Kdo je islámský stát, co sleduje a čím je nebezpečný?

Foto: Bojovníci ISIS. / Public Domain
Bojovníci ISIS. / Public Domain

V každodenním zpravodajství se dozvíme, kde probíhají boje v Sýrii a Iráku, a co na to říkají Turci, Rusové a Američané. Málokdy se však zjistíme to podstatné - jak vznikl Islámský stát (IS nebo také ISIS), co sleduje a kdo jej vůbec vede?

Volba informačních zdrojů

Odpověď neznáme ze dvou důvodů - především informací z bojové zóny je velice málo a ty, které přicházejí, jsou nepříjemné, protože hovoří o dlouhodobých, koncepčních amerických neúspěších. V následujícím textu budu vždy uvádět prameny a jejich charakteristiku, aby bylo jasné, odkud své informace čerpám. Upřímně řečeno sám si často nejsem jist a spíš hledám, čemu se ještě dá věřit.

Základem mých znalostí je sledování internetového kanálu "Democracy Now!", jedná se o televizi, která je založena na rozhovorech s neobvyklými lidmi, kteří často představují nějakou alternativu k hlavnímu proudu amerických médií. Amy Goodmanová, která kanál vede, získala Pulitzerovu cenu za žurnalistiku.

Je to člověk, který nelže ve faktech, ale k deformaci pohledu může dojít tím, že je sice seriózní a umírněná, ale přeci jenom aktivistka. I velmi konzervativní politik ji však může brát jako doplněk k oficiálním, americkým vyjádřením, ke kterým člověk musí být opatrný z jiných důvodů - Američané bojují s podobným nepřítelem, jako v obou uplynulých válkách v Zálivu a chtějí jej už konečně zničit a pak v jejich postupu se ukazují - zřejmě jako v každé válce - mnohá pochybení.

Jeden z mála lidí, který má do místní situace vhled je irácký novinář Ghaith Abdul-Ahad, který jednak žil s islámskými milicemi na severu Iráku, ale zároveň pracuje pro britský Guardian a za reportáže ze syrské války získal Orwellovu cenu. 

ISIS nejsou islamisté

Islámský stát neboli ISIS nevedou žádní islamisté, ale právě naopak sekulární muslimové, kteří během dřívějších konfliktů radikály potírali. Hlavou ISIS je armádní generál Izzat Ibrahim al-Douri al-Tikriti. Jedná se o jednoho z nejbližších spolupracovníků a armádních vůdců bývalé strany Baath a samotného Saddáma Husejna. Celé roky je sice na prvních místech amerického seznamu hledaných osob, ale dopadnout se jej nepodařilo.

Má pověst mimořádně schopného velitele, který bojové zkušenosti sbíral již během irácko-íránského konfliktu. Jako u téměř celého Saddámova vedení je, či byl jeho vztah ke koránu poměrně vlažný.

Očekává se, že jádro generálových bojovníků jsou baathističtí vojáci, které americký jestřáb Paul Bremer propustil z irácké armády, protože byli členy tehdy vládnoucí strany Baath. Tím Američanům během jednoho dne přibylo 250 tisíc lépe či hůře trénovaných nepřátel.

Armádní generál Izzat Ibrahim al-Douri al-Takriti. / Public Domain

Ghaith říká, že o ISIS víme jenom to, co sám o sobě prozradil a toho je málo. V žádném případě se nejedná o jednolitou organizaci, ale o celou skupinu různých milicí sledujících vlastní cíle a vedoucí vlastní války.

Gaith pozoroval situaci v Ramadi těsně před pádem Mosulu, kde sunnitský konflikt začal už před rokem. Město rychle padlo do rukou vzbouřenců, ale nikdo o tom nereferoval, protože irácká armáda dál měla ve městě svá stanoviště, která se bála opustit.

Ulice však kontroloval někdo jiný. V Ramadi jsou hlavní protivládní síly složené z koalice bývalých baathistů, kteří válčí na dvou frontách - proti jiným sunnitům a proti Američanům. Když se však člověk seznámí se vzbouřenci z Jižního Bagdádu, tak se jedná o jiné lidi, kteří víc bojují proti šiítské frakci.

To, co je spojuje pod křídlem ISIS, je nenávist proti režimu a k této nenávisti většinou mají nějaký dobrý důvod. Obvykle je dán v tom lepším případě selektivním rozdělováním prostředků a pomoci ze státního rozpočtu či v horším případě vyvražďováním nepřátel.

Vojenské řešení neexistuje?

Ghaith se domnívá, že tato situace nemá vojenské řešení. Je snadné z letadla zabít pár vojáků, ale neřeší to sociální nespravedlnost, ke které v posledních letech dochází. Konflikt je možné na nějakou dobu utlumit, ale protože se neřeší sociální kořeny krize, tak vzplane opět.

Ghaith říká, že poprvé byl bombardován ještě jako dítě a pak mnohokrát znovu, ale že to na situaci nic nezměnilo. Použití bojových letounů je to nejsnadnější a nejlíbivější opatření. Konflikt však nevyřeší ani výměna prezidenta nebo ministrů, protože celý irácký systém založený na kolosální každodenní korupci je shnilý a rozpadá se.

V červenci 2014 působily v Iráku čtyři hlavní šíitské milice, ale v této chvíli v širším okolí operuje kolem 20-30 různých ozbrojených skupin. Jaký je vůbec ekonomický model tohoto typu války?

