Ruská námořní pěchota: minulost a budoucnost
- 23. 11. 2017
- 121 komentářů
- Jan Buchar
Sovětská námořní pěchota získala svou slávu za druhé světové války. Po roce 1945 byla považována za elitní sílu rudé armády. Na konci 80. let minulého století započala její reorganizace, které měla vést k posílení bojových schopností těchto jednotek. K dokončení reorganizace ovšem nikdy nedošlo. SSSR se rozpadl a Rusko, kterému připadla nejvýznamnější část jednotek námořní pěchoty, se dlouhou dobu věnovalo jiným výzvám než reformě ozbrojených sil.
V roce 1991 tvořilo námořní pěchotu sovětského námořnictva 15 000 vojáků, kteří byli rozděleni do pěti velkých jednotek. 55. divize námořní pěchoty tehdy patřila k sovětskému tichomořskému loďstvu, 61. a 175. divize k severnímu, 810. brigáda k černomořskému a 336. brigáda k baltskému.
Po zániku SSSR ruské vojsko trpělo nedostatkem financí, jenž postihl i námořní pěchotu. Ztráta dělostřelecké techniky, mužstva a tanků způsobila její značné oslabení. Skutečný počet příslušníků námořní pěchoty byl navíc mnohem menší, než kolik uváděly oficiální ruské statistiky.
Roku 1994 vypukla první čečenská válka. Jednotkám námořní pěchoty tehdy chybělo až 80 % vojáků oproti formálnímu plnému stavu. Nasazení námořní pěchoty v konfliktu ovšem pro Moskvu bylo prioritou. Stále se totiž jednalo o jednu z nejschopnějších součástí tehdejší ruské armády. Neúplné jednotky byly rychle doplněny a po krátkém výcviku došlo k jejich vyslání v plné síle do Čečenska. K jejich úspěchům patří například dobytí prezidentského paláce v Grozném na začátku roku 1995.
Lépe vybavené a vycvičené jednotky námořní pěchoty se po roce 2000 dočkaly také reálného zvýšení stavů. To se pozitivně projevilo během jejich působení ve druhé čečenské válce a v roce 2008 během rusko-gruzínské války.
Na základě zkušeností z Gruzie se Rusko v roce 2009 rozhodlo zahájit velkou sérii reforem a škrtů, které postihly i námořní pěchotu. Jejich výsledkem se stalo úplné naplnění stavů a zvýšení bojové připravenosti, ale zároveň celkové zmenšení počtu jednotek a mužstva.
Potom, co se v roce 2012 stal ruským ministrem obrany Sergej Šojgu, došlo ke zrušení některých změn. Příkladem jsou dva pluky námořní pěchoty, které byly před reformami brigádami a které se na základě rozhodnutí nového ministra opět zvětšily na brigády.
Podle organizační struktury ruských ozbrojených sil z konce loňského roku jsou jednotky námořní pěchoty součástí ruského námořnictva. Jejich velitelem je generálporučík Aleksandr Kolpačenko z titulu náčelníka pobřežních sil, ke kterým námořní pěchota patří. Jednotky námořní pěchoty v současnosti tvoří následující útvary:
- 40. brigáda patřící k ruskému tichooceánskému loďstvu (Petropavlovsk-Kamčatskij)
- 61. brigáda patřící k ruskému severnímu loďstvu (Sputnik)
- 155. brigáda patřící k ruskému tichooceánskému loďstvu (Vladivostok)
- 336. brigáda patřící k ruskému baltskému loďstvu (Baltijsk)
- 810. brigáda patřící k ruskému černomořskému loďstvu (Sevastopol)
- 414. a 727. prapor patřící k ruské kaspické flotile (Kaspijsk a Astrachaň)
V únoru a březnu 2014 se jednotky 810. brigády podílely na blokování ukrajinských vojenských základen na Krymském poloostrově. Zabránily tak jakémukoliv pokusu o odpor, který by mohl zpomalit či ztížit ruský postup. Stejná brigáda společně s oběma prapory kaspické flotily od roku 2014 střeží hranici mezi Krymem a Ukrajinou. Jednotky námořní pěchoty mezi léty 2014-2015 také působily v okolí Rostova na Donu a Voroněže nedaleko rusko-ukrajinské hranice.
