Polsko: 3 % HDP na obranu a jaderné zbraně

Polská stíhačka F-16; ilustrační foto; větší foto / galerie 31.BLoT

Z úst polských politiků čím dál častěji zaznívají hlasy u nutnosti zvýšit vojenský rozpočet až na úroveň 3 % HDP. Stejně tak Polsko usiluje o připojení k aliančnímu programu sdílení jaderných zbraní (Nuclear sharing).

V letošním roce polské ministerstvo obrany hospodaří s rozpočtem 35,9 miliardy zlotých (224 miliard Kč), což představuje 2 % HDP. Podle polského ministra obrany Antoni Macierewicze však 2 % HDP nestačí na realizaci všech prioritních vojenských programů.

Ministerstvo obrany plánuje za prioritní vojenské programy utratit 130 miliard zlotých (814 miliard Kč). Tento odhad výdajů byl schválen ještě minulým ministrem obrany Tomaszem Siemoniakem. Podle Macierewicze (ministr obrany od 2015) si však prioritní programy ve skutečnosti vyžádají 235 miliard zlotých (1,74 bilionu Kč).

Polský ministr obrany tak zdůraznil, že je nutné zvýšit rozpočet polského ministerstva obrany na 3 % HDP.

“Pan prezident správně uvedl, (...), že pro obnovu armády do té míry, aby byla schopna samostatné a efektivní obrany polského území, jsou nutné alespoň 3% HDP výdajů na armádu,” uvedl Macierewicz po summit NATO ve Varšavě v roce 2016.

Ke zvýšení vojenských výdajů na 3 % HDP vyzval nedávno i vlivný polský politik Jaroslaw Kaczynski, předseda politické strany PiS (Právo a Spravedlnost). Při současném výkonu polské ekonomiky, 3 % HDP odpovídají částce 53,9 miliardy zlotých (336 miliard Kč).

Podle Kaczynskeho je navýšení rozpočtu také nezbytné, aby Polsko mohlo usilovat o přičlenění do programu sdílení jaderných zbraní NATO.

V současné době, v rámci strategie jaderného odstrašováni, hostí na svému území americké jaderné zbraně Belgie (10-20 hlavic), Německo (více než 20 hlavic), Itálie ( 70 až 90 hlavic), Nizozemsko (10-20 hlavic) a Turecko (až 50 až 90 hlavic). Ve všech případech se jedná o taktické jaderné pumy B61 (síla 0,3–340 kt). Jako nosiče používají evropské země letadla F-16 nebo Tornado.

První zmínky o vážném zájmu Polska připojit se do programu sdílení jaderných zbraní se objevily na konci roku 2015. Tehdy Tomasz Szatkowski, náměstek ministra obrany uvedl, že polská vláda “zvažuje a analyzuje” možnost připojit se k programu sdílení amerických jaderných zbraní.

Proti takové aktivitě ale může podle Jakuba Palowskieho z webu Defence24 velmi silně vystupovat Německo, které se bojí zhoršení vztahů s Ruskem. Námitky k rozšiřování jaderných zbraní v Evropě projevil například německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel. Také generální náměstek tajemníka NATO Rose Gottemoeller uvedl, že rozvoj nových jaderných zbraní “neslouží bezpečnosti a stabilitě”.

Je také nutné vzpomenout na dohodu mezi NATO a Ruskem před 20 lety, kdy se Aliance rozšiřovala směrem na východ. Aliance Rusku deklarovala, že nebude na území nových členských států rozmísťovat nukleární zbraně ani "hlavní bojové síly".

Podle Palowskieho jednou z cest silnějšího polského politického postavení, ve smyslu vyjednávání o připojení k programu jaderného sdílení, je právě rychlejší posilování vojenského rozpočtu.

“Zvýšení kapacity polské obrany automaticky posílí postavení naší země v NATO a posílí důvěryhodnost před spojenci. Kromě vztahu s USA, spojenci budou ochotni dělat větší ústupky vůči Polsku. Varšava může hrát například větší roli v ochraně Pobaltských zemí nebo dokonce západní Evropy (a to i před útokem ruských manévrujících střel). To ale vyžaduje velmi rychlý růst výdajů na obranu, neboť 2 % HDP umožňuje modernizaci relativně malé části polských ozbrojených sil, a to pouze v omezené míře a v delším časovém horizontu,” píše ve svém textu Palowski.