Podle médií bychom předpokládali, že někde, třeba v bohaté Saudské Arábii sedí ropný šejk a podporuje extremisty.

I to se děje, ale hlavní finance přicházejí od místních vládců, kteří vyzbrojují své oddíly, jež se stávají součástí ISIS a očekávají za to, že po vítězné válce budou mít podíl na moci, což znamená například svůj díl z ropného exportu.

Američanů tomuto trendu čelí tím, že - jak Ghaith říká - obcházejí jiné šejky a generály v Ammánu či Istanbulu a pumpují do nich peníze, aby jejich oddíly vzdorovaly silám ISIS. Na obou proměňujících se stranách se tak vytváří vrstva profesionálních válečníků. Tito lidé se nestávají mírotvůrci, ale žoldnéři dalších válek.

Základní konflikt je však dán tím, že ideologie ISIS se podobá saudskému wahábismu, který nemá rád židy, křesťany a o vlastních lidech - o šíítech si myslí, že jsou nepřátelská odnož, která by měly být zlikvidována. A když do této směsi přidáte zájmy Íránu, Turecka, kurdské strany, bojovníky proti Assádovi, tak se ocitáme ve velice nepřehledné směsi zájmů a financování různých milicí.

Ghaith říká, že viceprezident Joe Bidden se Turkům neměl omlouvat (Joe Bidemn prohlásil, že Turecko a Saúdové podporují extrémistické skupiny), protože na jednu stranu to jsou spojenci, na druhou stranu podporují syrské protivládní povstalce, kteří pak přecházejí na stranu ISIS.

Foto: Území pod kontrolou ISIS; 4. října / Public Domain Území pod kontrolou ISIS; 4. října / Public Domain

Vojenská stránka konfliktu

Podívejme se ještě na vojenskou stránku konfliktu. Pádem Kobani začal ISIS kontrolovat zhruba polovinu hranice mezi Tureckem a Sýrií. Jak tuto situaci vidí Patrick Cockburn, blízkovýchodní korespondent Independentu?

Pád Kobani považuje za významnou vojenskou prohru USA. ISIS nemá žádné ústředí, které by šlo vybombardovat. Je třeba si uvědomit, že jenom za poslední měsíc se ISIS získal kontrolu nad obrovskou provincií Anbar, která sama tvoří čtvrtinu Iráku a nyní stojí před Západním Bagdádem.

Takže na jednu stranu Američané a jejich spojenci bombardují pozice ISIS, ale na druhou stranu ISIS získává jedno území za druhým. Podívejte se například na příklad Mosulu, druhého největšího iráckého města, kde vláda měla 20 tisíc vojáků a policistů. Dobylo jej 1300 vzbouřenců! To je tak výrazný úspěch, že do armády ISIS přilákal mnoho mladých mužů z celého regionu.

Proti nim stojí američtí spojenci - šíitské milice, které jsou výborně trénované, ale podle Ghaitha, který se s nimi potkával na frontě, nerozlišují mezi ISIS a běžným sunnitou. Jsou to lidé, kteří se spojí s nenáviděnými Američany, aby dosáhli vlastního cíle - etnické čistky mezi sunnity.

Otevřeně hovoří o tom, že je nutné zabít všechny dospělé muže, aby nemohli vstoupit do armády ISIS. Z vojenského hlediska to je pro tuto chvíli dobrý spojenec, ale lidsky to vypadá na velký, špinavý, humanitární problém.

Další expert, který se ke konfliktu zasvěceně vyjadřuje je Jeremy Scahill, autor dvou knih o amerických soukromých bezpečnostních agenturách jako je Blackwater, kterou jsou vládou najímány na provádění rizikových operací. Začátkem října prohlásil, že podle údajů syrských pozorovatelů lidských práv, během dvou týdnů ISIS dobyl 350 severosyrských vesnic, což způsobilo odchod 300 tisíc utečenců.

Scahill je velice kritický vůči americkým krokům v Iráku. Kritizuje, že administrativa nejprve platila sunnitům, aby nezabíjeli Američany, ale pak se karta obrátila a začala podporovat současný šíitský režim, který aktivně řídí eskadry smrti zaměřené proti sunnitům. To, co se dnes děje, je podle něj třetí kolo války v Zálivu, které způsobuje, že si společnost zvyká na válčení a že v neustálých konfliktech dorůstá další generace rozhněvaných mladých mužů.

Přebírají od dalších stran, včetně Američanů, metody i zbraně. Západní novináři jsou mučení podobným způsobem jako vězni z Guantanama. Jedná se např. o waterboarding a zavírání lidí do krabice, kde nemohou ani ležet, ani sedět.

Na druhou stranu americká vláda vyšetřuje údajné přečiny, které způsobily soukromé jednotky Blackwater, které jsou např. podezřelé z masakru na náměstí Nisoor v Baghdádu, kde měly způsobit smrt čtrnácti civilistů.

Důsledky pro Evropu

Pojďme zkusit vydedukovat, co konflikt s ISIS ve skutečnosti znamená pro Evropu. Můžeme jej charakterizovat jako další pokračování obou předcházejících iráckých válek. Co bychom dnes dali za pevnou rukou diktátora, která sice občas zabije pár stovek lidí, ale udrží celkový klid, zatímco dnes umírají tisíce civilistů.

ISIS nenávidí Američany a obecně celou západní civilizaci, ale primárně bojuje o území a kontrolu nad ropnými poli a tím i tokem peněz. Jedná se sice o radikální hnutí, ale zdá se, že v jeho centru stojí pragmatičtí bojovníci ostřílení v mnoha pouštních válkách, jimž na náboženství příliš nesejde.