810. brigáda se od září 2015 podílí na ochraně ruské letecké základny Hmímím v Sýrii. Členové této jednotky dokonce byli v březnu 2016 dokonce vyznamenáni za vynikající službu během operací na Krymském poloostrově a v Sýrii.
Ruská námořní pěchota
Moskva v současné době usiluje o posílení schopností své námořní pěchoty. Součást této snahy představuje jak povyšování průzkumných a výsadkářských rot na prapory, tak i vyzbrojování jednotek raketomety BM-21 GRAD.
Námořní pěchota navíc využívá kolová obrněná vozidla BTR-80 a BTR-82A, obrněné transportéry MT-LB, bojová vozidla pěchoty BMP-2, samohybné houfnice 2S1 Gvozdika, samohybná děla 2S3 Akacija a samohybné minomety 2S9 Nona. V posledních letech do své výbavy také zařadila bezpilotní letouny, systémy pro vedení radioelektronického boje a nové komunikační prostředky. Jednotky námořní pěchoty využívají i nové neprůstřelné vesty Korsar-MP a komplety Ratnik.
Ruská námořní pěchota na druhé straně postrádá specializovaná vyloďovací vozidla a obojživelné obrněné transportéry, protože se taková zařízení teprve nyní vyvíjí. Dosud neobdržela ani žádná, podle svých potřeb náležitě upravená, bojová vozidla pěchoty BMP-3 typu BMMP, BMP-3F nebo BT-3F. Celkově lze říci, že je většina současné techniky ruské námořní pěchoty zastaralá.
Moskva se snaží své ozbrojené síly profesionalizovat a její námořní pěchotu by v budoucnu měli tvořit jen vojáci z povolání. K hlavním úkolům těchto jednotek patří vyloďovací operace, které opakovaně nacvičují. Přestože se Rusku pro svou námořní pěchotu nakonec nepodařilo získat francouzské lodě třídy Mistral, v blízké době pravděpodobně dokončí jejich domácí obdoby.
Námořní pěchota ruského námořnictva je mobilní a dobře vycvičená síla, která má vysokou morálku, schopnost bojovat v různých klimatických podmínkách a která využívá nejnovější produkty ruského vojenského průmyslu. Jednotky námořní pěchoty jsou v ruských ozbrojených silách považovány za elitní. K největším výzvám námořní pěchoty patří zlepšení taktiky nasazení a modernizace techniky.
Ruskou námořní pěchotu se v budoucnu vyplatí sledovat. Nejenže se její příslušníci od 90. let minulého století účastnili snad všech ozbrojených konfliktů, ve kterých Rusko hájilo své zájmy, ale navíc má k dispozici i velmi pokročilou techniku. Byla to právě námořní pěchota, kdo se účastnil testování kompletu Ratnik.
Jak informovala Rossijskaja gazeta, jednotky ruské námořní pěchoty by v blízké době mohly získat nové obojživelné obrněné transportéry a první výsadkovou loď třídy Ivan Gren, která prochází posledními zkouškami před přijetím do aktivní služby.
Související články
Stíhací bombardér Su-34 nahradí bitevníky Su-25?
Podle Viktora Bonadareva, bývalého velitele ruského letectva a současného předsedy výboru Rady Ruské ...
- 08.11.2017
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Nový ruský záchytný stíhač MiG-41 v roce 2020
Podle ruských médií v roce 2020 vzlétne prototyp nové ruské záchytné stíhačky MiG-41, která začne od ...
- 12.11.2017
- 100 komentářů
- Jan Grohmann
Ruský státní vyzbrojovací program pro roky 2018 až 2027
Příští týden ruský prezident Vladimír Putin příjme vedení ministerstva obrany, členy vlády a ...
- 15.11.2017
- 29 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské a americké protivzdušné systémy S-400 a THAAD pro Saúdskou Arábii
Saúdská Arábie zvolila netradiční cestu modernizace své protivzdušné obrany (PVO). Saúdové projevili ...
- 16.11.2017
- 10 komentářů
- Jan Grohmann
PavolR: je přeci jedno, že vedle sebe žijí v celkem mírných poidmínkách Rusové a Číňané. Z toho přeci nelze tvrdit, že tím Číňané automaticky získávají skills k životu v podmínkách ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR: je přeci jedno, že vedle sebe žijí v celkem mírných poidmínkách Rusové a Číňané. Z toho přeci nelze tvrdit, že tím Číňané automaticky získávají skills k životu v podmínkách naprosto odlišných od těch, kde žijí. Jak by je získali? Jako že byli ozářeni know-how života na severní Sibiři od Rusů a automaticky to umí jen z nějakého fluida? Číňané na Sibiři, o které je řeč a o které se bavíme v této teoretické debatě nežijí a ani nikde nežijí v podobných podmínkách.