Polsko ale při zvyšování vojenských výdajů narazí na několik zásadních problémů. Prvním je rychlost navyšování. Při skokovém navýšení polské ministerstvo obrany jednoduše dodatečné peníze nevstřebá.

Podle současných představ navýšení polského vojenského rozpočtu nad úroveň 2 % HDP začne v roce 2018. V roce 2020 obranné výdaje stoupnou na 2,2 % HDP a v roce 2030 na 2,5 % HDP. Samozřejmě při politické vůli je možné celý proces urychlit.

Avšak Polsko také musí najít cestu, jak do obrany přesměrovat ze státního rozpočtu více peněz. Navýšení rozpočtu ministerstva obrany automaticky znamená, že Varšava sníží výdaje v jiných oblastech.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rok 2017 – Stěžejní rok pro polskou armádu

Modernizační program polských ozbrojených sil, zahájený v roce 2013, doznal za poslední roky několik ...

Americká armáda posílá tanky do Polska

V těchto dnech do Polska přijíždí první američtí vojáci s těžkou obrněnou technikou. Američtí vojáci ...

Polsko plánuje koupit 96 stíhaček F-16

Polská vláda zkoumá, za jakých podmínek lze od amerického letectva nakoupit až 96 použitých stíhaček ...

Polská armáda nakoupí 57 tisíc útočných pušek Beryl

Polský Inspektorát pro vyzbrojováni začal s firmou Fabryka Broni (FB) jednat o objednávce 57 000 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • palo satko
    16:16 24.02.2017

    Pripojenie Krymu k Ukrajine biola somarina. Najdi si vypoved Chruščevovovej dcery. Nikita si myslel, že sa tym zlepši bežne riadenie, spojenie a zasobovanie Krymu, ked sa to ...Zobrazit celý příspěvek

    Pripojenie Krymu k Ukrajine biola somarina. Najdi si vypoved Chruščevovovej dcery. Nikita si myslel, že sa tym zlepši bežne riadenie, spojenie a zasobovanie Krymu, ked sa to nebude musiet riešit dohodami medzi ruskou a ukrajinskou zväzovou republikou a ich komunistickymi aparatčikmi. čo si budeme nahovara naciolizmus kvetol aj pod zastavou proletarskeho internacionalizmu.
    A tak to aj spiskal a celou vtedajšou vrchnosťou.
    Ked traja opilci delili v Bielovežskom pralese ZSSR na Krym a Sevastopol si nik nespomenul. Dohodli, podpisali a každy z nich si myslel, že sa nič nebude diať. Lenže sa dialo. Na začiatku 90-tych rokov vyzeral svet a život na Ukrajine a Rusku inač ako teraz. To, že obyvatelia Krymu prestali mat Kyjev po majdanskom prevrate za svoju vrchnost je objektivny fakt. Krymski Rusi kašlu na nazor EU, USA, tvoj aj môj. Čo s tym chceš robiť?Skrýt celý příspěvek

  • logik
    16:05 24.02.2017

    palo satko: 1) Připojení Kyrmu k ukrajině v padesátých letech byl zločin? Proti komu? 2) Souhlasil byste tedy s tím, abychom my napadli Ukrajinu, sebrali ji Podkarpatskou rus a ...Zobrazit celý příspěvek

    palo satko:
    1) Připojení Kyrmu k ukrajině v padesátých letech byl zločin? Proti komu?

    2) Souhlasil byste tedy s tím, abychom my napadli Ukrajinu, sebrali ji Podkarpatskou rus a tak napravili jinej zločin - kterej narozdíl od přičlenění Krymu k Ukrajině skutečně zločin byl? A Finsko aby napadlo Rusko a vzalo si zpět to, co mu Rusko ukradlo během zimní vojny? Nebo "napravovat" smí jen Rusko?

