Klíč k úspěchu Islámského státu – část. 2

Bojovníci Islámského státu. / VICE News

Dnes navážeme na první část článku o tom, jak funguje Islámský stát (IS) na bezpečnostním a vojenském poli. Řekneme si, jaké taktické a strategické postupy udělaly z IS tak úspěšnou teroristickou organizaci.

Strategické a taktické charakteristiky IS

Vysoká morálka je pouze jeden z charakteristických prvků jednotek Islámského státu. Dalšími jsou zkušenosti s vedením hybridní války, taktická zdatnost polních velitelů, zpravodajská příprava bojiště a velká míra ochoty vrchního velení operovat a plánovat v dlouhodobějším horizontu na strategické úrovni.

Úspěch Islámského státu v červnu letošního roku poukazuje právě na umnou kombinaci těchto prvků. Zejména rozklad iráckých bezpečnostních složek je toho velmi dobrým příkladem.

Už od nástupu Abú Bakr al-Bagdádího do pozice vůdce Islámského státu začaly jednotky i jednotliví operativci připravovat a následně provádět operaci nazvanou "Sklizeň vojáků". Cílem této operace, která začala v červenci 2013, bylo podkopat celistvost, morálku a soudržnost dvou cílových skupin. Provládních arabů a příslušníků iráckých ozbrojených a bezpečnostních složek.

Útoky pomocí sebevražedných atentátníků na kontrolní body armády, policejní stanice, domovy a rodiny vojáků a policistů byly charakteristickým jevem této operace. Značná část operací se soustředila na oblast Bagdádu a Mosulu, kde operace jednotek Islámského státu dokonce přerušily komunikační linie mezi těmito dvěma městy.

Když na začátku června 2014 jednotky IS zaútočily na Mosul, měly už celou oblast připravenou díky působení sebevražedných atentátníků, cílených útoků na vládní a bezpečnostní představitele.

Velké oddíly IS poté byly přisunuty pomocí motorizovaných kolon z výcvikových táborů z irácko-syrské hranice, kde byly při jejich přípravě využity jak zkušenosti veteránů z občanské války v Sýrii, tak i zkušenosti bývalých důstojníků Republikánské gardy prezidenta Saddáma Husajna. Pro takto připravené jednotky potom demoralizované a nezkušené jednotky iráckých bezpečnostních sil nepředstavovaly velkou překážku.

Velkou devízou Islámského státu je využívání principu centrální kontroly a decentralizovaného provedení. Tento princip je založen na přístupu k operacím, kdy al-Bagdádí a jeho válečná rada připraví a naplánuje celkovou strategii, určí cílový stav, který má být dosažen při té-které operaci a následně její provedení ponechá v rukou regionálních guvernérů a polních velitelů.

Oni jsou potom odpovědni za upravení provedení operace tak, aby co nejlépe odpovídalo místním podmínkám. Samotné operace jsou potom velmi blízké konvenčním útokům na úrovni čety a roty, kdy útočící jednotky nejprve s využitím několika diverzí a klamných útoků odpoutají většinu pozornosti protivníka od místa průniku.

V tomto místě potom proniknou oslabenou obranou a rychle se přesunou za linii fronty a donutí tak obránce, aby se stáhl. Většina takových operací využívá improvizovaná bojová vozidla, která jsou doplněná o menší počet obrněných vozidel pro účely útoků na více opevněné pozice a také pro posílení demoralizačního efektu na obránce.

V některých případech využívají jednotky Islámského státu i ukořistěné dělostřelecké prostředky, ale jejich nasazení se, z velké části, omezuje na útoky udeř a uteč, jako v případě povstaleckých operací. Jsou ovšem známé i případy, kdy bylo těžké dělostřelecké bombardování použito jako odvetný prostředek pro decimaci obránců, kteří kladli tvrdší odpor.

Tento celý výčet činí z jednotek Islámského státu jednu z nejnebezpečnějších organizací svého druhu na světě. Není možné tvrdit, že by tato hybridní armáda dokázala obstát proti moderní armádě, ať už by se jednalo o armádu západního typu a nebo o armádu ruského typu. To ovšem ani není zapotřebí. V okamžiku, kdy jednotkám Islámského státu začne hrozit reálná porážka na konvenčním bojišti, tak se stáhnou z tohoto bojiště a přejdou k povstaleckému typu boje. Foto: Území kontrolované Islámským státem. / Volné dílo

Území kontrolované Islámským státem. / Volné dílo 

Vysidlování jako vojenský a politický nástroj

V dějinách 20. století nebylo vysidlování některých skupin obyvatelstva ničím novým. Není to ovšem ani vynález 20. století a ani v 21. století nebude zapomenut. To, co se dělo v Sovětském svazu v 30. a 40. letech 20. století, se děje i nyní v Iráku, jen v podstatně menší míře.

