Možný zlom v syrské občanské válce?
- 24. 6. 2015
- 118 komentářů
- Mgr. Václav Kopecký
V relativně nepřehledné situaci syrské občanské války došlo v březnu 2015 k možná zásadní události, která by mohla významně změnit její dosavadní průběh. Onou událostí bylo zformovaní koalice islamistických skupin v severní Sýrii, které se spojily 24. března pod názvem Jaysh al-Fateh (do ang. překládáno jako Army of Conquest). Tato koalice vznikla spojením radikálních i umírněných islamistických opozičních skupin, avšak bez účasti skupiny Islámský stát (IS).
Koalice Jaysh al-Fateh, která údajně disponuje 12 000 - 15 000 bojovníky, je vedena skupinou an-Nusra, jenž je oficiálním zastoupením Al-Qaidy v Sýrii. Nejvýznamnější skupinou koalice je už zmiňovaná fronta an-Nusra, v jejímž čele stojí Abu Muhammad al-Julani. Dalšími členy uskupení Jaysh al-Fateh jsou skupiny Jund al-Aqsa, Ahrar al-Sham, Liwa al-Haqq, Jaysh al-Sunna, Ajnad al-Sham a Faylaq al-Sham.
Jaysh al-Fateh také spolupracuje s dalšími opozičními frakcemi jako Islámská armáda (ve městě Jisr al-Shughur bojovali společně proti vládním jednotkám a v severním Aleppu bojují proti IS). Jednotlivé skupiny koalice dostávají značnou podporu ze zahraničí, například Faylaq al-Sham ze Saudské Arábie a Ahrar al-Sham z Turecka.
Podmínky pro vznik
V syrské občanské válce působí velké množství skupin, které bojují jak mezi sebou, tak proti režimu prezidenta Asada. Snaha spojit více skupin a sjednotit opozici existuje už od počátku války, ale prozatím se to však nepodařilo. Zejména mezi islamistickými skupinami, které nespolupracují s prozápadní opozicí, došlo k zásadnímu rozkolu, když se proti sobě postavili dva největší rivalové IS a an-Nusra. Obě tyto skupiny zastávají odlišnou politiku a postupy.
Zásadním faktem pro vznik koalice je politika fronty an-Nusra. Na rozdíl od IS, který požaduje, aby se k němu další skupiny přidaly a plně se mu podřídily a tím se i de facto zapojily do jeho řad, má zcela odlišný přístup. Nesnaží se primárně další islamistické skupiny pohltit, ale jde formou spolupráce. Podle vyjádření jejích vůdce al-Julaniho, an-Nusra uznává ostatní islamistické skupiny, i když nezastávají striktně její pohled na svět, a je připravená s nimi spolupracovat v boji proti Asadovi i IS.
Tento postoj vychází z nařízení, které vydal vůdce Al-Qaidy dr. Zawahiri, který už v lednu 2014 vyzval jednotlivé džihádistické skupiny ke spolupráci. Ideovou podporu získala koalice také od syrského šejka Abdallaha Muhammada al Muhaysiniho, který je významným a vlivným džihádistickým ideologem dlouhodobě spolupracujícím s an-Nusrou.
K dobrému fungování koalice přispívá také úspěšná spolupráce mezi skupinami a jejich společná kooperace v plánování i provádění bojových akcí. Zejména díky zdrojům, kterým An-Nustra disponuje, má koalice přístup ke zbraním a munici, které by se k menším skupinám bojujícím samostatně hůře dostávaly. IS dokonce obvinil Turecko, Saudská Arábii a Katar, že koalici Jaysh al-Fateh zásobuje zbraněmi.
Objevily se indicie, že samotný vznik koalice je důsledkem dohody zahraničních sponzorů jednotlivých skupin, kteří tak reagovali na větší zapojení Íránu do konfliktu v Iráku. Katar, Turecko a Saudská Arábie, tři nejvýznamnější zahraniční hráči v Sýrii se údajně zalekli íránské rozpínavosti a spojili své síly s cílem vytvořit jednotnou koalici, která by oslabila damašskou vládu a tím i íránské pozice.
To může dokládat i prohlášení jednoho z členů koalice, skupiny Faylaq al-Sham, kterou v květnu veřejně podpořila Saudská Arábie v její kampani proti šíitským rebelům v Jemenu, a také blízké vztahy tureckých tajných služeb se skupinou Ahrar al-Sham, kterou Turecko skrytě vyzbrojuje. Objevily se však také prohlášení bojovníků z an-Nusry a dalších skupin, že tyto spekulace jsou neopodstatněné a vznik koalice je důsledkem společné snahy spolupracovat na porážce Asada a ne vlivem zahraničních hráčů.
Dalším důležitým faktorem pro úspěch koalice je podle některých zdrojů porážka částí skupin podporovaných USA, konkrétně Harakat Hazm a Syrské revoluční fronty, v listopadu 2014. An-Nusra a její spojenci tak mohli uvolnit síly vázané na boj s těmito skupinami pro ofenzívu proti Asadovi. Likvidace těchto skupin také přinesla an-Nusře další benefit a to v podobě zbraní, které ukořistila. Jedná se zejména o zbraně západní provenience, mezi kterými jsou i střely TOW. Jejich používání bojovníky an-Nusry je doloženo např. v bojích o Idlib v březnu 2015.
Boje o Idlib
Informace o plánování ofenzívy koalice Jaysh al-Fateh v severosyrské provincii Idlib se objevovaly v prvních měsících roku 2015. Konkrétnějších podob začaly nabývat v druhé polovině března 2015, kdy bylo jasné, že hlavním cílem bude dobytí (v rétorice povstalců osvobození) města Idlibu a následně celé stejnojmenné provincie.
