Polsko: 3 % HDP na obranu a jaderné zbraně

Polská stíhačka F-16; ilustrační foto; větší foto / galerie 31.BLoT

Z úst polských politiků čím dál častěji zaznívají hlasy u nutnosti zvýšit vojenský rozpočet až na úroveň 3 % HDP. Stejně tak Polsko usiluje o připojení k aliančnímu programu sdílení jaderných zbraní (Nuclear sharing).

V letošním roce polské ministerstvo obrany hospodaří s rozpočtem 35,9 miliardy zlotých (224 miliard Kč), což představuje 2 % HDP. Podle polského ministra obrany Antoni Macierewicze však 2 % HDP nestačí na realizaci všech prioritních vojenských programů.

Ministerstvo obrany plánuje za prioritní vojenské programy utratit 130 miliard zlotých (814 miliard Kč). Tento odhad výdajů byl schválen ještě minulým ministrem obrany Tomaszem Siemoniakem. Podle Macierewicze (ministr obrany od 2015) si však prioritní programy ve skutečnosti vyžádají 235 miliard zlotých (1,74 bilionu Kč).

Polský ministr obrany tak zdůraznil, že je nutné zvýšit rozpočet polského ministerstva obrany na 3 % HDP.

“Pan prezident správně uvedl, (...), že pro obnovu armády do té míry, aby byla schopna samostatné a efektivní obrany polského území, jsou nutné alespoň 3% HDP výdajů na armádu,” uvedl Macierewicz po summit NATO ve Varšavě v roce 2016.

Ke zvýšení vojenských výdajů na 3 % HDP vyzval nedávno i vlivný polský politik Jaroslaw Kaczynski, předseda politické strany PiS (Právo a Spravedlnost). Při současném výkonu polské ekonomiky, 3 % HDP odpovídají částce 53,9 miliardy zlotých (336 miliard Kč).

Podle Kaczynskeho je navýšení rozpočtu také nezbytné, aby Polsko mohlo usilovat o přičlenění do programu sdílení jaderných zbraní NATO.

V současné době, v rámci strategie jaderného odstrašováni, hostí na svému území americké jaderné zbraně Belgie (10-20 hlavic), Německo (více než 20 hlavic), Itálie ( 70 až 90 hlavic), Nizozemsko (10-20 hlavic) a Turecko (až 50 až 90 hlavic). Ve všech případech se jedná o taktické jaderné pumy B61 (síla 0,3–340 kt). Jako nosiče používají evropské země letadla F-16 nebo Tornado.

První zmínky o vážném zájmu Polska připojit se do programu sdílení jaderných zbraní se objevily na konci roku 2015. Tehdy Tomasz Szatkowski, náměstek ministra obrany uvedl, že polská vláda “zvažuje a analyzuje” možnost připojit se k programu sdílení amerických jaderných zbraní.

Proti takové aktivitě ale může podle Jakuba Palowskieho z webu Defence24 velmi silně vystupovat Německo, které se bojí zhoršení vztahů s Ruskem. Námitky k rozšiřování jaderných zbraní v Evropě projevil například německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. Také generální náměstek tajemníka NATO Rose Gottemoeller uvedl, že rozvoj nových jaderných zbraní “neslouží bezpečnosti a stabilitě”.

Je také nutné vzpomenout na dohodu mezi NATO a Ruskem před 20 lety, kdy se Aliance rozšiřovala směrem na východ. Aliance Rusku deklarovala, že nebude na území nových členských států rozmísťovat nukleární zbraně ani "hlavní bojové síly".

Podle Palowskieho jednou z cest silnějšího polského politického postavení, ve smyslu vyjednávání o připojení k programu jaderného sdílení, je právě rychlejší posilování vojenského rozpočtu.

“Zvýšení kapacity polské obrany automaticky posílí postavení naší země v NATO a posílí důvěryhodnost před spojenci. Kromě vztahu s USA, spojenci budou ochotni dělat větší ústupky vůči Polsku. Varšava může hrát například větší roli v ochraně Pobaltských zemí nebo dokonce západní Evropy (a to i před útokem ruských manévrujících střel). To ale vyžaduje velmi rychlý růst výdajů na obranu, neboť 2 % HDP umožňuje modernizaci relativně malé části polských ozbrojených sil, a to pouze v omezené míře a v delším časovém horizontu,” píše ve svém textu Palowski.

