NGAD: Letecký boj budoucnosti podle amerického letectva
- 6. 9. 2019
- 92 komentářů
- Jan Grohmann
Americké letectvo (USAF) v rámci programu NGAD (Next Generation Air Dominance) posuzuje nejrůznější koncepce budoucích bojových leteckých systémů. Jedno je jisté, označení „letadlo šesté generace“ nezíská jediná letecká platforma, ale celá rodina nejrůznějších, vzájemně spolupracujících, pilotovaných i nepilotovaných leteckých systémů a zbraní.
USA vs. Čína
USAF stojí před klíčovým problémem, a to jak si v následujících desetiletích udržet nadřazenost nad protivníky. Po roce 2000 americké letectvo (resp. celé Ozbrojené síly Spojených států) podcenilo rozvoj vojenských schopností Číny a Ruska, a soustředilo se pouze na boj s méně vyspělým protivníkem.
Obě země nepozornosti využily a začaly snižovat americký náskok ve vojenských schopnostech.
Rusko se zaměřilo především na rozvoj raketových systémů země-země a prostředků protivzdušné obrany (PVO). Ostatně ruská vojenská strategie počítá s působením zbraní dlouhého dosahu proti protivníkovi, a to pod ochranou výkonné PVO. Takto Rusko dokáže projektovat svou vojenskou moc na strategické směry Německo-Rusko a Čína-Rusko. Těmito strategickými koridory proudí z Ruska zejména suroviny, druhým směrem zejména peníze.
Čínské ambice jsou ambicióznější. Čína je závislá na námořních obchodních trasách a musí tedy projektovat svou vojenskou moc zejména směrem do Jihočínského moře a dále do Tichého a Indického oceánu (spojení s Afrikou). Čína proto masivně investuje do svého námořnictva, staví letecké základny v Jihočínském moři a Africe, masivně investuje do raketových systémů a zavádí stealth letadla J-20 a J-31.
Cílem Číny je vytlačit americkou vojenskou moc mimo námořní strategické koridory, které jsou klíčové pro ekonomickou stabilitu Číny (ta je zase předpokladem pro udržení současného vedení u moci).
Zjednodušeně řečeno, vojenská moc Spojených států stále kontroluje a diktuje normy chování na klíčových námořních trasách, kudy proudí zboží, suroviny, lidé a technologie. Čína se rozhodla jít do přímého střetu se Spojenými státy o získání kontroly nad těmi nejdůležitějšími námořními koridory.
Vize amerického letectva po roce 2030
Americké letectvo po roce 2030
Letectvo Spojených států je nejsilnější na světě a hodlá toto postavení zachovat i v následujících desetiletích. Důvod je jednoduchý ‒ kdo kontroluje vzduch, kontroluje i to, co se děje na zemi nebo na moři. Letecké síly umožňují velmi rychlou projekci vojenské síly na velké vzdálenosti a také velmi rychlou přepravu osob, zdrojů, zbraní a technologií.
Americké letectvo se zejména připravuje na střet s Čínou, a to nad rozlehlými vodami Tichého oceánu. Tomu se podřizují i takticko-technické požadavky na nové letecké systémy (velký dolet, stealth, velký dosah zbraní).
Portál Air Force Magazine (AFM) před několika dny přinesl nové informace o programu NGAD, který zkoumá cesty k udržení americké letecké nadvlády. Pro program NGAD letectvo pro fiskální rok 2020 žádá jednu miliardu dolarů. V rámci NGAD letectvo řeší operační analýzy, studie hrozeb, zkoumá perspektivní technologie a vytváří nejrůznější prototypy slibných technologií.
Díky AFM jsme se například dozvěděli, že nástupcem MQ-9 Reaper bude stealth dron, který bude moci operovat i v prostorách s nepřátelskou PVO. Kromě toho se samozřejmě počítá s celou novou rodinou bezpilotních systémů.
Tajemník letectva pro pořízení nové výzbroje, technologií a logistiku Will Roper uvedl, že nová generace bojových letounu se bude inspirovat rychlým vývojem bojových letadel v 50. a 60. letech minulého století. Každý z těchto letounů se specializoval na jiný úkol a nikdy se nepočítalo s dlouhou provozní životností. Tato letadla nemusela řešit složitou (několik desítek let dlouhou) logistiku a životnost dílů, což se odráželo na rychlé a levné výrobě.
XQ-58 Valkyrie
Ostatně vzpomeňme si na článek „Ruské trápení se stíhačkou Suchoj T-50“ z roku 2016, kde ruský autor Alexandr Sardurio rovněž kritizoval složitost nových letadel (v tomto případě Su-57) a volal po výrobě jednoduchých a levných „MiGů-15 pro 21. století.“
Letectvo počítá také s nasazením vedených bezpilotních letadel (loyal wingmanů), která budou působit společně s letouny F-22 Raptor, F-35 Lightning II a B-21 Raider. Bezpilotní drony mohou nést další munici, senzory a dokonce být obětovány ve prospěch pilotovaných letadel a ve prospěch splnění mise. Letectvo tento koncept označuje jako „Skyborg“ a testuje ho na bezpilotním letadle XQ-58 Valkyrie. Jednotková cena jednoduchých XQ-58 (nemají např. podvozek ani dlouhou provozní životnost) má při velkosériové výrobě dosáhnout pouze dva až tři miliony dolarů.
Skutečný průlom nastane, až se robotiční wingmani naučí operovat v houfech, klidně v desítkách či stovkách kusů a jejich cena bude skutečně nízká. Ostatně americké letectvo uvažuje o nasazení „dronů na jedno použití“, což jsou vlastně letecké systémy spadající mezi drony a zbraně dlouhého dosahu. V podstatě se jedná o sofistikovanou leteckou (případně znovupoužitelnou) munici s proudovým motorem a se schopností působit proti různým cílům.
„Dron na jedno použití“ můžete například uletět několik tisíc kilometrů, použít své zbraně dlouhého dosahu, sledovat jejich účinek a poté (do vyčerpání paliva nebo svého sestřelení) provádět průzkum oblasti. Samozřejmě pokud to bude možné, dron se může vrátit zpět na základnu.
Čínské bojové letouny J-20
Jak poznamenává AFM, vedoucí amerického letectva ostatně vždy zdůrazňovali, že výsledkem NGAD nebude jediná nová bojová platforma, ale cela rodina leteckých a zbraňových systémů.
„Kdybychom to měli popsat jako stíhačku, mysleli bychom... příliš úzce na to, jaký typ letadla potřebujeme pro vysoce chráněné prostředí,“ uvádí generálmajor Scott Pleus, šéf velitelství pro letecké a kybernetické operace (Air and Cyber Operations) pro oblast Pacifiku se sídlem v Pearl Harboru. „B-21 má schopnosti vzduch-vzduch“ a možnost „spolupracovat s rodinou systémů [dronů, zbraní, senzorů atd.] pro obranu sebe sama, to vše za využití stealth ‒ možná to je to, odkud vzejde budoucí letoun šesté generace.“
Není jasné, zda Pleus jako „letadlo šesté generace“ myslel přímo B-21, nebo letadlo podobné B-21 nebo se jen odkazoval na schopnosti, které B-21 získá (např. řízení a úkolování doprovodných dronů).
B-21 Raider má pro svou obranu nést vyvíjené střely vzduch-vzduch dlouhého dosahu AIM-260 JATM (Joint Advanced Tactical Missile), nástupce střel AIM-120 AMRAAM. Zkoušky nové střely, rozměrové stejně jako AMRAAM, začnou v roce 2021 a se zavedením do výzbroje se počítá v roce 2022. Dosah střel JATM není znám, ale Pleus uvedl, že by rád získal střelu vzduch-vzduch s dosahem 150 mil, tedy 240 km.
F-35 odpaluje střelu AMRAAM
Ostatně letectvo i námořnictvo počítají také s dalším rozvojem střel Sidewinder. Nejnovější verze AIM-9X Block III má mít o 60 % větší dostřel než současná verze, tedy dostřel až k 50 km.
V každém případě dá se očekávat, jak jsme uvedli výše, že budoucí letecké systémy získají stealth, velmi dlouhý dolet a zbraně dlouhého dosahu. Důvod je uveden v první části článku ‒ takové letouny musejí operovat ze základen, které se nacházejí mimo dosah čínských raket země-země a vzduch-země.
Ostatně také souběžný program amerického letectva PCA (Penetrating Counter Air) má (nebo možná měl) vyústit v letadlo s velmi dlouhým dosahem, které by bylo schopné penetrovat nepřátelskou PVO. Portál The Drive však upozornil, že při objednávce 400 letadel PCA může jednotková cena dosáhnout 300 milionů dolarů. Jako finančně schůdnější se tak jeví, že úkoly PCA převezmou nějaké budoucí verze F-35.
Ostatně v rámci programu AATM (Advanced Turbine Technologies for Affordable Mission) získalo několik společností finance na vývoj nových turbín pro motory F135 letounů F-35. Vylepšené motory F135 mají být k dispozici snad po roce 2025 a umožní prodloužení doletu F-35 o 25 %.
Související články
Air Force 2030: Budoucnost války podle amerického letectva
Výzkumné laboratoře amerického letectva AFRL (Air Force Research Laboratory) zveřejnily koncepční ...
- 28.03.2018
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
F-35, PCA, B-21: Americká bojová letadla budoucnosti za stovky miliard dolarů
Rozpočtový úřad amerického Kongresu CBO (Congressional Budget Office) vydal před týdnem rozpočtovou ...
- 16.12.2018
- 37 komentářů
- Jan Grohmann
Dassault a Airbus představily evropskou stíhačku šesté generace NGF
Na probíhající pařížské letecké show Paris Air Show 2019 společnosti Dassault Aviation, Airbus a ...
- 17.06.2019
- 140 komentářů
- Jan Grohmann
B-21 Raider na obzoru a 30 let od prvního letu bombardéru B-2 Spirit
20. srpna v „tajném“ výrobním závodě Plant 42 (Kalifornie) společnosti Northrop Grumman proběhl ...
- 22.08.2019
- 38 komentářů
- Jan Grohmann
Osobně si myslím, že se u všech těch nových dronů (létajících i pozemních) počítá s kvantovou komunikací. Quantum Key Distribution umožňuje přenos kryptografických klíčů pomocí ...Zobrazit celý příspěvek
Osobně si myslím, že se u všech těch nových dronů (létajících i pozemních) počítá s kvantovou komunikací. Quantum Key Distribution umožňuje přenos kryptografických klíčů pomocí kvantového provázání světelných jednotek – fotonů. Kvantová komunikace mezi dvěma stanicemi je z vlastní podstaty mnohem bezpečnější, než tradiční formy spojení. pokud by se na něj napojila třetí strana, došlo by ke kolapsu provázanosti. Aby bylo dosaženo požadované úrovně bezpečnosti, disponují obě strany sdíleným šifrovacím klíčem, který kóduje polarizaci provázaných fotonů. Teorie kvantové mechaniky předpokládají, že vlastnosti provázaných fotonů zůstávají provázané na libovolnou vzdálenost. Zatím byly při snahách o zkoumání kvantové komunikace možné pouze zkoušky na vzdálenost v řádu stovek kilometrů. Optická vlákna i zemská atmosféra totiž ovlivňují fotony i jejich vlastnosti.
http://www.osel.cz/8969-usvit-... Skrýt celý příspěvekZrovna tohle řeší problém, co není v praxi moc podstatný. Šifrování na kanálu je slušně zvládnuté i bez toho. A distribuce klíčů je u vojenských strojů taky o dost jednodušší, než ...Zobrazit celý příspěvek
Zrovna tohle řeší problém, co není v praxi moc podstatný.
