F-35, PCA, B-21: Americká bojová letadla budoucnosti za stovky miliard dolarů
- 16. 12. 2018
- 37 komentářů
- Jan Grohmann
Rozpočtový úřad amerického Kongresu CBO (Congressional Budget Office) vydal před týdnem rozpočtovou studii The Cost of Replacing Today’s Air Force Fleet. Studie řeší akviziční náklady americké letectva (USAF) až do roku 2050. Například vyvíjená stíhačka šesté generace PCA (Penetrating Counter Air) může stát až 300 milionů dolarů (6,84 miliardy Kč).
Jak uvádí zpráva CBO, ve výzbroji USAF se nachází okolo 5600 nejrůznějších letadel, z toho 2000 stíhaček a útočných letounů, 150 bombardérů, 1100 dopravních letadel, 450 tankerů, 500 letounů určených pro průzkum a radioelektronický boj (REB), 1200 cvičných letadel a 150 vrtulníků a konvertoplánů.
Řada letadel má stáří téměř 60 let (tankery KC-135) a mnoho dalších letadel, jako stíhačky F-15C/D, F-15E, F-16C/D, dopravní C-130 a bombardéry B-1B se blíží ke konci své životnosti. Nejpočetněji zastoupená jsou letadla stará 26 až 30 let.
Do roku 2050 většinu klasických stíhaček a bombardérů nahradí letouny nové generace. Páteří USAF se stanou víceúčelové stíhačky F-35A Lightning II (náhrada za A-10 a F-16), stíhačka šesté generace pro vybojování vzdušné nadvlády PCA (náhrada za F-15C/D a F-22A) a bombardér B-21 Raider (náhrada za B-1B a zřejmě i B-52).
V případě dopravních letadel se bude USAF v dalších letech spoléhat na turbovrtulové C-130J Super Hercules a zatím neohlášeného nástupce strategických dopravních letadel C-17 Globemaster III (zařazení do služby od roku 2037). Jádrem tankovací flotily se stanou letouny KC-46A Pegasus. Všechny v posledních dvou odstavcích zmíněné letouny spotřebují 85 % všech akvizičních výdajů USAF až do roku 2050.
Pro pořádek uveďme, že USAF stále počítá s nákupem zhruba 300 lehkých letadel LAA (Light Attack Aircraft) za jednotkovu cenu 23 milionů dolarů. LAA mají nahradit úkoly A-10 v misích, kde se nepředpokládá působení moderní protivzdušné obrany (PVO).
Generační výměna letadel si vyžádá stovky miliard dolarů. Podle CBO letectvo na nákup nových letadel v 20. letech vynaloží 15 miliard dolarů ročně, v 30. letech 23 miliard ročně a ve 40. letech 15 miliard ročně (v cenách 2018). Pro představu, mezi roky 1980 a 2017 letectvo vydávalo na nákup nových letounů průměrně 12 miliard dolarů ročně (v cenách 2018).
Dodejme, že jde spíše o řadové odhady než o exaktní výpočet nákladů. Výpočet CBO počítá s tím, že USAF začne nahrazovat letouny na konci jejich životnosti stylem „jedno nové za jedno staré“. Může ale dojít k vyřazení letounů bez náhrady (úkoly převezmou jiné platformy) nebo dojde k prodloužení životnosti vyřazovaných letadel.
Roční náklady USAF na nákup nových letadel mezi roky 1980 - 2018 (ceny 2018). / CBO
Navíc USAF si pohrává s myšlenkou, že jednotlivé úkoly nebude vykonávat jediná platforma, ale více spolupracujících letadel. Každá platforma bude zodpovědná za konkrétní úkol ‒ např. k „velitelskému“ F-35A se mohou podle mise připojit specializované drony určené k vedení boje vzduch-vzduch, vzduch-země či k vedení REB či průzkumu.
Do roku 2050 nejdražšími projekty USAF bude nákup letadel F-35A a PCA. Od roku 2024 USAF každý rok získá 60 F-35A. S poslední dodávkou v roce 2044 ve výzbroji USAF najdeme 1763 F-35A. CBO počítá s jednotkovou nákupní cenou za F-35A 94 milionů dolarů.
