Možný zlom v syrské občanské válce?
- 24. 6. 2015
- 118 komentářů
- Mgr. Václav Kopecký
V relativně nepřehledné situaci syrské občanské války došlo v březnu 2015 k možná zásadní události, která by mohla významně změnit její dosavadní průběh. Onou událostí bylo zformovaní koalice islamistických skupin v severní Sýrii, které se spojily 24. března pod názvem Jaysh al-Fateh (do ang. překládáno jako Army of Conquest). Tato koalice vznikla spojením radikálních i umírněných islamistických opozičních skupin, avšak bez účasti skupiny Islámský stát (IS).
Koalice Jaysh al-Fateh, která údajně disponuje 12 000 - 15 000 bojovníky, je vedena skupinou an-Nusra, jenž je oficiálním zastoupením Al-Qaidy v Sýrii. Nejvýznamnější skupinou koalice je už zmiňovaná fronta an-Nusra, v jejímž čele stojí Abu Muhammad al-Julani. Dalšími členy uskupení Jaysh al-Fateh jsou skupiny Jund al-Aqsa, Ahrar al-Sham, Liwa al-Haqq, Jaysh al-Sunna, Ajnad al-Sham a Faylaq al-Sham.
Jaysh al-Fateh také spolupracuje s dalšími opozičními frakcemi jako Islámská armáda (ve městě Jisr al-Shughur bojovali společně proti vládním jednotkám a v severním Aleppu bojují proti IS). Jednotlivé skupiny koalice dostávají značnou podporu ze zahraničí, například Faylaq al-Sham ze Saudské Arábie a Ahrar al-Sham z Turecka.
Podmínky pro vznik
V syrské občanské válce působí velké množství skupin, které bojují jak mezi sebou, tak proti režimu prezidenta Asada. Snaha spojit více skupin a sjednotit opozici existuje už od počátku války, ale prozatím se to však nepodařilo. Zejména mezi islamistickými skupinami, které nespolupracují s prozápadní opozicí, došlo k zásadnímu rozkolu, když se proti sobě postavili dva největší rivalové IS a an-Nusra. Obě tyto skupiny zastávají odlišnou politiku a postupy.
Zásadním faktem pro vznik koalice je politika fronty an-Nusra. Na rozdíl od IS, který požaduje, aby se k němu další skupiny přidaly a plně se mu podřídily a tím se i de facto zapojily do jeho řad, má zcela odlišný přístup. Nesnaží se primárně další islamistické skupiny pohltit, ale jde formou spolupráce. Podle vyjádření jejích vůdce al-Julaniho, an-Nusra uznává ostatní islamistické skupiny, i když nezastávají striktně její pohled na svět, a je připravená s nimi spolupracovat v boji proti Asadovi i IS.
Tento postoj vychází z nařízení, které vydal vůdce Al-Qaidy dr. Zawahiri, který už v lednu 2014 vyzval jednotlivé džihádistické skupiny ke spolupráci. Ideovou podporu získala koalice také od syrského šejka Abdallaha Muhammada al Muhaysiniho, který je významným a vlivným džihádistickým ideologem dlouhodobě spolupracujícím s an-Nusrou.
K dobrému fungování koalice přispívá také úspěšná spolupráce mezi skupinami a jejich společná kooperace v plánování i provádění bojových akcí. Zejména díky zdrojům, kterým An-Nustra disponuje, má koalice přístup ke zbraním a munici, které by se k menším skupinám bojujícím samostatně hůře dostávaly. IS dokonce obvinil Turecko, Saudská Arábii a Katar, že koalici Jaysh al-Fateh zásobuje zbraněmi.
Objevily se indicie, že samotný vznik koalice je důsledkem dohody zahraničních sponzorů jednotlivých skupin, kteří tak reagovali na větší zapojení Íránu do konfliktu v Iráku. Katar, Turecko a Saudská Arábie, tři nejvýznamnější zahraniční hráči v Sýrii se údajně zalekli íránské rozpínavosti a spojili své síly s cílem vytvořit jednotnou koalici, která by oslabila damašskou vládu a tím i íránské pozice.
