúdská Arábie po Číně a Turecku ustane třetím zahraničním provozovatelem S-400. Turecko první baterie S-400 získá koncem roku 2019.

Turecko de facto uplatňuje podobný přístup jako Saúdská Arábie Anakra kromě nákupu S-400 podepsala dokument o záměru (tedy nikoliv závaznou smlouvu) s evropským konsorciem Eurosam o společném vývoji nového turecko-evropského systému PVO, který bude vycházet z evropského kompletu PVO SAMP/T.

Zpět do Saúdské Arábie. Souběžný provoz takto výkonných a patřičně utajovaných špičkových zbraňových systémů (THAAD/S-400) samozřejmě vyvolává závažné bezpečnostní otázky. Podle Timothy Cahilla, viceprezidenta pro protileteckou a protiraketovou obranu společnosti Lockheed Martin (výrobce THAAD), bude společný provoz S-400 a THAAD obtížný a problematický.

"Americká vláda samozřejmě musí v této záležitosti učinit vážné rozhodnutí," řekl Cahillna na dnes končící letecké výstavě Dubai Airshow. Hlavní překážkou je především zajištění propojení a sdílení dat mezi oběma prostředky.

“Největším problémem bude přenést se přes utajovaná data. Segregace dat během společných cvičení bude mít zásadní význam (na efektivitu celé saúdské PVO - pozn. red.),” řekl Dan Norton, viceprezident strategického obchodu v Lockheedu. Jednoduše bude velmi obtížné zajistit, aby obsluhy S-400 a THAAD například nestřílely na stejný cíl nebo aby klíčové informace z ruského radiolokátoru byly přeneseny na americké místo velení a řízení střelby kompletu THAAD.

Jak jsme již psali dříve, Rijád bude mít tedy dva nezávislé systémy PVO bez možnosti účinné souhry jejich nasazení. S-400 ale teoreticky mohou získat jednotky Národní gardy, které jsou zcela nezávislé (velením, organizací, logistikou i výzbroji) na zbytku saúdských ozbrojených sil. Vzhledem k rozloze a prostředkům Saúdské Arábie tedy nejde o nepřekonatelný problém, ale půjde o značně nepraktické (z technického hlediska) řešení.    

Saúdská Arábie navíc již provozuje americké komplety středního dosahu Patriot PAC-2 a PAC-3, které jsou aktivně nasazovány při saúdské intervenci v Jemenu. Podle firmy Raytheon komplety Patriot od roku 2015 zničily sto balistických raket vypálených jemenským kmenem Hútíů proti saúdským jednotkám a městům. Více než 90 sestřelů má na svědomí verze PAC-2.

Názor Armádních novin
Za pozornost stojí prodej ruských zbraní do Saúdské Arábie, resp. mediální pozadí. Kremlem řízené propagandistické noviny Sputnik (a české proruské servery) obviňovaly Saúdskou Arábii z přímé podpory Islámského státu a dalších teroristických skupin (včetně dodávek zbraní) na Středním východě.
Komplety S-400 samozřejmě Islámský stát jen tak lehce použít nemůže  Nicméně Moskva neměla problém Saúdské Arábii prodat útočné pušky AK-103 (včetně práva na licenční výrobu), protitankové řízené střely Kornet-EM nebo granátomety AGS-30.
Vysvětlení je několik - buď Saúdská Arábie prošla během jediného roku hlubokou civilizační proměnou, nebo skutečná realita je o něco komplikovanější, než tu, kterou předkládají média. 

Zdroj: AIN, DefenseNews

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nová Saúdská Arábie? Princ Mohamed bin Salmán a vize 2030

Ve středu 21.6. došlo ke změně v následnictví na saúdském trůnu. Jednaosmdesátiletý král Salmán ...

Protiraketové dilema Saúdské Arábie: S-400 nebo THAAD?

Historicky první návštěva saúdskoarabského krále v Moskvě byla velkou diplomatickou událostí sama o ...

Irácké obsazení Kirkúku a kurdská tragédie

Zatímco v Sýrii se spojeným kurdským a syrským silám podařilo dobýt Rakku, hlavní město Islámského ...

Stíhačky F-35 Lightning II pro Spojené Arabské Emiráty?

Prezident Donald Trump souhlasil se zahájením diskuze se zástupci Spojených Arabských Emirátů (SAE) ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Tonotime
    05:42 27.11.2017

    Saudi a Turci sú krajiny v ktorých musia počítať s vojenským prevratom. Ich vodcom teda vôbec nemusí ísť až tak o súhru amerických a ruských kompletov PVO. V prípade pokusu o ...Zobrazit celý příspěvek

    Saudi a Turci sú krajiny v ktorých musia počítať s vojenským prevratom. Ich vodcom teda vôbec nemusí ísť až tak o súhru amerických a ruských kompletov PVO.
    V prípade pokusu o prevrat v Turecku sa podieľala časť letectva.
    Je oveľa zložitejšie organizovať prevrat viacej zložiek armády s nezávislymi PVO.

