Polsko: 3 % HDP na obranu a jaderné zbraně

Polská stíhačka F-16; ilustrační foto; větší foto / galerie 31.BLoT

Z úst polských politiků čím dál častěji zaznívají hlasy u nutnosti zvýšit vojenský rozpočet až na úroveň 3 % HDP. Stejně tak Polsko usiluje o připojení k aliančnímu programu sdílení jaderných zbraní (Nuclear sharing).

V letošním roce polské ministerstvo obrany hospodaří s rozpočtem 35,9 miliardy zlotých (224 miliard Kč), což představuje 2 % HDP. Podle polského ministra obrany Antoni Macierewicze však 2 % HDP nestačí na realizaci všech prioritních vojenských programů.

Ministerstvo obrany plánuje za prioritní vojenské programy utratit 130 miliard zlotých (814 miliard Kč). Tento odhad výdajů byl schválen ještě minulým ministrem obrany Tomaszem Siemoniakem. Podle Macierewicze (ministr obrany od 2015) si však prioritní programy ve skutečnosti vyžádají 235 miliard zlotých (1,74 bilionu Kč).

Polský ministr obrany tak zdůraznil, že je nutné zvýšit rozpočet polského ministerstva obrany na 3 % HDP.

“Pan prezident správně uvedl, (...), že pro obnovu armády do té míry, aby byla schopna samostatné a efektivní obrany polského území, jsou nutné alespoň 3% HDP výdajů na armádu,” uvedl Macierewicz po summit NATO ve Varšavě v roce 2016.

Ke zvýšení vojenských výdajů na 3 % HDP vyzval nedávno i vlivný polský politik Jaroslaw Kaczynski, předseda politické strany PiS (Právo a Spravedlnost). Při současném výkonu polské ekonomiky, 3 % HDP odpovídají částce 53,9 miliardy zlotých (336 miliard Kč).

Podle Kaczynskeho je navýšení rozpočtu také nezbytné, aby Polsko mohlo usilovat o přičlenění do programu sdílení jaderných zbraní NATO.

V současné době, v rámci strategie jaderného odstrašováni, hostí na svému území americké jaderné zbraně Belgie (10-20 hlavic), Německo (více než 20 hlavic), Itálie ( 70 až 90 hlavic), Nizozemsko (10-20 hlavic) a Turecko (až 50 až 90 hlavic). Ve všech případech se jedná o taktické jaderné pumy B61 (síla 0,3–340 kt). Jako nosiče používají evropské země letadla F-16 nebo Tornado.

První zmínky o vážném zájmu Polska připojit se do programu sdílení jaderných zbraní se objevily na konci roku 2015. Tehdy Tomasz Szatkowski, náměstek ministra obrany uvedl, že polská vláda “zvažuje a analyzuje” možnost připojit se k programu sdílení amerických jaderných zbraní.

Proti takové aktivitě ale může podle Jakuba Palowskieho z webu Defence24 velmi silně vystupovat Německo, které se bojí zhoršení vztahů s Ruskem. Námitky k rozšiřování jaderných zbraní v Evropě projevil například německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. Také generální náměstek tajemníka NATO Rose Gottemoeller uvedl, že rozvoj nových jaderných zbraní “neslouží bezpečnosti a stabilitě”.

Je také nutné vzpomenout na dohodu mezi NATO a Ruskem před 20 lety, kdy se Aliance rozšiřovala směrem na východ. Aliance Rusku deklarovala, že nebude na území nových členských států rozmísťovat nukleární zbraně ani "hlavní bojové síly".

Podle Palowskieho jednou z cest silnějšího polského politického postavení, ve smyslu vyjednávání o připojení k programu jaderného sdílení, je právě rychlejší posilování vojenského rozpočtu.