Šifrování na kanálu je slušně zvládnuté i bez toho. A distribuce klíčů je u vojenských strojů taky o dost jednodušší, než třebas v divočině internetu...Skrýt celý příspěvekKvantový komunikační protokol BB84 sice teoreticky funguje, ale v praxi s neproveditelnými technickými parametry a prostředím např.: rušení. Minimálně až kam mé znalosti této ...Zobrazit celý příspěvek
Kvantový komunikační protokol BB84 sice teoreticky funguje, ale v praxi s neproveditelnými technickými parametry a prostředím např.: rušení. Minimálně až kam mé znalosti této problematiky sahají, nejsme schopni postavit kvantové počítače schopné prolamovat tradiční šifrovací techniky a za druhé,. kvantový počítač nemůže být už v principu univerzální, nýbrž zcela speciální a neschopný převodu ostatních úloh. Přišlo se na to, že Shoruv algoritmus funguje (chybí schopnosti vyvinout a vyrobit kvantový počítač s dostatečnou kapacitou a stabilitou qbitů), ale současně se matematicky prokázalo, že pro různá čísla funguje zcela odlišně (faktorizace) a zvýšení počtu qbitů nepomůže. Dále existuje Groverův algoritmus, který sice funguje, ale nedokážeme oddělit správný klíč o nesprávných klíčů.
Kdyby bylo možné v příštích 20 - 25 letech prolomit šifrování komunikací, nepoužívala by se vojenská modifikace asymetrického algoritmu McEliece. Standardní symetrické šifrování s dostatečně dlouhými klíči bude ještě dlouho odolné, univerzální a spolehlivé.Skrýt celý příspěvekBalm: souhlas. navíc pro komunikaci v rámci roje je pořád nejspolehlivější ochranou "omezeny" dosah vysílání. Nač zbytečně svítit a poutat pozornost.
Balm: souhlas. navíc pro komunikaci v rámci roje je pořád nejspolehlivější ochranou "omezeny" dosah vysílání. Nač zbytečně svítit a poutat pozornost.
https://youtu.be/6zpnN4l1mbI...
Výborná úvaha na toto téma. Pouze pro "ruštináře". Také lehké rýpnutí Yenkee do evropských kolegů.https://youtu.be/6zpnN4l1mbI...
Výborná úvaha na toto téma. Pouze pro "ruštináře". Také lehké rýpnutí Yenkee do evropských kolegů.Můžeš ve zkratce napsat o čem tam mluví? Přeci jen rusky nerozumím ani ň a docela mě zajímá, proč je americké rýpnutí do Evropanů v ruštině. Díky
Můžeš ve zkratce napsat o čem tam mluví? Přeci jen rusky nerozumím ani ň a docela mě zajímá, proč je americké rýpnutí do Evropanů v ruštině. Díky
...svete div se, ale ne vsechna osveta v ruskem jazyce musi mit neco spolecneho s Kremlem... treba Rus Kara-Murza mladsi ma vice kritickeho mysleni o vlastni zemi, nez treba Cech ...Zobrazit celý příspěvek
...svete div se, ale ne vsechna osveta v ruskem jazyce musi mit neco spolecneho s Kremlem... treba Rus Kara-Murza mladsi ma vice kritickeho mysleni o vlastni zemi, nez treba Cech Milos Zeman :) ... ale to jen tak mimochodem ...
Ta narazka se tyka skutecnosti, ze jednak Evropa nikdy de-fakto nevyvynula stroj pate generace (stealth technologie napr.) a uz strasi z 6-tkou .... dale, ze na vystavovana maketa Dassault-Airbus vcelku neresi samotnou otazku, kudy se ma 6. generace ubirat. Americane spise premysleji v souvislostech, ktere popisuje i zdejsi clanek. Zapojeni castecne autonomnich "dronu-supersoniku" s variabilitou pouziti a "zjednodusennou" konstrukci. Tesnejsi organizaci v komunikaci jiz pouzivane a rozvoj v organizaci, vyhodnocovani a reakci na pripadna nebezpeci pri plneni misi.
.... tak nejak co my uvizlo v pameti ...Skrýt celý příspěvek
trend je jasný, ono volání po Mig-21 pro nové století je blbost, houf dronů je užitečnější, třeba i jak už se hovořilo o robotizovaných starších F-16 které by se s drony pohybovaly ...Zobrazit celý příspěvek
trend je jasný, ono volání po Mig-21 pro nové století je blbost, houf dronů je užitečnější, třeba i jak už se hovořilo o robotizovaných starších F-16 které by se s drony pohybovaly vpředu a důstojník vzadu v F-35/22 by jen přiděloval úkoly.
Doba kdy se střetávaly stovky strojů se už ale zřejmě nevrátí, jedna taková bitva a dalších deset let by bylo o výrobu postaráno.
Ten vývoj zbraň-protiopatření se v Číně dost zrychlil, už teď nelze v regionu hovořit o americké letecké dominanci. Čínani jsou kryti S-400 a jejich nové letouny i přes problémy s vlastními motory mohou F-16/15/18 zdatně konkurovat. Pak otázka radarů kde se přetřásají údajně dobré výsledky průlomu při vývoji kvantového radaru který by současné maskovací systémy deklasoval. I ten J-20, kdyby běžel nouzově jen na motorech co je v Su-35S tak svoji práci určitě zastane.
Navíc to nějak koresponuje s tím jak ČLR začli být vůči USA asertivnější, mají něco díky čemu si proti nim víc věří.
Lze předpokládat že obě mocnosti i pokud dojde k nějakým incidentům budou snažit vystříhat útoku přímo na vlastní území, protože pak domino efekt, beztrestně by to rozhodně neprošlo.Skrýt celý příspěvekJá myslím,že mnohem reálnější je konflikt Číny a Japonska. Mezi oběma státy je značná rivalita, která má základ v nacionalismu. Navíc Japonci prováděli mezi lety 1890 - 1945 dost ...Zobrazit celý příspěvek
Já myslím,že mnohem reálnější je konflikt Číny a Japonska. Mezi oběma státy je značná rivalita, která má základ v nacionalismu. Navíc Japonci prováděli mezi lety 1890 - 1945 dost ohavností, které jim Ćíňané dodnes nezapomněli. Nehledě na to ,že obě země mají nevyřešené územní spory. Oproti tomu USA a Čína byly spojenci , navíc vztahy obou zemí nejsou z minulosti zatížený válečnými zločiny.Skrýt celý příspěvek
Sotva. Japonsko aktuálne neleží v priamej záujmovej sfére Číny a samo je viac zaujaté raz jednou, raz druhou Kóreou. :-) Ale zato taká India - tá si tróni čínskych obchodných ...Zobrazit celý příspěvek
Sotva. Japonsko aktuálne neleží v priamej záujmovej sfére Číny a samo je viac zaujaté raz jednou, raz druhou Kóreou. :-) Ale zato taká India - tá si tróni čínskych obchodných trasách smerujúcich do Afriky a na Blízky východ, je stále ambicióznejšia a kedykoľvek hrozí konfliktom susednému, pre čínsky tranzit dôležitému Pakistanu.Skrýt celý příspěvek
Kdepak po rozvoji Číny je malé Japonsko mimo. Mohli tehdy vítězit když čínská říše byla zaostalá a zmítaly jí permanentní vzpoury a povstání. Ten rozvoj je ohromující, možná trochu ...Zobrazit celý příspěvek
Kdepak po rozvoji Číny je malé Japonsko mimo. Mohli tehdy vítězit když čínská říše byla zaostalá a zmítaly jí permanentní vzpoury a povstání. Ten rozvoj je ohromující, možná trochu udělám reklamu, ale podívejte se na YT videa uživatele "cocik" - jsou cestopisná hlavně z Číny, občas jiná místa regionu.
Tam kde ještě před deseti lety byla pustina a pár chaloupek jsou dnes města a dálnice za které by se ani v Německu nestyděli. Konečně se dostavěl i ten dlouho očekávaný most přes Amur ke kterému se pořád Rusové moc neměli. Je tam i srovnání pohraničního moderního čínského města na břehu hraniční řeky s KLDR a pohled na druhou stranu jak do jiného století. Nejvíc mě pobavilo ale jedno město na severu kde byl masný trh na ulici bez jediného mrazáku - venku kolem -20 a k tomu vítr :)Skrýt celý příspěvek
Japonsko je třetí největší ekonomika světa. Tvoří absolutní špičku v oblasti automatizace a robotizace. Málokdo ví, že třeba vývoj lodních šroubů pro ponorky USA je v Japonsku. Ono ...Zobrazit celý příspěvek
Japonsko je třetí největší ekonomika světa. Tvoří absolutní špičku v oblasti automatizace a robotizace. Málokdo ví, že třeba vývoj lodních šroubů pro ponorky USA je v Japonsku. Ono se o Japonsku mluví v mediálním prostoru jev v souvislosti s tím jak Japonci pracují nebo o stárnutí populace. Kdo jste byl v Japonsku ,tak víte ,že je to neskutečně přesně a dobře fungující země. A Japonci navíc nesnáší Číňany, považují je za špinavé a méněcenné. Ona celá Asie je obecně plná silných animozit. Velcí ekonomičtí soupeři jako USA vs Číny mají mnohem větší snahu se dohodnout než riskovat ozbrojený konflikt. Já se navíc domívám ,že Japonci jsou schopni vyrobit ve velmi krátké době jaderné zbraně, byť jim to ústava zakazuje. Pokud se Čína bude příliš roztahovat narazí zcela určitě na tvrdý japonský odpor.Skrýt celý příspěvek
Z technologického hlediska jde u super vizi, jen jsem zvědav, zda se cena toho inteligentního wingmana opravdu stlačí na tak nízkou úroveň, při porovnání s cenou "hloupějších" ...Zobrazit celý příspěvek
Z technologického hlediska jde u super vizi, jen jsem zvědav, zda se cena toho inteligentního wingmana opravdu stlačí na tak nízkou úroveň, při porovnání s cenou "hloupějších" řízených střel vyráběných ve velké sérii tam moc velký rozdíl neni.
