Možný zlom v syrské občanské válce?
- 24. 6. 2015
- 118 komentářů
- Mgr. Václav Kopecký
V relativně nepřehledné situaci syrské občanské války došlo v březnu 2015 k možná zásadní události, která by mohla významně změnit její dosavadní průběh. Onou událostí bylo zformovaní koalice islamistických skupin v severní Sýrii, které se spojily 24. března pod názvem Jaysh al-Fateh (do ang. překládáno jako Army of Conquest). Tato koalice vznikla spojením radikálních i umírněných islamistických opozičních skupin, avšak bez účasti skupiny Islámský stát (IS).
Koalice Jaysh al-Fateh, která údajně disponuje 12 000 - 15 000 bojovníky, je vedena skupinou an-Nusra, jenž je oficiálním zastoupením Al-Qaidy v Sýrii. Nejvýznamnější skupinou koalice je už zmiňovaná fronta an-Nusra, v jejímž čele stojí Abu Muhammad al-Julani. Dalšími členy uskupení Jaysh al-Fateh jsou skupiny Jund al-Aqsa, Ahrar al-Sham, Liwa al-Haqq, Jaysh al-Sunna, Ajnad al-Sham a Faylaq al-Sham.
Jaysh al-Fateh také spolupracuje s dalšími opozičními frakcemi jako Islámská armáda (ve městě Jisr al-Shughur bojovali společně proti vládním jednotkám a v severním Aleppu bojují proti IS). Jednotlivé skupiny koalice dostávají značnou podporu ze zahraničí, například Faylaq al-Sham ze Saudské Arábie a Ahrar al-Sham z Turecka.
Podmínky pro vznik
V syrské občanské válce působí velké množství skupin, které bojují jak mezi sebou, tak proti režimu prezidenta Asada. Snaha spojit více skupin a sjednotit opozici existuje už od počátku války, ale prozatím se to však nepodařilo. Zejména mezi islamistickými skupinami, které nespolupracují s prozápadní opozicí, došlo k zásadnímu rozkolu, když se proti sobě postavili dva největší rivalové IS a an-Nusra. Obě tyto skupiny zastávají odlišnou politiku a postupy.
Zásadním faktem pro vznik koalice je politika fronty an-Nusra. Na rozdíl od IS, který požaduje, aby se k němu další skupiny přidaly a plně se mu podřídily a tím se i de facto zapojily do jeho řad, má zcela odlišný přístup. Nesnaží se primárně další islamistické skupiny pohltit, ale jde formou spolupráce. Podle vyjádření jejích vůdce al-Julaniho, an-Nusra uznává ostatní islamistické skupiny, i když nezastávají striktně její pohled na svět, a je připravená s nimi spolupracovat v boji proti Asadovi i IS.
Tento postoj vychází z nařízení, které vydal vůdce Al-Qaidy dr. Zawahiri, který už v lednu 2014 vyzval jednotlivé džihádistické skupiny ke spolupráci. Ideovou podporu získala koalice také od syrského šejka Abdallaha Muhammada al Muhaysiniho, který je významným a vlivným džihádistickým ideologem dlouhodobě spolupracujícím s an-Nusrou.
K dobrému fungování koalice přispívá také úspěšná spolupráce mezi skupinami a jejich společná kooperace v plánování i provádění bojových akcí. Zejména díky zdrojům, kterým An-Nustra disponuje, má koalice přístup ke zbraním a munici, které by se k menším skupinám bojujícím samostatně hůře dostávaly. IS dokonce obvinil Turecko, Saudská Arábii a Katar, že koalici Jaysh al-Fateh zásobuje zbraněmi.
Objevily se indicie, že samotný vznik koalice je důsledkem dohody zahraničních sponzorů jednotlivých skupin, kteří tak reagovali na větší zapojení Íránu do konfliktu v Iráku. Katar, Turecko a Saudská Arábie, tři nejvýznamnější zahraniční hráči v Sýrii se údajně zalekli íránské rozpínavosti a spojili své síly s cílem vytvořit jednotnou koalici, která by oslabila damašskou vládu a tím i íránské pozice.
To může dokládat i prohlášení jednoho z členů koalice, skupiny Faylaq al-Sham, kterou v květnu veřejně podpořila Saudská Arábie v její kampani proti šíitským rebelům v Jemenu, a také blízké vztahy tureckých tajných služeb se skupinou Ahrar al-Sham, kterou Turecko skrytě vyzbrojuje. Objevily se však také prohlášení bojovníků z an-Nusry a dalších skupin, že tyto spekulace jsou neopodstatněné a vznik koalice je důsledkem společné snahy spolupracovat na porážce Asada a ne vlivem zahraničních hráčů.
Dalším důležitým faktorem pro úspěch koalice je podle některých zdrojů porážka částí skupin podporovaných USA, konkrétně Harakat Hazm a Syrské revoluční fronty, v listopadu 2014. An-Nusra a její spojenci tak mohli uvolnit síly vázané na boj s těmito skupinami pro ofenzívu proti Asadovi. Likvidace těchto skupin také přinesla an-Nusře další benefit a to v podobě zbraní, které ukořistila. Jedná se zejména o zbraně západní provenience, mezi kterými jsou i střely TOW. Jejich používání bojovníky an-Nusry je doloženo např. v bojích o Idlib v březnu 2015.
Boje o Idlib
Informace o plánování ofenzívy koalice Jaysh al-Fateh v severosyrské provincii Idlib se objevovaly v prvních měsících roku 2015. Konkrétnějších podob začaly nabývat v druhé polovině března 2015, kdy bylo jasné, že hlavním cílem bude dobytí (v rétorice povstalců osvobození) města Idlibu a následně celé stejnojmenné provincie.
Křest ohněm zažila koalice 24. března, v den svého vyhlášení, kdy začal útok na město Idlíb nasazením sebevražedných útočníků. Koalici se tak dočasně podařilo ovládnout některé vládní budovy ve městě. An-Nusra také zveřejnila videa z bojů v Idlibu, kde je zachyceno hojné používání střel TOW proti vládním postavením a obrněné technice.
O tři dny později se podařilo rebelům ovládnout velkou část checkpoitů v okolí města a vládním silám hrozilo obklíčení v centru Idlibu. Díky kombinaci mohutných sebevražedných útoků a likvidaci vládních tanků protitankovými střelami donutili povstalci vládní vojska k částečnému ústupu. Už následujícího dne se objevily videa a fotky slavících bojovníků Jaysh al-Fateh z centra Idlibu.