Damik: jsem rád, že mám tolik nohsledů, co se zabývají sledoáním mých nálad. Chápu, že v pro někoho, bez vdělání a osobnosti to může být dobrá kompenzace. Pokračujte damik.
P.S. nic to nemění na faktu, že Far east prostě není ta oblast, o které je řeč. Ale na vašem levelu celkem dobrý :-)Skrýt celý příspěvekFenri je dneska nejaky podrazdeny, ze hned vytahnul Muslimskou kartu ... normalne zacne lidi jenom urazet, kdyz nema pravdu ... to bude asi Vanocema Pro ostatni: vzhledem k tomu ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri je dneska nejaky podrazdeny, ze hned vytahnul Muslimskou kartu ... normalne zacne lidi jenom urazet, kdyz nema pravdu ... to bude asi Vanocema
Pro ostatni: vzhledem k tomu co stoji Cinu invaze do Jiho-Cinskeho more, tak tahle ticha invaze do Ruska si uz na sobe vydelala a je bez problemu. A take je pro Cinu tahle oblast o hodne dulezitejsi nez Jiho-Cinske more. A bylo by naivni se domnivat ze je to jenom stastna nahoda ...Skrýt celý příspěvekA je to tu zase....."hádanice v mateřské školce" o tom, co by kdyby.... a furt dokola, ale především od mnohých zdejších "es" s úplně nesmyslnými předpoklady i závěry. Mezi ...Zobrazit celý příspěvek
A je to tu zase....."hádanice v mateřské školce" o tom, co by kdyby.... a furt dokola, ale především od mnohých zdejších "es" s úplně nesmyslnými předpoklady i závěry.
Mezi Ruskem, Čínou, USA a Evpropskými státy NATO za současného rozložení sil nikdy nedojde k většímu konfliktu ve formě útoku na uzemí kohokoliv z nich se snahou obsadit ho, kýmkoliv z nich. Maximálně k nějaké "malé kočkované" či nějakému menšímu střetu na zájmovém území mimo tyto státy.
Kdyby totiž kodokoliv z těchto velkých hráčů zaútočil na druhého a chtěl dobýt jeho území, ten napadený by okamžitě, jakmile by začal ztrácen půdu pod nohama, zlikvidoval útočící armádu nepřítele jadernými taktickými zbraněmi. A dost možná by tak učinil hodně brzy po útoku, prakticky na hranicích, aby se vyhl zamoření svého vnitrozemí, protože dnes by už předem tento napadený věděl poměrně přesně, jaká síla proti němu stojí a zda je schopen udržet nepřítele na hranicích. Vůbec by to neznamenalo globální jaderný konflikt, tomu by se vyhnuli a strategické zbraně ke vzájemnému vyhlazení nepoužili, ale taktické jaderné zbraně by použili zcela jistě. Nikdo z těchto států by se nenechal tím druhým porazit a dobýt.
A právě proto k takovému konfliktu nikdy nedojde, protože jsou si toho všichni vědomi.
To, že velmoci se mohou navzájem 100% zlikvidovat strategickými jadernými zbraněmi, a s tím vědomím je také nikdo soudný nepoužije, vůbec neznamená, že by neváhali použít taktické jaderné zbraně "na frontě" k odvrácení porážky a dobytí svého území nepřítelem.Skrýt celý příspěvekfenri: Porovnal som dve populácie žijúce vedľa seba v totožných klimatických podmienkach. Pokiaľ si ale myslíte, že inde žijú ešte drsnejší a prispôsobivejší Rusi, tak to nemá ...Zobrazit celý příspěvek
fenri:
Porovnal som dve populácie žijúce vedľa seba v totožných klimatických podmienkach. Pokiaľ si ale myslíte, že inde žijú ešte drsnejší a prispôsobivejší Rusi, tak to nemá zmysel ďalej rozvádzať.
damik:
Mne to príde tak trocha ako hystéria, aká sa objavuje aj u nás v súvislosti s Rómami (už ich bude väčšina, už ich bude väčšina). Toto vyjadrenie letí už roky rokúce a kde sú všetci tí Číňania?Skrýt celý příspěvekDamiku - mě spíš trápí, že jsme zaspali tu muslimskou invazi do Evropy. Přijde 1.5 milionu Číňanů na Sibiři mi přijde jako menší problém, než 1.5 milionů muslímů v Evropě. ...Zobrazit celý příspěvek
Damiku - mě spíš trápí, že jsme zaspali tu muslimskou invazi do Evropy.