Pokud stále platí, že je Čína jedním z největších věřitelů USA, tak to může působit poněkud komicky, že jim de facto půjčuje na to, aby s ní USA mohly válčit a případně omezit jejich činnost nebo zničit.Skrýt celý příspěvekAmerické vládní dluhopisy vlastněné ˇČínou, tvoří asi 8% státního dluhu USA, největším věřitelem USA je Japonsko. Největším nebezpečím jsou USA sami sobě. V podstatě se dá říct, že ...Zobrazit celý příspěvek
Americké vládní dluhopisy vlastněné ˇČínou, tvoří asi 8% státního dluhu USA, největším věřitelem USA je Japonsko. Největším nebezpečím jsou USA sami sobě. V podstatě se dá říct, že Čína tahá za o mnoho kratší konec provazu. Navíc velkou neznámou je vnitřní státní dluh Číny.Skrýt celý příspěvek
a za další - čína má (možná měla po tom co koupila půl afriky) obrovské devizové rezervy právě v USD, takže nějaký pád dolaru by ji bolel o to víc. Na druhou stranu čína si už dělá ...Zobrazit celý příspěvek
a za další - čína má (možná měla po tom co koupila půl afriky) obrovské devizové rezervy právě v USD, takže nějaký pád dolaru by ji bolel o to víc. Na druhou stranu čína si už dělá co chce a dodržuje pravidla a sliby jen takový, který se jí hodí. Všechno ostatní má u *****. A zbytek "civilizovaného" světa prostě nějaký pravidla dodržuje - i když se to nezdáSkrýt celý příspěvek
Čína byla pouze největším zahraničním věřitelem!
Nepůjčuje USA na zbraně, ale na to aby si kupovali její zboží. Bez toho by měla větší problém jak USA.Čína byla pouze největším zahraničním věřitelem!
Nepůjčuje USA na zbraně, ale na to aby si kupovali její zboží. Bez toho by měla větší problém jak USA.Ale ved to celkom šikovna činska taktika. Miliardu na vojensky vyskum im požičajú a za desat miliard im vysledky vyskumu ukradnu. A na dôvažok, Američania im tu miliardu ešte ...Zobrazit celý příspěvek
Ale ved to celkom šikovna činska taktika. Miliardu na vojensky vyskum im požičajú a za desat miliard im vysledky vyskumu ukradnu. A na dôvažok, Američania im tu miliardu ešte vratia aj s urokmi.Skrýt celý příspěvek
Dnešna realita je taka, že USA sice môžu viest bojovne reči o regulovanej moreplavbe, ale nemôžu znemožnit plavbu nikomu. Ešte aj ten "zadržany" iransky tanker vyklada ropu v ...Zobrazit celý příspěvek
Dnešna realita je taka, že USA sice môžu viest bojovne reči o regulovanej moreplavbe, ale nemôžu znemožnit plavbu nikomu. Ešte aj ten "zadržany" iransky tanker vyklada ropu v Syrii. Namorna šikana, lebo to čo robia Iranu, nič ine nie je, ale neprichadza do uvahy s Činou. Podla medzinarodneho prava je blokada vojnovym činom a USA nie su ochotne dnes ist ani do vojny s Iranom, nieto ešte s Činou.
Tak ako sa vyvyja svet, bude schopnost USA o 10 - 20 rokov ešte limitovanejšia, aj ked namalovat v počitači sa da skoro všetko.
Realne americke letectvo bude pozostavat z operačne limitovanej F-35 a z F-15EX s ktorou sa budu pokušat vybojovat vzdušnu nadvladu. Stači si ale na mape namalovat kružnice s dostrelom činskych rakiet a je jasne že zo žiadnym lietadlom Činu nielenže neohrozia, ale budu mat problem ochranit svoje letecke zakladne a lietadlove lode. Proste Američania musia mat rakety, veľa rakiet, lebo bez rakiet stredneho doletu nič nevyriešia. No a teraz sa môžeme začat rozpravat o hromadnej vyrobe v USA a v Čine. :)Skrýt celý příspěvekProč si ve své úvaze zapomněl, že USA mají celou Čínu v dosahu svých raket?
Jo, protože pak je tvoje teorie k ničemu...Proč si ve své úvaze zapomněl, že USA mají celou Čínu v dosahu svých raket?
Jo, protože pak je tvoje teorie k ničemu...Lenže to rakety, tzv sudneho dna. Ked USA odpalia na Činu rakety LGM-30 Minuteman už naozaj nikoho nebude nejaka bezpečnost plavby okolo Singapuru svrbiet.
Lenže to rakety, tzv sudneho dna. Ked USA odpalia na Činu rakety LGM-30 Minuteman už naozaj nikoho nebude nejaka bezpečnost plavby okolo Singapuru svrbiet.
Když Čína vypustí 100+ks na zničení CVN, nebo Guamu co asi bude následovat... Tichá diplomatická nota to nebude.... Spíše prezident USA zavolá kapitánovy ponorky třídy Ohio, a ...Zobrazit celý příspěvek
Když Čína vypustí 100+ks na zničení CVN, nebo Guamu co asi bude následovat...
Tichá diplomatická nota to nebude....
Spíše prezident USA zavolá kapitánovy ponorky třídy Ohio, a trošku jim tam srovná skóre.Skrýt celý příspěvekv Zasade by si mohol všimnut, že Američania maju hranicu na použitie atomoviek. Doplatil už na to ich vojnovy hrdina McArthur. Utok na lietadlovu lod je možne porovnat s utokom na ...Zobrazit celý příspěvek
v Zasade by si mohol všimnut, že Američania maju hranicu na použitie atomoviek. Doplatil už na to ich vojnovy hrdina McArthur. Utok na lietadlovu lod je možne porovnat s utokom na "dvojičky". Ale ani ako odvetu za dvojičky nebombardovali jaskyne Tora Bora atomovkami ( a boli asi vtedy BinLadina dostali).
Činania su schopni zasiahnut raketami USA a pochybujem, že by niekedy bol zvoleny prezident, čo by riskol životy Američanov v nuklearnej vojne s Činou, len preto, že Japonci si nemožu doviest ropu z Perskeho zalivu. ( ked si ju môžu v pohode doviest z USA.)Skrýt celý příspěvekÚtok na CVN, Guam nejde porovnat z útokem na Dvojčky! Ty letadla startovali z USA, to si jako měli poslat JZ na vlastní území? Korejská válka byla konvenční válkou! USA o přímí ...Zobrazit celý příspěvek
Útok na CVN, Guam nejde porovnat z útokem na Dvojčky!
Ty letadla startovali z USA, to si jako měli poslat JZ na vlastní území?
Korejská válka byla konvenční válkou! USA o přímí střed z Čínou nestály. Stejně jako Čína nestála o přímí střed z USA.
Útok na CVN by byl přímím aktem agrese Číny proti USA, srovnatelný z PH(1941).
Jedna střela se dá považovat za náhodný "akt", ale Desítky střel jsou jasný válečný akt.Skrýt celý příspěvekNuž, ak im predtým tá CVN začne v posledných kŕčoch snahy o zachovanie americkej námornej dominancie pred nastupujúcou vojenskou a ekonomickou silou Číny, blokovať námorné trasy a ...Zobrazit celý příspěvek
Nuž, ak im predtým tá CVN začne v posledných kŕčoch snahy o zachovanie americkej námornej dominancie pred nastupujúcou vojenskou a ekonomickou silou Číny, blokovať námorné trasy a pokúšať sa o podobné pirátske dobrodružstvá ako teraz proti Iránu, tak to bude Čína zrejme tiež chápať ako jasný vojnový akt.Skrýt celý příspěvek
Lenze Cina nemusi vypustit 100 + striel na CVN. Jej staci vystrelit na lietadlovu lod ASBM DF-21/26 hoci aj bez naloze a kineticka energia sa postara, ze trosky prejdu skrz vsetky ...Zobrazit celý příspěvek
Lenze Cina nemusi vypustit 100 + striel na CVN. Jej staci vystrelit na lietadlovu lod ASBM DF-21/26 hoci aj bez naloze a kineticka energia sa postara, ze trosky prejdu skrz vsetky paluby. Ponicenie nebude take, aby mohlo ospravedlnit americke nasadenie atomovych zbrani proti CIne, dokonca ani velku salvu tomahawkov proti pevninskym cielom. Cina moze sposobit taketo obmedzene poskodenie americkeho ciela, ale pre LL to bude aj tak znamenat prinajmensom mission over.
CIna vsak nikdy nebude utocit na americke lode ako prva. K tomu pristupi iba ak uz prebehne nejaky vyznamnejsi americky utok, aby jej kroky boli vnimane v ramci prava na sebaobranu.
CIna nepotrebuje obmedzovat americku plavbu, lebo nema poziciu hegemona, ktory musi ukazat nadradenu moc nad vsetkymi. Cine staci, ak si bude vo svojich moriach moct slobodne a bez obmedzeni plavat civilnymi a vojenskymi lodami. To USA su ten, kto musi ukazat schopnost obmedzit prava ineho - ted Ciny, pretoze ak si nedokazu vynutit najvyssiu moc a donutit Cinu ich posluchat, budu povazovani za upadajuceho hegemona, ktory este nedavno kontroloval vsetko a vsetkych, ale po novom uz iba svojich vlastnych a najvacsich superov uz nie. To je dokaz bezmocnosti pred ocami svetovej komunity, strata imidzu vladcu a zdroj dalsieho upadku moci, ak si nedokazu vynutit poslusnost. Cina ma cas hrat sa na svojom piesocku, to USA tikaju hodiny, ze ak nedonutia k poslusnosti Cinu a Rusko, budu vnimane ako upadajuca velmoc. A ak sa raz taka spirala upadku nastartuje, tazko ju potom zvratit. Prejavov neposlusnosti bude pribudat, zacnu si dovolovat aj mensie krajiny na rozhrani vplyvu zapadu a co potom? Ten proces vlastne uz nejaku ten rok bezi..Skrýt celý příspěvekUž i kdyby se trefily (což není s balistickou raketou v prostředí REB vůbec jednoduché), tak furt je tu rodina SM-x raket, takže fakt jedna čínská raketa nestačí ani náhodou.
Už i kdyby se trefily (což není s balistickou raketou v prostředí REB vůbec jednoduché), tak furt je tu rodina SM-x raket, takže fakt jedna čínská raketa nestačí ani náhodou.
rodina SM dokaze zasahovat ciele s cistou balistickou krivkou, ale nie kvazibalisticke ciele, ktore maju aktivne navadzanie a manevrovanie ako cinske DF.
rodina SM dokaze zasahovat ciele s cistou balistickou krivkou, ale nie kvazibalisticke ciele, ktore maju aktivne navadzanie a manevrovanie ako cinske DF.
Morgan: Mýlíš se. U SM-2 je přímo ve specifikaci boj proti manévrovatelnému cíli (viz např.https://www.nap.edu/read/13189... SM-3 je pak určena pro sestřelování raket ...Zobrazit celý příspěvek
Morgan:
Mýlíš se. U SM-2 je přímo ve specifikaci boj proti manévrovatelnému cíli
(viz např.https://www.nap.edu/read/13189...