Další útok byl vedený na vojenskou základnu Al-Qarmeed, kde se odpálil sebevražedný útočník z an-Nusra, který k útoku použil obrněné vozidlo naplněné výbušninami.
Postup islamistů neustal ani po obsazení města. Rebelové ukořistili velké množství zbraní, za zmínku stojí zejména tanky T-55, a pokračovali v ofenzivě proti vládním vojskům. Na konci dubna padlo město Jisr Al Shughur, klíčový opěrný bod asadových vojsk v provincii. V polovině května zaútočili bojovníci z Jaysh al-Fateh na vojenskou základnu Al-Mastoumah. Úspěch opět slavila kombinace sebevražedných útoků, ukořistěných těžkých zbraní a rychlého postupu pozemních sil. Základna padla a do rukou islamistů se dostaly další zbraně a munice.
Na konci května oznámila Jaysh al-Fateh, že její bojovníci dobyli město Ariha, jenž bylo jednou z posledních pozic, která vládní vojska v provincii Idlib držela. Dobytím Idlibu bylo těžkou ranou pro damašský režim, jak z politického, tak vojenského hlediska. Porážka v Idlibu také přerušila zásobovací trasy pro vládní vojska v Aleppu, což může mít zásadní význam v budoucích bojích o tuto část Sýrie.
Budoucnost
Při bojích v Idlibu se ukázalo, že spolupráce v rámci koalice Jaysh al-Fateh funguje poměrně dobře a přináší ovoce. Rychlost s jakou koalice dobyla město Idlib (několik dní) i celou provincii (v řádu několika týdnů) jasně ukázala, že je toto spojenectví velmi efektivní. Úspěchy koalici jen posílily a ukázaly na slabiny Asadova režimu. Tím, že povstalci postupně získávají čím dál tím více zbraní, a to i těžších, začínají měnit tvář války v Sýrii.
Z guerillového boje se v podání zejména koalice Jaysh al-Fateh začíná stávat regulérní střet dvou konvenčních armád. Úspěch u Idlibu islamisty povzbudil a ukázal, že pokud se jednotlivé skupiny spojí, mohou nejenom čelit, ale i porazit vládní vojska disponující těžkou technikou a letectvem.
Dá se předpokládat, že islamisté povzbuzení úspěchem budou v tažení severní Sýrií pokračovat. Možnými cíli jsou většinově sunnitské provincie jako Aleppo, kde je podpora damašského režimu menší a úspěch je jistější než expanze s cílem získat silně bráněný Damašek nebo alavitské oblasti, které jsou centry asadova režimu.
O budoucnosti této, zatím úspěšné koalice, také rozhodne další vývoj v soupeření mezi Íránem a Saudskou Arábii. Čím více se bude islamistům z Jaysh al-Fateh dařit proti asadovu režimu, tím více je pravděpodobné, že Írán navýší svou podporu Damašku a jeho spojencům. Stejná situace bude nejspíše následovat ve vztahu Jaysh al-Fateh a IS. Dá se tedy očekávat, že boje mezi IS a koalicí islamistů vedenou an-Nusra budou nejenom pokračovat, ale ještě se rozšíří.
An-Nusra si díky této koalici značně polepšila a je otázkou času než se oba džihádističtí rivalové naplno střetnou. V současné situaci to však vypadá, že IS je plně zaměstnán boji v Iráku a výraznější ofenzívu v Sýrii nechystá, ale to může být pouze zdání, neboť už se nejednou ukázalo, že i když je IS zapleten do těžkých bojů v jedné části fronty, neváhá provádět ofenzivní akci jinde.
Otázkou také zůstává, nakolik je současná koalice soudržná. I když je to spojenectví názorově podobných subjektů, není jisté, nakolik bude do budoucna silné a jaké vnitřní tlaky se mohou objevit. V současné době, kdy je koalice povzbuzena úspěchy, vypadá spojenectví silně. Další otázkou je, zda přetrvá dlouhodobě nebo bude Jaysh al-Fateh pouze krátkodobou epizodou v Syrské občanské válce.
Pozn. autora: Arabské názvy a jména nechávám v anglickém přepisu, jelikož čerpám primárně z anglických psaných zdrojů. O české přepisy se nesnažím, jednak proto, že neexistuje nějaký zcela ustálený český přepis arabštiny (což odpovídá mnohdy „šíleným" přepisům v českých médiích), a také proto, že pro čtenáře bude dle mého názoru jednodušší, pokud si budou chtít vyhledat nějaké informace o konkrétních osobách, skupinách atd. hledat podle anglických přepisů, neboť zdroje v angličtině jsou daleko obsáhlejší než ty česky psané.
Zdroj: JamesTown, Long War Journal, Jihad Intel
Související články
IS – Islámský stát
Když se podíváme na situaci na Blízkém východě, není možné mluvit skoro o ničem jiném než o ...
- 29.09.2014
- 11 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Klíč k úspěchu Islámského státu – část. 1
Článek IS - Islámský stát, který byl minulý týden zveřejněný zde na Armádních novinách, ve ...
- 08.10.2014
- 3 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Klíč k úspěchu Islámského státu – část. 2
Dnes navážeme na první část článku o tom, jak funguje Islámský stát (IS) na bezpečnostním a ...
- 09.10.2014
- 15 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Kdo je islámský stát, co sleduje a čím je nebezpečný?
V každodenním zpravodajství se dozvíme, kde probíhají boje v Sýrii a Iráku, a co na to říkají Turci, ...
- 13.10.2014
- 48 komentářů
- RNDr. Václav Cílek, CSc.
muhaha: částečný souhlas - ale Mosul by islamisté nedobyli, pokud by předtím nezískali dostatečný prostor pro rozvoj v Iráku a v Sýrii. To, že ho dostali v Iráku je průšvih USA ...Zobrazit celý příspěvek
muhaha: částečný souhlas - ale Mosul by islamisté nedobyli, pokud by předtím nezískali dostatečný prostor pro rozvoj v Iráku a v Sýrii. To, že ho dostali v Iráku je průšvih USA (když to tam rozbili, tak se měli starat), ovšem jejich prostor v Sýrii padá na Rusko.
