Rusko dokončilo první stíhačky Su-35 pro Egypt

Rusko dokončilo první stíhačky Su-35 pro Egypt
Egyptská Su-35 / vk.com (Zvětšit)

Na internetu se vynořily fotografie víceúčelových taktických bojových letadel Suchoj Su-35 (v kódu NATO „Flanker-E“) určených pro Egypt. Zakázka je již druhý nákup ruských stíhaček nejlidnatějším arabským státem v poslední době. Káhira přitom donedávna spoléhala především na americké zbraně.

Minulou středu se na převážně ruské sociální síti VKontakte objevily fotografie pětice zbrusu nových víceúčelových taktických bojových letadel Su-35 v egyptské kamufláži. Zveřejnil je letecký fanoušek vystupující pod přezdívkou NskPlanes. Fotky pořídil v Novosibirsku. Letadla tam zřejmě přistála kvůli doplnění paliva cestou do Egypta. 

Káhira si letouny objednala již v roce 2018. Velikost objednávky se v různých zdrojích liší. Nejčastěji se setkáte s počtem 24 kusů. Můžete ale narazit až na 31 letadel. Egyptští občané zaplatí za ruské stíhačky dvě miliardy dolarů (45 miliard korun). V Rusku egyptskou zakázku řeší státní akciová společnost Rosoboronexport.

Egypťané se už s Rusy před čtyřmi lety domluvili na dodávce nejnovější varianty stíhačky MiG-29 (Fulcrum). Objednali si z Ruska celkem 46 jednomístných strojů MiG-29M a dvoumístných MiG-29M2. V současné době mají Egypťané minimálně 16 Fulcrumů. Egypt ale také již o dva migy přišel při nehodách v roce 2018 a 2019.

Nová egyptská „sůčka“ mají na fotografiích velice podobnou kamufláž jako MiGy.  Suchoj Su-35 je však proti MiGu-29 jiná výkonnostní liga. Fulcrum má na délku něco přes 17 metrů. Flanker je skoro o čtyři metry delší. Maximální vzletová hmotnost MiGu-29  se pohybuje okolo 19 tisíc kilogramů. Pro Su-35 se obvykle uvádí o 16 tisíc kilogramů více.


Egyptské MiGy-29; větší foto / Egyptian Air Force

Rodina Su-27

Ruský letoun Su-35 je odvozen ze sovětského Su-27 (Flanker). Vznikl radikální modernizací jeho pokročilé varianty Su-27M. Původní Flanker měl bojovat jak proti americkým strategickým bombardérům a operačním svazům letadlových lodí, tak fungovat jako doprovod sovětských bombardovacích letounů. Koncepcí šlo o protějšek amerických F-14 Tomcat a F-15 Eagle. Menší, lehčí a levnější MiG-29 měl zase fungovat jako frontový stíhač a hlavní soupeř F-16 Fighting Falcon. 

V různých odvozeninách Flankeru je trochu zmatek. Jen společnost Suchoj z něj vedle Su-35 vyvinula tři další více či méně podobné typy. Suchoj Su-30 (Flanker-C) je dvoumístný letoun, schopný plnit úkoly stíhacího bombardéru. Námořní varianta nese označení Su-33 (Flanker-D). Z původního Su-27 je odvozen i stíhací bombardér Su-34 (Fullback).

Do velké rodiny Su-27 ovšem patří kromě už zmíněných ruských typů rovněž stíhačky vyráběné v Číně. Peking dodnes staví licencované kopie Su-27 pod označením Shenyang J-11 (Flanker-L). Kromě něj vyrábí také námořní stíhací letoun Shenyang J-15 (Flanker-X2). Je to nelicencovaný klon Su-27, respektive Su-33. Čína ho téměř jistě okopírovala podle prototypu Su-33 získaného od Ukrajiny.


Su-35

Moderní elektronika

Su-35 se od původního Su-27 odlišuje hlavně instalací modernějších a výkonnějších motorů s možností vektorování tahu. Umožnilo to odstranit kachní plochy na přídi verze Su-27M. Letadlo dostalo lepší elektronické vybavení. Jeho základ tvoří vcelku moderní radar s pasivním elektronickým skenováním type PESA (Passive Electronically Scanned Array). Anténa tohoto druhu radiolokátoru je rozdělena na menší části. Umožňuje to vysílat paprsek radarového záření různými směry. Všechny části antény jsou propojené s jedním vysílačem a přijímačem. 

Je to o něco méně pokročilé řešení než v současnosti nejoblíbenější radary typu AESA. Ty se skládají z velkého množství samostatných antén. Každá z nich má svůj vlastní vysílač i přijímač. Radiolokátor typu PESA ale pořád propůjčuje letounu úctyhodné schopnosti. Radar Su-35 umí sledovat 15 cílů najednou. Vzdušné cíle registruje na teoretickou vzdálenost 400 km, pozemní 200 km.

Su-35 umí díky výkonnému radaru odpalovat těžké střely vzduch-vzduch proti velkým cílům ze vzdálenosti až 300 km. Zvládne odpálit i těžkou nadzvukovou protilodní střelu Oniks.

Letoun funguje také jako platforma pro množství munice typu vzduch-země. Na Egypťany nejspíš udělalo dojem nasazení ruských Su-35 ve válce v Sýrii. Flankery-E doprovázely ruské bombardéry a samy shazovaly neřízené bomby. V několika případech startovaly proti tureckým a izraelským letounům.


Egyptské F-16

Spolupráce s USA

Je možné, že Moskva ukázala letadla určená Egyptu na veřejnosti úmyslně. Příliš tím asi nepotěšila Izrael, a hlavně Spojené státy. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dokonce loni v listopadu pohrozil Egyptu sankcemi, pokud k nákupu skutečně dojde. Podle webu The Arab Weekly je však pravděpodobnější, že Spojené státy akvizici přejdou.

Američané s Egyptem úzce spolupracují od uzavření Egyptsko-Izraelského míru v roce 1979. Egyptský prezident Anvar Sadat a izraelský premiér Menach Begin ho podepsali ve Washingtonu v přítomnosti amerického prezidenta Jimmyho Cartera. Egypt podporoval Spojené státy i v jejich válce proti terorismu po roce 2001.

Spojené státy od té doby Egyptu poskytují vojenskou pomoc. Egypt byl svého času její druhý největší příjemce, který nebyl členem NATO, hned po Izraeli. V letech 1979 až 2003 Egypt od USA získal vojenské vybavení za 19 miliard dolarů. Ostatně páteř egyptského stíhacího letectva tvoří 218 letounů americké výroby F-16.

Po egyptské revoluci v roce 2011 sice vztahy obou zemí ochladly. V současnosti to ale vypadá, že vojenská spolupráce bude dál pokračovat, ale letos v květnu povolilo americké ministerstvo zahraničí velký upgrade egyptské flotily vrtulníků AH-64 Apache.

Egypt tak nákupem ruských letadel sleduje spíše diverzifikaci své vojenské výzbroje, aby nebyl závislý jen na jednom státu. Ostatně proto má Egypt ve výzbroji i francouzské víceúčelové bojové letouny Rafale. Podobnou diverzifikační strategii využívají prakticky všechny arabské země.

Zdroje: DN, AW, The Drive, A-T, SLDinfo

Nahlásit chybu v článku


Související články

Egypt získá 129 000 českých pistolí CZ 75 P-07 Duty

Česká zbrojovka před pár měsíci podepsala smlouvu na dodávku dalších 50 000 pistolí CZ 75 P-07 Duty. ...

Egypt zvažuje nákup pákistánských stíhaček JF-17

Pákistánská vláda zveřejnila 4. prosince tohoto roku tiskovou zprávu, podle níž Egypt projevil zájem ...

Ruské MiGy-35 pro Egypt

Ruská firma MiG dodala do Egypta první várku nových víceúčelových nadzvukových stíhacích letadel ...

Egypt modernizuje své námořnictvo. Stává se regionální velmocí

Nákup nových plavidel a reorganizace flotily. Taková je současnost nejstaršího válečného loďstva na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • flanker.jirka
    21:45 29.07.2020

    Egyptské letectvo bude dobrý babylon k víceúčelovým F 16, Rafale, Mig 29M/M2 přibyde další typu Su 35. Co se týká počtu letadel, tak surveréně vede F 16, mají v provozu i 7 kusů E2 ...Zobrazit celý příspěvek

    Egyptské letectvo bude dobrý babylon k víceúčelovým F 16, Rafale, Mig 29M/M2 přibyde další typu Su 35. Co se týká počtu letadel, tak surveréně vede F 16, mají v provozu i 7 kusů E2 C Hawkeye, což je podstatná podpora pro stíhače.
    Nejspíše půjde o snahu diverzifikovat zdroje a přestat být závislí pouze na USA. Ve středomoří pečou společně s francouzi a rusy, možná se bude USA cítit přehlíženě.

    Pokud chcete diskutovat technické aspekty, tak o konfiguraci letadla, výbavy pro EB a výzbroje nevíme nic. Rozhodně může tento typ sloužit dobře v útocích proti lodím díky schopnosti nést velké protilodní střely.
    Pokud se s tou výzbrojí dokáží sžít a používat vše v komplexu tak z toho může být slušný A2/AD koncept.

    ...abychom jednou nebyli rádi, že by si k tomu pořídili cvičné L 39 NG a vytrhli tak trn z paty Aeru a blamáži. Jestliže se tam po tolika letech zpět vrátilo se svými zbraněmi Rusko a stále tam dodává zbraně i USA, tak proč ne my? S Albíky tam byli spokojeni.Skrýt celý příspěvek

    • semtam
      21:55 29.07.2020

      flanker.jirka Souhlasím. USA se nemají čemu divit, Egypt má problém s Libyí a tím potažmo problém s islamisty a Tureckem. A kdo způsobil tento bordel v Libyi? Do velké míry ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka

      Souhlasím.
      USA se nemají čemu divit, Egypt má problém s Libyí a tím potažmo problém s islamisty a Tureckem. A kdo způsobil tento bordel v Libyi? Do velké míry USA.
      USA také ukázali jaký spolehlivým spojencem dokážou být, když hodili Kurdy do chřtánu tureckému řezníku.
      Tak je zcela přirozené, že ostatní státy nemohou brát USA vážně a už vůbec ne, nějaké spojenectví, hlavně ty co jsou v regionu, kde se tyto činy stali.
      Ale abychom USA nekřivdili, tak obdobně účelově se chovají všechny státy. Některé více, druhé méně. Záleží jakoby na nějakém "kolektivním" charakteru konkrétní země.Skrýt celý příspěvek

      • logik
        23:48 29.07.2020

        V Lybii zasáhla především Francie, nikoli USA. A ten zásah způsobil masivní POKLES migrace z Lybie, tedy tento zásah tam situaci uklidnil (protože ukončil PROBÍHAJÍCÍ válku).

        V Lybii zasáhla především Francie, nikoli USA. A ten zásah způsobil masivní POKLES migrace z Lybie, tedy tento zásah tam situaci uklidnil (protože ukončil PROBÍHAJÍCÍ válku).

        • semtam
          00:15 30.07.2020

          i s navijákem logiku :D

          i s navijákem logiku :D

          • darkstyle
            11:34 30.07.2020

            Rozumiem, že sa ti história nepáči, ale je to fakt. Zasiahlo FRA a USA poskytli, a to s nevôľou, tankovacie lietadlá - FRA zasiahla až po prebiehajúcej občianskej vojne. Tá začala ...Zobrazit celý příspěvek

            Rozumiem, že sa ti história nepáči, ale je to fakt. Zasiahlo FRA a USA poskytli, a to s nevôľou, tankovacie lietadlá - FRA zasiahla až po prebiehajúcej občianskej vojne.

            Tá začala arabskou jarou v Maroku (pletiem si ho so susedom Tuniskom, tak ma opravte) - inak dosť kľudným odovzdaním moci. Normálne ak máš 50% populácie do 35 rokov ako mala Lýbia, že ak uvidíš na INST + FB, že sa niečo podobné podarilo "susedom" tak sa o to isté pokusíš proti vlastnému diktátorovi.

            Vzbura sa prenášala postupne po mesiacoch z jedného diktátorstva zo západu na východ..

            To, že má USA v každom jednom štáte svojich agentov je zrejmá vec - veď vydávajú 40+ mld ročne na CIA a armáda 700+ mld..
            To, že ich tam malo USA v každom jednom štáte je jasná vec.. ale tam boli v Lýbií posledných 30 rokov v prakticky nezmenenom počte stále..Skrýt celý příspěvek

          • stepan
            21:42 30.07.2020

            On má ve skutečnosti pravdu. Bohužel nerozlišuje emigraci a imigraci lidí, zejména do Evropy. Chápu, jedná se o slovíčkaření...

            On má ve skutečnosti pravdu. Bohužel nerozlišuje emigraci a imigraci lidí, zejména do Evropy. Chápu, jedná se o slovíčkaření...

        • flanker.jirka
          23:00 30.07.2020

          logik "A ten zásah způsobil masivní POKLES migrace z Lybie" ...hodně krátkozraké a nevhodné hodnocení situace. To dá rozum, že přes zem, kde se válčilo a je pod dohledem všech ...Zobrazit celý příspěvek

          logik
          "A ten zásah způsobil masivní POKLES migrace z Lybie"
          ...hodně krátkozraké a nevhodné hodnocení situace. To dá rozum, že přes zem, kde se válčilo a je pod dohledem všech možných průzkumných prostředků ve vzduchu a na moři to převaděči přestali zkoušet. To pravé nastalo potom co se Libye "stabilizovala" do stavu po Kaddáfím. Byznys s lidmi se rozjel ve velkém, letadla NATO a EU zmizela.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            23:50 30.07.2020

            S odpuštěním, vymešlíš kraviny, jen aby sis nemusel přiznat pravdu. V Lybii byla několik týdnů válka, migrace začala růst, a to (po očistění dle roční doby - migrace je vždy ...Zobrazit celý příspěvek

            S odpuštěním, vymešlíš kraviny, jen aby sis nemusel přiznat pravdu.

            V Lybii byla několik týdnů válka, migrace začala růst, a to (po očistění dle roční doby - migrace je vždy nejsilnější v létě) více, než kdy předtím nebo I POTOM. Po zásahu NATO poklesla a byla cca dva následující roky až do Syrské migrační krize v podstatě v pohodě.

            Najdi si čísla a nevař tady z vody a svejch dojmů nesmysly a nepravdy.Skrýt celý příspěvek

          • flanker.jirka
            10:57 01.08.2020

            logik "Najdi si čísla a nevař tady z vody a svejch dojmů nesmysly a nepravdy." ... pokud máte nějaký zdroj dat, tak proč ho sem nedáte? Pravda je taková, že po ukončení větší ...Zobrazit celý příspěvek

            logik
            "Najdi si čísla a nevař tady z vody a svejch dojmů nesmysly a nepravdy."
            ... pokud máte nějaký zdroj dat, tak proč ho sem nedáte?

            Pravda je taková, že po ukončení větší části bojů v době, na přechodnou dobu poklesla migrace přes Libyi, ono to má souvislost nejen pouze situací v Libyi, ale v zemích, ze kterých migranti pochází, proto začala migrace opět růst. Poklesla až když EU musela vynaložit náklady na ochranu středomoří. Jinými slovy, za Kaddáfího režimu byl klid, po pádu se trasa začala využívat k převaděčství. A o sjednání klidu se EU pokouší ve větší míře od roku 2017 za vynaložení nemalých peněz nás všech, které předtím vynakládat nemusela. (EU se dokonce pochválila, že zavedením systému hlídkování vytvořila nová pracovní místa, což mi přijde dost komické, pochválit se za vytvoření pracovních míst v "úřednické" sféře).
            zde najdete v textu zmínku o letech, 2014, 2015, 2016
            https://eur-lex.europa.eu/lega...
            analýza z projektu zaměřeného na celé trasy migrace, včetně toho ze kterých zemí kdo kdy pocházel za rok 2017 a 2018
            http://documents1.worldbank.or...
            a tady varování součené vlády v Libyi (de facto stejná retorika, kterou používal Kaddáfí - když tam nebude on, tak bude migrace)
            https://www.irozhlas.cz/koment... Skrýt celý příspěvek

    • Torong
      21:42 30.07.2020

      Diverzifikace je hezká věc, ale vytváří obrovský tlak na logistiku. Už jen to, že US stroje jsou stavěné na imperiálních jednotkách a Ruské na jednotkách SI. Takže případné ...Zobrazit celý příspěvek

      Diverzifikace je hezká věc, ale vytváří obrovský tlak na logistiku. Už jen to, že US stroje jsou stavěné na imperiálních jednotkách a Ruské na jednotkách SI. Takže případné přecvičení pilotů i obsluhy je náročné. Stejně tak začlenění do systému PVO atd. Prostě, aby letadla "mluvila stejnou řečí" mezi sebou i se zbytkem armády. Určitě to není nepřekonatelný problém, ale omezí to využití všech výhod stroje...Skrýt celý příspěvek

      • flanker.jirka
        22:56 30.07.2020

        U nových letadel je zobrazení jednotek otázka SW vybavení, dokonce i Rusko je v tomto ohledu tak daleko. A do exportních mašin dokáží dát i radionavigační vybavení ze západu. ... ...Zobrazit celý příspěvek

        U nových letadel je zobrazení jednotek otázka SW vybavení, dokonce i Rusko je v tomto ohledu tak daleko. A do exportních mašin dokáží dát i radionavigační vybavení ze západu. ... když si ČR objednala vrtulníky Mi 171 a 35 jako splátky části ruských dluhů, tak se hodně divili, že země, která tíhne k NATO chce letadla s původní ruskou avionikou a ne třeba od thalesu.
        Samozřejmě, logistika bude obrovský problém, s bídou to bude mít pouze stejné palivo.
        Ale pro ně jsou to nejspíše hlavně "politické body" v zahraniční politice.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          10:49 31.07.2020

          To je tím, že CR si neobjednávala, ale CR dostala jen zlomek z původní částky dluhu.
          Pokud bychom chtěli jinou výbavu, bylo by to za příplatek a Rusové by ušetřily.

          To je tím, že CR si neobjednávala, ale CR dostala jen zlomek z původní částky dluhu.
          Pokud bychom chtěli jinou výbavu, bylo by to za příplatek a Rusové by ušetřily.

  • technik
    21:13 29.07.2020

    Když už byla řečena několikrát lež tak pár slov z úst pana pilota.

    https://www.flying-revue.cz/va...

    Když už byla řečena několikrát lež tak pár slov z úst pana pilota.

    https://www.flying-revue.cz/va...

    • technik
      05:57 30.07.2020

      Pro kladný úspěch další čtení, tentokrát z úst pilotů USAF kteří v Německu měli možnost důkladně Mig29 ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro kladný úspěch další čtení, tentokrát z úst pilotů USAF kteří v Německu měli možnost důkladně Mig29 prozkoumat.
      https://nationalinterest.org/b... Skrýt celý příspěvek

      • Torong
        09:38 30.07.2020

        Četl jsi ten článek vůbec?