    3) Při dělení Ruska bylo dáno nově vzniklé uspořádání - Krym bude náležete k Ukrajině - Krymanům k odsouhlasení a oni s ním souhlasili. Tedy tvrdit, že Krym se stal Ukrajinským proti vůli Krymanů je prostě lež (píšu lež a nikoli nepravda, protože tento fakt tu už mockrát zazněl).

    Narozdíl od sudet, které chtěli být i v 1918 Německé či Rakouské, Krymané tedy tehdy naprosto dobrovolně v referendu ztvrdili, že chtějí být s Ukrajinou. Nárok Ukrajiny na Krym z pohledu "demokracie" je tedy ještě větší, než ČSR na Sudety, kde se tak stalo čistě na základě historického nároku bez ohledu na přání obyvatel.

    4) Tedy v 90. se stal Krym naprosto dle práva a zcela transparentně a demokraticky součást nového státu Ukrajina, ač se rusové snaží tvrdit opak.

    Samozřejmě, že si Krymané mohli svoje chtění být součástí ukrajiny rozmyslet. Jelikož nejsou národ, ani jim Ukrajinská ústava toto právo negarantovala, tak ovšem nemají nárok toto svoje právo prosazovat jinak, než demokratickou cestou.
    A už vůbec nemá právo Rusko Ukrajinu napadnout a Krym anektovat.Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
    15:57 24.02.2017

    fenri: Mohu Vás ujistit, že vaše texty čtu v klidu. Porozuměl jsem jim, jen mám jiný názor. Aniž bych Vám ovšem bral ten Váš. Možná jsem se špatně vyjádřil. Současní němci ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: Mohu Vás ujistit, že vaše texty čtu v klidu. Porozuměl jsem jim, jen mám jiný názor. Aniž bych Vám ovšem bral ten Váš.

    Možná jsem se špatně vyjádřil.

    Současní němci necítí vinu a nemají potřebu se omlouvat za to, co udělali jejich pradědečkové. Jejich politická reprezentace se samozřejmě při patřičných výročích důstojně omluví...

    A co se týče toho zlata, které už samozřejmě nikdy neuvidíme a bylo by naivní ho požadovat (vybaví se mi Havlův požadavek na vrácení uměleckých děl ze švédska vyrabovaných za 30. leté války), tak docela slučné peníze do nás němci cpou skrz EU. Jestli už je to z jejich kapsi víc nebo míň než byl ten poklad nemám chuť zjišťovat...Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    15:05 24.02.2017

    Myslim, že je dobre ked sa na uzemi byvaleho Sovietskeho zväzu odstranuju až velmi okate zločiny, omyly a hluposti čo tamojši vladci spachali. Aj somariny čo postvaral Chruščev. ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslim, že je dobre ked sa na uzemi byvaleho Sovietskeho zväzu odstranuju až velmi okate zločiny, omyly a hluposti čo tamojši vladci spachali. Aj somariny čo postvaral Chruščev. Jednym z takych počinov je aj navratenie Krymu a Sevastopola Rusom na Kryme a ti už si so svojou krajinou urobili, čo uznali za vhodne.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    14:36 24.02.2017

    PS: A úplně největší nárok na území mám, když ještě místní obyvatelstvo napůl vyhladím a napůl odstěhuju na Sibiř a nastěhuju si tam vlastní lidi.... To pak to je ...Zobrazit celý příspěvek

    PS: A úplně největší nárok na území mám, když ještě místní obyvatelstvo napůl vyhladím a napůl odstěhuju na Sibiř a nastěhuju si tam vlastní lidi....

    To pak to je nezpochybnitelné....Skrýt celý příspěvek

  • logik
    14:34 24.02.2017

    PS: Přišla k němu jako slepý k houslím... Chápu tedy dobře, že pro tebe je silnější nárok na dané území, když někdo silou napadne a obsadí cizí stát (tak rusko získalo Krym), ...Zobrazit celý příspěvek

    PS: Přišla k němu jako slepý k houslím...