Křest ohněm zažila koalice 24. března, v den svého vyhlášení, kdy začal útok na město Idlíb nasazením sebevražedných útočníků. Koalici se tak dočasně podařilo ovládnout některé vládní budovy ve městě. An-Nusra také zveřejnila videa z bojů v Idlibu, kde je zachyceno hojné používání střel TOW proti vládním postavením a obrněné technice.
O tři dny později se podařilo rebelům ovládnout velkou část checkpoitů v okolí města a vládním silám hrozilo obklíčení v centru Idlibu. Díky kombinaci mohutných sebevražedných útoků a likvidaci vládních tanků protitankovými střelami donutili povstalci vládní vojska k částečnému ústupu. Už následujícího dne se objevily videa a fotky slavících bojovníků Jaysh al-Fateh z centra Idlibu.
Další útok byl vedený na vojenskou základnu Al-Qarmeed, kde se odpálil sebevražedný útočník z an-Nusra, který k útoku použil obrněné vozidlo naplněné výbušninami.
Postup islamistů neustal ani po obsazení města. Rebelové ukořistili velké množství zbraní, za zmínku stojí zejména tanky T-55, a pokračovali v ofenzivě proti vládním vojskům. Na konci dubna padlo město Jisr Al Shughur, klíčový opěrný bod asadových vojsk v provincii. V polovině května zaútočili bojovníci z Jaysh al-Fateh na vojenskou základnu Al-Mastoumah. Úspěch opět slavila kombinace sebevražedných útoků, ukořistěných těžkých zbraní a rychlého postupu pozemních sil. Základna padla a do rukou islamistů se dostaly další zbraně a munice.
Na konci května oznámila Jaysh al-Fateh, že její bojovníci dobyli město Ariha, jenž bylo jednou z posledních pozic, která vládní vojska v provincii Idlib držela. Dobytím Idlibu bylo těžkou ranou pro damašský režim, jak z politického, tak vojenského hlediska. Porážka v Idlibu také přerušila zásobovací trasy pro vládní vojska v Aleppu, což může mít zásadní význam v budoucích bojích o tuto část Sýrie.
Budoucnost
Při bojích v Idlibu se ukázalo, že spolupráce v rámci koalice Jaysh al-Fateh funguje poměrně dobře a přináší ovoce. Rychlost s jakou koalice dobyla město Idlib (několik dní) i celou provincii (v řádu několika týdnů) jasně ukázala, že je toto spojenectví velmi efektivní. Úspěchy koalici jen posílily a ukázaly na slabiny Asadova režimu. Tím, že povstalci postupně získávají čím dál tím více zbraní, a to i těžších, začínají měnit tvář války v Sýrii.
Z guerillového boje se v podání zejména koalice Jaysh al-Fateh začíná stávat regulérní střet dvou konvenčních armád. Úspěch u Idlibu islamisty povzbudil a ukázal, že pokud se jednotlivé skupiny spojí, mohou nejenom čelit, ale i porazit vládní vojska disponující těžkou technikou a letectvem.
Dá se předpokládat, že islamisté povzbuzení úspěchem budou v tažení severní Sýrií pokračovat. Možnými cíli jsou většinově sunnitské provincie jako Aleppo, kde je podpora damašského režimu menší a úspěch je jistější než expanze s cílem získat silně bráněný Damašek nebo alavitské oblasti, které jsou centry asadova režimu.
O budoucnosti této, zatím úspěšné koalice, také rozhodne další vývoj v soupeření mezi Íránem a Saudskou Arábii. Čím více se bude islamistům z Jaysh al-Fateh dařit proti asadovu režimu, tím více je pravděpodobné, že Írán navýší svou podporu Damašku a jeho spojencům. Stejná situace bude nejspíše následovat ve vztahu Jaysh al-Fateh a IS. Dá se tedy očekávat, že boje mezi IS a koalicí islamistů vedenou an-Nusra budou nejenom pokračovat, ale ještě se rozšíří.
An-Nusra si díky této koalici značně polepšila a je otázkou času než se oba džihádističtí rivalové naplno střetnou. V současné situaci to však vypadá, že IS je plně zaměstnán boji v Iráku a výraznější ofenzívu v Sýrii nechystá, ale to může být pouze zdání, neboť už se nejednou ukázalo, že i když je IS zapleten do těžkých bojů v jedné části fronty, neváhá provádět ofenzivní akci jinde.
Otázkou také zůstává, nakolik je současná koalice soudržná. I když je to spojenectví názorově podobných subjektů, není jisté, nakolik bude do budoucna silné a jaké vnitřní tlaky se mohou objevit. V současné době, kdy je koalice povzbuzena úspěchy, vypadá spojenectví silně. Další otázkou je, zda přetrvá dlouhodobě nebo bude Jaysh al-Fateh pouze krátkodobou epizodou v Syrské občanské válce.
Pozn. autora: Arabské názvy a jména nechávám v anglickém přepisu, jelikož čerpám primárně z anglických psaných zdrojů. O české přepisy se nesnažím, jednak proto, že neexistuje nějaký zcela ustálený český přepis arabštiny (což odpovídá mnohdy „šíleným" přepisům v českých médiích), a také proto, že pro čtenáře bude dle mého názoru jednodušší, pokud si budou chtít vyhledat nějaké informace o konkrétních osobách, skupinách atd. hledat podle anglických přepisů, neboť zdroje v angličtině jsou daleko obsáhlejší než ty česky psané.
Zdroj: JamesTown, Long War Journal, Jihad Intel
Související články
IS – Islámský stát
Když se podíváme na situaci na Blízkém východě, není možné mluvit skoro o ničem jiném než o ...
