Polská armáda nakoupí 57 tisíc útočných pušek Beryl
- 1. 2. 2017
- 57 komentářů
- Michael Myklín
Polský Inspektorát pro vyzbrojováni začal s firmou Fabryka Broni (FB) jednat o objednávce 57 000 útočných pušek Beryl v hodnotě 350 milionů zlotých (2.2 miliardy Kč). Většinu pušek podle všeho dostanou chystané jednotky teritoriální obrany.
Polská armáda sází na Beryl
Polská útočná puška wz. 1996 (wz. 96 Beryl) je hlavní zbraní polských vojáků. Je vyráběna od roku 1997 a nyní se ve výzbroji polských ozbrojených sil nachází přes 100 000 kusů této zbraně v různých variantách (verze A, B, C i karabina Mini-Beryl). Wz. 96C byl představen v roce 2009 a nyní nahrazuje starší varianty A/B, které jsou postupně modernizovány.
Jen minulý rok polské ministerstvo obrany od FB objednalo přes 27 000 pušek. Pokud uspějí i vyjednávání ohledně tohoto posledního kontraktu, dočká se polská armáda zhruba 86 500 nových Berylů, které budou dodány do roku 2019.
Zatím není jisté, zda Beryly připadnou chystaným útvarům teritoriální obrany, ale pokud objednávka projde, ministerstvu obrany se podaří “vymýtit” z ozbrojených sil zbraně v sovětské ráži 7,62×39 mm a nahradit je zbraněmi v NATO ráží 5,56×45 mm.
O zformování jednotek teritoriální obrany bylo rozhodnuto v rámci širokých a ambiciózních snah polské vlády o modernizaci a reformu armády. Plán spočívá ve vytvoření 17 brigád tvořenými 86 prapory vázanými na krajská města. Při naplnění početních stavů pod velení generálního štábu polské armády se zařadí 35 tisíc dobrovolníků.
Pokud se objednávka 53 492 útočných pušek wz. 96C Beryl a 3 842 karabin wz. 96C Beryl (tzv. Mini-Beryl) uskuteční, půjde o největší zakázku firmy FB Radom za posledních 25 let.
Popagační video pušky Beryl.
FB (součást koncernu Polska Grupa Zbrojeniowa) má na svědomí také útočnou pušku wz. 88 Tantal a karabinu wz. 89 Onyks, předchůdce Berylu, jehož vývoj začal v první polovině devadesátých let.
Puška wz. 96C Beryl je postavena pro náboj 5,56×45 mm NATO, ale exportní verze existují i v ráži 7,62×39 mm (např. pro Nigérii). Celková délka zbraně je 910/980 mm podle polohy pažby. Rychlost střelby dosahuje teoreticky 700 ran/min. Hmotnost verze wz. 96C Beryl bez zásobníku je 3,65 kg.
Průtahy s vývojem nové útočné pušky MSBS
Ve stínu desetitisícové objednávky pušek Beryl je “příběh” útočné pušky MSBS (Modulowy System Broni Strzeleckiej), která ani po deseti letech vývoje není zavedena do výzbroje polské armády. Vývoj pušky přitom podle dřívějších informací Armádních novin prakticky skončil již v roce 2014.
Hlavní překážkou pro zavedení MSBS do výzbroje polské armády je byrokracie. O vývoj se stará FB Radom ve spolupráci s Vojenskou technickou akademií (Wojskowa Akademia Techniczna).
Popagační video MSBS
Projekt však financuje polské státní Národní centrum pro výzkum a vývoj (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), které vyžaduje splnění řady administrativních formalit. Podle polského zdroje Armádních Novin jde primárně o „papírový“ problém na ose průmysl-státní administrativa-vojsko.
FB Radon má na formálním ukončení vývoje přirozeně značný zájem. Po prodeji MSBS polské armádě totiž plánuje pušku nabízet v zahraničí. Ještě v roce 2014 se FB Radon pušku snažil nabídnout Francouzům , kteří tehdy hledali náhradu za FAMAS. Soutěž však nakonec vyhrál Heckler & Koch 416 F.