Navzdory některým tvrzením a zprávám nepoužívá Islámský stát taktiku lidských štítů tak jako Hamás nebo Hizbaláh. Není to známka určité zdrženlivosti nebo respektu vůči konvenčnímu rozdělení na kombatanty a nekombatanty na bojišti.

Jedná se o jeden z prvků politického záměru, jehož cílem je konsolidace získaného území a jeho proměna v relativně stabilní politicky kontrolovanou oblast. Tento přístup je ovšem velmi selektivní. Arabští sunnité v Iráku a Sýrii jsou velmi intenzivně chráněni a je z nich vytvářena určitá stabilní vrstva podporovatelů režimu Islámského státu.

Na druhé straně jsou potom Kurdové, křesťané, ši'íté, etničtí Turci, Jezidé a jiné menšiny, které jsou bez milosti vyháněny, a nebo vyvražďovány. Političtí vůdci a stratégové Islámského státu si velmi jasně uvědomují, že v politické rovině je nemožné se zavděčit a zalíbit každému a proto si jasně vybrali koho vděčnost, loajalitu a oblibu chtějí. Všichni ostatní jsou odstraněni.

Ve vojenské rovině je tato strategie pokaždé rychle uplatňována s ohledem na zajištění vlastních jednotek. Ty po obsazení určité oblasti - města, městské čtvrtě nebo vesnice - ji velmi rychle začnou připravovat pro obranu proti případnému protiútoku. Taková příprava zahrnuje vytváření barikád k naměřování protivníka do míst, kde mají bránící se jednotky Islámského státu dobrá palebná pole a připravené pozice.

S velkou oblibou jsou využívány také miny a improvizovaná výbušná zařízení. V některých případech, pokud to terén dovoluje, jsou potom s pomocí buldozerů a zemědělských strojů budovány provizorní zákopy, palebná postavení a kontrolní body. V této oblasti se představivost a vynalézavost polních velitelů a bojovníků Islámského státu nenechá ničím omezovat.

Vylidnění je potom jen dalším obranným prvkem - stejně jako provizorní barikáda, auto naložené výbušninou nebo minové pole. Tento obranný prvek ovšem neupírá útočícímu protivníkovi fyzickou oblast, ale informace. Rychlé vyhnání původních obyvatel (a veřejná poprava těch, kteří se nechtějí nechat vyhnat) ještě před započetím obranných prací upírá zpravodajské informace iráckým i kurdským jednotkám, které pokud nechtějí prohrát na celé čáře, budou muset přejít do protiútoku.

Takto získané území je potom buď vypleněno neboť se předpokládá jeho devastace v průběhu bojů a nebo pokud existuje reálná naděje na jeho dlouhodobé udržení tak je nabídnuto loajálním podporovatelům. Takto byla například nabídnuta obilná pole původně patřící etnickým Turkům v severním Iráku a nově příchozí arabští zemědělci mohli sklidit úrodu, kterou zde našli.

Závěr

Na předchozích řádcích je možno vidět, že politická i vojenská strategie Islámského státu si v ničem nezadá a v mnohém předčí i "etablované" povstalecké režimy. Každá reakce ze strany západních států tedy musí být zacílena nejen na vojenskou stránku Islámského státu, ale také na jeho politické aspekty.

Letecké bombardování může být součástí takové reakce, ale samo o sobě nic nedokáže. A čím později adekvátní reakce přijde, tím náročnější bude zastavit v té době už relativně stabilizovaný Islámský stát na jeho území.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Neočekávané výsledky řádění ISIL

Již několik měsíců sleduje svět jak teroristická organizace Islámský stát v Iráku a Levantě ...

IS – Islámský stát

Když se podíváme na situaci na Blízkém východě, není možné mluvit skoro o ničem jiném než o ...

Kolapsy společností a bezpečnost ČR

Dne 24. září 2014 pořádalo Společné operační centrum Ministerstva obrany celodenní konferenci na ...