    Chápu tedy dobře, že pro tebe je silnější nárok na dané území, když někdo silou napadne a obsadí cizí stát (tak rusko získalo Krym), než když se lidé na nějakém území (SSSR) bez jakéhokoli podstatného tlaku na ně zvenčí dohodnou na nějakém územním uspořádání (tedy že Krym bude patřit k Ukrajině a následně že se rozdělí na dva státy)?

    Vždyť Ty tady vlastně hájíš dobyvačné války - pokud někdo něco neukradl silou a neměl dost síly na to to úhajit, než bude dobyvačná válka zahraná, tak to pro Tebe není dostatečný mandát k vlastnění území....Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
    14:32 24.02.2017

    fenri: - Aj Sudety boli k ČSR pripojené násilím - jeho obyvateľstvo chcelo byť v 1918 súčasťou nemeckého Rakúska: https://sk.wikipedia.org/wiki/... - ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri:
    - Aj Sudety boli k ČSR pripojené násilím - jeho obyvateľstvo chcelo byť v 1918 súčasťou nemeckého Rakúska: https://sk.wikipedia.org/wiki/...
    - Súčasťou českého štátu bolo aj Sliezko :D
    - Nemci to Vaše zlato fakt nemajú - zato ČR má ešte stále majetky odsunutých Nemcov. Takže "zlodej kričí chyťte zlodeja".

    Suma sumárum - účelovo tu kydáte na niekoho, kto zločiny z minulosti aspoň ľutuje, zatiaľ čo iní svoje zločiny obhajujú, ba dokonca oslavujú.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    14:28 24.02.2017

    fenri: proč si s Krymem vymýšlíš? Krym byl v devadesátých letech náležel Ukrajině již 40 let.... A v devadesátých letech při rozdělení SSSR bylo referendum, kdy Krymané v ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: proč si s Krymem vymýšlíš?

    Krym byl v devadesátých letech náležel Ukrajině již 40 let.... A v devadesátých letech při rozdělení SSSR bylo referendum, kdy Krymané v referendu odsouhlasili vznik státu Ukrajina, kterého bude Krym součástí, tedy vznik samostatné Ukrajiny v daných hranicích byl akt veskrze demokratický.

    A pokud je pro Tebe argument národnostní složení, pak fakt nechápu, co máš proti Mnichovu - v Sudetech byli také většinoví Němci....Skrýt celý příspěvek

  • logik
    14:23 24.02.2017

    fenri: 1) Ty opravdu hodnotíš spolehlivost spojence podle toho, jak se daný stát zachoval před 80ti lety - když pár let po tom kiksu už uznal, že se zachoval špatně? 2) ohledně ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri:
    1) Ty opravdu hodnotíš spolehlivost spojence podle toho, jak se daný stát zachoval před 80ti lety - když pár let po tom kiksu už uznal, že se zachoval špatně?

    2) ohledně vráceného zlata se jaksi pleteš, VB si nárokovala celkem 24 milionů liber za pomoc + kompenzaci znárodnění.
    Zlato v 82 stálo cca 30.000$ za kilo, tedy 30 milionů dolarů za tunu, tedy daný obnos liber odpovídá cca jedné tuně zlata - v součtu za odškodnění reparací a válečné výdaje, samotné válečné výdaje tedy dělají nějakou část tuny zlata. Takže se mýlíš a to nemálo, cca o dva řády.

    3) Naši letci samozřejmě VB pomohli, ale srovnávat účast řádově tisíců lidí z deseti milionů s tím, když je celej řádově stomilionovej národ zapojenej do válečného úsilí (zatímco ten náš byl, byť nedobrovolně, tak svým způsobem ne příliš neochotně, zapojenej do válečného úsilí proti VB) je opět dosti drsná neobjektivita.
    Když poběžíš maraton a já ti na konci byť v klíčovém okamžiku dám napít, tak taky nebudu tvrdit, že jsme ten maraton vyhráli společně, i když bys bez té vody nevyhrál....
    Nechci bagatelizovat pomoc českých letců, osobně to bylo samozřejmě hrdinství, ale náš národ jako celek k porážce nacismu přispěl v porovnání s VB hodně málo, byť za to částečně nemohl. (A naopak bohužel nemálo přispěl k následnému nástupu komunismu ve střední Evropě - z čehož plynula nechuť VB to zlato vrátit...)