FB Radom počítá s výrobou 11 verzí MSBS. Šest v klasickém provedení - standardní karabina, karabina s granátometem, zkrácená karabina, lehký kulomet, puška pro přesnou střelbu a karabina pro ceremonie. Karabina v provedení bull-pup se chystá ve všech jmenovaných verzích, kromě verze pro ceremoniální povinnosti.
Zdroj: Defence24
Související články
KOMENTÁŘ: Polský minomet RAK vs. finský NEMO
V článku Kontejnerový minomet Nemo od finské Patrie bylo původně uvedeno: „Minomet Nemo je lehčí a ...
- 06.01.2017
- 20 komentářů
- Milan Vašíček
Rok 2017 – Stěžejní rok pro polskou armádu
Modernizační program polských ozbrojených sil, zahájený v roce 2013, doznal za poslední roky několik ...
- 09.01.2017
- 18 komentářů
- Tomáš Zwiefelhofer
Americká armáda posílá tanky do Polska
V těchto dnech do Polska přijíždí první američtí vojáci s těžkou obrněnou technikou. Američtí vojáci ...
- 09.01.2017
- 180 komentářů
- Jan Grohmann
Polsko plánuje koupit 96 stíhaček F-16
Polská vláda zkoumá, za jakých podmínek lze od amerického letectva nakoupit až 96 použitých stíhaček ...
- 22.01.2017
- 78 komentářů
- Jan Grohmann
Tak bral bych ho hned, o tom žádná :-) Cena HK-416/417 je brutální, o tom žádná. SIGy jsou levnější, ale *prý* také o něco horší co do kvality. Uvidíme, jaká bude ona HK-433, ...Zobrazit celý příspěvek
Tak bral bych ho hned, o tom žádná :-)
Cena HK-416/417 je brutální, o tom žádná. SIGy jsou levnější, ale *prý* také o něco horší co do kvality. Uvidíme, jaká bude ona HK-433, měla by mít i sestřičku v plnotučné versi. Než (a jestli) se to ovšem dostane na civilní trh, tak budu mít šedivé vousy. A Unie nám do té doby stejně zakáže držet cokoliv s čepelí delší než 6 cm :-/Skrýt celý příspěvekKOLT-bordelem jsem myslel spaliny v mechanismu závěru u bezpístových verzí. Jo, sice AR vznikla prapůvodně pro 7.62 (AR-10), ale tak nějak pocitově ve mě ty .308 verze vzniklé ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT-bordelem jsem myslel spaliny v mechanismu závěru u bezpístových verzí.
Jo, sice AR vznikla prapůvodně pro 7.62 (AR-10), ale tak nějak pocitově ve mě ty .308 verze vzniklé zesílením AR-15 nebudí důvěru pro použití v poli. Zdůrazňuji slovo pocitově.
Jediná mil-spec pístová ARbased .308, co mě z hlavy napadá je HK 417. Je super, ale to cena je strašlivá. Samozřejmě v mém textu byl naprosto dominantním argument ten o kráse.
Třeba tenhle pístový Springfield v kojotí barvě:
http://www.springfield-armory....
No kdo by ho nechtěl doma (s 20ti raným zásobníkem(? Nebo kratšího 16" SOCOM brášku? Jinak fakt nevím, proč to značí M1A, když je to upravená M14...Skrýt celý příspěvekfenri, tak spousta klonů AR-15 je udělaná tak, že jsou pro použití silnějšího střeliva patřičně zesílená, tuším i 417. O tahání bordelu do závěru nic nevím, rád se nechám poučit ...Zobrazit celý příspěvek
fenri, tak spousta klonů AR-15 je udělaná tak, že jsou pro použití silnějšího střeliva patřičně zesílená, tuším i 417. O tahání bordelu do závěru nic nevím, rád se nechám poučit (myšleno bez náznaku ironie).