Polsko ale při zvyšování vojenských výdajů narazí na několik zásadních problémů. Prvním je rychlost navyšování. Při skokovém navýšení polské ministerstvo obrany jednoduše dodatečné peníze nevstřebá.

Podle současných představ navýšení polského vojenského rozpočtu nad úroveň 2 % HDP začne v roce 2018. V roce 2020 obranné výdaje stoupnou na 2,2 % HDP a v roce 2030 na 2,5 % HDP. Samozřejmě při politické vůli je možné celý proces urychlit.

Avšak Polsko také musí najít cestu, jak do obrany přesměrovat ze státního rozpočtu více peněz. Navýšení rozpočtu ministerstva obrany automaticky znamená, že Varšava sníží výdaje v jiných oblastech.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rok 2017 – Stěžejní rok pro polskou armádu

Modernizační program polských ozbrojených sil, zahájený v roce 2013, doznal za poslední roky několik ...

Americká armáda posílá tanky do Polska

V těchto dnech do Polska přijíždí první američtí vojáci s těžkou obrněnou technikou. Američtí vojáci ...

Polsko plánuje koupit 96 stíhaček F-16

Polská vláda zkoumá, za jakých podmínek lze od amerického letectva nakoupit až 96 použitých stíhaček ...

Polská armáda nakoupí 57 tisíc útočných pušek Beryl

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni začal s firmou Fabryka Broni (FB) jednat o objednávce 57 000 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • fenri
    12:47 22.02.2017

    Mimochodem o tom, s kým se dohodneme (já bych tedy nejraději s nikým, resp. na distanc s oběma) spor je. Ale možná je to tím, že můj děda si prošel 14ti výslechy u Fleischera (ne, ...Zobrazit celý příspěvek

    Mimochodem o tom, s kým se dohodneme (já bych tedy nejraději s nikým, resp. na distanc s oběma) spor je. Ale možná je to tím, že můj děda si prošel 14ti výslechy u Fleischera (ne, nebyl to Rus) na Pečkárně a prastrejdu Němci popravili ačkoliv to byl hodný a nekonfliktní ředitel gymnázia, který by se jistě dohodl na lecčems. A tak to nevidím správně objektivně.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    12:43 22.02.2017

    Nesher - asi máte opravdu problém se čtením textu a se znalostmi historie: 1.) Není pravda, že Němci mají tendenci čas od času vrazit na východ? Opravdu ne? 2.) Ano, nepsal jsem ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher - asi máte opravdu problém se čtením textu a se znalostmi historie:
    1.) Není pravda, že Němci mají tendenci čas od času vrazit na východ? Opravdu ne?
    2.) Ano, nepsal jsem nic o dobývání (a už vůbec ne za současné situace, kterou argumentujete vy!) ČR. Nicméně možností, jak nám vnutit svojí představu o tom, co je pro nás nejlepší je celá škála a ta tendence roste. To nevidí snad jen slepý.

    Rusové neustále vyrážejí dobývat západ? Ale no tak, vemte to od Kyjevské Rusy do současnosti a spočítejte to. Pak vemte totéž odbdobí (nebo o fous delší, protože o něčem jako Rusové můžeme hovořit po kratší dobu, než o něčem jako Němci) a spočítejte to. Kolikrát vletěli Rusové do Německa či do Francie? A kolikrát to bylo naopak? Nechci vám brát iluze, ale nějaké NEUSTÁLÉ vyrážení Rusů na Západ (zvláště pokud nebylo zahájeno útokem na jejich území) se zrovna moc časro nekonalo. lidně mě poučte. Každopádně výpadů Němců na Polské území bylo neporovnatelně více a většinou jim nepředcháel polský vpád na německé území.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    12:22 22.02.2017