- 29.09.2014
- 11 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Klíč k úspěchu Islámského státu – část. 1
Článek IS - Islámský stát, který byl minulý týden zveřejněný zde na Armádních novinách, ve ...
- 08.10.2014
- 3 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Klíč k úspěchu Islámského státu – část. 2
Dnes navážeme na první část článku o tom, jak funguje Islámský stát (IS) na bezpečnostním a ...
- 09.10.2014
- 15 komentářů
- Mgr. Ondřej Rajkovič
Kdo je islámský stát, co sleduje a čím je nebezpečný?
V každodenním zpravodajství se dozvíme, kde probíhají boje v Sýrii a Iráku, a co na to říkají Turci, ...
- 13.10.2014
- 48 komentářů
- RNDr. Václav Cílek, CSc.
Tohle dne s vydal Reuters: Nejméně 25 lidí zabil sebevražedný atentátník, který se vyhodil do povětří u kontrolního stanoviště syrské armády u města Halab na severu země Útočník ...Zobrazit celý příspěvek
Tohle dne s vydal Reuters:
Nejméně 25 lidí zabil sebevražedný atentátník, který se vyhodil do povětří u kontrolního stanoviště syrské armády u města Halab na severu země
Útočník patřil k frontě An-Nusra hlásící se k teroristické organizaci Al-Káida. Oběti pocházeli z řad vojáků a spřátelených milic. Exploze byla slyšet po celém městě.
V pátek syrská armáda hlásila tvrdé boje o Halab, jehož západní část má pod kontrolou armáda a zbytek povstalecké skupiny. Nedávno vytvořená koalice radikálních skupin, k nimž patří i fronta An-Nusra, chce Halab s konečnou platností dobýt a spravovat jej podle zásad islámu.
-----------------------------
a tohle další paralelní zpráva:
Podle Obamy územní ztráty IS ukazují, že bude poražen
Washington - Nedávné územní ztráty organizace Islámský stát (IS) v Iráku a Sýrii ukazují, že tato extremistická skupina bude poražena. Během návštěvy Pentagonu to dnes prohlásil prezident Spojených států Barack Obama.
Úkolem USA je rovněž pokračovat ve výcviku a poskytování potřebné výbavy umírněným opozičním skupinám v Sýrii, které bojují proti režimu Bašára Asada, řekl americký prezident.
--------------------------------------------------------------------------
Tam už přeci nikdo takový "umírněný" není. 13 let jsme poslouchali jako zaklínadlo "Al-Kaida", cpali to do nás horem, spodem.Skrýt celý příspěvekLogik: Rusko taky spolupracuje s perfektne demokratickou Armenii nebo Indii, naopak "demokratiky svet" je zase velkym spojencem takovych hvezd demokracie jako je Saudska arabie, ...Zobrazit celý příspěvek
Logik: Rusko taky spolupracuje s perfektne demokratickou Armenii nebo Indii, naopak "demokratiky svet" je zase velkym spojencem takovych hvezd demokracie jako je Saudska arabie, Sisi v Egypte a podobne, takze bych nezevseobecnoval.
Jinak mi prijde, ze trochu zapominate na to, ze Arabske jaro nebylo primarne o demokratickych svobodach ale hlavne o socialnich otazkach. Dle dostupnych udaju doslo v Tunisku i Egypte rok pred krizi k pomerne vyraznemu zpomaleni ekonomiky, stejne jako v Syrii, coz bylo hlavni roznetkou protestu v arabskem svete. A napriklad v Egypte je ekonomika do znacne miry pod kontrolou armady, coz se nastupem Sisiho dale zakonzervovalo. Proto z jeho nastupu narozdil od vetsiny zde moc nadseny nejsem, Mursi a Muslimske bratrstvo meli jedinecnou moznost zlomit kolotoc vojensky vlad v Egypte, zmenit ekonomicke prostredi a mozna se stat i inspiraci pro jine v arabskem svete. Bohuzel nedokazali ziskat podporu obyvatel a selhali. Sisi je v podstate novy Mubarak, zmeny zadne a v budoucnu se da ocekavat dalsi udalost podobna protestum na Tahriru, tentokrat pravdepodobne s mnohem vetsim zastoupenim radikalnich islamistu a z toho vyplivajich rizik. Pri hypotetickem odstoupeni Asada by se velmi pravdepodobne situace v Syrii vyvijela stejne jako v Egypte, nastup islamistu po pripadnych volbach, pravdepodobne nasledovana vyraznym napetim mezi nabozenskymi skupinami a nakonec obcanskou valkou, vzhledem k vyrazne mensimu vlivu armady na zivot v Syrii a blizkosti Iraku kde ruzne radikalni islamisticke mely (a maji) velmi silne zastoupeni. Dle meho nazoru byla obcanska valka v Syrii nevyhnutelna, o tom jestli by v pripade odstoupeni Asada byla kratsi nebo mene brutalni muzeme jenom spekulovat.
Co se tyce reseni konfliktu v Syrii, ja vidim jedine - jednani s Asadem o jeho odstoupeni a nahrazeni nekym jinym, vyzbrojeni syrske armady a jeji spojeni s mene radikalnimi povstaleckymi skupinami a idealne i Kurdy (slib rozsahle autonomie) a pak spolecny postup proti islamistum za podpory leteckych uderu zapadu. To vse samozrejme ve spojeni se silnym diplomatickym tlakem na Katar, Turecko a Saudskou arabii kvuli zastaveni podpory islamistum.Skrýt celý příspěvekPekuc: Takže moje tvrzení jsou nepravdivá a důkazem je, že jsem podle Vás nebyl v Sýrii. Aha. Tomu říkám argument. Btw. to, že Rusko spolupracuje pouze s nedemokratickými režimy ...Zobrazit celý příspěvek
Pekuc: Takže moje tvrzení jsou nepravdivá a důkazem je, že jsem podle Vás nebyl v Sýrii. Aha. Tomu říkám argument.