        Četl jsi ten článek vůbec?

        • technik
          11:06 30.07.2020

          Ano a? Píše se tam někde že snad Mig29 zaostával za západními letounama? Jednoznačně potvrzují že v dobrých rukou to byla nebezpečná zbraň, nikoliv já zdejší odborníci tvrdí že ...Zobrazit celý příspěvek

          Ano a? Píše se tam někde že snad Mig29 zaostával za západními letounama? Jednoznačně potvrzují že v dobrých rukou to byla nebezpečná zbraň, nikoliv já zdejší odborníci tvrdí že letoun neměl jedinou šanci a nesmyslů o poměrech sestřelů.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            11:46 30.07.2020

            Ne Techniku. Píšou se tam dvě hlavní věci. Mig 29 měl navrch pouze v boji na krátkou vzdálenost při použití přilbového zaměřovače. Bez něj nebyl problém jej vymanévrovat, protože F ...Zobrazit celý příspěvek

            Ne Techniku. Píšou se tam dvě hlavní věci. Mig 29 měl navrch pouze v boji na krátkou vzdálenost při použití přilbového zaměřovače. Bez něj nebyl problém jej vymanévrovat, protože F 16 zvládla větší přetížení. V BVR pak jednoznačně dominovala F 16 (v té době už byl standard block 25, v Evropě MLU a naplno běžela výroba block 30/32). Ten US pilot tam píše, že měli z Mig 29 zbytečný strach.
            No druhá důležitá věc o které píše je, že piloti NDR vůbec nebyli cvičeni k využití výhod toho stroje a létali s ním jako s 3.gen. O podobném přístupu funkcionářů letectva ČSLA se zmiňuje i p. Vašek. Takže ten článek potvrzuje moje, ne tvoje slova.Skrýt celý příspěvek

          • technik
            12:54 30.07.2020

            Použití přilbového zaměřovače jistě ovlivní nasaditelnost letounu ale ne kvalitu výcviku. Zde je jasny příklad toho, že když chybovali ve výcviku západní letci tak jak na tom mohli ...Zobrazit celý příspěvek

            Použití přilbového zaměřovače jistě ovlivní nasaditelnost letounu ale ne kvalitu výcviku. Zde je jasny příklad toho, že když chybovali ve výcviku západní letci tak jak na tom mohli být letci arabský. Jejich výcvik byl tristní a neustále poukazování na výsledky letecký soubojů ve válkách jako je Irák či Írán jsou prostě zavádějící a neodráží kvalitu letounu natolik aby zde padala jednoznačná tvrzení že to byly šroty a podobně.
            Jak Vašek tak spojenečtí piloti označily letouny protivníka jako srovnatelné bez výraznějších slabých stránek.Skrýt celý příspěvek

          • StandaBlabol
            13:09 30.07.2020

            to technik, spolu s technikou kupuješ i metodiku a prostředky pro výcvik. A vlastně do značné míry i taktiku nasazení, protože k ní jsou letadla přizpůsobena už z výroby. A k tomu ...Zobrazit celý příspěvek

            to technik,

            spolu s technikou kupuješ i metodiku a prostředky pro výcvik. A vlastně do značné míry i taktiku nasazení, protože k ní jsou letadla přizpůsobena už z výroby. A k tomu arabské státy i země Varšavské smlouvy hostily, více či méně dobrovolně, stovky sovětských poradců. Takže jestli je problém technika, taktika nebo výcvik, jakože to je vždy mix všeho, dodával to jako balíček SSSR.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            14:15 30.07.2020

            Ano, píše.
            "They will have more confidence. And they know they are flying an aircraft that is superior in maneuverability, power, and avionics.”

            Ano, píše.
            "They will have more confidence. And they know they are flying an aircraft that is superior in maneuverability, power, and avionics.”

          • Torong
            15:02 30.07.2020

            Techniku, KDE se v některém z článků, které jsi tu dal píše o chybách ve výcviku západních pilotů? Nikde. Naopak v obou se píše o nedostatečném výcviku pilotů východních. Špatný už ...Zobrazit celý příspěvek

            Techniku, KDE se v některém z článků, které jsi tu dal píše o chybách ve výcviku západních pilotů? Nikde. Naopak v obou se píše o nedostatečném výcviku pilotů východních. Špatný už byl výcvik ve správném využití silných stránek strojů samotných a výcvik ve spolupráci jednotlivých složek letectva neexistoval vůbec - VS neměla žádný ekvivalent cvičení jako jsou Red flag nebo Tiger meet.
            Srovnání těch konfliktů je naprosto v pořádku, minimálně u války Irán/Irák.
            A ne ani p. Vašek ani ten Americký pilot neoznačili letouny za plně srovnatelné.
            Státy VS dostaly stroje verze 9-12 v roce 1989, která byla někde na úrovni F 16 block 10/15 (nevím to úplně jistě, ale blk 10 neměl radiolokátor a neumožňoval odpal Aim 7, proto to rozhraní verzí). V USA už přitom byla standardně ve výzbroji verze block 25 a vyráběla se verze block 30/32. V Evropě pak létaly verze MLU, tedy něco mezi block 25 a 30.
            S těmito verzemi nebyl srovnatelný ani ani typ 9-13 vyráběný od roku 1986.
            Srovnatelný by byl až Mig 29 M (verze 9-15), který se měl začít vyrábět od roku 1990. Stární zkoušky téhle verze začaly až v roce 1991 a ve stejném roce byl program z důvodů nedostatku financí zastaven.
            http://m.ruslet.webnode.cz/tec...
            Takže Mig 29 měl v roce 1990 cca 10 zpoždění za F 16.
            To je holá skutečnost Techniku. Naše Migy 29 byly zastaralé už v době, kdy poprvé přistály u nás.Skrýt celý příspěvek

          • balm
            18:02 30.07.2020

            Vlastně ano, opakovaně. Pokud byste oslovil nejlepší piloty na světe s otázkou, v čem by chtěli létat, pravděpodobně suverénním způsobem zvítězí Su-37 Terminátor. Nerozumíte ...Zobrazit celý příspěvek

            Vlastně ano, opakovaně.

            Pokud byste oslovil nejlepší piloty na světe s otázkou, v čem by chtěli létat, pravděpodobně suverénním způsobem zvítězí Su-37 Terminátor. Nerozumíte odpovědi, ale máte v rukou ten nejpádnější argument od nejlepších pilotů světa. Ačkoliv je po vypnutí omezovačů Su-37 Terminátor splněním snu, prostým přidáním jediného slova se situace zcela změní. V čem by chtěli létat není totéž, co v čem by chtěli létat do ostrého boje.

            A přesně tato situace nastala v onom odkazovaném článku (rozhovoru s VV).Skrýt celý příspěvek

    • Torong
      09:37 30.07.2020

      Techniku, ten rozhovor s panem Vaškem samozřejmě znám. Přečetl jsem si bo pro jistotu, znovu, ale pamatuji si ho dobře a pan Vašek v něm neříká nic jiného než jsem psal já. Např. ...Zobrazit celý příspěvek

      Techniku, ten rozhovor s panem Vaškem samozřejmě znám. Přečetl jsem si bo pro jistotu, znovu, ale pamatuji si ho dobře a pan Vašek v něm neříká nic jiného než jsem psal já. Např. si všimni místa, kde popisuje, jak funkcionáři zakazovali výcvik ve zvládání ztráty podélné stability. To rozhodně není ukázka dobrého výcvikového plánu.
      A to pro tebe asi nejdůležitější místo, které se (pochopitelně) dostala i na titulku "měli z nás strach, stejně jako my z nich"... To, že má někdo z někoho strach nevypovídá naprosto nic o skutečných schopnostech toho člověka. Ve skutečnosti tento strach a Americké zkušenosti z Vietnamu vedly k intenzivnímu výcviku západních pilotů ve vzdušném boji. Zatímco piloti VS cvičili jen let do oblasti cíle podle pokynů pozemního navedení, odpal raket a návrat zpět. To popisuje např. ten druhý tvůj článek.
      Taky si všimni, že popisuji, že v devadesátých letech se ten bordel ještě zhoršil přesně jak pan Vašek popisuje. Úspory za zrušené základny a uzemněná letadla zmizela "neznámo" kam, místo aby se nakoupila nová výkonná letadla a táhne se to dodnes, kdy místo 72 F 16 blk 50 máme ve "výhodném" pronájmu 12 Gripenů...Skrýt celý příspěvek

      • technik
        11:08 30.07.2020

        Ne pleteš se, pro mě nejdůležitější místo je jeho 16 tisíc odletanych hodin a tvrzení že letouny byly plně srovnatelné. Taktéž jeho tvrzení o záměrné likvidaci letounu zákazem ...Zobrazit celý příspěvek

        Ne pleteš se, pro mě nejdůležitější místo je jeho 16 tisíc odletanych hodin a tvrzení že letouny byly plně srovnatelné. Taktéž jeho tvrzení o záměrné likvidaci letounu zákazem nákupu náhradních dílů a podobně.Skrýt celý příspěvek

        • Torong
          11:52 30.07.2020

          Ne nepíše o plné srovnatelnosti. Naopak píše, že jdho vyřazení bylo správné z důvodů zastaralé avioniky a vysokých nákladů jak na provoz tak na přizpůsobení standardům NATO. Bylo ...Zobrazit celý příspěvek

          Ne nepíše o plné srovnatelnosti. Naopak píše, že jdho vyřazení bylo správné z důvodů zastaralé avioniky a vysokých nákladů jak na provoz tak na přizpůsobení standardům NATO.
          Bylo by fajn, kdybys četl to co v článku je a ne to co bys chtěl, aby v něm bylo.Skrýt celý příspěvek

          • technik
            12:44 30.07.2020

            Ale no tak, avionika zastaralá byla ale mohla se modernizovat, to není problém letounu ale politický problém. Nekompatibilita s nato nemá nic společného s kvalitou letounu, bavíme ...Zobrazit celý příspěvek

            Ale no tak, avionika zastaralá byla ale mohla se modernizovat, to není problém letounu ale politický problém. Nekompatibilita s nato nemá nic společného s kvalitou letounu, bavíme se čisté technicky, zda letoun byl či nebyl schopný úspěšně bojovat se zahraničními letouny, a to prostě byl. Jestli se v postkomunistický době vyplatil nebo ne, to je politické rozhodnutí.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            13:45 30.07.2020

            Ne Techniku, nešlo o politické, ale ekonomické rozhodnutí. I podle p. Vaška bylo správné Mig 29 vyřadit - zastaralá avionika s vysokými náklady na případnou modernizaci, obrovské ...Zobrazit celý příspěvek

            Ne Techniku, nešlo o politické, ale ekonomické rozhodnutí. I podle p. Vaška bylo správné Mig 29 vyřadit - zastaralá avionika s vysokými náklady na případnou modernizaci, obrovské náklady na provoz - vysoká spotřeba paliva a krátký resurs mozorů a nespolehlivý servis ze strany výrobce. Slova p. Vaška, ne moje.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            15:06 30.07.2020

            FR: MiGu-29 zazněla labutí píseň v naší armádě po pouhých šesti letech provozu. Myslíte si, že bylo správné se MiGů-29 zbavit? Neměli jsme si je nechat jako Slovensko? Tam je mají ...Zobrazit celý příspěvek

            FR: MiGu-29 zazněla labutí píseň v naší armádě po pouhých šesti letech provozu. Myslíte si, že bylo správné se MiGů-29 zbavit? Neměli jsme si je nechat jako Slovensko? Tam je mají dodnes.

            VV: Ne, to by vůbec nemělo smysl. První verze devětadvacítky, na které jsem létal i já, se nedá kvalitativně srovnávat s dnešním MiG-29 SMT, to už jsem říkal. První verze byla neúsporná, měla zastaralé motory i avioniku, navíc po vstupu do NATO nevyhovovala standardům aliance. To by vyžadovalo velké náklady na přestavbu, což pocítili v plné nahotě právě Slováci. A navíc, jak to bylo s možností doplňování náhradních dílů od výrobce, o tom jsem se zmiňoval už v prvním článku. Takže to byla cesta správná. Správné ale nebylo je ničím nenahradit.

            Slova p. Vaška...Skrýt celý příspěvek

          • technik
            06:59 31.07.2020

            Navzdory skvělým letovým vlastnostem a vysoké bojové hodnotě byl v Česku Mig-29 jako typ tou dobou už jednou nohou v hrobě. Ve vzduchu viselo rozdělení státu, nebylo jak dělat ...Zobrazit celý příspěvek

            Navzdory skvělým letovým vlastnostem a vysoké bojové hodnotě byl v Česku Mig-29 jako typ tou dobou už jednou nohou v hrobě. Ve vzduchu viselo rozdělení státu, nebylo jak dělat údržbu. „Vyšlo moratorium na náhradní díly - nesměli jsme od výrobce koupit ani šroubek, to by se málem rovnalo vlastizradě. Bylo jasné, že tenhle typ brzy skončí.“

            Netvrd mi že to nebylo politické rozhodnutí, Ero to bylo dobrý, to že jsme měli áčkove verze které potřebovali modernizovat je pravda, ale každá technika do 15 let potrebuje modernizaci, rusové v té době již provozovali béčkové verze. Taktéž tvrzení o dílech, z jeho úst jasně vyplynulo že to byl problém z naší strany, nikoliv ruské.Skrýt celý příspěvek

          • Jan Padesátýpátý
            09:04 31.07.2020

            semtam napsal: "...bez urážky jsi na mě někdy působil jako ten, kdo si přijde do diskuze zanadávat a urážet. " semtame, to se mi líbí. Formát samomluvy působí zajímavě, a hlavně ...Zobrazit celý příspěvek

            semtam napsal: "...bez urážky jsi na mě někdy působil jako ten, kdo si přijde do diskuze zanadávat a urážet. "

            semtame, to se mi líbí. Formát samomluvy působí zajímavě, a hlavně jsem od tebe nečekal takhle poctivou sebekritiku, která sedí jak prdel na hrnec.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            09:32 31.07.2020

            technik Po jakejch patnácti letech? Těm letadlům bylo v době odprodeje 6 let a už v té době byly zastaralé. To že nám Rusové dodávali už v té době zastaralé letadlo by si měli ...Zobrazit celý příspěvek

            technik
            Po jakejch patnácti letech? Těm letadlům bylo v době odprodeje 6 let a už v té době byly zastaralé. To že nám Rusové dodávali už v té době zastaralé letadlo by si měli uvědomit všichni fanoušci jejich techniky.
            Vašek jasně píše že zbavit se jich bylo v pořádku, co nebylo v pořádku bylo pořízení náhrady až v roce 2004.Skrýt celý příspěvek

          • technik
            12:23 31.07.2020

            To Scotty Ano ale poukazují na 15 let od vyroby ne dodání letounu do čsla. Není totiž fér srovnávat migy z východních konfliktů a házet je všechny do jednoho pytle. To že Irák a ...Zobrazit celý příspěvek

            To Scotty
            Ano ale poukazují na 15 let od vyroby ne dodání letounu do čsla. Není totiž fér srovnávat migy z východních konfliktů a házet je všechny do jednoho pytle. To že Irák a ostatní lítaly na áčkách ikdyz už existovali v SSSR béčka která nebyla uvolněná k vývozu přece neznamena že byl Mig29 šrot. Pokud srovnávám ačkovou verzi tak s první verzi F16 kdy oba letouny vznikaly v 70 letech. Pokud chci srovnávat léta 90 tak s ruskými migy protože oni měli modernizované, stejně jako USAF měla modernizované F16.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            13:14 31.07.2020

            technik Vždyť píšu že Rusové mají ve zvyku dodávat buď zastaralé nebo ořezané zbraně. Nechat si v Rusku modernizovat Mig-29 bylo po roce 89 praktiky vyloučené (přeci jen u nás ...Zobrazit celý příspěvek

            technik
            Vždyť píšu že Rusové mají ve zvyku dodávat buď zastaralé nebo ořezané zbraně. Nechat si v Rusku modernizovat Mig-29 bylo po roce 89 praktiky vyloučené (přeci jen u nás nepanoval mečiarismus). Navíc když se člověk podívá na schopnosti a úroveň slovenského nadzvukového letectva a našeho tak je jasně vidět že zůstat u Migu nebyla dobrá cesta.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            16:46 31.07.2020

            Techniku, ty se budeš zoufale držet čehokoli, jen abys nemusel přiznat, že tvůj vysněný svět je jen iluze. Ano, rozhodnutí nenakupovat náhradní díly z Ruska bylo rozhodnutí ...Zobrazit celý příspěvek

            Techniku, ty se budeš zoufale držet čehokoli, jen abys nemusel přiznat, že tvůj vysněný svět je jen iluze.
            Ano, rozhodnutí nenakupovat náhradní díly z Ruska bylo rozhodnutí politické, ale správné. Správné nebylo Ruskou techniku nenahradit jinou.
            Smiř se s tím, že Mig 29 verze 9-12, který nám byl dodán, byl zastaralý už několik let před tím než nám vůbec byl dodán. Ty letadla byly už jako zastaralé vyrobeny. Navíc jich bylo málo.
            Dále. Píšeš, že stačilo je modeenizovat. To je na první pohled logické. Ale. KDO by tu modernizaci provedl? Všiml sis takové drobné věci, že nikdo žádný modernizační program na Mig 29 9-12 nenabízí? I Slováci mají pouhou westernizaci, která je stála steašné peníze, ale nijak nezvýšila bojovou hodnotu. Ta modernější varianta, kterou zmiňuješ je verze 9-13 (v kódu NATO Flanker C, žádná "béčková verze" jak tvrdíš neexistuje...) Ta verze byla vyráběná od roku 1986. Tady si všimni, že naše letadla byla dodána v roce 1989-90. Tedy Rusové nám záměrně dodali horší letadla. Proč by nám dodávali něco kvalitního po roce 1990?
            Jinak ta verze 9-13 řešila pouze základní a nejhorší nedostatky - malou vytrvalost (dolet), absenci rušících systémů ap. Naprosto mizernýstřelecký systém zústal nezměný. Naproti tomu F16 v roce 1986 byla už zavedena ve verzi block 30. Od roku 1989 pak byla vyráběna verze block 40. A s touto verzí musíme srovnávat naše Mig 29 ( vyráběné od roku 1989) A to srovnání dopadá pro Mig naprosto katastrofálně.Skrýt celý příspěvek

          • technik
            19:12 31.07.2020

            Tak sám Vašek řekl že to bylo úžasný Ero, generál Štefánik taktéž, ale ty ze všech nejlíp víš jak tragicky systém řízení palby měl. Fajn já ti to neberu, myslí si o tom co chceš, ...Zobrazit celý příspěvek

            Tak sám Vašek řekl že to bylo úžasný Ero, generál Štefánik taktéž, ale ty ze všech nejlíp víš jak tragicky systém řízení palby měl. Fajn já ti to neberu, myslí si o tom co chceš, za mě mig bylo výborný Ero a v rukou vycvičený ho pilota bylo srovnatelný se západními. Stejně tak jako migy ve Vietnamu padali jako hrušky, tak v případě ruských instruktorů tomu bylo jinak.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            20:38 31.07.2020

            Ach jo Techniku... Ale chápu, mýtus se drží vždy obrovskou silou... Ano, V. Vašek řekl, že Mig 29 je úžasné éro... Ale OPROTI TOMU CO BYLO DO TÉ DOBY V NAŠEM LETECTVU ZAVEDENO. Ne ...Zobrazit celý příspěvek

            Ach jo Techniku... Ale chápu, mýtus se drží vždy obrovskou silou... Ano, V. Vašek řekl, že Mig 29 je úžasné éro... Ale OPROTI TOMU CO BYLO DO TÉ DOBY V NAŠEM LETECTVU ZAVEDENO. Ne oproti západním letadlům vyrobeným ve stejné době.
            Prosím přečti si pořádně články zde:
            http://m.ruslet.webnode.cz/tec...
            A dávej dobrý pozor na datumy. A srovnej s s F 16 např. tady:
            http://www.f-16.net/f-16_versi... Skrýt celý příspěvek

          • logik
            20:39 31.07.2020

            Techniku - sám jsi zde linkoval vyjádření profesionálů (které jsi si ovšem blbě přeložil), kde jasně tvrdí, že srovnatelné nebylo. To, že Vašek řek, že to bylo úžasný éro - aby to ...Zobrazit celý příspěvek

            Techniku - sám jsi zde linkoval vyjádření profesionálů (které jsi si ovšem blbě přeložil), kde jasně tvrdí, že srovnatelné nebylo.