To může dokládat i prohlášení jednoho z členů koalice, skupiny Faylaq al-Sham, kterou v květnu veřejně podpořila Saudská Arábie v její kampani proti šíitským rebelům v Jemenu, a také blízké vztahy tureckých tajných služeb se skupinou Ahrar al-Sham, kterou Turecko skrytě vyzbrojuje. Objevily se však také prohlášení bojovníků z an-Nusry a dalších skupin, že tyto spekulace jsou neopodstatněné a vznik koalice je důsledkem společné snahy spolupracovat na porážce Asada a ne vlivem zahraničních hráčů.
Dalším důležitým faktorem pro úspěch koalice je podle některých zdrojů porážka částí skupin podporovaných USA, konkrétně Harakat Hazm a Syrské revoluční fronty, v listopadu 2014. An-Nusra a její spojenci tak mohli uvolnit síly vázané na boj s těmito skupinami pro ofenzívu proti Asadovi. Likvidace těchto skupin také přinesla an-Nusře další benefit a to v podobě zbraní, které ukořistila. Jedná se zejména o zbraně západní provenience, mezi kterými jsou i střely TOW. Jejich používání bojovníky an-Nusry je doloženo např. v bojích o Idlib v březnu 2015.
Boje o Idlib
Informace o plánování ofenzívy koalice Jaysh al-Fateh v severosyrské provincii Idlib se objevovaly v prvních měsících roku 2015. Konkrétnějších podob začaly nabývat v druhé polovině března 2015, kdy bylo jasné, že hlavním cílem bude dobytí (v rétorice povstalců osvobození) města Idlibu a následně celé stejnojmenné provincie.
Křest ohněm zažila koalice 24. března, v den svého vyhlášení, kdy začal útok na město Idlíb nasazením sebevražedných útočníků. Koalici se tak dočasně podařilo ovládnout některé vládní budovy ve městě. An-Nusra také zveřejnila videa z bojů v Idlibu, kde je zachyceno hojné používání střel TOW proti vládním postavením a obrněné technice.
O tři dny později se podařilo rebelům ovládnout velkou část checkpoitů v okolí města a vládním silám hrozilo obklíčení v centru Idlibu. Díky kombinaci mohutných sebevražedných útoků a likvidaci vládních tanků protitankovými střelami donutili povstalci vládní vojska k částečnému ústupu. Už následujícího dne se objevily videa a fotky slavících bojovníků Jaysh al-Fateh z centra Idlibu.
Další útok byl vedený na vojenskou základnu Al-Qarmeed, kde se odpálil sebevražedný útočník z an-Nusra, který k útoku použil obrněné vozidlo naplněné výbušninami.
Postup islamistů neustal ani po obsazení města. Rebelové ukořistili velké množství zbraní, za zmínku stojí zejména tanky T-55, a pokračovali v ofenzivě proti vládním vojskům. Na konci dubna padlo město Jisr Al Shughur, klíčový opěrný bod asadových vojsk v provincii. V polovině května zaútočili bojovníci z Jaysh al-Fateh na vojenskou základnu Al-Mastoumah. Úspěch opět slavila kombinace sebevražedných útoků, ukořistěných těžkých zbraní a rychlého postupu pozemních sil. Základna padla a do rukou islamistů se dostaly další zbraně a munice.
Na konci května oznámila Jaysh al-Fateh, že její bojovníci dobyli město Ariha, jenž bylo jednou z posledních pozic, která vládní vojska v provincii Idlib držela. Dobytím Idlibu bylo těžkou ranou pro damašský režim, jak z politického, tak vojenského hlediska. Porážka v Idlibu také přerušila zásobovací trasy pro vládní vojska v Aleppu, což může mít zásadní význam v budoucích bojích o tuto část Sýrie.