Vztah k armádě

Redakce Armádních novin mně požádala, abych jednak ze svého osobního hlediska, jednak z analytického ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • vladimír
    09:12 11.10.2014

    Ahoj Nemo, Asad získal pri Allepe niektoré dediny a dostal sa na dostrel k jedinej zásobovacej ceste do Allepa. Ak sa mu podarí Allepo odtrhnúť od zásob, tak Allepo skôr alebo ...Zobrazit celý příspěvek

    Ahoj Nemo, Asad získal pri Allepe niektoré dediny a dostal sa na dostrel k jedinej zásobovacej ceste do Allepa. Ak sa mu podarí Allepo odtrhnúť od zásob, tak Allepo skôr alebo neskôr padne. To je jasné. Lenže pri izraelských hraniciach územia stratil ( bolo zajatých 40 Filipíncov z UN kontingentu ) a nedávno pri Damašku stratil základňu, z ktorej dokonca ruská obsluha odpočúvala Izraelskú armádu a monitorovala jej pohyb. Takže niečo získal a niečo stratil, lebo tak to je. O tej leteckej základni na východe Sírie , kde bolo zmasakrovaných 250 asadových vojakov tými vagabundmi z ISIS ani nehovoriac. Ale to je taký dobrý príklad, že Asad nemal žiadne vojsko ani prostriedky aby im pomohol a dostal ich z tade. Nechal ich jednoducho napospas vlastnému osudu a padnúť. To je realita a to je podľa mňa jasný dôkaz jeho slabosti a neschopnosti.Skrýt celý příspěvek

  • práče
    08:43 11.10.2014

    Už dlouho vědí zprvodajské služby o této vznikající organizaci.Mě napadl jeden z možných scénářů.Vojenská loby všechny informace záměrně podcenila nebo i zatajila.Dnes už ...Zobrazit celý příspěvek

    Už dlouho vědí zprvodajské služby o této vznikající organizaci.Mě napadl jeden z možných scénářů.Vojenská loby všechny informace záměrně podcenila nebo i zatajila.Dnes už organizace zvaná IS se nechala dostatečně rozrůst a vyzbrojit.Výsledek se dostavil.Máme proti komu válčit,máme proč zbrojit a konstruovat nové vojenské taktiky.Máme zajištěnou existenci budou prachy.Nikdo mě nepřesvědčí,že NATO v čele se Spojenými státy by si s takovou bandou nedokázalo poradit ať jsou kdekoli na světě.To považuju za absolutní blbost.Skrýt celý příspěvek

  • Nemo
    23:02 10.10.2014

    vladimír: jenže syrské vojsko bylo koncipováno v klasickém stylu, nikoli na válku s dobře vybavenými a financovanými teroristy. Proto museli pomoci z Hizbaláhu - mají zkušenosti ...Zobrazit celý příspěvek

    vladimír: jenže syrské vojsko bylo koncipováno v klasickém stylu, nikoli na válku s dobře vybavenými a financovanými teroristy. Proto museli pomoci z Hizbaláhu - mají zkušenosti jak s jejich taktikou jednat a tudíž museli zprvu osobně pomoci a také učit syrskou armádu jak pracovat proti teroristickým praktikám. A to samozřejmě zabere čas. A výsledky tu jsou, syrská armáda úspěšně čístí jedno město za druhým.Skrýt celý příspěvek

  • Beld
    18:48 10.10.2014

    midlum75 : Naprosto souhlasim . Podle meho by bylo nasazeni A-10 , pripadne Apachu nasobne efektivnejsi i levnejsi . I kdyz je me jasne , ze jde hlavne o operacni dolet . Jak jsem ...Zobrazit celý příspěvek

    midlum75 : Naprosto souhlasim . Podle meho by bylo nasazeni A-10 , pripadne Apachu nasobne efektivnejsi i levnejsi . I kdyz je me jasne , ze jde hlavne o operacni dolet . Jak jsem shlednul na youtube par videi likvidace talibanu z par kilometru apachem s 30mm kanonem tak me normalne naskakovala "husi kuze" :D


    https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • vladimír
    14:23 10.10.2014

    To je ten problém, že už sa ISIS dostali k prenosným protilietadlovým raketám. V Iraq news bol odfotený jeden element z ISIS s ruskými Iglami. Iračania tvrdia, že dve helikoptéry ...Zobrazit celý příspěvek

