KOMENTÁŘ: 22 let do rozpadu Ruské federace?

Jak dlouho se může Rusko ještě spoléhat na ropu? ilustrační foto / Public domain

Rusko již druhý rok v řadě trápí nízké ceny ropy, které mezi lety 2014 a 2015 spadly z více než sto dolarů za barel na dnešních 53 dolarů. Tento dvojnásobný propad cen ruské hospodářství tvrdě zasáhl, ale i přes to produkce stále stoupá. Jak dlouho je však takový stav udržitelný?

Je těžké určit přesný moment v historii, kdy se ropa změnila z obyčejné černé tekutiny na černé zlato, které pohánělo, a stále pohání, ekonomiky i válečné mašinérie. Jedním ze zlomových momentů je rozhodnutí tehdejšího prvního lorda britské admirality, Winstona Churchilla, o přechodu z uhlí na ropu jako paliva pro britské válečné lodě. Toto rozhodnutí nejenže odstartovalo aktivní britský zájem o Blízký a Střední východ, ale také ostatním mocnostem ukázalo výhody ropy nad uhlím. Století ropy tak mohlo začít.

Pokud pomineme politické pozadí, Sovětský svaz měl v tomto novém světě velmi příznivou startovní pozici díky rozsáhlým ropným zásobám na svém území, které také bohatě využíval. Ruská federace jako nástupnický stát SSSR v trendu závislosti na ropě pokračuje.

Ruská závislost

Ruská ekonomika je na vývozu ropy a zemního plynu silně závislá a jejich prodej představuje dvě třetiny objemu ruského exportu. Propad cen ropy a západní sankce na ruské ekonomice zanechávají hluboké stopy, ale místnímu petro-průmyslu se nadále daří udržovat produkci nad 10 miliony barelů za den (rekordem je 11,2 milionů barelů denně za prosinec 2016).

Rusko má sice osmé největší zásoby ropy na světě (odhadem 80 miliard barelů ropy, k porovnání, Saudská Arábie 296,5 miliard barelů), ale vysoká produkce vzbuzuje otázku, jak dlouho bude trvat, než ropa dojde?

Zpráva OPEC z roku 2010 odhaduje životnost ruských zásob ropy při současném tempu těžby na 22 let. Tento údaj se může zdát nízký, ale podobně to vidí i ruský ministr přírodních zdrojů Sergej Donskoj, který životnost zásob odhaduje na 28 let. Doba se však může výrazně zvýšit s objevením dalších nalezišť nebo s lepšími těžebními technologiemi, které umožní přístup k nyní hůře dosažitelným zdrojům.

Jednou z ruských možností je nepochybně Arktida, jejíž část si Rusko nárokuje, a kde se odhadem nachází 22 % neobjevených světových zásob ropy . Tenčící se zásoby ropy a ruská závislost na ropě jsou pravděpodobně hlavním důvodem vojenské angažovanosti v Arktidě. Rusko nemá jinou možnost - získat arktickou ropu a plyn je pro Rusko doslova otázkou bytí a nebytí.  

Ukradená ropa

Je však ruská ropa skutečně ruská? Filozof Maksim Goryunov z Lomonosovovy univerzity takové tvrzení rozporuje. Ruská ropa totiž pochází primárně z teritorií, které historicky náleží národům Chantů, Mansijců či Tatarů.

Ti se však výměnou za těžbu na svém tradičním území nedočkali žádných kompenzací jako obyvatelé států v Perském zálivu, ale místo toho se stali svědky nevratných škod na životním prostředí a ekonomické diskriminace.

Guryonov tvrdí, že ropa pocházející z těchto teritorií je stejně ruská, jako byl slavný anglický čaj z Indie, Číny a Cejlonu.  

Není překvapením, že se Chantové a Mansijci proti takovým podmínkám bouří. V minulosti byli ochotni chopit se i zbraní. Výsledkem bylo v roce 1933 Kazymské povstání (vedené Chanty) namířené proti sovětské nadvládě. Povstání bylo přirozeně rozdrceno a na členy národa Chantů se snesla tvrdá odveta.

Ruské ropné společnosti sice slíbily původní obyvatelstvo odškodnit, ale své sliby nenaplnily. Goryunov své argumenty uzavírá poukázáním na situaci, ve které jsou ruské imperiální zájmy vykoupeny koloniálním vykořisťováním domorodých národů.