Btw. to, že Rusko spolupracuje pouze s nedemokratickými režimy jako Asadův, nebo nově Severní Korea, to není problém demokratického světa, ale Ruska.
Kolt: Souhlasím, že někdy je lepší diktátor, než válka. Ale v Sýrii je válka proto, že se tam nezasáhlo, nikoli proto, že se tam zasáhlo.
Luky: A to postupné uvolňování se projevovalo tak, že když byly demonstrace, tak do nich stříleli... Volby Asad uspořádal až v roce 2014, poté, co zjistil, že silou veškerou opozici nemá šanci porazit.
Protesty proti Asad naopak začali mj. proto, že Bašár původní reformy v oblasti lidských práv rušil a naopak tedy diktaturu utvrzoval. Např.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/mid... Skrýt celý příspěvekJako správné řešení syrské občanské války vidím v podpoře vlády a zahájení pozemní operace proti IS, Al-nurse, a všem dalším teroristickým a radikálním islamistickým skupinám, je ...Zobrazit celý příspěvek
Jako správné řešení syrské občanské války vidím v podpoře vlády a zahájení pozemní operace proti IS, Al-nurse, a všem dalším teroristickým a radikálním islamistickým skupinám, je potřeba, aby vládní jednotky s podporou nato a okolních muslimských států obnovily pořádek jak v Sýrii, tak v Iráku a převzaly plnou kontrolu nad územím radikálů.
Letos už přišlo do EU cca 6 divizí islamistů převážně z Afriky a Sýrie.
http://www.novinky.cz/zahranic...
Jako obvykle, dle videa, jsou to samí mladí bojeschopní chlapi.
Díky usilovné snaze EU a ji vydatně sponzorovanou agenturou Frontex, jejíž plavidla imigranty vyhledávají u pobřeží Afriky v mezinárodních vodách se letos počet "uprchlíků" zdvojnásobil.Skrýt celý příspěvekLuky: Jediná dobrá věc na IS je to, že pomůže rozšířit rozkol mezi muslimy a rozdíly ve výkladu se budou rozšiřovat víc a víc. V Ukrajině jsme si nějak nevšiml, že by byla snaha ...Zobrazit celý příspěvek
Luky: Jediná dobrá věc na IS je to, že pomůže rozšířit rozkol mezi muslimy a rozdíly ve výkladu se budou rozšiřovat víc a víc.
V Ukrajině jsme si nějak nevšiml, že by byla snaha zamezit spolupráci s Ruskem a totálně se od nich odříznout, není to ani reálné ty země spolu zůstanou výrazně propojeny i přes tuhle válku, pokud tedy nedojde k odtržení východní části.Skrýt celý příspěvekJe potřeba si uvědomit, že socialistická Syrie šla cestou postupného uvolňování. Už vláda Bašára byl oproti minulosti posun. Mě se na něm nejvíce ale líbila jeho manželka. Na ...Zobrazit celý příspěvek
Je potřeba si uvědomit, že socialistická Syrie šla cestou postupného uvolňování.
Už vláda Bašára byl oproti minulosti posun. Mě se na něm nejvíce ale líbila jeho manželka. Na západě ji dokonce ze začátku dělali v médiích dobrý PR. Zklamáním ale bylo, že jim přesto nešel na ruku a neotočil kurz země. Když přišla vlna revolt, Assad na požadavky západu i opozice reagoval vstřícně a dokonce zorganizoval svobodné volby.
Anarchie a IS vůbec ničemu nepomůže, to co se tam děje nic nezlepší. Lidé tam byli dostatečně kultivovaní na to, aby se pozvolna k demokracii posouvali.
Nejdříve je potřeba nějaký životní standard a pak rostoucí občanské svobody.
Stejně tak na Ukrajině, kde neměli dokonalý stát, ale chtěli si najít svou vlastní cestu, jak neztratit výhody směrem na východ i západ. Proč by si museli vybírat pouze jedno a od druhého se zcela odstřihnout? Tam bylo spoustu prostoru pro jednání a pozvolný vývoj, ale někomu to holt nevyhovovalo a raději si tam udělal juntu, která bude poslušná a zavázaná.
-------------------
Superme postnul starý rozhovor s Asadem - ještě před volbami. Je blbost stále opakovat něco o totalitě a diktátorovi a donekonečna hledat mouchy na demokracii. V tom by si raději měli Amíci zamést před vlastním prahem.
Problém je, že nedokonalost demokracie opravdu není ten hlavní důvod angažovanosti západu...Skrýt celý příspěvekPekuc: podívej se na to jinak, bylo u nás před revolucí bezpečno a lidi si žili relativně svobodně a v klidu, pod demokraticky zvolenou vládou..., nemuseli nic řešit, volby za ně ...Zobrazit celý příspěvek
Pekuc: podívej se na to jinak, bylo u nás před revolucí bezpečno a lidi si žili relativně svobodně a v klidu, pod demokraticky zvolenou vládou..., nemuseli nic řešit, volby za ně udělal někdo jiný a problém mělo pouze pár lidí, co nedokázali držet hubu a krok. Šel by jsi bojovat za to co máme teď a žádal podporu od ze zahraničí?
Problém je, že lidi vždy chtějí víc a chtějí se mít líp, to že historicky naprostá většina ozbrojených revolucí skončí ještě hůř než režim který svrhla, ale dlouhodobě to může někomu pomoc. (Francouzská a Ruská revoluce je toho krásný případ).