V roce 2030 (pravděpodobně ale o několik let později) vstoupí do služby nový stíhač PCA. O podobě a schopnostech letounu nejsou žádné informace, ale základní úkol je jasný ‒ zajistit absolutní vzdušnou nadvládu v prostředí, kde působí špičková nepřátelská PVO.
Roční náklady na nákup nových letadel mezi roky 2019 - 2020. / CBO
PCA získá větší nosnost a dolet než současný F-22A, protože hlavní oblastí působení budou rozlehlé vody Jihočínské moře. Dodejme, že bojový rádius F-22A se zbraněmi uvnitř je 852 km (z toho 185 km nadzvukovou rychlostí).
Jednou z možností jak zvýšit dolet je například odstranit svislé ocasní plochy (viz obrázek v úvodu), což se pozitivně odrazí na nižším aerodynamickém odporu a hmotnosti letounu, včetně lepšího stealth. Podle studie Aerodynamic, stability and flying quality evaluation on a small blended wing-body aircraft with canard foreplanes mohou letouny konstrukce samokřídla BWB (Blended Wing Body) mít teoreticky až o 30 % menší spotřebu paliva.
„Letouny PCA získají pravděpodobně větší rozsah a užitečné zatížení, stejně jako lepší stealth a senzory než dnešní F-22; tyto charakteristiky umožní provádět operace v prostředí se špičkovými systémy PVO, které, jak DoD [americké ministerstvo obrany] věří, Čína, Rusko a další potenciální protivníci zavedou v budoucnu,“ stojí ve studii CBO.
USAF plánuje první PCA získat v roce 2030 a do roku 2050 zařadí do výzbroje 414 těchto strojů. Pokud se časová linka dodrží, USAF zařadí PCA do výzbroje jen pár let poté (cca 5 let), co Rusko začne masověji zavádět letouny Su-57 do výzbroje.
PCA v důsledku nahradí na 400 letadel F-22A a F-15C/D. Cena jednoho PCA podle CBO dosáhne okolo 300 milionů dolarů. Jak ale studie CBO sama přiznává, jde o přibližný odhad.
Roční akviziční náklady šesti nejdražích leteckých platforem mezi roky 2019 - 2050. / CBO
Zatím není jasné, zda PCA bude jedna nebo dokonce více platforem (viz výše). Nicméně USAF již na vývoj PCA vyčleňuje miliardy dolarů ‒ pro fiskální rok (FY) 2019 USAF žádá na vývoj PCA 504 milionů dolarů, v FY2020 1,4 miliardy dolarů a pro FY2022 3,1 miliardy dolarů.
Dodejme, že nový strategický bombardér B-21 Raider má stát okolo 550 milionů dolarů a se vstupem do služby se počítá v roce 2025. USAF chce minimálně 80 až 100 nových bombardérů B-21 Raider, ideálně až 200 bombardérů.
Páteř USAF mezi roky 2030 až 2050 tedy bude tvořit:
+ 1763 víceúčelových stíhaček F-35A Lightning II;
+ 414 stíhaček pro vybojování vzdušné nadvlády PCA;
+ 80 až 200 strategických bombardérů B-21 Raider.
Zdroj: The Cost of Replacing Today’s Air Force Fleet
Související články
Stíhačky šesté generace podle Northrop Grumman
Americká firma Northrop Grumman představila dva koncepty stíhaček šesté generace - pro program F-X ...
- 15.12.2015
- 43 komentářů
- Jan Grohmann
B-21 Raider: Víceúčelový výškový stealth bombardér
Informací o vyvíjeném americkém bombardéru B-21 Raider je poskrovnu. Zveřejněné koncepční obrázky ...
- 08.10.2017
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
Air Force 2030: Budoucnost války podle amerického letectva
Výzkumné laboratoře amerického letectva AFRL (Air Force Research Laboratory) zveřejnily koncepční ...