    To je ten problém, že už sa ISIS dostali k prenosným protilietadlovým raketám. V Iraq news bol odfotený jeden element z ISIS s ruskými Iglami. Iračania tvrdia, že dve helikoptéry boli zostrelené s nimi, na druhej strane dnešné Janes píše, že včera bol zostrelený jeden Mi 17 a jeden Mi 35 čínskymi prenosnými protilietadlovými strelami FN 6, ku ktorým sa niektoré bandy ISIS v Iraku dostali cez Qatar.Skrýt celý příspěvek

  • Karel45
    14:16 10.10.2014

    Na úspěchu IS mají značný podíl státy, které zaplatily dezertéry FSA, vyvolaly povstání v Sýrii, poslední 4 roky podporují a vyzbojují radikální islamisty v naději, že se jim ...Zobrazit celý příspěvek

    Na úspěchu IS mají značný podíl státy, které zaplatily dezertéry FSA, vyvolaly povstání v Sýrii, poslední 4 roky podporují a vyzbojují radikální islamisty v naději, že se jim podaří svrhnout vládu. Kdyby toho nebylo, nevznikl by žádný IS. Dalším důvodem k úspěchu IS je, že dokazal sjednotit většinu teroristů a radikálních islamistů bojujících v Sýrii, kteří přešli na jeho stranu.
    Co se týče Iráckých bezpečnostních složek, jsou až na několik tisíc členů speciálních jednostek, téměř neschoné tj. 280 000 vojáků a 400 000 policistů, nedokáží si poradit s pár desítkami tisíc lehce vyzbrojených islamistů i přes mohutnou vzdušnou podporu států Nato...Skrýt celý příspěvek

  • midlum75
    12:49 10.10.2014

    aby to spíš ekonomicky neprojeli spojenci....... když vidim v televizy záběry pick upu, který má na korbě ručníkáře s přišroubovaným kulometem a právě jej ničí inteligentní munuce ...Zobrazit celý příspěvek

    aby to spíš ekonomicky neprojeli spojenci....... když vidim v televizy záběry pick upu, který má na korbě ručníkáře s přišroubovaným kulometem a právě jej ničí inteligentní munuce v ceně 50 pick upů a vágonu ručníkářů....tak jen kroutím hlavou. to nemají ta letadla kanon ? co si pamatuju ze vzpomínek pilota MiG 29 Václava Vaška.......tak speciálně s kanonovou municí na pozemní cíle to bylo jak s ostřelovačkou.........vzhledem k tomu, že PVO IS je skoro žádná, čeho se jockeyové v kabinách Raptorů apod. bojí ? Osobně si myslím, že než nálety by byly potřeba Apache a A-10 ..........případně by i stačlily Skyraidery.....pokud by byly k dispozici.....hodně podvěsů pro spoustu napalmuSkrýt celý příspěvek

  • vladimír
    08:03 10.10.2014

    Nemo: Ja si nemyslím, že by tá Asadova armáda bola taká udatná tak ako to ty vidíš. Ona mala s opozíciou veľké problémy, nebola schopná udržať vojenské základne ani územia a keby ...Zobrazit celý příspěvek