    Je tu aj otázka zakupenia PVO kompletov s bacdoormi alebo vírusmi.
    Napríklad aj rusom prepuklo, že predali Izraelu vírusy schopné dočasne znefunkčniť PVO Sýrie. Izrael pomocou nich dočasne znefunkčnil PVO Sýrie a zbombardoval jadrové zariadenia Asádovcom. Izraelské stíhačky prekvapivo bez problémov preleteli vtedy aj cez Tureckú protivzdušnú obranu. Turecká PVO bola vtedy vybavená západnými systémami PVO.
    Izraelci často spolupracujú na vývoji systémov PVO s USA. Poznajú dosť dobre výhody a nevyhody systémov PVO na Západe. Sem tam ukážkovo dokázali prekvapiť aj cez maličkosti.
    Kdesi som už čítal zaujímavy názor, že Sadámovi nefungovali dobre rakety Scud vypuštané napríklad na Izrael, ani nie tak pre komplety Patriot, ale preto, že navigáciu rakiet Scud mali Západnu.
    Aj Irán dosť pocítil Izraelsko - USA vírusy vo svojom jadrovom programe.

    Saudi sú čosi donútení začať viacej spolupracovať viacej s Ruskom aj pre svetové ceny ropy. Nízke svetové ceny ropy devastujú ekonomiky obidvoch štátov. Niekde sa tá spolupráca musí začať prejavovať. Napríklad Rusko zníži o niečo vývoz ropy a Saudí za ústupky zakúpia nejaké komplety PVO.Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    12:38 19.11.2017

    Systemy S działają na założeniu całkowitej autonomii i samowystarczalności ,tak sobie wymyślili w czasach zimnej wojny i tak zostało do teraz. Owszem zmiany w C2 radar ,efektor.. ...Zobrazit celý příspěvek

    Systemy S działają na założeniu całkowitej autonomii i samowystarczalności ,tak sobie wymyślili w czasach zimnej wojny i tak zostało do teraz. Owszem zmiany w C2 radar ,efektor.. jednak nie zmienia to w żaden sposób działania systemu,który jest duży ,niemobilny i łatwy do wykrycia . Poza tym emisje są znane i dlatego mozna go ominąć lub zniszczyć . Co nie znaczy ,ze to nie jest wartościowy produkt dla takich krajów jak Turcja czy SA.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    10:21 19.11.2017

    Tecka-s tím nemohu souhlasit.Systém S-400 je možná vzhledově podobný svému předchůdci vyvinutém ještě v SSSR,ale jde o prakticky nový systém. O vysoké kvalitě S-400 nemám ...Zobrazit celý příspěvek

    Tecka-s tím nemohu souhlasit.Systém S-400 je možná vzhledově podobný svému předchůdci vyvinutém ještě v SSSR,ale jde o prakticky nový systém.
    O vysoké kvalitě S-400 nemám pochyb,jestli jsou Rusové v něčem dobří tak jsou to systémy PVO.Taky do nich neustále investují ,vyvíjejí nové a modernizují stávající systémy PVO.
    Je pouze otázka jaké jsou ty S-400 pro Turecko a SA,zda nepůjde o ořezané verze.Dále jak budou ty S-400 spolupracovat s ostatními systémy PVO a letectvem které Turci a Saudové vlastní.Pokud budou ty jejich S-400 "kopat"sami za sebe,bude jejich účinnost nižší.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Jinak Rusové systémy S-300/400 používají zároveň s obrannými prvky na jejich ochranu,vozidly REB,klamnými maketami generující tepelné a rádiové emise,systémy PVO krátkého dosahu ap.Zajímalo by mě jestli Turci a Saudové nakoupí z Ruska i tohle,nebo budou obranu S-400 řešit jinak...či nijak.Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    09:01 18.11.2017

    No , cóż ...chyba trzeba napisać pare słów. Po pierwsze , w terminologi US PAC2-3 to krótki zasięg a THAAD średni ,dla formalności. THAAD bedzie tylko formalnie własnością SA . ...Zobrazit celý příspěvek

    No , cóż ...chyba trzeba napisać pare słów. Po pierwsze , w terminologi US PAC2-3 to krótki zasięg a THAAD średni ,dla formalności. THAAD bedzie tylko formalnie własnością SA . Kontrola,dostęp,serwis,transport itp. bedzie tylko w rękach US i koniec tematu o rozważaniach współpracy systemów s-400 , THAAD . Rosja teraz sprzeda wszystko i wszystkim, oprócz systemów balistycznych bo to ich jedyna i realna linia obrony. Doskonale wiedza,ze s400 nie jest tajemnica o czym my sami mogliśmy się przekonać obserwując wydarzenia w Syrii. Powody zakupów s400 przez turcje i SA są odmienne ale łączy je jedno, bliska współpraca militarna tych krajów . Wracając do s400 ,jest to system przestarzały działający na archaicznych założeniach , do ominięcia i likwidacji przez takie kraje, jak USA (NATO ) czy Izrael . Rosjanie nie maja technologi i bazują na modernizowanych systemach z lat 80 -tych i pewnie już niewiele się zmieni w tym temacie nawet jak wymyślą s800.Skrýt celý příspěvek