Ať se nám to líbí nebo ne, musí si islám projít reformami, tohle nebude bezbolestné a může to přejít v krvavé náboženské války (IS je toho prvním příznakem), ale z dlouhodobého hlediska je to prostě nutné a oni se jinak nikam dál nehnou.
Všechno zlo co teď IS dělá, problém s uprchlíky v EU, to vše jsou špatné věci, ale pomohlo to poukázat na reálný problém a ten se začíná konečně řešit.Skrýt celý příspěvekRuský vliv na islamisty má jednoduché linie. Podívejme se na jednu z nich. Možná tu nejsnažší. Všimněte si kolik významných činitelů v IS je čečenského původu. Čečensko je součást ...Zobrazit celý příspěvek
Ruský vliv na islamisty má jednoduché linie. Podívejme se na jednu z nich. Možná tu nejsnažší. Všimněte si kolik významných činitelů v IS je čečenského původu. Čečensko je součást Ruské federace a neomezeně v něm vládne osobní přítel ruského prezidenta Ramzan Kadyrov. Kadyrov je nejen horlivý muslim, ale i horlivý stoupenec V. Putina a opakovaně vyhlásil, že položit za něj život je ten nejlehčí úkol. V duchu teze, že nepřítel našeho nepřítele je náš přítel je snadné si představit, že poslat do oblasti IS čečenské bojovníky s "různými promyšlenými nápady a koncepty" je druhý nejlehčí úko,l jež by pro Putina Kadyrov splnil.Skrýt celý příspěvek
Čistě obecně, ten důraz na demokracii všude ve světě je v posledních pár (desítkách) let dle mého přehnaný. Za Studené války podporoval Západ nebo Východ téměř každého diktátora, ...Zobrazit celý příspěvek
Čistě obecně, ten důraz na demokracii všude ve světě je v posledních pár (desítkách) let dle mého přehnaný. Za Studené války podporoval Západ nebo Východ téměř každého diktátora, často se při tom prostřídali a občas to prováděli dokonce zároveň. Záleželo jen na orientaci daného selfmademana. Nikdo nehnul ani brvou. Dneska aby se jeden bál pořídit si kozu jako sexuální otrokyni – hned mu nad hlavou létají drony a jeho stát je zařazen do osy zla.
Abych nebyl špatně pochopen, neobhajuji tím diktátorství, ani netvrdím, že bych v něčem takovém chtěl žít! Jenže ještě míň bych chtěl žít v tom, co tam nastává bez diktátorů. A v tom je právě ten problém.
Takže bych byl hrozně rád, kdybysme se míň soustředili na vývoz demokracie, a namísto toho ji ráčili více pěstovat doma, protože to se nám v poslední době daří dost špatně. A nenarážím jen na EU a její maximální objem splachovací nádržky záchodu, stačí se podívat na to, jak dopadly naše poslední volby...Skrýt celý příspěvekTodomatch: Souhlasím s tím, že teatrálnost vražd prováděných IS je minimálně podezřelá, vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby skutečně jedním z důvodů byla snaha zatahnout USA do ...Zobrazit celý příspěvek
Todomatch: Souhlasím s tím, že teatrálnost vražd prováděných IS je minimálně podezřelá, vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby skutečně jedním z důvodů byla snaha zatahnout USA do pozemních operací. Ale ono i to bombardování stojí docela dost peněz, takže už i to je úspěch. Ovšem v čí prospěch je trochu složitější otázka. I kupříkladu Čína může těžit z toho, že jsou síly USA vázány na Blízkém východě. Navíc si nejsem jistý, že zrovna Rusko by mělo takový vliv na islamisty. Ne s jeho rétorikou i chováním v praxi. Ale mohu se pochopitelně mýlit.
V čem jste ale úplně mimo je ta otázka zbraní, a fenri vám to myslím napsal poměrně přesně, byť poněkud zbytečně emotivně.Skrýt celý příspěvekLogik, Byl jste vůcec někdy v Sýrii nebo znáte někoho kdo tam žil? Nejspíš ne, jen tu furt píšete americkou propagandu o zlém asadovi, co žere děti. Očividně stále nechápete ...Zobrazit celý příspěvek
Logik,
Byl jste vůcec někdy v Sýrii nebo znáte někoho kdo tam žil? Nejspíš ne, jen tu furt píšete americkou propagandu o zlém asadovi, co žere děti. Očividně stále nechápete poentu,barevných revolucí, válek ve jménu demokracie, kterou je, že státy, které nepodporují USA, nedejbože spolupracují s ruskem je třeba barevnou revolucí destabilizovat, změnit v nich řežim, pokud to selže, tak přichází na řadu občanská válka,případě i utok jako na Irák, Afghanistan, Libyi .
Opravdu se dívím, že máte čas tu psát ty obsáhlé oblbující nepravdivé komentáře, steně jako todomach. Snad leda chlapi, že z toho máte nějaký příjem, pak bych to i chápal.Skrýt celý příspěvekmuhaha: ne sice úplně přesně, ale v podstatě bych plus mínus souhlasil :-) Možná bych dal akcenty ještě na další "vlivy" nebo bych volil jiná slova, ale dejme tomu. Už mi to ...Zobrazit celý příspěvek
muhaha: ne sice úplně přesně, ale v podstatě bych plus mínus souhlasil :-)
Možná bych dal akcenty ještě na další "vlivy" nebo bych volil jiná slova, ale dejme tomu. Už mi to moc nemyslí, abych to zpřesňoval... :-)
Jen si myslím, že jedna věc je to, že by Katar a spol neměli potřebu se tolik angažovat (byť to je rozhodně podnětný a podstatný aspekt konfliktu), ale stejně podstatná věc je, že když někde vznikne tak "rozbitá" společnost, jako vznikla v sýrii, začnou se tam stahovat hajzlíci z celého světa. A proto je záhodno takový konflikt co nejrychleji ukončit.