            To, že Vašek řek, že to bylo úžasný éro - aby to neřek, když předtím létal v jednadvaítce. To nedokazuje vůbec nic. A naopak jeho rozhovor dokazuje, že západní éra evidentně podceňuje.

            V každém případě, i kdyby bylo to, co říká Vašek interpretovatelné tak, jak tvrdíš (že to není, je tu ale doloženo vcelku dobře), tak furt tu jsou vyjádření odborníků jak pro Mig-29, tak proti. Teda ohánět se "tím vybraným", které se Ti hodí do krámu, je naprosto typický argumentační faul.

            V této situaci Ti nezbývá, než vyvrátit naše tvrzení, že měl Mig-29 jak horší BVR rakety (jak se např. ukázalo v konflitku v Etiopii), tak podstatně horší avioniku (výkony radaru Safír jsou dobře známé), tedy že to byl na BVR boj podstatně horší letoun, než západní.Skrýt celý příspěvek

          • technik
            12:36 01.08.2020

            Mýtus byl Šemík nebo Bořivoj ale ne mig. Jasně že byl v 90 opředen tajemstvím ale stejně reagovali východní letci na F15. Doporučuji zhlédnout tuším že pětidílný seriál f18 vs ...Zobrazit celý příspěvek

            Mýtus byl Šemík nebo Bořivoj ale ne mig. Jasně že byl v 90 opředen tajemstvím ale stejně reagovali východní letci na F15.
            Doporučuji zhlédnout tuším že pětidílný seriál f18 vs Mig29. Prosím o označení pasáže kde by se vyjadřovali USAF pilotů že mig byl šrot a neměl na ně šanci jak zde uvádějí někteří odborníci. Mělo své kladné a záporné stránky ale v souboji si s modernější f18 nevede špatně.Skrýt celý příspěvek

        • logik
          18:06 30.07.2020

          Proč lžeš, že tvrdí, že byly plně srovnatelné, když nic takového prostě nepíše? Že neumíš přeložit ten Tebou linkovanej anglickej článek, kde explicitně tvrdí, že Mig-29 byly horší ...Zobrazit celý příspěvek

          Proč lžeš, že tvrdí, že byly plně srovnatelné, když nic takového prostě nepíše? Že neumíš přeložit ten Tebou linkovanej anglickej článek, kde explicitně tvrdí, že Mig-29 byly horší jak po stránce avioniky, manévrovatelnosti tak po stránce výkonu (a jediné, kde je Mig-29 převyšovaly byla manévrovatelnost v nízkých rychlostech - takže v podstatě takovej dvouplošník v druhé světové :-)) to bych ještě pochopil.

          Ale to, že tu překrucuješ česky napsaný článek - on tam píše, že bylo srovnatelné, ale že záleželo na verzi. A o verzi, kterou jsme měli mi, píše, že byla už v roce 90 - tedy pár let po jejím uvedení - zastaralá, že snese srovnání s letadly vyrobenými v sedmdesátých letech.

          ====
          A btw., jaký je pan Vašíček odborník na západní letadla je vidět z jeho vyjádření k F-22 a F-35
          "Ono se říká, že letadlo, které je hezké, také hezky lítá. Myslím, že něco na tom bude.
          Na druhou stranu, F-22 a podobně, to jsou letadla určena k něčemu jinému. Jsou to systémy určené hlavně k ověřování vývoje technologií,"
          Takže podle něj je stíhač, který dnes i podle poměrně "proruskotechnických zdrojů"
          nemá konkurenci podle něj není určen k lítání, a F-35 je jen demonstrátor, který se vyrábět nebude. To, že pan Vašíček není schopen objektivně hodnotit výkony západních letadel je z toho vidět naprosto jasně.

          Stejně tak ohejbá realitu, aby nadržoval Mig-29:
          "Bavíme se o letadle, které bylo vyrobeno v polovině sedmdesátých let, čili ho musíme srovnávat s letadly jako F-16, F-15, Mirage 2000. "
          Přitom zavedení do armády F-16 bylo podstatně dříve, Mig-29 byl zaveden v roce 82, v roce 84 už byla zavedena F-16C, která byla úplně jinde než Ačko.
          A srovnávat F-15 s Mig-29? Vyrobené ve stejný čas?
          První Mig-29 vůbec neměli BVR rakety, ty byly zavedeny do výzbroje až v roce 85.
          A jen šest let poté byly zavedené AMRAAMY. Takže ve výzbroji byly jakžtakž srovnatelné (i když poslední verze sparrowu převyšovaly první R-27) jen cca 5 let.

          O rozdílu výkonu radaru APG-70 a N019 radši nemluvit.
          Takže srovnatelná letadla to byla: když se srovnal "moderní" mig co zrovna vyjel z výrobní linky, s deset let starým západním strojem.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            19:30 30.07.2020

            Logiku, tentokrát s tebou moc souhlasit nebudu. Pan Vašek, je Pan pilot a navíc charakterní osobnost. Přirovnal bych ho ke gen. Pavlovi v oblasti letectva. Tento člověk nám mohl ...Zobrazit celý příspěvek

            Logiku, tentokrát s tebou moc souhlasit nebudu.
            Pan Vašek, je Pan pilot a navíc charakterní osobnost. Přirovnal bych ho ke gen. Pavlovi v oblasti letectva. Tento člověk nám mohl vybudovat letectvo na špičkové úrovni. Můžeme poděkovat politikům devadesátých let v čele s Klausem a Zemanem, že tento člověk odešel do civilu a my skončili se 14 půjčenými Gripeny.
            Vyjádření k F22 a F35 beru tak, že bylo psáno v době, kdy o těchto letadlech zas tolik známo nebylo a p. Vašek už lítal v civilu a o nejnovější letadla se moc nezajímal.
            Co se týká verzí letadel, se kterými byl Mig 29 srovnatelný tak i tam má podle mě pravdu. Píše, že k největšímu vývoji u F16 došlo mezi verzemi block 15 až block 50. A Mig srovnává právě s verzemi do block 15, což je podle mě správně a souhlasí to i s jeho dalším vyjádřením, že naše Migy (9-12) byly už v roce 92 zastaralé. F15 podle mě zmiňuje jen proto, že jde o stejnou generaci. Jinak jde o úplně jiná letadla s jiným určením.
            BVR rakety měly všechny Migy 29. R 27 byly součástí od začátku. A tyto rakety byly minimálně srovnatelné s Aim 7E. R 27 a R 73 byly výborné rakety ve své době a byly nějakou dobu i lepší ne] západní protějšky. Bohužel jejich výborné vlastnosti shazovaly naprosto mizerné vlastnosti zbraňových systémů Ruských letadel. Mig 29 např. během střelby raketou R 27 nemohl zjišťovat další cíle...
            Rusové si tohke všechno uvědomovali a už v době kdy zahajovali sériovou výrobu Mig 29 verze 9-12, připravovali výrobu 9-13 (výroba od 1986) a "na prkně" měli 9-15. Ta se měla vyrábět od roku 1990 a byla na úrovni F16 block 50/52. To už se ale nestalo, protože termín 1990 nestihli a v roce 1991 byl další vývoj (dokončení státních zkoušek...) zrušen pro nedostatek financí ve prospěch SU 27. I tak měli Rusové zpoždění cca 10 let.Skrýt celý příspěvek

          • semtam
            20:55 30.07.2020

            Torong Smekám a vidím, že dokážeš napsat i kvalitní příspěvek a tímto na tebe (zatím z části) měním názor, protože bez urážky jsi na mě někdy působil jako ten, kdo si přijde do ...Zobrazit celý příspěvek

            Torong

            Smekám a vidím, že dokážeš napsat i kvalitní příspěvek a tímto na tebe (zatím z části) měním názor, protože bez urážky jsi na mě někdy působil jako ten, kdo si přijde do diskuze zanadávat a urážet.
            P.S: Máš palec hore.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            01:27 31.07.2020

            Já jsem ale nic neříkal o charatkeru pna Vaška. Bude to asi dobrý chlap (osobně ho neznám), ale to ještě neznamená, že nemá určitý sentiment, který mu prostě brání vidět věci ...Zobrazit celý příspěvek

            Já jsem ale nic neříkal o charatkeru pna Vaška. Bude to asi dobrý chlap (osobně ho neznám), ale to ještě neznamená, že nemá určitý sentiment, který mu prostě brání vidět věci objektivně. Když mu přišli do ruky 29, tak mu to muselo přijít oproti 21 jako zázrak.

            "že bylo psáno v době, kdy o těchto letadlech zas tolik známo nebylo"
            ?????? Je to z roku 2016. Chceš tvrdit, že v tu dobu se nevědělo o F-35 a F-22????

            "a p. Vašek už lítal v civilu a o nejnovější letadla se moc nezajímal."
            Tomu sám nevěříš, žejo? Že by někdo s takovou osobní historií se prostě "přestal zajímat".
            Navíc prostě tak má říct nevím, teď už to nesleduju. Takhle prostě je jeho důvěryhodnost, aspoň co se týče hodnocení západních letadel, evidentně zpochybněná. Evidentně není schopen docenit rozdíly, které dělá moderní avionika, a preceňuje "letové výkony". Což je přesně oblast, kde Rusové drželi krok.

            "BVR rakety měly všechny Migy 29. "
            To ano, ale R-27 byly zavedeny do výzbroje později, než samotné Migy-29. V sériové výrobě byly reálně až od roku 86.
            https://www.airforce-technolog...
            Takže prostě nejde tvrdit, že Mig-29 s R-27 je letadlo z poloviny sedmdesátých let.
            Buďto bereš Mig-29 bez R-27, anebo to je prostě letadlo půlky osmdesátých let.

            "A tyto rakety byly minimálně srovnatelné s Aim 7E. "
            1) Ale současníkem R-27 byly AIM-7M (rok zavedení 82), nikoli 7E, ta je starší.
            2) A když srovnáme R-27 s AIM-7M, tak bych o srovnatelnosti příliš nemluvil.
            Alespoň teda u prvních verzí raket (R-27R). Pozdější verze s větším doletem či dokonce aktivním seekerem (R-27AE) byly o něčem jiném, ale ty zas už šly do produkce v podstatě současně s AMRAAMem.
            AIM-7M na HtH útok má dosah 70km, R-27M píše H
            Papírově jsou možná poměrně podobné, ale reálné výsledky v Etiopsko-Eritrejské válce měly R-27 velmi chabé výsledky, stejnětak v zálivu
            http://www.dankalia.com/archiv...
            AIM-7 v zálivu na tom byly podstatně lépe
            3) To potvrzují i samotní Rusové:
            "In the course of a series of experiments it was rapidly explained that developed OKB MZ “Vympel” the controlled intermediate range rocket R-27 with semi-active RL GN and IR GSN (considered as answer to American AIM-7F “Sparrow”) it does not answer according to its characteristics by declared in the documentation given, and not only does not exceed from the basic parameters American ammunition, but also it sufficiently noticeably is inferior to it"
            Pilot 1st Class, Colonel Pyotr Kartashev at Istoriya Aviatsiya
            "Metamorphosis of the Air Combat training of the Soviet Air Force in the Post-war period"
            (jde teda evidentně o blbej překlad do angličtiny, ale to by si snad nikdo nevymysel)

            "F15 podle mě zmiňuje jen proto, že jde o stejnou generaci."
            Píše... a s nimi srovnatelné bylo. Přitom prostě buďto srovnáváme F-15 se Sparrowem a výkonným radarem proti Mig-29, který nemá pořádný ani radar, ani raketu, nebo až s Migem z roku 86, tedy letadlo o deset let mladší, než je F-15....

            "Mig 29 např. během střelby raketou R 27 nemohl zjišťovat další cíle..."
            Ale právě to je jeden z hlavních důvodů, proč to podle mne nebyla srovnatelná letadla. Z hlediska "výkonů" jsou Ruská letadla konkurenceschopná v podstatě dodnes (byť za cenu jejich větší váhy). Ale avionika je hodně shazuje, a to bylo vidět už v osmdesátých letech (a vlastně i dřív).

            Jinak s tím, že měli zpoždění cca deset let, v podstatě souhlasím. Ale právě proto není objektivní zhodnocení, že ta letadla byla srovnatelná. Byla srovnatelná nová letadla s tím, co na západě už nějaký ten pátek létalo. Ale to není fér srovnání.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    20:16 29.07.2020

    Jen v krátkosti ohledně absurdnosti amerických sankcí (či pohrůžek sankcemi) na státy, které nakupují ruské zbraně. Arménie... Země, která de-facto také "anektovala" území ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen v krátkosti ohledně absurdnosti amerických sankcí (či pohrůžek sankcemi) na státy, které nakupují ruské zbraně.

    Arménie... Země, která de-facto také "anektovala" území druhého státu (téměř celý Náhorní Karabach + přilehlá území) ryze vojenskou cestou (válka Arménie-ˇÁzerbájdžánu o Náhorní Karabach) je tento akt srovnatelný s anexí Krymu byť k žádné válce ani boji o Krym nedošlo.

    Nehodnotím koho má být Náhorní Karabach, to je samostatné téma, jen upozorňuji na technikálie.

    Na Arménii USA neuvalili za "anexi" Náhorního Karabachu žádné sankce (obdobně jako na Turecko za severní Kypr).
    Ovšem nyní chtějí uvalit na Arménii sankce za to, že nakupuje zbraně z RF :D. A dokonce nabídli, že USA se stane dodavatelem zbraní pro Arménii (slova Johna Boltona).

    Tak tu máme dva případy "anexe" území druhého státu a rozdíl v postoji USA je diametrálně odlišný, jedna anexe je ok a klidně budou dodávat zbraně a ta druhá je fujky.

    P.S: Už vidím reakci politruků hmmmm, eeee, LEŽ, NENÍ pravda, Náhorní Karabach není ofiko součástí Arménie a tak se nejedná o anexi.
    Jenže praxe je taková, že nikdo nepovažuje Náhorní Karabach jako jakousi samostatnou jednotku, protože prakticky je součástí Arménie a proto také se vše řeší v ose Arménie-Ázerbájdžán a ne v ose Krabach-Ázer.Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
      20:48 29.07.2020

      Nejenom, že srovnávat tohle s anexí Krymu je úplně mimo. Ale zároveň to ani nijak nesouvisí s článkem. Admin by to měl smazat.

      Nejenom, že srovnávat tohle s anexí Krymu je úplně mimo. Ale zároveň to ani nijak nesouvisí s článkem. Admin by to měl smazat.

      • semtam
        20:53 29.07.2020

        StandaBlabol Jasně, pravda by se měla mazat. Jinak můj komentář s tématem plně souvisí, protože se přímo dotýká amerických sankcí na země, které nakupují výzbroj v RF. Tuto ...Zobrazit celý příspěvek

        StandaBlabol

        Jasně, pravda by se měla mazat.
        Jinak můj komentář s tématem plně souvisí, protože se přímo dotýká amerických sankcí na země, které nakupují výzbroj v RF. Tuto informaci můžete najít ve článku pod kterým diskutujeme a proto také píšu tento komentář do této diskuze.Skrýt celý příspěvek

        • logik
          23:53 29.07.2020

          Ne, měl by se mazat offtopic, snažící se o flame.

          Ne, měl by se mazat offtopic, snažící se o flame.

          • semtam
            00:14 30.07.2020

            Jak vidíš off topic to není, když článek zmiňuje výhružky sankcemi Egyptu, tak zmiňuju zajímavost, kdy je vyhrožováno Arménii a její případ. Jak vidíte flame to nevyvolává, jen ...Zobrazit celý příspěvek

            Jak vidíš off topic to není, když článek zmiňuje výhružky sankcemi Egyptu, tak zmiňuju zajímavost, kdy je vyhrožováno Arménii a její případ.

            Jak vidíte flame to nevyvolává, jen politruci nevědí, jak si s tím počít a tak volají o smazání.

            P.S: Omlouvám se adminovy pokud bude vystaven tlaku ohledně mazání, tuto reakci jsem nečekal, protože tuto zajímavost píšu právě pod článek, který americký tlak na státy zmiňuje.Skrýt celý příspěvek

  • infi
    10:12 29.07.2020

    Dolet 3600km bez pridavnych nadrzi, m = 2,25 a obecne jeden z nejuniverzalnejsich letounu soucasnosti co zvladne "vse" (more,zem,vzduch). Nevim proc by to pro Egypt mela byt ...Zobrazit celý příspěvek

    Dolet 3600km bez pridavnych nadrzi, m = 2,25 a obecne jeden z nejuniverzalnejsich letounu soucasnosti co zvladne "vse" (more,zem,vzduch). Nevim proc by to pro Egypt mela byt tragedie...Souboj s F22/F35 popr. F15ex od exportniho SU-35 v Egypte nikdo ocekavat nebude. Na nejake mistni konflikty se sousedy (i s Turky) to staci. Bude spise rozhodovat skill pilotu a mira o kolik to rusove osakeji :)Skrýt celý příspěvek

    • logik
      10:45 29.07.2020

      Těsně vedle Egypta je např. Izrael (F-35), Saudská arábie (F-15S), SAE F-16Block60 (ta je pravda kus dál), řecko Vipery. Turecko mělo také málem F-35. "a obecne jeden z ...Zobrazit celý příspěvek

      Těsně vedle Egypta je např. Izrael (F-35), Saudská arábie (F-15S), SAE F-16Block60 (ta je pravda kus dál), řecko Vipery. Turecko mělo také málem F-35.

