Ruská námořní pěchota: minulost a budoucnost
- 23. 11. 2017
- 121 komentářů
- Jan Buchar
Sovětská námořní pěchota získala svou slávu za druhé světové války. Po roce 1945 byla považována za elitní sílu rudé armády. Na konci 80. let minulého století započala její reorganizace, které měla vést k posílení bojových schopností těchto jednotek. K dokončení reorganizace ovšem nikdy nedošlo. SSSR se rozpadl a Rusko, kterému připadla nejvýznamnější část jednotek námořní pěchoty, se dlouhou dobu věnovalo jiným výzvám než reformě ozbrojených sil.
V roce 1991 tvořilo námořní pěchotu sovětského námořnictva 15 000 vojáků, kteří byli rozděleni do pěti velkých jednotek. 55. divize námořní pěchoty tehdy patřila k sovětskému tichomořskému loďstvu, 61. a 175. divize k severnímu, 810. brigáda k černomořskému a 336. brigáda k baltskému.
Po zániku SSSR ruské vojsko trpělo nedostatkem financí, jenž postihl i námořní pěchotu. Ztráta dělostřelecké techniky, mužstva a tanků způsobila její značné oslabení. Skutečný počet příslušníků námořní pěchoty byl navíc mnohem menší, než kolik uváděly oficiální ruské statistiky.
Roku 1994 vypukla první čečenská válka. Jednotkám námořní pěchoty tehdy chybělo až 80 % vojáků oproti formálnímu plnému stavu. Nasazení námořní pěchoty v konfliktu ovšem pro Moskvu bylo prioritou. Stále se totiž jednalo o jednu z nejschopnějších součástí tehdejší ruské armády. Neúplné jednotky byly rychle doplněny a po krátkém výcviku došlo k jejich vyslání v plné síle do Čečenska. K jejich úspěchům patří například dobytí prezidentského paláce v Grozném na začátku roku 1995.
Lépe vybavené a vycvičené jednotky námořní pěchoty se po roce 2000 dočkaly také reálného zvýšení stavů. To se pozitivně projevilo během jejich působení ve druhé čečenské válce a v roce 2008 během rusko-gruzínské války.
Na základě zkušeností z Gruzie se Rusko v roce 2009 rozhodlo zahájit velkou sérii reforem a škrtů, které postihly i námořní pěchotu. Jejich výsledkem se stalo úplné naplnění stavů a zvýšení bojové připravenosti, ale zároveň celkové zmenšení počtu jednotek a mužstva.
Potom, co se v roce 2012 stal ruským ministrem obrany Sergej Šojgu, došlo ke zrušení některých změn. Příkladem jsou dva pluky námořní pěchoty, které byly před reformami brigádami a které se na základě rozhodnutí nového ministra opět zvětšily na brigády.
Podle organizační struktury ruských ozbrojených sil z konce loňského roku jsou jednotky námořní pěchoty součástí ruského námořnictva. Jejich velitelem je generálporučík Aleksandr Kolpačenko z titulu náčelníka pobřežních sil, ke kterým námořní pěchota patří. Jednotky námořní pěchoty v současnosti tvoří následující útvary:
- 40. brigáda patřící k ruskému tichooceánskému loďstvu (Petropavlovsk-Kamčatskij)
- 61. brigáda patřící k ruskému severnímu loďstvu (Sputnik)
- 155. brigáda patřící k ruskému tichooceánskému loďstvu (Vladivostok)
- 336. brigáda patřící k ruskému baltskému loďstvu (Baltijsk)
- 810. brigáda patřící k ruskému černomořskému loďstvu (Sevastopol)
- 414. a 727. prapor patřící k ruské kaspické flotile (Kaspijsk a Astrachaň)
V únoru a březnu 2014 se jednotky 810. brigády podílely na blokování ukrajinských vojenských základen na Krymském poloostrově. Zabránily tak jakémukoliv pokusu o odpor, který by mohl zpomalit či ztížit ruský postup. Stejná brigáda společně s oběma prapory kaspické flotily od roku 2014 střeží hranici mezi Krymem a Ukrajinou. Jednotky námořní pěchoty mezi léty 2014-2015 také působily v okolí Rostova na Donu a Voroněže nedaleko rusko-ukrajinské hranice.