    Fenri Tak já vážně už nevím - V jednom a téže příspěvku píšete, že Němci mají tendence jednou za čas vyrazit na východ a v další větě píšete, že jste nic o dobývání ČR (která leží ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri
    Tak já vážně už nevím - V jednom a téže příspěvku píšete, že Němci mají tendence jednou za čas vyrazit na východ a v další větě píšete, že jste nic o dobývání ČR (která leží na východ od SRN) nepsal.
    Ale zpátky k vašim otázkám, ne prognózovat neumím, stejně jako vy, což vám nebrání to dělat.
    Nicméně na základě dnešních zkušeností tvrdím, že spíš vyrazí Rusové na západ (což ostatně dělají s přestávkami neustále) než dnešní pacifisticko-socialističtí Němci na Varšavu.
    A to, že nám budou silnější státy něco vždy nutit je fakt, s tím neuděláme vůbec nic. Leda tak se můžeme izolovat, ale i tak tu budou mít velmoci nějaký vliv. Takže celé je to o tom, kdo bude mít ten vliv a jestli si k tomu budeme moci něco říct či ne. V našem prostoru o ten vliv, zvláště pokud USA někdy v budoucnu omezí svoji roli v Evropě, bude soupeřit SRN a Rusko. O tom s kým se spíše dohodneme myslím není sporu. Tož takSkrýt celý příspěvek

  • Nesher
    12:11 22.02.2017

    Tecka My si asi úplně nerozumíme (možná jen díky tomu, že každý mluví jiným jazykem), já v žádném případě nehájím vládu PO. Jen tvrdím, že PiS polské problémy zhoršuje. Právě ...Zobrazit celý příspěvek

    Tecka
    My si asi úplně nerozumíme (možná jen díky tomu, že každý mluví jiným jazykem),
    já v žádném případě nehájím vládu PO. Jen tvrdím, že PiS polské problémy zhoršuje.
    Právě proto, že jsme mezi Německem a Ruskem, tak musíme spolupracovat (nejen v rámci V4) a ne si hrát na velmoc (což Polsko momentálně dělá) s tím, že menší partneři jsou na obtíž a my všechno zvládneme sami.
    A to, že jsme mezi Německem a Ruskem je prostě fakt, s tím nic neuděláme. Proto je jak v našem, tak i polském zájmu mít alespoň s Německem co nejlepší vztahy, s Ruskem (min. za současného KGB režimu) to možné není.
    Na toto téma jsem četl celkem zajímavou úvahu zde - http://archiv.ihned.cz/c1-6563... Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    11:56 22.02.2017

    Radovane - blbosti plácáte vy. Protože nic z toho, co jste napsal jaksi ani v nejmenším nevylučuje to, co jsem napsal já, resp. z velké části jste si to vymyslel: 1.) KDE jsem ...Zobrazit celý příspěvek

    Radovane - blbosti plácáte vy. Protože nic z toho, co jste napsal jaksi ani v nejmenším nevylučuje to, co jsem napsal já, resp. z velké části jste si to vymyslel:

    1.) KDE jsem psal, že je Kaczyskui pro Polsko spása?
    2.) Psal jsem něco o předchozích vládách či stavu poslkých dálnic? Nepsal. Polská "vzpoura" (ty podivné znaky před a slovem vzpoura jsou uvozovky - mrkněte se, co to znamená, abyste z toho nevyvozoval zase nějaké hovadiny) proti Bruselu je faktem, stejně jako je faktem, to, že časem povolí a zmírní se, pokud se do toho nebude Brusel moc šťourat a něco jim vnucovat.
    3.) KDE jsem psal, že Schultz zahájí válku proti Polsku? Jste ožralý, nebo negramotný? Psal, že Schultz katalyzuje a akceleruje odvěkou německou snahu diktovat slabším soupeřům na východě. To ještě není válka, chápe to váš mozeček?
    4.) KDE jsem napsal, že občasně se rodící polské tendence vrátit Polsku jeho historická území jsou rozumné, nebo že s nimi souhlasím? Jenom existují a sílí. Stejně jako sílí nacionalismus na Ukrajině, který se obrací na všechny strany kolem. A někdo by to mohl šikovně přiživovat.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    11:48 22.02.2017