Rozpad ruské federace jako nejkrajnější scénář

Cílem předchozích řádků není vykreslit Rusy jako nelítostné kolonizátory, jako spíše ilustrovat komplikované vztahy mezi jednotlivými národy a etniky v Ruské federaci.

V zemi žije přes 185 etnických skupin čítající tisíce až miliony příslušníků a mezi 96 územními celky se nachází 22 republik, které jsou založeny právě na etnickém základě (např. Čečna, Dagestán, Karélie, Kalmycko, Tatarstán).

Do druhé světové války nebyla povstání etnik ničím výjimečným a sovětská vláda na ně reagovala nemilosrdně. Mnoho etnik bylo vysídleno a posléze ztratilo svou národní identitu. Některé národy svou identitu zase pomalu získávají a na rozdíl od etnických Rusů mají na své straně přinejmenším demografickou statistiku porodnosti.

Jedním z lidí, kteří předpovídají rozpad Ruské federace je geopolitický odborník George Friedman. Ten ve své knize „Příštích sto let“ předpokládá kolaps Ruska během 20. let 21. století, po kterém bude následovat vyhlášení nezávislosti některých regionů a anexe cizími mocnostmi.

Kritická je především pozice Ruska na hranicích s Čínou, kde proti proti miliardě Číňanů stoji několik milion obyvatel Sibiře. A vojenské řešení není zdaleka jediné, které mohou Číňané použít při podmanění ruského Dálného východu.

I když své fantazii dává Friedman v knize místy volný průchod, není jediným, kdo kolaps Ruské federace považuje za reálnou možnost. Historik Mikhail Iampolski současné Rusko přirovnává k chanátu, ve kterém lokální vládci vládnou s požehnáním chána z Kremlu. Pouze mu místo hmotného tributu dodávají politické hlasy a on jim za to dopřává podíl z prodeje ropy a možnost nezávislé vlády v jejich vlastním malém království.

Takový vztah je přísně závislý na dvou faktorech: centrálním vladaři a přístupu k financím. Vzhledem k tomu, že přístup k finančním prostředkům se v Rusku odvíjí od schopnosti dobývat přírodní suroviny (a zejména ropu), nepříliš vzdálená budoucnost nevypadá dobře. 

Ale přesto je stav přírodních zdrojů stabilní veličinou v porovnání s pozicí Vladimíra Putina. Ten svou moc sice primárně udržuje penězi a přerozdělením moci na nižších úrovních, ale vzhledem k tradičně predátorskému charakteru ruské politiky jeho pozice není tak pevná, jak by se mohla zdát. I přes svou relativně absolutní moc musí uspokojovat různé mocenské frakce (ať už jde o ropné společností, armádu nebo zpravodajské služby) a držet jejich ambice na uzdě. 

Zdroje: Sputnik, Window on Eurasia,Foreign Affairs

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruská armáda v roce 2016: Bojová připravenost vzrostla

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu 22. prosince na setkání vedoucích představitelů ruského ...

Ruské letectvo začíná testovat “exportní” stíhačky MiG-35

Na konci ledna bude oficiálně představena finální (sériová) podoba nové ruské víceúčelové stíhačky ...

Ruský protivzdušný systém S-500 Prometheus v roce 2020

Podle Dmitrije Rogozina, ruského vicepremiéra zodpovědného za zbrojní průmysl, běží vývoj nového ...

Ruská šachová partie v Arktidě

Ruská federace patří v oblasti Arktidy mezi nejaktivnější aktéry a dlouhodobě se snaží posilovat své ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Olivav
    08:52 16.02.2017

    Pane Grohmane, Heda je spíše výrazná evoluce než úplně něco nového. Je to nejlepší produkt co se dá asi sehnat a je super, že to zvládli u nás. To by mělo těšit každého Čecha. ...Zobrazit celý příspěvek

    Pane Grohmane,

    Heda je spíše výrazná evoluce než úplně něco nového. Je to nejlepší produkt co se dá asi sehnat a je super, že to zvládli u nás. To by mělo těšit každého Čecha. Díky tomu nejsme pro svět jen nějaký banánistám. Mohu potvrdit i z vlastní zkušnosti. Čím více takových úspěchů tím lépe. Revolucí bych to ale asi nenazval.