810. brigáda se od září 2015 podílí na ochraně ruské letecké základny Hmímím v Sýrii. Členové této jednotky dokonce byli v březnu 2016 dokonce vyznamenáni za vynikající službu během operací na Krymském poloostrově a v Sýrii.
Ruská námořní pěchota
Moskva v současné době usiluje o posílení schopností své námořní pěchoty. Součást této snahy představuje jak povyšování průzkumných a výsadkářských rot na prapory, tak i vyzbrojování jednotek raketomety BM-21 GRAD.
Námořní pěchota navíc využívá kolová obrněná vozidla BTR-80 a BTR-82A, obrněné transportéry MT-LB, bojová vozidla pěchoty BMP-2, samohybné houfnice 2S1 Gvozdika, samohybná děla 2S3 Akacija a samohybné minomety 2S9 Nona. V posledních letech do své výbavy také zařadila bezpilotní letouny, systémy pro vedení radioelektronického boje a nové komunikační prostředky. Jednotky námořní pěchoty využívají i nové neprůstřelné vesty Korsar-MP a komplety Ratnik.
Ruská námořní pěchota na druhé straně postrádá specializovaná vyloďovací vozidla a obojživelné obrněné transportéry, protože se taková zařízení teprve nyní vyvíjí. Dosud neobdržela ani žádná, podle svých potřeb náležitě upravená, bojová vozidla pěchoty BMP-3 typu BMMP, BMP-3F nebo BT-3F. Celkově lze říci, že je většina současné techniky ruské námořní pěchoty zastaralá.
Moskva se snaží své ozbrojené síly profesionalizovat a její námořní pěchotu by v budoucnu měli tvořit jen vojáci z povolání. K hlavním úkolům těchto jednotek patří vyloďovací operace, které opakovaně nacvičují. Přestože se Rusku pro svou námořní pěchotu nakonec nepodařilo získat francouzské lodě třídy Mistral, v blízké době pravděpodobně dokončí jejich domácí obdoby.
Námořní pěchota ruského námořnictva je mobilní a dobře vycvičená síla, která má vysokou morálku, schopnost bojovat v různých klimatických podmínkách a která využívá nejnovější produkty ruského vojenského průmyslu. Jednotky námořní pěchoty jsou v ruských ozbrojených silách považovány za elitní. K největším výzvám námořní pěchoty patří zlepšení taktiky nasazení a modernizace techniky.
Ruskou námořní pěchotu se v budoucnu vyplatí sledovat. Nejenže se její příslušníci od 90. let minulého století účastnili snad všech ozbrojených konfliktů, ve kterých Rusko hájilo své zájmy, ale navíc má k dispozici i velmi pokročilou techniku. Byla to právě námořní pěchota, kdo se účastnil testování kompletu Ratnik.
Jak informovala Rossijskaja gazeta, jednotky ruské námořní pěchoty by v blízké době mohly získat nové obojživelné obrněné transportéry a první výsadkovou loď třídy Ivan Gren, která prochází posledními zkouškami před přijetím do aktivní služby.
Související články
Stíhací bombardér Su-34 nahradí bitevníky Su-25?
Podle Viktora Bonadareva, bývalého velitele ruského letectva a současného předsedy výboru Rady Ruské ...
- 08.11.2017
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Nový ruský záchytný stíhač MiG-41 v roce 2020
Podle ruských médií v roce 2020 vzlétne prototyp nové ruské záchytné stíhačky MiG-41, která začne od ...
- 12.11.2017
- 100 komentářů
- Jan Grohmann
Ruský státní vyzbrojovací program pro roky 2018 až 2027
Příští týden ruský prezident Vladimír Putin příjme vedení ministerstva obrany, členy vlády a ...
- 15.11.2017
- 29 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské a americké protivzdušné systémy S-400 a THAAD pro Saúdskou Arábii
Saúdská Arábie zvolila netradiční cestu modernizace své protivzdušné obrany (PVO). Saúdové projevili ...