Že je krásná, o tom není sporu. A je to ultimativní argument :-)Skrýt celý příspěvekJurra99: CSA v 5.56 za moc nestojí (problémy s kvalitou a životností pouzder, hlavně nemjí vlastní atd. Navíc jde o kusovou malovýrobu. Novovýrobu má Gunexpert. Problém je, jejich ...Zobrazit celý příspěvek
Jurra99: CSA v 5.56 za moc nestojí (problémy s kvalitou a životností pouzder, hlavně nemjí vlastní atd. Navíc jde o kusovou malovýrobu. Novovýrobu má Gunexpert. Problém je, jejich Kosa i tak má dost dílů starých a vyjde na skoro 50 000,- prodejní ceny. tedy dráž než SA Bren. A pořád zůstává problém s montáží optiky a s kratší hlavní (což je u 5.56 problém).
Oproti tomu Beryl se dá sekat v desetitisícových seriích, je spolehlivý, vychytaný a není problém ho osadit čímkoliv. A třetinovou, čtvrtinovou cenu.
Jinak ano, také se mi BREN 2 líbí a jsem rád, že je na světě.Skrýt celý příspěvekZbraně 9x39 rozhodně nejsou žádnou utajovanou novinkou. Na druhou stranu se jedná o zbraně a střelivo špičkových parametrů, byť s dost specifickým zaměřením. Kolt: Průbojné ...Zobrazit celý příspěvek
Zbraně 9x39 rozhodně nejsou žádnou utajovanou novinkou. Na druhou stranu se jedná o zbraně a střelivo špičkových parametrů, byť s dost specifickým zaměřením.
Kolt: Průbojné střelivo 9x39 SP-6 či PAB-9 je schopné na 100m probít ocelový plát o tloušťce 8 mm a na vzdálenost 300-400m prorazit balistickou vestu ve 2-3. třídě dle ruských standardů. 3ka má zastavit např. 5x45x39 7N6, na 7N10 již nestačí. Keramické či titanové pláty však poskytují dostačující ochranu.
Na nějakém polském webu jsem se setkal s názorem, že by kvůli ceně zatratili MSBS a místo toho nakoupili HK 433Skrýt celý příspěvekfenri: novoděl Sa58 v 5,45 by až takový problém asi nebyl, koneckonců jej vyrábí firma Czech Small Arms. Ovšem neříkám, že je dobrý nápad pro AČR obnovovat výrobu Sa58, jsem rád, ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: novoděl Sa58 v 5,45 by až takový problém asi nebyl, koneckonců jej vyrábí firma Czech Small Arms. Ovšem neříkám, že je dobrý nápad pro AČR obnovovat výrobu Sa58, jsem rád, že nakonec Bren 2 vypadá k světu.Skrýt celý příspěvek
Ty rusky 9x39 flinty jsou tak tajny, ze je o nich uz par dni clanek na militaryboxu :)
http://www.militarybox.cz/news...Ty rusky 9x39 flinty jsou tak tajny, ze je o nich uz par dni clanek na militaryboxu :)
http://www.militarybox.cz/news...KOLT: -za prvé a hlavně je kráásnej :-)) -netahá bordel do závěru (má píst od začátku a ne všelijak dobastlovaný) -je to od začátku dělané na plnotučnou -a je ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT:
-za prvé a hlavně je kráásnej :-))
-netahá bordel do závěru (má píst od začátku a ne všelijak dobastlovaný)
-je to od začátku dělané na plnotučnou
-a je kráásnej.
Potřebujete více argumentů? :-)Skrýt celý příspěvekJura99: co jsem zaslechl, tak MSBS je snad v pohodě, ale vázne administrativa kolem. Nicméně: Pokud bude MSBS stát v relacích BRENu, tak za jednu MSBS mají 3-4 Beryly. Které ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99: co jsem zaslechl, tak MSBS je snad v pohodě, ale vázne administrativa kolem.
Nicméně: Pokud bude MSBS stát v relacích BRENu, tak za jednu MSBS mají 3-4 Beryly. Které budou minimálně stejně spolehlivé (a spíše víc), odolné, patrně srovnatelně přesné, takže jim schází jen ergonomie ovládacích prvků. Ale skoro bych si tipl, že Beryl bude lehčí a lépe vyvážený než MSBS (jen tipuji, možná se mýlím). Takže proč ne?