      "a obecne jeden z nejuniverzalnejsich letounu soucasnosti co zvladne "vse" "
      To není příliš pravda. Su-35 má velkou rychlost a dolet, ale jeho slabinou je právě avionika. Což znamená, že se např. hůře hodí pro AtG účely (horší výkony SAR radaru), jeho radar není tak dobrej v EW. Takže toho zvládne hodně, ale v (oproti špičce) omezený míře.
      Pro Egypt to jistě není průšvih: furt to letadlo má co nabídnout, ale ty superlativy bych hodně krotil.Skrýt celý příspěvek

      • Lukash
        11:14 29.07.2020

        Tiez by ma zaujimali realne parametre exportnej Su35. Za starych cias boli arabi az treti v poradi. Uz Varsavska zmluva dostavala osekane verzie, a arabi este viac, co uz si tazko ...Zobrazit celý příspěvek

        Tiez by ma zaujimali realne parametre exportnej Su35. Za starych cias boli arabi az treti v poradi. Uz Varsavska zmluva dostavala osekane verzie, a arabi este viac, co uz si tazko dokazem predstavit co im tam zostalo :)Skrýt celý příspěvek

      • infi
        12:44 29.07.2020

        Tak Izrael je kapitola sama o sobe, s prehledem nejlepsi letectvo v regionu jak vycvikem tak technikou a taktikou. O F-15/F16 v rukou arabskych pilotu bych polemizoval :-) Jak ...Zobrazit celý příspěvek

        Tak Izrael je kapitola sama o sobe, s prehledem nejlepsi letectvo v regionu jak vycvikem tak technikou a taktikou. O F-15/F16 v rukou arabskych pilotu bych polemizoval :-)

        Jak rikam, zalezi co Egypt dostane...Chapu ze 35-S a exportni 35 budou hodne rozdilne letouny ve vybave. Ale pro srovnani pater Tureckeho letectva tvori f16C... F-35 sice mit mohli, ale nemaji a vzhledem k situaci to ani nevypada, ze se to brzy zmeni. Navic u SU35 ma Egypt zaruku, ze vzdy sezene munici...coz by u nekterych zapadnich stroju mohl byt problem. Staci dostat nalepku zleho diktatora a uz mate embargo. To u Ruska nehrozi. Takze tech duvodu pro nakup bylo hodne a jako vzdy to byl mix politickych a vojenskych.Skrýt celý příspěvek

        • Torong
          12:59 29.07.2020

          "Navic u SU35 ma Egypt zaruku, ze vzdy sezene munici...coz by u nekterych zapadnich stroju mohl byt problem" Skutečně? Vzhledem k tomu jak např. Slovákům dodávají Rusové ND na migy ...Zobrazit celý příspěvek

          "Navic u SU35 ma Egypt zaruku, ze vzdy sezene munici...coz by u nekterych zapadnich stroju mohl byt problem"
          Skutečně? Vzhledem k tomu jak např. Slovákům dodávají Rusové ND na migy bych o tom silně pochyboval.
          A s ohledem na naše zkušenosti, kdy Rusové místo objednaných a zaplacených nových rotorových listů na Mi 24 dodali olétané bych pochyboval i o fuknčnosti té dodané výzbroje...Skrýt celý příspěvek

          • infi
            14:38 29.07.2020

            Proc sem tahas slovaky? To je diametralne odlisna politicke prirovnani. Bavime se o Egypte, nebo si myslis ze Sisi taky vstoupi s Egyptem do NATA? Pak ano...asi pak i Egyptu ...Zobrazit celý příspěvek

            Proc sem tahas slovaky? To je diametralne odlisna politicke prirovnani. Bavime se o Egypte, nebo si myslis ze Sisi taky vstoupi s Egyptem do NATA? Pak ano...asi pak i Egyptu prestanou rusove dodavat ND/Munici.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            15:17 29.07.2020

            Proč je sem tahá? Protože ukazuje, že dodávky od Ruska jsou velmi nespolehlivé - čili vyvrací Tvé tvrzení, že spolehlivost dodávek od Ruska je větší, než např. od USA.

            Proč je sem tahá? Protože ukazuje, že dodávky od Ruska jsou velmi nespolehlivé - čili vyvrací Tvé tvrzení, že spolehlivost dodávek od Ruska je větší, než např. od USA.

          • danny
            19:45 29.07.2020

            logik: Infi jen říká, že rusové nestopnou dodávky z "politických důvodů". A navíc jak je vidět, nemají takové páky, nebo nemají nic až tak proti když se do jejich techniky ...Zobrazit celý příspěvek

            logik: Infi jen říká, že rusové nestopnou dodávky z "politických důvodů". A navíc jak je vidět, nemají takové páky, nebo nemají nic až tak proti když se do jejich techniky integrují např. izraelské nebo domácí produkty. Prostě ta volnost při nasazení a provozování je řádově vyšší.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            23:59 29.07.2020

            danny: Ano, a to je jednak lež, protože právě z politických důvodů to Rusko klidně stopne. Viz ...Zobrazit celý příspěvek

            danny:
            Ano, a to je jednak lež, protože právě z politických důvodů to Rusko klidně stopne.
            Viz např.
            https://t.tyden.cz/rubriky/zah...

            Navíc Rusko zas nedodá z X jiných důvodů, např. proto, že toho třeba není schopno (viz např. velmi problémové dodávky ND na Slovensko, dodávky ND pro naše vrtuléry atd.....). Takže jde o klasický cherry-picking, což je jen jiná forma lhaní.Skrýt celý příspěvek

          • danny
            16:32 30.07.2020

            Logik: a teď jsi mě pobavil. Speciálně tím odkazem. To je typický příklad toho, kdy Rusko vyvíjí tlak na zákazníka:-D
            Ten palec nahoru máš ode mě:-)

            Logik: a teď jsi mě pobavil. Speciálně tím odkazem. To je typický příklad toho, kdy Rusko vyvíjí tlak na zákazníka:-D
            Ten palec nahoru máš ode mě:-)

          • logik
            01:29 31.07.2020

            No vidíš, Rusové nedodají, i když vlastně jim samotným na tom nezáleží. Jen chtěli vyhovět USA. Jak se asi budou chovat, až budou sami mít potřebu "zatlačit"? Právě to, že tady ...Zobrazit celý příspěvek

            No vidíš, Rusové nedodají, i když vlastně jim samotným na tom nezáleží. Jen chtěli vyhovět USA. Jak se asi budou chovat, až budou sami mít potřebu "zatlačit"?

            Právě to, že tady skoro ani neměli důvod pro nedodání zbraní a stejně nedodali je důkaz, že Vaše tvrzení "Rusko vždy dodá" úplně mimo.Skrýt celý příspěvek

        • logik
          13:08 29.07.2020

          1) To o munici je blbost. Když Egypt se zprotiví zájmům Ruska, tak mu Rusko přestane dodávat zbraně stejně, jako západ. Jediné, v čem se to liší je to, že zpravidla státy, které ...Zobrazit celý příspěvek

          1) To o munici je blbost. Když Egypt se zprotiví zájmům Ruska, tak mu Rusko přestane dodávat zbraně stejně, jako západ. Jediné, v čem se to liší je to, že zpravidla státy, které haraší zbraněma a tak potřebují munici, tak nemají s Ruskem natolik odlišné zájmy.
          Jo, a pak ještě možná to, že Rusko je na prodeji zbraní podstatně více závislé, takže podstatně více stojí o to něco prodat, než západ. V tom máš pravdu. Ale dodá teď Rusko Turecku zbraně, které by Turci mohli použít v Lybii? Těžko, že....

          2) I plnotučná Su-35 je v avionice pozadu za moderními letouny.

          3) " O F-15/F16 v rukou arabskych pilotu bych polemizoval :-)"
          No, že by se Egypťané od Arabů tak lišili, že by to mělo vyrovnat rozdíl v letadlech....Skrýt celý příspěvek

          • semtam
            14:59 29.07.2020

            logik

            Přesně tak, není nutné vědět a znát vlastnosti radarů je důležité vědět, že ruské radary automaticky zaostávají.

            logik

            Přesně tak, není nutné vědět a znát vlastnosti radarů je důležité vědět, že ruské radary automaticky zaostávají.

          • infi
            15:09 29.07.2020

            1) Samozrejme kazda zeme muze utnout dodavky zbrani podle situace, jenom poukazji, ze Ruska "moralni" hranice bude jinde, nez u zapadnich statu. Sisi je diktator, staci par ...Zobrazit celý příspěvek

            1) Samozrejme kazda zeme muze utnout dodavky zbrani podle situace, jenom poukazji, ze Ruska "moralni" hranice bude jinde, nez u zapadnich statu. Sisi je diktator, staci par protestu, potlaceni a najednou muze byt pro zapad nepohodlny, tak jako Kaddafi (velky kamos Italu), ci Assad a jak zname z historie, Rusko nema problem podobne rezimy zasobovat.

            2) To je takova teoreticka debata kdo z koho, ktera se muze vest do nekonecna. Ve finale by zalezelo na XX okolnostech. Jiste prednosti SU35s se v zapadnim svete bezne uznavaji https://nationalinterest.org/f... - Kazdy letoun ma v necem prednosti a slabiny, zalezi kdo a jak s tim nalozi. SU35 4/4+gen a tam zaslouzene patri...samozrejme ruske bajky o superlativecha o tom jak nici F22/F35 jsou mimo realitu, na to skoci jen blbec...

            3) No blbe jsi me pochopil, SU35 nebude horsi, nez okolni F16/F15 (vyjma Izrael) a tim, ze to budou pilotovat letci stejneho skillu si myslim, ze neni duvod aby Saud ve Strike Eaglu, ci Turek v block40 mel jednoznacne navrch na Egyptanem v SU35. Ale samozrejme jen domenka - viz bod 2Skrýt celý příspěvek

          • logik
            15:50 29.07.2020

            Semtam: "Přesně tak, není nutné vědět a znát vlastnosti radarů " Že je neznáš ty, ještě neznamená, že je nezná někdo jiný.... Některé parametry těch radarů jsou známé, jiné jde ...Zobrazit celý příspěvek

            Semtam:
            "Přesně tak, není nutné vědět a znát vlastnosti radarů "
            Že je neznáš ty, ještě neznamená, že je nezná někdo jiný....
            Některé parametry těch radarů jsou známé, jiné jde odvodit z fyzikálních limitů použité technologie. A další věci jdou odvodit z "nezávislých reportů" dalších uživatelů, např. číny.

            Infi:
            1) Rusko má možná menší morální hranice, ale mocenské hranice má úplně stejné a hranice dané nespolehlivostí jejich výrobců podstatně větší.

            (A co se týče morálních hranic, tak mě baví, jak USA je na jednu stranu amorální stát, ale na druhou stranu má podstatné morální hranice)

            2+3) Takže ve 2 tvrdíš, že ty letouny nejde porovnávat, abys ve 3 tvrdil, že nebude horší, takže je porovnáváš. Dobrá nekonzistence.
            Máš dvě možnosti: buďto chceš tvrdit, že to porovnávat nejde. Pak nemůžeš tvrdit, že se Su-35 někomu vyrovnají nebo nevyrovnají - a vůbec nejde tu koupi hodnotit.
            Ty tu koupi ovšem hodnotíš. Pak ovšem nutně parametry těch letadel porovnávat musíš a nemůžeš to označovat za teoretickou debatu a tak se vyhnout Tobě evidentně nesmyslnému srovnání.

            Ano, máš pravdu, že každý letoun má své přednosti a slabiny. To ovšem neznamená, že někdo má ty slabiny menší a někdo větší. A výkon radaru, jeho možnosti REB, scopnosti LPI, odolnost proti rušení atd... dnes dělá podstatnou část bojové síly stíhače.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            15:54 29.07.2020

            PS:
            A k odkazu - v tom článku pilot tvrdí, že by si se Su-35 poradila i F-15C - což už není žádný výkřik techniky.

            PS:
            A k odkazu - v tom článku pilot tvrdí, že by si se Su-35 poradila i F-15C - což už není žádný výkřik techniky.

          • darkstyle
            16:13 29.07.2020

            Infi SU-35E čo si kúpili v Egypte má PESA radar, nemá tam ani IRBIS plnohodnotný.. Oproti tomu arabáci lietajú s AESA ...Zobrazit celý příspěvek

            Infi

            SU-35E čo si kúpili v Egypte má PESA radar, nemá tam ani IRBIS plnohodnotný..

            Oproti tomu arabáci lietajú s AESA radarmi
            https://www.afcea.org/content/...
            A obdobne to bude aj s Izrealom aj F-16 viper čo má grécko..

            Turek vyvíja AESA radar tiež do svojho projektu (aj keď na nich to ešte bude stačiť - jediný sused okrem púštnych bratov kde to bude vyrovnané)..


            Oni sú vycvičení podobne, ale proste F-15 uvidí SU-35 od Egyptu prvý a prvý bude strieľať.. A zmáčknuť knoflík dokážu obaja.. Zase ich toľko nepodceňujme..Skrýt celý příspěvek

          • padre
            21:20 29.07.2020

            No pánové....a co když tímto způsobem USA přes SA a Egypt podporuji Suchoje a tímto i další výrobu bojových letadel v Rusku? Ne nadarmo kterýsi významný ruský politik kdysi řekl ...Zobrazit celý příspěvek

            No pánové....a co když tímto způsobem USA přes SA a Egypt podporuji Suchoje a tímto i další výrobu bojových letadel v Rusku? Ne nadarmo kterýsi významný ruský politik kdysi řekl ,že Rusko vždy v historii mělo a má na světě jediného SPOLEHLIVÉHO a STÁLÉHO spojence a tím jsou USA......a naopak.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            00:00 30.07.2020

            Na to se dá napsat jen:
            A co když na zemi přistály mimozemšťané....?

            Na to se dá napsat jen:
            A co když na zemi přistály mimozemšťané....?

  • lorgarius
    20:22 28.07.2020

    hm Egypt nakupuje rovnako logicky/nelogicky ako India - Rafale a zaroven bude mat v prevadzke SU. logistika a udrzba sa pri zlozeni egyptskeho letectva musi pototo.

    hm Egypt nakupuje rovnako logicky/nelogicky ako India - Rafale a zaroven bude mat v prevadzke SU. logistika a udrzba sa pri zlozeni egyptskeho letectva musi pototo.

    • stepan
      22:19 28.07.2020

      Některé vojenské kontrakty jsou čiště z politických důvodů, hlavně co se týče arabů. Egypt si kromě stíhaček (teď nebudu komentovat kvalitu/nekvalitu exportních Su-35) kupuje ...Zobrazit celý příspěvek

      Některé vojenské kontrakty jsou čiště z politických důvodů, hlavně co se týče arabů.
      Egypt si kromě stíhaček (teď nebudu komentovat kvalitu/nekvalitu exportních Su-35) kupuje hlavně "ruské spojenectví".Skrýt celý příspěvek

      • PetrTechnik
        02:52 29.07.2020

        Pokud by tomu tak bylo, tak si mohli koupit od Rusů třeba toaletní papír. Obchodní marže by byla pro Rusy obrovská a byla by to obrovská dávka peněz do jejich zbrojního průmyslu. ...Zobrazit celý příspěvek

        Pokud by tomu tak bylo, tak si mohli koupit od Rusů třeba toaletní papír. Obchodní marže by byla pro Rusy obrovská a byla by to obrovská dávka peněz do jejich zbrojního průmyslu. :-)Skrýt celý příspěvek

      • lorgarius
        08:03 29.07.2020

        To je mi jasné - nakoniec vraj to platia saudi. Ako platili aj mistraly a ka52, ale udržať ten mix letuschopny bude narocna uloha.

        To je mi jasné - nakoniec vraj to platia saudi. Ako platili aj mistraly a ka52, ale udržať ten mix letuschopny bude narocna uloha.

        • stepan
          10:04 29.07.2020

          To máš pravdu.

          To máš pravdu.

    • palo satko
      11:59 29.07.2020

      To vieš, Arabi. Dôležity nie je tovar ale nakupovanie. Typicka objednavka aut do novej garaže: Dve Ferrari, tri Poršaky, dvadsat zlatych Tuaregov (maju pekne meno) .....

      To vieš, Arabi. Dôležity nie je tovar ale nakupovanie. Typicka objednavka aut do novej garaže: Dve Ferrari, tri Poršaky, dvadsat zlatych Tuaregov (maju pekne meno) .....

  • Englbert
    19:04 28.07.2020

    Psat se rok 1990, tak bych rekl, ze kahira udelala dobry nakup kvalitnich a modernich letadel. V soucastnosti jsou, tato letadla pouzitelna tak maximalne proti sudanu, etiopii a ...Zobrazit celý příspěvek

    Psat se rok 1990, tak bych rekl, ze kahira udelala dobry nakup kvalitnich a modernich letadel. V soucastnosti jsou, tato letadla pouzitelna tak maximalne proti sudanu, etiopii a libyi. Asi jim to staci. Ruska letadla jsou min.trcet let za temi nejmodernejsimi americkymi. V dogfightu s kulomety, by byla asi vyrovnanym souperem, ale na to se dnes nehraje. Dnes rozhoduji radary, elektronika a stealth.Skrýt celý příspěvek

    • technik
      19:20 28.07.2020

      Meleš kraviny. Sučko patří mezi špičkové letouny 4 generace a jen těžko mezi nimi hledá soupeře. To že modernější F35 má navrch je bez diskuze, ale kolik z těch stovek státu na ...Zobrazit celý příspěvek

      Meleš kraviny. Sučko patří mezi špičkové letouny 4 generace a jen těžko mezi nimi hledá soupeře. To že modernější F35 má navrch je bez diskuze, ale kolik z těch stovek státu na zemi F35 vlastni? Jinak Sučko stejně jako F35 je jen součást systému, spolu s S400 a dalšími kvalitními prostředky PVO jde o komplexní systém obrany který v Evropě těžko bude hledat přemožitele. Nechápu že zrovna čechačci s 30 tanky 12 pujčenými gripeny, několika sovětskými MI 17 modernizovanými za peníze USA pořád ukazují prstem ze něčí zbraně stojí za Pikaču, přitom neumíme udělat kvalitní nákladní vůz bez cizích komponentů a s kvalitou odpovídající ceně.Skrýt celý příspěvek

      • darkstyle
        20:02 28.07.2020

        A čo Super Hornet? F-15EX ? Alebo F-16V ??? Všetko stíhačky s AESA radarom.. Nezabudnime ani na rafael či eurofighter najnovších tranží.. Vlastne su-35 je lepšie len voči ...Zobrazit celý příspěvek

        A čo Super Hornet? F-15EX ? Alebo F-16V ???

        Všetko stíhačky s AESA radarom..
        Nezabudnime ani na rafael či eurofighter najnovších tranží..

        Vlastne su-35 je lepšie len voči západným lietadlám z 90. rokov a začiatku tisícročia, ktoré nedostali upgrade, napríklad sú super proti f-16 čo má samotný Egypt..

        Nezabúdajme, že Egypt nedostal čistý SU-35 ale su-35E..
        S osekanými možnosťami..