Přijde 1.5 milionu Číňanů na Sibiři mi přijde jako menší problém, než 1.5 milionů muslímů v Evropě. Přecijenom vzdělanostní a kulturní úroveň číňanů a jejich hustota na Sibiři jsou jinde, než srovnatelná čísla muslimů v malé Evropě.
No, hlavně že si můžeme zatleskat, že Rusům na zadní dvorek lezou Číňani.
Ještě jedna jazyková Damiku Far East není Sibiř. A už vůbec ne ta, o které je celou dobu řeč. Jste o pár tisíc kilometrů vedle.Skrýt celý příspěvekFenri: Na druhou stranu co bz dělali Číňaní na Sibiř. Za rok by zjistili, že je jim tam zima, že to není taková sranda, do toho partyzáni (to Rusům jde) a ještě rádi by se ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri: Na druhou stranu co bz dělali Číňaní na Sibiř. Za rok by zjistili, že je jim tam zima, že to není taková sranda, do toho partyzáni (to Rusům jde) a ještě rádi by se vrátili.
Fenri a Putka nejak tu Cinskou invazi nejak zaspali ...
http://abcnews.go.com/Internat...
Alexander Shaikin, in charge of controlling the Russian-Chinese border, said on June 29 that 1.5 million people from China have illegally entered the Russian Far East over the past 18 months.Skrýt celý příspěvekPavolR: podívejte se do atlasu. Oblast jižně od Amuru není severní Sibiř, o které se tady celou dobu bavíme, Plho! Vždyť je to jižněji, než ČR (i když je tam drsnější klima). ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR: podívejte se do atlasu.
Oblast jižně od Amuru není severní Sibiř, o které se tady celou dobu bavíme, Plho!
Vždyť je to jižněji, než ČR (i když je tam drsnější klima).
Prosím všechny - než začnete něco psát, podívejte se, kde co je. Primorský kraj není superdrsný svět plynových polí Tajmyru či niklové peklo Norilska.
Mimochodem, usuzovat podle počtu Číňanů, jak se jim kde daří, je poněkud sporné (podle této logiky se Indům, Somálcům... daří senzačně, množí se jak králíci, za druhé jste prostě několik tisíc kilometrů jinde. V úplně jiném světě.Skrýt celý příspěvekfenri: Realita ale dokazuje, že Čiňanom sa v sibírskych podmienkach darí neporovnateľne lepšie ako Rusom (je úplne jedno, kto to bude čím zdôvodňovať). Stačí sa pozrieť na podie ...Zobrazit celý příspěvek
fenri:
Realita ale dokazuje, že Čiňanom sa v sibírskych podmienkach darí neporovnateľne lepšie ako Rusom (je úplne jedno, kto to bude čím zdôvodňovať). Stačí sa pozrieť na podie rieky Amur. Na sever od nej žije v Amurskej oblasti 800k Rusov a na juh v provincii Heilongjiang takmer 37M Hanov - teda "klasických Číňanov". Evidentne tie klimatické podmienky dobre zvládajú (na rozdiel od povedzme Tibetu, kde tvoria iba niekoľko percent populácie).
https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvekKOLT: já přírodovědec též a s genetickou bych to nepřeháněl. Pokud ale chlapec odvozuje schopnost přežití někde podle ETNICKÉ PŘÍBUZNOSTI je to prostě blbost. To je vše. Etnická ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: já přírodovědec též a s genetickou bych to nepřeháněl.
Pokud ale chlapec odvozuje schopnost přežití někde podle ETNICKÉ PŘÍBUZNOSTI je to prostě blbost. To je vše. Etnická příbuznost prostě mezi většinou sibiřských národů a číňanů není. Tečka. Ještě jednou: geneticky jsou Amazonští indiání Mansijcům příbuznější, než Rusové. Etnicky vůbec a schopní přežít tam prostě nejsou. Tak nevím, co to ten chlapec pindá. Prostě píše irelevantní kravinu a ještě v tom má terminologickou blbost.