- 28.03.2018
- 14 komentářů
- Jan Grohmann
Evropská stíhačka šesté generace
Francie a Německo začnou společně vyvíjet nástupce stíhaček Eurofighter Typhoon a Dassault Rafale. ...
- 09.04.2018
- 61 komentářů
- Jan Grohmann
Úplně nechápu tak brzkou náhradu C-17. Menší, starší a míň spolehlivý C-130 se dočkaly 10 modernizačních balíčků a C-17 u který se dá spořit palivo uplatněním MIF (Mission Index ...Zobrazit celý příspěvek
Úplně nechápu tak brzkou náhradu C-17. Menší, starší a míň spolehlivý C-130 se dočkaly 10 modernizačních balíčků a C-17 u který se dá spořit palivo uplatněním MIF (Mission Index Flying) i $AVE (Surfing Aircraft Vortices for Energy) se rovnou počítá s náhradou... ano X-48 je asi úspornější, ale i tak bych spíš čekal náhradu C-130 letadlem typu X-48 a modernizační balíček pro C-17.Skrýt celý příspěvek
Mě přijde až neuvěřitelné, kolik projektů nejenže dokáží Američané ufinancovat, ale zároveň v jakých počtech je dokáží zavádět do výzbroje. A to v rámci všech složek armády.
Mě přijde až neuvěřitelné, kolik projektů nejenže dokáží Američané ufinancovat, ale zároveň v jakých počtech je dokáží zavádět do výzbroje. A to v rámci všech složek armády.
A to je právě rozdíl mezi velmocí a Ruskem - jedny na to (možná) mají a druzí předvádějí modely :-)
Ten rozdíl tvoří fungující ekonomika a vědecko-výzkumná síla.A to je právě rozdíl mezi velmocí a Ruskem - jedny na to (možná) mají a druzí předvádějí modely :-)
Ten rozdíl tvoří fungující ekonomika a vědecko-výzkumná síla.a to zpráve zmiňuje jen USAF, námořnictvo má vlastní plány s jiným strojem 6. generace (byť nějaké prvky budou asi stejné s PCA). Zde ale jsou i jiné časové plány. Osobně jsem ...Zobrazit celý příspěvek
a to zpráve zmiňuje jen USAF, námořnictvo má vlastní plány s jiným strojem 6. generace (byť nějaké prvky budou asi stejné s PCA). Zde ale jsou i jiné časové plány. Osobně jsem hodně zvědavý na vyvíjený námořní výsadkový transportér a nástupce Bradleye (jak bude řešený pohon a výzbroj).Skrýt celý příspěvek
USA to ale táhnou všechno na dluh, takže se jim na to skládá celý svět. Jen doufám, že nějaký další prezident to neotočí a nezačnou ten svůj mega dluh splácet - to by byla šílená ...Zobrazit celý příspěvek
USA to ale táhnou všechno na dluh, takže se jim na to skládá celý svět.
Jen doufám, že nějaký další prezident to neotočí a nezačnou ten svůj mega dluh splácet - to by byla šílená krize.
Rusko postupuje podstatně skromněji a udržuje si nízké zadlužení.Skrýt celý příspěvekPokud se na to USA skládá celý svět, tak Rusku to do posledního Rublu platí Evropa srze suroviny. A pokud by byl Dolar, tak super výhodná měna proč ji používají krom rozvojových ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud se na to USA skládá celý svět, tak Rusku to do posledního Rublu platí Evropa srze suroviny. A pokud by byl Dolar, tak super výhodná měna proč ji používají krom rozvojových zemí jen USA?
Výšku zadlužení posuzuje trh skrze cenu za kterou je ochoten půjčovat(úrok).
A tam mi nepřide, že by se do Ruska hrnuli investoři mu půjčit.Skrýt celý příspěvekChceš říci, že Rusko ty suroviny nedodává? Nebo že jsou stejně všech (obyvatel Země) a máme právo (silnějšího) si je vzít bez placení? Já tam vidím drobný rozdíl v tom, že do USA ...Zobrazit celý příspěvek
Chceš říci, že Rusko ty suroviny nedodává? Nebo že jsou stejně všech (obyvatel Země) a máme právo (silnějšího) si je vzít bez placení?