Ovšem na druhou stranu ne tak úplně souhlas, protože bohužel hlavní zdroj zbraní Islamistů není "z dobitých zbraní" (úplně stejně jako u separatistů na Donbasu).
Samozřejmě, každé dobité zbraně se jim hodí - ale ve skutečnosti to není jejich hlavní zdroj síly. Jejich hlavní zdroj síly je bohužel financování z okolních států
a mezinárodních teroristických sítí.
Samozřejmě hromada výzbroje v Mosulu jim přišla k duhu, ale kdyby ho nedobyli, zas tak moc by se na situaci nezměnilo.
superme: Na podobná "videa s názorem" z principu nekoukám. Pokud tam je něco lepšího než propaganda, jistě dokážeš klíčový argument shrnout do krátkého textu. Podobných videí, kde někdo "zaručeně místní" odkrývá dosud neznámou pravdu - dokáže natočit každý - a propagandisté z patřičných stran je tedy i samozřejmě natáčí.
fenri:
1A) Rusové vetovali rezoluce OSN o Sýrii už v roce 2011, nikoli až 2013, jak tvrdíte
http://www.ceskatelevize.cz/ct...
Už jsem Vám to dokládal jednou, tak proč se pořád točíte na vyvrácené verzi událostí?
1A+B) Přitom v roce 2011 Libyjská vláda protestovala proti podpoře Kataru Libyjským islamistům.
http://www.rozhlas.cz/zpravy/a...
To dokládá že
1A+B.1) V roce 2011 - tedy v okamžiku prvních ruských vet - Libye NEBYLA islamistická.
1A+B.2) Již v té době byli Libijští islamisté podporováni ze zahraničí, nikoli naopak.
1B) Důkazy o podpoře Iráckých islamistů Libyjcům (kteří získali na významnosti v ISILu, tedy na území sýrie), máte třeba tady:
http://www.telegraph.co.uk/new...
http://edition.cnn.com/2014/11...
http://www.wsj.com/articles/is...
http://www.huffingtonpost.com/...
stačí, nebo mám za Vás googlit dál?
2) citace: "Ale rozhodně nedemokratické a k oponentům stejné drsné jako Kaddáfí."
Stopro demokratické určitě nejsou (kdo je? natož v arabském světě). Ale narozdíl od Kadáffího
zatím nebránili ve volbách, naopak právo Libyjců volit proti islamistickému národnímu kongresu hájili. Takže Vaše tvrzení není pravdivé.
3a) To že TEĎ proudí islamisté ze sýrie do libie jsem Vám vyvrátil v 1B.
3b) To, že byly významnou složkou syrských islamistů už mnoha agrumenty:
- jednak by je Asad snadno porazil,
- jednak mezi vůdci ISILu Libyjci prostě nejsou,
- jednak významné zdroje pro isil šly z jiných států (např. saudská arábie http://www.washingtoninstitute...
a to v takové výši, že podpora z Libye musela být proti nim marginální.
Naopak jak jsem doložil, z Libye šla nemalá část výzbroje od rukou neislamistické opozice, což vyvážilo to, co šlo z Libye do rukou islamistů (což jde proti Vaší tezi,
že bez Libye by se podstatně změnila situace v Sýrii). Tak prosím neomílejte Svá tvrzení pořád dokolečka a reagujte na argumenty.
4) Nějaký důkaz pro toto tvrzení? Můj důkaz viz 5
5) Např. to, že se tam konaly parlamentní volby
http://www.rozhlas.cz/zpravy/a...
kde dokonce měli ženy vyhrazené mandáty? Což mj. vyvrací Vaše tvrzení, že i protiislamistická opozice je islamistická...
6) Vycházíte ze značně "přežvýkaných zpráv". V originálu té zprávy stojí: "The most regular transfers of significant quantities of arms are going to Egypt and the Sahel, the panel said, with less regular transfers to Chad and Syria."
http://www.timesofisrael.com/u...
Zároveň k tomu připočtěte, že přinejemnším nezanedbatelná část zbraní šla do rukou FSA, nikoli islamistů. A naposled - zpráva hovoří o zbraních, nikoli o lidech. A zároveň
(viz např. http://nsnbc.me/2013/04/10/un-... Někdo musel zajistit jejich koupi v
Libyi, převoz - opět se zde velmi často mluví o Kataru a SA - což jsou státy, které nemají problém sehnat zbraně jinde. Jen v Libyi byli v té době nejlevnější.
PS: Zároveň v posledním odkazu máte důkaz, že z Libye za vlády Kadáffího pocházelo daleko více islamistů než z jiných zemí, takže znovunastolení Kadáffího by situaci těžko vyřešilo.
7) "Přečtěte si o tom není argument." V červenci 2012 byli v Libyi volby, kterou vyhráli "islamisté". Ovšem ještě v červnu 2013, kdy byli v Lybi prezidentské volby,
tak kandidát islamistických stran, které volby +- vyhrály, byl jejich kandidát Nouri Abusahmain, tehdy ještě přijatelný i pro liberálnější strany v parlamentu.
Teprve na podzim 2013 začal nepokrytě podporoval proislamistické milice LROR. V prosinci národní kongres hlasoval pro sebrání oficiálního statusu
bezpečnostních sil těmto milicím - tedy PROTI ISLÁMISMU, načež tyto milice si začaly vynucovat svoje zachování silou.
Z onoho rozhodnutí GNC v 2013 je tedy vidět, že ještě v té době v Libyi fungovala demokracie a opozice a tedy nástup nedemokratického islamismu tam byl opravdu až
na sklonku roku 2013. Stejně jako v ČR sice komunisté vyhráli volby v roce 1945, ale komunistická diktatura se počítá až od roku 1948.
---
Moji základní tezi pak příliš zjednodušujete. Nijak nepopírám, že Islamisté v Libyi byli vždy. Naopak tvrdím, že tam byli vždy - dokonce i za Kaddáfího,
tedy že to je historicky silnější problém - a že by bojovat za ISIL šli i kdyby vyhrál Kadáffí - tedy pokud by teda nechytili přílšžitost za pačesy doma,
stejně jako odtamtud chodili
(např. https://www.wsws.org/en/articl... a že i kdyby tam vyhrál Kaddáfí, že by problém s islamisty byl stejně.