SM-3 je pak určena pro sestřelování raket nad hranicí atmosféry, kde žádná balistická raketa není schopna z principu provádět ostré manévry
A SM-6 byla proti manévrujícímu cíli přímo testována
https://nationalinterest.org/b...
- a není divu, je z těchto raket nejmladší a má manévrovací schopnosti i aktivní seeker, tak není důvod, proč by to neměla zvládat....Skrýt celý příspěvekLogik, to nemyslis s tou SM2 vazne, jej rychlost je max. 3.5M, tak moze tazko triafat do manevrujucej strely s viac ako 10M. AK by ju aj nejakou nahodou zasiahla, niekolkotonove ...Zobrazit celý příspěvek
Logik, to nemyslis s tou SM2 vazne, jej rychlost je max. 3.5M, tak moze tazko triafat do manevrujucej strely s viac ako 10M. AK by ju aj nejakou nahodou zasiahla, niekolkotonove trosky s rychlostou vacsou ako bezny railgun projektil prepalia dieru cez vsetky paluby lietadlovej lode ako cez papier. Takze s tym si US Navy velmi nepomozu. SM2 je protivzdusna raketa urcena hlavne proti cielom ako su lietadla, takze to s tym zasahovanim DF-21/26 nemozes mysliet vazne ty, ani US Navy...
SM3 moze zasahovat iba rakety vyuzivajuce balisticku krivku letu bez akehokolvek manevrovania. DF21/26 su ale manevrujuce rakety. Neviem skadial mas predstavu, ze nad hranicou atmosfery sa manevrovat neda. Asi z pocitu nudze. Staci mierne odchylovat drahu tak, aby ju hoci len o maly kus pozmenila od cistej balistickej a protiraketa, ktora ju caka na tej balistickej trajektorii ju nikdy nestretne. Tolko by si vediet mohol. SM3 nedokazu zostrelovat nebalisticke exoatmosfericke ciele, ako su DF21/26. Iba ak by naozaj isli po cistej balistickej krivke. Pre US Navy bohuzial nejdu. Bud to nechapes, alebo je to taka autohypnoza, ze tomu veris, ak to niekde napises a to staci.
SM6 je podobna strela ako SM2, cize urcena hlavne proti atmosferickym cielom s rychlostou max. 3.5M. Americania s nou dokazali trafit balisticku raketu letiacu po cistej balistickej krivke, nie po manevrujucej nebalistickej rakete. V tom frivolnom clanku na National Interest sa pise, ze SM6 zasiahla complexny balisticky ciel stredneho dosahu. Slovne spojenie "komplexny balisticky" si autor clanku prelozil ako "nebalisticky" co je absolutny a zasadny rozdiel. Kreativna zurnalistika na podporu verejnej mienky. Hearts and minds...
No a ak teda tie americke systemy daju do toho vsetko co maju, ichstrely nejakou nahodou dokazu zostrelit ciel, na ktory sice parametricky absolutne nestacia a potom teda nebude na znicenie americkej lietadlovej lode stacit jedna DF21/26, tak cinania poslu dve, tri, desat, alebo aj 50 - poslu vsetko co maju. Americky utok lietadlovymi lodami v cinskych vodach by za ziadnu cenu nenechali prejst, ked uz iba z hladiska prestize a propagandy. Nikdy. Tie lode by isli ku dnu. A tie posadky tych lodi by to vedeli, ze nepreziju. Uz len to velmi nepravdepodobneho prezitia by ich totalne demoralizovalo... Mysel zvyknuta na predstavu vecneho vitazstva sa v takej beznadejnej misii moze zachovat vselijak, ale urcite to nezvysi bojove povedomie dotknutych clenov plavidiel celiacim takemu osudu.
Takze nebasni, ze strely urcene primarne na zostrelovanie stihaciek budu realne schopne odvratit utok salvy protilodnych manevrujucich kvazibalistickych rakiet letiacich cez 10M. Na to nemaju ani rychlost, ani energiu, ani ostatne schopnosti. Je to len pokus americanov pred svojou verejnostou tvarit sa, ze v cinskych vodach su najvacsi pes, hoci kazdemu musi byt jasne, ze nie su. Cina zverejnuje informacie o svojich novych zbraniach, aby znicila imidz US Navy ako najsilnejsieho hraca kdekolvek na svete. US Navy uverejnuje medialne baloniky, ze na vsetko im aj tak budu stacit ich stare zbrane, resp. zbrane bez zasadne novych schopnosti. Co uz im ine ostava?...Skrýt celý příspěvek
Kontrola námořního obchodu neznamená moci zakázat komukoliv plavbu na moři, ale schopnost vynutit si silou svobodnou námořní plavbu kdekoliv na světě. Tu USA mají, jako jediná ...Zobrazit celý příspěvek
Kontrola námořního obchodu neznamená moci zakázat komukoliv plavbu na moři, ale schopnost vynutit si silou svobodnou námořní plavbu kdekoliv na světě. Tu USA mají, jako jediná mocnost světa.Skrýt celý příspěvek
Neprehanaj. Američania si v napr. v Čiernom mori ani nepipnu.
Neprehanaj. Američania si v napr. v Čiernom mori ani nepipnu.
palo satko To je pěknej nesmysl . Viděl jste někdy mapu Č. moře? Drtivou většinu tam mají státy NATO plus Gruzie a Ukrajina - také oponenti Ruska . Bospor mají pod palcem taky NATO ...Zobrazit celý příspěvek
palo satko
To je pěknej nesmysl . Viděl jste někdy mapu Č. moře? Drtivou většinu tam mají státy NATO plus Gruzie a Ukrajina - také oponenti Ruska . Bospor mají pod palcem taky NATO . Tudíž USA si tom bezvýznamným rybníku narozdíl od Ruska může pípat jak chce . Takže nesmyslně nefabulujte .Skrýt celý příspěvekA videl ste už Konvencie z Montreux? Treba čitat a zistite, že Bulharsko a Rumunsko su vČiernom mori len tak do počtu.
https://cs.wikipedia.org/wiki/...A videl ste už Konvencie z Montreux? Treba čitat a zistite, že Bulharsko a Rumunsko su vČiernom mori len tak do počtu.
https://cs.wikipedia.org/wiki/...Palo satko Takže sa chceš spoliehať na cez 100 ročnú zmluvu , ktorá sa dá vypovedať kedykoľvek.. keď sa zmluvy podpísané pred 30 rokmi vypovedajú.. Rumunsko by som do počtu s ...Zobrazit celý příspěvek
Palo satko
Takže sa chceš spoliehať na cez 100 ročnú zmluvu , ktorá sa dá vypovedať kedykoľvek.. keď sa zmluvy podpísané pred 30 rokmi vypovedajú..
Rumunsko by som do počtu s patriotmi a snahou kúpiť moderne fregatu a výhľadovo torpedoborce s najväčším počtom moderných vrtuľníkov vo východnej Európe do počtu vôbec nenazval..
A burky sa tam premávajú ako na promenáde..Skrýt celý příspěvekDark, vieš vôbec o čom je reč? Konečne sa pozri kde je ten Bospor. Tu zmluvu nikto bez suhlasu Turecka a Ruska nezruši. Okrem toho Čierne more je rusky rybnik, ved o tom bol Krym a ...Zobrazit celý příspěvek
Dark,
vieš vôbec o čom je reč? Konečne sa pozri kde je ten Bospor. Tu zmluvu nikto bez suhlasu Turecka a Ruska nezruši. Okrem toho Čierne more je rusky rybnik, ved o tom bol Krym a Sevastopol.Skrýt celý příspěvekPalo satko Áno viem kde sú bospor a dardanely.. A taktiež viem, že obsadiť ich pre Američanov, alebo vytvoriť námornú blokádu by nebol problém.. Na balkáne by im ihneď prišlo ...Zobrazit celý příspěvek
Palo satko
Áno viem kde sú bospor a dardanely..
A taktiež viem, že obsadiť ich pre Američanov, alebo vytvoriť námornú blokádu by nebol problém..
Na balkáne by im ihneď prišlo pomôcť Srbsko, Bulharsko a asi aj Rumunsko..
A taktiež viem, že do bospor Rusko nemôže hovoriť nič, lebo sú turecké a Rusko nemá vo svojej čiernomorskej flotile možnosti ako ich obsadiť ak by sa Turecko rozhodlo ich pre nich uzavrieť.
Momentálne prebehli miestne voľby v Turecku a vo 4 najväčších mestách erdogan prehral, v najväčšom dokonca ihneď 2 krát..
A opozícia môže razom otočiť smerovanie Turecka..
Keď bolo prozápadne tak sa ich ekonomike darilo, teraz keď je také zahľadené do seba tak to moc ich eko nejde..
O bosporách a dardanelách viem určite oveľa viac ako ty, to sa neboj..
Pár sto km odtiaľ mám časť rodiny.. btw: nie som moslim..Skrýt celý příspěvekDaark ani v casoch embarga a studenej vojny si Turci voci Rusom nic nedovolili. Este aj na Kuznecova prikyvlu, ze je to kriznik a nie lietadlova lod. Vies, vlhke sny ...Zobrazit celý příspěvek
Daark ani v casoch embarga a studenej vojny si Turci voci Rusom nic nedovolili. Este aj na Kuznecova prikyvlu, ze je to kriznik a nie lietadlova lod. Vies, vlhke sny stredoeuropskych rusofobov a turecka realna politika su od seba vesmirny rok vzdialene.Skrýt celý příspěvek
Palo satko Zabudaš, že Turci zostrelili Rusom lietadlo, nejako sa tento fakt poslednú dobu podceňuje.. Neviem prečo? Kedy naposledy američania zostrelili Rusom alebo Číňanom ...Zobrazit celý příspěvek
Palo satko
Zabudaš, že Turci zostrelili Rusom lietadlo, nejako sa tento fakt poslednú dobu podceňuje..
Neviem prečo?
Kedy naposledy američania zostrelili Rusom alebo Číňanom lietadle.. Boli sme v tej dobe obaja vôbec narodený???
Kuznecov práve spĺňa výtlakovú požiadavku zmluvy, ktorou sa ohánate..
A oficiálne má aj pomenovanie podľa zmluvy..
Ale ešte raz.. Kľudne zajtra Rusko postavý niečo ťažšie a zmluva teraz v opačnom garde Turecko nič neochráni.
Turecká reálna politika je podľa toho, kto sedí pri kormidle..
A to sa práve otáča..
Turci sa vždy cítili silný vzdorovať a ak odpadne energetická previazanosť na Rusko vďaka azerbajdžanu a skvapalnému plynu. Môže sa udiať čokoľvek.Skrýt celý příspěvek
Blíži sa koniec éry predražených stealth stíhačiek!!! Stealth v blízkej budúcnosti budu akurát tak, kvantové radary! Blíži sa aj koniec éry vývoja stíhačiek, ktorým boli ...Zobrazit celý příspěvek
Blíži sa koniec éry predražených stealth stíhačiek!!!