    4) PS: etymologický původ slova čech je nejasný, že je náš domácí je jen nejpravděpodobnější teorie. Ovšem to, že to není české slovo jsem nikdy netvrdil. To Ti ležím tak v žaludku, že máš potřebu si takto vymýšlet?

    5) Ad velká zrada Mnichova. Ty tedy netvrdíš, že Mnichov byl větší zrada než ruská krádež Krymu? (samozřejmě, že jsem to trochu expresivně parafrázoval, aby to vyniklo, jde mi o srovnání těch dvou případů, kdy jeden ještě po osmdesáti letech máš potřebu vytahovat, zatímco druhý bagatelizuješ).
    Pak ovšem nutně tvrdíš, že by si Ukrajinci měli proradnost Ruska pořádně připomínat ještě nejméně dalších osmdesát let... Tak to pak jo....Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    13:52 24.02.2017

    Ještě to logik: a ano, Krym za nic hrozného nepovažuji. Území, kde žila drtivá většina Rusů si Ukrajina pod hrozbou války v 90tých letech připojila a v roce 214 o něj přišla. ...Zobrazit celý příspěvek

    Ještě to logik: a ano, Krym za nic hrozného nepovažuji. Území, kde žila drtivá většina Rusů si Ukrajina pod hrozbou války v 90tých letech připojila a v roce 214 o něj přišla. Přišli k ní jako slepí k houslím, nic tam nevybudovali a zase o ní přišli. To se holt stává.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    13:50 24.02.2017

    palo - Sudety byly vždy integrální součástí českého státu, v libovolné formě. Nelze vracet něco, co nebylo dotyčného. Heim ins Reich nebylo heslo československých úřadů, víme? ...Zobrazit celý příspěvek

    palo - Sudety byly vždy integrální součástí českého státu, v libovolné formě. Nelze vracet něco, co nebylo dotyčného.
    Heim ins Reich nebylo heslo československých úřadů, víme? nezapomeňte na fakt, že komplet ČR byla skoro 6 let otrockou zemí Německa. Obrovské penzum práce, ať již v českých zbrojovkách, nebo v rámci totálního nasazení...

    Ale hlavně palko (a sakra už to říkám asi popátě, takže by to mohl pochopit i čobol): NEPÍŠI O ŽÁDNÉ REVIZI. Píši o tom, že nevěřím v lítost zloděje, který má sousedovu slepici furt v troubě a tvrdí, že jí nemá, nedá, nemusí dát, protže jiný zloděj mu řekl, že jí vracet nemusí... Jste schopen pobrat tu myšlenku?Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    13:46 24.02.2017

    Logik: KDE jsem prohlásil Mnochov za "strašnou zradu"? Za další po Rusku nechceme, aby bylo našim spojencem a nespojujeme si s jeho spolehlivostí naši bezpečnost. Proto je zřejmé, ...Zobrazit celý příspěvek

    Logik: KDE jsem prohlásil Mnochov za "strašnou zradu"? Za další po Rusku nechceme, aby bylo našim spojencem a nespojujeme si s jeho spolehlivostí naši bezpečnost. Proto je zřejmé, že jeho spolehlivost nás (ve vztahu k národní bezpečnosti) musí zajímat podstatně méně, než spolehlivost a důvěryhodnost našich spojenců.

    K placení GB - no, jedna věc je zaplatit (otázka je, kdo komu pomáhal, bez polských a československých letců by UK měla hodně velký problém) a druhá věc podojit nehorázným způsobem. Británie si vyúčtovala i uniformy, ve kterých byli pohřbeni Klapálkovi vojáci v Tobruku. A vyučtovala si je dost drsně. Pokud se nemýlím, za materiál pro naše vojáky si řekli 26 tun zlata. Přecijen ti vojáci umírali hlavně za Británii...Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    13:46 24.02.2017

    fenri,
    ake vracanie? to chcete Nemcom vratit Sudety? len si spomente čo si mohli "naši Nemci" zobrat so sebou, okrem pluvancov na kabate. Game over.

    fenri,
    ake vracanie? to chcete Nemcom vratit Sudety? len si spomente čo si mohli "naši Nemci" zobrat so sebou, okrem pluvancov na kabate. Game over.