Ale vývoj v Sýrii
- jednak místním islamistům ukázal, že se nemusí bát zahraniční intervence, čímž jim velmi narost hřebínek
- jednak ukázal nedemokratickým silám v SA, Kataru a kdovíkde, že podpora islamistických hnutí je úspěšný postup na získání vlivu v těch státech
- jednak samotný ISIL získal v Sýrii natolik pevnou pozici, že zdroje věnované na jeho podporu - ať už přímo interní zdroje ISILu, nebo zdroje pocházející
od subjektů mohli být ve větší míře (jak dokazuji v 1A+B, tekly tam vždy - ven tekly především zbraně a lidi - ale vždycky nakonec záleží na penězích)
a byly přesměrované do Libye.
- jednak to vedlo k přímému zapojení ISILu (byť pomocí lidí částečně pocházejících z Libie - ale jak dokládám v 1B, tak pouze částečně) v podobě ovládnutí kusu Libijského území
kolem Derny.
Souhlasím pak s tím, že z Libye odešli některé milice pomáhat bojovat ISILu. Co ale zároveň tvrdím, že tam významně posílili,
a zpět do Libie se pak vrátili posíleni. A že finanční toky jednoznačně směřují celou dobu ze zahraničí směrem k Libyjským islamistům.Skrýt celý příspěvekJá si myslím, že nejlépe celou situaci v Sýrii vysvětlila tato paní, která tam skutečně byla. Panové Todo a logiku, co povíte na ...Zobrazit celý příspěvek
Já si myslím, že nejlépe celou situaci v Sýrii vysvětlila tato paní, která tam skutečně byla. Panové Todo a logiku, co povíte na toto?
https://www.youtube.com/watch?...
Jinak pro zajímavost, kdo ještě neviděl.
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...
"V Aleppu tito lidé (FSA) přišli z venku. Mluvila jsem s preláty, mluvila jsem s rodinami, nikdo neví odkud jsou. Jsou to cizinci. Proč se vměšují mezi civilní populaci a pak říkají, že armáda bombarduje civilní oblasti?"
"Nechte tyto lidi (Syřany) a přestaňte posílat zraně rebelům...."Skrýt celý příspěvekV severni africe a na blizkem vychode v zadne zemi neni nejaka pocetnejsi o vladu usilujici skupina , ktera by se dala oznacit za "demokratickou" podle nasich zapadnich meritek . ...Zobrazit celý příspěvek
V severni africe a na blizkem vychode v zadne zemi neni nejaka pocetnejsi o vladu usilujici skupina , ktera by se dala oznacit za "demokratickou" podle nasich zapadnich meritek . Smirte se s tim .
Tady samozrejmne vynechavam izrael . + Paradoxne je mozna nejsilnejsi opravdu demokraticka opozice v iranu ...Skrýt celý příspěvekFenri, tady se vehementně opíráte do logika a Todomatche (pohříchu někdy oprávněně), ale v diskusi o postavení se Rusku necháváte mnohem horšího trolla šířit naprosté bludy. Jakpak ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri, tady se vehementně opíráte do logika a Todomatche (pohříchu někdy oprávněně), ale v diskusi o postavení se Rusku necháváte mnohem horšího trolla šířit naprosté bludy. Jakpak je to možné ;-) Já jen, až se příště budete divit, že vám vytýkám nevyváženost, tak abyste věděl, co tím myslím :-) Ale jinak se klidně dál hádejte, člověk má aspoň co číst ke kafi, a asi tak jednou za dvě stránky se i dozví něco zajímavého :-PSkrýt celý příspěvek
Fenri: nejspíš myslí SRCC jejiž součástí je i svobodná syrská armáda, blíž k demokracii se už asi v regionu nedostaneš. Tato skupina Kurdy má mezinárodní podporu a je to právě tato ...Zobrazit celý příspěvek
Fenri: nejspíš myslí SRCC jejiž součástí je i svobodná syrská armáda, blíž k demokracii se už asi v regionu nedostaneš. Tato skupina Kurdy má mezinárodní podporu a je to právě tato organizace, které dodávají USA, FR a všechny okolní státy zbraně.., je hlavní tahoun povstání.
Tady máš detailní popis frakcí i s počty, po rozkliknutí se dozvíš další detaily.
https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvekTodomatchu, ta vaše Homo Homini výpověď mi docela připomíná tohle:
https://www.youtube.com/watch?...Todomatchu, ta vaše Homo Homini výpověď mi docela připomíná tohle:
https://www.youtube.com/watch?...Todo - ono je úplně jedno, jakou mám já představu. Důležitá je realita a ta vám s Logikem silně nehraje do karet (mrcha jedna). Todo - můžete uvést něco k syrské demokratické ...Zobrazit celý příspěvek
Todo - ono je úplně jedno, jakou mám já představu. Důležitá je realita a ta vám s Logikem silně nehraje do karet (mrcha jedna).
Todo - můžete uvést něco k syrské demokratické opozici? jaká je její síla, výzbroj, kdo to vlastně je? Není mi známo, že by v Syrii byla nějaká zaznamenáníhodná sekulární demokratická opozice. Buďte konkrétní, nebojte se to ozdrojovat a dokázat skeptikům, že máte na víc, než občasný emocionální výkřik.
V Syrii je dnes skupina islamistických sil (poměrně améboidní), dále SSA, která je všechnomožné, jen ne sekulární a demokratická a Asad. Pokud snad v počátcích konfliktu existovala nějaká vaše sekulární demokratická opozice, mohl byste jí definovat, popsat a uvést, jaké měla vojenské kapacity (aby mohla být reálnou opozicí Asadovy a islamistům)? DíkySkrýt celý příspěvekk tezi pana logika "To, že té neislamistické opozice v Sýrii nezůstalo tolik, a zbylí ze zoufalství začali radši podporovat diktátora, protože ISIL je ještě horší, je právě to, ...Zobrazit celý příspěvek
k tezi pana logika
"To, že té neislamistické opozice v Sýrii nezůstalo tolik, a zbylí ze zoufalství začali radši podporovat diktátora, protože ISIL je ještě horší, je právě to, co kritizuju - že naše nečinnost vedla k posílení extrémismu."
Podle mě extremisté v Sýrii získali ten zásadní a asi i rozhodující impuls poté, co ISIL dobyla Mosul.