Já tam vidím drobný rozdíl v tom, že do USA se cpou peníze (i ČNB v rámci svých slavných intervencí nakupovala dluhopisy USA) a ty mizí v černé díře bez naděje na splacení jiné, než nově natištěným / vypůjčeným dolarem. Dostáváme za to samozřejmě ujištění o tom, že patříme k západu a na USA se můžeme vždy spolehnout.Skrýt celý příspěvek
"USA to ale táhnou všechno na dluh, takže se jim na to skládá celý svět."
...hlavně čeští důchodci a rozumradové, ti drží americký špinavý dolar nad vodou...!"USA to ale táhnou všechno na dluh, takže se jim na to skládá celý svět."
...hlavně čeští důchodci a rozumradové, ti drží americký špinavý dolar nad vodou...!
"Cena jednoho PCA podle CBO dosáhne okolo 300 milionů dolarů."
Tak kluci se toho nebojí. Zase lepší než si lhát a pak snižovat počet strojů, aby nerostly náklady."Cena jednoho PCA podle CBO dosáhne okolo 300 milionů dolarů."
Tak kluci se toho nebojí. Zase lepší než si lhát a pak snižovat počet strojů, aby nerostly náklady.To je európska špecialita. Zafinancovať extrémne drahý projekt, potom osekať plánovaný odber na polovicu kvôli vysokej jednotkovej cene aby výsledná cena ešte vzrástla až sa stane ...Zobrazit celý příspěvek
To je európska špecialita. Zafinancovať extrémne drahý projekt, potom osekať plánovaný odber na polovicu kvôli vysokej jednotkovej cene aby výsledná cena ešte vzrástla až sa stane projekt nerentabilný.
Mimochodom, s F-22 sa po roku 2030 už neráta?
Givicz: Nemyslím, že Rusko má na to aby ekonomicky ohrozilo USA. Rusko nie je žiaden ekonomický gigant. Nemá vysoké HDP na hlavu a ani závratný počet obyvateľov ktorí by boli schopní kumulovať väčšie zdroje ako v Číne. Keby na to Rusi mali tak už 30 rokov by nerecyklovali SU-27 na SU-30, SU-34, SU-35, SU-33...Skrýt celý příspěvekTak F-22 už má svůj věk ale bude asi nějaký čas sloužit souběžně s PCA. Nejdřív asi budou nahrazené F-15 a F-22 až nakonec (do 2050)
Tak F-22 už má svůj věk ale bude asi nějaký čas sloužit souběžně s PCA. Nejdřív asi budou nahrazené F-15 a F-22 až nakonec (do 2050)
V současnosti neexistuje žádný konkurenční stroj, který by dokázal odpověďet na F-22. Materiálově a konstrukčně vyspělejší, než moderní F-35. Absolutní zákaz vývozu má své ...Zobrazit celý příspěvek
V současnosti neexistuje žádný konkurenční stroj, který by dokázal odpověďet na F-22. Materiálově a konstrukčně vyspělejší, než moderní F-35. Absolutní zákaz vývozu má své opodstatnění, obdobně jako B2 Spirit.
Nenechte se mýlit, F/A-22 Block4 disponuje novými radary (evoluce radaru APG-77v1) a moderní výkonou avionikou. I bez modernizace, hravě překoná APG-81 instalovaným na F-35 ve schopnostech zachytit, identifikovat a zničit libovolný vzdušný cíl. Logický důsledek rozdílné filozofie obou strojů, protože F-22 byl navržený za jediným účelem - vzdušnou dominanci. Block4 už by sice měl uměl i přesné bombardování, ale primární role se nezměnila, kdežto F-35 je především víceúčelový bojový letoun, nikoliv čistokrevný stíhač.