Budoucnost
Při bojích v Idlibu se ukázalo, že spolupráce v rámci koalice Jaysh al-Fateh funguje poměrně dobře a přináší ovoce. Rychlost s jakou koalice dobyla město Idlib (několik dní) i celou provincii (v řádu několika týdnů) jasně ukázala, že je toto spojenectví velmi efektivní. Úspěchy koalici jen posílily a ukázaly na slabiny Asadova režimu. Tím, že povstalci postupně získávají čím dál tím více zbraní, a to i těžších, začínají měnit tvář války v Sýrii.
Z guerillového boje se v podání zejména koalice Jaysh al-Fateh začíná stávat regulérní střet dvou konvenčních armád. Úspěch u Idlibu islamisty povzbudil a ukázal, že pokud se jednotlivé skupiny spojí, mohou nejenom čelit, ale i porazit vládní vojska disponující těžkou technikou a letectvem.
Dá se předpokládat, že islamisté povzbuzení úspěchem budou v tažení severní Sýrií pokračovat. Možnými cíli jsou většinově sunnitské provincie jako Aleppo, kde je podpora damašského režimu menší a úspěch je jistější než expanze s cílem získat silně bráněný Damašek nebo alavitské oblasti, které jsou centry asadova režimu.
O budoucnosti této, zatím úspěšné koalice, také rozhodne další vývoj v soupeření mezi Íránem a Saudskou Arábii. Čím více se bude islamistům z Jaysh al-Fateh dařit proti asadovu režimu, tím více je pravděpodobné, že Írán navýší svou podporu Damašku a jeho spojencům. Stejná situace bude nejspíše následovat ve vztahu Jaysh al-Fateh a IS. Dá se tedy očekávat, že boje mezi IS a koalicí islamistů vedenou an-Nusra budou nejenom pokračovat, ale ještě se rozšíří.
An-Nusra si díky této koalici značně polepšila a je otázkou času než se oba džihádističtí rivalové naplno střetnou. V současné situaci to však vypadá, že IS je plně zaměstnán boji v Iráku a výraznější ofenzívu v Sýrii nechystá, ale to může být pouze zdání, neboť už se nejednou ukázalo, že i když je IS zapleten do těžkých bojů v jedné části fronty, neváhá provádět ofenzivní akci jinde.
Otázkou také zůstává, nakolik je současná koalice soudržná. I když je to spojenectví názorově podobných subjektů, není jisté, nakolik bude do budoucna silné a jaké vnitřní tlaky se mohou objevit. V současné době, kdy je koalice povzbuzena úspěchy, vypadá spojenectví silně. Další otázkou je, zda přetrvá dlouhodobě nebo bude Jaysh al-Fateh pouze krátkodobou epizodou v Syrské občanské válce.
Pozn. autora: Arabské názvy a jména nechávám v anglickém přepisu, jelikož čerpám primárně z anglických psaných zdrojů. O české přepisy se nesnažím, jednak proto, že neexistuje nějaký zcela ustálený český přepis arabštiny (což odpovídá mnohdy „šíleným" přepisům v českých médiích), a také proto, že pro čtenáře bude dle mého názoru jednodušší, pokud si budou chtít vyhledat nějaké informace o konkrétních osobách, skupinách atd. hledat podle anglických přepisů, neboť zdroje v angličtině jsou daleko obsáhlejší než ty česky psané.
Zdroj: JamesTown, Long War Journal, Jihad Intel
Související články
IS – Islámský stát
Když se podíváme na situaci na Blízkém východě, není možné mluvit skoro o ničem jiném než o ...
- 29.09.2014
- 11 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Klíč k úspěchu Islámského státu – část. 1
Článek IS - Islámský stát, který byl minulý týden zveřejněný zde na Armádních novinách, ve ...
- 08.10.2014
- 3 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Klíč k úspěchu Islámského státu – část. 2
Dnes navážeme na první část článku o tom, jak funguje Islámský stát (IS) na bezpečnostním a ...
- 09.10.2014
- 15 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Kdo je islámský stát, co sleduje a čím je nebezpečný?