    Navíc ta baterie řeší jen uložení vyrobené energie. Vše je ovšem ztrátový podnik. Pokud nelze energii rovnou využít, tak každý proces (mezikrok k využití) je ztrátový. Ideál je vyrobit s minimem dostat na místo určení a využit. Baterie neřeší ten způsob výroby energie z obnovitelných zdrojů - solární, vodní, větrné, spalování biomasy atd.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    08:50 16.02.2017

    liberal shark napsal: 3) Jaderné fúze a reaktorů Generace IV se nikdo z nás nedožije Nevím kolik ti je, ale ziskový reaktor bude 2020...jasně bude se to zkoušet a ladit, ...Zobrazit celý příspěvek

    liberal shark napsal:
    3) Jaderné fúze a reaktorů Generace IV se nikdo z nás nedožije

    Nevím kolik ti je, ale ziskový reaktor bude 2020...jasně bude se to zkoušet a ladit, rozšíření potrvá. Je to ale vždycky otázka priorit a financí. Pokud by nepřišla 1. světová, bude trvat nástup výkonných dvouplošníků až do třicátých let a kdoví, kdy by se masově zavedly proudové stroje nebýt války druhé....
    Pokud bude tlak zavést novou energii, může to jít rychle. Jak je vidět v Evropě je motivace veliká. Amíci ji nemají, rozpouštějí do obchodu s ropou svoji inflaci, Rusové si zase ropou vydělávají na živobytí. Já jen doufám, že to někdo nebude sabotovat.Skrýt celý příspěvek

  • Safi
    08:50 16.02.2017

    Dundee - ano palivo mooožná bude někdy přepracované/zpracovaná znovu, ale já tu mluvím i o likvidaci celé té elektrárny, kde jsou celé inženýrské celky zamořené a naprosto ...Zobrazit celý příspěvek

    Dundee - ano palivo mooožná bude někdy přepracované/zpracovaná znovu, ale já tu mluvím i o likvidaci celé té elektrárny, kde jsou celé inženýrské celky zamořené a naprosto nevyužitelné - reaktor, parogenerátor...
    Vyhořelé palivo už se víceméně řeší, byť se ještě nerealizuje, ale odstavenou jaderku ještě nikde nikdy kompletně nesanovali. A i když ta aktivita je tam menší než u paliva, tak je to pořád v miléniích, než to bude "bezpečný" odpad....
    První firma která tohle zvládne bude velmi bohatá...Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    08:46 16.02.2017

    liberal shark, jsi k smíchu. Koukni na ty odkazy o Jádru a zjistíš kdo je špíčka to 1. a za 2. koukni jakými rezervami disponuje Rusko a koukni do Bloombergu, kde tvrdí, že Rus ...Zobrazit celý příspěvek

    liberal shark,

    jsi k smíchu. Koukni na ty odkazy o Jádru a zjistíš kdo je špíčka to 1. a za 2. koukni jakými rezervami disponuje Rusko a koukni do Bloombergu, kde tvrdí, že Rus může mít ještě větší ekonomickou odolnost než si myslíš: Rezervy jim sice výrazně klesly, ale momentálně se zdají být stabilní a dokonce mírně porostly.

    Další věc je, že je Čína nenechá padnout, protže ti se bez sebe neobejdou. Samotní nemohou tvořit protiváhu USA. Takže se hoď do pohody a čekej na Godota. To, že dojdou prachy RF je jako čekání na Ropný zlom. Bylo to tu X-krát, ale zatím k tomu nedošlo jen se to pořád odkládalo.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    08:44 16.02.2017

    Wenet01: ruská Angažovanost v Arktidě se mi zdá celkem jasný důkaz toho, že moc dobře vědí, kdy jim ropa dojde. Navíc tady máte vyjádření i ruského přírodních zdrojů pro Sputnik ...Zobrazit celý příspěvek

    Wenet01: ruská Angažovanost v Arktidě se mi zdá celkem jasný důkaz toho, že moc dobře vědí, kdy jim ropa dojde. Navíc tady máte vyjádření i ruského přírodních zdrojů pro Sputnik News.
    Další věcí jsou zásoby, jinou věcí je cena, za kterou je dokážete vytěžit. Pokud jsou ceny příliš nízko, tak těžba se nevyplatí. A dnes se těží právě tam, kde je těžba nejlevnější.
    Pokud namítnete, že jsou na Arktidě aby těžili víc, tak pak já říkám, že více ropy svět prostě nespotřebuje a navíc více ropy na trhu znamená jediné - nižší ceny.