    Nesher - nepřijde vám poněkud mimo argumentovat k rpognoze toho, co bude za 20-30 současností? Navíc současností, kde se právě ty trendy, o kterých píši začínají objevovat? Němci ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher - nepřijde vám poněkud mimo argumentovat k rpognoze toho, co bude za 20-30 současností? Navíc současností, kde se právě ty trendy, o kterých píši začínají objevovat?
    Němci prostě historicky každých pár desítek let mají tendenci vyrazit na východ. Už něco přes tisíc let. Že by z toho vyrostli? Jejich potřeba diktovat nám na můj vkus poněkud roste.
    Psal jsme o tom, že by současná německá armáda vyrazila dobývat a ničit ČR?? Nepsal, že?
    Tak na co reagujete?
    Zkuste nejprve číst, na co reagujete a teprve po tom reagujte. Jinak jste mimo.
    Ona se dá síla vnutit i jinak.Skrýt celý příspěvek

  • Muhaha
    11:42 22.02.2017

    Pane Nesher, přiznávám, že význam Vaší reakce jde nějak mimo mne. Politici před volbami slibují X, po volbách činí Y. Ti drzejší nebo hloupější mezi nimi to doprovodí ...Zobrazit celý příspěvek

    Pane Nesher,

    přiznávám, že význam Vaší reakce jde nějak mimo mne.

    Politici před volbami slibují X, po volbách činí Y.
    Ti drzejší nebo hloupější mezi nimi to doprovodí vysvětlením, že sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a dnes v konfrontaci s realitou neobstojí.

    Pokud se bude PiS reálně snažit všechny své předvolební sliby o sociálním státu plnit, tak možná vyhraje i další volby, ale potom už přijde bankrot.
    Jestliže ale zdůvodní "odložení" těchto slibů potřebou obrany domoviny při zvýšeném riziku nepřátelské agrese, tak navýšení prostředků na tyto účely z 2% na 3% HDP vyjde státní kasu mnohem levněji, než nabobtnání dávek. A při chytré propagandě a lá "Hrdí orli ve smrtelném ohrožení" vyhrají další volby stejně.Skrýt celý příspěvek

  • Radovan
    11:29 22.02.2017

    fenri, plácáš blbosti.. Polsku předchozí 2 volební období vládla velmi úspěšně pravicová vláda. Země jako jediná v Evropě neprošla ekonomickou krizí, rozvíjela se ve všech ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri, plácáš blbosti..
    Polsku předchozí 2 volební období vládla velmi úspěšně pravicová vláda. Země jako jediná v Evropě neprošla ekonomickou krizí, rozvíjela se ve všech směrech. Kdo cestuje, tak vidí jakým pro nás neuvěřitelným rozvojem prošla dálniční síť. Díky šikovné diplomacii se Polsko stalo i respektovanou zemí. To že poslední volby prohrála je naprosto normální únava z vlády, v našich postkomunistických končinách ještě nikdo nevyhrál volby 3 x po sobě.
    Kaczynski není žádný úspěšný spasitel ale magor. Jen magor může vidět v leteckém neštěstí u Smolenska úmysl Ruska a tehdejšího premiéra Tuska a jen magor může chtít nechat těla neštěstí znovu exhumovat. Takhle posunuté to má nynější polská garnitura ve více věcech.
    Jestli vyhraje Schultz nebo Merkelová je v podstatě jedno, vládnout budou stejně spolu a nějaké vojenské nebezpečí z Německa opravdu nevidím.
    Ano, Polsko musí být vojensky velmi silné, předurčuje ho k tomu historická zkušenost a poloha mezi Německem a Ruskem, jestli ale zvládnou 3 % HDP nevím. Každopádně by Polsko mělo hrát v regionu velmi silnou roli v tom smyslu, že se naopak bude zastávat slabších před silnějšími, např. speciální garancí pro Pobaltí. Nějaké půtky o původní polská území na východě je totální nesmysl. Hranice jsou dané, původní obyvatelstvo přemístěné. Hranice chce a mění jen Rusko. Kde by to jinak skončilo? To by Německo mohlo požadovat Slezko, my třeba Kladsko, Maďaři jižní Slovensko atd..Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    11:24 22.02.2017