- 16.11.2017
- 10 komentářů
- Jan Grohmann
Jirosi: -ne, to vy argumentujete tím, že těžit plyn a ropu v polárních podmínkách je snadné, protože mají teplotu vyšší než nula. Pamatujete? Je to už asi půl hodiny, ale snad si ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi:
-ne, to vy argumentujete tím, že těžit plyn a ropu v polárních podmínkách je snadné, protože mají teplotu vyšší než nula. Pamatujete? Je to už asi půl hodiny, ale snad si na to vzpomenete...
Po čtvrté: kde konkrétně v arktických podmínkích Čína těží ropu, plyn a jiné nerosty a tahá tisíce kilometrů šílenými podmínkami?
Co jsem nepochopil na vašem tvrzení, že sibiřská etnika jsou etnicky příbuzná Číňanům? Jasně a opakovaně jsem doložil, že nejsou. Vy jen okopáváte kotníky. Ratlík může chvíli vyvllávat úsměv, ale když to trvá dlouho...Skrýt celý příspěvekFenri: Mohl bych tě citovat, ale proč když ty máš problém s chápáním psaného textu. "Znovu se ptám na tu těžbu v polárních podmínkách. Po třetí. Aha, takže vytěžim zemní plyn s ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri: Mohl bych tě citovat, ale proč když ty máš problém s chápáním psaného textu.
"Znovu se ptám na tu těžbu v polárních podmínkách. Po třetí. Aha, takže vytěžim zemní plyn s teplotou vyšší než nula a on si ji udrží i v pruduktovodech? "
To jako vážně argumentujete zamrznutím zemního plynu v potrubí?Skrýt celý příspěvekJirosi, vy jste přišel s tím, že schopnost fungovat na severní Sibiři je dána etnickym základem. Já to považuji za blbost, ale je to vaše teze. Nerostne bohatství nesouvisí s ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi, vy jste přišel s tím, že schopnost fungovat na severní Sibiři je dána etnickym základem. Já to považuji za blbost, ale je to vaše teze.
Nerostne bohatství nesouvisí s velikostí pevniny, milý tupoune. Čína je hladová mj. po ropě a te je na jih od Číny spousta. Dtto kovy, legurity atd. Ale raději se budete hádat, než byste se podíval na mapu nerostneho bohatství.
Znovu se ptám na tu těžbu v polárních podmínkách. Po třetí. Aha, takže vytěžim zemní plyn s teplotou vyšší než nula a on si ji udrží i v pruduktovodech?
Ne Jirosi, nejsem jediný, kdo nepochopil, co jste psal. Jsem jediný, kdo se s vámi patla a stále vám, jak postiženýmu deku, vysvětluje, že jste napsal věcnou, faktickou kravinu. Na tom není co chápat. Ano, můžu napsat, že Slunce je černé a hranaté a pak vmest oponentům, že nechapou co myslím. Ale pak bych byl za úplnýho... Jirosiho. Sibiřské národy, těžící suroviny prostě nejsou etnicky blízké Číňanům. Chápání, nechápaní - nejsou, tečka.Skrýt celý příspěvek"Jirosi, takže tvrdíte, že vezmu-li třeba Polynesany a presidlim je má Ojmjakonu, že tam budou spokojeni? " Tady si někdo plete pojmy, spokonejnost a výkonost těžby. O ...Zobrazit celý příspěvek
"Jirosi, takže tvrdíte, že vezmu-li třeba Polynesany a presidlim je má Ojmjakonu, že tam budou spokojeni? "
Tady si někdo plete pojmy, spokonejnost a výkonost těžby. O spokojenosti vězňů v gulazích asi nepohybuje nikdo(sarkasmus), ale těžily v létě jako v zimě.
"A vím, že v zeměpise jste silný asi jako v etnologii, ale mohl byste upřesnit vaší objeveno představu, že na jih od Číny nejsou suroviny? "
Tak už jen objem pevniny, která je nad a pod Čínou dost naznačuje, vzhledem k tomu, že jiné suroviny se krom Nafty a zemního plynu se z moře netěží..