    Co se týče obnovitelných zdrojů, tak revoluce je již tady - jmenuje se HE3DA - česká baterie.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    08:40 16.02.2017

    Pravda pánové. Nová generace reaktorů řeší problém i se starým vyhořelým palivem. Dušan, doporučuji se kouknout na to jaké reaktory mají v provozu v Rusku a zjistíš, že právě ...Zobrazit celý příspěvek

    Pravda pánové. Nová generace reaktorů řeší problém i se starým vyhořelým palivem.

    Dušan,

    doporučuji se kouknout na to jaké reaktory mají v provozu v Rusku a zjistíš, že právě tam jsou dosti popředu. A tu už je mají i v podobě ne jen experimentální. Čímž jen doplním Supermeho odkazy :)

    K tomu jádru byly pěkné články na iDnesu a Technetu:

    http://ekonomika.idnes.cz/fins...

    http://technet.idnes.cz/rosato...

    http://technet.idnes.cz/mnoziv...

    http://ojs.ujf.cas.cz/~wagner/...

    http://technet.idnes.cz/vedci-...

    http://hp.ujf.cas.cz/~wagner/p...

    Ono se na tom sakra pracuje a zajímavých populárně-vědeckých článků je dost.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    08:36 16.02.2017

    1) Otázka nezní kdy dojde Rusku ropa, ale kdy mu dojdou peníze. A to by mohlo být už letos na konci roku. 2) Takzvané obnovitelné zdroje nemohou nikdy tvořit významnou část ...Zobrazit celý příspěvek

    1) Otázka nezní kdy dojde Rusku ropa, ale kdy mu dojdou peníze. A to by mohlo být už letos na konci roku.
    2) Takzvané obnovitelné zdroje nemohou nikdy tvořit významnou část elektroenergetiky, jednoduše proto, že pracují jen tehdy, když je vhodné počasí. A to nemluvím o jejich ekologickém dopadu, materiálové a energetické náročnosti.
    3) Jaderné fúze a reaktorů Generace IV se nikdo z nás nedožije.
    4) Ruské jaderné bloky řady VVER rozhodně netvoří žádnou technickou špičku. Tu tvoří bloky korejské (APR), japonské (ATMEA) a americké (AP1000).Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    06:07 16.02.2017

    dusan - "Nový potenciál přináší až reaktory IV. generace, které kromě vyšší bezpečnosti a ekonomičtějšímu provozu přináší především možnost uzavřít palivový cyklus, čímž výrazně ...Zobrazit celý příspěvek

    dusan - "Nový potenciál přináší až reaktory IV. generace, které kromě vyšší bezpečnosti a ekonomičtějšímu provozu přináší především možnost uzavřít palivový cyklus, čímž výrazně přispějí k udržitelnému vývoji jaderné energetiky a minimalizují produkované množství radioaktivního odpadu. Nyní vznikají různé podpůrné programy, takzvané „startupy“, které mají pomoci při vývoji nových konceptů reaktorů, zaměřených především na vývoj malých jaderných elektráren."

    http://atominfo.cz/2016/12/jak...

    Existují i další nápady, inovace..třeba jak vyžít jaderné včetně zpětného použití nebo:

    http://vtm.zive.cz/bleskovky/t...

    Jinak ta tvá rusofobie je už vyloženě k smíchu.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    05:55 16.02.2017

    Wenet01: Až se objeví na sibiři žlutí mužičci jako se na krymu objevili ti zeleni tak se mistnich obyvatel nikdo moc ptát nebude. Kluci v Rusku jasně ukázaly jak se prosazuje ...Zobrazit celý příspěvek

    Wenet01: Až se objeví na sibiři žlutí mužičci jako se na krymu objevili ti zeleni tak se mistnich obyvatel nikdo moc ptát nebude.