Váš ekvivalent s Sa nesedí:
-Sa se dávno nevyrábí, nejsou už linky, lidé co ho dělají... Beryl je jen pokračující výroba
-na Sa je prostě problém díky koncepci dát eletrooptiku (kombinace řekněme zvětšovák, kolimátor, noční, nebo jen trošku delší sklo... prostě nejde. Ano, můžeme tam dávat různé blatníčky a brousit drápky vyhazovače, ale to fakt není mil-spec řešení... To vyhazování horem, resp. otevírání celého vršku zbraně je z tohoto pohledu problém. Beryl můžete snadno ověsit jak stromeček.
-Sá je výrobně strašně drahý.Skrýt celý příspěvekJa bych ten 7,62 x 51 zas tolik nehanel. Je to dobrej naboj, jen proste neni urcenej pusky radovyho vojaka. Kdyz si vezmete treba Scar H, tak uz se zakladni (tusim) 16" hlavni ...Zobrazit celý příspěvek
Ja bych ten 7,62 x 51 zas tolik nehanel. Je to dobrej naboj, jen proste neni urcenej pusky radovyho vojaka. Kdyz si vezmete treba Scar H, tak uz se zakladni (tusim) 16" hlavni podava skvely vysledky i na vzdalenosti kdy je 5,56ka takrka nepozitelna.Skrýt celý příspěvek
Jasně, že to má průbojnost lepší než 9mm pistole :-) Ale těžko to bude mít průbojnost mikroráže vystřelené z obdobně dlouhé hlavně s použitím obdobného množství prachu. Protože ...Zobrazit celý příspěvek
Jasně, že to má průbojnost lepší než 9mm pistole :-) Ale těžko to bude mít průbojnost mikroráže vystřelené z obdobně dlouhé hlavně s použitím obdobného množství prachu. Protože fyzika.
Každopádně souhlas, moc šikovná věcička, ale patří do rukou speciálům, ne blátošlapům.Skrýt celý příspěvekKOLT tak ono to ma priebojnosť slusnu. Najma ked si uvedomíš ze ustova rychlost je cca 280 m/s. Ak si dovre spominam 6mm plat na 200m co je veľmi slušne na tu rychlost a ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT
tak ono to ma priebojnosť slusnu. Najma ked si uvedomíš ze ustova rychlost je cca 280 m/s.
Ak si dovre spominam 6mm plat na 200m co je veľmi slušne na tu rychlost a standardnu prilbu na 500 m. Hlavná výhoda toho naboja je najma to ze je mozne použiť tlmic (subsonic) a tým je vhodny pe špeciálne operacie.
A ta priebojnosť je vykupena vysokou náročnosťou pri vyrobe striel ktoré su pomerne zložité. Jednoduchšia strela v 7,62 ma podobnú ci lepšiu priebojnosť. A balistika je vďaka kizkej ustovke otrasna. Proste special pre specialovSkrýt celý příspěvekfenri, pěkný Garand :-) Jen mi není jasné, v čem je to lepší než třeba HK-417 nebo jiné klony AR ve stejné ráži (a pokud možno s pístem). Nicméně jakákoliv zbraň v této ráži má z ...Zobrazit celý příspěvek
fenri, pěkný Garand :-) Jen mi není jasné, v čem je to lepší než třeba HK-417 nebo jiné klony AR ve stejné ráži (a pokud možno s pístem). Nicméně jakákoliv zbraň v této ráži má z hlediska CQB podle mě stále jeden problém – příliš vysoká energie a průbojnost. Samozřejmě, v určitých situacích je to dobře, ale v mnoha právě naopak. Koneckonců proto jsou pro takové situace vyvíjeny zmíněné velké ráže odvozené ze standardních nábojů.Skrýt celý příspěvek
Nějak mi není jasné, jak by mohla mít střela z náboje 9x39 mm větší průbojnost než z 5.56x45 mm. Snad jedině, že by ta 5.56 byla z hliníku. Nebo by ta devítka měla průměr nábojnice ...Zobrazit celý příspěvek
Nějak mi není jasné, jak by mohla mít střela z náboje 9x39 mm větší průbojnost než z 5.56x45 mm. Snad jedině, že by ta 5.56 byla z hliníku. Nebo by ta devítka měla průměr nábojnice tři centimetry, aby se do ní vešlo extrémní množství prachu. Jinak je to pitomost jak z hlediska fyzikálního, tak z praktického hlediska. Ta zbraň je naopak určena pro situace, kdy příliš vysoká průraznost může být na obtíž (prostřelení stěn, vysoká energie odražených střel...). V tomto případě je šikovné zejména to, že je za základ použit standardní náboj M43, jen je přerážován. Díky tomu lze použít stejné pušky jako pro mikroráži 5.45x39 či původní 7.62x39, aniž by muselo dojít ke složitému vývoji nové zbraně. Především pak není z pohledu speciálů problém s přechodem na jinou zbraň.