        Čínania sa verejne vysmievali tejto verzii, že vraj ich J-11 má lepšiu avioniku ako je v su-35E..Skrýt celý příspěvek

      • xstandis
        07:26 29.07.2020

        Nedávno proběhlo vojenské cvičení mezi Thajskem a Čínou s účastí JAS-39 Gripen a čínských derivátů Su-27. Při bojích BVR byl výsledek asi 8:1 pro Gripen. Můžeš mi říct, který stát ...Zobrazit celý příspěvek

        Nedávno proběhlo vojenské cvičení mezi Thajskem a Čínou s účastí JAS-39 Gripen a čínských derivátů Su-27. Při bojích BVR byl výsledek asi 8:1 pro Gripen.
        Můžeš mi říct, který stát vyzbrojený ruskou leteckou technikou nebyl přemožen v posledních několika desítkách let, když se dostal do konfliktu? Proč mají západní letouny takové skóre a ruské ne - např. F-15 asi 100 sestřelů bez vlastní ztráty v reálných bojích, atd...Skrýt celý příspěvek

        • gangut
          07:43 29.07.2020

          Aha. Cize keby mali iracania miesto migov a mirazi ef sestnastky alebo lybijci, alebo srbi tak by neboli porazeny, vsak? :-DDD

          Aha. Cize keby mali iracania miesto migov a mirazi ef sestnastky alebo lybijci, alebo srbi tak by neboli porazeny, vsak? :-DDD

          • StandaBlabol
            08:33 29.07.2020

            A co třeba írácké Migy proti íránským F-14? Syrské a egyptské Migy proti izraelským Mirage, F-4 a později F-16 a F-15? To byly války mnohem vyrovnanější a stejně to ruské stíhačky ...Zobrazit celý příspěvek

            A co třeba írácké Migy proti íránským F-14? Syrské a egyptské Migy proti izraelským Mirage, F-4 a později F-16 a F-15? To byly války mnohem vyrovnanější a stejně to ruské stíhačky prohrály hrozivým skóre...Skrýt celý příspěvek

          • technik
            09:13 29.07.2020

            Stando kdyby si dal izraelský piloty do letadel co měl nepřítel dopadlo by to naprosto stejně. Kdo se v té době mohl rovnat taktice Izraelců? Ruské stroje prohrávali protože je ...Zobrazit celý příspěvek

            Stando kdyby si dal izraelský piloty do letadel co měl nepřítel dopadlo by to naprosto stejně. Kdo se v té době mohl rovnat taktice Izraelců? Ruské stroje prohrávali protože je pilotovali převážně diletanti.Skrýt celý příspěvek

          • gangut
            09:56 29.07.2020

            Blábol To sú také naivné predstavy z videohier. Lietadlo je len stroj/zbraň a ide o to ako efektívne ju dokážete použiť respektíve využiť jej prednosti a kompenzovať jej slabiny v ...Zobrazit celý příspěvek

            Blábol
            To sú také naivné predstavy z videohier. Lietadlo je len stroj/zbraň a ide o to ako efektívne ju dokážete použiť respektíve využiť jej prednosti a kompenzovať jej slabiny v kontexte priebehu konfliktu. A ďalej je to vec mediálneho obrazu, ktorý sa aktuálne vytvára.
            Napríklad aké skvelé víťazstvo nad Kadáfiho armádou, pričom som nikde nezachytil, že by sa lýbijci niekedy co i len pokúsili zasiahnuť proti lietadlám ktoré ich bombardovali...Skrýt celý příspěvek

          • logik
            10:48 29.07.2020

            Ehm, chcete tvrdit, že Čína dává do výcviku málo peněz a její letadla pilotují diletanti? "pričom som nikde nezachytil, že by sa lýbijci niekedy co i len pokúsili zasiahnuť proti ...Zobrazit celý příspěvek

            Ehm, chcete tvrdit, že Čína dává do výcviku málo peněz a její letadla pilotují diletanti?

            "pričom som nikde nezachytil, že by sa lýbijci niekedy co i len pokúsili zasiahnuť proti lietadlám ktoré ich bombardovali..."
            Jistě, Kaddáfí byl hrozně rád, že ho bombardujou, a i když měl letadla schopná tomu zabránit, tak si užíval, jak mu padaj na hlavu bomby, a nechal dělat NATO, co chtělo.Skrýt celý příspěvek

          • gangut
            11:18 29.07.2020

            Ale logiku nejaké proklamácie z cvičení, kolko to indické súčka naložili eurofigterom? Absolútne nič nehovoriace. A ano, Kadafi si nechal hádzať bomby na hlavu od ochrancov ...Zobrazit celý příspěvek

            Ale logiku
            nejaké proklamácie z cvičení, kolko to indické súčka naložili eurofigterom? Absolútne nič nehovoriace.
            A ano, Kadafi si nechal hádzať bomby na hlavu od ochrancov bezletovej zóny. Pretože vedel, že akýkolvek zásah voči nim by pre EU a US ovce ako ste vy ospravedlňoval oveľa tvrdší zásah. Tak isto sa chová Assad v Sýrii a nechá sa beztrestne bombardovať od izraelcov a turkov.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            12:28 29.07.2020

            Krásná demagogie Gagnute. Jako vždy. Iráčané i Srbové by samozřejmě poraženi byli i tak. Jen idiotby totiž útočil stejnými nebo slabšími silami. Nicméně se západními stroji, by ...Zobrazit celý příspěvek

            Krásná demagogie Gagnute. Jako vždy. Iráčané i Srbové by samozřejmě poraženi byli i tak. Jen idiotby totiž útočil stejnými nebo slabšími silami. Nicméně se západními stroji, by dokázali protivníka alespoň trochu potrápit. S Ruskými stroji nedokázali nic. Tehdejší Ruská špička Mig 29 byl proti západním strojům naprosto bezbranný, protože bez spolupráce s pozemním navedením byl slepý a ve vzduchu měl krátkou výdrž.Skrýt celý příspěvek

          • gangut
            15:28 29.07.2020

            Torongu Nedokázali. Alebo snáď iracké Mirage mali nejaké lepšie výsledky? A asi ste nesledoval priebeh tých konfliktov. Vačšina irackých lietadiel bola zostrelená pri pokuse o úlet ...Zobrazit celý příspěvek

            Torongu
            Nedokázali. Alebo snáď iracké Mirage mali nejaké lepšie výsledky? A asi ste nesledoval priebeh tých konfliktov. Vačšina irackých lietadiel bola zostrelená pri pokuse o úlet do Iránu a BWR raketami kedy piloti ani nevedeli na čo strielajú. Ale určite to boli všetko Migy 29. :-D Fotiek zostrelených Migov som videl na CNN mraky, akurát že vačšinou mali výstupné trysky Ai-21 a krídla s menitelnou geometriou. Detto Srbsko.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            20:45 31.07.2020

            A tím chceš tvrdit, že Mig 29 je zhruba na úrovni Mirage F-1? To zas Mig-29 trochu křivdíš....

            A pokud to nechceš tvrdit, tak proč sem ty Mirage taháš?

            A tím chceš tvrdit, že Mig 29 je zhruba na úrovni Mirage F-1? To zas Mig-29 trochu křivdíš....

            A pokud to nechceš tvrdit, tak proč sem ty Mirage taháš?

        • technik
          09:08 29.07.2020

          Reálný boj ti přijde boj proti pilotům kteří o proti západním pilotům mají nalétáno nula nula nic hodin? Pilotům kteří procházejí špatným výcvikem? Výcvikem do něhož se dostávali ...Zobrazit celý příspěvek

          Reálný boj ti přijde boj proti pilotům kteří o proti západním pilotům mají nalétáno nula nula nic hodin? Pilotům kteří procházejí špatným výcvikem? Výcvikem do něhož se dostávali lidé zejména z lepších rodin kvůli postavení a známým a ne pro vlastnosti bojových pilotů viz Írán a licence na dopravní piloty. Měl si někdy možnost sloužit s arabskými vojáky? Znáš jejich náturu a bojové zvyklosti? Spíš než studování počtu poměru sestřelů se zaměř na taktiku a stupeň vycvičenosti protivníka.Skrýt celý příspěvek

          • gangut
            11:20 29.07.2020

            a motivovanosť...

            a motivovanosť...

          • Torong
            12:35 29.07.2020

            Takže je vlastně dobře, že nikdy nedošlo k válce VS/NATO, protože piloti ČSLA měli nalétáno oproti pilotům NATO nula nula nic a to ještě jamo jediní z pilotů VS díky ...Zobrazit celý příspěvek

            Takže je vlastně dobře, že nikdy nedošlo k válce VS/NATO, protože piloti ČSLA měli nalétáno oproti pilotům NATO nula nula nic a to ještě jamo jediní z pilotů VS díky prvorepublikové tradici cvičili standardně akrobacii...Skrýt celý příspěvek

          • technik
            14:15 29.07.2020

            Českoslovenští piloti patřili mezi špičku bojových pilotů. Zase meleš nesmysly torongu. Dokázali to nejen na zahraničních cvičeních ale zejména u tygřích letek kde jim i těsně po ...Zobrazit celý příspěvek

            Českoslovenští piloti patřili mezi špičku bojových pilotů. Zase meleš nesmysly torongu. Dokázali to nejen na zahraničních cvičeních ale zejména u tygřích letek kde jim i těsně po vstupu do těchto elitních letek patřilo pravidelně místo na předních příčkách a to dokonce s ruskými pekáči, stejně jako Slovákům na mezinárodním soutěži bojových vozidel kde s bvp 2 získali první místo.
            Promluv si s nějakým pilotem který třeba lítaly v Žatci nebo Budějovicích, pár jich znám a osnovy českých pilotů byly velmi propracované a kvalitativně nesrovnatelně s arabskými zeměmi. Ne vše je o technice, pokud ji ovládá špatně vycvičený voják i F35 bude jen drahy těžítko.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            14:58 29.07.2020

            Víš Techniku, já se nemusím nikoho ptát. Oni to ti piloti kupodivu udělali sami a tak je to poměrně dobře zdokumentované. Jako např. návštěva Francouzů s M 2000. První den končily ...Zobrazit celý příspěvek

            Víš Techniku, já se nemusím nikoho ptát. Oni to ti piloti kupodivu udělali sami a tak je to poměrně dobře zdokumentované. Jako např. návštěva Francouzů s M 2000. První den končily všechny souboje sestřelem Migu 29. Piloti přiznávali, že většinou ani nevěděli jak k sestřelu došlo. Teprve po ukončení prvního dne si někdo vzpomněl, že ve skladu jsou ještě nějaké krabice s nějakou divnou sou"ástkou, která patří na přilbu (přilbový zaměřovač). Taky samozřejmě vyhodnotili průběh soubonů a teprve druhý den se skóre začalo srovnávat. Takže tolik k tomu super propracovanému výcviku. Co se týká nalétanosti, tak neměli ani polovinu toho co piloti NATO.
            Tygří letka? Ano, to bylo několik display pilotů. Dnes jsou na této úrovni prakticky všichni.
            Techniku, prosím... To jak mizeená byla situace v tehdejším letectvu není žádné tajemství a popisuje to i V. Vašek. To, že v devadesátých letech se situace díky politikům a boji o vliv v armádě ještě víc zhoršila je druhá věc.Skrýt celý příspěvek

          • gangut
            15:21 29.07.2020

            Torongu presne ste to napísal. Že našli nejaké krabice. To je presne ono, nie technika ale jej efektívne použitie. Kde si západné lietadlá o prilbových zameriavačoch Migov 29 v 80 ...Zobrazit celý příspěvek

            Torongu presne ste to napísal. Že našli nejaké krabice. To je presne ono, nie technika ale jej efektívne použitie. Kde si západné lietadlá o prilbových zameriavačoch Migov 29 v 80 a 90. rokoch mohli nechať zdať. A ďalej vy píšete o devaťdesiatych rokoch. Období totálneho rozvratu ktorý sa nedá absolútne porovna´ť so systémom predtým jednak čo sa týka výcviku ale hlavne celkového systému PVO.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            15:23 29.07.2020

            Techniku Slováci žádné první místo nezískali. Umístili se jako druzí v soutěži jednotek umístěních v Lotyšsku o které nevíme nic, takže vypovídací hodnota se velice sporná.

            Techniku Slováci žádné první místo nezískali. Umístili se jako druzí v soutěži jednotek umístěních v Lotyšsku o které nevíme nic, takže vypovídací hodnota se velice sporná.

          • Jirosi
            19:02 29.07.2020

            Technick:"Dokázali to nejen na zahraničních cvičeních ale zejména u tygřích letek kde jim i těsně po vstupu do těchto elitních letek" Ono se to tak vykládá, ale pro členství stačí ...Zobrazit celý příspěvek

            Technick:"Dokázali to nejen na zahraničních cvičeních ale zejména u tygřích letek kde jim i těsně po vstupu do těchto elitních letek"

            Ono se to tak vykládá, ale pro členství stačí mít na letadle Tigra.
            Stačí se podívat kdo byl třeba na setkání https://www.natotigers.org/tig...
            S kým třeba soupeřily v boji o medaile naše vrtulníky netuším.

            "stejně jako Slovákům na mezinárodním soutěži bojových vozidel kde s bvp 2 získali první místo."

            Opět bych se podíval jaké je složení skupiny kde jsou Slováci.
            https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            20:41 29.07.2020

            Gangute gangute... "Torongu presne ste to napísal. Že našli nejaké krabice. To je presne ono, nie technika ale jej efektívne použitie. Kde si západné lietadlá o prilbových ...Zobrazit celý příspěvek

            Gangute gangute...
            "Torongu presne ste to napísal. Že našli nejaké krabice. To je presne ono, nie technika ale jej efektívne použitie. Kde si západné lietadlá o prilbových zameriavačoch Migov 29 v 80 a 90. rokoch mohli nechať zdať."

            Nevím, jestli jsi pochooil pointu. Přilbový zaměřovač až do onoho souboje s M 2000 NIKDO nepoužil. Výcvik s ním se NEPROVÁDĚL. To znamená, že výcvik rozhodně nebyl propracovaný a srovnatelný se západními piloty jak tvrdí Technik. Taktika vzdušného boje se ve VS prakticky vůbec necvičila. Nějaké větší secvičování jako Red flag nebo Tiger meet neexistovala.
            Výsledek soubojů prvního dne byl jasně vypovídající.
            A ano souhlasím s Technikem, že v rámci VS a to včetně Ruska byli piloti ČSLA elita, protože letectvo ČSLA jako jediné cvičilo VŠECHNYsvé piloty ve zvládání prvků vyšší pilotáže. To je tradice pocházející z první republiky, která nějakým zázrakem přežila komunistické aparátčíky.
            Pořád to ale nebylo dost na západní piloty.
            A ano, přilbový zaměřovač byla taktická výhoda Migu.
            Devadesáté roky... V té době byla situace JEŠTĚ HORŠÍ, tzn. i předtím byla situace špatná.Skrýt celý příspěvek

          • gangut
            21:48 29.07.2020

            Torongu, torongu. Dodávky Migov 29 do ČSSR prebiehali od jari 1989. Takže jaksi v tom bordeli po 89 s nimi moc nenacvičili. Ale možeme sa trebárs baviť o Migoch 23 so strelami ...Zobrazit celý příspěvek

            Torongu, torongu. Dodávky Migov 29 do ČSSR prebiehali od jari 1989. Takže jaksi v tom bordeli po 89 s nimi moc nenacvičili. Ale možeme sa trebárs baviť o Migoch 23 so strelami stredného doletu vs.F-104, F-4 alebo f-16 do bloku 50 ktoré sa súčasne používali na západ od našich hraníc ale hlavne s fungujúcim systémom PVO od Striel 1 a 2 až po S-200. Proste mediálny výplach funguje.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            18:27 30.07.2020

            Mig-23 versus F-104????? WTF?????? Opravdu tu srovnáváš letadlo vyrobené v 67 a zavedené v roce 70, s letadlem vyrobeným v 54 a zavedeným v 58????? A ještě k tomu mluvíš o ...Zobrazit celý příspěvek

            Mig-23 versus F-104????? WTF??????
            Opravdu tu srovnáváš letadlo vyrobené v 67 a zavedené v roce 70, s letadlem vyrobeným v 54 a zavedeným v 58?????
            A ještě k tomu mluvíš o výplachu mozku?????

            Phantomy pak jsou defakto stejnej případ, o deset let starší letadlo. Přitom F-4E, současník prvních Mig-23, měl lepší radar, lepší manévrovatelnost, lepší AtA střely....

            Jediné aspoň trochu relevantní je F-16, která z politického rozhodnutí neměla oficiálně zavedené BVR rakety - ovšem schopné je nést byly už F-16 Block 25. A ve všech ostatních ohledech F-16 převyšovala Mig-23 o generaci: ať už jde o manévrovatelnost, avioniku a radar, nosnost, počet hardpointů, dolet atd.... Takže i u F-16 je tvoje srovnání naprosto nesmyslnej cherry-picking.
            Krásně je to vidět na tom, že zatímco F-16 létá spousta a jde krásně modernizovat, tak Mig-23 maj dneska jen Ti, co si posledních třicet let nezvládli koupit nic lepšího.Skrýt celý příspěvek

          • gangut
            16:30 31.07.2020

            Logku. Smejete sa len vlastnej blbosti. To boli lietadla ktore vtedy realne stali na druhej strane zeleznej opony. Taliani vyradili f-104 az po roku 2000. A prieskumne phantomy ...Zobrazit celý příspěvek

            Logku. Smejete sa len vlastnej blbosti. To boli lietadla ktore vtedy realne stali na druhej strane zeleznej opony. Taliani vyradili f-104 az po roku 2000. A prieskumne phantomy este neskor.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            18:30 31.07.2020

            Ne, Gagnute, směju se Tvojí zoufalé snaze okecat neokectalné. Vždycky v každé armádě budou nové a starší zbraně. To nijak nemění fakt, že dokazovat to, že je někdo technologicky ...Zobrazit celý příspěvek

            Ne, Gagnute, směju se Tvojí zoufalé snaze okecat neokectalné.