    Nemo: Ja si nemyslím, že by tá Asadova armáda bola taká udatná tak ako to ty vidíš. Ona mala s opozíciou veľké problémy, nebola schopná udržať vojenské základne ani územia a keby nebolo Iránu a Hezboláhu, tak by Asad už dávno mal nejakého teploša z ISIS v posteli a nie tú jeho fešnú ženu. Čo sa týka tej irackej armády, na ktorú iracký štát na výzbroj a výcvik doslova vyhodil 27 miliárd dolárov do vzduchu, pri tých výkonoch čo podáva, sa to inak ani povedať nedá, tá je totálne impotentná niečo spraviť. Tam údajne vojaci podplácajú svojich veliteľov aby nemuseli ísť bojovať a nie je ani vítaná medzi sunnitským obyvateľstvom. O šiitských milíciach nehovoriac, lebo sunnitské obyvateľstvo má z nich väčší strach, ako z tých bánd debilov, čo sa ani nevedia slušne ostrihať, z ISIS. Preto je tam ISIS viac vítané obyvateľstvom, ako oslobodzovacia iracká armáda a šiitské milície, ktoré keby tam prišli, tak by boli robené masakre na ľuďoch, tak ako sa to už aj v niektorých prípadoch aj stalo. Včera v Iraq news písali, že im ISIS zostrelili 2 helikoptéry ruskými raketami Igla, s ktorými sa ISIS aj dali odfotiť. Doteraz ich nepoužívali vôbec, lebo ich asi nemali, teraz keď ich majú, tak ich museli od obchodníkov so zbraňami kúpiť a celkom zjavne pokiaľ majú čím za zbrane platiť, a to peniaze bohužiaľ majú, tak budú mať aj muníciu a zbrane aj ďalej. Ja osobne nevidím široko - ďaleko žiadnu armádu, v tej oblasti, ktorá by ich bola schopná nakopať do zadku, každý si tam presadzuje svoje záujmy. Také Turecko by rado videlo najprv zlikvidovanú kurdskú PKK, aj preto je ten ich chytrácky postoj pri Kobané, a potom Asada. ISIS turkom zjavne až tak nevadí, lebo to nie je ich priorita. Takže budúcnosť ISIS je pomerne ružová a jej koniec tak skoro nepríde. A môžeš si byť istý, že všetko čo budú potrebovať na svoju expanziu, tak si to kúpia, pokiaľ budú mať peniaze. Lebo vojnu treba zaplatiť rovnako ako keď si ideš do obchodu niečo kúpiť.Skrýt celý příspěvek

  • Nemo
    19:06 09.10.2014

    Gorn: tak syrské vojsko je vázáno z valné části na vyčišťovací operace ve městech. Až skončí - a ten den není zase tak daleko tak se vrhne do práce proti IS. Nejdřív jedno a pak ...Zobrazit celý příspěvek

    Gorn: tak syrské vojsko je vázáno z valné části na vyčišťovací operace ve městech. Až skončí - a ten den není zase tak daleko tak se vrhne do práce proti IS. Nejdřív jedno a pak druhé. A Asadovské vojsko nedezertuje, ale tvrdě bojuje. Proto to taky bandy vzdaly a šly do Iráku za snadnější kořistí. Myslím že to dopadne tak že až si uvolní ruce tak začne pro islamisty armagedon - popráškují je vším co bude po ruce a na poušti proti odhodlanému vojsku nemají naději. Nejen bandité se zocelili v boji, ale i syrští vojáci.Skrýt celý příspěvek

  • Gorn
    16:29 09.10.2014

    Ondrej Rajkovic- já bych byl skeptický i vůči regionálnímu postavení IS. Dlouhodobě prostě nemůže přežít protože nemá vhodné vlastní zdroje (potraviny, munice, technika), výraznou ...Zobrazit celý příspěvek

    Ondrej Rajkovic- já bych byl skeptický i vůči regionálnímu postavení IS. Dlouhodobě prostě nemůže přežít protože nemá vhodné vlastní zdroje (potraviny, munice, technika), výraznou podporu (dodávky zdrojů) a naopak má proti sobě zajištěnou opozici.
    Ano vyháněním části lokální populace se sice minimalizuje riziko vzniku opozice uvnitr vlastního území (což bych jim přál), ale na druhou stranu to posiluje militantní skupiny za hranicemi území a zhoršuje to vztahy se sousedními zeměmi (ironicky přesně tu samou strategii uplatnoval Izrael).
    Sjednocování proti IS není až tak relativní, "koalice ochotných" postupuje sice pomalu a opatrně, ale už poskytla dostatek palebné síly aby zpomalila či zastavila postup IS. Pokud vezmeme v úvahu relativně masivní materiální podporu Kurdů a Iráku a postupné ztráty (hlavně na materiálu a infrastruktuře) IS tak se dostaneme k závěru že nepřátelé IS získají materiální převahu, IS ztratí iniciativu a pak... uvědomte si že třeba armáda Iráku nebyla poražena v poli, ale pouze zneschopněna- tzn. pokud se Iráku (např. za vydatné pomoci USA) podaří obnovit organizační strukturu, nebo vytvořit nějakou adhoc strukturu (úkolová uskupení slepovaná dohormady z dostupných jednotek) tak nikdo ani nebude potřeba aby došlo k nasazení zahraničních pozemních jednotek...
    Největší silnou stránkou IS může být obsazené Syrské území, nemám dobrou představu v jakém stavu jsou Syrské ozbrojené složky, ale mám vážné podezření že za součastného stavu nemůžeme očekávat že přejdou do nějakého vážného protiútoku proti ISSkrýt celý příspěvek