    Kluci v Rusku jasně ukázaly jak se prosazuje velmocenská politika, ale jaksi zapomněly že už hraji druhé housle a stejným způsobem bude postupováno proti nim.Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    00:26 16.02.2017

    Globus je poněkud lepší koule než křišťálová...jestli ropa dojde nebo nedojde nikdo neví a pravděpodobnost, že doje Rusku je asi stejná jako, že dojde světově. Nikdo to prostě ...Zobrazit celý příspěvek

    Globus je poněkud lepší koule než křišťálová...jestli ropa dojde nebo nedojde nikdo neví a pravděpodobnost, že doje Rusku je asi stejná jako, že dojde světově. Nikdo to prostě neví. V rámci RF je rusů téměř 80%, méně než jiných etnik jich je pouze v maličkém Čečensku, Dagestánu a druhý nejpočetnější národ Tataři mají pět milionů s tím, že jich je v Tatarstánu sice nad padesát procent, ale Tatarstán plně obklíčen Ruskými oblastmi...národy Sibiře mají k osamostatnění našlápnuto asi stejně jako Dakotové v USA. Představa, že se trhnou Jakuti je tak docela zajímavá. RF je koloniální velmoc, ale nikoliv jako Francie nebo Británie jejichž čaje jsou zmíněny v článku, ale asi jako USA - brali to po zemi a Sibiř je v podstatě indiánské území, místních tam zbylo více než v Severní americe, ale to je asi celý rozdíl...Příštích sto let a podobné vize mi vždy připomenou konec dějin psaný před dvaceti lety...vizionáři nejsou schopni předpovědět ani výsledek voleb ve vlastní zemi natož vývoj ve světě v horizontu dvou dekád o deseti nemluvěSkrýt celý příspěvek

  • dusan
    23:23 15.02.2017

    Tá "jadrová" téma je dosť zaujímavá pri téme Ruska .... lebo táto "veľmoc" len donedávna so zahraničnou pomocou likvidovala jadrový odpad, chemické zbrane a pod. .... Nech je ...Zobrazit celý příspěvek

    Tá "jadrová" téma je dosť zaujímavá pri téme Ruska .... lebo táto "veľmoc" len donedávna so zahraničnou pomocou likvidovala jadrový odpad, chemické zbrane a pod. ....

    Nech je už vývoj v Rusku bude akýkoľvek, tak je dosť reálne, že ruský jadrový "bordel" sa bude týkať po čase i nás .... tak ako sa nás týkal Černobyľ.

    Dundee ... problém jadrového odpadu je veľkou výzvou pre všetky štáty ... a mnohé "simply" riešenia stroskotali - napr. nemecké soľné úložiská ....
    Jednoducho je to problém .... ani nie tak dnes ... ale pre budúcnosť. A ako som už spomenul, čakám, že ak náhodou poriešime ten náš jadrový "bordel" .. budeme platiť i likvidáciu toho ruského ... nie preto aby sme chránili ich ... ale sami seba.Skrýt celý příspěvek

  • Dundee
    21:59 15.02.2017

    Safi: co se týče likvidace jaderného odpadu, to bych jako velký problém neviděl. Začínají se objevovat způsoby opětovného využití vyhořelého paliva do některých reaktorů. Právě ...Zobrazit celý příspěvek

    Safi:

    co se týče likvidace jaderného odpadu, to bych jako velký problém neviděl. Začínají se objevovat způsoby opětovného využití vyhořelého paliva do některých reaktorů. Právě vývoj JE může být cesta k řešení problémů s vyhořelým palivem.

    krátce jsem zagooglil a našel jsem k tomu i článek:
    21stoleti.cz/2010/06/19/sance-pro-jaderny-odpad-bezpecna-recyklace-na-obzoru/Skrýt celý příspěvek

  • Safi
    21:21 15.02.2017

    Myslím, že v debatě zahrnující solární zdroje a jaderné, by se o neekologičnosti likvidace vysloužilých součástí skutečně nemělo mluvit :-D Likvidování starých jaderek a jejich ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že v debatě zahrnující solární zdroje a jaderné, by se o neekologičnosti likvidace vysloužilých součástí skutečně nemělo mluvit :-D
    Likvidování starých jaderek a jejich paliva způsobí v tomhle století ještě hodně bolavých hlav :-DSkrýt celý příspěvek

  • Olivav
    20:06 15.02.2017

    Spíše než štěpení jak psal Luky tak v dlouhodobém horizontu snad fůze. Než bude fůze tak máme jen to štěpení ale i tam některé nové generace reaktorů opravdu ukazují, že tam je ...Zobrazit celý příspěvek

    Spíše než štěpení jak psal Luky tak v dlouhodobém horizontu snad fůze.