Stealth v blízkej budúcnosti budu akurát tak, kvantové radary!
Blíži sa aj koniec éry vývoja stíhačiek, ktorým boli obetovaná obratnosť v prospech stealth vlastnostiam.
Rakušania vyvinuli kvantový radar.
Napríklad link: http://www.osel.cz/10738-sen-s... ...
Rakouský kvantový radar využívá techniku kvantové iluminace, která byla původně vyvinutá pro viditelné světlo. Kvantová iluminace zužitkovává kvantový entanglement, čili kvantové provázání, a funguje, i když je původní entanglement mezi fotony zrušen šumy v prostředí. Kvantový radar v tomto případě funguje tak, že vytváří kvantově entanglované páry fotonů mikrovlnného záření. Jeden ze dvojice fotonů zařízení vyšle do zkoumaného prostoru, zatímco druhý si ponechá pro odečítání dat. Pokud první z fotonů na něco „narazí“, tak se změní jeho vlastnosti, což se díky entanglementu okamžitě projeví i na druhém ze dvojice fotonů. Výsledkem toho je, že kvantový radar získá detailní informaci o zachyceném objektu.
Kvantový radar naproti tomu poskytne celou řadu informací o tvaru cíle, díky nimž je možné blíže určit, o jaký typ stroje vlastně jde. Kvantový radar by mohl rozeznat například úhel, jaký svírají křídla letounu, tvar jeho přední části nebo třeba počet a umístění motorů. Velkou výhodou kvantového radaru by mělo být i to, že vyzařuje velmi malé množství energie a je tudíž velmi obtížné ho detekovat.
Právě stealth povaha kvantového radaru mu poskytuje výjimečnou taktickou výhodu v bojových operacích. Kvantový radar by mohl spolehlivě odhalit pronikající letoun protivníka, aniž by sám prozradil svou pozici. Vzhledem k tomu by protivníkův letoun nepoužil obranné rušení radarů a rádiových signálů a byl tím pádem více zranitelný protileteckou obranou i číhajícími stíhacími letouny.
Kolem kvantových radarů se šíří zvěsti, že by měly v pohodě detekovat stealth letouny. Díky tomu by se prý stealth technologie měly stát v podstatě zbytečnými. Zásadní výhodou kvantových radarů je zobrazování cílů ve vysokém rozlišení, které umožňuje jejich identifikaci.
... Ešte by som dodal, že toľko spomínaná Čína je veľmi silná vo vývoji a výskume kvantových technológií. Ak ešte nemá tajnostkárska Čína kvantový radar, tak ho v dohľadnej dobe vyvinie.
Možno tá SR celkom zarobila na kúpe stíhačiek F-16 oproti predraženým stealth F-35!
Kvantové technológie nám ešte riadne a nečakane pozmenia náš svet v blízkej budúcnosti!!! A pošlú viacero predražených armádnych technológii na smetisko dejín!
Možno ešte v USA, v NATO, EU prehodnotia svoje vzťahy s Ruskom. Západ nenávistnou propagandou a zavedením sérii rozširujúcich embárg, úspešne tlačia Rusko do ekonomického vazalastva, a vojenských spojenectiev Číne !!!
Ide aj o to že Rusko môže ohroziť USA vojenský, ale ťažko ekonomickí. Oproti tomu Čína ich ohrozuje ekonomickí a silno sťahuje náskok vojenský. Ak Číne k tomu dotlačíme embargami a nenávistnou propagandou aj Rusko, štát s obrovskou rozlohou, plný energii,nerastov, ropy. Vojenskú a vesmírnu veľmoc, kto potom Čínu zastaví???
Možno to už Trump pochopil niečo a navrhol znovu zapojiť Rusko do G8. Neúspešne. Ešte som zvedavý ako dopadnú obchodné a colné rokovania medzi EU a USA v blízkej dobe. Ak nebude môcť USA dobre obchodovať s Čínou, Ruskom a nevedno na koho ešte uvalia embarga, tak potom asi budú musieť kompenzovať svoje ekonomické, obchodné straty na svojich spojencov a vazalské štáty.Skrýt celý příspěvekO kvantovém radaru už jsem taky něco četl, ale jak moc je to relevantní si tedy neodvažuji soudit. Nicméně věcně vzato je souboj radar vs stealth jen obdoba střela vs pancíř. Tj že ...Zobrazit celý příspěvek
O kvantovém radaru už jsem taky něco četl, ale jak moc je to relevantní si tedy neodvažuji soudit. Nicméně věcně vzato je souboj radar vs stealth jen obdoba střela vs pancíř. Tj že převaha jednoho či druhého netrvá věčně. Jinak k sankcím - Trumpovi nezbydou ani ti spojenci, kterým chce taky zatopit cly - viz úvahy o uvalení cel na evropská auta pod hrozbou národní bezpečnosti. Tímhle stylem USA ekonomiku pošle do kytek, protože na volném obchodě vyrostla a jestli se chce vrátit k izolacionismu, tak to bude sakra bolet...Skrýt celý příspěvek
"Rakouský kvantový radar využívá techniku kvantové iluminace," Sice si použil celkem kvalitní zdroj, ale Rakušané nemají funkční fotonový radar. Jen se jim podařilo princip na ...Zobrazit celý příspěvek
"Rakouský kvantový radar využívá techniku kvantové iluminace,"
Sice si použil celkem kvalitní zdroj, ale Rakušané nemají funkční fotonový radar.
Jen se jim podařilo princip na kterém by měl fotonový radar fungovat ověřit v laboratoři...
Celý příspěvek ničemu, škoda času.Skrýt celý příspěvekPridávam sa k Jirosi Tento princíp overil už kade kdo.. Aj tebou asi nenávidenej USA.. Inak stealth pri F-35 je jednou z posledných vecí načo sa tá stíhačka reálne spolieha.. už ...Zobrazit celý příspěvek
Pridávam sa k Jirosi
Tento princíp overil už kade kdo..
Aj tebou asi nenávidenej USA..
Inak stealth pri F-35 je jednou z posledných vecí načo sa tá stíhačka reálne spolieha.. už tá sa vyrábala s vedomím, že stealth prekonaný bude alebo ho protivník bude mať v porovnateľnej podobe..
Takže tvoj výkrik do tmy je..Skrýt celý příspěvekDarkstyle prosím ťa načo bude taká stíhačka 5 gen. Keď stealth už nevyuzije a z obratnostou sutra s motorom toho moc nedokáže.
Darkstyle prosím ťa načo bude taká stíhačka 5 gen. Keď stealth už nevyuzije a z obratnostou sutra s motorom toho moc nedokáže.
Lebo má radar ktorý je najvýkonnejší aký kto zatiaľ dal do lietadla? Lebo prvý vidíš prvý strielaš ? Lebo má fúziu dát? Lebo má DAS? Lebo dokáže najviac cieľov naraz sledovať a ...Zobrazit celý příspěvek
Lebo má radar ktorý je najvýkonnejší aký kto zatiaľ dal do lietadla?
Lebo prvý vidíš prvý strielaš ?
Lebo má fúziu dát?
Lebo má DAS?
Lebo dokáže najviac cieľov naraz sledovať a prenášať o nich dáta inam?
Mám pokračovať?Skrýt celý příspěvekK čemu mu bude supermanévrovaltenost?
Kvantový radar přesně určí polohu, a na tu tam pošle 2. rakety. I kdyby se první vyhnul po další už je jen padák.K čemu mu bude supermanévrovaltenost?
Kvantový radar přesně určí polohu, a na tu tam pošle 2. rakety. I kdyby se první vyhnul po další už je jen padák.pocul si o DIRCM technologii? Laserove ruseniehlavic striel. Mozes poslat aj viac nez dve strely a ten laser im spolahlivo hlavice oslepi. Vzdy existuju rozne aktivne ...Zobrazit celý příspěvek
pocul si o DIRCM technologii? Laserove ruseniehlavic striel. Mozes poslat aj viac nez dve strely a ten laser im spolahlivo hlavice oslepi. Vzdy existuju rozne aktivne protiopatrenia, ktore znizuju AA strele moznost zasahu ciela. Ak sa do uz takymto posobenim znevyhodnej strely neschopnej adekvatne sledovat ciel zapocita este aj supermanevrovatelnost a pocitacom asistovany unikovy manever v poslednom momente pred zasahom, strele uz dalsie moznosti utocit velmi nezostanu.
Darkstyle - prvy striela ten, komu to dovolia v prvom rade okamzite takticko operativne dispozicie a nie niekto, kto tu floskulu najcastejsie v mediach pouziva v case mieru. To ostatne sa tvarite ako keby to mala iba F-35, lebo fuziu dat, senzorove pole s celokruhovym pokrytim, sledovanie mnoho cielov naraz, alebo zdielanie dat maju aj ostatni, nie len F-35. Neviem preco to pokladate za nejaku jedinecnu vyhodu F-35, ved to je smiesne... Kde je potom ta vyhoda F-35, ked ekvivalentne systemy maju aj protivnici?
Logik AoA je nic nehovoriaci udaj, lebo to zname video kde to demonstrovali bolo obycajne klesanie F-35 z velkej vysky "bruchom dopredu", teda v podstate riadeny pad podobnym stylom ako ked pristaval space shuttle, alebo nejaky iny klzak so nizko-vztlakovym trupom. Najvacsie schopnosti tam ukazal palubny pocitac, ktory dokazal udrzat pad trvale stabilny vdaka neustalym korekciam cez riadiace plochy, co je v dnesnej dobe v podstate bezna vec, tak neviem, co vlastne ma byt to unikum... Takyto kontrolovany ostry zostup dokaze hociktory iny stroj 4 generacie.
Cas 0:18+ https://youtu.be/mfWHHuLILs0...
F/A-18, alebo vlastne hocijake stroje tej generacie dokazu podobny uhol nabehu aj pri vodorovnom lete, nie len pri pade z velkej vysky. Dokaze nieco take aj F-35 - velky uhol nabehu vodorovne pri minimalnej rychlosti? Mozno ani nie..Skrýt celý příspěvek"Logik AoA je nic nehovoriaci udaj, lebo to zname video kde to demonstrovali " Odkdy šutr létá vzhůru??? https://www.youtube.com/watch?... 13 minuta Je krásný, jak se ...Zobrazit celý příspěvek
"Logik AoA je nic nehovoriaci udaj, lebo to zname video kde to demonstrovali "
Odkdy šutr létá vzhůru???
https://www.youtube.com/watch?...
13 minuta
Je krásný, jak se chytáte stébla - ale zkus to prosím příště na méně odborném fóru. To, že při extrémním AoA bude letadlo ztrácet energii je tady jaksi každýmu jasný.