Minimálně ještě jedna velká modernizace bude, protože ve vývoji jsou nové radary (Raytheon snad už má protorypy leteckého AESA o 3000 - 3800 modulech s hmotností 6-7g@5W s pokrytím 120°) a běhá tu drb o dalších možnostech využítí 800 - 1000 modulových bloků do křídel a stabilizátorů.
F-22 ještě odpískáná není, naopak bude sloužit i jako pískoviště pro otestování budoucích projektů.Skrýt celý příspěvek
Euro specialita je 10 let žvanění o důležitosti spolupráce, semknutí, partnerství a úsměvy do objektivu. V zákulisí se bodá do zad a podráží nohy, protože jde především o voliče, ...Zobrazit celý příspěvek
Euro specialita je 10 let žvanění o důležitosti spolupráce, semknutí, partnerství a úsměvy do objektivu. V zákulisí se bodá do zad a podráží nohy, protože jde především o voliče, nikoliv o obranu.
AA (Itálie) byla odpovědná výhradně za výrobu levého křídla (Španělé vyrábějí pravé křídlo), nicméně okusit tu atmosféru byla léčebná kůra. Jak se spojí slova Euro a spolupráce v jedné větě, tak se jedná o učebnicový příklad neschopnosti, podrazů a nemohoucnosti. Itálie se Španělskem vyvinuli nové technologie v lepení (samo o sobě se ušetřilo 5280 nýtů v každém křídle u původního T1 oproti konvečnímu nýtování) a bylo by možné ještě snížit hmotnost. Italové pro, španělé pro, britové pro, ... skopčáci proti (T2). Typhoon mohl být špičkovým letounem, ale to byste musel okamžitě zavádět plošný odstřel politiků, potom by to šlo hned a okamžitě. Nečekalo by se 20 let na zavedení na nástupce 360°Pirate (prototypy existovali už v roce 1999).
Evropskou specialitou je schopnost zničit nezničitelné.Skrýt celý příspěvekvěřím že stíhačka bude primárně v režiji Francouzů a jejich Dassaultu (drony zas Airbusu), čímž by se alespoň podařilo ty tlaky eliminovat - doufám .))
věřím že stíhačka bude primárně v režiji Francouzů a jejich Dassaultu (drony zas Airbusu), čímž by se alespoň podařilo ty tlaky eliminovat - doufám .))
Tak ideálom je 200 kusov B21 ...Usa sa pripravujú na vojnu proti Číne ? Lebo je to nejako priveľa aj na Usa.
Tak ideálom je 200 kusov B21 ...Usa sa pripravujú na vojnu proti Číne ? Lebo je to nejako priveľa aj na Usa.
No ono je logicke se pripravovat na stret s nejsilnejsim moznym protivnikem. Jak to dopada, kdyz se na to kasle ukazuje minulost vic nez dokonale.
No ono je logicke se pripravovat na stret s nejsilnejsim moznym protivnikem. Jak to dopada, kdyz se na to kasle ukazuje minulost vic nez dokonale.
No na prípravu s najsilnejším je podzemný bunker a ak sa niečo udeje tak prísť na svet po 50 rokoch, . No s reálnym je naučiť sa bojové umenie a nechodiť tam kam to nie je vhodné.
No na prípravu s najsilnejším je podzemný bunker a ak sa niečo udeje tak prísť na svet po 50 rokoch, . No s reálnym je naučiť sa bojové umenie a nechodiť tam kam to nie je vhodné.
Dnes sa tie high-tech technológie dosť prenášajú do ceny. 100 kusov, jednotková cena 300M a 200 ks á 200M. Vraziť do vývoja 50G a vyrobiť 10 kusov, to je skutočne hlúposť
Dnes sa tie high-tech technológie dosť prenášajú do ceny. 100 kusov, jednotková cena 300M a 200 ks á 200M. Vraziť do vývoja 50G a vyrobiť 10 kusov, to je skutočne hlúposť
vypadá to, že Rusové Američany uzbrojí ... toto napsal prezident USA jak jinak na Twiter Donald J. Trump I am certain that, at some time in the future, President Xi and I, ...Zobrazit celý příspěvek
vypadá to, že Rusové Američany uzbrojí ... toto napsal prezident USA jak jinak na Twiter Donald J. Trump
I am certain that, at some time in the future, President Xi and I, together with President Putin of Russia, will start talking about a meaningful halt to what has become a major and uncontrollable Arms Race. The U.S. spent 716 Billion Dollars this year. Crazy!
https://twitter.com/realDonald... Skrýt celý příspěvekTak rusove amiky nemuzou uzbrojit ani kdyby chteli - i kdyby amici osekaly planovany napup techniky na 1/3..porad by kupovaly nasobne vic moderni a nove techniky nez rusove.