Etnikum nerovná se rasa. Viz třeba Maďaři či Estonci. S amazonskými indiány či Polynésany nemají společného nic, přesto podle Jirosiho jsou jim bližší, než třeba těm Rusům. Jistě v tom oba cítíme jistou nepřesnost.
Za další já nikde netvrdím, že by to pro Číňany nebyl na Sibiři med. Píšu, že by možná po roce zjistili, že kombinace těžby v extrémních podmínkách (ne, s tím zkušenosti nemají), sibiřského klimatu a partyzánské činnosti Rusů by jim přestala vonět. A na to Jirosi vyletěl, že přeceňuji Rusy, že sibiřské národy mají etnicky blíž k číňanům. Jenže o sibiřské národy tu vůbec nejde a s tématem nedouvisí a každý to chápe.
Podnebí Číny je mírnější než Sibiř (pokud se tedy nehodláte zastavit na Amuru, jenže to, co by Čína chtěla leží mnohem dál a v mnohem tvrdších podmínkách).
A na tom kousíčku Altaje, co do Číny zasahuje mnoho Číňanů (etnických) nežije. A Altaj není TAK drsný, jak Sibiř. Jeho nejstudenější část - Čuja, je turisticky a sportovně velmi frekventovaná. To bych třeba o Putoramě netvrdil :-)Skrýt celý příspěvekUž tu zasejc rozebíráme kraviny a slovíčkaříme ;-) Urááá na startovní čáru paralympiády :-) fenri, etnicita, rasa..... to mě fuk, já přírodovědec ;-) Čili pro mě je z hlediska ...Zobrazit celý příspěvek
Už tu zasejc rozebíráme kraviny a slovíčkaříme ;-) Urááá na startovní čáru paralympiády :-)
fenri, etnicita, rasa..... to mě fuk, já přírodovědec ;-) Čili pro mě je z hlediska příbuznosti zásadní genetika. A tady jsou Číňané (jakožto národ) rozhodně příbuznější většině sibiřských národů než Rusové.
Dále bych si nebyl jistý, do jaké míry můžete tvrdit, že by to na Sibiři bylo pro Číňany (jakožto státní příslušníky) tak nesnesitelné. Ono to na severu a severozápadě Číny není žádný med, Altaj, kontinentální podnebí... tam by se Krtečkovi a pandě asi moc nelíbilo :-) A s geografií souvisí i poslední poznámka – jasně, že ZFJ je ze surovinového hlediska velmi zajímavá. Ale já psal o tom, co by zajímalo Čínu. A ta by, téměř jistě, šla primárně po oblastech poblíž svého teritoria. A odtud je to do ZFJ ještě pořádný kus cesty. Pokud někdo by mohl o ZFJ uvažovat v rámci porcování medvěda (pokud by medvěd, nedej Bože, chcípl), tak Norové (mají to blízko), Kanada (nemá to letecky tak daleko a na severu to umí) či USA (ti mají dost síly nacpat se kamkoliv a Aljašku taky zvládli včetně těžby surovin).
Jirosi, a jak s tím souvisí Ukrajina?Skrýt celý příspěvekJirosi - to na faktu, že jste napsal naprostou kravinu, resp. celou serii vůbec nic nemění. Prostě etnicky nejsou sibiřské národy s číňany příbuzné. Ještě jednou: nejsou. ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi - to na faktu, že jste napsal naprostou kravinu, resp. celou serii vůbec nic nemění.
Prostě etnicky nejsou sibiřské národy s číňany příbuzné. Ještě jednou: nejsou. Myslel jsem, že jsem to vysvětlil jasně.
Za další pokud píšete o ETNICKÉ příbuznosti s Číňany, je logické, že se dovoláváte čínského etnika, nikoliv státních příslušníků ČLR. Tj. Ujguři jsou Číňané z pohledu státnosti, ale NEJSOU Číňané z pohledu etnického. Navíc pokud odvozujete mnohem etnickou příbuznost Ujgurů s Číňany, než s Rusy tvrzením, že v v Číně žijí Ujguři také (a tedy jsou Číňany ve smyslu státní příslušnosti), platí naprosto to samé i k Rusku.