    ...mě třeba "zaujalo" to, že se v našich hlavních sdělovacích prostředcích vůbec neobjevilo, že říšská kancléřka Angela Merkelová americké požadavky (na plnění slíbených výdajů na ...Zobrazit celý příspěvek

    ...mě třeba "zaujalo" to, že se v našich hlavních sdělovacích prostředcích vůbec neobjevilo, že říšská kancléřka Angela Merkelová americké požadavky (na plnění slíbených výdajů na obranu) podpořila, zatímco její sociálně demokratický ministr zahraničí Sigmar Gabriel je zpochybnil s tím, že neví, odkud by požadovaná částka měla přijít...Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    11:23 22.02.2017

    Do Nesher , Giełda to tylko jeden z instrumentów pozyskiwania kapitału a faktem jest,ze PO dla ratowania dziury budżetowej nagle wycofał kapitał z giełdy patrz OFE. Rok 2009 ...Zobrazit celý příspěvek

    Do Nesher , Giełda to tylko jeden z instrumentów pozyskiwania kapitału a faktem jest,ze PO dla ratowania dziury budżetowej nagle wycofał kapitał z giełdy patrz OFE. Rok 2009 kryzys światowy a szczegolnie 2013 to kreatywna księgowość ,tak naprawde Polska nie byla "zielona wyspa" .
    Jesli chodzi o geopolitykę to zapominasz o dwoch graczach wagi ciężkiej. Rosja tylko próbuje znalesc dla siebie miejsce w nowym rozdaniu a Niemcy chca zachować status dający im rozwoj czyli kontrole nad UE . A gdzie my w tym jestesmy?Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    10:47 22.02.2017

    Nie mam jak teraz sprawdzic bo czasu brak ale pobieznie można założyć,ze warunki finansowania rozwoju w Czechach obecnie sa łatwiejsze niz w Posce. Modernizacja (niezakończona) ...Zobrazit celý příspěvek

    Nie mam jak teraz sprawdzic bo czasu brak ale pobieznie można założyć,ze warunki finansowania rozwoju w Czechach obecnie sa łatwiejsze niz w Posce. Modernizacja (niezakończona) infrastruktury w Polsce nie wzięła sie z powietrza,byla finansowana z rożnych źródeł . Dotacje celowe z UE ,dochód netto ,dług. Glowny problem to spadający dochód netto,co z tego,ze mamy wzrost gospodarczy jesli coraz większa czesc dochodu netto idzie na spłatę długu i stałych kosztów. Obecnie to glowny problem i zeby go rozwiązać należało by zmienic źrodła finansowania i zaczac realnie oszczędzać! Czyli reformy i przesunięcie spłaty długów np na rynek wewnętrzny bo łatwiej to kontrolować,patrz Japonia.
    Tak jak pisal Lukas ,nie ma najmniejszych szans na 3%, z pustego nie nalejesz.
    PiS chce sie dobrać do samorządów,ktore sa w rekach opozycji i wprowadzić reformę powaznie redukując ustawowo ilośc zatrudnianych osob w administracji. Teoretycznie zysk byłby liczony w miliardach złotych a koszt polityczny nieduży bo uderzylby opozycje. ;) czyli jeden sposobow na pozyskanie środków ... ;)
    Czesi maja teraz najniższe bezrobocie w Unii,to o czymś świadczy ale kryje sie zagrożenie bo jak zwiekszyć (utrzymać) wzrost gospodarczy bez dostępu do wolnych zasobów? Patrz Niemcy .Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    10:36 22.02.2017

    Muhaha Protože PiS zároveň nasliboval voličům (a hlavně na základě těchto slibů a nikoliv na základě nějakého ohrožení ze strany multu-kulti Evropy jak se nám tu někteří snaží ...Zobrazit celý příspěvek