Tak rusove amiky nemuzou uzbrojit ani kdyby chteli - i kdyby amici osekaly planovany napup techniky na 1/3..porad by kupovaly nasobne vic moderni a nove techniky nez rusove.
myslel jsem to finančně ... Rusové mají přebytkový rozpočet .... USA má rozpočet silně deficitní.... rozpočet armády chtějí zvyšovat na 750 mld. USD.. za listopad rekordní deficit ...Zobrazit celý příspěvek
myslel jsem to finančně ... Rusové mají přebytkový rozpočet .... USA má rozpočet silně deficitní.... rozpočet armády chtějí zvyšovat na 750 mld. USD..
za listopad rekordní deficit rozpočtu..
USA vykazují největší rozpočtový deficit za listopad
https://www.zerohedge.com/news... Skrýt celý příspěvekUSA každý rok vykazují rekordní... říká se tomu "inflace" .... A mít přebytkový rozpočet můžeš ve dvou případech: A - máš vše pokryto a si skvělí hospodář B - skrouhneš co jde a ...Zobrazit celý příspěvek
USA každý rok vykazují rekordní... říká se tomu "inflace" ....
A mít přebytkový rozpočet můžeš ve dvou případech:
A - máš vše pokryto a si skvělí hospodář
B - skrouhneš co jde a pak před sebou jen valíš sněhovou kouli zanedbaných investic, mandatorních výdajů. Což se zase odrazí na nižším výkonem ekonomiky jako takové, atd., atd., .... prostě cesta do pekla. "Ruská cesta"Skrýt celý příspěvekPozor, v rozpočtu se kupříkladu přijatý úvěr projevuje jako příjem. Takže přebytkový rozpočet může zároveň znamenat růst dluhů. Výdaj je to až ty dluhy zaplatím. Rusko má vládní ...Zobrazit celý příspěvek
Pozor, v rozpočtu se kupříkladu přijatý úvěr projevuje jako příjem. Takže přebytkový rozpočet může zároveň znamenat růst dluhů. Výdaj je to až ty dluhy zaplatím.
Rusko má vládní dluh 12,6% HDP.
https://tradingeconomics.com/r...
USA jej mají samozřejmě mnohem vyšší, asi 8x, ale není pravda, že by rozpočet Ruska byl v reálných číslech přebytkový.
Důležitou položkou je pak reálný příjem. A že je ten americký nesrovnatelně vyšší, o tom asi nebude sporu, že?Skrýt celý příspěvek
No uzbrojenie je samozrejme blbosť. To je ťažko možné. Ani ZSSR nebolo uzbrojené. To sa len dobre číta, ale reálne sa to nestalo. To je však iná téma. Ak by USA osekali ...Zobrazit celý příspěvek
No uzbrojenie je samozrejme blbosť. To je ťažko možné. Ani ZSSR nebolo uzbrojené. To sa len dobre číta, ale reálne sa to nestalo. To je však iná téma.
Ak by USA osekali nákup na tretinu tak by to bola pre USA katastrofa. USA zvyšujú rozpočet na obranu a majú ho obrovský. Ich rozpočet rastie , ale stále nie je nastavený na nové hrozby. F-35ky a nové lode sú ok, ale tu sa vytvárajú nové hrozby a to čo zavádzajú už nebude stačiť a už ani nestačí. USA stále vedú veľkú vojnu s armádami minulými . Čína vyrába moderné lode ako Baťa cvičky a Rusko buduje pozemné vojsko a to cvičené a modernizované.Skrýt celý příspěvekA proc si myslis ze osekani nakupu/rozpoctu armady by byo pro ekonomiku usa katastrofa ? Jiste, vyrobci by z toho nebyly nadseni, ale to je asi tak vse. A pokud si presvedcen ze ...Zobrazit celý příspěvek
A proc si myslis ze osekani nakupu/rozpoctu armady by byo pro ekonomiku usa katastrofa ?