"Mohl byste uvést ta naftova a plynová pole v čínských horách? Nějak jste na to zapomněl."
Zrovna ropa a zemní plyn se těží asi nejsnáze, protože je můžete dopravovat potrubími a z podzemí jsou o vyšší než nulové teplotě. Násobně těžší je v takových podmínkách provozovat doly povrchové těžby.
"Co etnika, už jste se doučil základy?"
Jste jediný kdo to co sem psal nepochopil a stále se sebe děláte .... i když vám to vysvětlovalo už několik lidí....Skrýt celý příspěvekStanda Blabol: tak Znovu-konkrétní oblasti, kde v polárních oblastech Sibiře žijí Číňané, budují tam infrastrukturu, stavějí města a ziji tam rutině. To, že někdo má podíl ve firmě ...Zobrazit celý příspěvek
Standa Blabol: tak Znovu-konkrétní oblasti, kde v polárních oblastech Sibiře žijí Číňané, budují tam infrastrukturu, stavějí města a ziji tam rutině. To, že někdo má podíl ve firmě a posílá tam montéryy nesvědčí o ničem.
A mimochodem: mohl byste nám napsat, kdy vypukla ta válka RF ČR, že píšete o tom, že s žádnými partyzany problémy nejsou? Ony by totiž byly až za války...Skrýt celý příspěvekJirosi, takže tvrdíte, že vezmu-li třeba Polynesany a presidlim je má Ojmjakonu, že tam budou spokojeni? A vím, že v zeměpise jste silný asi jako v etnologii, ale mohl byste ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi, takže tvrdíte, že vezmu-li třeba Polynesany a presidlim je má Ojmjakonu, že tam budou spokojeni?
A vím, že v zeměpise jste silný asi jako v etnologii, ale mohl byste upřesnit vaší objeveno představu, že na jih od Číny nejsou suroviny?
Mohl byste uvést ta naftova a plynová pole v čínských horách? Nějak jste na to zapomněl.
Co etnika, už jste se doučil základy?Skrýt celý příspěvekSuperme: Ono to "naprosto nereálne" existuje už 40 rokov :-D : https://en.wikipedia.org/wiki/... A pokiaľ sa ako primárny argument pre dobudovanie ...Zobrazit celý příspěvek
Superme:
Ono to "naprosto nereálne" existuje už 40 rokov :-D :
https://en.wikipedia.org/wiki/...
A pokiaľ sa ako primárny argument pre dobudovanie infraštruktúry na južnom pobreží použije zásobovanie Južnej Kórei, hneď to nebude až také politicky nepriechodné:
https://www.cryopolitics.com/2... Skrýt celý příspěvekStandaBlabol - To, že by na Aljašce něco podobného vzniklo je naprosto nereálné! Zaprvé politická situace - pro Trumpa a republikány celkově je tohle naprosto nemyslitelné - není ...Zobrazit celý příspěvek
StandaBlabol - To, že by na Aljašce něco podobného vzniklo je naprosto nereálné! Zaprvé politická situace - pro Trumpa a republikány celkově je tohle naprosto nemyslitelné - není to Obama, který Číňanům z nějakého důvodu lezl do zadku a upřímně řečeno si myslím, že tohle by se nestalo ani za něj. A i kdyby to mělo ten tzv. politický souhlas, tak by to zablokovali obyvatelé všemožnými žalobami a jinými možnostmi, protože Aljaška je téměř nedotknuté území.
Co se Sibiře týče, dovolím si citovat z jednoho zdejšího článku na AN z roku 2014:
"V současné době se jeví spolupráce Ruska a Číny jako nezlomná. Spolupráce je však spíše politickým kalkulem vůči Spojeným státům než aktem, který má historické nebo kulturní opodstatnění. Spolupráce bude trvat, dokud jedna země bude potřebovat druhou, resp. dokud bude Čína potřebovat Rusko. Otázka je, jak ještě dlouho?"