V každodenním zpravodajství se dozvíme, kde probíhají boje v Sýrii a Iráku, a co na to říkají Turci, ...
- 13.10.2014
- 48 komentářů
- RNDr. Václav Cílek, CSc.
To Vrata - mohl byste rozvést vaší myšlenku, že ani (relativně osvícení) diktátoři nejsou pro tento region řešením? Já osobně je beru jako nejmenší zlo, ale je pravda, že (i když ...Zobrazit celý příspěvek
To Vrata - mohl byste rozvést vaší myšlenku, že ani (relativně osvícení) diktátoři nejsou pro tento region řešením? Já osobně je beru jako nejmenší zlo, ale je pravda, že (i když odhlédneme od toho, že rozhodně nejde o beránky) ta stabilita stojí a padá s jednou osobou či rodinou a s jejich koncem (Saddám, Kaddáfí (v podstatě i) Tito...) začínají tyto společnosti kolabovat.
Co tedy?
Je mi jasné, že nemůžete mít řešení na jeden odstavec a realizovatelné do pěti let, ale stejně...?Skrýt celý příspěvekNo, ja myslim, ze vitezstvi Al-Kaidy tezko nekdo oslavuje. Muhaha - to je jenom vas dojem. Zajimave je zapadni sebemrskactvi ktere se projevilo i na zacatku teto diskuse. Za ...Zobrazit celý příspěvek
No, ja myslim, ze vitezstvi Al-Kaidy tezko nekdo oslavuje. Muhaha - to je jenom vas dojem.
Zajimave je zapadni sebemrskactvi ktere se projevilo i na zacatku teto diskuse. Za vsechno muze zapad protoze blbe narysoval hranice (coz je samozrejme pravda a je to jeden z faktoru). Nikdo jiny v tomto pristupu ale za nic nemuze jakoby zadne dalsi faktory neexistovaly. Ani Islamsky fanatismus a odveka nesmiritelna nenavist mezi sunity a siity (coz je podstata problemu, alespon podle mne). Trochu mi to pripomina situaci, kdy pri unosu rokojmich jsou obvinovany policejni slozky pripadne kde-kdo ze statnich zamestnancu ze smrti obeti ale o unoscech samotnych a jejich zodpovednosti se nemluvi. V tomto pristupu za nic nemohou ani krute diktatury Asadovcu a Saddama, ktere s obrovskoun podporou SSSR/Ruska vladly v techto zemich desitky let a problem nenavisti pravdepodobne spis prizivily nez aby ho vyresily nebo zmirnily.
Opakuji znova, tvrdou (ani proruskou ani prozapadni) diktaturou, jak si to preje rada diskutujicichj na internetu, se podle mne problem nevyresi ale skonci prave tak nestastne, jak konci v Syrii, zejmena v Islamskem prostredi.
V clanku je take jeden dost zajimavy i kdyz ne zcela vyrceny postreh. Asadova vojska jsou vyzbrojena vylucne Sovetskou, Ruskou Iranskou a zrejme i Cinskou vyzbroji (to se v clanku jen naznacuje). Jednalo se o tisice kusu tezke techniky ktera ted pada do rukou Al-Kaidy (jenom tanku mel cca 4000ks). O teto vyzbroji se v nasich sdelovacich prostredcich a diskusich vubec nemluvi, zato tech par desitek kusu tezke bojove techniky US puvodu (cca 35ka Abramsu, ktere stejne zrejme lezi ladem a 50ks tazenych 155mm houfnic) je neustale omilano jako (v kontextu jedine) "vyzbrojovani teroristu". Jediny fakticky prispevek z US vyzbroje jsou tisice ks Humwee ukoristenych Iracke armade a ted take PTRS ukoristena prozapadnimu odboji. Pritom to asi nebudou jedine PTRS islamistu nebot Asaduv rezim disponoval tisici kusu Sovetskych PTRS. Navic v Asadove armade jsou zrejme velke pocty T55 ktere lze, odhaduji, znicit i RPG7-kou, naprosto bezne se vyskytujici po celem svete a ve znacnych poctech.Skrýt celý příspěvekJe to někde přehluboce ve vlákně o něčem původně jiném. Ale v podstatě psal o tom, že Kaddáfí by nikdy neporazil "své" povstalce, když se Assadovi s mnohem silnější armádou nedaří ...Zobrazit celý příspěvek
Je to někde přehluboce ve vlákně o něčem původně jiném. Ale v podstatě psal o tom, že Kaddáfí by nikdy neporazil "své" povstalce, když se Assadovi s mnohem silnější armádou nedaří porazit jeho "uboze, mizerně, špatně (nevím jaké přesně použil slovo)" povstalce. Když jsem argumentoval třeba těmi AUGy, tak toho nechal, asi že nevěděl co je AUG ;-) (zase hyperbolické rýpnutí, kdyby to někomu nedošlo).