Tedy tvrdím, že extremisté nezmohutněli proto, že USA nebombardovaly Damašek, ale proto, že došlo k přechodnému(?) zhroucení bezpečnostních struktur iráckého státu. Jen v Mosulu se tak ISIL dostala k 2300 vozidlům Humvee a hromadě další techniky včetně těžké.
Hodnotit vývoj v Sýrii bez zřetele k situaci v Iráku považuji za zkratkovité.Skrýt celý příspěvekLogiku, obdivuji vaši trpělivost s tím kafemlejnkem! On a jemu podobní mají představu - ohledně Sýrie i jiných konfliktů - že volit musíte takříkajíc mezi Stalinem a Hitlerem. Tedy ...Zobrazit celý příspěvek
Logiku, obdivuji vaši trpělivost s tím kafemlejnkem! On a jemu podobní mají představu - ohledně Sýrie i jiných konfliktů - že volit musíte takříkajíc mezi Stalinem a Hitlerem. Tedy v daném případě mezi Assadem a IS. Nic jiného. Nejste-li se Stalinem jste s Hitlerem. Zcela pomíjí síly, jakými byli třeba za druhé světové války Velká Británie nebo USA, Austrálie, Kanada a další a jakými byla v počátcích syrské krize sekulární demokratická opozice. Na takové vsadit nesmíte. Buď Adolf nebo ten druhej. Buď zlo č. 1 nebo zlo č. 2, hlavně nikdy ne dobro. Hezky o tom píše přímá účastnice syrského konfliktu, mladá Syřanka, která odmítla obě zla a nebála se chodit protestovat s transparenty i před sídlo Islámského státu. Více zde: http://1url.cz/Lbeq... Skrýt celý příspěvek
Logiku, už se mi nechce odpovídat na vaše argumenty, které v posledním komplexním příspěvku tradičně říkají něco jiného, než na začátku, významně se blíží tomu, co jsem říkal na ...Zobrazit celý příspěvek
Logiku, už se mi nechce odpovídat na vaše argumenty, které v posledním komplexním příspěvku tradičně říkají něco jiného, než na začátku, významně se blíží tomu, co jsem říkal na začátku a zároveň z toho dláte svojí přednost. Takže jen připomenu, co jsem rozporoval a k čemu jste potřeboval 100 příspěvků, abyste vlastně začal tvrdit... podobné.
Vaše teze:
1.) "Díky ruskému vetu náletů na Syrii došlo k otočení dosavadního demokratického vývoje v Libyi k islamistickému směru."
-Blbost:
A.) veto bylo dávno poté, co k tomuto otočení došlo
B.) NEJSOu informace o tom, že by ze Syrie proudilo nějkaké zaznamenáníhodné množství Syřanů či jejich zbraní do Libye
2.) "Většinu Libye drží demokratická opozice." Nedrží. Většinu Libye dnes drží méně islamistické (ale rozhodně nedemokratické a k oponentům stejné drsné jako Kaddáfí) Síly, které napůl spolupracují a jindy se stříli se silami generála Haftára (který je v tuto chvíly IMHO dobrá volbva pro Libyi), jeho za demokrata nelze považovat ani náhodou.
3.) Do Libye proudí Syrští islamisté. Ne, přesně naopak. Významnou islamistkou silou bojující proti Asadovi jsou libyjští islamisté a jejich zbraně z Libye. Ano, z Libye pochází i mnoho zbraní a bojovníků SSA. Ani SSA rozhodně není demokratickou a lidská práva respektující silou. SSA nebo Asad...
4.) Zásah ve prospěch SSA byc přinesl co? Náboženskou toleranci?? Lidská práva pro ženy? Pro genderové menšiny? Sakra, co máte za materiál, já chci taky....:-) Samozřejmě, že NE. SSA je v nejlepším případě o nahrazení jednoho despoty rozhádanou bandou jiných despotů s tím, že bych si silně tipl na úpadek svobod syrských židů a křesťanů.
5.) Můžete poslat nějaké zdroje na fungující demokracii v "liberální části Syrie"?
6.) Síla islamistů z Libye do Syrie: fajn, že tvrdíte, že to není významná síla. OSN a další tvrdí že je, co máte za argumenty, že není?
7.) Příklon k islamistu v zákonodárnýcy orgánech Libye byl v zimě 2012/213. Přečtěte si o tom.
Nicméně - vaše základní teze o tom, že do dosud demokratické Libye byl importován islamismus ze Syrie v důesldku ruského blokování náletů na syrské protiislamisticé silý je evidentně nesmyslný. Nesedí čas, nesedí vektor pohybu zbraní a bojovníků mezi Libyí a Syrií a nesedí elementární logika, kdy podle vás likvidace hlavního oponenta má vést k oslabení či zániku druhé strany konfliktu. To je pochopitelně totální blbost.Skrýt celý příspěvekLogiku, jestli oni ty diskuze, nečetli. Ono vám to sedí dobře, jen to vyžaduje cestování časem, ignorování veškerých dostupných informací a fabulaci na úrovni Harryho Pottera. Pak ...Zobrazit celý příspěvek
Logiku, jestli oni ty diskuze, nečetli. Ono vám to sedí dobře, jen to vyžaduje cestování časem, ignorování veškerých dostupných informací a fabulaci na úrovni Harryho Pottera. Pak už vám to hapruje jenom hodně.Skrýt celý příspěvek
Co dokazuje, že někdo s někým jednal? Asadův otec např. jednal se zločinným sovětským režimem desítky let... A asi nečtete moji diskusi s Fenrim - protože právě tam ukazuji, že ...Zobrazit celý příspěvek
Co dokazuje, že někdo s někým jednal? Asadův otec např. jednal se zločinným sovětským režimem desítky let...
A asi nečtete moji diskusi s Fenrim - protože právě tam ukazuji, že v Libii, kde se diktátor odstranil, je islámismus rozvinutý méně, než v Sýrii, kde se s diktátorem nic nedělalo.Skrýt celý příspěvekJe důležité, aby Assad zůstal u moci. Jak kvůli Sýrii, tak kvůli celému regionu (následoval by na 99% Libanon). logiku, koukejte.. ...Zobrazit celý příspěvek
Je důležité, aby Assad zůstal u moci. Jak kvůli Sýrii, tak kvůli celému regionu (následoval by na 99% Libanon).
logiku, koukejte.. demokrate.
https://www.colombotelegraph.c...