Jiste, vyrobci by z toho nebyly nadseni, ale to je asi tak vse.
A pokud si presvedcen ze zbrojni prumysl je kriticky pro ekonomiku usa..zamysli se - rusko na zbrojeni/armadu vydava zhruba o 72% vic nez usa. Brano samozrejme v pomeru k HDP, ne v absolutnich cislech.
Cili jaky by asi tak byl rusky krach, kdyby rusove nakoupily jen 3 armaty misto 10 ? ci zmodernizovaly jen 100 t-72 (50 let starych) misto 300.Skrýt celý příspěvek
"Rusové Američany uzbrojí "
...polofeudální loser jako rusko nikoho nezajímá, je to hospodářsky Itálie s JZ. Tady se do budoucna hraje o poměřování sil s Čínou."Rusové Američany uzbrojí "
...polofeudální loser jako rusko nikoho nezajímá, je to hospodářsky Itálie s JZ. Tady se do budoucna hraje o poměřování sil s Čínou.
Jsem opravdu zvědavý, s čím přijde Dassault. Asi to nebude tak top mašina jako PCA, ale doufám že se pochlapí. Pořád doufám, že se k projektu nakonec pripojí britové s jejich ...Zobrazit celý příspěvek
Jsem opravdu zvědavý, s čím přijde Dassault. Asi to nebude tak top mašina jako PCA, ale doufám že se pochlapí. Pořád doufám, že se k projektu nakonec pripojí britové s jejich Tempestem. Ne třeba úplné sloučení projektů, ale spíš využití některých konstrukčních řešeníSkrýt celý příspěvek
Ja tiež vždy verím v EU a potom som zase sklamaný. Viem ako by to tu mohlo fungovať a potom zistím ako to tu funguje. Kde sú roky minulé.
Ja tiež vždy verím v EU a potom som zase sklamaný. Viem ako by to tu mohlo fungovať a potom zistím ako to tu funguje. Kde sú roky minulé.
Nejdříve by měli vyřešit F35 https://www.dailymail.co.uk/ne... Možná PCA už nebude ...Zobrazit celý příspěvek
Nejdříve by měli vyřešit F35
https://www.dailymail.co.uk/ne...
Možná PCA už nebude VLO.Skrýt celý příspěvekNení co řešit. Rozhodně ne ve velkém. Drobné závady se řeší, údržba celkově je rychlejší a levnější než u ostatních tipů letadel. Za mě dobrý. A na PCA se moc těším. Ostatní státy ...Zobrazit celý příspěvek
Není co řešit. Rozhodně ne ve velkém. Drobné závady se řeší, údržba celkově je rychlejší a levnější než u ostatních tipů letadel. Za mě dobrý.
A na PCA se moc těším. Ostatní státy vykřikujou do světa co mají, co vyvíjejí, na čem se pracuje. A amík najednou vyjede z hangáru s novým érem. Jsem zvědavej.Skrýt celý příspěvekto jo, už u B21 se mluví o tom, že budou s informacemi o vyvíjených letounech mnohem skoupější. Prý totiž moc radí konkurenci, jaký bude trend. Ono se není moc co divit, když v ...Zobrazit celý příspěvek
to jo, už u B21 se mluví o tom, že budou s informacemi o vyvíjených letounech mnohem skoupější. Prý totiž moc radí konkurenci, jaký bude trend. Ono se není moc co divit, když v Číně už pracují na vlastní obdobě Raideru, která je originálu asi až moc podobná a ani bych se nedivil, kdyby jej představili dřív než američané :D
u PCA si dají asi ještě víc pozor.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...