Ovšem to, že v 50° je letadlo vůbec schoný letět znamená, že v konzervativnějších AoA, v kterejch starší stíhačky jentaktak zvládaly letět (např. Gripec má 26° jen nenaložený, jinak spadne, F-16 zas má v tomto režimu limit celé 1G - víceméně tedy nemůže manévrovat) máš proti nim nesrovnatelně větší manévrovací schopnosti a také menší ztrátu energie.
A ad DIRCM - samozřejmě, že vždy je to souboj opatření a protiopatření, ale zatímco sestřel manévrující rakety byl demonstrován, DIRCM na balistické raketě co vím ne. Ono zaměřit laser během manévrování na cíl pohybující se vůči Tobě rychlostí 10+M na dostatečně dlouhou dobu jaksi není nic zas tak triviálního. Takže porovnáváš současnost s poměrně dalekou budoucností....
A navíc např. SM-6 má radar, nikoli IR čidlo....Skrýt celý příspěvek"pocul si o DIRCM technologii? Laserove ruseniehlavic striel. Mozes poslat aj viac nez dve strely a ten laser im spolahlivo hlavice oslepi. " Ta střela letí na souřadnice z ...Zobrazit celý příspěvek
"pocul si o DIRCM technologii? Laserove ruseniehlavic striel. Mozes poslat aj viac nez dve strely a ten laser im spolahlivo hlavice oslepi. "
Ta střela letí na souřadnice z "kvantového radaru" + predikce pohybu. Na tu můžeš svítit laserem jak chceš...
Rozptyl trosek je 60m+, kam chceš z letadlem z rozpětím cca 15m uhnout?
Pokud máš zařízení co automaticky v poslední chvíli prudce uhne (za hranice pilota). Tak další střela poletí už do toho pole kam si uhnul.. pc bude predikovat ten manévr pro výpočet navedení střeli!Skrýt celý příspěvek
těžko soudit co bude za dvacet-třicet let. I pokud by šlo vše víceméně v současných kolejích. Vzpomínám že jsem dávno četl o Solónovi v Egyptě kde Řeky nazvali díky svému ...Zobrazit celý příspěvek
těžko soudit co bude za dvacet-třicet let. I pokud by šlo vše víceméně v současných kolejích. Vzpomínám že jsem dávno četl o Solónovi v Egyptě kde Řeky nazvali díky svému krátkodobému uvažování pouhými dětmi. Stejné je to i nyní jeden konstruuje lepší hračku a další se ho snaží předehnat. Sám jsem fanda vojenství, od druhé světové je ten vývoj až fantastický.
Ale je třeba brát v úvahu děje přírody která se na lidské tužby neohlíží. V Americe už jsou zprávy nejen o obligátním "žlutém kameni" ale hlavně znepokojující o jevech v oblasti zlomu San Andreas, který je ještě větší hrozba. Vážně si přeji abychom pokračovali v klidu stále dál, předháněli se kdo má lepší stroj a kdo to argumentačně víc nandá tomu druhému na internetu.
Jenže z dlouhodobého hlediska by bylo lepší rozvíjet technologii na zvládnutí přírodních jevů které vážně národy ohrozí.
Malý příklad z relativně nedávné doby - Evropa v době středověkého optima, žilo se jako nyní jen současností a výsledky byly tragické když přišla malá doba ledová.Skrýt celý příspěvek"Jenže z dlouhodobého hlediska by bylo lepší rozvíjet technologii na zvládnutí přírodních jevů které vážně národy ohrozí." Většina technologii i na zvládnutí, předpověď těchto ...Zobrazit celý příspěvek
"Jenže z dlouhodobého hlediska by bylo lepší rozvíjet technologii na zvládnutí přírodních jevů které vážně národy ohrozí."
Většina technologii i na zvládnutí, předpověď těchto věcí má opět základ v "armádě".Skrýt celý příspěvek
Protože se jedná o výhled do r. 2030 je třeba položit si otázku v jakém stavu budou Spojené státy v té době. Ekonomicky je pravděpodobně předstihne Čína.Další věc se týká počtu ...Zobrazit celý příspěvek
Protože se jedná o výhled do r. 2030 je třeba položit si otázku v jakém stavu budou Spojené státy v té době.
Ekonomicky je pravděpodobně předstihne Čína.Další věc se týká počtu přistěhovalců.Tady jsem čekal více od Trumpa.Místo obchodních válek by se měl starat o zachování nebo spíše o zlepšení demografického vývoje.Migrace,klimatické změny,terorismus mohou změnit tvář USA. A to ke škodě zbytku světa. Hlavně Evropy.Skrýt celý příspěvekNo tak obchodná vojna vojna má práve za cieľ rast Číny zastaviť. ;-) Organizované formy terorizmu majú Američania vcelku pod kontrolou, problémom sú skôr po zuby ozbrojení, z ...Zobrazit celý příspěvek
No tak obchodná vojna vojna má práve za cieľ rast Číny zastaviť. ;-)
Organizované formy terorizmu majú Američania vcelku pod kontrolou, problémom sú skôr po zuby ozbrojení, z najrôznejších pohnútok okolo seba strieľajúci blázni.
Celá Trumpova rodina je prisťahovalecká - sám je vnukom prisťahovalca a jeho manželky sa v USA ani len nenarodili. Celé je to hlavne politický humbuk, možno čiastočne náboženský (latinos sú katolici), ktorý má reálne na vývoj a stav USA iba taký vplyv, aký jednotlivé politické skupiny chcú, aby (vo verbálnej rovine) mal.
Klimatické zmeny - no to už je skutočne vážny problém, na ktorý odtekajú miliardy, obzvlášť pre rastúcu frekvenciu ničivých búrok ... ale zasa ani Čína nie je úplne ušetrená, tam napr čelia šíreniu púšte a s tým súvisiacimi piesočnými búrkami ...Skrýt celý příspěvekTo neznamená,že se za deset let terorismus neposune na jinou úroveň. Měl jsem na mysli migranty,kteří mohou vyvolat rasové nepokoje,Trump ani jeho rodina do této kategorie asi ...Zobrazit celý příspěvek
To neznamená,že se za deset let terorismus neposune na jinou úroveň.
Měl jsem na mysli migranty,kteří mohou vyvolat rasové nepokoje,Trump ani jeho rodina do této kategorie asi nespadají.
Klimatické změny nejsou pouze ničivé bouře,ale třeba sucho,rozdíly v teplotách,zvýšení hladiny oceánů atd.Skrýt celý příspěvek
Dobrý deň, priatelia. Mám jednu otázku: Má ešte koncept meniteľnej geometrie krídel budúcnosť,alebo to bola slepá ulička ? Zo štátov,ktoré plánujú stíhače a bombardéry novej ...Zobrazit celý příspěvek
Dobrý deň, priatelia. Mám jednu otázku: Má ešte koncept meniteľnej geometrie krídel budúcnosť,alebo to bola slepá ulička ? Zo štátov,ktoré plánujú stíhače a bombardéry novej generácie,nikto neplánuje použiť meniteľnú geometriu krídel. Ono aj F22 ju mala mať,ale tento požiadavok bol zrušený. Ani u Rusov,ktorý majú túto technológiu radi,nevidieť ani stopy po niečom takom. Znamená to teda,že vo vzdušnom boji 21. storočia nemá miesto ?Skrýt celý příspěvek
Měnitelná geometrie je náročná na hmotnost.
Budoucností je proměnlivá geometrie! Balm tu o ni sem tam něco utrousí.Měnitelná geometrie je náročná na hmotnost.
Budoucností je proměnlivá geometrie! Balm tu o ni sem tam něco utrousí.Nevíte náhodou u kterých článků balm komentoval tu proměnlivou geometrii? Rád bych se o tom dozvěděl dřív
Nevíte náhodou u kterých článků balm komentoval tu proměnlivou geometrii? Rád bych se o tom dozvěděl dřív
V celé řadě, ale nejvíce v debatě o 6. generaci letounů a dále v návaznosti s projektem T-X, na kterém se vyzkoušel za letu první experimentální prototyp křídla - ověřovací ...Zobrazit celý příspěvek
V celé řadě, ale nejvíce v debatě o 6. generaci letounů a dále v návaznosti s projektem T-X, na kterém se vyzkoušel za letu první experimentální prototyp křídla - ověřovací vlaštovka, kterou analyzujeme. Na 1 minutu letu připadá měsíc dva pečlivých analýz. Někde jsem ukazoval i fotografie z letu v doprovodném letounu, napěchovaném elektronikou a inženýry z testovacího letiště Boeing.
1. problémem jsou špičkové vrstvené kompozitní materiály obsahující kovové vrstvy tkané z kovových přízí. Požadavky na elasticitu, tuhost, odolnost, ... se současnými technologiemi nejsme schopni vyrobit.
2. systém řízení letu neexistuje, protože se bavíme o 21 000 oprav za sekundu a takové systému prostě neexistují. Pro první zkoušku prototypu se používal systém schopný 13 000 povelů/sekunda.
3. tradiční "morfující křídla" (například známá z projektu ACTE) není možné použít, včetně mechanicky stavitelných vošitnových bloků za pomocí elektromotorů, serv a mechanických šroubů. Samo o sobě jde o velice hmotné, komplikované a na údržbu náročné zařízení, které nebude schopné reagovat dostatečně flexibilně. Tato cesta by šla použít např.: pro dopravní letouny, ale to co děláme v Boeing (neděláme, ale dláždíme cestu budoucí generaci Penetrating Counter Air 6. gen Fighter) překračuje všechny současné možnosti. Naše křídlo (i když zatím "jen" v omezených 27 variacích nastavení a dokončení alespoň toho "jen" zabere minimálně další 4 roky) musí být schopné reagovat v řádech milisekund a tudíž je pro budoucnost zcela nepoužitelné jakékoliv mechanické řešení. Ne, potah křídla musí být tudíž vybavený elektronickou vrstvou (svaly), které reagují na elektronický podnět zaslaný řídící jednotkou (synapse), aniž by se materiály dalších vrstev poškozovali, opotřebovávali, nebo neplnili svůj účel. Dále se uplatňuje magnetická levitace kovových vrstev vláken apod. Stačilo pár minut a na další měsíce jsme plně zaměstnáni analýzou letových parametrů, metalurgové mají co zkoumat minimálně na rok.
I kdybych chtěl, nemohu. Nečekám, že se dožiji zavedení 6. generace PCA letounu, protože do důchodu to mám za pár a vývoj ještě 25 - 30 let zabere, nebo se postaví mnohem levnější letoun.Skrýt celý příspěvek
cca 18 let Taliban odolával tlaku nejmodernější techniky a výsledek ?
cca 18 let Taliban odolával tlaku nejmodernější techniky a výsledek ?
Napadnúť krajinu, obsadiť územia, dobyť hlavné mesto, povaliť vládu a dosadiť si vlastnú, odzbrojiť armádu... To všetko sa dá. Videli sme to v Afganistane aj Iraku. To problém ...Zobrazit celý příspěvek
Napadnúť krajinu, obsadiť územia, dobyť hlavné mesto, povaliť vládu a dosadiť si vlastnú, odzbrojiť armádu...