“Zvýšení kapacity polské obrany automaticky posílí postavení naší země v NATO a posílí důvěryhodnost před spojenci. Kromě vztahu s USA, spojenci budou ochotni dělat větší ústupky vůči Polsku. Varšava může hrát například větší roli v ochraně Pobaltských zemí nebo dokonce západní Evropy (a to i před útokem ruských manévrujících střel). To ale vyžaduje velmi rychlý růst výdajů na obranu, neboť 2 % HDP umožňuje modernizaci relativně malé části polských ozbrojených sil, a to pouze v omezené míře a v delším časovém horizontu,” píše ve svém textu Palowski.

Polsko ale při zvyšování vojenských výdajů narazí na několik zásadních problémů. Prvním je rychlost navyšování. Při skokovém navýšení polské ministerstvo obrany jednoduše dodatečné peníze nevstřebá.

Podle současných představ navýšení polského vojenského rozpočtu nad úroveň 2 % HDP začne v roce 2018. V roce 2020 obranné výdaje stoupnou na 2,2 % HDP a v roce 2030 na 2,5 % HDP. Samozřejmě při politické vůli je možné celý proces urychlit.

Avšak Polsko také musí najít cestu, jak do obrany přesměrovat ze státního rozpočtu více peněz. Navýšení rozpočtu ministerstva obrany automaticky znamená, že Varšava sníží výdaje v jiných oblastech.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rok 2017 – Stěžejní rok pro polskou armádu

Modernizační program polských ozbrojených sil, zahájený v roce 2013, doznal za poslední roky několik ...

Americká armáda posílá tanky do Polska

V těchto dnech do Polska přijíždí první američtí vojáci s těžkou obrněnou technikou. Američtí vojáci ...

Polsko plánuje koupit 96 stíhaček F-16

Polská vláda zkoumá, za jakých podmínek lze od amerického letectva nakoupit až 96 použitých stíhaček ...

Polská armáda nakoupí 57 tisíc útočných pušek Beryl

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni začal s firmou Fabryka Broni (FB) jednat o objednávce 57 000 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Jirosi
    21:57 23.02.2017

    fenri: A koukám že tady zase někdo sklouznul k revidovaní výsledků WW2, na základě kterých byli vítězné státy odškodněny. Nikdo nebyl plňě odškodněn a nikdo nenesl pnou výši škod.

    fenri: A koukám že tady zase někdo sklouznul k revidovaní výsledků WW2, na základě kterých byli vítězné státy odškodněny. Nikdo nebyl plňě odškodněn a nikdo nenesl pnou výši škod.

  • fenri
    20:26 23.02.2017

    Jenom drobná poznámka k "bezprecendentnímu" útoku Německa, jehož Německo údajně lituje: Pokud toho skutečně litují, tam by mohli vrátit ukradené zlato. Z celkem ukradených 45 tun ...Zobrazit celý příspěvek

    Jenom drobná poznámka k "bezprecendentnímu" útoku Německa, jehož Německo údajně lituje:
    Pokud toho skutečně litují, tam by mohli vrátit ukradené zlato. Z celkem ukradených 45 tun nám po takřka 40ti letech vydali jen 24 500kg. Přes dvacet tun nám dluží. IMHO litost vypadá jinak a takhle má jen cenu páry na trusem. Hlavně že se stále ohánějí tím, co údajně EU dlužíme a jak jsme ji zavázáni.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    16:54 23.02.2017

    Todomatch ČSR nebyla účastníkem Mnichovské dohody,chybí ti tam Itálie.Britové anulovali MD v r.1942 ovšem s výhradami,stejně tak i NSR ta,ale až v sedmdesátých letech.A jak ...Zobrazit celý příspěvek

    Todomatch ČSR nebyla účastníkem Mnichovské dohody,chybí ti tam Itálie.Britové anulovali MD v r.1942 ovšem s výhradami,stejně tak i NSR ta,ale až v sedmdesátých letech.A jak vichistická Francie odčinila svou zradu?Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    12:57 23.02.2017

    Wracając do tematu artykułu,mrówcza praca Tomasza Dmitruka z dziennikzbrojny.pl, polecam . Nowe założenia; 2,2 do 2020 i 2,5 do 2030, napisac mozna wszystko ale ile w tym realiów? ...Zobrazit celý příspěvek

    Wracając do tematu artykułu,mrówcza praca Tomasza Dmitruka z dziennikzbrojny.pl, polecam . Nowe założenia; 2,2 do 2020 i 2,5 do 2030, napisac mozna wszystko ale ile w tym realiów?

    http://dziennikzbrojny.pl/aktu... Skrýt celý příspěvek

  • SeaWolf
    11:12 23.02.2017

    80% příspěvků zcela mimo téma a dělají to furt stejné firmy. Záměr některých to tu naprosto rozložit se evidentně daří.