V celém tom regionu se stala za poslední dobu pouze jedna jediná pozitivní věc. V Egyptě vládne Sísí. Silný vůdce, který si islamisty rozvrátit zemi nenechá.Skrýt celý příspěvekmuzete mi uz konecne rict koho podporujete ? nejdriv je ISIS strasnej nepritel a kdyz jde o Asada jsou to kamosi, dale pak kdyz jde o ISIS tak siitove jsou kamaradi, ale v ...Zobrazit celý příspěvek
muzete mi uz konecne rict koho podporujete ? nejdriv je ISIS strasnej nepritel a kdyz jde o Asada jsou to kamosi, dale pak kdyz jde o ISIS tak siitove jsou kamaradi, ale v jordansku jsou to terroristi :D mate v tom trochu zmatek...Skrýt celý příspěvek
fenri: 1) V libii drží tato neislamistická opozice více než polovinu území, v sýrii byla neislamistická národní fronta. Takže evidentně existují neislámisté, kteří jsou vojenskou ...Zobrazit celý příspěvek
fenri:
1) V libii drží tato neislamistická opozice více než polovinu území, v sýrii byla neislamistická národní fronta. Takže evidentně existují neislámisté, kteří jsou vojenskou silou.
To, že té neislamistické opozice v Sýrii nezůstalo tolik, a zbylí ze zoufalství začali radši podporovat diktátora, protože ISIL je ještě horší, je právě to, co kritizuju - že naše nečinnost vedla k posílení extrémismu.
2) Např. v Bosně je jiné chápání lidských práv než v u nás? Odkdy? Nicméně mluvil jste o islámu - nyní je tedy vidět, že nejde o islám jako takový (byť ten samozřejmě svůj díl viny má, to nepopírám), ale o dejmetomu úroveň lidských práv. To, jestli jsou zdejší lidé schopní se postavit za demokracii.
Nakolik jsou toho syřané schopni je otázka - ale obzvlášť pokud celou dobu tvrdíte, že za syrský islamismus mohou libyjci, tak by na tom měli být syřané lépe než lybijci, ne? A ti tam více než polovinu území neislamistickou mají, takže v sýrii by to mělo být ještě lepší...
Samozřejmě, i u té demokratické opozice je "demokratické" v uvozovkách. V USA ještě v 60 letech byla segregace. VB na přelomu století se nerozpakovala pozavírat Búry do koncentráku. U nás Masarykův a především Benešův čechoslovakismus vedl k potlačování menšin, v Rusku normální demokracie nebyla nikdy.... Přesto ve většině těchto států máme jakžtakž fungující demokracii.... A přesto kterýkoli z výše zmíněných režimů kromě ruska byl i v minulosti demokratičtější než Asadův.
Stejnětak mezi Asadovo projevíš cizí názor a hned jseš zavřenej a mezi moderní demokracií je spousta prostoru, kam se vejdou nedokonalé protodemokracie. A nevím, proč by měl západ podporovat diktátora s tím, že tamní lidé určitě nejsou schopni ničeho lepšího. To je vlastně dosti namyšlený postoj - že jen my jsme Ti dobří, co to zvládnou.
2b) Ano, svobodná syrská armáda je TEĎ o dost slabší než islamisté. Především proto, že ji první dva roky konfliktu nikdo moc nepodporoval, zatímco islamisty celou dobu podporuje zřejmě SA, Katar, asi i turecko, a i teroristické sítě.
Právě proto byl podle mne správný rychlý zásah, kdy tomu tak ještě nebylo. Protože tato "neislamistická" (viz dál) opozice celou dobu bojuje na dvou frontách. A odstranění jednoho nepřítele by ji pomohlo se zbavit druhého. Takhle ji semlely.
3) Ad výpočty. Opět dáváte do rovnic jen to, co se vám hodí
3.1) islamismus evidentně funguje jako internacionální. Tedy Ti islamisté, kteří bojovali v Libyi, nebyli jen libijci a bojovali by v sýrii tak jako tak. Tuto část cizinců + např. rozhodně ne nevýznamnou podporu saudské arábie a kataru nemáte v rovnici vůbec.
3.2) V Libyi zcela pomíjíte neislamistickou opozici, přitom např. Haftárovi jednotky (haftár přitom jako vůdce opozice funguje od začátku, takže rozhodně nemůžete tvrdit, že vede jen kadáffíovce) nebo Zintánská brigáda
Tím jste podstatně oslabil libyjskou opozici v Libii a zároveň posílil vliv Libijců v Sýrii
- a stejně Vám ta čísla sedí jentaktak (defakto podle těch co jste dal by Asad nevyhrál ani tak).
A to nemluvím o tom, že poměr síly S a L armád bude ještě větší - např. v počtu tanků je 1:3 (viz např. http://www.globalsecurity.org/... v počtu lidí 1:6 (https://en.wikipedia.org/wiki/... https://en.wikipedia.org/wiki/...
v artilérii 1:2 atd... V letadlech není možná takový rozdíl v počtech (ono tam se to blbě stanovuje, protože těžko určit, kolik jich má kdo použitelných), ale zas jde o letouny jiné generace (Mig23 versus Mig29, kdy jeden Mig29 by si poradil s několika M23). Takže jestli je poměr armád 1:0.5, tak ještě Kadáffímu hodně nadržuju. A v tu chvíli už Vám ty čísla nebudou sedět vůbec.
4) "Ano, nemalá část zbraní z Libye jde do rukou SSA (nevím, rpoč bych to měl ignorovat)" - no ignorujete to proto, protože tím nedochází k posilování islamistů, naopak k umenšování jejich vlivu a tento fakt jste nikdy do svých propočtů a vývodů nezahrnul.
5) Tvrzení, že by po vítězství SSA byla na tom Sýrie v oblasti lidských práv ještě hůře je opět příní otcem myšlenky. V liberální části sýrie např. narozdíl od Kadáffího režimu tam zatím nedošlo k destrukci demokracie.
Váš argument, že i SSA spolupracuje s některými islamisty je samozřejmě varovný argument, ale historie a vlastně i současnost ukazuje, že je naprosto normální, že ve válce získávají větší vliv extrémistické strany, ty ale v míru význam ztrácejí - a že ve válce se spolupracuje s kdekým, ale v míru pak význam těchto extrémistů upadá.