  • logik
    13:37 24.02.2017

    fenri: je zajímavé, že obsazení Krymu nehodnotíte nijak extra negativně, ač to prostě je vojenský útok na cizí stát. Zatímco Mnichov, kde v podstatě jen Velká Británie s Francií ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri:
    je zajímavé, že obsazení Krymu nehodnotíte nijak extra negativně, ač to prostě je vojenský útok na cizí stát. Zatímco Mnichov, kde v podstatě jen Velká Británie s Francií řekla, že se do sporu Německa s ČR nebudou míchat, prohlašujete za strašnou zradu.

    Trochu objektivity by to chtělo - Mnichov samozřejmě nebyl z hlediska VB ani morálně správný, ani výhodný. Z hlediska "hajzloviny" ale šlo o daleko menší prohřešek, než např. současné ukradení Krymu: VB jen řekla, že nebude bránit zloději. Nic neukradla.
    (A to, že si následnou pomoc nechala částečně zaplatit - ano 100% altruistické to nebylo - ale vy děláte věci zadarmo?)

    A už vůbec nechápu, proč by měla VB dávat ČSR sto procent toho, co Německo ČSR sebralo. Proč by měla ČSR dostat 100%, když všechny ostatní státy 100% nedostaly?Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    12:41 24.02.2017

    palo: Němci jsou v krádeži ČS zlata úplně nevinně? Nedivím, se, že Slováci kolaborovali. Ryze bilančně, ukradli cca 48 tun zlata, vrátili 25. Pokud je jim líto, co udělali a ta ...Zobrazit celý příspěvek

    palo: Němci jsou v krádeži ČS zlata úplně nevinně? Nedivím, se, že Slováci kolaborovali.
    Ryze bilančně, ukradli cca 48 tun zlata, vrátili 25. Pokud je jim líto, co udělali a ta lítost není jen kec, začal bych tím, že bych zaplatil, co jsem ukradl, byť někdo říká, že nemusím.

    Takeda: znovu (čtěte prosím v klidu a pokuste se pochopit psaný text).
    Německo ukradlo ČSR cca 20 tun zlata. Nemusí je vracet. Nicméně pokud by jim skutečně bylo líto, co provedli (jakože není, nebuďte naivní), tak by začali tím, že by to vrátili.

    Takže váš příměr: jeden vnuk byl okraden druhým. Druhý údajně líčí, jak je mu to strááášně líto, ale ukradené věci nevrátí. A naopak, chce okradenému cpát svoje hosty s tím, že je nesolidární vyžírka. Po vnukovi z okradené rodiny se chce, aby věřil, že tomu vnukovi ze zlodějské rodiny je to upřimně líto.Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    09:37 24.02.2017

    fenri, načo plačete nad zlatom? Nemci su v tom uplne nevinne. Ked vznikol protektorat Nemci ziskali zlato čo bolo v Česku a Angličania im vydali zlato, čo bolo v zahraničnej ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri, načo plačete nad zlatom? Nemci su v tom uplne nevinne. Ked vznikol protektorat Nemci ziskali zlato čo bolo v Česku a Angličania im vydali zlato, čo bolo v zahraničnej uschove. (vyznavali platnost Minichovskej dohody). ked skončila vojna spojenci československe zlato našli spolu so zlatom ostatnych krajin a dali ho jednu hromadu. urobili komisiu a ta podla vlastneho kluča rozhodla kolko da komu. a tak českoslovesnku čast zlata zobrali a dali ho inym. do toho prišlo znarodnenie majetku zradcov a kolaborantov a znarodnenie velkych firiem. v tych firmach mali podiel aj americky občania a dožadovali sa nahrady. takže USA rozhodli, že dokial sa nedohodne kompenzacia, zlato nevydaju. plus chceli čast zlata aj briti ako splatenia vojnoveho dlhu Benešovej vlady. natahovačky trvali až do do vlady Štrugala a ked sa všetko vykompenzovalo doviezli lietadlami do ČSSR zostavajuce zlato. po vojne bolo plus do štatnej banky prevezene zlato tzv. slovenskeho štatu a tiež zlato zhabane (ukradnute) židom. ked sa delila federacia, tak Česku zostali 2/3 zlata. no a to česke zlato obratom Klaus predal ako "uplnu ekonomicku somarinu". Takže ked vam chyba zlato, treba ist za Klausom.Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
    08:18 24.02.2017