Ghaith považuje tuto válku za celý soubor mnoha konfliktů bojovaných na mnoha polích a s různými cíli. Není to jedna válka. Kořeny krize jsou sociální a rovněž se jedná o reakci na násilné a nespravedlivé kroky zvolených vlád. Vojenská operace sama o sobě nemůže odstranit kořeny konfliktu.

V této chvíli je pravděpodobný somálský scénář dlouhodobě zhrouceného území ovládaného ozbrojenými skupinami, které se v jednu chvíli dokážou spojit, ale pak spolu válčí. Nebezpečí z činnosti teroristických skupin je spíš druhotné.

Je přirozené, že teroristické buňky se snadno skryjí v takto lidsky složitém terénu, ale ten je nejprve nutné dobýt a stabilizovat a to i za cenu zabití některých příliš samostatných vůdců současných milicí, které právě bojují na straně ISIS.

Za největší nebezpečí nepovažuji Al-Kaidu, ale tok uprchlíků. Nejsme v Somálsku, ale v protřelé Levantě. Neznamená to, že by chudí vesničané ze severní Sýrie najednou začali proudit do České republiky, ale mohou to být Kurdové z východního Turecka, kteří potřebují opustit neklidnou, okolními boji destabilizovanou vlast a mají příbuzné třeba ve Vídni.

Pamatujete si, že prodejna Döner Kebab v Čechách před třemi lety téměř neexistovala a dnes je ve skoro každém městečku? Kdy pod přílivem uprchlíků padne slušné, ale křehké Jordánsko a co to bude znamenat?

V Jordánsku totiž žijí bohatí Palestinci i Egypťané. Kam půjdou? Jaké budou jejich evropské zájmy a vliv? Tito lidé jsou chytří, bohatí, umějí jednat s lidmi a hlavně vyrostli ve válečných zónách, které je zbavily skrupulí a západ nikdy neměli rádi. Budou žít mezi námi.

Dnes - po bitvě - víme, že do válek v Iráku jsme se neměli pouštět, protože jejich výsledkem je víc nebezpečný svět, který s námi již zůstane stejně jako situace v pásmu Gazy či výše zmíněném Somálsku.

Kdy tato válka unaví Američany stejně jako je unavila Korea, Vietnam a Afghánistán? Je jen otázkou času, kdy dojde k dalším masakrům civilního obyvatelstva ze strany současných amerických šíitských spojenců.

Válka se ze vzduchu nedá vyhrát a neumím si představit, že by se některá západní armáda pustila dům po domě, ulici po ulici třeba do dobývání Mosulu. Sám za sebe znám jenom cynické řešení - nechat tuto oblast vybojovat její vlastní boje, pomáhat přitom civilnímu obyvatelstvu, ale dát si velký pozor na jakékoliv - byť bohaté - utečence, kteří k nám směřují. A je mi líto, že nemám lepší zprávy.

Nahlásit chybu v článku


Související články

IS – Islámský stát

Když se podíváme na situaci na Blízkém východě, není možné mluvit skoro o ničem jiném než o ...

Kolapsy společností a bezpečnost ČR

Dne 24. září 2014 pořádalo Společné operační centrum Ministerstva obrany celodenní konferenci na ...

Klíč k úspěchu Islámského státu – část. 1

Článek IS - Islámský stát, který byl minulý týden zveřejněný zde na Armádních novinách, ve ...

Klíč k úspěchu Islámského státu – část. 2

Dnes navážeme na první část článku o tom, jak funguje Islámský stát (IS) na bezpečnostním a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Prdicka
    10:56 19.11.2015

    CO se tyce Syrie a IS, za roztahovani tech GAUNERU muze jen a jen HRDLOREZNI ASADUV REZIM ktere je ze zacatku zamerne TOLEROVAL a tim je nechal se roztahovat za ucelem plafnout ...Zobrazit celý příspěvek

    CO se tyce Syrie a IS, za roztahovani tech GAUNERU muze jen a jen HRDLOREZNI ASADUV REZIM ktere je ze zacatku zamerne TOLEROVAL a tim je nechal se roztahovat za ucelem plafnout svet ze to se se v Syrie deje ,neni to lidova Revoluci touzici po SVOBODE po vic nez 40lete NEJKRUTITEJSI DIKTATURE co svet zazil , ale ze to jsou to Teroriste , bohuzel se mu to PODARILO , takze misto aby susili BAZINY (Asad) zacal hon na KOMARI (IS) .. Asaduv Rezim je MAGNETEM pro vsichni tech MAGORSKYCH GAUNERU !! Znicte Asada ... Znicite je do dvou mesicu !!Skrýt celý příspěvek

  • pjek
    15:54 03.11.2014

    Václave, z USA nešly peníze pouze Saudům čo do Kataru (tj. "svým" diktátorům), ale také cíleně oněm místním vládcům, kteří z nich financují IS(IL). Zdroj peněz má jednoduše zájem ...Zobrazit celý příspěvek