Za další případná etnická příbuznost (řekněme) Čukčů s Číňany (oboje je od "č", že) nijak neimplikuje schopnost či neschopnost Číňanů těžit na Sibiři, protože za:
a.) schopnosti nejsou dány vzdáleným genetickým původem (Amazonští indiáni jsou ve vašem pojetí bližší Korjakům či MAnsijcům, než Rusové, přesto by si na Sibiři asi dobře nevedli)
B.) ty Sibiřské národy na Sibiři nic netěží
Druhý váš odstavec je zcela irelevantní a nijak nesouvisí s tím, co jsem psal ani s tím, o čem je řeč. Nazdar.Skrýt celý příspěvekFenri: Nepsal sem o Číňanech jako obecně, nikoliv o některém etniku... To že Čína není etnicky jednotná pro vás doufám není novinka. Vlastníkem surovin jsou státy. Rusko je ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri: Nepsal sem o Číňanech jako obecně, nikoliv o některém etniku... To že Čína není etnicky jednotná pro vás doufám není novinka.
Vlastníkem surovin jsou státy. Rusko je "federace" států, pokud by se podařilo něco oddělit tak jak to ukázali Rusové na Ukrajině... Myslíte že můžete jako Ukrajinec přijet do separatistikých částí z kusem papíru a domůžete se něčeho xDDDDSkrýt celý příspěvekKOLT: ty národy jsem viděl in vivo a nijak to nemění nic na faktu, že etnicky prostě s Číňany nic společného nemají. Etnicita nesouvisí s tím, jak se nám Evropanům jeví zvenku. ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT:
ty národy jsem viděl in vivo a nijak to nemění nic na faktu, že etnicky prostě s Číňany nic společného nemají. Etnicita nesouvisí s tím, jak se nám Evropanům jeví zvenku.
Ano, jediné, co se dá říct, že mají společného je, že podle německých rasových teorií jsou součástí jedné mongoloidní rasy.
Jenže tyto teorie jednak mají dost významné odpůrce (netřeba rozebírat proč), za druhé rasa a etnikum spolu nesouvisí. Hovoří-li Jirosi o etnicitě obyvatel Sibiře, tak je ve vztahu k Číně irelevantní. Etnicky s nimi nejsou příbuzní. Napsal byste, že etnicky mají Laponci blízko k Maorům či Polynésanům? A že Polynésané by si vedli v Laponsku ideálně a byli tam spokojení?
Za další od toho Jirosi odvíjí, že by si číňané na Sibiři asi vedli lépe než Rusové (napadá tím mojí myšlenku, že spousta lidí by se divila, jak je na Sibiři tvrdý chlebíček). To je evidentní kravina, protože přestože sdílí stejnou (podle jedné teorie) rasu, nejsou na to prostředí adaptovaní. Je to stejné, jako tvrdit, že Havajci či Polynésané jsou na Sibiř lépe adaptovaní než Rusové, protože jsou stejné rasy, jako původní obyvatelé Sibiře.
A konečně Jirosiho poznámka byla zcela irelevantní, protože ty národy na Sibiři nic netěžili. Takž odvíjet schopnost Číňanů těžit na Sibiři od toho, že jsou stejné rasy (ale nikoli etnika, jak psal Jirosi) je prostě evidentní hovadina.Skrýt celý příspěvekJirosi, napsal jste v 17:16 toto?: "fenri: Nechci ti kazit tvou představu o Rusech, ale národy které žijí na Sibiři budou mít etnicky mnohem blíže k Číňanům než ke klukům z ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi, napsal jste v 17:16 toto?:
"fenri: Nechci ti kazit tvou představu o Rusech, ale národy které žijí na Sibiři budou mít etnicky mnohem blíže k Číňanům než ke klukům z Moskvy. "
Myslím že ano. Takže vám odpovídám na to, co jste napsal - tj. napsal jste kravinu. Drtivá většina národů žijících na území Sibiře (a už vůbec ne na tom území, o kterém byla řeč v mém příspěvku, na který jste reagoval) nemá s Číňany společného VŮBEC NIC. Tudíž neohou být číňanům etnicky mnohem bližší, než Rusové, či třeba Papuánci. Chápete? Myslím, že dobře, ale nechcete přiznat, že u vás tradičně ideologické zapálení vysoce přesáhlo vzdělání.