    fenri: Ať už se Vám to zdá fér nebo ne, tak ve výsledcích 2. světové války se nebude nikdo šťourat. Jakmile byste něco takového otevřel, vpodstatě by se muselo znovu začít válčit. ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: Ať už se Vám to zdá fér nebo ne, tak ve výsledcích 2. světové války se nebude nikdo šťourat. Jakmile byste něco takového otevřel, vpodstatě by se muselo znovu začít válčit. Tedy alespoň takhle mi to vysvětloval profesor Vaculík.

    Váš příměr se sousedem navíc kulhá na obě nohy. Dnes se totiž spolu nebaví ti sousedé co se okradli, ale jejich vnuci a pravnuci, kteří si žádná auta sami neukradli, žijí vedle sebe v klidu a ještě ten bohatší soused má firmu, ve které dělá ten druhý a odvádí dobrou práci, za kterou je slušně placen, takže jsou oba docela spokojení. Jsou ochotní vyslechnout stařecké stěžování svých otců, kteří v domech žijí také, že ten druhý soused je neřád, ale pak nad tím mávnou rukou.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    08:07 24.02.2017

    Jirosi také ještě jednou: pokud tu někdo tvrdí, jak Německo hluboce lituje toho, co (nejen) nám provedlo, tak by primárně mělo vrátit, co ukradlo. To je takový začátek lítosti. ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi také ještě jednou: pokud tu někdo tvrdí, jak Německo hluboce lituje toho, co (nejen) nám provedlo, tak by primárně mělo vrátit, co ukradlo. To je takový začátek lítosti. Nevolám po revizi výsledků II. sv. války, jak zcela nesmyslně tvrdíte. Volám po tom, že tvrdit o někom, který něco ukradl a nechce to vrátit, že své ozbrojené loupeže upřimně lituje je nesmyslné.

    Když vám soused ukradne auto, a pak řekne: "je mi to moc líto co jsem udělal, ale auto ti nevrátím (protože soud, řekl že nemusím)", budete s ním kamarád, budete mu jeho lítost věřit a nebudete před ním zamykat nové auto?Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    22:36 23.02.2017

    Fenri: Tak ještě jednou, vracení toho zlata se odehrávalo po WW2 v rámci dělení kořisti. Takže pokud by nám Německo vrátilo cokoliv nad tyhle smlouvy muselo by se stejně zachovat i ...Zobrazit celý příspěvek

    Fenri: Tak ještě jednou, vracení toho zlata se odehrávalo po WW2 v rámci dělení kořisti. Takže pokud by nám Německo vrátilo cokoliv nad tyhle smlouvy muselo by se stejně zachovat i k ostatním kterým nevrátilo všechny škody co během WW2 napáchalo.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    22:17 23.02.2017

    Ale jděte Jirosi - zkuste si najít, co znamná slovo revize. Ani náhodou to není to, co jsem psal. Jde o to, že pokud se mám dojímat nad hlubokou a upřímnou lítostí Němců nad tím, ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale jděte Jirosi - zkuste si najít, co znamná slovo revize. Ani náhodou to není to, co jsem psal.
    Jde o to, že pokud se mám dojímat nad hlubokou a upřímnou lítostí Němců nad tím, že nás výjimečně napadli, nějak se mi to nedaří v situaci, kdy nám ukradli 20t zlata a nějak se nemají k tomu, aby nám to vrátili. Čili nechci nic revidovat, jenom nevěřím ryzosti jejich myšlenek. Když sousedovi něco ukradnu (kromě toho, že mu zabiju ženu a děti a otrávím psa) a pak toho začnu litovat, tak bych mu alespoň vrátli, co jsem ukradl.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 9