    80% příspěvků zcela mimo téma a dělají to furt stejné firmy. Záměr některých to tu naprosto rozložit se evidentně daří.

  • Tecka
    10:57 23.02.2017

    Wiem,ze były próby wciągnięcia do grupy Austrii ale Czechom mocno sie nie spodobała ich postawa,raczej słusznie. Pytanie padło bo czasy ciekawe i dajace szanse na większa ...Zobrazit celý příspěvek

    Wiem,ze były próby wciągnięcia do grupy Austrii ale Czechom mocno sie nie spodobała ich postawa,raczej słusznie. Pytanie padło bo czasy ciekawe i dajace szanse na większa podmiotowość regionu z duza korzyścią dla nas wszystkich tutaj. Jedynie "problemem" jak zauważyłeś jest pominięcie biurokracji i rozmowa bezpośrednia z Berlinem ,co z reszta juz sie dzieje. To nie jest tak ,ze nikt nie widzi co sie tutaj planuje dlatego bez wspólnej strategii moze byc rożnie. Prawdę powiedziawszy to jedynym krajem nie licząc Niemców dla ktorych tak naprawde EU pracuje, to Francja. Anglicy chcieli ale nie wyszło wiec sobie poszli ,my raczej takiego komfortu nie mamy i dlugo miec nie bedziemy. Sumując,napewno sie da pytanie ile mozna urwac dla siebie i jakim kosztem?Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
    10:22 23.02.2017

    To Tecka: Osobně doufám, že v příštích volbách všechny politické strany, které prosazují "více Bruselu, více EU" propadnou u voličů, protože ti konečně pochopí, že původně dobrá ...Zobrazit celý příspěvek

    To Tecka: Osobně doufám, že v příštích volbách všechny politické strany, které prosazují "více Bruselu, více EU" propadnou u voličů, protože ti konečně pochopí, že původně dobrá idea úzké evropské spolupráce byla byrokraty z Bruselu zneužita a že snahy soudruhů a soudružek jako je Juncker, Schultz či Mogherini vedou spíše ke vzniku "Čtvrté říše".

    Smysl vidím v prohlubování ekonomické, politické, kulturní i vojenské spolupráce v rámci V4, Slovinska, Pobaltí a Rumunska. Tyto země by při bližší spolupráci mohli získat daleko významnější vliv rámci EU a případně se podílet na nějaké smysluplné reformě EU, ve kterou ale osobně příliš nevěřím.

    Rovněž blízká vojenská spolupráce těchto zemí v rámci NATO by byla určitou zárukou do budoucnosti pro případ, že by NATO jako takové bylo politicky či vojensky někdy paralyzováno. Spojenecká vojska států s více než 90 miliony obyvatel by zajistily, že nemusíme mít velký strach z Ruska a ani z Německa či "Džamahrie", která se může za tři či čtyři dekády rozkládat na západ od nás.

    Ekonomický prostor spojující Baltské, Jaderské a Černé moře s jeho obyvateli, schopnostmi, surovinami i zemědělskou půdou má velký potenciál pro další rozvoj bez nutnosti vše podřídit zájmům nadnárodního kapitálu. Navíc díky zkušenosti s více než 40 lety komunismu by měl být místem, kde obyvatelé dokáží lépe vnímat, kdy demokracie a svoboda už přechází v totalitu a nesvobodu. Na západě bez této zkušenosti funguje perfektně "efekt vařené žáby".