    Václave, z USA nešly peníze pouze Saudům čo do Kataru (tj. "svým" diktátorům), ale také cíleně oněm místním vládcům, kteří z nich financují IS(IL). Zdroj peněz má jednoduše zájem na vzájemném vyvraždění se všech, kteří by mohli překážet v jeho přístupu k místním přírodním zdrojům - ropa stále přitahuje. Dále vůbec nejde pouze či dominantně o Baasisty, ale i o ty "islamisty", kteří mají Korán jako své zdůvodnění jakéhokoli masakru kohokoli, kdo nejde s nimi. Panatujete na středověké Valdenské? Lůza není jen sociální oběť systému, ale též nevzdělaný krvelačný dav snadno indoktrinozaných psychotiků. V Iráku se zkrátka vede válka o zdroje zástupnými prostředky, stejně jako se vede v Libyi a měla plně propuknout v Sýrii. Asad je jediný, kdo může to zástupné krveprolévání a vzájemné zbídačování se zastavit, o což se po celou dobu snaží navzory těm, kdo mají zálusk na cizí zdroje.Skrýt celý příspěvek

  • Oleg
    09:56 18.10.2014

    Václav Cílek k ISIS na vlnách Českého rozhlasu http://prehravac.rozhlas.cz/au... (cca od 3:30).

    Václav Cílek k ISIS na vlnách Českého rozhlasu http://prehravac.rozhlas.cz/au... (cca od 3:30).

  • Argonaut.CZ
    15:56 16.10.2014

    to weinheubel: díky za link. vypadá to hodně zajímavě. K níže vedené diskuzi: obávám se, že pokud nejsou ISIL a všechny podobné skupiny sekulární ve smyslu respektování jiných ...Zobrazit celý příspěvek

    to weinheubel: díky za link. vypadá to hodně zajímavě.

    K níže vedené diskuzi: obávám se, že pokud nejsou ISIL a všechny podobné skupiny sekulární ve smyslu respektování jiných náboženství / názorů a to nejsou, není moc možností, jak situaci řešit.

    Napadají mě 2 postupy. Obě verze budou mít obrovské vedlejší škody a náš multikulti svět skončí, nebo skončíme my.

    1. izolace problému (uzavření hranic a likvidace kohokoli, kdo je překročí, uvnitř se to nějak poskládá samo).
    2. likvidace problému - pozemní operace, kdy skončí kdokoli jen trochu podezřelý na krchově a v zemi bude nastolena diktatura, která zajistí sekulární stát.

    Na variantu převýchovy či samovolného uklidnění situace nevěřím. Stejně tak si myslím, že s ohledem na geografickou vzdálenost je celá oblast problémem Evropy a vyspělejší části Asie. Spojeným státům bezprostředně krátkozrace může vyhovovat zaměstnat ostatní státy. Uvědomme si, že problém je za humny. Připomnu zkušenost s Jugoslávií...:(

    Na vysoké škole mi jeden profesor říkal (mluvili jsme o firmách): přežití není povinné. To platí i pro lidská společenství.

    Pokud západní společnost nechce a neumí své hodnoty bránit silou, jiné hodnoty, prosazené se středověkou brutalitou, nahradí ty naše. Lidé jsou u televize pasivní a až se vzbudí, že ty rány nejdou z TV krabice, ale od dveří, bude pozdě.Skrýt celý příspěvek

  • stranger01
    14:09 16.10.2014

    Václav Cílek: (Alespoň částečná) Profesionalita i cílevědomost IS je zjevná, přesto mi přijde označení "sekulární" jako zavádějící. To že je někdo chladnokrevně kalukulující ...Zobrazit celý příspěvek

    Václav Cílek: (Alespoň částečná) Profesionalita i cílevědomost IS je zjevná, přesto mi přijde označení "sekulární" jako zavádějící. To že je někdo chladnokrevně kalukulující profesionál neznamená, že nemůže být zároveň náboženským fanatikem (byť se to může v našich končinách zdát nepochopitelné).

    Ale chápu, že toto není jádrem Vaší myšlenky a děkuji za reakci.Skrýt celý příspěvek

  • Václav Cílek
    13:15 16.10.2014

    Pěkně zdravím. Jsem rád, že celkově se situace vyjasňuje. Předem se omlouvám, že někdy nemohu rychle reagovat na diskuzi, protože doma nemám internet a občas bývám pár dní v ...Zobrazit celý příspěvek

    Pěkně zdravím. Jsem rád, že celkově se situace vyjasňuje. Předem se omlouvám, že někdy nemohu rychle reagovat na diskuzi, protože doma nemám internet a občas bývám pár dní v terénech či jinde na cestách.

    Zkusím odpovědět na jádro vašich dotazů. Sekulární jádro ISIS podle mě znamená profesionalitu, ale rovněž si myslím, že mají nějakou vizi. Snad to není hloupé, ale použil bych přirovnání o Janu Žižkovi, o jehož náboženství toho moc nevíme, ale byl to vojenský profesionál obklopený jinými profesionály a ti zase dalšími víc náboženskými skupinami.

    Myslím, že právě na kombinace vojenských zkušeností a silné myšlenky jak u Žižky, tak i u ISIS je motorem úspěchu. Je to nebezpečné kombinace, jak zjistili už křižáci u Tachova. Podobné přirovnání by asi šlo použít v případě Mahdího v Sudánu a jeho dervišů. Mimochodem tuto válku „War on the River“ popisoval mladý Winston Churchill.

    Původní text jsem napsal z jednoduchého důvodu – scházela mi celková charakteristika konfliktu a jasně jsem cítil, že novináři si usnadňují práci a jen přebírají zpravodajství typu CNN. Vnitřně jsem kdysi podporoval válku v Zálivu, protože jsem uvěřil, že Saddám má zbraně hromadného ničení a je to jasný padouch.