    Muhaha
    Protože PiS zároveň nasliboval voličům (a hlavně na základě těchto slibů a nikoliv na základě nějakého ohrožení ze strany multu-kulti Evropy jak se nám tu někteří snaží podsouvat, vyhrálo volby) vybudování silného sociálního státu (v podstatě na úrovni ČR) a tolik zdrojů prostě polská ekonomika nemá.
    A pokud bude PiS pokračovat v nacionalizaci ekonomiky (vytlačování zahraničních investorů z klíčových sektorů, které následně ovládne stát (čti politici PiS), tak výkon ekonomiky půjde spíše dolů. Ostatně je to vidět na Varšavské burze, donedávna byla tahounem našeho regionu, dnes z ní houfně prchají investoři, např. ze tří českých firem kotovaných ve Varšavě se za posledních 5 měsíců již dvě stáhly)
    Fenri, Superme
    Takže ruská armáda pravidelně pořádá cvičení s námětem invaze do Pobaltí, případně dobytí Varšavy v několika dnech, ale Poláci (a my s nimi) se máme bát Německa. Tedy státu jehož ozbrojené složky by neubránily ani Berlín (v současném stavu), jehož obyvatelstvo je zcela prodchnuté pacifismem a jehož firmy vlastní nemalou část naši ekonomiky, tedy rozhodně nemá zájem ji zničit v nějakém nesmyslném konfliktu?
    A co je vůbec nejzábavnější je to, že konflikt s Ruskem je nepravděpodobný protože by Rusové měli velké ztráty (což je bezpochyby pravda), ale zároveň je tu pravděpodobnost konfliktu s Německem, které si přitom (z vnitropolitických důvodů) nemůže dovolit ani 20% ztrát oproti Rusům? Dovedete si představit jak by spolková vláda asi vysvětlovala občanům i zemským vládám (o mezinárodním společenství nemluvě) pochod na Varšavu v zájmu "posílení" evropských hodnot ? Do hodiny by náměstí po celém Německu byly plná protestujících a pokud by vláda necouvla, tak do týdne Bavorsko vyhlásí nezávislost. Německo je funkční demokracie na federálním principu, to není Rusko kde je všechno v rukou jednoho muže a parlament + členské státy federace slouží jen k tomu, aby formálně schválily příkazy z Kremlu.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    10:31 22.02.2017

    Na druhou stranu ono většina rozpočtu a státních útrat je vyhazování peněz a efektivita je mizivá (obecně), tak proč to nevyhazovat za zbraně, zvláště jsou-li produkovány doma...

    Na druhou stranu ono většina rozpočtu a státních útrat je vyhazování peněz a efektivita je mizivá (obecně), tak proč to nevyhazovat za zbraně, zvláště jsou-li produkovány doma...

  • palo satko
    10:25 22.02.2017

    Ak nemaju pripravene zmysluplne programy, tak malievanie penazi povedie k ich prehajdaku na hluposti a ešte im pokvitne korupcia.

    Ak nemaju pripravene zmysluplne programy, tak malievanie penazi povedie k ich prehajdaku na hluposti a ešte im pokvitne korupcia.

  • Muhaha
    09:54 22.02.2017

    2% HDP jsou ok, ale 3% jsou neudržitelná? Proč? Jaká je skladba polského HDP? Kolik % "vytvoří" konečné výdaje na spotřebu vládních institucí? Jaké mají Poláci saldo ...Zobrazit celý příspěvek

    2% HDP jsou ok, ale 3% jsou neudržitelná? Proč?

    Jaká je skladba polského HDP? Kolik % "vytvoří" konečné výdaje na spotřebu vládních institucí? Jaké mají Poláci saldo zahraničního obchodu?

    Pokud mají zdravější finance než ČR a nálada ve společnosti tomu přeje, tak 3% HDP nejsou nic, z čeho by se museli hroutit. Byla by to jen otázka politického přenastavení výdajových priorit.

    Tak např. ještě v 80tých letech minulého století utrácela Velká Británie (tehdy již žádná supervelmoc) na obranu stabilně přes 5% HDP a nikdo se tomu nedivil (a to přitom za pochodu utlumovali těžký průmysl atp.).

    Takže opravdu je to (při alespoň trochu zdravých financích) "pouze" otázka politických priorit.