Plácáš jen domněnky a svá přání, která jsou naprosto nereálná...Skrýt celý příspěvekFenri: " A skutečně si myslíte, že by nějakym dělníkům od Šanghaje nebyla v Ojmjakonu či Anadyru kosa?" Asi stejná jako těm "Rusům" co to tam těží teď... ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri: " A skutečně si myslíte, že by nějakym dělníkům od Šanghaje nebyla v Ojmjakonu či Anadyru kosa?"
Asi stejná jako těm "Rusům" co to tam těží teď...
Viz.
"fenri
Datum: 25.11.2017
Čas: 17:25
Slavo: já také nevidím žádný hendikep Číňanů pro severní oblasti."
"A že pro Čínu není snazší případný útok na jih?"
Možná byl, ale když někam útočíte vůli surovinám. Těžko vám pomůže útok jinam, kde ty suroviny nejsou.Skrýt celý příspěvekFenri, bez ohledu na tvoje teorie o neschopnosti Cinanu snaset zimu, uz na Sibiri jsou a tezi. V minulych letech investovali do ruskeho tezebniho prumyslu spoustu penez a v ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri,
bez ohledu na tvoje teorie o neschopnosti Cinanu snaset zimu, uz na Sibiri jsou a tezi. V minulych letech investovali do ruskeho tezebniho prumyslu spoustu penez a v projektech, ktere spoluvlastni, jsou cinstni zamestnanci. Od top managementu az po pracovniky v terenu. Z velke casti uz tezbu na Sibiri kontroluji a ani zima ani zadni tvoji partyzani jim potize nedelaji.
A brzo budou i na Aljasce, planuji spolecny podnik s Americany na dodavky plynu ze severnich nalezist Aljasky, potrubim pres celou Aljasku na jih a dal do Ciny tankery. Kapacitou se to ma blizit Sile Sibire. A planuji to, aby se nedostali do stejne zavislosti na ruskych energetickych surovinach v jake byla vychodni Evropa.
Tak ted honem misto faktu k tematu dalsi kopec urazek, dovolil jsem si vyvratit nesmysli velkeho Fenriho.Skrýt celý příspěvekJirosi, mohl byste uvést nějaká čínská vysokohorská naftova či plynová pole, kde je běžně třeba - 30,40 stupňů? A to celé za útoků dobře vyzbrojenych partyzánů? Mohl byste úvést ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi, mohl byste uvést nějaká čínská vysokohorská naftova či plynová pole, kde je běžně třeba - 30,40 stupňů? A to celé za útoků dobře vyzbrojenych partyzánů? Mohl byste úvést nějaké příklady toho, jak stavěli přes permafrost produktovody? A bránili je tam před sabotazemi partyzánů? A skutečně si myslíte, že by nějakym dělníkům od Šanghaje nebyla v Ojmjakonu či Anadyru kosa? A že pro Čínu není snazší případný útok na jih?
Povězte nám raději ještě nějaké vtipné teorie o etnické blízkosti Čukčů nebo Ujguru s Číňany. V tom jste nedostižný.Skrýt celý příspěvek"Problém vidím v tom, že to jsou Číňani - nemají polární zkušenosti s těžbou, válkou a dlouhodobým životem tam." Vzhledem k tomu, že zvládají těžbu a život ve vysokohorském ...Zobrazit celý příspěvek
"Problém vidím v tom, že to jsou Číňani - nemají polární zkušenosti s těžbou, válkou a dlouhodobým životem tam."
Vzhledem k tomu, že zvládají těžbu a život ve vysokohorském prostředí, tak by mně zajímalo čím to podkládáte. Když rozdíl mezi vysokými horami a severskými oblastmi je v tom, že hory jsou ještě o lvl výše díky nedostatku kyslíku.Skrýt celý příspěvekFenri: "Na druhou stranu co bz dělali Číňaní na Sibiř. Za rok by zjistili, že je jim tam zima, že to není taková sranda," Celá diskuze vznikla nad tímhle vaším stupidním ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri: "Na druhou stranu co bz dělali Číňaní na Sibiř. Za rok by zjistili, že je jim tam zima, že to není taková sranda,"
Celá diskuze vznikla nad tímhle vaším stupidním tvrzením. Stejně jako cokoliv jiného se nakoupí technologie a pak by se těžilo lépe jako do teď. Západ už teď vlastní technologie co by mohli tuhle těžbu zefektivnit, proto je na ni embargo. Rusové v technologii těžby zaostávají.Skrýt celý příspěvekSlavo - výjímečně se docela blížíme shodě. Že by by Vánoce? Problém vidím v tom, že to jsou Číňani - nemají polární zkušenosti s těžbou, válkou a dlouhodobým životem tam. Drtivá ...Zobrazit celý příspěvek
Slavo - výjímečně se docela blížíme shodě. Že by by Vánoce?