To že Velká Británie za druhé světové války spolupracovala s diktátorem Stalinem, z ní nedělá diktaturu. Stejnětak např. UČK v Kosovu je postupně vytlačována ze svých pozic. I pravý sektor na ukrajině, který tam byl během bojů jednou z významných sil, tak v následných volbách propadl. A kdyby Putin nezaútočil na Ukrajinu, tak už by byl v propadlišti dějin. Stejnětak tedy to, že v SSA se nachází i extrémističtější složky není nic divného - v určité situaci je lepší ty méně radikální zapojit a zkusit jejich radikalismus "vstřebat a vyšumět", než je jejich odmítnutím poslat do náručí ISILu.
6) Souhlasím, že islamisté z Libye se dostali do Sýrie. Ale tvrdím, že to nebyla významná síla - jak je vidět i z toho, že mezi syrskými islamisty nejsou ve vysokých postech libyjci, z poměru sil Kadáffího a Asadovi armády, z toho, že SA je významný sponzor islamistických skupin v sýrii atd... a tedy že hlavní zdroj síly syrských islamistů je jinde.
A že tato síla by stejnětak vtrhla do Libye, kdyby se tam nepodařilo dostatečně včas konsolidovat situaci a neměli zrovna "co na práci" jinde.
7) Největší příklon k islamismu v Libyi nebyl v letech 12-13, ale až v roce 14. V letech 12-13 si tam zvolili islámskou stranu, která se tvářila, že bude respektovat demokracii. Ta teprve v prosinci 2013 zavedla šáriu a teprve v roce 2014 začala porušovat zákony.
Naopak FSA byla založena a konflikt běžel a v OSN se o situaci jednalo už v roce 2011, nikoli až v roce 2013, jak se snažíte tvrdit. Např.
https://en.wikipedia.org/wiki/...
Tedy ASAD mohl být klidně zastaven na začátku roku 2012 - tedy skoro dva roky předtím, než islamistům v Libyi narost hřebínek.
V Sýrii pak byla založena islamistická fronta sjednocující velké množství islamistů a vyzbrojovaná (asi) ze Saudské Arábie v prosinci 2013. V Libyji začali islamisté s nedemokratickými změnami - v prosinci 2013. ISIL měl největší územní zisky (a tedt i navýšení zdrojů) v polovině 2013. Kam ty zdroje asi dal...?
PS: Nicméně děkuji za tentokrát poměrně kvalitní snahu o argumentaciSkrýt celý příspěvekJak jsem tu vcera "prorocky" psal , v severni afrike a na strednim vychode bude hur a hur , vcetne Tuniska . No ani ne za 24 hodin se stane todle ... Co dodat . Jedno decko s ...Zobrazit celý příspěvek
Jak jsem tu vcera "prorocky" psal , v severni afrike a na strednim vychode bude hur a hur , vcetne Tuniska . No ani ne za 24 hodin se stane todle ... Co dodat .
Jedno decko s kalachem , 30 mrtvych . Ted uz je asi nejbezpecnejsi jezdit do izraele , tam alespon vi jak se branit .Skrýt celý příspěvekNa začiatku komentárov som čítal, že niekto tvrdil, že povstalcov v Sýrií nepodporuje USA. Tak je žiaľ somár. Aj keď ja s politikou USA voči Sýrií nesúhlasím a osobne si ...Zobrazit celý příspěvek
Na začiatku komentárov som čítal, že niekto tvrdil, že povstalcov v Sýrií nepodporuje USA. Tak je žiaľ somár.
Aj keď ja s politikou USA voči Sýrií nesúhlasím a osobne si myslím, že by mali podporovať skôr Asada, lebo po jeho prípadnej porážke tam môže nastať ešte väčší chaos. Ale mi s tým neurobíme nič, lebo každá krajina, ktorá si to môže dovoliť, sa snaží hájiť svoje záujmy.
Akurát každý odsudzuje zásah NATO v Líbyi a hlavne na chaotickú situáciu po zvrhnutí Kadáfiho. Západnú demokraciu zrejme nikto do týchto štátov nepresadí, ale aj tak, v Líbyi zasiahlo NATO, ale aj cez to, keď je tam bordel, tak určite tam je lepšia situácia ako v Sýrií Občianska vojna tam je už vyše 3 roky a osobne pochybujem, že v Líbyi to je až tak ostré, ako v Sýrií.Skrýt celý příspěvekOprava, ach jo: Jak by ruské zablokování náletů na Asada ze září 2013 (sic!) mohlo podpořit ovládnutí Libyjského NK islamisty v ZIMĚ 2012/2013! -a zkuste do toho nemontovat ...Zobrazit celý příspěvek
Oprava, ach jo:
Jak by ruské zablokování náletů na Asada ze září 2013 (sic!) mohlo podpořit ovládnutí Libyjského NK islamisty v ZIMĚ 2012/2013!
-a zkuste do toho nemontovat cestování časem, ju?Skrýt celý příspěvek1.) Samozřejmě, že nedemonstrovali zdaleka jen islamisté. Ale ti obyčejní lidé na barikádách nejsou ti, kteří jsou aktéři této války. Hovořím-li o Asadově opozici, mám na mysli ...Zobrazit celý příspěvek
1.) Samozřejmě, že nedemonstrovali zdaleka jen islamisté. Ale ti obyčejní lidé na barikádách nejsou ti, kteří jsou aktéři této války. Hovořím-li o Asadově opozici, mám na mysli vojenskou opozici, nějakou sílu, která bude hýbat situací. Je dost reálné, že většina těch obyčejných malých lidiček Syrii buď dílem opustila, nebo by dnes klidně uvítala návrat starých pořádků, jen kdyby nebyla válka a rozvrat.
2.) Není islám jako islám, ale pokud propagujete právo bombardovat země v situaci, kdy nedodržují naše pojetí lidských práv, tak skutečně není ŽÁDNÁ islámská země, kde by byla dodržována lidská práva "po našom". Ve většině islámských zemích je žena furt jen lepší velbloud a i v těch modernějších a lepších )co jste třeba uváděl) je třeba chápání genderových, transgenderových (apod.) záležitostí zásadně odlišné, od našeho.
Prolnu 1.) a 3.)