    Navíc s HDP se dá tak čarovat, že obyčejný smrtelník ani kolikrát nepozná, že jeho oslavovaného růstu je dosahováno projídáním půjček v rámci spotřeby ...Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    07:35 22.02.2017

    Částečně se Polsku nedivím, byť stejně jako řada diskutujících pochybuji o dlouhodobé udržitelnosti 3%. Možná s vypětím všech sil a za kruciální podmínky, že gros investic půjde na ...Zobrazit celý příspěvek

    Částečně se Polsku nedivím, byť stejně jako řada diskutujících pochybuji o dlouhodobé udržitelnosti 3%. Možná s vypětím všech sil a za kruciální podmínky, že gros investic půjde na účet polského obranného průmyslu.

    K atmosféře v Polsku:
    souhlasím s Nesherem, že je to někdy exaltované a občas zazní hlasy trochu přes čáru.
    ALE:
    -Polsko prostě zvedá hlavu (se všemi plusy a mínusy)
    -lano se dlouho napínalo jedním směrem (Brusel, multikulti, neomarxismus...) a společnost teď reaguje výkyvem na druhou stranu. Ekvivalent s přetahovanou je poměrně přesný a ilustrativní. Teď je Polsko v poloze, že přetáhlo ideového protivníka a s náhle uvolněným lanem letí pozpátku. Není to trvalá ani stabilní poloha a moc bych z toho obavy neměl. Je to přirozená reakce společnosti.

    K rizikům pro Polsko:
    -souhlasím s rostoucí nebezpečností Německa. Zatím to není žhavé, jsou to jen drobné náznaky, ale až to bude jasné, bude pozdě. Ale kombinace rostoucího Islámu, enviromentalismu a vzestupu levice v Německu je prostě potenciálně velmi nebezpečná. A nástup Schultze to může jen urychlit, byť si nemyslím, že už za jeho vlády by došlo k nějakému ostřejšímu střetu. Ale je katalyzátorem a posouvačem možného (viz jeho vyhrožování ČR a dalším zemím - to je IMHO neakceptovatelné a jeho slova neměla zůstat bez velmi ostré odpovědi).
    -umím si představit konflikt s Ukrajinou o stará polská území a to z následujících důvodů:
    -na UA roste tradiční pocit, že jim všichni ubližují (Rusové jaksi z podstaty a Západ je teď zradil - prosím neřešme faktický obsah, UA politika je pocitová věc)
    -Volyňský masakr byla tak strašná a hned socialismem utlumená věc, že prostě ještě není historicky, v kolektivním podvědomí "odžita". Pateticky řečeno - volynští mrtvý vstávají z hrobů
    -VELMI DOBŘE si umím představit, že napětí mezi Polskem a UA by bylo nenápadně přiživováno a podporováno (hezky z odstupu) Ruskem. Asi málo věcí by bylo pro kremelské lákavější a zábavnější, než v klidu u kafíčka sledovat rozbroje mezi Polskem a UA a až budou oba soupeři v ringu utahaní, velkodušně nabídnou roli mediátora a moudrého báťušky. Přímý konflikt s Polskem Rusové IMHO nechtějí z několika důvodů (Polsko není příliš slabé a hlavně není tak změkčilé, jako Západ a lze čekat, že by bojovali-sice by prohráli, ale nebyla by to procházka růžovou zahradou / Rusko ten konflikt vůbec nepotřebuje, pokud se jim nesáhne na Kaliningrad - to je jediný důvod, proč by šli do tvrdého střetu). Ovšem dělat sponzora znepřáteleným stranám, to je pohodlné a je to klasické umění všech velmocí. Na druhou stranu si myslím, že než se to vyhrotí, tak Putin/Lavrov/Šojgu už budou moc staří a možná nebudou u moci. A popravdě řečeno nic dobrého z toho nekouká, navzdory všemu malování Putina za Hitlera.
    -a PŘESNĚ STEJNOU roli si umím představit i v některých bruselských kruzích a frakcích, protože toho nesmyslně hrdého Polska, které odmítá držet linii bruselské Komiterny tam mají mnozí plné zuby, stejně tak Ukrajiny, která má jediné dvě schopnosti na úrovni světové špičky:
    -nechat v sobě zmizet libovolný a v podstatě nekonečný proud peněz
    -ze svých průšvihů velmi dynamicky obviňovat v podstatě kohokoliv a to často dost neomaleněSkrýt celý příspěvek