Čím déle takový konflikt trvá, tím více jsou v něm oslabené prodemokratické síly, protože na ty zpravidla "střílej všichni".Skrýt celý příspěvekfenri: 1) Je krásné, jak vždy, když Vás nachytám na švestkách, tak začnete urážet. Není Vám to hloupé? Kolik přijala OSN rezolucí OPRAVŇUJÍCI POUŽITÍ SÍLY - a tu rezoluci ...Zobrazit celý příspěvek
fenri:
1) Je krásné, jak vždy, když Vás nachytám na švestkách, tak začnete urážet. Není Vám to hloupé?
Kolik přijala OSN rezolucí OPRAVŇUJÍCI POUŽITÍ SÍLY - a tu rezoluci nikdo nepoužil, když tvrdíte, že takové rezoluce přijímá OSN jak na běžícím pásu? Prosím konkrétně vyjmenujte několik takových "planých" rezolucí.
Já Vám s radostí na požádání vyjmenuji X rezolucí, které OSN schválila a v poměrně krátkém horizontu naplněny byly. Ono kupodivu prosadit takovou rezoluci není jen tak a dělá to jen někdo, kdo ji potřebuje...
A jestli chcete tvrdit, že NATO není schopno dejmetomu během měsíce zorganizovat leteckou kampaň, tak máte o schopnostech moderních armád dost zkreslené představy.
Není to tak dávno, co např. britové svého času dobyli Falklandy za měsíc a kousek... Útoky na Afgánistán začaly ani ne měsíc po 11. září. atd...
1b) Na otázku, jak by bombardování Asada pomohlo proti nárůstu islamismu jsem
Vám odpovídal odpovídal asi pětkrát. Nu, pošesté: síly islamistů na území sýrie postupně vzrůstali, protože jak Asad, tak neislamistická opozice byli zaměstnáni vzájemným bojem.
Pokud by se podařilo konflikt ukončit, tak by tam byl daleko menší prostor pro růst
islamistických band (jak co se týče získávání místních a zahraničních zdrojů, tak výcvik a navázání kontaktů se zahraničními teroristickými organizacemi atd...).
1c) Netvrdím, že za jakýkoli islamismus v Libii mohou syřané, tvrdím, že
- netečnost k vzrůstu islamismu v Sýrii vedl k pokusu o stejný vývoj v Libyi
- a že zdroje a vycvičené jednotky syrských islamistických milicí stojí za výrazným
zhoršením bezpečnostní situace v Libyi, které se píše od roku 2014, jak dokládám dále ve 3a
2) Haftár začal působit jako významná síla v Libyi na začátku roku 2014. V tomto roce pak se zasadil o konání voleb. O tom jak je Haftár demokratický se můžeme přít. Nicméně narozdíl od Kaddáfího zorganizoval volby, takže je rozhodně demokratičtější než Kaddáfí.
3a) Zmíněné články
- Dokazují, že teď už opravdu nechodí Libyjci do S, ač pořád tvrdíte opak. Např.
- Dokazují, že Libyjci nehrají v ISILu v Sýrii tak významnou roli, jak jim přisuzujete,
když jim tam evidentně rozkazují "místní".
- Jednak články mluví o iráčanech, kteří přišli do Libye. Nebo vy chcete tvrdit, že např "Abu Bakr al-Baghdadi's men" jsou Libyjci?
- Jednak jsou v článcích přímé zmíňky o "syrské" pomoci, např.
"In September ISIS leader Baghdadi helped orchestrate the takeover of Derna..."
- Jednak dokazují, že i v Libyjském ISILu mají velké slovo významní "syrští" džihádisté, např. Abu Nabil al Anbari, Baghdádí, Abu Nabil al Anbari atd...
- Jednak mluví o tom, že Egyptské milice spojené s ISILem podporují islamisty v Libyi
Četl jste ty články vůbec, že tvrdíte, že v nich není žádný důkaz toho, že by syrští islamisté nepodporovali libijské? Jak přeložíte větu z perexu:
"Islamic State leaders in Syria have sent money, trainers and fighters to Libya in increasing numbers"?
Abych Vám dal další materiál na studii, tak např. tento:
http://foreignpolicy.com/2015/...
Jak přeložíte větu "though some reports claim that at least 5,000 foreign fighters have also joined the group"?
Nebo jak přeložíte tuto větu z tohoto článku?
http://europe.newsweek.com/500...
"...fighters entering Libya from other countries is part of ISIS's plan to gain more territory in the country."?
Anebo si přečtěte tento článek,
http://www.ibtimes.com/islamic...
kde se mluví o Tuniských výcvikových táborech ISILU syrského, které teď trénují
pro Libyi...
3) Nechcete mi sem dám těch článků o Libijských zbraní třeba sto?
Třeba si pak nevšimnu, že v podstatě všechny ty zprávy vycházejí
v podstatě z jednoho zdroje - z oné zprávy panelu OSN.
Tuto zprávu už jsem komentoval a citoval jsem z jejího originálu,
který ovšem vyznívá trochu jinak, než Vámi uváděné do češtiny přežvýkané zprávy:
http://www.securitycouncilrepo...
Proč ignorujete originál, který jsem citoval, a furt argumentujete "přežvýkanými" zprávami?
V té zprávě se můžete dočíst, že Sýrie není největším příjemcem Libyjských zbraní: což: nutně znamená, že buďto je někde na světě ještě daleko větší průšvih, než v Libyi....... anebo že ty Libyjské zbraně v Sýrii zas takové terno neudělaly, jak celou dobu tvrdím.