Problém vidím v tom, že to jsou Číňani - nemají polární zkušenosti s těžbou, válkou a dlouhodobým životem tam. Drtivá většina Pekingu loajálního obyvatelstva jsou zemědělci monzunových nížin. V chladných podmínkách vzdáleně se blížících severu jsou hlavně národy Tibetu a střední Asie (ti Ujguři a podobné mongolské a turkické skupiny), které Peking na dlouhé otěži nikam pustit nemůže.
A samozřejmě - biologicky na to, po obalení technologií, mají.
A samozřejmě, celé je to kvikot nad ryze teoretickou úvahou.
A samozřejmě, obsazení libovolného území je možné pouze po případném vnitřním rozkladu RF, který nelze vyloučit.Skrýt celý příspěvekFenri s tym suhlasim. Ja som len reagoval na Cinania vs severske podmienky kde fakt problem nevidim a z niektorych tvojich formulacii (vid citacia od PavolR napr) to vyzralo, ze ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri
s tym suhlasim. Ja som len reagoval na Cinania vs severske podmienky kde fakt problem nevidim a z niektorych tvojich formulacii (vid citacia od PavolR napr) to vyzralo, ze ty tam niekde problem vidis len preto, ze su to Cinania.
Tie teorie o utoku a nasilnom zabrani severu Cinanmi ani neriesim to je teoreticka blbost od pociatku.
A ako som napisal k nejakej zmene hranic realne dojde iba ak sa Rusko dostane do stadia vnutorneho rozpadu. V opacnom pripade by cely Cinsky kontigent vaporizovala takticka jadrova zbran a to kludne aj na Ruskom uzemi. Ono zase tie zbrane nejake extra velke zamorenie nesposobia aby nejaky velitel citil vycitky pozuit ich v tej oblasti.Skrýt celý příspěvekPavol: OK, blbá formulace, mea culpa. Myslel jsem ve smyslu know-how, technologií, zkušeností.... Ona kožní řasa v koutku oka z vás seveřana jaksi neudělá. Velmi podstatná část ...Zobrazit celý příspěvek
Pavol: OK, blbá formulace, mea culpa. Myslel jsem ve smyslu know-how, technologií, zkušeností.... Ona kožní řasa v koutku oka z vás seveřana jaksi neudělá. Velmi podstatná část mongoloidní rasy (furt nejsem úplně zajedno s tímto pojetím), obývá i velmi jižn oblasti a i kdž má kožní řasu (a je tedy podle vás ready jít na sever), tak by tam prostě nepřežili.Skrýt celý příspěvek
Mimochodem, když už jsme tu naučili nové slovo: Ujguři, cobi "důkaz" toho, že sibiřské národy jsou etnicky blízké Číňanům, tak by stálo za to uvést, že: Ujguři jsou TURKICKÝ ...Zobrazit celý příspěvek
Mimochodem, když už jsme tu naučili nové slovo: Ujguři, cobi "důkaz" toho, že sibiřské národy jsou etnicky blízké Číňanům, tak by stálo za to uvést, že:
Ujguři jsou TURKICKÝ národ EUROPOIDNÍHO původu. S Číňany nemají společného opravdu nic, čistě geneticky a lingvisticky by spíš byli blíže těm Rusům, nebo nám (nebýt křížení, genocid apod.).