1,4), Ano není to podstatné. Žijí tam hlavně Rusové, Ukrajinci, Bělorusové a další národy z ex SSSR, pak tam žije něco málo původních národů (znovu - s číňany nemají etnicky nic společného) a nerostné bohatství patří RF.
2.) Ano, Evenků žije vČíně asi jako v Rusku, ale nic to nemění na tom, že:
2a.) nežijí v oblastech, o kterých je řeč
2b.) nemají s Číňany etnicky společného vůbec nic. Prostě jste mimo. Turci nejsou etnicky mnohem blíž Němcům, než Tatarům jen proto, že v Německu žije mnohem víc Turků, než s ejich kdy potkalo s Tatary. Kapišto?
3.) Ve vztahu k vašemu tvrzení, že národy Sibiře jsou etnicky mnohem bláže Číně jsou spekulace o tom, kolik žije Ujgurů či Tuvinců v Číně zcela irelevantní. Prostě s nimi nejsou příbuzní ani vzdáleně (OK, všichni jsme od Adama a Evy) a za další nežijí v oblastech, o kterých je řeč.
5.) Naopak, výhradně o tomto BYLA ŘEČ. Psal jsem o tom, že by Číňany asi rychle přešla radost a idealizované řpedstavy z exploatace Sibiře, až by zjistitli, jak je to komplikované a drsné. A na to napíšete, že Rusy přeceňuji, že lidi na Sibiři mají blíže k Číňanům.
Takže ne:
-ti, co tam žijí jsou vůči Rusům v naprosté měnšině
-v exploataci Sibiře, tedy toho, o co by stálo vést válku, nehrají žádnou roli
-ani náhodou a ani vzdáleně nejsou příbuzní Číňanům.
Na vaší větě, vůči které jsem se ohradil byla pravdivá jen tečka na konci. Možná...Skrýt celý příspěvekKOLT urcite aj vyvlastnenie je mozne. Lenze je set sakra rozdiel vyvlastnit obcanov vlastneho statu ktorych sa nema kto zastat a je rozdiel vyvlastnit pripadne mnohomiliardove ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT
urcite aj vyvlastnenie je mozne. Lenze je set sakra rozdiel vyvlastnit obcanov vlastneho statu ktorych sa nema kto zastat a je rozdiel vyvlastnit pripadne mnohomiliardove investicie jednej z najsilnejsich ekonomik sveta ktora ma aj nemalu vojensku silu.
A ak sa predpoveded naplnia tak by to znamenalo vyvlastnenie majetku buduceho ekonomickeho hegemona podobneho terajsim USA. To by tie odvetne kroky a kludne odohravajuce sa len na ekonomickom poli Rusko nemuselo ustat.Skrýt celý příspěvekKOLT: Zámienku sebaurčenia som použil pre prípad Jakutska, ktoré je na dôvažok formálne republikou. V prípade Amurskej oblasti by som to videl skôr na spochybnenie zmlúv, ktorými ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT:
Zámienku sebaurčenia som použil pre prípad Jakutska, ktoré je na dôvažok formálne republikou. V prípade Amurskej oblasti by som to videl skôr na spochybnenie zmlúv, ktorými Ruské Impérium dané územie získalo.Skrýt celý příspěvekPavolR, jenže tenhle způsob etnické proměny je na mezinárodním poli nepoužitelný, tím si právo na sebeurčení nevydobudete. Nehledě na to, že provést takový scénář na Sibiři není ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR, jenže tenhle způsob etnické proměny je na mezinárodním poli nepoužitelný, tím si právo na sebeurčení nevydobudete. Nehledě na to, že provést takový scénář na Sibiři není zrovna jednoduché.
Slavoslav, vlastnění je samozřejmě důležité. Jenže v Rusku už jednou dokázali, že jsou ochotni měnit vlastnictví výrobních prostředků i půdy a příliš si přitom nezatěžovat hlavu nějakými mezinárodními právy a závazky (koneckonců i my jsme to o něco později zvládli).
fenri, ještě jedna věc mě napadla – oni Číňani s tou zimou nebudou mít až takový problém, jak naznačujete. Zvláště, pokud využijí právě svoje občany z těchto etnik či obecně svoje seveřany. Čímž samozřejmě netvrdím, že v pohodě zvládnou klima Země Františka Josefa. Nicméně o tu Číně primárně nepůjde ;-)Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...