Také zjistíte, že v té zprávě důsledně píšou o syrské opozici, a nikoli o
islamistech/isilu - naopak tam píšou, že k tomu hodnotit ke komu se dostávají nemají ani mandát, ani možnosti - takže Vaše tvrzení, že to konstatuje OSN, je prostě nepravdivé.
5) Říká Vám něco důkaz analogií? Navíc - vy obviňujete SSA z nedemokratičnosti, takže na Vás je důkazní břemeno, že jsou přinejmenším stejně nedemokratičtí jako Asad. Jejich deklarovaný cíl - svobodné volby - demokratický je.
7) Většinou velmi rychle znamená, že když se tak jednou stalo v Libyi, tak byli islamisté odstaveni od moci a vytlačeni na menší část území Libye? V Afgánistánu jsou islamisté? V iráku se vlády zmocnili islamisté? I v tom egyptě to nakonec islamisté nevyhráli.
Nepopírám, že udržení aspoň jakéstakés demokracie v arabském světě je těžké. Ale neobhájí to podporu takových lidí jako asad, co drží v zemi 25 let výjimečný stav a střílí po demonstrantech.Skrýt celý příspěvekRuský výrobce se vždy orientoval na Afriku, Tichomoří a Asii a exportuje do 27 zemí světa. Že je "kalašnikov" zbraní teroristů trápilo na sklonku života i samotného autora Michaila ...Zobrazit celý příspěvek
Ruský výrobce se vždy orientoval na Afriku, Tichomoří a Asii a exportuje do 27 zemí světa. Že je "kalašnikov" zbraní teroristů trápilo na sklonku života i samotného autora Michaila Kalašnikova. Když se před smrtí trápil myšlenkou, zda není zodpovědný za smrt lidí, kteří byli jeho zbraní zabiti. Patriarcha Kirill mu odpověděl, že církev má jasné stanovisko: pokud zbraň slouží k obraně vlasti, církev stojí za jejím konstruktérem i vojáky, kteří ji používají. Kalašnikov byl "vzorem vlastenectví a správného vztahu k vlasti", řekl listu patriarchův mluvčí. "Svoji zbraň vymyslel na obranu vlasti, a ne proto, aby ji používali teroristé ze Saudské Arábie," Ona zmínka o Saudské Arábii je příznačná. Sám M. Kalašnikov ještě před tím a to už v roce 2006 napsal dopis OSN. V něm obhajoval roli své zbraně ve státních armádách, ale litoval, že se tato útočná puška dostala do rukou teroristů. On to ví lépe než vy. AK-47 je symbol teroru všude ve světě. Islámský stát je jenom další uživatel této ruské zbraně.Skrýt celý příspěvek
Je úplně jedno, na co se ptá Sherlock ve vás. Neoddiskutovatelným faktem je, že na 95% fotek teroristů teroristé ruské zbraně nemají a není ani žádný racionální důvod (cena, ...Zobrazit celý příspěvek
Je úplně jedno, na co se ptá Sherlock ve vás. Neoddiskutovatelným faktem je, že na 95% fotek teroristů teroristé ruské zbraně nemají a není ani žádný racionální důvod (cena, dostupnost), aby je měli.
Váš žalozpěv nad teroristy je sice fajn, ale nic nemění na tom, že prostě blábolíte nesmysly o tom že terorismus skončí v momentě, kdy Rusové přestanou dělat zbraně.
Ptám se znovu: podle jakých identifikačních prvků jste na vámi postovaných obrázcích dokázal, že jde o ruská AK (takže Iž) a ne zbraně vyráběné ve státech, které je mají ve znaku či hyperlaciné a nekontrolovatelně dostupné klony AK vyráběné kdekoliv z čehokoliv??
Jestliže AK ve znaku různých teroristických organizací je pro vás jasným důkazem, že je dodali Rusové, platí to i pro AR, HK... ve znacích jiných organizací? Zvláště při vědomí, že většina AR je vyrobená v USA a drtivá AK(like) naopak v Rusku vyrobená není?
A co ta orlice ve znaku UCK? Jedou v podpoře teroristů ornitologové, nebo nějaká ZOO? Co říká geniální analytik ve vás?
Mrzí mne, že jste si Todo vysvětlil mojí první větu, že se snad týkala vás. Ne, pochopitelně šlo o mne - jsem zdrcen vašimi důkazy v podobě log teroristů a cítím se mizerně.Skrýt celý příspěvekJsem lehce překvapen, že mě admin staví na roveň lidí jako Superme a jsem také překvapen, že toleruje vás fenri. Vy a Superme se totiž nedokážete ovládat a na nepohodlné názory ...Zobrazit celý příspěvek
Jsem lehce překvapen, že mě admin staví na roveň lidí jako Superme a jsem také překvapen, že toleruje vás fenri. Vy a Superme se totiž nedokážete ovládat a na nepohodlné názory reagujete vposledku vždy vulgárnostmi a urážkami. Aby bylo jasné, ani vaše ani Supermovy urážky mi nevadí - znám ten typ "mužů", plných odvahy a síly za klávesnicí - a proto na ně nereaguji a sám se jich snad nikde nedopouštím. To že "za vším vidím Rusko" pramení z obyčejných životních zkušeností, které krásně zobecňuje pravidlo užívané ve světě právníků, soudců a vyšetřovatelů - Cui bono, tedy "V čí prospěch". A právě na Sýrii a Blízkém východě se dá tohle pravidlo krásně uplatnit:
• kdo potřebuje neklid v ropných zemích a tedy drahou ropu, čí ekonomika je na ní závislá? Koho vysoké ceny ropy obohacují a nízké ničí? Kromě Ruska i arabské země, těm to ale nyní kupodivu nevadí a ceny nezvyšují. Kdo nám zbývá?
