Egyptské letectvo: Logistické peklo, ale geopolitická nezávislost

Egyptské letectvo: Logistické peklo, ale geopolitická nezávislost
Egyptské F-16 / U.S. Air Force, Senior Airman Dominic Tyler (Zvětšit)

Egypt vynakládá velké prostředky na diverzifikaci dodavatelů pro své vzdušné síly. Káhira se letos přiblížila uzavření smlouvy s Itálií v hodnotě tří miliard amerických dolarů za 24 stíhacích letounů Eurofighter Typhoon. Tato dohoda je poslední z řady nákupů stíhaček, které Egypťané v posledních osmi letech uskutečnili. Díky nim dnes egyptské letectvo vlastní rozmanitou flotilu stíhacích letounů.

Po podpisu mírové smlouvy mezi Egyptem a Izraelem v roce 1979 Káhira kupovala většinu své letecké techniky od Spojených států, které tehdy nahradily Sovětský svaz na pozici hlavního dodavatele zbraní. Káhira tak získala čtvrtou největší flotilu stíhaček F-16 na světě. V roce 2014 se stal egyptským prezidentem Abd al-Fattáh as-Sísí, jenž se po několika dekádách snaží diverzifikovat výzbroj egyptské armády a učinit ji méně závislou na Spojených státech. V rámci tohoto úsilí si Egypt v roce 2015 jako první zahraniční zákazník pořídil francouzské víceúčelové stíhací letouny Dassault Rafale.

Pořízení francouzských stíhaček vedle amerických není ani vzácné, ani ojedinělé. Katar například využívá moderní stíhačky F-15 od USA, Rafale od Francie a Eurofightery od Spojeného království. Sísí se však nespokojil pouze s francouzskými stíhačkami. Zašel ještě o krok dál a inicioval nejvýznamnější nákup ruské výzbroje pro Egypt od 70. let minulého století, včetně 46 stíhaček MiG-29M/M2.

V roce 2018 prosadil objednávku modernějších ruských letounů Su-35 v hodnotě dvou miliard dolarů. A to navzdory důraznému varování USA, že se Egypt v případě nákupu stane cílem hospodářských omezení podle zákona o potírání amerických protivníků prostřednictvím sankcí (CAATSA). Káhira se obrátila na Rusko po odmítnutí jeho žádosti o pořízení zhruba dvou desítek stíhacích letounů F-35 ze strany Bílého domu. Jak informoval americký časopis C4ISRNET, Washington zastavil vojenskou pomoc egyptským ozbrojeným silám kvůli obavám o dodržování lidských práv.

Egyptské letectvo

Zpravodajský portál The Drive považuje za nepravděpodobné, že stíhačky Su-35 budou Egyptu nakonec dodány. USA se dnes pokouší zabránit všem velkým obchodům s ruskou vojenskou technikou ve prospěch nákupů většího množství americké produkce. Letos se poprvé vyjádřily kladně k potenciálnímu prodeji letounů F-15 Káhiře. Ta podle informací internetových stránek Middle East Eye americkou nabídku zřejmě přijme, protože s letouny Su-35 není spokojená. Ruské stíhačky mají pouze zastaralé radary PESA (Passive Electronically Scanned Array), nikoliv moderní a v západních letounech obvyklé AESA (Active Electronically Scanned Array). Když egyptské letectvo navíc testovalo radar Irbis-E letounu Su-35 proti systému elektronického protiopatření francouzských stíhaček Rafale, ruský radar byl údajně snadno překonán.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

První tři stíhačky Rafale pro Egypt

Před několika dny dosedly na letiště v Egyptě první tři egyptské stíhačky Rafale. Firma Dassault ...

Egypt zvažuje nákup pákistánských stíhaček JF-17

Pákistánská vláda zveřejnila 4. prosince tohoto roku tiskovou zprávu, podle níž Egypt projevil zájem ...

Rusko dokončilo první stíhačky Su-35 pro Egypt

Na internetu se vynořily fotografie víceúčelových taktických bojových letadel Suchoj Su-35 (v ...

Egypt objednal dalších 30 stíhaček Rafale

Francouzská společnost Dassault Aviation a celý francouzský průmysl slaví další mimořádný úspěch – ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.