Syrskou opozici můžeme rozdělit na dvě hlavní široké skupiny:
A.) vysloveně islamisticko-fundamentalistická uskupení
-ISIL-co by evoluční novější klon, či odnož IS. V Syrii rozhodně působil před 6. 9. 2013
-an(al)-Nusrá - kajdistická organizace, v Syrii bojující od roku 2012 (tedy před 6. 9. 2013)
-Islámská fronta (cca 45 000,- lidí) částečně se v různých okamžicích překrývá s výše i níže jmenovanými (jde o to, že názvy těchto uskupení jsou často spíše zjednodušené "zkratky" pro to, abychom se v tom vyznali, než aby znamenaly striktně oddělené organizace)
-Ahrár Aššám a Liwá Altawhíd (ev. další menší uskupení, někdy efemerní) občas shrnovaní pdo název Svobodní z levanty
2) Svobodná syrská armáda - která je Západem nejvíce akceptovanou a podporovanou složkou konfliktu. To je de facto vaše "demokratická opozice". Ačkoliv vede boj i proti výše jmenovaným ryze islamistickým uskupením, sama má mnoho islamistických prvků. mimo jiné je v ní přes 600 libyjských bojovníků pod vedením jednoho ze strůjců madridských atentátů (Abdelhakim Belhadj), jedním z velitelů je třeba Al-Mahdi Hatari, Libyjec z protiKaddáfiovské opozice, uváděný na US seznamech teroristických orgganizací. Tak by se dalo pokračovat. Síly SSA jsou nižší než islamistů, navíc sama má ve svých řadách skutečně velký počet islamistů. Pokud by zvítězila, což je nepravděpodobné - ze tří stran konfliktu (Asad, striktní islamisté a oni) je nejslabší - sotva by byla zárukou instalace nějakého demokratického režimu založeném na respektování lidských práv. cca 50% zdrojů této strany konfliktu pochází z Libye.
K zablokování čehosi Ruskem - Rusko zablokovalo strašení útokem na Syrii při jednání v Petrohradě 6. 9. 2013. Tedy v době, kdy už tam výše jmenovaní islamisté dávno byli. Zkuste jasně doložit první větu ve vašem bodě 3.
Za další - jak by údery vedené proti Asadovi zničily islamisty?? Naopak by jim prospěly. Rusko neblokovalo údery na islamisty, ale na Asada.
Logiku - blbě není v mém textu nic, blbě je to, že vy netušíte, kdy se které věci děly.
Libyjští islamisté nevyzbrojovali syrské a zároveň současně nebojovali s kaddáfím. S Kaddáfím bojovali jaro-podzim 2011, pak kaddáfí jaksi skončil, což vám asi uniklo. Naopak expanze islamistických sil v Syrii mohutně začíná v roce 2012, tedy o rok později, kdy už měli libyjští islamisté volné ruce od Kaddáfího.
nynější.
Ano, Syrští islamisté jsou velmi silní, už proto, že jsou z nemalé části tvořeni libyjskými, nikoliv naopak, jak jste tvrdil.
Znovu k tomu vyzbrojování a vašim argumentům, o síle armád.
Mějme armádu A o síle 1 (Asad) mějme armádu B o síle (třeba) 0.7 (Kaddáfí). mějme islamisty I1 o síle 0.4 (Libyjští), mějme islamisty I2 o síle 0.5 (syrští) a mějme nepříliš islamistickou syrskou opozici SSA o síle 0.4.
Libye: B vs I1 -> 0.7 vs. 0.4
Syrie: A vs. I2+I1(část)+SSA -> 1 vs.0.5+0.4(část)+0.4
Samozřejmě ty poměry jsou ilustrační. Snažím se vám dokázat, že Kaddáfího armáda (ač slabší než Asadova) mohla porážet (a porážela) svojí opozici, zatímco Asadova armáda může vést nevyrovnaný boj s (DE FACTO) koalicí v Syrii působích islamistů (převážně domácícho a iráckého původu), zároveň s islamisty libyjského původu a ještě k tomu Svobodnou syrskou armádou.
jste schopen to pochopit?
Fajn, dál.
Pokud by vinu za otočení Libye směrem k (částečnému) ovládnutí islamisty neslo Rusko svým blokováním náletů na Asada, JAK by toto zablokování ze září 2012 mohlo zabránit "překulení se" Libye na islamistickou notu v zimě 2012/2013? naopak toto bombardování Asada (na které v září 2012 NATO nebylo připraveno) by přeci NAOPAK vedlo k uvolnění syrských bojovníků proto, aby šli do Libye. jenže Asad bojuje dál a syrští islamisté jsou vázání v Syrii bojem s Asadem.
jaké stáří článků, kterými jsem dokládal svůj názor? uváděl jsem články o tom, že OSN (nikoliv Fenri) hovoří o Libyii jako o hlavním dodavateli zbraní do Syrského konfliktu.
Které KONKRÉTNÍ novější články, které explicitně dokazují otočení proudu lidí a zbraní ze Syrie do Libye myslíte? O žádném takovém článku netuším, takže ho prosím uveďte.
Ano, nemalá část zbraní z Libye jde do rukou SSA (nevím, rpoč bych to měl ignorovat), ale tak nějak:
A-) nevím, jak to pomáhá k utlumení konfliktu v Syrii
B.) není ani v nejmenším zřejmé, že by vítězství SSA přineslo Syrii mír a lepší život obyčejných lidí, než za Asada. SSA má minimálně silné vazby na islamistické teroristické organizace a byť není zdaleka tak fundamentální, jako ISIL, jde rozhodně o poměrně tvrdou islámskou stranu. Jistě ke křesťanům či Židům tvrdší než Asad, když už se bavíme o lidských právech.
Tvrdím, že odstraněním síly bojující s islamisty v Libyi (Kaddáfí) přispělo k tomu, že libyjští islamisté se i se zbraněmi vydali do Syrie. Tvrdí to i OSN a časové to sedí s nástupem islamistických uskopení v Syrii.
Bombardování Asada by uvolnilo ruce syrským islamistům (posíleným o libyjské) k likvidaci nejslabšího článku - SSA.
V Syrii si silamisté nepočkali, až Asad zlikviduje neislamistickou opozici. SSA bojuje stále. Islamisté zaútočili ve chvíli, kdy se jim uvolnili ruce v Iráku (předávání moc slaboučké irácké vládě, odchod Američanů) a v Libyi (likvidace Kaddáfího).Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...