• komu hraje do karet vtažení a fixování sil USA a NATO kdesi v dálavách právě ve chvíli, kdy jsou tolik potřeba v Evropě?
• kdo potřebuje odvrátit pozornost od toho, co dělá sousedním zemím u svých hranic?
• kdo kromě islamistů nenávidí USA a západ natolik, že uvítá jakékoliv jeho vyčerpávání a ohrožování?
• kdo okopává západu v dané oblasti kotníky třeba avizovanou dodávkou kompletů S-300 Íránu?
Američané jsou obviňováni z toho, že hledají záminky pro to, aby někde zasáhli. Kolik už jich dostali v Sýrii (o Ukrajině nemluvě) a nic. Proč jsou tak zdrženliví, vždyť dřív jim stačilo k akci méně? Speciálně v Sýrii si nelze nevšimnout extrémně sadistické teatrálnosti vražd. Ta videa jakoby křičela "Dívej Obamo co děláme! Zasáhneš?". Je to neuvěřitelný apel na city západu a podněcování k pozemní operaci. Kdyby IS chtěl pouze ovládnout území, proč by proti sobě popouzel světovou veřejnost? Proč by si komplikoval život a přivolával na sebe bezpilotní stroje? Vidím za tím enormní snahu vtáhnou USA do pozemní operace. Běžně slýcháme od lidí i u nás v ČR "Proč už tam Američani nevlítnou?!" Nejprve podřezávání amerických novinářů a humanitárních pracovníků. Nezabralo. Pak video se shazováním gayů z věží. Koho pohoršují vraždy homosexuálů - pouze humanistický západ. To je určeno pro něj. Zase to nezabralo. Přišlo upálení v kleci. Ukřižování. A teď naposledy utopení lidí v kleci spuštěné do jakési nádrže, upálení hlav elektrickým proudem a střela z RPG do auta se zajatci. Ta gradace a nárůst sadismu podle mě přímo jakoby volala "Západe, co máme ještě udělat, abys sem přišel?". Proč by na sebe někdo přivolával pohromu v podobě vojenské operace, proti které nemůže obstát? Copak IS nechce vyhrát? Nebo má snad jen vtáhnou západ někam, kam se mu viditelně nechce? A kdo ho tam tedy chce mít? Které velmoci či velmoc v koalici proti IS nejsou a proti islamistům nebojují?Skrýt celý příspěvekTodo, pokud ještě někdo pochyboval o tom, kdo je největší vůl na AN, tak jste teď určitě přesvědčil i ty poslední. Pod "silou" vašich důkazů jsem bohužel nucen konstratovat, že ...Zobrazit celý příspěvek
Todo, pokud ještě někdo pochyboval o tom, kdo je největší vůl na AN, tak jste teď určitě přesvědčil i ty poslední.
Pod "silou" vašich důkazů jsem bohužel nucen konstratovat, že stejným dodavatelem zbraní pro teroristy jsou "prokazatelně" USA. Americkou AR má ve znaku řada teroristických organizací, jako Brigáda mučedníků od Al-Aksá, Brigády al-Quassam či Kolumbijská revoluční armáda (M14). Německá podpora teroristů je také neuvěřitelně masivní. Třeba RAF mají ve znaku Hecklera, stejně jako teroristické revoluční hnutí Tupac Amaru. Smutná je i zjevná a neoddiskutovatelná podpora USA Asámské teroristické organizaci United liberation front Asom, kterou zcela jasně dokazuje Ka-Bar Cuttlass Machette ve znaku této organizace.
Zdaleka nejsmutnější je ovšem podpora Světové ornitologické organizace C.O.M. albánským teroristům, jak nezvratně dokazuje jejich logo :-(
1.) Pokud si dá někdo do loga nějakou zbraň, znamená to, že jeden z mnoha, přemnoha výrobců té zbraně je jejich sponzor?
2.) Vy z těch log poznáte, zda jde o AK-47, AKM, AK-74, Type 56, Zastavu M70, Norinco MAC 90, Arsenal AR M1, Arsenal AR M2, Shqiphtar Ash78, BD 08, Kharri, Norinco M22, Typ 81, Misr, Gaec AK103, Tabuk, KLS/KLF, AK 55/AMD 65, MPI K, DICON AK47, Tantal, Maz, RPS 001, AKM-F... abych uvedl jenom ty nejrožšířenější a oficálně vyráběné verze. Samozřejmě většina AK-like zbraní je vyrobena v dílničkách a garážích třetího světa bez označení.
A.) Poučte mne prosím, podle kterých konkrétních rozeznávacích znaků jste určil, že vámi prezentované zbraně jsou zrovna pušky vyrobené v Ižmaši?
B.) proč se domníváte, že si teroristé kupují za dolary zbraně v Rusku (kde přecijenom nějaká kontrola je) a nepoužívají zbraně, které se vyrábějí v podstatě/zcela bez kontroly v jejich zemích za nepatrný zlomek ceny ruských zbraní?Skrýt celý příspěvekSupreme, Todomach - brousíte delší dobu po kraji kultivované diskuze. Vždy, když se střetnete, plevelíte diskuzi. Opravdu nemám zájem dále v diskuzi na Armádních novinách tolerovat ...Zobrazit celý příspěvek
Supreme, Todomach - brousíte delší dobu po kraji kultivované diskuze. Vždy, když se střetnete, plevelíte diskuzi. Opravdu nemám zájem dále v diskuzi na Armádních novinách tolerovat neustále přečurávaní, zde je větší zloduch USA nebo Rusko. Pokud máte nějaké pohádkové mínění o jedné straně, jako o božské nechybující a dokonalé entitě, kterou každý musí do krve obhajovat (Supreme - Rusko, Todomach - USA), měli by jste si zkusit najít jiné diskuzní fórum.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...