    Teď bych podobnou chybu nerad tak přímočaře opakoval a víc se mi jedná o to pochopit, co se na tomto území děje. Je třeba si uvědomit, že ropné zásoby Saudské Arábie se v průběhu cca 10-20 let začnou snižovat a že jediné mohutné, nevytěžené ropné zásoby v celém regionu bude mít Irák.

    Saudů bylo v 60. letech kolem 4 milionů, dnes jich je kolem 28 milionů, porodnost na vdanou ženu je 6,3 dítěte. Během dvaceti let směřují do situace, kdy jich bude 50 milionů, budou skoro bez vlastních potravin, projedí si víc ropy na vlastní spotřebu.

    Saudská Arábie se nejspíš bude otřásat či hroutit, ale právě v té době může být na vrcholu OPECu Irák. Irák proto není jenom válčiště typu Somálska, ale možný budoucí globální hráč, na kterém můžeme stále víc záviset, protože ruské ropné zásoby ubývají ještě rychleji než ty saudské.

    Chci říct, že jsem článek napsal, aby vůbec bylo o čem diskutovat, je to „otvírák“ nikoliv tečka za věcí.

    K otázce uprchlíků – někdy bych o tom měl napsat nějaký delší článek rovněž typu „názor“. Je to nehomogenní skupina lidí. Kdybych pokračoval v příměru o Janu Žižkovi, tak je mezi nimi hodně „Sirotků“, kteří pak mohou a budou sloužit v řadě dalších armád.

    Ale on je tady ještě jeden aspekt – v uplynulém roce je dokumentováno asi 20 milionů ekologických uprchlíků a 6 milionů válečných uprchlíků. Řekové mají třikrát víc nájezdů ze Severní Afriky a ve Středozemním moři se za poslední rok utopilo dokumentovaných 3700 lidí.

    Humanitárně-environmentální rozměr severoafrické a blízkovýchodní krize je větší než vojenský a akceleruje. Myslím, že právě toto vědomí „konce starého světa“ je hybným motorem náboženských radikálů. Václav CílekSkrýt celý příspěvek

  • weinheubel
    07:30 16.10.2014

    Dobre rano vsem ctenarum AN, pro ty, kteri maji o hlubsi analyzu zajem prikladam tento link: http://is.muni.cz/th/14418/fss... jde o velice zajimavy uvod do ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobre rano vsem ctenarum AN,
    pro ty, kteri maji o hlubsi analyzu zajem
    prikladam tento link:
    http://is.muni.cz/th/14418/fss...

    jde o velice zajimavy uvod do problematiky....
    preji poutavou cetbu (:Skrýt celý příspěvek

  • stranger01
    02:46 16.10.2014

    mat.kan: Abychom se nepouštěli na příliš tenký led spekulací - Co tedy víme? Dokázal během extrémě krátké doby vojensky obsadit třetinu Iráku a třetinu Sýrie a na přípravě několik ...Zobrazit celý příspěvek

    mat.kan: Abychom se nepouštěli na příliš tenký led spekulací - Co tedy víme? Dokázal během extrémě krátké doby vojensky obsadit třetinu Iráku a třetinu Sýrie a na přípravě několik let cílevědomě a systematicky pracoval. Používá taktiku a strategii, se kterou měli problémy i Američané v dobách, kdy měli v Iráku 130 000 mužů. Dokázal by něco takového bez plánování a koordinace? Těžko.

    Ke struktuře, ta koule má tvrdé jádro. To je tvořeno IS, zbytek jsou nabalené lokální skupiny, klany, kmeny atd. IS samotný se zdá velmi dobře organizovaný, pobočky by měly být na regionální úrovni zcela samostatné. Jestli budou schopny spolupracovat v případě likvidace centra, kdoví? IS čelí leteckým útokům téměř 10 let, jeho velení bylo už jednou prakticky kompletně zničeno. Předpokládal bych, že se z toho poučil.

    K jeho soupeřům, samozřejmě že jeho vzestup by nebyl možný bez jejich slabosti. IS exceluje v asymetrickém boji, který dlouhá léta provozuje - rychlé manévrování, tvrdé nečekané přepady, bombové útoky, atentáty, únosy, vyhrožování. Těmito metodami tak dlouho moří nepřítele, až se sesype jako domeček z karet a při samotném střetu už není schopen klást odpor. Jakmile se střetne střetne s jednotným a odhodlaným protivníkem v konvenčním boji, dopadne nevalně. S Kurdy na severu Sýrie bojuje už rok a půl bez úspěchů. Nyní u Kobane dokázal postoupit jen za cenu velké přesily jak v mužstvu tak technice, a i tak utrpěl vysoké ztráty (už před začátkem náletů). S Asadovou armádou se prakticky nestřetl, pouze zlikvidoval dlouhodobě (přes rok!) obklíčené posádky.Skrýt celý příspěvek

  • Nuda
    18:27 15.10.2014

    Slováci-to jsou ty se kterýma jste měli republiku, když náš milovaný Chamberlain podepsal Munich Agreement, za to se omlouváme.

    Slováci-to jsou ty se kterýma jste měli republiku, když náš milovaný Chamberlain podepsal Munich Agreement, za to se omlouváme.