            Vždycky v každé armádě budou nové a starší zbraně. To nijak nemění fakt, že dokazovat to, že je někdo technologicky na špici tím, že srovnáš jeho nejnovější model s tím, co jiné vyspělé armády už prakticky vyřadili (v USAF v době zavedení MiG-23 létal už jen v pár kouscích v Portoriku) je prostě směšně zoufalá snaha.Skrýt celý příspěvek

          • gangut
            19:15 31.07.2020

            Ale logiku. Temou nieje technická úroveň lietadiel ale úroveň výcviku pilotov. Keby ste miesto drístania poriadne čítal, tak sa kolega hore pozastavoval nad tým, že čs.letectvo ...Zobrazit celý příspěvek

            Ale logiku. Temou nieje technická úroveň lietadiel ale úroveň výcviku pilotov. Keby ste miesto drístania poriadne čítal, tak sa kolega hore pozastavoval nad tým, že čs.letectvo nemalo poriadny výcvik a že nedokázalo efektívne využiť kvality svojich lietadiel. Dokladoval to tým, že pri nejakom cvičení piloti nepoužívali prilbové zameriavače. Ja som mu oponoval tým, že Migy 29 boli dodávané až v priebehu roku 89, takže je to odrazom poprevratového bordelu. Mig-23 bolo veľmi výkonne lietadlo hlavne verzia MLD a boli na úrovni doby. Ale hlavne bola to súčasť celého PVO systému, ktorý vtedy fungoval. Že sa nemodernizuje? Ale samozrejme že projekty boli ale proste nanašli zákazníka, pretože po rozpade Varšavskej zmluvy a po znižovaní stavov končili na vrkovištiach aj mraky modernejších lietadiel.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            20:54 31.07.2020

            ". Temou nieje technická úroveň lietadiel ale úroveň výcviku pilotov" Ty jsi psal, cituji: "Ale možeme sa trebárs baviť o Migoch 23 so strelami stredného doletu vs.F-104," A na to ...Zobrazit celý příspěvek

            ". Temou nieje technická úroveň lietadiel ale úroveň výcviku pilotov"
            Ty jsi psal, cituji:
            "Ale možeme sa trebárs baviť o Migoch 23 so strelami stredného doletu vs.F-104,"
            A na to jsem reagoval. Tam nemáš o úrovni pilotů ani řádku. Tak nelži.
            A jestli by jsi tím jakkoli chtěl dokazovat úroveň pilotů, tak to je také demagogie, protože rozdíl v generaci těch letadel jakékoli srovnávání dělá nesmyslné.

            "Mig-23 bolo veľmi výkonne lietadlo hlavne verzia MLD a boli na úrovni doby."
            A to se pozná tak, že ač ostatní letadla z té doby ještě furt lítají, o Mig-23 si rozumná armáda už ani neopře kolo....
            Ostatní letadla ze 70tých měli 9G manévrovatelnost a výkonný radar. Mig-23 nemá ani jedno. To letadlo je jen pár let před F-14/15/16 a výkonama (manévrovatelností ni avionikou) nemá ani na Phantoma.Skrýt celý příspěvek

        • Torong
          17:07 31.07.2020

          Jistě Gangute, My jsme Mig 21 vyřadili taky v té době. Mám ho proto srovnávat s F 16 block 50? Asi ne, že?

          Jistě Gangute, My jsme Mig 21 vyřadili taky v té době. Mám ho proto srovnávat s F 16 block 50? Asi ne, že?

    • Echo
      19:44 28.07.2020

      Povedal by som, ze pri ekvivalentnych superoch, pouzivanim stealth a REB stupa sanca na kanonovy dogfight. Cisto teoreticky by sa nemali navzajom na vacsiu vzdialenost detekovat ...Zobrazit celý příspěvek

      Povedal by som, ze pri ekvivalentnych superoch, pouzivanim stealth a REB stupa sanca na kanonovy dogfight. Cisto teoreticky by sa nemali navzajom na vacsiu vzdialenost detekovat ani navzajom zamerat. Ferovka medzi dvoma F22 alebo F35, toto by ma ozaj zaujimalo a urcite to uz vyskusali.Skrýt celý příspěvek

      • StandaBlabol
        20:26 28.07.2020

        Jenže Su-35 není stealth. A ani při střetu dvou stealth stíhaček by nejspíš nedošlo na kanónový dogfight. S přilbovým zaměřovačem a střelami krátkého dosahu, které se dokáží ...Zobrazit celý příspěvek

        Jenže Su-35 není stealth.

        A ani při střetu dvou stealth stíhaček by nejspíš nedošlo na kanónový dogfight. S přilbovým zaměřovačem a střelami krátkého dosahu, které se dokáží uzamknout na cíl, už není třeba dostat se nepříteli za ocas. Dokonce ho ani nemusíš mít ve svojí přední polosféře. Může letět vedle tebe, ty se na něj podíváš, označíš cíl a odpálíš střelu. A nejlíp, když při tom zrovna dělá kobru. Ztratil rychlost a je z něj sedící kachna...

        Jinak uživatelů F-35 přibývá a oni už vědí, na jakou vzdálenost se dokáží navzájem detekovat F-35 letící proti sobě. Ale nejspíš bude ještě chvíli trval, než tohle informace někde prosákne ven...Skrýt celý příspěvek

        • StandaBlabol
          20:26 28.07.2020

          mělo být "...dokáží uzamknout na cíl až po odpalu..."

          mělo být "...dokáží uzamknout na cíl až po odpalu..."

        • Echo
          12:03 29.07.2020

          Jasne, ze Su-35 nie je stealth. Nevkladaj mi do ust nieco co som nepovedal. Ide o to, ze s vylepsovanim rakiet sa takisto zlepsuju aj protiopatrenia proti nim. Raketu mozes ...Zobrazit celý příspěvek

          Jasne, ze Su-35 nie je stealth. Nevkladaj mi do ust nieco co som nepovedal. Ide o to, ze s vylepsovanim rakiet sa takisto zlepsuju aj protiopatrenia proti nim. Raketu mozes oblbnut, ale davku z kanona?Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            12:36 29.07.2020

            To by ses nejdříve musel dostat k šanci ji vystřelit....

            To by ses nejdříve musel dostat k šanci ji vystřelit....

          • logik
            13:11 29.07.2020

            Tak todle je už hodně zoufalé.

            Kolik bylo za posledních dvacet let sestřeleno stíhaček kanónem? A kolik raketou?

            Tak todle je už hodně zoufalé.

            Kolik bylo za posledních dvacet let sestřeleno stíhaček kanónem? A kolik raketou?

          • Echo
            13:40 29.07.2020

            logik .... tvoje chapanie pisaneho slova je legendarne! .... tak mi potom logicky vysvetli naco tam tie kanony stale davaju ked stacia rakety? ..... par dni dozadu ...Zobrazit celý příspěvek

            logik .... tvoje chapanie pisaneho slova je legendarne! .... tak mi potom logicky vysvetli naco tam tie kanony stale davaju ked stacia rakety? ..... par dni dozadu https://www.armadninoviny.cz/o...
            cely cas sa zamyslam na teoretickym stretom protivnikov vybavenych rovnakou technikou, neriesim vase ideologicke bludy, ale Englbertovu poznamku o tom, ze na dogfighty sa dnes uz nehraje.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            13:56 29.07.2020

            Jako pojistka Echo, jako pojistka. Logik chápe velmi dobře, to ty se chytáš stébla. Reálně dnes při výkonech raket a zaměřovačů opravdu nikdo neuvažuje o dogfightu na kanóny.

            Jako pojistka Echo, jako pojistka. Logik chápe velmi dobře, to ty se chytáš stébla. Reálně dnes při výkonech raket a zaměřovačů opravdu nikdo neuvažuje o dogfightu na kanóny.

          • Echo
            16:44 29.07.2020

            Torong, tak teraz som dokonale zmateny. Ved si znegoval sam seba. Nikto realne neuvazuje nad dogfigtom, lebo rakety a zameriavace, ale pre istotu sa stale montuje kanon ako ...Zobrazit celý příspěvek

            Torong, tak teraz som dokonale zmateny. Ved si znegoval sam seba. Nikto realne neuvazuje nad dogfigtom, lebo rakety a zameriavace, ale pre istotu sa stale montuje kanon ako poistka. Cize nikto sa realne nespolieha len na rakety a moznost dogfightu na kanony sa stale pripusta.Skrýt celý příspěvek

          • Klimesov
            18:05 29.07.2020

            Echo. Potřebná výzbroj se používá podle zvoleného cíle, či mise. On ten kanón je stále potřebný, když kupříkladu chceš vést útok na pozemní cíl malé hodnoty. Nebudeš plýtvat drahou ...Zobrazit celý příspěvek

            Echo.
            Potřebná výzbroj se používá podle zvoleného cíle, či mise. On ten kanón je stále potřebný, když kupříkladu chceš vést útok na pozemní cíl malé hodnoty. Nebudeš plýtvat drahou přesně naváděnou munici, když jí dokáže zničit dávka z kanónu.
            Dále třeba výstražná střelba, když doprovázíte nekomunikující letoun, který nějakým způsobem nechce plnit vaše příkazy atd. atd.
            Kanón má stále své místo ve výzbroji, ale už jako sekundární zbraň, nikoli jako primární zbraň.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            19:40 29.07.2020

            Echo: Tvoje myšlení je stejně zakroucený, jako kdybys tvrdil, že kanón na tanku je na nic, že když se potkaj dva tanky, tak na sebe začnou střílet kulometem. Ano, kupodivu tank má ...Zobrazit celý příspěvek

            Echo: Tvoje myšlení je stejně zakroucený, jako kdybys tvrdil, že kanón na tanku je na nic, že když se potkaj dva tanky, tak na sebe začnou střílet kulometem.

            Ano, kupodivu tank má kulomet. A ano, když tanku dojdou všechny náboje do kanónu a bude přinucen bojovat, tak bude tím kulometem střílet na jiné tanky. Ale to nijak nemění fakt, že kulomet na tanku je dnes určen na jiné cíle, než druhé tanky.

            Btw. např. z F-35 má kanón už jen Ačková verze. B a C, které mají sloužit nejvíce jako AtA stroje při obraně svazu, už je maj jen v podech a tedy při běžných misích zůstanou doma.Skrýt celý příspěvek

    • StandaBlabol
      20:30 28.07.2020

      Při nákupu zbraní nejde jen o jejich kvalitu. Sísí ví, jak dopadl Mubarak a jak Asad. Západ dá od diktátora ruce pryč, když se proti němu začne bouřit vlastní obyvatelstvo. Zatímco ...Zobrazit celý příspěvek

      Při nákupu zbraní nejde jen o jejich kvalitu. Sísí ví, jak dopadl Mubarak a jak Asad. Západ dá od diktátora ruce pryč, když se proti němu začne bouřit vlastní obyvatelstvo. Zatímco Rusko ochotně přispěchá na pomoc. Takže si nekupuje jen Mig-29 a Su-35, ale taky Wagnerovce a ruskou armádu, když mu poteče do bot.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    15:17 28.07.2020

    Vzhľadom na častý sponzoring egypských nákupov sa mi nezdá, že by to platili len "egypský občania" ... Sisí je brutálny digtátor, ktorý sa hrá na "dobrého bojovníka proti ...Zobrazit celý příspěvek

    Vzhľadom na častý sponzoring egypských nákupov sa mi nezdá, že by to platili len "egypský občania" ...

    Sisí je brutálny digtátor, ktorý sa hrá na "dobrého bojovníka proti islamistom" hoci používa prakticky rovnaké metódy ako oni a strieľanie do ľudí je pre neho bežný postup.

    Rusi s tým samozrejme nemajú žiadny problém, Francúzi a Amíci sa chvíľu krútili, ale nakoniec ho podporili tiež.

    Treba povedať, že Egypt dostáva masívnu vojenskú pomoc USA a tak nečudo, že sú Amíci z egypského proruského prístupu trochu mimo ...

    Egypt je síce veľká a vojensky silná krajina, ale značne nestabilná. Korupcia je tam "štandart" a presadzovanie do funkcií ide cez známosti a korupciu i v armáde. Islamisti tam majú veľkú podporu. Teraz je vojenské napätie s Líbyou, kde Egypt podporuje Haftara a posiela mu pravidelne zbrane (napr. stíhačky MiG-21). Na juhu je zas spor so Sudánom a Etiópiou o vodu ...Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
    12:50 28.07.2020

    To sme na svk za 2 mld eur mohli mat az 25 Su35 namiesto 14 F16 :) no a ako bonus spolahliveho poskytovatela servisu a dodavatela nahradnych dielov.

    To sme na svk za 2 mld eur mohli mat az 25 Su35 namiesto 14 F16 :) no a ako bonus spolahliveho poskytovatela servisu a dodavatela nahradnych dielov.

    • milan00
      13:03 28.07.2020

      Neviem sice, ci to myslis ironicky, ale skus si pozriet, ake katastrofalne problemy s ruskymi Su-chojmi ma Malajzia, India, alebo Alzirsko.

      Neviem sice, ci to myslis ironicky, ale skus si pozriet, ake katastrofalne problemy s ruskymi Su-chojmi ma Malajzia, India, alebo Alzirsko.

      • semtam
        14:00 28.07.2020

        Ano, ty problémy jsou tak katastrofální, že SU-30 a další letadla z této rodiny se neustále prodávají a patří mezi jedny z nejrozšířenějších letadel na světě. Nebo, že by byl ...Zobrazit celý příspěvek

        Ano, ty problémy jsou tak katastrofální, že SU-30 a další letadla z této rodiny se neustále prodávají a patří mezi jedny z nejrozšířenějších letadel na světě.

        Nebo, že by byl katasrofální milan00? Určitě ne, zajisté je tak oduševnělí, že píše bílý s malým "b" a černý s velkým "Č". Proto mu budeme pohádky o katastrofálních problémech věřit, je to v našem politickém zájmu, že ano.Skrýt celý příspěvek

      • Larry
        14:25 28.07.2020

        Platební morálka, stejně jako přesnost a dochvilnost ve jmenovaných zemích se jaxi moc nenosí. Z druhé strany snaha tomu odpovídá.

        Platební morálka, stejně jako přesnost a dochvilnost ve jmenovaných zemích se jaxi moc nenosí. Z druhé strany snaha tomu odpovídá.

        • Poly
          08:07 29.07.2020

          Tak to bych moc rád věděl jako konkrétní problémy s platbami měla třeba ona Malajsie.

          Tak to bych moc rád věděl jako konkrétní problémy s platbami měla třeba ona Malajsie.

        • Torong
          13:08 29.07.2020

          Jistě tu platební morálku můžeš dokázat, stejně jako mohou Slovenští i Čeští technici dokázat naprostou nespolehlivost Ruských dodávek ND.

          Jistě tu platební morálku můžeš dokázat, stejně jako mohou Slovenští i Čeští technici dokázat naprostou nespolehlivost Ruských dodávek ND.

      • Lukash
        15:11 28.07.2020

        Ano Milan bola to ironia ;) samozrejme by som s Rusmi do ziadneho kontrakty nesiel ani keby za tu cenu ponukli 40 Su35. Buducnost subojov (nielen vzdusnych) je v elektronike, ...Zobrazit celý příspěvek

        Ano Milan bola to ironia ;) samozrejme by som s Rusmi do ziadneho kontrakty nesiel ani keby za tu cenu ponukli 40 Su35. Buducnost subojov (nielen vzdusnych) je v elektronike, ziskavani, spracovani a dalsej distribucii dat, obrovskeho mnozstva dat, sucinnosti jednotlivych zloziek armady a tam rusi vyrazne zaostavaju. Ved do vakciny na covid nevedeli dat ani nanocip, lebo sa nevmestil do striekacky.Skrýt celý příspěvek

      • Pauli
        16:29 28.07.2020

        Zrovna Malajzie si nedávno stěžovala na..... ...Zobrazit celý příspěvek

        Zrovna Malajzie si nedávno stěžovala na..... https://www.armadnymagazin.sk/... Skrýt celý příspěvek

        • Georges
          19:41 28.07.2020

          No Malajzie...spíše předseda vlády, nechvalně proslulý 93 lety Mahathir Momahad, dlouhodobě z minulosti známý jako rasisticky a náboženský "recalcitrant", anti-bělošský a ...Zobrazit celý příspěvek

          No Malajzie...spíše předseda vlády, nechvalně proslulý 93 lety Mahathir Momahad, dlouhodobě z minulosti známý jako rasisticky a náboženský "recalcitrant", anti-bělošský a anti-křestanský permanentně zatížený fanatik, který byl nějakých 18 let od valu.
          Jeho negativní postoj je absolutní nenávist ke všemu západnímu, evropskému a ne-islamskemu.
          Radši bude stát při názorech Ruska a Putina, tím spíš, že s nim - jaké překvapeni!! -zrovna vyjednává obchodní smlouvu, než aby podpořil cokoliv západního.Skrýt celý příspěvek

        • stepan
          22:33 28.07.2020

          Myslíš, že ruské stroje jsou na tom z hlediska otevřenosti sw jinak? Není to tak dávno, co rusové prodali Turecku svoji HI-TECH zbraň S400. Zemi, která jim taky poměrně nedávno ...Zobrazit celý příspěvek

          Myslíš, že ruské stroje jsou na tom z hlediska otevřenosti sw jinak?

          Není to tak dávno, co rusové prodali Turecku svoji HI-TECH zbraň S400. Zemi, která jim taky poměrně nedávno sestřelila letadlo a málem z toho byla třetí světová (teď přeháním)...

          Každý stát si tyto vývozní artikly hlídá. Už jenom z hlediska vojensko-průmyslové špionáže je blbost dodávat zdrojový kód k takovýmto zařízením.

          Takže ten malajský premiér mele kraviny.Skrýt celý příspěvek

    • mudry.udrzbar
      14:48 28.07.2020

      dobry joke. Ved si pozri kolko stoji udrzba a prevadzka Migov, Rusaci nie su schopni zabezpecit spolahlivost a logistiku servisu tak, aby vacsina letky zostavala letuschopna. ...Zobrazit celý příspěvek

      dobry joke. Ved si pozri kolko stoji udrzba a prevadzka Migov, Rusaci nie su schopni zabezpecit spolahlivost a logistiku servisu tak, aby vacsina letky zostavala letuschopna. Naviac prevadzka dvojmotoroveho Su-35 je nasobne drahsia ako F-16V a okrem hrubeho vykonu a manevrovatelnosti oproti najnovsim F-16 s avionikou z F-35 v nicom realne nevynika, americke AESA radary AN/APG-83 su uplne inde ako ruske komromisne PESA, americka AA vyzbroj je tiez kvalitnejsia a spolahlivejsia, protilodne ONIXY fakt odpalovat nepotrebujeme.Skrýt celý příspěvek

      • Lukash
        15:12 28.07.2020

        Ako vazne mudry udrzbar a nepochopiironiu? ;)

        Ako vazne mudry udrzbar a nepochopiironiu? ;)

        • mudry.udrzbar
          15:25 28.07.2020

          musis aspon jemne naznacit, lebo tu sa v diskusiach vyskytuju rozne pripady :)

          musis aspon jemne naznacit, lebo tu sa v diskusiach vyskytuju rozne pripady :)

          • semtam
            15:29 28.07.2020

            Jak jemně? My držíme jasný protiruský kurz a rozvracet evropské hodnoty nepřipustíme.

            Jak jemně? My držíme jasný protiruský kurz a rozvracet evropské hodnoty nepřipustíme.

        • semtam
          15:26 28.07.2020

          Lukash Táhni ruskej trolle, každý soudruh ví, že Rusko neumí vyrábět ani udržovat a tím pádem jejich provoz je NEJDRAŽŠÍ na světě. Navíc výkony slovenských F-16 jsou takové, že ...Zobrazit celý příspěvek

          Lukash

          Táhni ruskej trolle, každý soudruh ví, že Rusko neumí vyrábět ani udržovat a tím pádem jejich provoz je NEJDRAŽŠÍ na světě. Navíc výkony slovenských F-16 jsou takové, že jeden stroj si hravě poradí s jednou nebo klidně dvěma letkama SU-35.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            16:17 28.07.2020

            horko?

            horko?