    Bohužel co těmto vizím chybí jsou opravdoví státníci, kteří se nedívají na budoucnost svých zemí jen v kontextu jednoho či dvou příštích volebních období a kteří se nenechají Bruselem, Ruskem, USA či ČLR zaplatit.Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    09:17 23.02.2017

    Pomijając wątek historyczny, główne pytanie to jak Czesi w obecnej dynamicznej sytuacji politycznej w Europie widza miejsce swojego kraju. Czy z waszego punktu widzenia Czesi maja ...Zobrazit celý příspěvek

    Pomijając wątek historyczny, główne pytanie to jak Czesi w obecnej dynamicznej sytuacji politycznej w Europie widza miejsce swojego kraju. Czy z waszego punktu widzenia Czesi maja plan lub tez przewidują strategicznie rozwój swojej pozycji w regionie do zmieniających sie warunków? Jak to wyglada z waszej perspektywy na najbliższe lata. Bede bardzo wdzięczny za odpowiedzSkrýt celý příspěvek

  • KOLT
    08:55 23.02.2017

    Todomatch, srovnávat brexit s Mnichovem (byť vzdáleně), to chce hodně dobrej matroš. Kde to berete?

    Todomatch, srovnávat brexit s Mnichovem (byť vzdáleně), to chce hodně dobrej matroš. Kde to berete?

  • fenri
    07:30 23.02.2017

    Todo: vytahuji to, že v posledních letech je téma Mnichova v mediálním prostoru velmi nápadně a výrazně potlačováno. Je to pozoruhodné v kontrastu s tím, co se děje vždy kolem ...Zobrazit celý příspěvek

    Todo: vytahuji to, že v posledních letech je téma Mnichova v mediálním prostoru velmi nápadně a výrazně potlačováno. Je to pozoruhodné v kontrastu s tím, co se děje vždy kolem srpna. 15. březen je pomalu tabu, a koncem září se také řeší všechno možné. BTW Anglie svojí vinu odčinila i tím, že si nechala našim zlatem velmi dobře zaplatit snad i za rakve pro naše letce. Nicméně to není nijak podstatné. A legrační je, že se německá strana shoduje, že šlo o bezprecedentní selhání, když naše dějiny jsou dějiny periodických "bezprecedentních" útoků Německa, resp. jeho předchůdců do české kotliny. Takže na tom nic bezprecedentního není.
    A docela bych si vyprošoval, aby mě servilní řiťolezec jako vy osočoval z patolízalství. Ve vašich příspěvcích je vždy nápadné, jako v nich absentují data a přebývají přídavná jména k osobám a kádrování a nálepkování. Holt roky praxe, že soudruhu?Skrýt celý příspěvek

  • Todomatch
    02:22 23.02.2017

    fenri - výročí Mnichova vždycky vytahuješ jak Zeman sudeťáky před volbami. Je to temná stránka českých dějin a všechny zúčastněné strany tj. česká, francouzská, britská a hlavně ta ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri - výročí Mnichova vždycky vytahuješ jak Zeman sudeťáky před volbami. Je to temná stránka českých dějin a všechny zúčastněné strany tj. česká, francouzská, britská a hlavně ta německá se zcela jednomyslně shodují, že se jednalo o bezprecedentní selhání. Žádná ze zmíněných stran Mnichov neobhajuje ani neomlouvá, žádná se nezříká své zodpovědnosti. Francie a Anglie svoji vinu odčinila v boji a Německo svoji vinu uznalo a uznává a dnes je zemí, která je vším jiným než fašistickým státem. Pouze proruští patolízalové tvého typu se snažít vyvolávat dojem, že západ je zrádný a pro Česko smrtelně nebezpečný. O takové připomínání Mnichova vám jde. Přitom jestli se něco dnes alespoň vzdáleně podobá zradě z roku 1938 a zradě Evropy a jejich ideálů vůbec - je to Brexit, tomu ale medůzy tvého druhu tleskají žahadélky.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    00:15 23.02.2017