  • Superme
    06:40 22.02.2017

    Když se podívám na situaci v Německu, tak se Polákům vůbec nedivím - to prostě ani nemůže být reakce na Rusko, ale na Německo. Schulz začíná mít čím dál větší šanci na vítězství ...Zobrazit celý příspěvek

    Když se podívám na situaci v Německu, tak se Polákům vůbec nedivím - to prostě ani nemůže být reakce na Rusko, ale na Německo. Schulz začíná mít čím dál větší šanci na vítězství (pravda, pouze průzkumy, ale přesto) - jak je vůbec možné, že má takové prefence člověk, který prohlásí: "Potřebujeme ducha evropského společenství. A v případě nutnosti to musí být VYNUCENÉ SILOU. Nelze – a já patřím k lidem, kteří to říkají - aby jsme v 21. století globalizaci a globální problémy řešili nacionalismem. V jistém okamžiku je třeba bojovat a je třeba říct, že v případě nutnosti budeme proti jiným bojovat, aby jsme dosáhli svého cíle."

    Takovou perličkou je v jeho životopise kapitola vzdělání - knihovník bez maturity. Až se mi chce říci... bůh pomáhej le Penové a Fillonovi ve Francii... protože jestli zvítězí duo Schulz-Macron, tak je Evropa v prde*i na druhou...Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    22:21 21.02.2017

    JirkaM:
    Štátna hranica je dosť pádny dôvod.
    Inak by ani Poliakom nemusel patriť Štetín a Rusom Královec. ;) Kapišto?

    JirkaM:
    Štátna hranica je dosť pádny dôvod.
    Inak by ani Poliakom nemusel patriť Štetín a Rusom Královec. ;) Kapišto?

  • JirkaM
    21:35 21.02.2017

    Nesher: Tak zrovna Lvov je Polsko. To že Ukrajinci bestiálně vyvraždili místní Poláky a to včetně žen a dětí a Bolševici vyhnali zbytek není důvod aby Lvov patřil Ukrajincům. Že ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher: Tak zrovna Lvov je Polsko. To že Ukrajinci bestiálně vyvraždili místní Poláky a to včetně žen a dětí a Bolševici vyhnali zbytek není důvod aby Lvov patřil Ukrajincům.

    Že Poláci zbrojí je docela rozumné. Jestli se jim budou zbraně hodit proti Rusům, Ukrajincům, nebo okolním islámským státům bude nakonec jedno.

    Ono je matematicky nevyhnutelné, že Německo bude ještě během našich životů islámským státem. A protože bolševici tak úspěšně zlomili české sedláky, tak jsou Poláci naše jediná naděje.

    Jen to těch jaderných zbraní bych se na jejich místě tak moc nehrnul.Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    21:11 21.02.2017

    Lukas Chcialem przeprosić za mocno pobieżna wypowiedz,próby użycia skrótów myślowych zle sie kończą. Co do defence24 ,tak jak napisałeś jest to jeden z wielu tak zwanych środków ...Zobrazit celý příspěvek

    Lukas
    Chcialem przeprosić za mocno pobieżna wypowiedz,próby użycia skrótów myślowych zle sie kończą. Co do defence24 ,tak jak napisałeś jest to jeden z wielu tak zwanych środków oddziaływania na opinie czy manipulacji. Ja jedynie chcialem zwrócić uwagę ogólnie ujmując na nasilająca sie walkę informacyjna w naszym regionie. Az takiej ilości nie mielismy do tej pory i to dotyczy Polski i Czech w proporcjonalnej skali ,w ogóle całego v4 i bliskiej okolicy, sumując szykuje nam sie gorący okres .
    Co do PIS to uważam,ze sa tylko narzędziem w rozgrywce( afera podsłuchowa i cudowne otwarcie na PiS) ,mogli dostac card blanche,pytanie czy to wykorzystają..narazie wyglada dosc blado ;)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 9