Vážně: vznik této koalice rozhodně není dobrou zprávou a souhlasím s KOLTem, že v Syrii Asad a v Iráku (zjednodušeně) Pešmergové jsou jedinou reálnou hrozbou ISILu a jeho derivátů. Myslím, že za své počínání by si Kurdové (konečně!!!) zasloužili vážnou debatu a podporu celého světa vzniku svého vlastního státu.
Škoda, že značná část islamistů není vázána boji s Kaddáfím, kterého lze považovat za excentricky oblečený derivát antiislamistického despoty, jakým je Asad.Skrýt celý příspěvekto GAVL: Co se týká likvidace skupin podporovaných USA, v článku jsem tím mínil jen skupiny operující více méně na severu Sýrie, se kterými an-Nusra bojovala na konci minulého ...Zobrazit celý příspěvek
to GAVL: Co se týká likvidace skupin podporovaných USA, v článku jsem tím mínil jen skupiny operující více méně na severu Sýrie, se kterými an-Nusra bojovala na konci minulého roku. USA a Západ v Sýrii podporují třeba Svobodnou syrskou armádu a další milice. An-Nusra primárně bojuje proti Asadovi a vznik této koalice je namířený hlavně proti jeho armádě, ale boje mezi al-Qaidou a IS probíhaly a probíhají už dnes a ne jen v Sýrii. Tyto dvě organizace se v současnosti přetahují o to, kdo bude "lídrem džihádu". Možnost spojení al-Qaidy a IS ne značně nepravděpodobná. IS se vydělil právě z an-Nusry protože mino jiné odmítl poslouchat vedení an-Nusry a al-Qaidy. Skupiny a náboženské autority napojená na al-Qaidu tvrdě kritizují IS, a ten jim to stejnou měrou oplácí.Skrýt celý příspěvek
KOLT - když to ale tolik svádělo... přecijenom hoši razantně tvrdili opak. Šlo o žertovný štulec, snad se tu nemusíme brát tak vážně. Za poslední odstavec vás Logik sežere, ale ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT - když to ale tolik svádělo... přecijenom hoši razantně tvrdili opak. Šlo o žertovný štulec, snad se tu nemusíme brát tak vážně.
Za poslední odstavec vás Logik sežere, ale já s vámi plně souhlasím.Skrýt celý příspěvekTOW mohli dostat odkudkoliv, včetně SA, a možná i Turecka. Ale pochopitelně je možné, že je sebrali poraženým skupinám, které byly podporované z USA. Však Státy se tím nijak moc ...Zobrazit celý příspěvek
TOW mohli dostat odkudkoliv, včetně SA, a možná i Turecka. Ale pochopitelně je možné, že je sebrali poraženým skupinám, které byly podporované z USA. Však Státy se tím nijak moc netajily, tak nevím co řešíme.Skrýt celý příspěvek
Myslel jsem spíše tuto větu" "Dalším důležitým faktorem pro úspěch koalice je podle některých zdrojů porážka částí skupin podporovaných USA, konkrétně Harakat Hazm a Syrské ...Zobrazit celý příspěvek
Myslel jsem spíše tuto větu"
"Dalším důležitým faktorem pro úspěch koalice je podle některých zdrojů porážka částí skupin podporovaných USA, konkrétně Harakat Hazm a Syrské revoluční fronty, v listopadu 2014."