    Nesher-pokud to berete tak, tak jistě tleskáte i mediálnímu "utlumování" výročí Mnichova či 15. března a bylo by vhodné rozjet nějakou petici za zboření Pečkárny a Terezína. ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesher-pokud to berete tak, tak jistě tleskáte i mediálnímu "utlumování" výročí Mnichova či 15. března a bylo by vhodné rozjet nějakou petici za zboření Pečkárny a Terezína. Přecijenom ty objekty vzbuzují nepříjemné konotace...
    Ano, je třeba se předposrat nad tím, že nemáme na samostatnost od Německa. Škoda, že si to nemyslli naši předkové. Dneska by půlka z nás mluvila německy a zbytek by byl vyhlazen. Než se začali rodit různí ohnutíNesherové, dokázali jsme Němce mnohokrát porazit (ano, byla to jiná doba).
    A ačkoliv se Logik domnívá, že slovo Čech je cizího původu (není), tak třeba Karel Veliký o Bohemanech (tak nás totiž nazývalu cizinci, nikoliv Čechy) tvrdil, že jsou "ve válce značně tvrdí".Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    00:07 23.02.2017

    Leviathan: fajn, takže prvních 400 let nemáme ze strany Ruska NIC. Seznam útoků (pre)Německa na Čechy jen za 9. století je delší, než Váš seznam útoků Ruska na Západ za 500 let. ...Zobrazit celý příspěvek

    Leviathan: fajn, takže prvních 400 let nemáme ze strany Ruska NIC.
    Seznam útoků (pre)Německa na Čechy jen za 9. století je delší, než Váš seznam útoků Ruska na Západ za 500 let. Co s tím? A v zápětí si ukážeme, že Vaše útoku často útoky nejsou - Vaše argumentace neobstojí:

    -JAKÝ útok Ruska na polský stát v 16. století? A dokonce po celé 16. století? Konkrtetizujte. A proč schválně vynecháváte útoky Němců z Východního Pruska do Ruska? Čudské jezero a spol.? Hmm? Nehodí se, škrtneme? Nezdá se vám, že konflikt mezi Mazurami a Čudským jezerem líčíte trochu křivě? to je skoro jako: "odporní Rusové napadli mírumilovné Němce v jejich domovině u Moskvy". V 16. století bojovali Poláci hlavně s Osmanskou říší a Němckými rytíži a expandovali až na Krym. Opravdu to chcete líčit jako agresi Ruska do Polska?

    -17. století vy klidně započítáte Severské války do vaší bilance jako útok Ruska na Západ, ale (sakra) vždyť to bylo naopak! Kdo začal Severské války? Rusko? Jako fakt? Tím, že zákeřně zaútočilo na svoje území a porazilo se u Narvy? Zkuste si něco přečíst. Byl to útok Švédska na Rusko, který (jsa zpočátku geniálně rozvinut) nakonec nedopadl (Poltava) a Rusové pak hnali Švédy až ke Štětínu a za Helsinky. Podívejte se na mapu, kde je Rusko, kde Švédsko a kdo na koho útočil. Mimochodem Poslké v té době zkoušelo násobně více od Švédů, než od Rusů. A mělo dosazeného loutkového vladaře ze Saska.
    -18. století - útok na Balkán? fakt si myslíte, že obyvatelé balkánu vnímali ruské vyvrácení Osmanské říše na Balkáně jako útok a ujařmění? Myslíte, že pravoslavní Srbové a Bulhaři plakali, že zlý pravoslavní Rusové vyhnali hodné muslimy z Osmanské říše, kteří tak moc fandili jejich národními, kulturnímu a náboženskému uvědomění, že státy jako Srbsko, Bulharsko apod.mohly vzniknout až po tom, co Rusové Turzky vyhnali?
    -Sedmiletou válku začali Rusové? A jenom Rusové? A byla to jejich agrese? Opravdu?
    -vojny se Švédskem začali Svédové. Jednoznačně. V tom případě se pojďme bavit o odporné amrické agresi proti mírumilovným Němcům ve Francii 1944. To zní blbě, že? A vy říkáte totéž.
    -19. století - ano , ta odporná ruská agrese vůči mírumilovnému Napoleonovi... Cghlapče, pošlete mi vaši adresu a já vám gratis pošlu hezký atlas, abyste si uvědomil, kde je Rusko a kde Francie a kdo rozjel Napoleonské války. Každopádně Francouzi nebyli v této válce v oli mítumilovných obětí, bránících svojí domovinu. Shořela Moskva a půlka Ruska, ne Paříž.
    -obsazení Paříže...kdy proběhlo? Nebylo to náhodou tři roky po tom, co Napoleon vletěl do Ruska, dostal (nejen) tam přes hubu a pak byla Paříž dobyta (nejen) Rusy?