A) Europoidní kmeny
1. Pečeněhové
2. Kyrgyzové jenisejští
3. Türgešové
4. Teleskové - Ujgurové, Jagma aj.
5. Kypčakové ( spojením s Kimaky pak vznikli Kumáni, Polovci)
A mimochodem jejich abeceda je VELMI podobná runovému písmu.
Tolik k tomu, že Ujguři jsou vlastně Číňani. Fakt nejsou.
K tomu, jak by pro Peking dobývali severní Sibiř: Ujguři byli obětí několika čínských genocid, kdy bylo povražděno několik desítek % obyvatel. Ani dnes nejsou vzájemné vztahy nic moc.
http://www.ceskatelevize.cz/ct...
Představa, že by Ujguři pro Peking obětovali život v bojích s Rusy je naprosto utopická a řekl bych, že jsou naopak slušný bič Moskvy na Peking, než obráceně. Kdyby je Peking hnal na permafrost, spíš by s chutí nafasovali kalachy od Rusů a šli proti Pekingu.
Takže ještě jednou pro pomalejší: Ujguři NEJSOU Číňané.Skrýt celý příspěvekfenri:
Tak to som si iba zle vyložil formuláciu Vašu formuláci: "Já jsem jen upozornil na to, že Číňané na to žádnou predispozici nemají".
Tak potom berte, že som nič nenapísal.fenri:
Tak to som si iba zle vyložil formuláciu Vašu formuláci: "Já jsem jen upozornil na to, že Číňané na to žádnou predispozici nemají".
Tak potom berte, že som nič nenapísal.Slavo: já také nevidím žádný hendikep Číňanů pro severní oblasti. Píšu jasně o tom, že nemají zkušenosti s těžbou v polárních oblastech (a neví, co to obnáší), že nejsou zvyklý na ...Zobrazit celý příspěvek
Slavo: já také nevidím žádný hendikep Číňanů pro severní oblasti. Píšu jasně o tom, že nemají zkušenosti s těžbou v polárních oblastech (a neví, co to obnáší), že nejsou zvyklý na polární klima a že by je partyzánská činnost Rusů v kombinaci s těmito všemi faktory mohla přesvědči, že to za to nestojí, když na jihu je příjemněji a konkurenti slabší. CO z toho je podle váš špatně?
Ano, soudruhové v Pekingu by Ujgury na sever klidně nahnali, ale:
-Ujguři se jim fest bouří už takhle a vsadím boty, že poté, co by je přesunuli pár tisíc kilometrů na sever, tak by se dvakrát nepřetrhli v práci pro Peking.
-Nic to nemění na tom, co jsem psal - že Ujguři nejsou etnicky Číňané
Z kontextu příspěvku autora té kraviny (Jirosiho) to bylo jasné hned, že myslí etnické Číňany, když píše o ETNICKÉ BLÍZKOSTI k Číňanům. Čili píše o etniku. Budete tvrdit, že Ujguři jsou Rusové? Asi ne. Stejně tak nelze tvrdit, že Ujguři jsou Číňané a Ahmed je Švéd. Resp. tvrdit to lze, ale jaksi to moc nefunguje.
BTW - aby to bylo ještě zajímavější, tak Ujguři mají indoevropský původ, byť je prakticky komplet překrytý křížením s Číňany, stejně jako mongolský původ Maďarů je překryt europoidy.
Pavol: ale já nikde nepsal, že nemají dispozice pro život v chladu. To je fakt paralympiáda... Psal jsem o tom, že nejsou zvyklý tam žít, nemají žádné zkušenosti s těžbou v polárních oblastech (ty mají jenom Rusové, Kanaďané a Američané) a že by je tam otravovali Rusové. Proboha je to tak strašně složitá informace, že jí tu někdo nemůže pochopit? Genetiku sem úplně pomýleně přitáhl Jirosi.
.Skrýt celý příspěvekfenri: Číňania majú celú paletu biologických predispozícií špeciálne pre život v chladných podmienkach, len pri tom išli trocha iným smerom než Európania: ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: Číňania majú celú paletu biologických predispozícií špeciálne pre život v chladných podmienkach, len pri tom išli trocha iným smerom než Európania: https://mozgovna.pravda.sk/clo... Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...