To všetko sa dá. Videli sme to v Afganistane aj Iraku. To problém nebol. Trvalo im to v podstate niekoľko dní. Čo sa im však nikdy nepodarí je vyhrať gerilovú vojnu.
To sa proste nedá. Nikdy úplne neeliminuješ blázna ktorý sa v civilnom oblečení odpáli pri vládnej budove alebo konvoji. To by si musel kompletne vyľudniť celé územieSkrýt celý příspěvekAle jo, jde to, jenže to musí být po rakousko-uhersky nebo německy : 1. odzbrojit obyvatelstvo 2. evidovat obyvatelstvo a jeho pohyb 3. vytvořit okupační správu z vybraných ...Zobrazit celý příspěvek
Ale jo, jde to, jenže to musí být po rakousko-uhersky nebo německy :
1. odzbrojit obyvatelstvo
2. evidovat obyvatelstvo a jeho pohyb
3. vytvořit okupační správu z vybraných místních autorit
4. kontrolovat území pomocí kontrolních hranic (malé železné opony)
a to celé alespoň 5 let
jenže to je moc práce a hlavně je to proti pojetí americké a evropské demokracie - čili politicky neprůchodné.Skrýt celý příspěvekKed ten blazon bojoval s americkou pomocou proti Rusom, tak si ho miloval a chodil do kina pozerat bachorku zvanu Rambo. :)
Ked ten blazon bojoval s americkou pomocou proti Rusom, tak si ho miloval a chodil do kina pozerat bachorku zvanu Rambo. :)
Trošku sebereflexe... Zkus si napřed zjisti jakým způsobem se tam chovali Rusové!
Trošku sebereflexe... Zkus si napřed zjisti jakým způsobem se tam chovali Rusové!
Problém z Talibanem je ten, že ty nevidíš jeho ztráty. Případně nedokážeš posoudit, jak na tom je špatně. I Německo spustilo ve 1944 ofenzivu v Ardenách... Ale kolaps byl za ...Zobrazit celý příspěvek
Problém z Talibanem je ten, že ty nevidíš jeho ztráty. Případně nedokážeš posoudit, jak na tom je špatně. I Německo spustilo ve 1944 ofenzivu v Ardenách... Ale kolaps byl za dveřmi.Skrýt celý příspěvek
To je o politice a vůli něco dělat, většině populace (voličů) je Afghánistán ukradený a nechápou proč se tam bojuje. Navíc u Afghánistánu je problém že byl decentralizovaný už před ...Zobrazit celý příspěvek
To je o politice a vůli něco dělat, většině populace (voličů) je Afghánistán ukradený a nechápou proč se tam bojuje. Navíc u Afghánistánu je problém že byl decentralizovaný už před intervencí, takže těžko z něho někdo udělá za 20 let centralizovanou zemi, na to je třeba vyměnit generaci a tak dlouho tam nikdo vojáky držet nebude, protože ekonomicky na to nejsou zdroje a zapojení nato v tomto konfliktu je využívané Čínou k posílení svých ozbrojených sil, protože USA investuje jinam. Kdyby Čína měla svůj Afghánistán tak by se jim to námořnictvo taky nestavělo tak snadno.
Co se týče té nejmodernější techniky, tak tu k tomu teoreticky nepotřebujete. Takový wehrmacht by Afghanistan dobyl s technikou z konce 2 světové za polovinu doby. Ale s tím že by vyhladili a převychovali místní obyvatelstvo, což je politicky neprůchozí v dnešní době takže ano ani nejmodernější technika proti guerille nic nezmůžeSkrýt celý příspěvek
Kam asi může dojít to nepřímé poměřování sil - okopávání kotníku mezi USA a Čínou? SSSR se dal udolat a uzbrojit, protože byl ekonomicky slabší. S Čínou to už tak lehké nebude, i ...Zobrazit celý příspěvek
Kam asi může dojít to nepřímé poměřování sil - okopávání kotníku mezi USA a Čínou? SSSR se dal udolat a uzbrojit, protože byl ekonomicky slabší. S Čínou to už tak lehké nebude, i když USA budou mít v oblasti spojence. Vojensky to nemá řešení, leda pořádně z gruntu, ale to už je pozdě, tak jako v případě vůči SSSR, kdy by to šlo" technicky" v 50. letech, kdy byly možnosti, takže zase jen ekonomicky.Skrýt celý příspěvek
Pokud se utáhnou kohoutky prodeje do zahraničí, velice rychle z Číny zmizí zahraniční investice, a vypukne ekonomický problém. Nemusí to trvat ani 10. let, a Čína bude vypadat ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud se utáhnou kohoutky prodeje do zahraničí, velice rychle z Číny zmizí zahraniční investice, a vypukne ekonomický problém. Nemusí to trvat ani 10. let, a Čína bude vypadat úplně jinak.Skrýt celý příspěvek
Osobne nemám rád tie reči, že po roku 2025 bude toto a do 2030 už bude aj tamto... Autonómne drony, autonómne tanky, autonómne neviditeľné bombardéri, bojové roboty... Kedysi ...Zobrazit celý příspěvek
Osobne nemám rád tie reči, že po roku 2025 bude toto a do 2030 už bude aj tamto... Autonómne drony, autonómne tanky, autonómne neviditeľné bombardéri, bojové roboty...
Kedysi som ako dieťa sledoval taký program, volalo sa to ,,Po roku 2000". Boli tam napríklad bezbolestné injekcie. Prešlo odvtedy 25 rokov a ja som takú bezbolestnú injekciu bez ihly dodnes nikde nevidel.
Stret s Čínou je nezvratný. Bude to konečný zápas o to, ako bude naša civilizácia vyzerať najbližších 100 rokov minimálne. Podobne ako dodnes formuje spoločnosť výsledok druhej svetovej vojny. Prvý rok bojov budeme vidieť na oblohe Raptorov, potom už len F-35 a F-16 a nakoniec po totálnom ekonomickom a ľudskom vyčerpaní zdrojov sa možno dočkáme aj vzdušných súbojov vrtuľových stíhačiek.Skrýt celý příspěvek"Prvý rok bojov budeme vidieť na oblohe Raptorov, potom už len F-35 a F-16 a nakoniec po totálnom ekonomickom a ľudskom vyčerpaní zdrojov sa možno dočkáme aj vzdušných súbojov ...Zobrazit celý příspěvek
"Prvý rok bojov budeme vidieť na oblohe Raptorov, potom už len F-35 a F-16 a nakoniec po totálnom ekonomickom a ľudskom vyčerpaní zdrojov sa možno dočkáme aj vzdušných súbojov vrtuľových stíhačiek.".....hm to skôr prvých 30-40 minút sa nám 100 metrov nad hlavami na pár desatín sekundy rozsvieti pár tisíc nových slniečok a tí "štastlivci" čo prežijú aj druhú a tretiu vlnu, budú mať úplne ale úplne iné starosti ako to či na oblohe ešte lieta nejaký raptor, F-35 alebo aspoň rogalo...Skrýt celý příspěvek
Takto čierne by som to zase nevidel. V druhej svetovej boli dostupné nosiče a možnosti ale chemické zbrane hromadného ničenia sa prakticky vôbec nepoužili. A to dokonca ani vo ...Zobrazit celý příspěvek
Takto čierne by som to zase nevidel. V druhej svetovej boli dostupné nosiče a možnosti ale chemické zbrane hromadného ničenia sa prakticky vôbec nepoužili. A to dokonca ani vo chvíľach smrteľných kŕčov Nemecka.
Vojna sa vedie za určitým účelom. Väčšinou je to získanie územia, surovin alebo inej prevahy. K čomu je niekomu mesačná krajina bez života s rádioaktívnym spádom? Keby sa použili strategické jadrové zbrane tak by celá vojna stratila pôvodný zmysel. Nebolo by o čo bojovať.
Nemyslím si preto, že takýto stret bude znamenať aj jadrovú vojnu. Mimochodom, čítal som takú analýzu, že ak by sme chceli zasiahnuť jadrovou zbraňou všetky trvalo obývané územia na svete, potrebovali by sme 1,2 milióna ks najsilnejšej jadrovej bomby akú má USA vo výzbroji. A to je trvalo obývané len asi 12 percent súše zemského povrchuSkrýt celý příspěvekObávam sa že to vidíš príliš optimisticky. Chemické zbrane sa v druhej svetovej síce nepoužili priamo na bojisku, ale nacisti nimi bez okolkov systematicky vyvražďovali v ...Zobrazit celý příspěvek
Obávam sa že to vidíš príliš optimisticky. Chemické zbrane sa v druhej svetovej síce nepoužili priamo na bojisku, ale nacisti nimi bez okolkov systematicky vyvražďovali v koncentrákoch. V prvej svetovej sa používali relatívne bežne a konieckoncov, aj v druhej svetovej spojenci masovo vraždili nemecké obyvateľstvo zápalnými bombami, čo síce nie je wmd, ale spôsob akým boli použité zodpovedal použitiu zbraní hromadného ničenia. Keby Hitler získal jadrovú zbraň, myslíš že by váhal? McArthura len tak tak ukecali aby atómovky nepoužil v Kóreji. Počas studenej vojny sme boli niekoľkokrát na samej hrane nukleárnej výmeny. V podstate je len náhoda a šťastná zhoda okolností že ten kto mal prst na červenom tlačítku, bol dostatočne duchaprítomný a mal chladnú hlavu. Ak si myslíš že Čína, Rusi alebo USA sa budú pozerať ako prehrávajú vojnu a strácajú svoju štátnosť a to čo ich definuje ako suverénne krajiny a nepoužijú svoje jadrové zbrane, tak si myslím že sa veľmi mýliš. Som si istý že by prišiel najskôr obmedzený jadrový úder, potom odveta, odveta odvety a do pár minút by to skončilo v špirále plnej nukleárnej výmeny.
Všetky obývané územia by samozrejme zasiahnuté neboli, ale euroatlantická/ruská/čínska civilizácia by prestala existovať. Tí čo by prežili by žili vo svete kde by sa znovu umieralo na otravu krvy alebo slepák.Skrýt celý příspěvekNa otravu krvi som skoro umrel aj ja, a to aj bez nukleárnej apokalypsy. Ale to bola moja chyba lebo ja nemám rád lekárov a do nemocnice ma dostala až agónia z bolesti a horúčky ...Zobrazit celý příspěvek
Na otravu krvi som skoro umrel aj ja, a to aj bez nukleárnej apokalypsy. Ale to bola moja chyba lebo ja nemám rád lekárov a do nemocnice ma dostala až agónia z bolesti a horúčky :-)
Asi áno, taká globálna katastrofa by znamenala rozpad noriem a štandardov. Veľa ľudí by miesto chodenia do práce začalo pestovať zemiaky aby mali čo jesť. Niektorí by sa uchýlili k rabovaniu a vraždeniu. Obchody by boli prázdne, pumpy bez PHM a ja by som pravdepodobne zomrel lebo by som nedostal antibiotiká. Tak by to bolo, ale ľudstvo by nakoniec prežilo. A možno aj silnejšie ako predtým. Ale to je už iný príbeh.Skrýt celý příspěvekPetris: "McArthura len tak tak ukecali aby atómovky nepoužil v Kóreji. " Byl odvolán z funkce! To nebyl kamarádský pokec... "Ak si myslíš že Čína, Rusi alebo USA sa budú pozerať ...Zobrazit celý příspěvek
Petris: "McArthura len tak tak ukecali aby atómovky nepoužil v Kóreji. "
Byl odvolán z funkce! To nebyl kamarádský pokec...