    Už mě to nebaví. Vy vycházíte z presumpce, že KAŽDÝ MÁ PRÁVO napadnout Rusko, ale pokud náhodiou dostane v Rusku přes hubu, nemá Rusko právo ani o milimetr překročit svoje hranice a za agresy na své území musí poděkovat.

    Prosím ještě jendou: uvědomte si v těch vašich nepřesných výčtech, KDO ty války ZAČAL. Zda Kutuzov zaútočil na Francii, nebo Napoleon na Rusko. Zda válku končící u Poltavy (a nakonec u Štětína) začal Karel, nebo Menšikov...

    Jo a ano - zpochybňuji, že jsem napsal něco, co jsem zcela evidentně nenapsal, jenom by se proti tomu některým joudům hezky argumentovalo. Ohavnost, že...Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
    20:33 22.02.2017

    Superme antibiotika se na chřipku nepoužívají jelikož se jedná o virové onemocnění.Levicové či pravicové vlády v naší republice podporovaly notorická netáhla naprosto stejnou ...Zobrazit celý příspěvek

    Superme antibiotika se na chřipku nepoužívají jelikož se jedná o virové onemocnění.Levicové či pravicové vlády v naší republice podporovaly notorická netáhla naprosto stejnou měrou.To,že někdo je úspěšný neznamená,že tohoto dosáhl v souladu se zákony či morálkou.Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    16:57 22.02.2017

    Inač je zaujimava ta snaha skladovat Američanom atomove bomby. Iste Poliaci si od toho môžu sľubovat 100% americku angažovanost pri obrane Polska, ale na druhej strane vytvara to ...Zobrazit celý příspěvek

    Inač je zaujimava ta snaha skladovat Američanom atomove bomby. Iste Poliaci si od toho môžu sľubovat 100% americku angažovanost pri obrane Polska, ale na druhej strane vytvara to aj nebespečenstvo silneho vazalstva. Nazorne je to vidiet na tureckom sultanovi. Podla mna sa Američania "zaplietli" do vojenskeho prevratu, kedže jednym zo stredisk pučistov bola zakladna kde maju atom-bomby.
    V najbližších rokoch za vlady Trumpa možeme zažit velmi turbulentne časy a tento "Lenon" može mat chut robit politiku globalne - t.j. všade tam kde ho napadne. Cez bomby môže vyrazne vstupovat do polskej politiky. Len aby si nakoniec Poliaci nechodili do Bieleho domu pre jarlyk.Skrýt celý příspěvek

  • leviathan
    15:43 22.02.2017

    Fenri : toto je pre vas typicke, naplacate sem vagne uvahy, ktore zacnu diskuteri opravnene kritizovat a vy nasledne spochybnitem, ze ste take nieco vobec napisal. A toto sa deje ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri : toto je pre vas typicke, naplacate sem vagne uvahy, ktore zacnu diskuteri opravnene kritizovat a vy nasledne spochybnitem, ze ste take nieco vobec napisal. A toto sa deje pokazde. Mam rad vase technicke prispevky, ale sposob vasej argumentacie vo vseobecno-historickyckyych temach je katastrofalny.

    Tak napr. v komente priamo vyzyvate : "...vemte to od Kyjevské Rusy do současnosti a spočítejte to..." --- no! ja sa jak kreten toho chytim, spocitam vam to, ale uz teraz presne viem aka bude reakcia - buchnete sem nejaku novu interpretaciu vlastnych tez, alebo zmenite temu, alebo zacnete slovickarit. Zoberem to len od vzniku carstva.