    Než bude fůze tak máme jen to štěpení ale i tam některé nové generace reaktorů opravdu ukazují, že tam je pořád potenciál a budoucnost.Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    19:56 15.02.2017

    Olivav - Vše je o vývoji a technologiích, které se budou postupně zdokonalovat. Chce to čas. Luky - Upřímně nevím, jak konkrétně to mají pořešené. Momentálně se to testuje ve ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivav - Vše je o vývoji a technologiích, které se budou postupně zdokonalovat. Chce to čas.

    Luky - Upřímně nevím, jak konkrétně to mají pořešené. Momentálně se to testuje ve Francii a USA.

    http://www.solarninovinky.cz/?...

    Uvidíme, sám jsem zvědav, jak se to nakonec vyvine. Jinak samozřejmě - jádro má také budoucnost.. o tom není pochyb a já jsem jeho velkým podporovatelem.Skrýt celý příspěvek

  • Superme
    19:42 15.02.2017

    RiMr71 - Musk má celkově velké plány a osobně mu velice fandím - přesně tento typ lidí mnohdy chybí. On totiž co řekne, tak za tím si jde. Právě to ukládání energie je dnes zřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

    RiMr71 - Musk má celkově velké plány a osobně mu velice fandím - přesně tento typ lidí mnohdy chybí. On totiž co řekne, tak za tím si jde. Právě to ukládání energie je dnes zřejmě největším problémem - ovšem i na tom mnoho firem pracuje - včetně Muska, který dokonce prohlásil, že by "podnikání Tesly v oblasti ukládání energie mohlo být větší než to v automobilovém průmyslu."

    http://oenergetice.cz/elektrin...

    Je to samozřejmě hudba budoucnosti, ale určitě bych slunce nezatracoval - naopak. Spolu s jádrem by to podle mého názoru měli být 2 největší zdroje energie..Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    18:30 15.02.2017

    ..sem to psal a ještě tu Olivavův post nebyl

    ..sem to psal a ještě tu Olivavův post nebyl

  • Luky
    18:29 15.02.2017

    Superme Určitá diverzifikace zdrojů bude prospěšná vždycky. Slunce vůbec nezavrhuju, ale mám obavu, zda je v té celoplošné vizi, kterou jsi prezentoval (pokrýt silnice), počítáno ...Zobrazit celý příspěvek

    Superme
    Určitá diverzifikace zdrojů bude prospěšná vždycky. Slunce vůbec nezavrhuju, ale mám obavu, zda je v té celoplošné vizi, kterou jsi prezentoval (pokrýt silnice), počítáno také s energetickými vstupy na výrobu panelů.
    Současné panely mají také omezenou životnost a není jisté, jak je po životnosti likvidovat. Určitě se jejich recyklovatelnost bude vyvíjet a zlepšovat, myslím, že budoucnost tam je. Už dnes mají ostrovní elektrárny v odlehlých místech (Austrálie a pod.) nezpochybnitelné výhody. Bohužel u nás tomu legislativa nefandí a je takřka nemožné energii neprodávat ČEZu a následně zpátky nevykupovat.
    Každopádně já vidím řešení těch opravdu velkých nároků v jaderné fůzi.Skrýt celý příspěvek

  • Blake
    18:22 15.02.2017

    Olivav, jedna firma sa tvari, ze to uz dokaze recyklovat na cca 90%, pricom drviva vacsina zo surovin, ktore vzidu z tej recyklacie sa da znova pouzit na vyrobu fotovoltaickych ...Zobrazit celý příspěvek

    Olivav, jedna firma sa tvari, ze to uz dokaze recyklovat na cca 90%, pricom drviva vacsina zo surovin, ktore vzidu z tej recyklacie sa da znova pouzit na vyrobu fotovoltaickych clankov. Akurat si nespomeniem na meno. Ako velmi ekologicky je samotny proces recyklacie je samozrejme otazne.Skrýt celý příspěvek

  • Olivav
    18:11 15.02.2017

    No a kdo bude likvidovat ty panely nebo už jsou ty fotovoltaické věcičky ekologické? Nebo se jen spotřebují suroviny a pak tu bude kupa panelů tašek apod, které nepůjde recyklovat? Zobrazit celý příspěvek

    No a kdo bude likvidovat ty panely nebo už jsou ty fotovoltaické věcičky ekologické? Nebo se jen spotřebují suroviny a pak tu bude kupa panelů tašek apod, které nepůjde recyklovat?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 7