      • Larry
        17:10 28.07.2020

        Rusaci jsou schopni. Vinu hledejte u politického vedení země a predposranosti cokoliv z RF objednať včetně logistiky a servisu. Proto máte i tolik neletuschpnych 29. Strach ze by ...Zobrazit celý příspěvek

        Rusaci jsou schopni. Vinu hledejte u politického vedení země a predposranosti cokoliv z RF objednať včetně logistiky a servisu. Proto máte i tolik neletuschpnych 29. Strach ze by amici zdrazili vámi objednané F 16. Nebo dokonce stornovali objednávku. Nic více v tom nehledejte. Prostě politika.Skrýt celý příspěvek

        • skelet
          17:16 28.07.2020

          Slováci měli z "29" problémy dávno před nákupem F-16. Zlého amerického satana zatím nehledej.

          Slováci měli z "29" problémy dávno před nákupem F-16. Zlého amerického satana zatím nehledej.

          • semtam
            18:06 28.07.2020

            skelet má pravdu Rusko je satan :D

            skelet má pravdu Rusko je satan :D

          • skelet
            19:45 28.07.2020

            Očividně mas problém s horkem

            Očividně mas problém s horkem

          • gangut
            07:49 29.07.2020

            Cely problem slovenskych migov je ale na strane pouzivatela a nie dodavatela. Slovenska armada je len dojna krava na ktorej sa nabaluje kvantum ludi. To je aj problem udrzby alebo ...Zobrazit celý příspěvek

            Cely problem slovenskych migov je ale na strane pouzivatela a nie dodavatela. Slovenska armada je len dojna krava na ktorej sa nabaluje kvantum ludi. To je aj problem udrzby alebo zbastlenej modernizacie migov.Skrýt celý příspěvek

        • gangut
          07:52 29.07.2020

          Nejde ani tak o predposranost. Nase vedenie je tiez schopne. Neuveritelne dokazu plnit vlastne vacky cez rozne firmicky.

          Nejde ani tak o predposranost. Nase vedenie je tiez schopne. Neuveritelne dokazu plnit vlastne vacky cez rozne firmicky.

        • Torong
          13:12 29.07.2020

          Takže i ti Alžířani byli předposraní, když vrátili dodané Migy? Navíc Slováci měli problémy s Ruským servisem dávno předtím než i jen uvažovali o F 16. Zkus při tom trollení aspiň ...Zobrazit celý příspěvek

          Takže i ti Alžířani byli předposraní, když vrátili dodané Migy? Navíc Slováci měli problémy s Ruským servisem dávno předtím než i jen uvažovali o F 16. Zkus při tom trollení aspiň trochu uvažovat...Skrýt celý příspěvek

          • gangut
            15:44 29.07.2020

            Torongu, na modernizácii slovenských migov som osobne pracoval. Problém nebol s rusmi. tý sa snažili ako mohli. Problém modernizácií bol v zosúladení ruských a západných systémov ...Zobrazit celý příspěvek

            Torongu, na modernizácii slovenských migov som osobne pracoval. Problém nebol s rusmi. tý sa snažili ako mohli. Problém modernizácií bol v zosúladení ruských a západných systémov ku ktorým v rámci utajenia rusi nemali prístup. Takže sa to lepilo až na mieste, t.j. v LO Trenčín.
            Viete, v devadesiatych si niekto presadil zákon, že armáda nebude nakupovať priamo, ale cez sprostredkovateľov. Takže sa nakupovali odniekaľ z Polska preležané gumové nádrže pre Su-22 verzií, ktoré u nás ani nelietali. KOLSy z Migov 29 sa generálkovali tak, že sa niekde v garáži preleštili sklá, takže sa úplne dosúložila geometria optiky. Agregáty z lietadiel sa u nejakej garážovej firmy prestriekali a orazil atest. Koľko krát prišlo "zgenerálkované" UP-45 z ktorého trčala rozpraskaná membrána zastriekaná farbou. A dalo by sa pokračovať donekonečna.Skrýt celý příspěvek

    • Larry
      15:06 28.07.2020

      Jo jasná zpráva. Dnes na R1 z BB směr ZV. Po levé straně u ZV kóta Na Stráži. Za pumpou a motorestem je RVS VzS kde jsou dodnes Nadenenkovi dipoly ala Sovětský svaz 50 léta. Ti ...Zobrazit celý příspěvek

      Jo jasná zpráva. Dnes na R1 z BB směr ZV. Po levé straně u ZV kóta Na Stráži. Za pumpou a motorestem je RVS VzS kde jsou dodnes Nadenenkovi dipoly ala Sovětský svaz 50 léta. Ti vaši geniove vymysleli utajenou komunikaci mezi Mig 29AS a CRC v pasmu 5MHz a vše pod úrovní šumu. Na tohle stačilo poslat audio signál konstantní úrovně z product detectoru do slušne zvukové karty, nainstalovat freeware sw Spectrogram a v Čechách jsme se smáli nad Hi Tech řešením ala VzS ASR
      Sun Beam v 21 století by měl používat LINK 11 a UHF pásmo 220 - 380 MHz.
      A o co jste na tom lépe než vysmivane banánové republiky?
      A ta zprasena modernizace Mig 29AS
      kde jste nedokázali specifikovat požadavky na radiostanic VHF a dodnes mají rádia s 25kHz krokem.
      Předpisy ICAO které jsou závazné i v SK narizuji používání kroku 8,33kHz.
      Resort MO SR nemá výjimku.
      A stejní geniove v Blave chtějí kupovat letadla. Byt velitelem VzS ASR budim se každou noc hrůzou kdykoliv si vzpomenu.Skrýt celý příspěvek

      • Scotty
        17:12 28.07.2020

        Možná je to právě jeden z důvodů proč se chtějí těch super Migů-29 zbavit, nemyslíte?

        Možná je to právě jeden z důvodů proč se chtějí těch super Migů-29 zbavit, nemyslíte?

        • gangut
          07:56 29.07.2020

          Migov sa ale nikto zbavit nechce. Tie budu este peknych par rokov sluzit a ludia ktory z toho profituju si budu mastit kapsy. Potom sa prejde na super truper F-16 a pribeh bude ...Zobrazit celý příspěvek

          Migov sa ale nikto zbavit nechce. Tie budu este peknych par rokov sluzit a ludia ktory z toho profituju si budu mastit kapsy. Potom sa prejde na super truper F-16 a pribeh bude pokracovat...Skrýt celý příspěvek

  • omacka
    11:50 28.07.2020

    "Všechny části antény jsou propojené s jedním vysílačem a přijímačem." Toto je popis čistého FAR (PESA), to neodpovídá skutečnosti, jelikož Irbis není čistokrevný PESA radar - ...Zobrazit celý příspěvek

    "Všechny části antény jsou propojené s jedním vysílačem a přijímačem."

    Toto je popis čistého FAR (PESA), to neodpovídá skutečnosti, jelikož Irbis není čistokrevný PESA radar - dá se to dohledat v otevřených zdrojích stačí trochu zagooglit. Irbis je hybridní radar, proto má čtyři nezávislé přijímací kanály a dva vysílací, kdy to umožňuje sledovat více jak 30 vzdušných cílů současně a více jak 8 z nich postřelovat s PLŘS s ARH, nebo 2 PLŘS s SARH, popřípadě sledovat současně více jak 4 pozemní/námořní cíle a na 2 navádět střely (jen upozorňuji, že to uvádí výrobce jen pro exportní verzi Irbis-E).

    Proto Irbis dokáže pracovat současně až v čtyřech režimech: režimu vyhledávání vzdušných cílů a sledovat je, vyhledávaní pozemních/námořních cílů a sledovat je, mapovat povrch, provádět REB či pasivní radioelektronický průzkum, kdy čtyři nezávislé přijímací kanály radaru umožňují současně teoreticky práci až v čtyřech režimech radaru současně, prakticky se využívají jen max. 2-3 (vzduch-vzduch + vzduch-zem, a k tomu popřípadě REB, nebo pasivní průzkum) a to je celá podstata rozdílu mezi čistým PESA (který z principu s jedním vysílačem a jedním přijímačem limituje práce jen v jednom režimu) za který se to v článku mylně vydává a hybridem mezi PESA / AESA. Třeba si je také uvědomit, že Irbis má 1772ks GaAS fázovými posouvači a přijímači (T/R moduly) v fázovaném anténním poli (přes ně se vyzařuje a elektronicky vychyluje vyzařování v max. rozsahu zcela obdobném s AESA tedy 60x60° + mechanizace antény dovoluje jít výrazně za limit nepohyblivých AESA antén až na 120x125°).

    Nikdo se nepře, že Irbis není AFAR/AESA, ale taky to není čistokrevný PESA radar na což upozorňuji, za který se mylně skoro všude vydává, což je prostě fakt stačí si přečíst o rozdílech mezi PESA/AESA na odkazu dole z rostecu a zjistit si něco o Irbisu a každý soudný člověk prostě řekne, že to není PESA ale hybrid, který mu dává spoustu schopností z AESA radarů, i taková otázka LPI je primárně otázkou výkonnosti procesoru řídícího fázové posuny 1772ks modulů v anténě a samozřejmě šířky vysílacího pásma, což je u Irbisu 8-12GHz. LPI má PESA radar Rafale RBE2, není důvod proč by to nemohl mít i Irbis - i RBE2 je postavený na GaAS fázových posouvačích a přijímačích (T/R modulech), dost možná není LPI (to se ani neví) jen v exportních verzích Irbisu-E, což by logiku mělo. Vtipné je jen to snad, že RBE2 se často prezentuje, jako AESA radar a přitom je to také jen hybrid PESA/AESA.

    "Anténní mřížka s mnoha fázovými posouvači, ale s jedním přijímačem a jedním vysílačem se nazývá pasivní FAR (PESA)."
    https://rostec.ru/news/afar-no... Skrýt celý příspěvek

    • omacka
      12:05 28.07.2020

      GaAS fázovými posouvači a přijímači = GaAs fázových posouvačů a přijímačů. PS. Samozřejmě chápu, že v AESA je každý T/R GaAs modul malý vysílač a hybridním - PESA ne a má to jisté ...Zobrazit celý příspěvek

      GaAS fázovými posouvači a přijímači = GaAs fázových posouvačů a přijímačů.

      PS. Samozřejmě chápu, že v AESA je každý T/R GaAs modul malý vysílač a hybridním - PESA ne a má to jisté nevýhody, hlavní rozdíl je v poruchovosti, odejde 30-50 T/R modulů a nic se zásadně neděje, u Irbisu je to v tomto krapet horší, ale jelikož má dva nazávyslé oscilátory a budiče, tak i při selhání jednoho není radar nefunkční. Irbis-E má životnost 12 let, interval mezi generální opravami 1500 hodin a průměrnou dobu opravy menší než 30 minut, což také není zlé. Snad někdo ocení, že jsem nad tím seděl hodinu a pokusil se popsat rozdíl mezí PESA a tím, co je Irbis popřípadě RBE2 a další podobné hybridy, které výrazně dotahují funkčnosti AESA radarů, i když je jasné, že budoucnost je v AESA.Skrýt celý příspěvek

      • darkstyle
        20:20 28.07.2020

        Budem sa tu opakovať v SU-35E to čo predávajú do Číny alebo aj do Egypta je radar horší ako čínske protejšky.. Porovnávali to s J-11B.. Áno Irbis, keďže Rusko nevie vyrobiť vo ...Zobrazit celý příspěvek

        Budem sa tu opakovať v SU-35E to čo predávajú do Číny alebo aj do Egypta je radar horší ako čínske protejšky..

        Porovnávali to s J-11B..

        Áno Irbis, keďže Rusko nevie vyrobiť vo veľkých počtoch AESA radary s požadovaným výkonom, je hybrid a dokáže pár psích kúskov ako AESA..

        Ale predsa len aeasa v superhornote, f-35 či F-16 BLOCK 70 ju úplne iná liga..
        Násobne viac cieľov naraz a je jedno v akej doméne a s väčším dosahom a oveľa rýchlejšie..Skrýt celý příspěvek

      • semtam
        22:11 29.07.2020

        omacka Dal jsem vám palec hore, protože si vážím příspěvků, které se zabývají ryze technickou částí bez politického podtextu. Někdy se sice může zdát, že je to jak házení perel ...Zobrazit celý příspěvek

        omacka

        Dal jsem vám palec hore, protože si vážím příspěvků, které se zabývají ryze technickou částí bez politického podtextu.
        Někdy se sice může zdát, že je to jak házení perel sviním, ale je potřeba ukázat, že sem nechodí pouze politruci.Skrýt celý příspěvek

        • padre
          22:36 29.07.2020

          S dovolením vy jste někdy osobně znal nějakého politruka..?

          S dovolením vy jste někdy osobně znal nějakého politruka..?

          • semtam
            00:07 30.07.2020

            Třeba dnes se GlobeElement přiznal, že je vyškolenej troll, můžete mu říkat elf, politruk jak chcete. Politruk je nejpřesnější, protože se jedná de-facto o politického pracovníka.

            Třeba dnes se GlobeElement přiznal, že je vyškolenej troll, můžete mu říkat elf, politruk jak chcete. Politruk je nejpřesnější, protože se jedná de-facto o politického pracovníka.

          • Torong
            10:43 30.07.2020

            Semtame, myslíš, že když zvýšíš agresivnost svých komentářů, snížíš tím důvěryhodnost oponenta? Možná by sis měl uvědomit, že tady nejsi na novinkách. Tady je jiná skladba ...Zobrazit celý příspěvek

            Semtame, myslíš, že když zvýšíš agresivnost svých komentářů, snížíš tím důvěryhodnost oponenta? Možná by sis měl uvědomit, že tady nejsi na novinkách. Tady je jiná skladba čtenářů... Je mi jasné o co se snažíš, ale děláš to moc na sílu...Skrýt celý příspěvek

    • Larry
      14:19 28.07.2020

      ORBIS má několik módů, jak píšete. Přepíná mezi módem vyhledávání, střeleckým, rušení alis jamming tak jak píšete. Dalším modem je meteo radar, kdy pilot vidí na HUD případné ...Zobrazit celý příspěvek

      ORBIS má několik módů, jak píšete.
      Přepíná mezi módem vyhledávání, střeleckým, rušení alis jamming tak jak píšete. Dalším modem je meteo radar, kdy pilot vidí na HUD případné frontální systémy s jádry Cb a může tak reagovat. Podobný výsledek měření jako na webu chmi. cz
      Jinak článek je jen tupý překlad bez hlubší znalosti problematiky. Proto chyby a nepřesnosti. Používat Google translator umí každý trouba.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    10:21 28.07.2020

    Jen doplním, co na AN ještě nezaznělo, že Egypt s velkou pravděpodobností nedávno koupil přes 400-500 tanků T-90MS. Tímto by se stal již 11 uživatelem (počítám i Arménii s jedním ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen doplním, co na AN ještě nezaznělo, že Egypt s velkou pravděpodobností nedávno koupil přes 400-500 tanků T-90MS. Tímto by se stal již 11 uživatelem (počítám i Arménii s jedním exemplářem z tankového biatlonu).

    http://gurkhan.blogspot.com/20...
    ATM 8/2020Skrýt celý příspěvek

    • semtam
      10:33 28.07.2020

      P.S: Moc se mi líbí reakce USA, pokud nějaká země se rozhodne zakoupit či uvažuje o nákupu ruských zbraní, tak USA hned pohrozí sankcemi, pokud se dotyčná země dopustí tohoto ...Zobrazit celý příspěvek

      P.S: Moc se mi líbí reakce USA, pokud nějaká země se rozhodne zakoupit či uvažuje o nákupu ruských zbraní, tak USA hned pohrozí sankcemi, pokud se dotyčná země dopustí tohoto ohavného činu! Tak to má být a tak je v pořádku.
      Ještě štěstí, že jsme vyřadili MI-24 v půlce životnosti a místo nich koupili duo UH-1Y/AH-1Z. Pokud by jsme nadále provozovali MI-24 a koupili náhradní díly či nedej bože výzbroj v Rusku, tak by jsme se sankcemi potázali i my. Snad přimhouří oči nad MI-171Š. V současné době kdy odměňujeme celou škálu techniky už na další vrtulníky šištičky nemáme.Skrýt celý příspěvek

      • Torong
        10:37 28.07.2020

        Jestlipak Semtame víš, kdo nám tu modenizaci Mi 171 š zaplatil? Hádej, můžeš třikrát...

        Jestlipak Semtame víš, kdo nám tu modenizaci Mi 171 š zaplatil? Hádej, můžeš třikrát...

        • semtam
          10:45 28.07.2020

          Torong Pro účely nasazení v Afghánistánu toho času USA, další již v naší režii. Ovšem v té době neměli USA politiku vyhrožování sankcemi zemím, co mají zájem či kupují ruskou ...Zobrazit celý příspěvek

          Torong

          Pro účely nasazení v Afghánistánu toho času USA, další již v naší režii. Ovšem v té době neměli USA politiku vyhrožování sankcemi zemím, co mají zájem či kupují ruskou techniku.

          Já jen zmiňuju, že tento výpalnický přístup je geniální. Tímto hned USA dotyčné zemi sdělují, aby si dvakrát rozmyslela od koho koupí zbraně a pokud od toho "špatného", tak bude mít problémy. Tímto se otevírají dveře výrobkům apod. z USA do dotyčné země, buďto jako kompenzace za to, že si dovolili nakoupit v Rusku, nebo rovnou nakoupí v USA aby měli klid. Rusko jim nevyhrožuje...Skrýt celý příspěvek

          • Miroslav
            10:52 28.07.2020

            Zase si slovo ,,Sankcia" neznameňaj za nejaké embargo či dokonca blokádu. Proste si povedali ,, Keď nekúpite u nás, nebudete mať našu podporu". A to je tá sankcia. Nedostanú ...Zobrazit celý příspěvek

            Zase si slovo ,,Sankcia" neznameňaj za nejaké embargo či dokonca blokádu.

            Proste si povedali ,, Keď nekúpite u nás, nebudete mať našu podporu". A to je tá sankcia. Nedostanú zľavové kupóny...Skrýt celý příspěvek

          • semtam
            10:54 28.07.2020

            Míro, s tímto vůbec neoperuju, ale je krásné, že to podáváš tak, že až mám pocit, že je to vlastně príma.

            Míro, s tímto vůbec neoperuju, ale je krásné, že to podáváš tak, že až mám pocit, že je to vlastně príma.

          • Miroslav
            11:01 28.07.2020

            Prečo by to malo byť prima? Je to obchod. USA majú lepšiu východiskovú pozíciu. Nepotrebujú predať niečo za každú cenu, takže si môžu dovoliť byť na zákazníkov tvrdší. Obchod je ...Zobrazit celý příspěvek

            Prečo by to malo byť prima? Je to obchod. USA majú lepšiu východiskovú pozíciu. Nepotrebujú predať niečo za každú cenu, takže si môžu dovoliť byť na zákazníkov tvrdší. Obchod je vždy výsledkom dohody medzi kupujúcim a predávajúcim.Skrýt celý příspěvek

          • semtam
            11:03 28.07.2020

            Míro, vyhrožování sankcemi není součást obchodu.