Čili věcička šikovná, nicméně nikterak tajuplná. Klasická AR-15 existuje v podobných rážích, včetně .50 Beowulf vycházející z 7.62x39 mm a Grendelu.
Obecně není problém udělat pušku typu AR či AK v téměř jakékoliv ráži, kterou člověk udrží v ruce (existuje AR-15 v 12.7x99 mm, jen není samonabíjecí :-) ), takže můžete mít zbraň s municí vhodnou pro konkrétní účely. Problémy jsou jinde – cena, logistika a výcvik. Z těchto důvodů je naopak tendence najít pro blátošlapy universální ráži, která by byla použitelná v co nejširší škále situací. Vtipné na tom je, že ani NATO ani Rusko v tomto ohledu nejsou zrovna úspěšné :-) Široká škála municí pro specifické situace je vhodná jen pro speciální síly. A i oni je využívají jen ve specifických případech, jinak preferují jednu ráži pro všechny zbraně – kvůli kompatibilitě.Skrýt celý příspěvekKOUMES takze od 94teho maju podobnu zbran a teraz taja ze zaviedli nejaku novu verziu? Co ma byt na nej take vynimocne? Teda okrem kalibru. Proste tu vyrabas dalsiu rusku ...Zobrazit celý příspěvek
KOUMES
takze od 94teho maju podobnu zbran a teraz taja ze zaviedli nejaku novu verziu? Co ma byt na nej take vynimocne? Teda okrem kalibru.
Proste tu vyrabas dalsiu rusku "superzbran" s nadychom utajenia a pritom ide o obycajny jednoucelak pre specialne jednotky a teda logicky vyrabany v malom.
Jeho priebojnost ktoru tu vyzdvihujes nieje zaiadne terno ani v porovnani s klasickym 7,62x39 a ked uz tak co je nan nom zaujimave tak je to to, ze to je subsonic.
To umoznuje pouzitie tlmicov (specialne jednotky) a prave preto to ma kaliber 9mm. Co stratili na rychlosti museli dohanat na hmotnosti, aby mali energiu. Balistika v porovnani s bezne pozuivanzm pechotnym strelivom mizerna.
Kazdopadne zaujimavy kusok, ale nic super ultra hyper z coho by druha strana padla na zadok ani nic co sa bude masovo pouzivat kedze to ma silne obmedzenia a je to jednoucelakSkrýt celý příspěvekDo roku 2019 má mít teritoriální obrana 53 000 vojáků. ...Zobrazit celý příspěvek
Do roku 2019 má mít teritoriální obrana 53 000 vojáků.
http://www.mon.gov.pl/aktualno...
http://www.defence24.pl/489324... Skrýt celý příspěvekRuský OTs-14 Groza je jen předchůdce nových ruských samopalů(či automatických pušek) v ráži 9x39 určených pro boj ve městě. Rusové ovšem pokračovali ve vývoji dál. Jasné ale je, že ...Zobrazit celý příspěvek
Ruský OTs-14 Groza je jen předchůdce nových ruských samopalů(či automatických pušek) v ráži 9x39 určených pro boj ve městě. Rusové ovšem pokračovali ve vývoji dál. Jasné ale je, že jako univerzální ráže se nedá použít - nebylo by to praktické(a taky drahé). Proto je používají pouze pro speciální jednotky při bojích ve městě. Argument, že musí mít velký zpětný ráz beru, ale mají také velmi vysokou průbojnost na rozdíl od ráže 5,56. Ostatně Pakistánci při svém tendru na nový samopal uvažují hodně o ráži 7,62x39 - žádné mikroráže.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...