  • mat.kan
    17:40 15.10.2014

    stranger01: Sám ste použili metaforu snehovej gule, ktorá nabaluje(co snad navrhuje konglomerát milícií). Mne sa ľúbi a zdá sa mi ozaj trefná. K úspechom ISIS, teda nie že by ...Zobrazit celý příspěvek

    stranger01:

    Sám ste použili metaforu snehovej gule, ktorá nabaluje(co snad navrhuje konglomerát milícií). Mne sa ľúbi a zdá sa mi ozaj trefná.

    K úspechom ISIS, teda nie že by som im chcel krivdiť ale položme si otázku kedy naposledy a či vôbec čelili početnému,dobre organizovanému, motivovanému a v neposlednom rade vyzbrojenému súperovi. Assad celkom logicky a chladnokrvne sa zameral najprv na neislamistickú opozíciu(a nechával volnu ruku islamistom) aby sa mohol následne prezentovaťako bojovník proti terorizmu. Iracká armáda je podľa dostupných správ v ešte horšom stave ako tá napr. ukrajinská.

    K hierarchii či štruktúre ISIS. Klúčovým otáznikom je koľko autonómnosti majú samotné decentralizované exekúcie. Inak povedané ak si jedného pekného dňa nájde Bagdadiho a jeho družinu drone, čo sa stane s akcieschopnostou ISIS?

    Súhlasím ale určite, že určitý stupeň koordinácie a plánovania ich akcie vykazujú. Na druhej strane to ale vykazovali aj akcie čečenských poľných veliteľov pričom behom II. vojny sa už ústredné velenie hladá tažko(čím chcem len naznačiť možnú viac sieťovú ako hierchickú organizáciu, pravdepodobne sa bude jednať o zmes)Skrýt celý příspěvek

  • Ezekyl
    16:14 15.10.2014

    Nuda : To není nařečí, ale slovenský jazyk :-)

    Nuda : To není nařečí, ale slovenský jazyk :-)

  • Nuda
    14:56 15.10.2014

    Já bohužel nemůžu reagovar na mat.kana i přes to že na mě bylo v mládí mluveno česky a žiji zde 10 let, nerozumím nářečí, proto bych vás chtěl požádat jestli byste nemohli psát ...Zobrazit celý příspěvek

    Já bohužel nemůžu reagovar na mat.kana i přes to že na mě bylo v mládí mluveno česky a žiji zde 10 let, nerozumím nářečí, proto bych vás chtěl požádat jestli byste nemohli psát běžně česky.Skrýt celý příspěvek

  • stranger01
    14:14 15.10.2014

    Často se tu mluví o ISIS jako heterogennímu konglomerátu milic, kterému snad ani není možné velet. Nechápu proč, všichni jsme byli svědky toho, co v Iráku a Sýrii dokázal. Jistě, ...Zobrazit celý příspěvek

    Často se tu mluví o ISIS jako heterogennímu konglomerátu milic, kterému snad ani není možné velet. Nechápu proč, všichni jsme byli svědky toho, co v Iráku a Sýrii dokázal. Jistě, poměry v těchto zemích mu situaci zásadně ulehčily. Nicméně jeho operace měly všechny znaky centrálního velení a dokonalé koordinace.

    Podle informací, jež jsou známy (jisně, nemáme jistotu, že jsou pravdivé) má IS pevnou hierarchickou strukturu, na jejímž vrcholu je Bagdádí a jeho vojenská rada. Ta plánuje a koordinuje operace, zatímco jejich exekuce je na regionálních pobočkách. Ty mají vlastní velení, zdroje, zbraně, sami si spravují území. Čili centrální velení a decentralizované exekuce. Proto je schopen IS védst tolik paralelních operací, aniž by ho to na jiném místě oslabilo. Centrální velení má navíc podle všeho jakési "core" jednotky, které nasazuje na podporu jednotlivých oblastí v případě potřeby.

    Abych to shrnul, nevím odkud se bere předpoklad, že ISIS je heterogenní a neřiditelná skupina. Naopak, odborníci prakticky bez vyjímky zdůrazňují jeho vynikající organizaci a "tah na branku". Samozřejmě že, nazveme to třeba sunnitské povstání, netvoří jen IS, ale spousta různých subjektů, přičemž o tom, co se odehrává na území označovaném jako "pod kontrolou IS", je minimum informací.Skrýt celý příspěvek

  • mat.kan
    11:27 15.10.2014

    Dobrý deň p Cílek. Je skvelé, že ste si našiel čas a zapojil sa do diskusie. Dovolím si pár dotazov a otázok k článku: - či al -Takriti vedie alebo nevedie ISIS tu ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobrý deň p Cílek.
    Je skvelé, že ste si našiel čas a zapojil sa do diskusie. Dovolím si pár dotazov a otázok k článku:

    - či al -Takriti vedie alebo nevedie ISIS tu nevyriešime obdobne ani v akej miere môže jeden človek vôbec veliť heterogénnemu konglomerátu milícií ako je dnes ISIS. Čo konkrétne podľa vás toto sekulárne vedenie implikuje pre naše chápanie a prípadne boj s ISIS? Popiera to snáď proklamovanú a minimálne smerom von zastrešovaciu ideológiu takfiristického salafizmu?

    - považujete svoj text za uspokojivú charakteristiku ISIS pokiaľ obchádzate/vynechávate vplyv vojny v Sýrii na formovanie a identitu ISIS? Umiestnenie ISIS v rámci proti assadovskej opozície, sformovanie milícií, počiatočný súboj o prezentáciu Al Káidy v Sýrii s frontom Al Nusra, nasledovná emancipácia ISIS od týchto skupín, to všetko sú zásadné informácie ak chceme uspokojivo charakterizovať ISIS. Už použitá analógia nejde rozoberať NSDAP bez zohľadnenie reálii Weimarskej republiky.