            Míro, vyhrožování sankcemi není součást obchodu.

          • skelet
            11:26 28.07.2020

            druhé kolo moderinzace bylo až po Afghánu, a rovněž na něj přispěla USA.

            druhé kolo moderinzace bylo až po Afghánu, a rovněž na něj přispěla USA.

          • History
            11:30 28.07.2020

            “ Míro, vyhrožování sankcemi není součást obchodu.”

            ...a nedodržení smlouvy, úmluvy, dohody je?

            “ Míro, vyhrožování sankcemi není součást obchodu.”

            ...a nedodržení smlouvy, úmluvy, dohody je?

          • semtam
            11:30 28.07.2020

            skelet

            V rámci nákupů výrobků z USA...

            skelet

            V rámci nákupů výrobků z USA...

          • semtam
            11:35 28.07.2020

            History Jen jsem chtěl říci, že v obchodních vztazích ať už mezi fyzickými, právnickými osobami či firmami, společnostmi ale i státy je vyhrožování čímkoliv nepřípustné. USA si ...Zobrazit celý příspěvek

            History

            Jen jsem chtěl říci, že v obchodních vztazích ať už mezi fyzickými, právnickými osobami či firmami, společnostmi ale i státy je vyhrožování čímkoliv nepřípustné. USA si toto mohou dovolit jen z důvodu absentující hmatatelné "spravedlnosti", která by nad tímto dohlížela a proto si mohou dovolit toto mafiánské chování.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            11:38 28.07.2020

            semtam
            A co je na tom špatného?

            semtam
            A co je na tom špatného?

          • Scotty
            11:40 28.07.2020

            Tedy na tom že je finanční podpora vázaná na americké výrobky.

            Tedy na tom že je finanční podpora vázaná na americké výrobky.

          • semtam
            11:44 28.07.2020

            Scotty Co je na tom špatného? Dobře, dám ti příklad. Zaparkuješ na parkovišti před Lidlem a půjdeš nakoupit. Zastaví tě borec s tím, že jestli nakoupíš v Lidlu, tak se ti může ...Zobrazit celý příspěvek

            Scotty

            Co je na tom špatného?

            Dobře, dám ti příklad. Zaparkuješ na parkovišti před Lidlem a půjdeš nakoupit. Zastaví tě borec s tím, že jestli nakoupíš v Lidlu, tak se ti může něco stát s autem a lépe uděláš když nakoupíš někde jinde, nejlépe třeba v Tescu.

            Takto se chovají USA vůči jiným zemím. Za mě je toto chování nepřístupné, ale chápu, že každý máme nastavený ty hodnoty nějak jinak...Skrýt celý příspěvek

          • semtam
            11:45 28.07.2020

            Scotty

            Já tady nekritizuju, že finanční pomoc je vázána na výrobky z USA ;)

            Scotty

            Já tady nekritizuju, že finanční pomoc je vázána na výrobky z USA ;)

          • darkstyle
            11:52 28.07.2020

            A nebolo to tak, že udeľovanie sankcií na tretie krajiny je kvôli pričleneniu si časti Ukrajiny Ruskom + samozrejme podpora separatistov v Donbase??? Lebo pokiaľ viem, tak USA sa ...Zobrazit celý příspěvek

            A nebolo to tak, že udeľovanie sankcií na tretie krajiny je kvôli pričleneniu si časti Ukrajiny Ruskom + samozrejme podpora separatistov v Donbase???

            Lebo pokiaľ viem, tak USA sa snažia od vtedy aktívne útočiť na hlavné 3 zdroje príjmov Ruska:
            1. ropa
            2. zemný plyn
            3. predaj zbraní

            A ako inak malo USA zaviesť sankcie na Ruský zbrojársky priemysel, okrem zákazu predaju civilných zariadení dvojakého použitia??
            Pričom najprv prišlo to a až po roku-dvoch keď Rusko začínalo prelamovať nemožnosť nákupu zariadení prišli sankcie na tretie krajiny..

            Ropu a zemný plyn zasiahli zrušením South streamu a pozastavením Nord streamu..
            Nový ropovod cez Balkánsky poloostrov - po jeho zrušení sa o neho už Rusko ani nepokúša.. zatiaľ..Skrýt celý příspěvek

          • History
            12:00 28.07.2020

            Operujeme tady všichni informacemi z valné většiny pouze přeložené novinářskou řečí a pak reakce na “sankce, či vyhrožování” mi přijdou zbytečné. Není rozumnější zjednodušit ...Zobrazit celý příspěvek

            Operujeme tady všichni informacemi z valné většiny pouze přeložené novinářskou řečí a pak reakce na “sankce, či vyhrožování” mi přijdou zbytečné. Není rozumnější zjednodušit komunikaci na konstatování, ze se to jedné straně nelíbilo, co udělala druhá? Důležité jsou fakta a výsledky hmatatelné, tedy pokud není primární cíl debata o ničem.Skrýt celý příspěvek

          • semtam
            12:08 28.07.2020

            darkstyle Tím pádem ale USA útočí i na další země, které se rozhodli a sebrali odvahu nakoupit zbraně v Rusku. Tímto ale nesankcionují Rusko, ale jiné země. Ještě štěstí, že USA ...Zobrazit celý příspěvek

            darkstyle

            Tím pádem ale USA útočí i na další země, které se rozhodli a sebrali odvahu nakoupit zbraně v Rusku. Tímto ale nesankcionují Rusko, ale jiné země.

            Ještě štěstí, že USA jsou tak charakterní, že ještě tvrdší sankce zavedli na Turecko, které de-facto anektovalo část severní Sýrie, podporuje islámský terorismus, odsouvá obyvatelstvo na základě národnosti a dopouští se prokazatelných válečných zločinů.

            Jo moment, ono je vlastně v NATO a nějak se to USA nehodí si Turecko znepřátelit, tak to necháme plavat, zabíjení povoleno...Skrýt celý příspěvek

          • BarryGold
            12:42 28.07.2020

            Sankce jsou legálním protestem vůči jednání druhé strany. Na uvalování sankcí ovšem musí být ekonomika. Rusko by rádo vyhrožovalo utahováním kohoutků s ropou a plynem, jako v ...Zobrazit celý příspěvek

            Sankce jsou legálním protestem vůči jednání druhé strany. Na uvalování sankcí ovšem musí být ekonomika. Rusko by rádo vyhrožovalo utahováním kohoutků s ropou a plynem, jako v dobách, kdy nic jiného nemělo k dispozici. Dnes nemůže ani to.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            13:37 28.07.2020

            takže nakonec nám USA poskytlo prostředky na modernizaci Mi-171 a dokonce bez sankcí.. no totok

            takže nakonec nám USA poskytlo prostředky na modernizaci Mi-171 a dokonce bez sankcí.. no totok

          • semtam
            14:02 28.07.2020

            skelet

            Asi máte problém s pojetím časové osy, tím pádem mě napadá otázka, kolikátého je dnes v Brně?

            skelet

            Asi máte problém s pojetím časové osy, tím pádem mě napadá otázka, kolikátého je dnes v Brně?

          • semtam
            14:05 28.07.2020

            BarryGold

            A je legální sankcionovat stranu třetí, když chci sankcionovat stranu druhou?

            BarryGold

            A je legální sankcionovat stranu třetí, když chci sankcionovat stranu druhou?

          • skelet
            14:30 28.07.2020

            nevím v kolik je v Brně. Ani nechápu proč se na to ptáš? Ale asi to má něco společného s americkýma sankcemi na provoz českých Mi-171š, které byly modernizované za americké peníze ...Zobrazit celý příspěvek

            nevím v kolik je v Brně. Ani nechápu proč se na to ptáš? Ale asi to má něco společného s americkýma sankcemi na provoz českých Mi-171š, které byly modernizované za americké peníze :DSkrýt celý příspěvek

          • skelet
            14:35 28.07.2020

            ale vážněji. Navzdory Brnu Američané neuvalují sankce na státy, které provozují ruskou (sovětskou) techniku. Ty uvalují na státy, které si chtějí ruskou techniku teprve zakoupit. ...Zobrazit celý příspěvek

            ale vážněji. Navzdory Brnu Američané neuvalují sankce na státy, které provozují ruskou (sovětskou) techniku. Ty uvalují na státy, které si chtějí ruskou techniku teprve zakoupit. Což je tak nějak normální, prostě chtějí Rusko izolovat.
            V případě sovětské techniky dokonce USA nabízí i dotace na její nahrazení americkými výrobky.
            Toliko k Brnu.Skrýt celý příspěvek

          • Scotty
            14:43 28.07.2020

            Naopak, Američani finančně podporují státy které se rozhodli nahradit Ruskou techniku tou jejich. Nedávno se do něj dostali Slováci a docela mě zajímá jak to využijí.

            Naopak, Američani finančně podporují státy které se rozhodli nahradit Ruskou techniku tou jejich. Nedávno se do něj dostali Slováci a docela mě zajímá jak to využijí.

          • semtam
            15:19 28.07.2020

            skelet Takže normální je vyhrožovat a udělovat sankce za to, že někdo koupí ruské zbraně? Ne, tohle opravdu není normální. Scotty Ano, třeba tak, že protlačení svoji ...Zobrazit celý příspěvek

            skelet

            Takže normální je vyhrožovat a udělovat sankce za to, že někdo koupí ruské zbraně? Ne, tohle opravdu není normální.

            Scotty

            Ano, třeba tak, že protlačení svoji nákladnější a dražší techniku oproti konkurenci. To známe, ale věřím, že se pokusíte z toho prolhat.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            16:16 28.07.2020

            Ano, v zahraniční politice je to normální. Nota bene, pokud někdo koho podporuju souloží s tvým protivníkem (rivalem). Scotty se z ničeho vylhávat nemusí. Zkrátka tyto programy ...Zobrazit celý příspěvek

            Ano, v zahraniční politice je to normální. Nota bene, pokud někdo koho podporuju souloží s tvým protivníkem (rivalem).

            Scotty se z ničeho vylhávat nemusí. Zkrátka tyto programy USA má. Buď je někdo využije nebo ne. Nikdo nenutí OSSR nekoupit vrtulníky od Leonardo nebo od Airbusu.Skrýt celý příspěvek

          • semtam
            16:28 28.07.2020

            skelet Souloží? A jak víte, že nikdo nikoho nenutí, když na jedné straně se vyhrožuje, tak jinde se může a jde více diplomatičtější cestou. Jinak jsem očekával, že určitě se ...Zobrazit celý příspěvek

            skelet

            Souloží?
            A jak víte, že nikdo nikoho nenutí, když na jedné straně se vyhrožuje, tak jinde se může a jde více diplomatičtější cestou.

            Jinak jsem očekával, že určitě se tady najdou příznivci vyhrožování a mafiánských praktik.Skrýt celý příspěvek

          • skelet
            17:14 28.07.2020

            nj, ty směšuješ pojmy normální, příznivec, morální a slušné. Takže nevím jak v Brně, ale já to nepovažuju za slušné, morální, nejsem toho příznivcem, ale je to prostě normální :))

            nj, ty směšuješ pojmy normální, příznivec, morální a slušné. Takže nevím jak v Brně, ale já to nepovažuju za slušné, morální, nejsem toho příznivcem, ale je to prostě normální :))

          • Scotty
            17:19 28.07.2020

            Zmiňovaný program je celkem fér, kdy polovinu nákladů na nákup nese americká strana. Jak psal skelet nemusí tuto nabídku využít, ale není jediný důvod proč by neměli. Ať už na ...Zobrazit celý příspěvek

            Zmiňovaný program je celkem fér, kdy polovinu nákladů na nákup nese americká strana. Jak psal skelet nemusí tuto nabídku využít, ale není jediný důvod proč by neměli. Ať už na nákup radarů, dalších vrtulníků nebo výzbroje pro ty současné.
            Je tu celkem velká šance že se i ČR v budoucnu dostane do tohoto programu.Skrýt celý příspěvek

          • Torong
            18:23 28.07.2020

            "Pro účely nasazení v Afghánistánu toho času USA, další již v naší režii." Aha... Tak to se jim rozhodně vyplatilo. Zaplatit několik milionů dolarů za to, že do Afg. pošleme na ...Zobrazit celý příspěvek

            "Pro účely nasazení v Afghánistánu toho času USA, další již v naší režii."

            Aha... Tak to se jim rozhodně vyplatilo. Zaplatit několik milionů dolarů za to, že do Afg. pošleme na chvíli dva vrtulníky... Jó to má logiku. Asi takovou jako všechno co tady na AN tvrdíš...
            Prostě si jen zase za každou cenu potřeboval kopnout do Ameriky a vybral první věc co tě napadla. Jen ti (opět) nedošlo, že lidi tady mají přehled.Skrýt celý příspěvek

          • Englbert
            19:11 28.07.2020

            Semtam Dobře, dám ti příklad. Zaparkuješ na parkovišti před Lidlem a půjdeš nakoupit. Zastaví tě borec s tím, že jestli nakoupíš v Lidlu, tak se ti může něco stát s autem a lépe ...Zobrazit celý příspěvek

            Semtam
            Dobře, dám ti příklad. Zaparkuješ na parkovišti před Lidlem a půjdeš nakoupit. Zastaví tě borec s tím, že jestli nakoupíš v Lidlu, tak se ti může něco stát s autem a lépe uděláš když nakoupíš někde jinde, nejlépe třeba v Tescu.
            ---
            A co chteji amici egyptanum znicit?

            Takto se chovají USA vůči jiným zemím. Za mě je toto chování nepřístupné, ale chápu, že každý máme nastavený ty hodnoty nějak jinak...Skrýt celý příspěvek

        • Larry
          15:11 28.07.2020

          Daňový poplatník. Nebo nějaká kouzelná dotace a vlastně to bylo zadarmo??

          Daňový poplatník. Nebo nějaká kouzelná dotace a vlastně to bylo zadarmo??

      • Scotty
        10:50 28.07.2020

        Ty vrtulníky vám leží hluboko v žaludku, co? Halt se vyřadí vrtulníky z tábora míru a nakoupí se od válečných štváčů z Ameriky. Už se s tím konečně smiřte a neplevelte tím každou ...Zobrazit celý příspěvek

        Ty vrtulníky vám leží hluboko v žaludku, co? Halt se vyřadí vrtulníky z tábora míru a nakoupí se od válečných štváčů z Ameriky. Už se s tím konečně smiřte a neplevelte tím každou diskuzi.Skrýt celý příspěvek

        • semtam
          10:52 28.07.2020

          Scotty

          Vrtulníky ani ne, hlavně ty nepřímé důsledky, třeba to, že se bude kolem houfnic běhat jak za Marie Terezie.

          Scotty

          Vrtulníky ani ne, hlavně ty nepřímé důsledky, třeba to, že se bude kolem houfnic běhat jak za Marie Terezie.

          • mudry.udrzbar
            14:53 28.07.2020

            Pri hufniciach zlyhala slovenska strana nezmyselnou cenovou politikou, resp. to skutocne nikto nedokaze vyjednat win-win zbrojarsky obchod ani na urovni Cesko-Slovensko? My ...Zobrazit celý příspěvek

            Pri hufniciach zlyhala slovenska strana nezmyselnou cenovou politikou, resp. to skutocne nikto nedokaze vyjednat win-win zbrojarsky obchod ani na urovni Cesko-Slovensko? My nakupime u Vas, vy u nas, cenu prisposobime v ramci dohody? Alebo my potrebujeme pasove BVP, vy potrebujete pasove BVP, podme ho sutazit spolocne - ziskame lepsiu cenu a budeme zdielat montazne a opravarenske kapacity...Zbrojarska lobby (Strnad a spol.) je evidentne silnejsia ako zdravy rozum v politike.Skrýt celý příspěvek

          • semtam
            15:40 28.07.2020

            mudry.udrzbar

            Tam selhalo hodně věcí, nechci tu vytvářet off-topic, protože téma je úplně jiné a máme plivat na Rusko.

            mudry.udrzbar

            Tam selhalo hodně věcí, nechci tu vytvářet off-topic, protože téma je úplně jiné a máme plivat na Rusko.

          • Jan Padesátýpátý
            20:45 28.07.2020

            @semtam Obdivuji tě, jsi pro mne hrdina. Víš, že za příspěvky neplivající na Rusko si pro tebe přijde CIA a před popravou tě bude mučit, ale ty přesto svůj život za svobodu slova ...Zobrazit celý příspěvek

            @semtam
            Obdivuji tě, jsi pro mne hrdina. Víš, že za příspěvky neplivající na Rusko si pro tebe přijde CIA a před popravou tě bude mučit, ale ty přesto svůj život za svobodu slova obětuješSkrýt celý příspěvek

      • Scotty
        19:30 28.07.2020

        semtam S vyřazením Mi-24 bez náhrady operovala už Bílá kniha obrany z roku 2011. Takže ten tlak Američanů musí být opravdu dlouhodobý, ale pokud by se vyřadili bez náhrady tak by ...Zobrazit celý příspěvek

        semtam
        S vyřazením Mi-24 bez náhrady operovala už Bílá kniha obrany z roku 2011. Takže ten tlak Američanů musí být opravdu dlouhodobý, ale pokud by se vyřadili bez náhrady tak by žádný obchod nebyl.....Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
      12:11 28.07.2020

      Egypt "provozuje": 1100 A1M1 Abramsov (výrába si ich sám) 850 M60A3 300 M60A1 260 Ramses II (američanmi modernizované T-54/T-55 - (projekt 1987) 2004-2005 sa začalo s ...Zobrazit celý příspěvek

      Egypt "provozuje":
      1100 A1M1 Abramsov (výrába si ich sám)
      850 M60A3
      300 M60A1
      260 Ramses II (američanmi modernizované T-54/T-55 - (projekt 1987) 2004-2005 sa začalo s modernizáciou) (Plány sú na dodatočnú modernizáciu 140-160 KS)

      840 T-54/55

      Podľa mňa je logické, že chcú cca nemodernizovaných 500-600 T-55, ktorý im ostanú nahradiť niečím modernejším..
      Egypt a nielen on by prijali modernizáciu T-55.. Je predsa len ľahší, má 100mm delo, z ich pohľadu lepšie ako IFV-čka, keď ich už majú toľko..Skrýt celý příspěvek

      • dusan
        14:27 28.07.2020

        Ramzes II je na základe T-62. O presných počtoch sa diskutuje, 260 ks bol plán ...

        Ramzes II je na základe T-62. O presných počtoch sa diskutuje, 260 ks bol plán ...

        • darkstyle
          20:28 28.07.2020

          260 už dávno dosiahli a celý internet hovorí o T-55..

          Môžeš dať nejaký link čo by potvrdil tvoje tvrdenia?

          260 už dávno dosiahli a celý internet hovorí o T-55..

          Môžeš dať nejaký link čo by potvrdil tvoje tvrdenia?

Načítám diskuzi...