    16.st. - utok na Polsko-Litovsky stat (opakovane pocas takmer celeho storocia) plus
    vojna so Svedskom a vojna s Tureckom, cize utok na celu zapadnu hranicu
    Ruska
    17.st. - znovu utok na Polsko-Litovsky stat, vojna o Ukrajinu
    - znovu vojna so Svedskom a znovu vojna s Tureckom, cize znovu boje na
    celej zapadnej hranici
    18.st. - opakovane utoky na Polsko az do jeho znicenia ako statu
    - utok na Balkan v ramci protitureckych vojen
    - znovu vojny so Svedskom
    - prve preniknutie na zapad, 7.rocna vojna a obsadenie Berlina
    - druhe preniknutie na zapad - Suvorov a jeho taliansko-alpska anabaza, v
    ramci toho krvave potlacenie povstania Poliakov
    19.st. - tretie preniknutie na zapad: Slavkov a cirkus okolo toho
    - znovu vojna so Svedskom a pripojenie Finska
    - stvrte preniknutie na zapad : porazka Napoleona a obsadenie Pariza,
    likvidacia obnoveneho Polskeho statu
    - piate preniknutie na zapad : 1848 a vpad do Uhorska,
    - opakovane utoky na Balkan a pokus o anexiu Carihradu

    20.st. je notoricky zname takze ho rozoberat nema zmysel

    Cize od 16.st. Rusko sustavne tlaci svoje hranice na zapad, v kazdom storoci viedlo vojnu so vsetkymi svojimi zapadnymi susedmi. smzrjm., ze nie vsetky vojny zacali Rusi, ale dlhodoba tendencia je jasna - expanzia vsetkymi smermi a konflikty so vsetkymi susedmi.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    15:28 22.02.2017

    ...myslím že zvolí.. ale ve Francii není nikdo akceptovatelný, aspoň pro mě.
    Ale tady taky ne. A moje naděje, že se to třeba zlepší, hyne na úbytě...

    ...myslím že zvolí.. ale ve Francii není nikdo akceptovatelný, aspoň pro mě.
    Ale tady taky ne. A moje naděje, že se to třeba zlepší, hyne na úbytě...

  • Superme
    14:48 22.02.2017

    RiMr71 - Neblázni, to by pak soudruzi neměli tolik peněz na dávky. Tak přeci funguje funguje dnešní levice - chce rozšířit chudobu, aby se všichni měli stejně dobře (čti aby byli ...Zobrazit celý příspěvek

    RiMr71 - Neblázni, to by pak soudruzi neměli tolik peněz na dávky. Tak přeci funguje funguje dnešní levice - chce rozšířit chudobu, aby se všichni měli stejně dobře (čti aby byli stejně chudí a dobře ovladatelní). Jim je jedno, že většina úspěšných lidí se dokázala vypracovat svou prací a díky svým znalostem (a proto se mají lépe než ten, co celé studium a život prochlastal) - on socialismus funguje na závisti. "Proč bych se já měl mít hůře než támhleten podnikatel? Proč on si on může dovolit lepší dům než já?" a takto bych mohl pokračovat. Proč by tedy měli dávat více peněz na obranu?

    Nesher - Je mi líto. Nebojím se ani Putina, ani Trumpa, ani Orbána, ani Mayové - bojím se Schulze jakožto kancléře Německa. Proč? Protože nutí své názory ostatním státům a rovnou u toho nezapomene vyhrožovat? Možná i proto, že by mohl teoreticky vytvořit ultra levicovou vládu se Zelenými a Komunisty, přičemž sami tajné služby tvrdí, že Zelení v Německu a Švédsku jsou infiltrovány islamisty? A co je nejhorší? Že Německo je náš soused. Tudíž tohle opravdu reálně může mít dopad i na nás ať chceme nebo ne. Schulz je nevzdělanec, tlučhuba a blázen. To raději ať zůstane kancléřkou Merkelová - přeci jenom lepší chřipka než rakovina. Na chřipku nasadíš antibiotika, týden poležíš a je ti fajn. Z rakoviny se ovšem už dostat nikdy nemusíš. Ale jak říkám - důležitá bude volba hlavně Francouzů. Doufám, že nezvolí toho socana.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
    13:47 22.02.2017