TOW byla narážka na ubohou výzbroj povstalců (Logik v jiném vláknu). AUG (často k vidění v rukou povstaců) či TOW mi zas tak ubohé nepřijdou...
Každopádně šlo jen o rejpnutí.Skrýt celý příspěvekfenri: To bylo trochu laciné... Muhaha: Vy jejich postup oslavujete? Tak to prosím mluvte za sebe, já ne! A nějak jsem si nevšiml, že by ho oslavoval kdokoliv na Západě. To by ...Zobrazit celý příspěvek
fenri: To bylo trochu laciné...
Muhaha: Vy jejich postup oslavujete? Tak to prosím mluvte za sebe, já ne! A nějak jsem si nevšiml, že by ho oslavoval kdokoliv na Západě. To by byla už fakt schíza, když první, co ta koalice udělala, bylo zlikvidování skupin, které byly Západem podporované.
No, možná teď už i těm pomaleji myslícím politikům dojde, že Assad je sice měřeno našimi měřítky zmetek, ale furt je to menší zlo než cokoliv, co by se tam dostalo po jeho porážce.Skrýt celý příspěvekTOW jsou ve výzbroji mnoha státu Středního východu, a třeba Irán vyrábí jejjich napodobeninu Toopan (něbo tak nějak :), nelze to považovat za důkaz podpory USA. 99% zbraní ...Zobrazit celý příspěvek
TOW jsou ve výzbroji mnoha státu Středního východu, a třeba Irán vyrábí jejjich napodobeninu Toopan (něbo tak nějak :), nelze to považovat za důkaz podpory USA. 99% zbraní používaných vmomto konfliktu jsou ruského nebo čínského původu..Skrýt celý příspěvek
Článku nevěřím. Logik&spol říkal, že syrští povstalci jsou uboze vyzbrojeni a nejsou podporováni ze západu. Ty TOW budou maskované RPG a řeči o podpoře USA musí být ohavnou lží.
Článku nevěřím. Logik&spol říkal, že syrští povstalci jsou uboze vyzbrojeni a nejsou podporováni ze západu. Ty TOW budou maskované RPG a řeči o podpoře USA musí být ohavnou lží.
No tak to je úžasný další banda vymaštěnejch fanatiků co se vybuchujou kde můžou. Není mi jasné kde se bere přesvědčení, že se IS naplno střetne s touto novou guerillou, zatím ...Zobrazit celý příspěvek
No tak to je úžasný další banda vymaštěnejch fanatiků co se vybuchujou kde můžou.
Není mi jasné kde se bere přesvědčení, že se IS naplno střetne s touto novou guerillou, zatím jsem četl o samých významných střetech s vládními vojsky , tedy s Assadem. Tím je pouze více oslaben snad jediný režim s kterým se tam dá vůbec nějak vyjednávat.
Dále likvidace skupin údajně podporovaných USA znamená jen to , že padl možný ekvivalent k Assadovi vládě , který by byl více přístupný nějaké spolupráci s naší kulturou.