    - utečenci z oblasti nepochybne zvýraznia regionálne tlaky a veľmi pravdepodobne ich nemálo skončí v Európe. Možné následky čiastočne ilustrujú nedávno medializované zrážky kurdov so snáď sympatizantami ISIS v Nemecku. Aktuálnejšou hrozbou su ale aj napr. vracajúci sa džihádisti, ktorý pôvodne odchádzali do Sýrie(zasa sme pri Sýrii..) a časť z nich sa určite pokúsi vrátiť domov. británia k problému pristupuje značne represívne(zachytil som debaty o možnom zrušení pasov dotyčných osob) Dánsko naopak štartuje projekt ich reintegrácie do spoločnosti. Zaujímal by ma váš názor(ak si nájdete čas) na možnú komplementartu hrozieb návratu džihádistov a prílevu emigrantov z oblasti.

    S pozdravom Matej KandríkSkrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    11:25 15.10.2014

    Omlouvám se všem čtenářům, kterých se mohl můj příspěvek dotknout. Má reakce spíš byla na jeden konkretní příspěvek, který mi obrazně "zvedl mandle", možná ze zbytečného pocitu ...Zobrazit celý příspěvek

    Omlouvám se všem čtenářům, kterých se mohl můj příspěvek dotknout.
    Má reakce spíš byla na jeden konkretní příspěvek, který mi obrazně "zvedl mandle", možná ze zbytečného pocitu nedostatku respektu některých diskutujících, než na příspěvky obecně.
    Bohužel někdy člověk zbytečně reaguje pod vlivem emocí, než aby pár desítek minut počkal a poté reagoval s chladnou hlavou. Tohle se mi moc často nestává. ISIS je příliš vážná věc, aby jsme tady řešili žabomyší války.
    Omlouvám se tedy ještě jednou za to, že jsem se amatérsky nechal ovlivnit emocemi, při psaní příspěvků, prvního i druhého.Skrýt celý příspěvek

  • Ezekyl
    11:19 15.10.2014

    Pane Cílku, s Vaším příspěvkem nelze než souhlasit a velmi děkuji za to, že jste si našel čas a osvětlil nám pozadí napsání článku, který se nám všem vesměm líbí a rádi jsme si ho ...Zobrazit celý příspěvek

    Pane Cílku, s Vaším příspěvkem nelze než souhlasit a velmi děkuji za to, že jste si našel čas a osvětlil nám pozadí napsání článku, který se nám všem vesměm líbí a rádi jsme si ho přečetli, byť s ním někteří z nás nemusí souhlasit. My jsme vlastně brojili za to aby Váš článek byl označen jako "Názor" - což vy sám obhajujete - názor je to erudovaný a respektu-hodný.

    Polemika o zdrojích na médiu, kde se zdroje pod článkem neuvádějí, šla zcela mimo mne a troufám si tvrdit, že ač šlo o původní impuls této diskuze, nejedná se o hlavní téma zdejšího rozhořčení.

    Negativní reakce není vázána na samotný článek, ale jako reakce na příspěvky pana Grohmana, který váš článek "obhajoval" poněkud kontroverzním způsobem. Proto Vám ještě jednou děkuji za Váš příspevěk do diskuze, který jak předpokládám, uspokojil kritiky a dovysvětlil vše těm tápajícím.

    To že někteří, včetně mne, probírali poměrně v negativním ohledu Vaše původní akademické zaměření versus téma článku, bylo pouze způsobeno fanatickým trvzením pana Grohmana, vyvolávající dojem, že pokud někdo disponuije vzděláním a reputací na Vaší úrovni, tak my ostatní (a o našem vzdělání pan Grohman nemá ani nejmenšího tušení) si nesmíme troufnout oponovat. Já naopak věřím, že člověk s Vaším vzděláním a zkušenostmi si dokáže svůj názor obhájit - což jste ve svém příspěvku naprosto dokázal.

    Děkuji.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    10:45 15.10.2014

    Dobrý den pane doktore. Domnívám se, že debata byla o článku a nepřesnostech v něm a nikoliv o Vás do chvíle, než pan Grohman přišel s tezí (hrubě zjednodušuji), že kritika či ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobrý den pane doktore. Domnívám se, že debata byla o článku a nepřesnostech v něm a nikoliv o Vás do chvíle, než pan Grohman přišel s tezí (hrubě zjednodušuji), že kritika či upřesnění není přínosné a vhodné, protože to napsal Cílek a tudíž sklapněte a nebo si napište lepší. Do té doby to o Cílkovi nebylo a není to o něm ani nyní. Je to spíš o panu Grohmanovi.
    Ve vědecké sféře bych si nedovolil odpálit faktickou kritiku mé práce slovy "napište si lepší". Tak to přeci nechodí. Text není Zjevení, s nímž není možná polemika.
    Kobani nepadlo, islamisté ho neovládají. Až ho ovládnou, nastane masakr. Stalingrad také nepadl, i když Němci ovládali dokonce většinu území města. To je jen slovíčkaření. Se zbytkem Vašeho textu souhlasím.Skrýt celý příspěvek