  • Ondrej Rajkovic
    14:03 09.10.2014

    Gorn - diky za Vas komentar. Z urciteho uhlu pohledu mate pravdu. Neverim, ze se jedna o vytrzeni z kontextu ale o meritko pohledu. Z globalniho hlediska jeste IS neni silnym ...Zobrazit celý příspěvek

    Gorn - diky za Vas komentar. Z urciteho uhlu pohledu mate pravdu. Neverim, ze se jedna o vytrzeni z kontextu ale o meritko pohledu. Z globalniho hlediska jeste IS neni silnym hracem, ale regionalne uz ano.
    Vase rozdeleni do faz je velmi vhodne, jen je to omezeno na konvencni pristup k vedeni operaci. ISIS se takto neomezuje. Tim vyhanenim lokalni populace si organy IS prave zajistuji to, ze nebudou muset celit lokalni opozici uvnitr sveho vlastniho uzemi. A vuci opozici vne sveho uzemi uz maji obranu v podobe svych jednotek.
    Co se sjednocovani statu proti IS tyce tak je to velmi relativni pojem. Dokud se USA a Iran neshodnou na konktretni podobe nejakych kroku proti IS.Skrýt celý příspěvek

  • Gorn
    12:33 09.10.2014

    Pokud hodnotíte IS vytržený z kontextu tak ano, jejich organizace a strategie slaví rozhodně úspěchy, ale jakmile se na IS podíváte z globálního či regionálního hlediska tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud hodnotíte IS vytržený z kontextu tak ano, jejich organizace a strategie slaví rozhodně úspěchy, ale jakmile se na IS podíváte z globálního či regionálního hlediska tak uvidíte trhliny. Zkusím vysvětlit z jiného úhlu pohledu.
    Zatímco fáze 1 (Organizace, budování struktur) a 2 (teror, získání prostředků) jsou provedeny velice dobře, což dokazuje bleskové ovládnutí rozsáhlého území, fáze 3 (zničení nepřítele) dosáhla pouze omezených výsledků, jako hlavní důvod vidím nerealistické cíle (poražení Syrské a Irácké armády, plus "spřátelených" militantních skupin). IS již postupuje výrazně pomaleji, ztratil prakticky veškerou zahraniční podporu a staví na stejnou stranu i státy jako USA a Irán. Vyhánění lokální populace navíc, pochopitelně, vytváří odhodlanou lokální opozici.

    Je nutné si uvědomit že fáze 3 je nekritičtější z celé "operace", celá organizace je velice zranitelná protože musí formovat větší vojenské jednotky včetně techniky a potřebuje tedy i odpovídající logistiku.
    Příkladem budiž stovky "muslimských bojovníků" z británie, zjednodušeně lze totiž říci že je lze mnohem snáze zlikvidovat jako bojovníky IS (tedy bandu neohrožených válečníků jezdících po Iráku v pickupu, mávajících vlajkou IS a klonem AK-47) než jako teroristy (malá skupina na okraji Londýna připravující se kamsi umístit IED).Skrýt celý příspěvek

  • stranger01
    12:03 09.10.2014

    Pravda, celé to opsané není, to by to bylo delší. Je to jen výtah z amerického článku. Uvedení zdroje je v tomto případě povinností autora, čekám to tedy od něho.

    Pravda, celé to opsané není, to by to bylo delší. Je to jen výtah z amerického článku. Uvedení zdroje je v tomto případě povinností autora, čekám to tedy od něho.

  • Ondrej Rajkovic
    11:51 09.10.2014

    zdroj bude doplnen, omlouvam se za to prehlednuti .... kazdopadne, stranger01, pokud jste si tak jisty, ze je to cele opsane tak muzete uvest Vy ten zdroj

    zdroj bude doplnen, omlouvam se za to prehlednuti .... kazdopadne, stranger01, pokud jste si tak jisty, ze je to cele opsane tak muzete uvest Vy ten zdroj

  • stranger01
    11:38 09.10.2014

    Slušelo by se alespoň uvést zdroj, ze kterého je to celé opsané (přeložené)...

    Slušelo by se alespoň uvést zdroj, ze kterého je to celé opsané (přeložené)...

Načítám diskuzi...