"Ak si myslíš že Čína, Rusi alebo USA sa budú pozerať ako prehrávajú vojnu a strácajú svoju štátnosť a to čo ich definuje ako suverénne krajiny"
Což je zajímavý paradox. Když se podíváš kde jsou dnes Němci. Ono změna režimu (konec totality), opravdu neznamená konec světa, jak nám rádi totalitní vůdci opakují.
Miroslav: Problem u JZ není ani tak výbuch, ale to že rozvrátí fungování dané oblasti. Případně zapálí vše na okolo.Skrýt celý příspěvekJirosi: McArthura odvolal Truman z funkcie nie kvôli jeho úmyslom o použití JZ, ale hlavne kvôli tomu že sa začal stavať proti Trumanovy. Doslova bol odvolaný pre "for failing to ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi: McArthura odvolal Truman z funkcie nie kvôli jeho úmyslom o použití JZ, ale hlavne kvôli tomu že sa začal stavať proti Trumanovy. Doslova bol odvolaný pre "for failing to respect the authority of the President, by privately communicating with Congress", teda prekročil čiaru apolitickosti armády a začal konšpirovať.
Príklad s Nemcami je trochu od veci. Jednak na to aby tam došlo k zmene režimu bola nutná práve svetová vojna. A za druhé, Nemci a ich štát sú dnes na rovnakej trajektórii ako kedysi Juhoslávia, či Libanon... Keby mali vtedy nacisti jadrovú zbraň, som si celkom istý že by ju použili, tak ako ju použili USA. Nie je dôvod predpokladať, že v budúcnosti by sa krajiny, politici a vojenskí velitelia zachovali inak.Skrýt celý příspěvek"McArthura odvolal Truman z funkcie nie kvôli jeho úmyslom o použití JZ, ale hlavne kvôli tomu že sa začal stavať proti Trumanovy. " V čem se postavil Trumanovy? V tom, že chtěl ...Zobrazit celý příspěvek
"McArthura odvolal Truman z funkcie nie kvôli jeho úmyslom o použití JZ, ale hlavne kvôli tomu že sa začal stavať proti Trumanovy. "
V čem se postavil Trumanovy? V tom, že chtěl použit JZ...
I kdyby 3. říše Jz měla, použila stejně by prohrála. A časem opět sjednotila, atd...
Rozdíl by byl jen další masakr na víc.Skrýt celý příspěvekMcArthur mal rád agresívne vojenské stratégie. Po jeho vylodení v Inchone donútil svojou úspešnou agresívnou taktikou Číňanov nasadiť niekoľkostotisíc vlastných vojakov do Kóreji a ...Zobrazit celý příspěvek
McArthur mal rád agresívne vojenské stratégie. Po jeho vylodení v Inchone donútil svojou úspešnou agresívnou taktikou Číňanov nasadiť niekoľkostotisíc vlastných vojakov do Kóreji a keď sa táto sila stretla s americkou armádou, bolo jasné že Číňania a kórejské komunistické milície budú schopní, aj keď za cenu obrovských strát, obsadiť väčšinu územia Kóreje a hlavne Trumanovy a jeho ľuďom bolo jasné, že Čína je ochotná a schopná posielať do Kóreje ďalšie a ďalšie tisíce vojakov. Truman ale nechcel veľkú vojnu, chcel zastaviť šírenie komunizmu v Ázii a na to mu stačilo rozdelenie Kóreje na okupačné zóny (pôvodný povojnový plán pre Kóreu s niečím podobným vlastne počítal). Toto ale McArthur nechápal, preňho bolo jeho úlohou poraziť kórejských komunistov a skrz nich Čínu. Preto po nástupe tých cca 300 000 čínskych vojakov a otvorenej podpore Číny pre formujúcu sa KLDR, začal volať po úderoch na vojenskú infraštruktúru v Číne a na severe Kóreje, ktorá tvorila kostru podpory pre ich armádu. To bolo v priamom rozpore s tým čo chcel Truman, teda postupne utlmiť konflikt a kedže McArthur bol americký hrdina, ktorý pre USA znovu dobil Filipíny potom ako ich odtiaľ Japonci vyhnali a mal naozaj veľkú autoritu v armáde aj v americkej spoločnosti, Truman nemal príliš na výber a keď McArthur začal vypisovať listy vplyvným členom Kongresu o potrebe útoku na ciele v Číne, proste ho musel odvolať. Jadrové zbrane v tom samozrejme tiež hrali významnú úlohu, ale McArthur chcel bombardovať Čínu akýmkoľvek spôsobom, či už jadrovo, alebo konvenčne. Posledná kvapka po ktorej ho Truman odvolal bola ale to že sa začal ako vojak miešať do politiky a to spôsobom ktorý bol v priamom rozpore s politikou Trumana.
Áno, to je veľmi pravdepodobné že by Nemci prehrali aj keby mali JZ, lenže dnešné jadrové veľmoci majú tisíce jadrových zbraní a ak dôjde k ich použitiu, nezostane čo ani koho zjednocovať. Nebude to "len ďalší masaker na viac", bude to koniec života ľudstva tak ako ho poznáme posledných 200-300 rokov.Skrýt celý příspěvek
Miroslav Ani ja, ale celé je to o tom kde sa investujú peniaze, čas a skúsenosti. Lebo napríklad, keby sa ľudia chceli dostať čím skôr na Mars, tak by sa tam aj už pravdepodobne ...Zobrazit celý příspěvek
Miroslav
Ani ja, ale celé je to o tom kde sa investujú peniaze, čas a skúsenosti. Lebo napríklad, keby sa ľudia chceli dostať čím skôr na Mars, tak by sa tam aj už pravdepodobne dostali, a to isté platí aj tu. A navyše technológie sa stále vyvíjajú, a každým rokom prichádzajú nové a nové objavy, a to môže spôsobiť to že napríklad o 20 rokov už budú tanky, alebo neviditeľné bombardéry prekonané, a nahradené niečim iným.
A čo sa týka Číny, tak súhlasím, len sa obávam toho že to nemusí skončiť len Čínou, ale že sa do toho môžu zapojiť aj iné krajiny, ako napríklad Irán, India, Rusko atď... , čo by mohlo skončiť veľmi zle...Skrýt celý příspěvekNa let na MARS máme technologie cca o 1970. Bohužel tam nikdo nechce poslat sebevražednou misi. To co nemáme je bezpečný let na MARS, a zpět.
Na let na MARS máme technologie cca o 1970. Bohužel tam nikdo nechce poslat sebevražednou misi. To co nemáme je bezpečný let na MARS, a zpět.
Jirosi,
Ten Mars bol len príklad, aby všetci pochopili čo myslím, a keby sa chcelo tak by sa aj ten problém o ktorom hovoríš vyriešil, ako to bolo napríklad pri mesiaci.Jirosi,
Ten Mars bol len príklad, aby všetci pochopili čo myslím, a keby sa chcelo tak by sa aj ten problém o ktorom hovoríš vyriešil, ako to bolo napríklad pri mesiaci.Jenže problém, z letem na Měsíc je, že se to nevyřešilo. NASA to riskla. A protože tam nic není, tak se to dál neřeší. Obrana a ochrana je priorita, vždy bude. Tam není možné to ...Zobrazit celý příspěvek
Jenže problém, z letem na Měsíc je, že se to nevyřešilo. NASA to riskla. A protože tam nic není, tak se to dál neřeší.
Obrana a ochrana je priorita, vždy bude. Tam není možné to nevyřešit. Svět je plný lidí co se chtějí obohatit na úkor druhých.Skrýt celý příspěvekJirosi, Nabudúce radšej žiadne príklady typu Mars nenapíšem, lebo mojím cieľom nebolo hovoriť o Marse a to či sa tam ľudia mohli dostať alebo nie, ale o tom že skoro každý problém ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi,
Nabudúce radšej žiadne príklady typu Mars nenapíšem, lebo mojím cieľom nebolo hovoriť o Marse a to či sa tam ľudia mohli dostať alebo nie, ale o tom že skoro každý problém sa dá vyriešiť keď sa chce, a aby to všetci ľahšie pochopili tak som použil ako príklad Mars.Skrýt celý příspěvek
Že je střet "nezvratný" tady bylo i na začátku studené války. Docela mě takové uvažování děsí. Protože jestli je střet nezvratný tak je jedině logické začít bojovat teď, když má ...Zobrazit celý příspěvek
Že je střet "nezvratný" tady bylo i na začátku studené války. Docela mě takové uvažování děsí. Protože jestli je střet nezvratný tak je jedině logické začít bojovat teď, když má USA a jeho spojenci ještě převahu. Ale na to je již asi taky pozdě. Čína už je silná a pochybuji, že by USA byly schopny přesvědčit spojence o správnosti tohoto boje.Skrýt celý příspěvek
No pokiaľ si bude Čína aj naďalej nárokovať nato čo jej nepatrí, tak ten stret pravdepodobne bude, ale otázka je či to bude napríklad bitka o pár ostrovov, alebo ak to trochu ...Zobrazit celý příspěvek
No pokiaľ si bude Čína aj naďalej nárokovať nato čo jej nepatrí, tak ten stret pravdepodobne bude, ale otázka je či to bude napríklad bitka o pár ostrovov, alebo ak to trochu preženiem, o celý svet.Skrýt celý příspěvek
Omezené válce s USA-Čína nevěřím. Podle mně buď konflikt nebude a nebo to bude na život a na smrt. Ale spíše nebude. Americké firmy mají v Číně proinvestovaných moc peněz. ...Zobrazit celý příspěvek
Omezené válce s USA-Čína nevěřím. Podle mně buď konflikt nebude a nebo to bude na život a na smrt. Ale spíše nebude. Americké firmy mají v Číně proinvestovaných moc peněz.
Nedívám se na to jen z vojenského hlediska. Když se na to podíváte z ekonomického a politického hlediska tak nevidím jak by USA velkou válku vyhrát. Vojensky ano, ale co by mohly USA politicky označit za vítězství?
Řekněme Irák. USA vyhrály válku. Obsadily Irák. Dá se to co je teď v Iráku označit za Americké vítězství?Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...