  • Václav Cílek
    10:20 15.10.2014

    Vážení, buď se diskuze vede o mně, nebo o Islámském státu. K napsání článku mně vedlo to, že se mi nepodařila nalézt žádná pro mne uspokojivá celková charakteristika toho, co je ...Zobrazit celý příspěvek

    Vážení, buď se diskuze vede o mně, nebo o Islámském státu.
    K napsání článku mně vedlo to, že se mi nepodařila nalézt žádná pro mne uspokojivá celková charakteristika toho, co je Islámský stát, takže jsem to snažil nějak shrnout (přitom se mi vynořila jedna zasutá vzpomínka, jak ve středním Iránu jsme za irácko-iránské války v noci projížděli vojenské území a nad hlavami nám létaly svítivé střely).
    Hned v úvodu článku deklaruji vlastní nejistotu právě proto, aby bylo jasné, že nejsem žádný odborník v této oblasti a že právě naopak hledám dobré zdroje informací. Nedáváte je, nejste schopni napsat podobnou stručnou, byť povrchní analýzu a pak umíte zkritizovat jeden či dva dílčí údaje - a to ještě většinou formou komentáře proti autorovi a ne z faktického hlediska.
    Uveďte lepší zdroje a dokonalejší fakta. Tady nehrajeme hru na to, kdo má větší pravdu, ale kde ta pravda vůbec je. Kobani padlo tak zhruba z poloviny, znamená to, že padlo, nebo že nepadlo?
    V článku jste určitě dokázali najít detail jako je Korea, ale dokázali jste vidět celek? Podle mě by se diskuze měla vést spíš o tom, že dalších dvacet let či ještě déle bude někde celkem nedaleko nás (tak sedm hodin cesty letadlem z Erzincanu s přestupem v Istanbulu) kolabovaný stát, jehož lidé budou směřovat do Evropy a přitom se bude jednat o chytré a protřelé Levantince, ne o chudé a prosté Somálce.
    A potom je velká neznámá další osud Jordánska, kde žije víc Palestinců než Jordánců. Tohle jsou témata, anebo třeba jak vidíte vytvoření nové formy evropského islámu bosenského typu (viz Ian Buruma).
    A ještě bych něco dodal z metodologie – pokud člověka zajímá „velký obraz“, celkový pohled a syntéza dat jako je třeba souvislost energetiky, klimatu a sociálního napětí, tak prostě klouzá po povrchu a hledá významy věcí. Jinak to nejde.
    Zažil jsem mnoho debat mezi specialisty, „skutečnými odborníky“ v jednom určitém oboru, ale nikdy z toho nic nebylo. Syntéza nevznikne tím, že smícháte fakta, protože je nutné pracovat s významy těchto dat a ty zase záleží na hodnotovém systému a ten se opírá o nějaký druh subjektivity. Je to jiná disciplína.
    Přeji vám klidný a rozumný den. Václav CílekSkrýt celý příspěvek

  • Gorn
    10:06 15.10.2014

    dobře řečeno pánové. Poukazuje se tu pouze na faktické chyby, které prostě v novinových článcích nemají být- a proto například u tištěných novin bývá zvykem že se autor v příštím ...Zobrazit celý příspěvek

    dobře řečeno pánové. Poukazuje se tu pouze na faktické chyby, které prostě v novinových článcích nemají být- a proto například u tištěných novin bývá zvykem že se autor v příštím vydání omluví za faktické chyby, pokud je na ně upozorněn. Pana Cílka tu nikdo neznevažuje a pokud napříště vydá podobný článek jako svůj názor tak budu jako čtenář spokojen a rád si to přečtu.

    Mimochodem pane Grohmanne pokud Vás takové názory nějak uráží tak máte jednoduchou volbu. Omlouvám se, prostě mi to nedá abych proti Vám ten výrok neobrátilSkrýt celý příspěvek

  • mat.kan
    09:48 15.10.2014

    Grohman: Pri všetkej úcte to si tu z nás čitateľov robíte prdel. Prvým príspevkom, ktorý zatiahol osobu pána Cílka do diskusie bola vaša reakcia na moj kritický príspevok, do ...Zobrazit celý příspěvek

    Grohman:
    Pri všetkej úcte to si tu z nás čitateľov robíte prdel. Prvým príspevkom, ktorý zatiahol osobu pána Cílka do diskusie bola vaša reakcia na moj kritický príspevok, do vtedy príspevky výsostne reagovali na článok a jeho zdroje.

    Po niekoľkých kritických príspevkoch už k autorovi a k svojej reakcii, ktoré ste naštartoval sám, nám blahosklonne oznámite, že nás nikto nenútí čítať p. Cílka ani AN. Nuž vďaka za túto informáciu...... Ako stály čitateľ AN si preto dovolím nerešpektovať vašu prosbu upratať diskusiu do redakčného mailu. Dokonca si dovolím doporučenie:

    Ak chcete AN viesť ako seriózny web venujúci sa odbornej žurnalistike(a pevne verím, že chcete), nie je najlepšou cestou komunikovať s čitateľmi ako nedotklivý pubertiak. Kvalitný web nedosiahnete vykázaním kritickejších čitateľov "nikto vás to tu nenúti čítať". Solídny web nepromuje svoje články v duchu: "Troufáme si tvrdit, že komplexnější a kvalitnější články o IS nenajdete nejen v ČR/SR, ale ani v v celém středoevropském prostoru"(z FB AN 13.10.2014) a pod kritikou následe reaguje napádaním diskutérov a urazenými príspevkami.
    Prajem za kýbel sebareflexie a pekný deň.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3