To , že bude docházet k menším střetům mezi jednotlivými bloky teroristů se dá předpokládat , neboť nejsou stabilizované hranice, ale je třeba si neplést pohraniční bojůvky s otevřenou válkou. Naopak může dojít ke zcela opačnému stavu kdy tato nová skupina přejde pod IS, nebo světe div se naopak.Skrýt celý příspěvekNo kurdové ted bojují protože co vybojují už jim těžko někdo ze západu upře, pac sou na jejich straně. Asad udělá nejlíp když jim vyměnou za podporu slíbí že uzná jejich stát a ...Zobrazit celý příspěvek
No kurdové ted bojují protože co vybojují už jim těžko někdo ze západu upře, pac sou na jejich straně. Asad udělá nejlíp když jim vyměnou za podporu slíbí že uzná jejich stát a nechá jim kus severu.Skrýt celý příspěvek
Pravdou je, že rozdělení států dle náboženské struktury obyvatel by bylo v té oblasti logické. Horší je, že i to by mohlo být dalším problémem. V takové Sýrii islamisté ovládají ...Zobrazit celý příspěvek
Pravdou je, že rozdělení států dle náboženské struktury obyvatel by bylo v té oblasti logické. Horší je, že i to by mohlo být dalším problémem. V takové Sýrii islamisté ovládají sice rozlehlou, ale chudou oblast. Takže se stejně budou snažit obsadit pobřeží.Skrýt celý příspěvek
to Argonaut.CZ: Vaše rovnice není úplná, což přiznává i článek. Správně je takto: Koalice = povstalci = rebelové = džihádisté = islamisté = Al-Qaeda Oslavujeme vítězný ...Zobrazit celý příspěvek
to Argonaut.CZ:
Vaše rovnice není úplná, což přiznává i článek. Správně je takto:
Koalice = povstalci = rebelové = džihádisté = islamisté = Al-Qaeda
Oslavujeme vítězný postup jedné z nejhorších teroristických organizací na světě.
No není ten život zajímavý?Skrýt celý příspěvekO to prepsani hranic se uz nejakou dobu usiluje - loni nebo predloni se vynorila mapa z USA zdroju, kde meli Kurdove vlastni stat na casti uzemi Iraku, Syrie, ale i Iranu a ...Zobrazit celý příspěvek
O to prepsani hranic se uz nejakou dobu usiluje - loni nebo predloni se vynorila mapa z USA zdroju, kde meli Kurdove vlastni stat na casti uzemi Iraku, Syrie, ale i Iranu a Turecka. Tento tyden jsem cetl, ze Americke vedeni v Iraku mluvilo o rozdeleni Iraku. Neda se nez souhlasit s tim, ze soucasne hranice v oblasti jsou nakresleny dost nesmyslne, ale tenhle zpusob prosazeni je ponekud nestastny. Turecko a Iran s tim asi taky nebudou uplne souhlasit. Obcanska valka v Iranu by se zapadu jen hodila, otazkou zustane Turecko. Zatim je to nas spojenec, clen NATO. Je ale videt posun od demokracie ke klasickemu nabozenskemu statu a navic soucasna situace okolo plynovodu? Uvidime, jak Turci dopadnou a kdy je zase nekdo oblazi barevnou revoluci.
Kazdopadne, vznik nejakeho noveho statu na zakladech uzemi, "osvobozenych rebely" Tohle snad nemuze projit. A jestli to nekdo ze zapadu uzna, tak by si zaslouzil kulku.Skrýt celý příspěvekArgonaut.cz Vec názoru ... možno až teraz vznikajú prirodzené hranice .... Tie zverstvá čo napáchala naša "vyspelá" civilizácia pri umelom delení tohoto regiónu sú krutým ...Zobrazit celý příspěvek
Argonaut.cz
Vec názoru ... možno až teraz vznikajú prirodzené hranice ....
Tie zverstvá čo napáchala naša "vyspelá" civilizácia pri umelom delení tohoto regiónu sú krutým dedičstvom ......
Ako by to vyzeralo u nás, keby nás rozdelili po I.WW nejakí Arabi čo nemajú šajnu o Európe ?
My sme to - hlavne Slováci ešte na Parížskej konferencii vyhrali ... .Kurdi mali smolu .....Skrýt celý příspěvekať si to někdo přizná, nebo ne, západ podporuje zánik sekulárních států. Pořád tuto sebevražednou náladu v západní společnosti nechápu. Zřejmě za to může i nezájem o ...Zobrazit celý příspěvek
ať si to někdo přizná, nebo ne, západ podporuje zánik sekulárních států. Pořád tuto sebevražednou náladu v západní společnosti nechápu. Zřejmě za to může i nezájem o dějepis.
Jinak zajímavá paralela ve článku:
Koalice = povstalci = rebelové = džihádisté = islamistéSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...