    Fenri Tak třeba Rusové od začátku 17 století neustále posouvali hranice směrem na západ. Varšava či Helsinki byla ruská (ve smyslu politickém) města. Rusko do dnes neví kde jsou ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri
    Tak třeba Rusové od začátku 17 století neustále posouvali hranice směrem na západ.
    Varšava či Helsinki byla ruská (ve smyslu politickém) města. Rusko do dnes neví kde jsou jeho hranice! Jednou za čas o své výboje přijdou, roky 89-91, pak se ok
    Němci do Francie (jako Němci) nakráčeli všudy všeho třikrát:
    1. Francouzko-pruská válka 1870 (tehdy se de facto už jednalo o válku Německa, byť ještě de iure neexistovalo proti Francii) - válku vyhlásila Francie
    2. První světová válka
    2. Druhá světová válka
    Když to porovnáte s tím, kolikrát Francouzi vedli válku na území dnešní SRN, tak si nemají co vyčítat.
    Ale to celé je v poměru k dnešku či spíše zítřku jedno. SRN není ani III. říše ani vilémovské Německo. Je to velký a silný stát, který má v našem prostoru zásadní vliv. Což je logické, je to náš největší obchodní partner. Pavel Tigrid jednou řekl, že nemůžeme dělat (nejen my, ale celá Střední Evropa) politiku proti Německu nebo se Německo (v rámci tradic pruské diplomacie) dohodne s Rusy a bude dělat politiku proti nám. A že i takové hlasy v Německu jsou, hlavně v soc. dem.
    Prostě buďme realisty, Německa se tak jako tak nezbavíme, na nějakou absolutní samostatnost nemáme.Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
    13:01 22.02.2017

    Tak wiem staram sie czytać dwa razy zeby lepiej rozumieć :) We wcześniejszym wpisie mialem na myśli dwoch wielkich graczy czyli USA-Chiny,główna walka o wpływy rozgrywa sie na ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak wiem staram sie czytać dwa razy zeby lepiej rozumieć :)
    We wcześniejszym wpisie mialem na myśli dwoch wielkich graczy czyli USA-Chiny,główna walka o wpływy rozgrywa sie na tej linii. Wcześniejsza administracja USA pilnowała zeby nie doszło do "małżeństwa " Niemiec z Rosja. Połączenie niemieckiej technologii z rosyjskimi surowcami byloby dla USA zabójcze. Obecnie Trump nie ukrywa ,ze gra na poważne osłabienie UE. Rosja raczej nie wytrzyma presji i ma praktycznie zerowe szanse na dołączenie do nowej rewolucji przemysłowej ,to kraj słaby gospodarczo oparty na surowcach. Dla Chin kluczowe jest znalezienie dróg wymiany handlowej,na morzu panują Amerykanie wiec próbują lądem . Nie przypadkiem inwestują w trasę przez Azje i Europę środkowa ,bliski wschód jak widzimy został zablokowany . Pytanie jak sprawy potoczą sie u nas ? Jedno jest pewne,ze jestesmy rozgrywani i tyle. Czy PiS to większe zło? Dla mnie to folklor ,gorsza sprawa dla kogo "pracują" ? Za rządów PO telefon byl w niemieckiej ambasadzie w Warszawie teraz jest w innej ,zagadka w ktorej? ;)
    Co do współpracy Czechy -Polska ,to powinna sie rozwijać dla wspólnego dobra ( całego regionu),nikt nam nie pomoże bo polityka to walka buldogów. Trzeba inwestować w tak zwane korytarze północ południe a Polska powinna pozwolić firmom czeskim jak najwiecej inwestować dla równowagi na polskim rynku np: elektrownie (energetyka), narazie jest dysproporcja.
    Dziekuje za link.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 9