  • Shelmik
    23:28 16.11.2017

    A co kdyz tam jde uplne o neco jineho. Kdokoliv, kdo z techto systemu ziska jakekoliv informace (at uz jde o konstrukci raket nebo technologii radaru) ,tak je muze vyborne ...Zobrazit celý příspěvek

    A co kdyz tam jde uplne o neco jineho. Kdokoliv, kdo z techto systemu ziska jakekoliv informace (at uz jde o konstrukci raket nebo technologii radaru) ,tak je muze vyborne prodat.Kdo vi ,co kdo rusku slibil za jejich s400 , nemyslim si ,ze by nebylo uplne nerealne, aby jim zato slibily nakouknout cemukoliv pod kapotu .Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    17:55 16.11.2017

    Nevidel by som to až tak "zložito" ... Saudi chcú po vlne primitívneho trumpovho antiislamizmu dokázať, že nie sú na USA závislí .... a sú i iní .... aj keby S-400 len nechali v ...Zobrazit celý příspěvek

    Nevidel by som to až tak "zložito" ...

    Saudi chcú po vlne primitívneho trumpovho antiislamizmu dokázať, že nie sú na USA závislí .... a sú i iní .... aj keby S-400 len nechali v púšti .... môžu si to dovoliť.

    A Rusi jednoducho potrebujú predať všetko čo sa dá ...

    Pri Turecku to je určite zložitejšie ... Ergogan si chce robiť vlastnú politiku, ale na rozdiel od Saudov je jeho ekonomika previazaná zo západom (hlavne EÚ) tak, že môže jeho "šaškovanie" veľmi rýchlo dopadnúť na nie príliš zdravú tureckú ekonomiku, ktorá závisí od investícií a trhov štátov EÚ.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    17:30 16.11.2017

    Používat souběžně oba tyto PV systémy je dost zvláštní.Pokud nebudou začleněny do společného systému PVO nebudou tak účinné jak by mohli být. Jinak třeba ten S-400 neoperuje ...Zobrazit celý příspěvek

    Používat souběžně oba tyto PV systémy je dost zvláštní.Pokud nebudou začleněny do společného systému PVO nebudou tak účinné jak by mohli být.
    Jinak třeba ten S-400 neoperuje sám,ale v součinnosti s jinými PV prostředky,např. se systémem Pancir s1,což je logické,ty jednak brání dražší systém v případě silnějšího útoku,jednak nebudete přece plýtvat velmi drahými raketami systému S-400 na každý dron či amatérsky vyrobenou raketu,takové cíle systém velení přenechá tomu Panciři.Hm,ti Saudové chtějí ten S-400 provozovat samostatně?To jeho účinnost dost degraduje.Skrýt celý příspěvek

  • petr.svetr
    15:34 16.11.2017

    Onehdá se psalo ,že ani Čína ani Indie a ani Turecko, nedostanou nejvýkonější radar systému S400 ,jak je to se Saudskou Arábií? Transfer technologií méně výkonného systému by snad ...Zobrazit celý příspěvek

    Onehdá se psalo ,že ani Čína ani Indie a ani Turecko, nedostanou nejvýkonější radar systému S400 ,jak je to se Saudskou Arábií?
    Transfer technologií méně výkonného systému by snad nebyl problém.Skrýt celý příspěvek

  • kazd
    10:59 16.11.2017

    Může někdo vysvětlit nesoulad : AČR prosazuje nákup PVO stylem "každý pes jiná ves" s tím, že dodavatelé raket a radarů spolu vlastně vůbec nekomunikují v rámci jedno VŘ a pouze ...Zobrazit celý příspěvek

    Může někdo vysvětlit nesoulad :

    AČR prosazuje nákup PVO stylem "každý pes jiná ves" s tím, že dodavatelé raket a radarů spolu vlastně vůbec nekomunikují v rámci jedno VŘ a pouze deklarují nějaké schopnosti. viz. MADR versus náhrada KUB, RBS 70 versus ReVISOR atd..
    S tím, že nad vším bude RACCOS který to vše jako sladí...
    (já mám o tomto přístupu vážné pochybnosti)

    Pak tu máme dva ucelené systémy S-400 a THAAD, které jsou schopny sami operovat nezávisle na čemkoli jiném a je problém je použít v jedné PVO?

    "Jednoduše bude velmi obtížné zajistit, aby obsluhy S-400 a THAAD například nestřílely na stejný cíl nebo aby klíčové informace z ruského radiolokátoru byly přeneseny na americké místo velení a řízení střelby kompletu THAAD."Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    10:44 16.11.2017

    Iba postreh - Turci platia za porovnateľný počet systémov S-400 2x toľko ako Saudi.

    Iba postreh - Turci platia za porovnateľný počet systémov S-400 2x toľko ako Saudi.

Načítám diskuzi...